1 WEERBERICHT. Thermometerstaud BINNENLAND. UIT DE PERS. Kunst- en Wetenschap. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 14 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 767.4 m.M. te Aberdeen laagste 755.2 m.M. te Riga. Verwachting tot den avond van 16 Augustus 1908. Wind: Zwakke tot matige O.dijke wind. Gesteldheid van de luchtLichte bewolking, waarschijnlijk droog weer. TemperatuurIets warmer. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. .Hoogste gisterenF. 76 „Laagste nedennacht F. 47 Hedenmiddag 12 uur F. 66 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op „Zaterdag 15 Aug. des morgens 7 uur: 6Ï° F. dagen het geval, dan zullen in ver schillende vakken ca. 27,000 werk lieden uitgesloten worden. Intusschen hebben de bladen te Kopenhagen ge durende de troebelen een gemeenschap pelijk orgaan opgericht onder de naam van „Pressen", en dit wordt door de Kopenhaagsche boekdrukkersvereeni- ging uitgegeven en gedrukt. Opbrengst der midde- 1 e n. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Juli 1908, in vergelijking gebracht met de opbrengst over het zelfde tijdvak van 1907, door het departement van Financiën openbaar gemaakt. 1908. 1907. Directe belast, f 4.378.200, f 4.200.754, Recht op den invoer - 812.571,- 913.685, Accijnzen - 4.759.374, - 4.S52.109, Waarb. en bel. der goud en zilv. werken - 34,S6">, - 34,857, Indir. belast - 2.457.909, - 2.047.245, Domeinen - 36.279, - 32.238, Posterijen - 1.234.161, - 1.271.662, Rijkstelegr. - 347.806, - 332.503, Staatsloterij - 93.060, - 160, Akte v. Jacht en visscherij- 71.296,- 65,173, Loodsgelden - 233.308, - 267.369, Totaal f 14.458.833, f 14.017.760, De opbrengst over de eerste zeven maanden van 1903 bedroeg f 90.353.686. tegen f 90.807 788. over de eerste zeven maanden van 1907. Juli komt er in vergelijking met Juli 1907 vrij goed af: f 11.458.833 tegen f 14.017.760, dus een vooruit gang van ongeveer 4-j ton. In totaal zijn wij over de eerste zeven maanden van dit jaar nog een 4-J- ton ten achter bij 1907. Het Personeel bracht, in Juli f 112.428 meer op dan in dezelfde maand van 1907de Bedrijfs- en Inkomstenbe lasting 186.000 meer, de "Vermogens belasting ongeveer f7000. Dat de invoerrechten ruim een ton achterbleven bij Juli van het vorige jaar en ongeveer 4£ ton bij de eerste zeven maanden van 1907, houdt ver moedelijk verband met de groote crisis van verleden jaar, die o. a. een vermindering van luxe-uitgaven ten gevolge heeft gehad, die onze invoer rechten niet onberoerd heeft kunnen laten. De suikei accijns ga! in Ju:i een halve ton meer dan in Juli 1907 en f138.000 meer dan over de eerste zeven maanden van 1907. Het gedis tilleerd bracht ruim een ton minder op dan in Juli 1907 en ia vergelijking over de eerste zeveD maanden komen wij dit jaar tot nu nog f3S6.000 tekort bij verleden jaar. Dezen ach teruitgang zouden w(j gaarne als een vooruitgang willen verklaren, deed niet ook hier de crisis zich vermoe delijk meer gevoelen dan de invloed der drankbestrijding. Overigens geeft het overzicht weinig aanleiding tot conclusies. A t j e h. Blijkens een uitNeder- landsch-Indië ontvangen telegram over viel kapitein Christoflfel de schuilplaats van het Atjehsche bendehoofd Teung- koe di Barat en werden elf kwaad willigen neergelegd. De toestand in Geudong en Keureu- toë (Onderhoorigheden van Atjeh) is zeer verbeterend. Toekoe Tji Bentara, die, na in het belang van de orde en rust in het landschap Keureu toë tijde lijk te Koeta Radja te zjjn geïnter neerd, in het einde van 1907 zyne vrjjheid van beweging heeft herkregen, verleent veel medewerking aan het bestuur. („St.-Ct.") ONZE RIJKSGELDMIDDELEN. Dr. Bronsveld schrijft in zijn Kro niek in de Stemmen voor W. en Y. onder meer De inkomsten van het Rjjk vallen dit jaar tot heden niet mee, terwijl de uitgaven voortdurend stijgen. De milde regen, dien dr. Kuyper vallen deed op onze scholen, en die niet alleen aanhouden, maar steeds sterker worden zal, is wel geschikt om den minister van financiën zwaarlijk te doen zuchten. En er wordt steeds meer gevraagd. De mannen van het meer uitgebreid lager onderwijs zou den gaarne aan hun scholen ruim zes tonnen gouds uit de schatkist zien toegewezen. Het bijzonder mid delbaar onderwijs zal met dat bedrag niet tevreden wezen. En dan komt het hooger onderwijs. Waar moet het heen De heer Kolkman, die on langs. verklaarde, dat hy geen minister was geworden, om het weldra niet meer te zjjn, zal in September zeker geen allegro doen hooren. HET KOUDE WEER. Het koude weer, dat wjj de laatste dagen beleven, is, zegt het Vad., bjjna eenig in de annalen der weerkunde in Nederland. Waren tot in het begin dezer week de temperaturen vrjj nor maal, met Dinsdag viel een koude in, die een zeer bjjzonder karakter draagt. Dien dag bereikte de thermometer nog wel een redelijk hoogen stand, doch in den avond trad een beduidende daling van d«n temperatuur in. Den daaiop volgenden dag, Woensdag, kon de tem- peratuur zich niet meer tot een rede- lyke hoogte verheffen, en gisteren, Donderdag, was de temperatuur zoo laag, dat men wel kan zeggen, bij wjjze van spreken, als bij menschen- heugems met is voorgekomen. Verge leken by een statistiek van tempera- tuur-waarnemingen over acht-en-veer- tig jaren, te Utrecht verricht, was het gisteren nog kouder dau de koudste dag uit deze periode, een dag, die in liet jaar 1860 viel. Indien deze stati stiek volkomen betrouwbaar is, het geen wy een weinig betwijfelen, dan zou er in een kleine veertig jaren geen zoo'n koude Augustusdag geweest zijn. Maar zonder deze statistiek is het duidelijk genoeg, dat het gisteren al zeer bijzonder koud was. Gisteren steeg de temperatuur tot slechts even boven de veertien graden (om 16 uur voormiddag), maar daarna had een sterke daling plaats tot 10.8 graden om 3 uur in den namiddag, en liet het zich aanzien, dat nog verdere be langrijke daling te verwachten was. Behalve de lage temperatuur werd het weer onaangenaam gemaakt door harden wind en veel regen. Woensdag bereikte de wind in den voormiddag stormkracht, en hoewel het gisteren wat houdzamer weer was, maakten de hevige regenbuien het weer toch veel onaangenamer. Dit staat vast, een weertoestand als gisteren doet meer aan een Novemberdag aan aan de maand Augustus deuken. De oorzaken van dezen buitenge wonen weertoestand moeten in de eerste plaats gezocht worden in de algemeene luchtdruk-verdeeling. Sedert Dinsdag heeft zich boven Zuid-Zweden en de omgeving een wel niet diepe, maar krachtige depressie ontwikkeld. Depressies, die daar liggen, hebben de onaangename eigenschap daar ver scheidene dagen te blijven, langzaam af te trekk°n in Oostelijke richting en op den weerstoestand iu ulize omgeving een zeer sterken invloed uit te oefenen. Het weer, dat wij nu hebben is een der meest sprekende voorbeelden van de uitwerking der luchtdrukverdeeling in onze streken. Onder dezelfde om standigheden hebben wy hier te lande het koude, lang durende voorjaarsweer. Deze weerstoestand is voor de maand Aug. wel abnormaal. Het is dan ook wel een byzonder geval, zoodat wy met recht konden zeggen, eenige in de annalen der weerkunde. Nu zullen velen vragen: Zal deze weerstoestand lang duren Naar onze meening hebben wy het ergste gehad, maar bedenkelijk blyft het, dat de depressie begonnen isoravan Woensdag op Donderdag niet naar het Oosten af te trekken, maar bij wijze van afwis seling op den algemeenen regel, zich Westwaarts te verplaatsen, zoodat wij nog meer ouder ,haar invloed gekomen zijn. Dit abnormale gedrag veroorzaakte het koude, buiige weer, dat voor allen onaangenaam was, maar niet het minst voor de meteorologen, die de verantwoordelijkheid voor de weervoorspelling dragen en nu tegen alle verwachting in voor zeer bijzon dere verrassingen kwamen te staan. Laten wij hopen, dat een belang rijke verbetering in den weerstoestand niet langer dan enkele dagen op zich zal laten wachten. Uit het nu voor komende weer behoeven wy niet af te leiden, dat de nazomer verder door koude en regen bedorven zal worden. Een nieuwe behandeling vandenkanker. Daarover schryft de te Londen verschijnende „Evening Standard" het volgende „De medische faculteit slaat met groote belangstelling den uitslag gade van een uitdaging, die gegrond is op de bewering van dr. Robert Bell, een dokter in het West End, dat hy kan ker genezen kan door middel van een behandeling van welker bijzonderheden hy geen geheim maakt. De rechtzin nige opvatting is, dat er geen gene zing van kanker is, aangezien de oor zaak van de ziekte nog onbekend is en het meerendeel van de geneeskun digen zijn daarom twijfelzuchtig ten aanzien van alle beweringen van het tegendeel. Indien een patient, van wien men veronderstelt, dat hy aan kanker in een kwaadaardigen vorm lijdt, beter wordt, pleegt men te twij felen aan de juistheid van de diagnose. ,Ten einde zyne bewering te staven, heeft dr. Bell het aanbod gedaan, om zes lijders die, buiten allen twijfel, aan de ziekte leden, ie behandelen. Hy heeft het aanbod aan de geneeskun digen in het algemeen gericht. In zeer korten tyd had hij veel meer gevallen dan hy voor zijn rekeuing kon nemen. Hij nam er ten slotte tien aan vier meer dan het aantal, dat hij ge noemd had. Geneesheeren van naam of heelkundigen uit de gasthuizen hadden van hen verklaard, dat zy ontwijfelbaar aan kanker leden. Ver- scheidenen hunner waren al geopereerd. Zy kwamen uit Nottingham, Swindon, Ketsering, St. Ives Regent's Park, Stamford Hill, een uit het London en een uit het King's College Hospital. „Louisa Kelly was, volgens de otfi- cieele aanteekening van King's Col lege, op 26 November 1907 opgeno men, en haar toestand was van dien aard, dat het buiten kijf was, dat zy maagkanker had. Men opereerde haar en zij voelde zich een tijd lang beter, maar daarna kwam de kwaal terug en deelde men haren man mede, dat zij niet langer dan een maand te leven had. In dit stadium kwam zij onder behandeling van dr. Bell, en hy houdt staande, dat hij haar beter maakt. „Alle tien patiënten zijn, volgens verklaring van hun eigen dokters, zeer veel vooruitgegaan sedert dr. Bell hen behandeld heeft. „Ik heb hoop," zeide dr. Bell tegen een van onze verslaggevers, „dat ik hen allen beter zal maken. Sommigen van hen waren er zoo slecht mogelijk aan toe, en na de operaties die enkelen hunnei hadden ondergaan, waren zij erger ziek dan voor dien tyd. Het mes brengt geen genezing voor kanker door de opratie keert de ziekte terug." „Dr. Bell's opvatting van kanker is dat hij in welken vorm ook, niet door een microbe of parasiet wordt veroor zaakt, maar rechtstreeks voortkomt uit het gewene celweefsel, dat een zieke lijke veranderingen heeft ondergaan. „De leefregel neemt in de behande ling van dr. Bell een voorname plaats in. De patiënten moeten zooveel moge lijk ongekookt voedsel gebruiken. Of schoon andere spijzen niet geheel uitgesloten zyn, wenscht hy, dat het voedsel voor een groot deel uit sala- den, rauwe vruchten, rauwe eieren, melk en kaas zal bestaan. De cellen hangen, om gezond en krachtig te kunnen zijn, af van voedsel in zyn natuurlijken vorm. Zuivere lucht, zui ver water en een strikt hygiënische leefwijze zijn ook noodig. De overige behandeling kan alleen door een ge. neesneer gebeuien. Dr. Bell deelt de bijzonderheden ervan echter gaarne aan zijne collega's mede. Mierenzuur is een van de middelen, die hij toe past. Naar dr. Bell's meening heeft dit niet alleen een vernietigende wer king bij de kankercellen, maar schijnt het ook den toxischen toestand van het bloed, die het onstaan van de ziekte in de hand werkt, te neu traliseeren. „Vele geneeskundigen in heel En geland passen nu de behandeling toe op patiënten, die aan kanker lijden, en indien dr. Bell zyne bewering waar kan maken in de gevallen, die hij onder handen heeft, zal by vermoede lijk ruimer erkenning vinden dan tot nu toe. In de gisteren avond gehouden vergadering van de vereeniging „Han del en Nijverheid" is de aandacht gevestigd op eene advertentie, opge nomen inde „AmersfoortscheCourant", waarin geld werd ter leen aangeboden. Door een der leden werd tegen dit adres gewaarschuwd en door den voorzitter werd de wensch uitgespro ken, dat de Pers voortaan dergelyke advertenties niet mocht opnemen. Mogen wij in herinnering brengen, dat de bedoelde advertentie door „De Eemlander"werkelyk geweigerd is niet alleen, maar dat tevens in haar nom- mer van 10 Augustus gewaarschuwd is tegen deze advertentie, voor het geval de inzender op andere wijze met het publiek in aanraking mocht trachten te komen. Wat verder het besluit der ver gadering betreft om de zaak betref fende het verzoek aan de pers, eerst in bestuursvergadering te bespreken, 't is jmogelijk dat de statuten dit voorschrijven, maar by voorkomende gelegenheden moet naar onze meening één bestuurslid hiertoe de vrijheid bezitten, anders komt men met de waarschuwing te laat en hebben op lichters hun slag geslagen. Heden komt de advertentie o.a. weer voor in „de Eembode". Naar wy vry stellig kunnen meêdeelen, hebben verschillende om standigheden er toe geleid, dat er dit jaar niet ineer zal komen van een concours hippique op „Birkhoven". Met de werkzaamheden, noodig voor het in orde brengen der banen, enz. hoopt men echter dezen winter voort gang te kunnen maken. In ons nummer van Zaterdag 4 Juli 1903 wezen we op de pogingen van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, ter bevordering van de alkobolvrije opvoeding van het kind. Naar wij thans vernemen heeft het Dagelyksch Bestuur onzer Ge meente besloten, bij de aangifte van geboorte de in bedoeld artikel genoemde kaarten aan de ouders uit te reiken. Naar wij vernemen is door Ge deputeerde Staten de salarisverorde ning voor het onderwijzend personeel goedgekeurd, zoodat de met 1 Mei 1908 ingegane vei hoogingen met 1 Sept. a.s. zullen worden uitbetaald. In de Amersf. Bad- en Zwen- inrichting is gediplomeerd de jonge- juffr. W. A. G. van der Meiden. De bij de Landweer benoemde reserve tweede luitenants E. Bun schoten en J. T. N. D. E. Van Schou wenburg komen in garnizoen respec tievelijk te Amersfoort en te Rotter dam. Heden herdenkt pastoor L. A. F. K. Fock zijn zilveren priesterfeest. Namens de parochianen werd hem een geldelyk geschenk overhandigd, be stemd tot versiering der kerk. De Staatscourant 191 bevat als bylage o.a. de gewyzigde Statuten der Maatschappij totop voeding van Weezen en andere Minderjarigen in het Huis gezin „Zandbergen". In ons blad van Zaterdag 8 Aug. is opgenomen een circulaire van den minister van Justitie aan de Voogdij raden, met het verzoek mede te willen werken ter verbetering van den mis stand, dat vele ouders van natuurlijke kinderen in gebreke blijven tot er kenning daarvan over te gaan. Burg. en Wethouders onzer gemeente heb ben aan het daarop door den Voogdij raad tot hen gericht verzoek voldaan en zullen voortaan vanwege den Bur- gelyken stand, bij elke aangifte van ge boorte van een niet-erkend, natuurlijk kind, doen afgeven een kaart, met ver zoek die persoonlijk aan de moeder te overhandigen. Op gemelde kaart wordt tot haar het verzoek gericht, op het bureau van den Burgerlijken Stand te verschijnen, ten einde tot de erken ning over te gaan. Dit stelsel, dat in Amsterdam reeds eenige jaren wordt toegepast, heeft inderdaad ver rassende uitkomsten opgeleverd. De Amersfoortsche Muziekver- eeniging geeft morgenavond, blijkens de in dit nummer voorkomende ad vertentie een concert op het Stort. I Voor het staatsexamen tot toe lating tot eeu Rijksuniveisiteit is ge slaagd mej. J. van Veen, alhier. Voor een benoeming tot adel borst der tweede klasse bij het Ko ninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord komt o.a. in aanmerking de oud-leerling van de H. B. S. alhier. J. F. Wesseling. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende adver tentie, omtrent het matinee musicale, morgenmiddag op Birkhoven te geven door de Amersfoortsche Muziekver- eeniging. Hedenmorgen half elf werden op het terrein tusschen den Utrecht- schenweg en de Infanteriekazerne, de bij het 5e Reg. Inf. benoemde 2de luitenants C. Land, G. J. Moggeu- storm en H. A. Luppes beëedigd en in functie gesteld. De kolonel-commandant wees in een hartelijke toespraak, die veel in druk maakte op de talrijk aanwezigen. op de plichten die zij, door het af leggen der eed op zich hadden ge nomen, die, naar hy hoopte, zy steeds getrouwelijk zouden nakomen. Na afloop der plechtigheid werd een marsch gemaakt door een gedeelte van de stad. Maandagavond 8 uur zal de Amers foortsche Muziekvereeniging, directeur de heer J. A. Jochems, een concert geven in het Plantsoen. Het programma luidt als volgt 1. Marsch. 2. Ouverture Jeauned'Are J. Keesels. 3. Wals Theresen C. Fauet. 4. Gavotte Klauge vom Rhein C. Latann. 6. Fantaisie Rêve d'Or M. Chargmoux. 6. Alle Negeu. Kegelaars Feestmarsch G. K. G. v. Aakei 7. Ouverture La Parure J. Werkman. 8. Wals Quand l'ainour meurt V. Cremieux. 9. Potpourri. HANDEL EN NIJVERHEID. Gisterenavond hield de VereenigiK „Handel en Ny verheid" haar gewone! maandvergadering, onder leiding vin den 2en voorzitter, den heer J. H. v. d. Meiden. De heer S. J. van Duinet kon wegens uitstedigheid niet te: vergadering zijn. Na opening leest de secretaris dt notulen der vergadering van 9 Jul 19uS, die onder dankzegging worde goedgekeurd. 1. Verkiezing van één be s t u u r s 1 i d. De heer B. Schimmel, in de vorigi vergadering als bestuurslid gekozeD heeft deze benoeming niet aangeoo men. Gekozen wordt by eerste stemmim de heer A. J. van Zalingen met I stemmen terwijl op eenige heeren ééi - stem was uitgebracht. De heer Vai Zalingen maakt echter bezwaar zij: benoeming aan te nemen, waarna voorzitter het voorstel doet deze ve kiezing uit te stellen tot de volgend vergadering. Na eenige discussie wordt echter besloten een tweede stemming te houden. Alsnu wordt gekozen di heer A. Wagenaar met 8 van de li uitgebrachte stemmen, die de benot ming aanneemt. 2. Verkiezing van een li, der commissie inzake gt splitste bestekken. In de vorige vergadering zyn gf kozen de heeren C. Prins, W. van de Donker en J. E. van Nie. De heere Prins en v. d. Donker hebben de; benoeming aangenomen, maar de bei Van Nie heeft bedankt. Het Bestuur heeft nu den heer V van Schaick aangezocht, die zich b reid heeft verklaard een eventuei benoeming te zullen aanvaarden, heer Van Schaick wordt by acclam? verkozen. 3. Behandeling van oprot - van belanghebbenden i: f zake Octrooiwet. Namens de Maatschappij Tweff tot exploitatie van octrooien word bewijzen van instemming verzot! voor een wederinvoering van octrooiwet. De heer Van Ede meent di een octrooiwet den Nederlanders mtf ten goede komen. De Voorzitter wyst er op, di de meeste landen een octrooiwet b zitten. In Nederland nu bestaat eigenaardigheid, dat, wanneer iemat iets nieuws vervaardigt, binnen kt ten tyd verschillende fabrikanten f werk namaken. De heer Frederiks vindt kwestie van zoo groot belang, datt zou willen voorstellen dit punt uit stellen tot de volgende vergaderit; Dit voorstel wordt aangenomen 4. Verslag der afgevaardigd' naar het middenstandscongres geho den te Dordrecht. Daar de voorzitter, die afgevaardig'

De Eemlander | 1908 | | pagina 2