Aardappelen. GYMNASIUM Kerk- en Schoolnieuws. Uit de Omgeving. Correspondentie. ALLE KLEI. Stoomvaartberichten. Laatste Berichten. ADVERTENTIËN is van 7—24 Aug. AFWBlie. Industrie- en Huishoudscboel. Groot- en Kleinhandel A. WAL EN AAK. te AMERSFOORT. BIREBOVB Zondag 16 Augustus, bi] gunstig weer, des namiddags 3 nur was met den heer Berns, afwezig is wordt dit punt eveneens uitgesteld. 5. Ingekomen stukken. Ingekomen zünhet jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken; verslag van de werkzaamheden der vereeniging „Flehite"; een schrijven van de afdeeling Land bouw van het Departement van Land bouw, Handel en Nijverheid, begelei dende een rapport omtrent de samen stelling van soda; een proefexemplaar van het tijd schrift „Systeem", dat voorlichting wenscht te geven in kantoor- en fa- brieksadministratie een schrijven van de Ned-Kiosken- maatschappij omtrent het stenogra fisch verslag van het Dordsche Bouds- congres, dat door deze maatschappij wordt uitgegeven. 6. Mededeelingeo. De heer van Zalingen zou een boete willen stellen van 10 ets. voor de leden, die de vergaderingen niet bezoeken. De heer van Ede gelooft dat het boetestelsel het vijfde rad aan den wagen van Handel en Nijverheid zal zijn. De leden zullen daardoor de vergaderingen niet meer bezoeken en zeker zullen velen als lid dan be danken. De heer van Zalingen blijft het zeer wenschelijk vinden en wan neer blijkt, dat het een onhoudbare toestand wordt, dan kan er toch nog altijd verandering in worden gebracht. De heer Berns heeft geen be zwaar de boeten te innen, maar hij ziet er geen heil in. De heer van der Wal is ook tegen het voorstel. Bij iedere ver eeniging is het gewoonte, dat een klein getal leden de vereeniging drijft. De heer Berns durft te verze keren, dat van de ruim 200 leden er geen 50 zullen overblijven. De voorzitter is ook geen voorstander van een boetestelsel, maar wil de leden opwekken de vergade ringen zoo interessant te maken, dat de thuisblijvers genoopt worden te komen. In verband hiermee wijst hij erop,- dat er nog wel eens onderwerpen zijn ter sprake gebracht, die geen aanspraak op de belangstelling der leden mogen maken. Dat werkt het bezoek tegen. De heer van Zalingen zou het dan willen probeeren met één verplichte vergadering per jaar. De voorzit ter zegt toe, dat het Bestuur zal overwegen, wat er kan gedaan worden om het vergadering bezoek te bevorderen. De he er Berns wijst er op, dat in een der plaatselijke bladen een advertentie is voorgekomen waarin geld wordt aangeboden. Hi) kan bij voorbaat waarschuwen hierop niet te schrijven, daar het bedrog is. De heer van Ede zou in een advertentie van Handel en Nijverheid daartegen willen waarschuwen. De voorzitter wijst er op, dat dit eerst in een bestuursvergadering moet overwogen worden. Hij zou i aan de Pers willen verzoeken, derge- i lijke advertenties niet op te nemen. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. PREDIKBEURTEN. van Zondag 16 Augustus 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur Ds. J. C. Manssen. Luthersch Pred. (Emer.) van 's Grave- hage. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10+ uur, Ds. W. H. Stenfert Kroese van Rotterdam. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Geen dienst. OPLEIDING HOOFDONDER WIJZERES). B. en W. van Utrecht hebben aan den raad eenige veranderingen voor gesteld in de verordening tot regeling van den cursus tot opleiding van hoofd onderwijzer en hoofdonderwijzeres. Zij oordeelen 't noodig, de leerstof over drie, in plaats van over twee jaar te verdeelen, wil de cursus inderdaad gelegenheid geven tot volledige oplei ding voor het examen. Het aantal wekelijksche lesuren moet zoo bepaald zijn, dat er voldoende tijd voor eigen studie overblijft. Door vermindering van het aantal uren van 14 tot 10, komen er twee avonden per week vrij alle lessen kunnen alsdan worden ge geven op twee avonden en den Zater- namiddag. Daarbij moet, zeggen B. en W. ver der, wil de cursus goede resultaten opleveren, blijkens de ervaring ver plicht gesteld worden het deelnemen aan den geheelen cursus. Deelneming aan afzonderlijke vakken moet slechts bij uitzondering worden toegestaan. Verder bieden B. en W. den raad een wijziging aan in de verordening over het personeel aan het stedelijk gymnasium, handelende over de op te leggen verplichting aan de leeraren van die instelling om zoo noodig on derwijs te geven aan gemeehtelijke inrichtingen van middelbaar onderwijs. SOEST. Ter gelegenheid van den Verjaardag van H. M. de Koningin zal te Soest op 31 Augustus van wege de Vereeniging „Soest Vooruit" een gecostumeerde optocht per fiets gehouden worden. Deze optocht zal bestaan uit eene afdeeling Nationale kleederdracht en uit eene afdeeling Komische kleederdracht. Voor beide afdeelingen zullen af zonderlijke prijzen worden uitgereikt. Door B. en W. dezer gemeente wordt in overleg en in overeenstem ming met de commissie voor het beheer der electrische centrale voor benoeming tot Administrateur aan den Raad aanbevolen de heer J. H. Benschop, commies ter secretarie alhier. De jaarwedde aan die betrekking verbonden wordt door B. en W. eveneens in overleg met de Commis sie, aan den Raad voorgedragen op een bedrag van f300. SCHERPENZEEL. Op Woensdag den I9en Augs. a.s. zal alhier op de Schietbaan een wedstrijd gehouden worden van af des morgens 9 uur. Gedurende den wedstrijd zullen roode vlaggen geplaatst zijn op de veiligheidspoorten en kogelvanger, be nevens op de Renessesteeg bij het begin en het einde van de heide achter „Oud Wilier". Aan dezen wedstrijd zullen deel nemen vijf Schietvereenigen, Scher- penzeel, Veenendaal, Barneveld, Voort huizen en Ermelo. Alhier is op 71-jarigen leeftijd overleden mej. J. L. Wetter, die ge durende ruim 46 jaar aan het hoofd stond van de bewaarschool, eene stichting van de familie Royaards van Scherpenzeel. Haar stoffelijk over schot is te Utrecht ter aarde besteld. WOUDENBERG. Onze Burgemees ter zal op 25 Augs. den jongelui in onze gemeente een aardigen dag be reiden. Dien dag zal namelijk een ringrijderjj met tweewielige rijtuigen worden gehouden voor paren. De rijtuigjes zullen tevens versierd moeten zijn. Zeker zal in onze ge meente, waar zooveel mooie „spulle tjes" gevonden worden, de deelname aan dit echt plaatselijk feest groot zijn. In de Donderdagmiddag ge houden vergadering van den Gemeen teraad werd de gemeenterekening over 907 vastgesteld in ontvangst op f 16686.95+, en in uitgaaf op f 16170.70. De begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1909 werd hierna aangeboden Ontvangst en uitgaaf f 19173,42+ met een post onvoorziene uitgaven van f 320.42+. De begrooting zal voor de leden ter visie liggen, en op Dinsdag 1 Septem ber in openbare raadszitting worden behandeld. Wegens beursvacantie geen verslag en noteering. Een dienstweigeraar. Gisteren is door een inspecteur van politie in zijne woning in de Vaartsche- straat, te Utrecht aangehouden, inge volge art. 168 der Militiewet, de land- weerplichtige J. H., die te zijner tijd niet voor werkelyken dienst is opge komen en thans blijkt weigerachtig te zijn om zulks te doen, op grond van gemoedsbezwaren. Het jongemensch vertoeft op het oogenblik aan het hoofd bureau van politie, om zoo spoedig mogelijk voor Gedeputeerde Staten te worden gevoerd en door deze te worden ingelijfd. (U. D.) Wat men bij beschadiging van spoorwegr ij tuigen moet betalen. De S. S. heeft haar tarief vastgesteld als volgt Voor het breken van glasruiten is verschuldigd, in alle gewone rijtuigen (geen locaalrjjtuigen of vierassige door gangsrijtuigen) voor een ruit in een le klasse coupé f 2,50, in een 2e kl. f 2 en in een 3e kl. f 1,50in locaalrijtuigen voor een groote ruit in een 2e kl. coupé f 4 en voor een andere f 2 in door gangsrijtuigen voor een groote ruit in en zijgang f 5 en voor een andere f 2,50 in tramrijtuigen voor een groote ruit f 5 en voor een andere f 2,50. Voor andere beschadigingen, als het scheuren van gordijnen enz., benevens voor het onrein maken van de rijtuigen, wordt de te heffen schadevergoeding door den hoofdeonducteur of den station chef bepaald. De bedoelde bedragen moeten onmid dellijk worden voldaan bij weigering wordt proces-verbaal opgemaakt. (H. Ct.) Relletjes Uit Ammerstol meldt men Onlangs besloot de raad der gemeente Bergambacht de kermis af te schaffen. Dit besluit geeft nu, in de vroegere kermisweek, aanleiding tot vrij ernstige relletjes. Ruiten worden ingegooid en telkens hebben er samenscholingen plaats van opgewonden kermislustigen. De politie is versterkt met rijks- en gemeentepolitie uit de omliggende ge meenten. Vooral 's avonds is er in het dorp een groote drukte, zoowel van nieuwsgierigen als baldadigen. Er hebben reeds arrestatiën plaats gehad. Diefstal van een visite kaartenverzameling. In de bekende Dobschauer ijsgrot (Hongarije) werd, zooals aau den L. A. gemeld wordt, dezer dagen een vreemde dief stal gepleegd. In het hol staat op een jjstafel onder een glasstolp een visite kaartenverzameling, welke door de bezoekers bekeken kan worden. In het hol bevonden zich ook kaartjes van talrijke voorname binnen- en buiten- landsche persoonlijkheden, zoo o. a. een visitekaartje van den overleden kroonprins Rudolf en zijne gemalin Stephanie, voorts kaartjes van den overleden koning van Servië Milan, en den toenmaligen Servischen kroonprins Alexander die beide in 't jaar 1886 de grot bezochten verder nog vele andere kaartjes. Deze kaartjes werden zorg vuldig bewaard, en veel moeite werd er aan besteed, om ze ongeschonden te behouden. Dezer dagen kwamen veel buitenlandsche gasten in de ijs- grot en een van hen, een Engelsch- man, schonk bizonder veel aandacht aan de kaartjes. Hij vroeg de directie van de grot om verlof de vele duizen den kaartjes door te mogen zien. Zijn gids keek een tijdlang lachend toe, terwijl de blonde Engelschman de kaartjes om- en omkeerde, en ging dan verder, om het overige gezelschap de grot te toonen. De Engelschman bestudeerde nog twee uur de kaartjes en nam toen, zonder dat iemand het bemerkte, de kaartjes van onder de glasstolp weg. Eerst den volgenden dag bemerkte de gids den diefstal en zijne verdenking viel '"adelijk op den Engelschman, die hem lachend een goudstuk als fooi had gegeven. Uit de pekel in delucht. De Morning Post meldt, 'dat de stof voor het hulsel van Zeppelin's nieuwe luchtschip in de fabriek van Spencer te Highbury-grove wordt gemaakt. Er zijn dozijnen mannen en meisjes mee bezig. De stof bestaat uit zes over elkaar gelegde lagen goudvlies. Goud vlies ook als pleister bekend is de benaming van de dunne opper huid van den blinden darm (soms ook van de blaas) van de runderen, die, toebereid, door de goudslagers gebezigd wordt, om tusschen de reeds vrij dun uitgeslagen goudblaadjes ge legd te worden en deze verder tot bladgoud uit te kloppen. Nergens elders kan men zulk goed goudvlies maken als in Engeland, en de Engel- sche legerluchtballons worden alle van die stof gemaakt. Goudvlies houdt uitmuntend gas. Zijn gewicht in aanmerking genomen, is het veel beter voor dit doel ge schikt dan geverniste stof, zijde, kaoetsjoek, katoen enz. Natuurlijk is het zeer duur en daarom kan het niet voor gewone luchtbollen ge bruikt worden. Maar graaf Zeppelin behoeft zich niet om het geld te be kommeren. H(j verlangt het beste en heeft de Engelsche firma volkomen vrijheid gelaten bij de uitvoering van de bestelling. Voor het hulsel van Zeppelin's luchtbol is, volgens de verzekering van een fabrikant, het goudvlies van i zeshonderdduizend runderen benoodigd geweest. Van de vliezen uit de slacht huizen z(jn de beste uitgezocht en in de pekel bewaard. - Z warte koffie voor den dorst. Lichamelijk zwaar werk ver richtende menschen hebben veel dorst te lijden. Daar het moeilijk is een dorst- stillenden drank steeds in geschikten vorm bij de hand te hebben, zijn zij dikwjjs bijna geheel op bier en andere alcoholische dranken aangewezen, die overal klaar om te drinken in juist geschikte hoeveelheid te krijgen zijn. Velen zouden echter den alcohol gaarne vermijden, als zij slechts een goeden plaatsvervanger vonden. De gemeente Osnabi ück heeft daarom maatregelen genomen om aan haar werklieden ge regeld en in voldoende hoeveelheid zwarte koffie uit te reiken. Voor over dag werkende geschiedt dit's middags, voor nachtwerkers in den nachtelijken rusttijd. Volgens het laatste gemeente verslag is hiervan vooral door de nacht werkers, zeer veel gebruik gemaakt. In Neuss heeft men het in de gasfa briek gedaan daar kunnen de stokers in den zomer, als zij het zoo warm hebben, zooveel koffie krjjgen als z(j wenschen, waaraan in éen jaar Mk. 449 is besteed. Met dit bedrag is het doel, het gebruik van sterke dranken te beperken, volkomen bereikt. Oplichterij. Een juweel handelaar te Parjjs deed reeds eenigen tijd in verschillende kranten een ad vertentie verschijnen, waarin h(j een raadsel opgaf, waarvan de oplossing heel gemakkelijk te vinden was, en beloofde 100 francs aan hen, die hem het juiste antwoord toezonden. Maar om mee te mogen dingen, moest men aan Sattler 2 francs sturen in ruil waarvoor men een dasspeld zou ont vangen. Sattler ontving een ontel baar aantal oplossingen, maar natuur lijk nam hij slechts de moeite om de brieven te openen, enkel en alleen om het geld er uit te halen. Ook zond hij de daspelden niet. Tengevolge der klachten van de talrijke slachtoffers, is Sattler in hechtenis genomen. Bij een huis onderzoek heeft men 7000 brieven bij hem gevonden, die hij door gebrek aan tijd nog niet had kunnen openen. Men schat de som, die hij tot nog toe heeft geind op dertig duizend francs. Ontploffing. Op de Fransch- Engelsche tentoonstelling te Londen werd groote opwinding veroorzaakt door de ontploffing van een aan een Amerikaanschen luchtschipper be hoorenden ballon. Men was bezig met het herstellen van eenige scheuren in den gashouder, toen het gas door een onbekende oorzaak vuur vatte en met geweldige kracht ontplofte. Een werkman en een meisje werden ge dood het meisje verbrandde tot asch. Zes personen zijn ernstig gewond. Alle tentoonstellingsgebouwen trilden, eeni ge er van werden beschadigd. Uit het donkere Rus land. Een bende van ongeveer 25 rooversdeed Woensdag te Nowogrodsk (gouv. Grodno) een aanval op een passagierstrein, in welks bagagewagen 100.000 roebel werd vervoerd. Terwijl een van de roovers op het punt stond een bom te gooien, ontplofte ze in zijn handen en doodde hemzelf, terwijl twee treinbeambten en een vrouw gewond werden. Na eenige geweer schoten op den bagagewagen, die echter geen uitwerking hadden, namen de aanvallers de vlucht op een tiental paarden, die aan het station klaar stonden. Honrseu van New-York. Van Heden. FONDSEN. Atchison Topeka Rock Island Common Erie Railway Miss. Kan. Texas New-York-Ontario Norfolk Wester Southern Pacific Southern Railway Union Pacific U. S. Steel Common. Kansas Cy South do. do. Pref. Stemming nauw Slot van gisterom 88+ 15 22+ 31 42+ 74 93+ 18+ 155+ 44+ 32+ 56+ pr(js. Upening.sk van heden 86+ 15+ 22+ 30+ 41 93+ 44+ MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND." „Koning Willem I" van Batavia naar Amsterdam is 14 Aug. Kaap St. Vincent gepasseerd. „Koning Willem II" vertrok 13 Aug. van Batavia naar Amsterdam. „Vondel", van Batavia naar Am sterdam, vertrok 14 Augustus van Perim. „Oranje" van Amsterdam naar Batavia vertrok 14 Aug. van Lissa bon. NOORDDUITSCHE LLOYD. s.s. „Zieten" (Hamburg-Oost Azië) 14 Augustus 3 uur n.m. Borkum-Rifi Petersburg. Een onbekende heeft een bom geworpen in een fabriek te Yilosvsk, in de provincie Jekaterinos- law. Acht werklieden werden gedood. Hedenmiddag had onder veel deelneming op de algemeens begraaf plaats te Utrecht de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk over schot van den heer F. H. Cobljjn, oud-wethouder, lid van den Gemeen teraad en der Provinciale Staten van Utrecht. Het woord werd gevoerd door den heer H. B. Verloren van Themaat, neef van den overledene. De broeder van den overledene dankte. s.s. „Rhein" (Bremen Baltimore) 13 Augustus 9 uur n.m. Borkum-Riff gepasseerd, s.s. „Bülow" (New York-Bremen) 13 Augustus 12 uur v.m. van New York vertrokken. s.s. „Lützow" (Bremen-Oost Azië) 14 Augustus Jll uur v.m. in Napels aangekomen. s.s. „Therapia" (Nicolajeff-Marseille) 14 Augustus in Smyrna aangekomen. s.s. „Preussen" (Batoem-Genua) 14 Augustus in Marseille aangekomen. s.s. „Sachsen" (Genua-Nicolajeff) 14 Augustus van Smyrna vertrokken. Burgerlijke Stand van 15 Augustus 1908. GEBOREN Theodorus Jacobus Al- bertus, zoon van Johannes Victorius Rijnbergen en Wjjnanda Maria Meijer. Eliza Jan, z. van Jan Eliza van der Ven en Geertruida Geersinga. --- Willem Bertus, z. van Johan Wester- veld eu Marrigje Elisabeth Baljuw. Jacobus, z. van Lucas van Gastel en Johanna Letta van der Heijden?. OVERLEDENHerman Peerlkamp, 78 jaar echtg. van Hendrika Gerren- dina Vos. Anna Margaretha van de Wetering, 5 weken. Met SEPTEMBER vangen de volgende cursussen aan: 1. Hulp ln de hulshouding. (leeftijd 16 jaar.) 2. Voorbereidende klasse B (leeftijd 14 jaar.) 3. Koken, strijken, costuum- naalen. (voor dames.) 4. Idem, in avondlessen, (voor dienstboden.) Aanmelding bij de Directrice op de spreekuren, nieuw Schoolgebouw, Beekestein. HET BESTUUR. in alle soorten Aanbevelend, MAGAZIJN. MUURHUIZEN 29. Het Tweede Toelatingsexamen is bepaald op MAANDAG en DINS DAG 7 en 8 SEPTEMBER des voorm. te 9 uur. Aanmelding van kandidaten wordt verzocht vóór 25 AUG. b(j den Rector J. H. MOLL, Groote Koppel 2. et-bi33.ee ühsteieeXe door de Amersfoortsche Muziek vereeniging

De Eemlander | 1908 | | pagina 3