j uit HE pers. stahsmeuws. allëklüiT WEERBERICHT. Thermometorstand BIJSiNEJNLAiN Uit de Omgeving. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. UEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 13 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 777.7 m.H. te Valentialaagste 750.4 m.M. te Sylt. Verwachting tot den avond van 14 Augustus 1908. Wind: Matige tot krachtige Weste lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaar bewolkt tot betrokken, waarschijn lijk regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 m.M. Vorige staud te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenP. 61 L&agste hedennacht F. 14 Hedenmiddag 12 uur F. 54 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Donderdag 13 Aug. des morgens 7 uur 63° F. verstrikt te worden in een net van, laat ons zeggen ontkenningen. Hoe zal men nu, vragen de liberale bidden, het Blok bijeenhouden als regeenngsambtenaren en ministers te Velde trekken tegen de liberalen, die tót deze combinatie behooren en hoe zal men van de vrijzinnigen kunnen eischen dat zy het program der re geering steunen als men hun geestver wanten vervolgt? In liberale bladen is reeds ernstig in overweging gegeven het verbond mot de conservatieven te verbreken. Er is, zeggen zij, met hen toch niets aan te vangen. De Rijkskanselier moet zich wel met deze zaak bezighouden, wilt '/.ij raakt hem en zijne positie. Hy heelt op eenigszins opzienbarende wijze ge broken met het Centrum. Hij is de geestelijke vader van het Blok. Als deze combinatie wordt vèrbioken, als het Centrum met de medewerking van de conservatieven weer den ouden invloed herneemt, kan hij moeilijk aan het hoofd der regeering blijven. Hij kan toch met onder het Caudijn- scbe juk van het Centrum doorgaan, nederig boete doende voor zijne af dwalingen van het conservatieve pad? ENGELAND. Aan de werf van Chatham is van nacht bij maneschijn een nieuwe soort van onderzeesche boot voor de Engelsche zeemacht te water gelaten. De werf was natuurlijk gesloten, en men verwachtte op het late uur ook geeue nieuwsgierigen op de rivier. Na van stapel geloopen te zijn, is de boot in een dok verborgen. Zoodra het vaartuig daar lag, zijn de machines eriu geplaatst. Er waren nog andere uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen, om de boot tegen alle on bescheiden blikken te beschermen. Het vaartuig zal onmiddellijk uitgerust worden. De lengte is 135 voet, de breedte 13 voet 6 duim, de water verplaatsing 303 ton. De snelheid aan de oppervlakte zal 13 kuoopen be dragen. In den loop van dit dienstjaar zullen te Chatham vier van deze onderzeesche vaartuigen gebouwd wor den. Men is al aan twee andere begonnen. PORTUGAL. Van de Portugeesche grens is te Madrid bet volgende opzienbarende bericht ontvangen Langs de spoorweglijn tusscheD Lissabon en Oporto, is eergistenen ten gevolge van de groote hitte en droogte, jn de buurt van Algeira een bosch- brand uitgebroken. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit. Toen de brand zijn hoogtepunt be reikt had, reed de exprestrein van Lissabon, die in zeer snelle vaart om een dalboch t k wam aanstormen, midden in het in vlammen staande bosch. De machinist reed, daar het nutteloos zou z(jn geweestj den trein tot staan te brengen, met razende snelheid door de vlammen, die zich over verschei dene kilometers langs de lijn ten hemel verhieven. Van de passagiers, ten prooi aan een hevige opwinding, en wier waan zinnig geroep om hulp van de eene coupé tot de andere doordrong, is geen enkele ongekwetst gebleven. Velen hunner kregen vreeselijke brandwon den. De waggons waren door den gloed geheel gezengd, en eenige waren reeds begonnen te branden, toen de trein de onheilsplek achter zich had gelaten. Talrijke gewonde reizigers z(jn in het hospitaal van Oporto opgenomen. De Portugeesche telegramcensuur heeft tot dusverre het bekend worden der bijzonderheden van dit opzienbaren de voorval verhinderd. CANADA. Het bestuur van de Canadeesche Pacifïcljjn heeft een maatregel getrof fen, die niet zal nalaten de reeds smeulende haat tegen de Japanners aan te wakkeren. Er is daar nl. een staking losgebroken onder het spoor wegpersoneel en de maatschappij heeft nu besloten, in plaats van de sta kende arbeiders, Japanners, die reeds in andere streken bewijzen van bruik baarheid voor den spoorwegdienst hebben gegeven, aan te stellen, wat natuurlijk heel wat kwaad bloed zal zetten onder de den Aziaten toch al niet gunstig gezinde arbeiders. VENEZUELA. Uit Willemstad (Curasao) wordt aan de „The New-York Herald" be richt, dat er een revolutie is uitge broken in Los Andes en dat de rivierboot „Phenix" met grooten spoed troepen daarheen heelt gebracht. De bevolking van Mavaca'ibo, die geteis terd wordt door hongersnood, zou ook op het punt zijn in opstand te komen. Verschillende Amerikaansche bla den spreken de meening uit, dat lang zamerhand de tyd is aangebroken om aan president Castro eens mores te leeren. Zoo zegt de Newyorksche Tribune: „Het. is thans zoover ge komen, dat Castro de geheele wereld tegen zich heeft ingenomen. Het zou oos speten, wanneer de zuinige Ne derlanders een hoop kruit en lood zouden moeten besteden om hem manieren te leeren en tevens, wan neer een groot aantal zijner onder danen langs de kust de treurige ge volgen mochteD ondervinden van het feit, dat hij hun president is". Maar eindelijk dient toch eens te worden uitgemaakt, of het recht aan zijn zijde is dan wel of het overige ge deelte van de wereld gelijk heeft. CHINA. Uit Hongkong wordt dd. 12 Aug. aan de Londenscbe Evening Standart geseind, dat de Chineesohe autori teiten in de haven van Tsjintsjau 10.006 geweren en twee millioen patronen in beslag genomen hebben. De Japansche kooplieden protesteeren bewerende, dat de lading hun toe behoort. Waarschijnlijk zal het een en ander aanleiding geven tot een ernstig internationaal conflict. Nederland en Venezuela. Het Hbld. meldt, dat ook de „Holland" en de „Utrecht" gereed zulleii worden gemaakt „voor den dienst buitens lands". De Tel. zegt „voor onmiddel lijk vertrek naar West-Iodië" en ver wacht in verband hiermee ook de spoedige benoeming tot schout-by- nacht van den kapitein ter zee J. B. Snethlage, commandant vande,, Heems- kerek", die dan bevelhebber van het West Indisch eskader wordt. De Wekker meldt Het door eeD Venezolaanschen kust wachter aangehouden en naar Pto. Cabelio opgebrachte Ned. barkje Justi- cia is 14 Juli vrijgelaten. Zijn beman ning, die gekerkerd was is den llen op vrije voeten gesteld. In een volgend nummer schryft het blad „Indien het waar is, dat de be manning alles behalve vriendelijk in d6 gevangenis werd behandeld en de wettigheid der aanhouding van het scheepje betwistbaar is, dan hebben èn bemanning èn eigenaar daarvan recht op schadevergoeding, want het mag zoo maar niet aangaan, Neder- landsche onderdanen, „pour ie bon plaisir" van den commandant van een Venezolaansch kustwachtschip, in een vuilen kerker te werpen op eenvoudig vermoeden, dat zij smokkelhandel drijven, en op dienzeifden lossen grond een onder de roemrijke Nederlandsche driekleur varend schip aan te houden, den eigenaar daarvan diens brood winning voor langen tijd te ontnemen en hem meer andere nadeelen te be rokkenen. „De tijden, toen er van deze kolonie uit contrebande werd gedreven op Venezuela, zijn al lang vervlogen. Thans kan men zich in Venezuela goedkooper waren aanschaffen dan in deze kolonie, hetgeen een gevolg is van 't betrekken aldaar van groote hoeveelheden koopmanschappen tege lijk tegen gereed geld direct van de fabrieken, of van combinaties, waar door de inkomende rechten, grootelyks verminderd, in andere kassen dan in die van de tolkantoren teiecht komen. Er bestaat derhalve geen reden meer, om smokkelhandel te drijven. De Venezolaansche maritieme autoriteiten weten dit heel goed, doch maken van de vrees voor smokkelarij gebruik als een voorwendsel, om de ongelukkige schepen, die door wind of storm ge dreven worden in de nabijheid van de kust van Venezuela, te dooisnuffelen met het eigenlijke doel, om zich te vergewissen of er geen suspecte per sonen, nl. vijanden van de heerschende party of wel revolutionnaire corres pondentie aan boord oevindeD. En al licht om een schijn van wettigheid aan dat willekeurig en ongeoorloofd optredeD to geven, woiden de harkjes ot schoeners aangehouden en opge bracht, hun opvarenden gekerkerd enz. „Volgens de wetten van Venezuela kan men slechts als smokkelwaar be schouwen goederen, die op Venezo laansch grondgebied worden gevonden en waarvoor geen inkomend recht is betaald. Koopwaren dus, die zich aan boord van een vaartuig bevinden, al wordt dit aan de kust aangetroffen, zijn geen smokkelwaar." Staatscommissie Mid denstand. Naar wij vernemen, beeft de subcommissie uit de Staats commissie voor den Middenstand voor de coöperatie, welke gisteren te 's-Gravenhage vergaderd heeft, be sloten dat ieder lid een rapport over het coöperatievraagstuk zal uitbrengen op de basis der volgende vraagpunten ie. Wat bestaat er op dit gebied in binnen- en buitenland 2e. Hoe is de wetgeving in binnen- en buitenland? 3e. Welke hulp komt van de over heid in binnen- eu buitenland 4e. Welke veranderingen zyn aan te brengen Voorts zyn een vijftal hoofdpunten in de coöperatie aangegeven om in hoofdzaak en onderdeelen te bestu- deeren. De heeren Meuwsen en Nouwens zullen aan de hand van deze besluiten hun studiereis in Oostenryk inrichten. Een wei eldten toonstel ling. De door Het Centr. aangestipte plannen om in 1913 een wereldten toonstelling te organiseeren ter her denking onzer onafhankelijkheidsver klaring in 1813 gaan uit van den heer J. W. Pellemans, secretaris-generaal der kleiüe internationale tentoonstel ling, die thans in het Sportgebouw aan de Laan van Nieuw Oost-Indië gehouden wordt. Vast staat, dat de wereld-ten toonstelling zal worden gehouden, niet in Amsterdam, maar in Den Haag. Reeds zyn de noodige fondsen bijeen gebracht en'van vele zijden is mede werking toegezegd, óók voor het beschikbaar krijgen der noodige ter reinen. Hiervoor heeft men het oog laten vallen op een complex aan de Noordoostzijde der- stad, bestaande uit Koekamp, Maliebaan en het door den Gemeenteraad voor schouwburg be stemde terrein. Binnenkort zullen de namen der leden van verschillende commissies worden gepubliceerd. (Tel.) HET RECHT VAN AMENDEMENT VOOR DE EERSTE KAMER. In het Centrum stelt het R.Katho lieke Kamerlid mr. Aalberse de vraag of het wenschelijk is, dat bij een komende Grondwetsherziening aan de Eerste Kamer dit recht zal worden toegekekend. Hjj beantwoordt dit als volgt „Er valt voor en tegen te zeggen. Doch wie er zich voor verklaart, dient te bedenken, dat daardoor 1. het karakter vari de Eerste Ka mer radicaal gewijzigd wordt. Zij zal niet meer zijn het hoogstaande lichaam, dat enkel over de wetsvoor stellen iD hun geheel oordeelt, ze toetst aan de Grondwet en het Staats belang, ze aanneemt of verwerpt zooals ze daar liggen maar een- voudig een doublure van de Tweede Kamer, die alles nog eens napeutert, wat in de Tweede Kamer reeds lang durig in behandeling is geweest. Dat daarom 2. de traagheid onzer wetgevende machine, waarover toch al reeds zoo luide en algemeen geklaagd wordt, cög trager worden zalen dat 3. conflicten met de Tweede Kamer niet kunnen uitblijven. Toegegeven wordt, dat de twee laatste bezwaren minder ernstig zyn dan het eerste. Langzamer wetgeving kan hetere wetgeving zyn. Ernstige overweging waard isdaarom hetgeen het lid der Staatscommissie, Staatsraad, Oppenheim, daarover in zijn afzonderlijke nota aan H. M. de Koningin schryft: Zwaarder intusschen moet de priu- cipieele bedenking wegen, die de ondergeteekende ontleentaan de plaats, die de Eerste Kamer inneemt, enzyns inziens, moet behouden in ons staats recht. De beperkte bevoegdheid, die zy bezit, brengt teweeg en dit juist verklaart den heilzamen invloed dien de Eerste Kamer uitoefent en het vertrouwen, dat in haar wordt gesteld dat haar taak zich oplost hierin: den algemeenen gang van wetgeving en bestuur te bewaken van denkbeelden en eiscben, waarvan het twijfelachtig is of zy niet veeleer uitingen zyn van een oogenblikkelijke, voorbygaaude strooming, dan van de hechte welgevestigde volksovertuiging, de doorvoering en bevrediging tyde- lyk op te houden; de Tweede Kamer af te houden van het toegeven aan de dubbele verzoeking: te offeren aan den waan van den dag en tegenover de rechten der minderheid met ge ringschatting te staan. Met die roeping strookt de beoor- deeling van de wetsontwerpen in hun geheelde toetsing van hun hoofd beginselen aan de Grondwet en aan het landsbelang, de rekenschap, dat al de, bij de aanhangige regeling betrok ken, belangen zyn in aanmerking ge nomen en afgewogen tegen elkaar. Maar met die roeping strookt niet het ooderzoeken door de Eerste Kamer op haar beurt, van de wetsontwerpen in al hunne byzonderhedenhet over doen van den ganschen, door de Tweede Kamer verrichten, wetgevenden arbeid, dien deze tak der Volksvertegenwoor diging de ervaring leert het niet licht opneemt; het maken, kort en goed, van de Eerste Kamer tot een volledige tweede instantie van wet geving. Daaronder kan haar aanzien lijden. Lyden, ook iu dit opzicht, dat het haren arbeid en daarmede het ge tal en den duur harer vergadering, ougemeen zal vermeerderen, met ge volg dat uitstekende krachten, die nu zich voor 't lidmaatschap beschikbaar stellen kunuen en willen, dan daarvan zullen moeten afzien. Tegen dit klemmend betoog valt m. i. weinig afdoends in te brengen. Wie aan de Eerste Kamer het recht van amendement- wil geven, wil im- plicite haar karakter in den grond veranderen. Doch gaat men daartoe over, ziet men- daar niet tegen op dan zal men toch ernstig moeten overwegen, of niet veeleer een geheel andere ver andering in keuze en samenstelling dei- Eerste Kamer aanbeveling verdient, een verandering, die haar maakt, naast de politieke vertegenwoordiging dei- staatsburgers in de Tweede Kamer, tot eeu sociale vertegenwoordiging, wier grootsche taak niet te vergelijken valt zelfs rnet de beperkte taak der tegenwoordige Eerste Kamer als wet gevend lichaam in tweeden aan leg." deling van oproep van belanghebben den in zake Octrooiwet. 4. Verslag der afgevaardigden naar het midden- staadscongres gehouden te Dordrecht. 5. Ingekomen stukkeu. 6. Mededee- lingen. Voor het examen Fransoh L. O. is o.a. geslaagd mej. M. C. van Ililten alhier. Bij Kon. besluit is bij het perso neel der militaire administratie van de Landweer benoemd tot reserve-tweede luitenant-kwartiermeester in het 35e Laridweerdistnct de ïeserve-adjudant onderofficier J. T. N. D. E. van Schouwenburg van het 5e regiment Infanterie. Bij Kon. besluit is bij het Amersfoörtscbe vrijwilligerskorps be noemd tot 2e luitenant, C. Eek, thans adjudant-onderofficier bij dat korps. Dc twee bovenstaande berichten die gisteren avond te 6 uur en 6 uur S min. Gr. tijd op het telegraafkantoor ontvangen zijn, waren om tien minuten voor zeven, Stads tijd, nog niet aan ons bureau, zoodat we ze in het vorig Hom mer niet meer konden opnemen. Wc hennen plaatsen, waar de expeditie vlugger gaal. Red Eeml.) De agenda voor de vergadering der vereeniging „Handel en Nijverheid" op Vrijdag a.s. bevat de volgende punten 1. Verkiezing van één bestuurslid wegens niet aanneming zijner benoe ming door den heer B. Schimmel2. Verkiezing van een lid der commissie inzake gesplitste bestekken3. Behan BAARN. Geslaagd voor het examen Ilandteekenen L. O. de heer J. Jongert, alhier. In de heden gehouden raads vergadering werd het nieuw benoemde lid, de heer C. A. Woltman Elpers, geïnstalleeid. Tot tijdelijk wethouder werd met 7 van de 12 stemmen gekozen de heer Jhr. Mr. J. W. 1-1. Rutgers van Rozen burg. Op de heeren Wafelbakker en Gréidanus werden elk 2 en op den heer Daatselaar 1 stem uitgebracht. Tot lid der Commissie voor plant soenen werd gekozen de heer C. A. Woltman Elpers en tot lid der Com missie van by'stand voor de financiën, de heer N. Wafelbakker. De Meeldauw. De directie der Ned. Heidemaatschappij schrijft ons Het zal velen ongetwijfeld zyn op gevallen, dat de eiken en vooral de jonge loten van het hakhout, over het geheele land dit jaar zeer sterk zijn aangetast door een ziekte, die aan de bladeren een wit aanzien geeft. Deze ziekte is de z. g. „meeldauw", ver oorzaakt door een der meeldauwzwam- men, of Erysipheeëuwelke soort bet is, kon nog niet worden uitgemaakt, daar organen, welke voor het bepalen van de soort noodig zijn, eerst latei- in het jaar ontstaan. Overigens is de naam van de meeldauwzwam, die tot dusverre hier te lande het meest op eiken voorkomt „Phyllaetinia Suffui- ta" deze leeft ook op vele andere loofhoutsoorten." Prof dr. Ritsema Bos, die ods omtrent een en ander nader inlichtte, zal naar den soortnaam een nader ondeizoek instellen. Gewoonlyk zijn de meeldauwzwam- raen voor de houtsoorten weinig schadelyk, doch zulks kan er dit jaar niet van gezegd worden, aaDgezien de ziekte ongetwijfeld een meer of minder ernstige belemmering van den groei der eiken tengevolge heeft. Waar de ziekte in kweekery op treedt, zal zij te bestrijden zyn door besproeiing der jonge eiken met Bor- deausche pap. By beplantingen zal dit middel ongetwyfeld ook helpen, doch het zal in de meeste gevallen wel te kostbaar worden, om daarbij algemeene toepassing te vinden. De directie der Ned. Heidemaat schappij versbekt gaarne nadere inlichtingen (adres Nieuwegracht 94, te Utrecht. Jammer. Onder de historische i bezienswaardigheden van Gorinchem mag zeker in de eerste plaats wel genoemd worden het Hugo de Groot- poortje. Ieder herinnert zich nog wel uit zijn schooljaren, door welke ge beurtenis dit poortje zyn vermaard heid heeft verkregen en ieder vreem deling, die Gorcum bezoekt, loopt even naar de Groote Markt, om te kijken, waar de Groote Huig indertijd in zijn boekenkist werd binnengedragen. Reeds eeuwenlang is het poortje verbondeii geweest aan het huis van den om streeks 1630 daarin wonenden Daet- selaer en thans wordt gemeld, dat hoogstwaarschijnlijk binnenkort het Hugo de Grootpoortje de oude vesti zal verlaten, daar reeds onderhande liugeu zijn aangeknoopt met een Engelschman, die, belust op het bezit van genoemde poort, reeds een bod heeft gedaan, teneinde het machtig te worden. In verband hiermede is dooi ons gouvernement reeds een poging aangewend het poorije te behouden, doch het is jammer het te moeten melden weldra zal Gorkum, ja misschien zelfs ons land, alweder een historisch gedenkstuk minder rijk zijn eD zal het alom bekende poortje hier of daar iu het buitenland worden op geborgen. Het museum vandeMor- g u e. Men heeft dezer dagen in de Parijsche bladen gemeld, dat er een pbysiologisch museum zou worden op gericht in de Morgue. In werkelijkheid zoo verneemt de „Tenips", bestaat on deze droefgeestige plaats dit museum reeds, maar het kan eerder een ver zameling, dan een museum genoemd worden. De Morgue bezit inderdaad een zekere hoeveelheid modellen in pleister of in twas, die menschelyke

De Eemlander | 1908 | | pagina 2