DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 166, MAAND AO 17 AUGUSTUS 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venaootsehap „DE EEMUNDER". VeFsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAP. BUITENLAND. FEUILLETON. BINfNENLANu. Hoofdredacteur R. G. RIJK ENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtiën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 DUITSCHE SOCIAAL-DEMO CRATEN. In de machtige sociaal-democratische partjj in Duitschland is een conflict ontstaan. Bet is een der beginselen van de sociaal-democratie, dat bare leden, indien zij een zetel in de volksver tegenwoordiging krijgen, niet vóór de begrooting mogen stemmen. Men wil niet aan den kapitalistischen staat de middelen geven om te blijven bestaan en er bijv. een leger of vloot op na te houden. Dat beginsel was nog eens door den Partijdag te Lubeck ver kondigd. .Deze vergadering besloot dat de socialistische afgevaardigden niet dan bij dringende noodzakelijkheid en om bijzondere redenen, eene begrooting mochten goedkeuren. Daar verscheen voor eenige dagen in oen partijblad, de Leipziger [Volks- zeitung, een geharnast artikel, waaruit bleek, dat de Zuid-Duitsche sociaal democratische parlementsleden te Stuttgart eene vergadering hadden gehouden, waarin zij besloten hadden in het vervolg als in de Landdagen, waartoe zij behoorden, de begrooting aan de orde kwam, niet alleen aan het debat deel te nemen, maar ook aan de eindstemming zjj zouden voor de aanneming stemmen als zjj geene bijzondere redenen hadden om de voorstellen der regeering te verwerpen. Was dat waar? Het was waar. Het hoofdorgaan der partij, de „Vorwarts", moest het toe geven. Het was zelfs nog erger. Niet alleen had de conferentie te Stuttgart plaats gehad had, maar men hadjook de leden van het partijbestuur niet daarbij uitgenoodigd en het geheim opgelegd. En wat misschien het allerergst was, toen het partijbestuur schriftelijk om inlichtingen gevraagd had, was men niet zoo vriendelijk geweest die vraag te beantwoorden. De socialistische afgevaardigden naar de Badensche Kamer hadden bericht, dat hun het geheim was opgelegd, zoodat zij niets DOOK MARYLLE MARKOVITCH. (naar het fransch). 3) De wolven uit het Noorden hebben hun holen verlaten om zich op ons te werpen. Sedert vele jaren strijden wij ieder opzichzelf voor onze dorpen en voor onze vrijheid. Wij zijn echter machteloos, ondanks de vele voordoo ien, die het gebergte met zijn inge wikkeld doolhof van kloven en ravy- ven ons bij dezen ongelijken strijd aanbiedt, ondanks de hulp van het voedende woud, dat onze overweldi gers verfoeit. Eiken dag dringt de vijand ons dichter op het lijf, eiken dag wordt weder een nieuwe stam aan zijn genade overgeleverd, moet een nieuw dorp zich onder het gehate juk buigen. En waardoor anders, dan doordat wij niet eensgezind zijn Tscherkessen, waartoe dient u uw heldenmoed, niet minder beroemd dan de schoonheid uwer vrouwen, waar toe dient u uw vurige liefde voor den vaderlandschen bodem, uw on- konden of wilden zeggen. Het party- bestuur te Berlijn verzocht niet met zulke kinderachtige voorwendsels afge scheept te worden, maar te Mannheim bleef men bij de afgelegde verklaring. Te Berlijn was de verontwaardiging groot en de Vorwarts toornde. De soc. dem. afgevaardigden van Baden verdedigden zich en verklaar den, waarom zy, wat hun aangaat, besloten hadden voor de begrooting van hunnen staat te stemmen. Er komen op die begrooting ettelijke posten voor tot verhooging der trac- tementen van kleine ambtenaren, werklieden van den Staat. Het heeft de regeering moeite gekost, die posten er door te halen, want er was eene sterke oppositie. Bij de eindstemming zou misschien de met zooveel moeite tot stand gekomen begrooting zijn verworpen en daarmede de kans op lotsverbetering van de kleine ambte naren, als niet de socialisten voor stemden. Daarom hadden zy daartoe besloten, te eerder omdat immers ook de partijdag te Lubeck de deelneming aan de stemming had toegestaan ouder zekere voorwaarden, die zij hier acht ten aanwezig te zyn. Maar deze ver klaring is blijkbaar het partijbestuur niet voldoende, en de zaak zal hier mee nog wel niet uit zijn. BELGIE. Het parket te Brussel heeft in hechtenis genomen Vandenputte, wet houder van openbare werken en waar nemend burgemeester van Scbaerbeeke, een voorstad van Brussel, van Houssa, hoofdingenieur, en Wellens, gemeente lijk ingenieur. Deze arrestatiën ge schiedden na een confrontatie met den aannemer der bestrating, die volgens de bladen, bekend heeft de genoemde personen een aandeel in de winst te hebben uitbetaald. Alle drie verklaren plechtig, dat zjj onschuldig zijn. Aan de bijzonderheden die het Hdbl. v. Antwerpen over deze kwestie geeft, ontleenen we het volgendeDoor raadsledeD was in een openbare zitting reeds op zekere onregelmatigheden gewezen en daarop was een onderzoek van wege de provinciale overheid ge volgd Huiszoekingen werden gelijk tijdig gedaan in de woningen van den schepene van openbare werken, en verdeelde toewijding aan de zaak der vrijheid Onder voorwendsel, dat uw godsdienstsekte van de onze verschilt, wilt g(j alleen strijden. Welnu, zie hier, wat de imam zegtVoortaan zyn er geen sunniten (orthodoxen) meer, voortaan zyn er geen schiïten (hervormden) meer, voortaan zyn er slechts muriden (geloovingen), ver knocht aan hun meester en aan hun geboortegrond. Laat ons deze gods diensttwisten stakenAllah is en blijft Allah, op welke wyze men hem ook aanroept. Weest gehoorzaam, ziedaar de wet; weest gelijk, ziedaar de rechtvaardigheidstrijd voor uw volk, ziedaar uw plicht! Tscherkes sen, het vaderland heeft uw hulp noo- dig. Zoudt gij het wegens een nieti- gen twist over kerkgebruiken die hulp weigeren De beide broeders naderden Mehe- met-Amin. Aly, de oudste, nam het woord Zeg den imam, dat hy over bek Hamarzat, zjjn beide zonen en zijn geheelen stam kan beschikken. Het jonge meisje, dat tot hiertoe zwijgend had toegeluisterd, schreed thans voorwaarts. Kan beschikken zeide zij. Is dat voldoende? Neen, duizendmaal neen! Woorden zyn voortaan nutteloos, het zijn daden, waar het land behoefte aan heeft. Reeds sedert dertig jaar twee gemeentebeambten. En overal hebben de magistraten boeken en papieren in beslag genomen. Er zijn boeken in beslag genomen, melding makende van sommen, toe gekend aan 7 personen, slechts met naamletters aangeduid, onder welke men noemteeu schepene, een ingenieur, een beambte van het provinciaal be heer. Onder deze zeven personen was eene overeenkomst gesloten, 55 ten honderd van de winsten op de aanneming onder elkaar te verdoelen. Ieder deel genoot had eene photographie van deze geschreven overeenkomst, doch het is den onderzoeksmagistraat niet mogelyk geweest deze te ontdekken. De aannemer, by wien de boeken in beslag zyn genomen, werd door den magistraat met onmiddellyke aanhou ding bedreigd, indien hij niet de be- teekenis uitlegde van de naamletters, in booger bedoeld boek gevonden. Na een droevig familietooueel besloot hij te bekennen. Op het gemeentehuis werden al de boeken en brieven betrekkelijk aarde werken en kasseiïng, in beslag ge nomen en in een rijtuig naar de griffie gevoerd. Volgens de „XXe Siècle" is het de gewezen schepene Van Jette, die eene klacht naar het provinciaal bestuur zou hebben gezonden, omdat zijn deel, de 15°/o, die hem toekwam, en die eene som van 100.000 fr. uitmaakten, niet werd uitbetaald. TURKIJE. Wie op het oogenblik in Turkye terecht of ten onrechte den naam van reactionnair heeft, kan ieder oogenblik rekenen op een hoogst on aangename bejegening. Zoo werd b.v. de luitenant-kolonel Hassi effendi, die als reactionnair bekend staat, op het station te Ueskjueb door een aantal officieren een wagon uitgesleept, in het gelaat gespuwd en van zijn epauletten beroofd, terwjjl hem eerst daarna werd veroorloofd verder te reizen. De Gazetta Sabab bericht, dat de groot-vizier bepaald heeft, dat van 14 Augustus af de buitengewone Mace donische rechtbanken zullen ophouden te bestaan. wordt deze heilige grond door roovers overstroomd. Onze broeders vallen onder de slagen der Russende dap perste aauvoerdeis zijn gesneuveld als offers van hun plicht. En zoudt gy dan, gij, Tscherkessen, willen ach terblijven? Neem uw horen, Aly, en vereenig den geheelen stam dat allen de woorden van den imam verne men I Geef de signalen, die bestemd zijn voor de ure des ge vaars, ten ein de uit alle naburige dorpen de ver dedigers van Kaukasië op te roepen. Door de woorden zyner dochter ge troffen, wendde de grijsaard 't hoofd naar de zijde, van waar het geluid kwam. Ge hebt goed gesproken, Tha- mar. Kom hier, mijn kind, kom hier en omhels uw grijzen vader, die trotsch en verheugd is in u de waar dige ecbtgenoote, aan zijn ouden dag ontroofd, weder terug te vinden. Zachtkens schoof het jonge meisje een achtjarig kind, hetwelk zich be vreesd aan haar gewaad vastklemde, ter zijde en knielde voor haar vader neer, die haar op het edel gevormde voorhoofd kuste en sprak Doe, wat Thamar gezegd heeft mijn zoon. Neem uw horen, ontsteek de nachtelijke signalen; vereenig den geheelen stam, opdat allen de heilige woorden van den imam in hun hart opnemen. ENGELAND. Vrijdagavond trachtten midden op het strand te Blackpool 'n viertal voorstandsters van vrouwenkiesrecht de menigte, uit meer dan duizend per sonen bestaande, toe te spreken. De badgasten waren daar echter niet op gesteld en eenigen wierpen de dames met zand. Dit voorbeeld werd spoedig gevolgd, zoodat de suffragettes door een gauscbe menigte uitgejouwd, zich genoodzaakt zagen de vlucht te nemen. Een heer, die tusschenbeide trachtte te komen, werd op esn pak slaag onthaald. Ten slotte vluchtte de dames een verkooplokaal binnen. De menigte verspreidde zich pas toen zij vernam, dat de dames den nacht in het gebouw zouden doorbrengen. AMERIKA. Te Springfield (Illinois), hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad tusachen blanken en negers, veroor zaakt door een aanslag van een neger op een blanke vrouw. De blanken staken hot grootste gedeelte van de negerwijk in brand en lynchten den neger, bovendien werden er nog twee personen gedood en 75 gewond. De Londensche bladen deelen mede, dat er heden opnieuw ongeregeld heden plaats hebben gehad, waarbij zes personen gedood en een neger gelyncht werd. Er is op verschillende plaatsen brand uitgebroken, het ge peupel is heer en meester in de stad, de geheele militie van den Staat is opgeroepen. De buitenlandsche bladen heb ben een Reu ter-telegram uit Apeldoorn, volgens hetwelk H. M. de Koningin binnenkort een blijde gebeurtenis ver wacht. Nederland en Venezuela. De Londensche Globe verneemt uit New-York, dat te Washington neg steeds (het telegram is van den 14n) besprekingen gaande zyn tusschen het Departement van Staat (Buitenland sche ZakeD) en den Nederlandschen vertegenwoordiger. De Amerikaansche Regeering zoo beweert de bericht gever van liet Engelsohe blad te New-- York op gezag van een collega te Washington zou geen bezwaar hebben geopperd tegen eventueele dwangmaatregelen, door Nederland toe te passen op Venezuela. Te Washington acht men het feit, dat de Nederlaudsche Regeeiing het Amerikaansche gouvernement van te voren in de zaak heeft gekend, een streelend bewys voor de practische waarde van de Monroe leer. Wereldtentoonstelling. De Amsterdamsche correspondent van de Prov. Gron. Ct. schrijft Het bericht van „het Centrum", dat men er over denkt in 1913 eene wereld tentoonstelling te houden ter viering van het eeuwfeest onzer onaf hankeluk,- heid, moet, naar men mij verzekert^ maar een „ballon d'essai" wezen. Er moet een combinatie van personen van den tweeden rang zijn gevórmd, die wel neiging zouden hebben om deel te nemen aan de organis itie v;tn zoo'n tentoonstelling, omdat er allicht wat aan te verdienen valt, maar, hunne zelfkennis is voldoende om tfe begrijpen, dat zjj zelf het initiatief daartoe niet moeten nemen. Zij hopen nu, dat de eerste stappen zullen ge-_ daan worden door meer notabele per sonen, b.v. door de Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen en dat zij zich daarmede zouden kunnen comffi- neeren of wel met een gesalarieerde positie zouden worden belast. Of die hoop verwezenlijkt zal worden, be twijfel ik echter voorloopig; de tijden zijn er waarlijk niet naar om geld te besteden aan zoo'n tentoonstelling. Want dat het bestede geld bijna altijd verloren geld is, zal men my wel toe geven. En er is in het laatste jaar al genoeg geld verloren. Loodwit-kwestie. Aan den Minister van landbouw enz. is door het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Schildeipatroons een uitvoering schrijven verzonden, waarin o. m. het verzoek wordt gedaaD dat de loodwit commissie, met een kleine hoeveelheid het samenstellen van de op de door haar aangegeven bereide zinkwitverf, die het loodwit zou kun- i Den vervangen, herhale, en aan een I commissie van een vijftal gedelegeer- De jonge man boog toestemmend, nam zijn herdershoren en zyn kara bijn van den muur en vertrok, door Mehemet-Amin en Youssouf gevolgd. Wat is hedenavond het wacht woord, vader? vroeg hij, alvorens den drempel te overschrijden. Kavas 1 (Kaukasië) antwoordde de grysaard. Na de deur gesloten te hebben, be gaven de drie mannen zich in de duisternis op weg. Zij gingen over het kleine dorpsplein, waar het schijnsel der in de hutten brandende lampen op onderscheidene plaatsen het vier kant lichtbeeld van een venstertje op den grond afteekende. By den ring muur stonden de schildwachten op post. In hun bruine mantels gehuld, vormden zijn te midden der duisternis één geheel met hun omgeviDg. Aly naderde hen, deed zich herken nen en overschreed met zijn gezellen de omwalling van het aoul. Buiten ge komen, sloeg hij den blik naar den hemel op. In de donkerblauwe diepte der oneindige ruimte flikkerde slechts het schuchtere licht van tallooze ster ren. Helder, droog weer zonder maan, zeide hij met gedempte stem. De nacht is gunstigde signalen zullen tot op grooten afstand zichtbaar zijn. Binuen weinige uren zullen al de bewoners der omringende berghellingen hier zyn. Den ringmuur volgend, gingen zy om het aoul heen, terwijl de plechtige stem van den Kouban ernstig en ma jestueus tot hen doordrong. De kalme vrede van den nacht zweefde over het gebergte. De arenden hadden hunne nesten weder opgezocht, de zoogdieren hunne holen, en de stilte van deze on metelijke eenzaamheid werd do- r geen andere geluideD verbroken dan het gegrom van den stroom en dat ge heimzinnig geritsel, hetwelk getuigt van het leven der schepselen, zelfs te midden van dezen schynbaren dood, welke men slaap noemt. Om den top van den Marouch spoe diger te bereiken, namen zy een pad dwars door het woud, aan Aiy en Youssouf welbekend, waarvan de in gang door een party rotseu, welke zij beklommen, aau het oog omtrokken werd. Onder de ineengestrengelde takken was de duisternis vulmaakt. Het steile pad volgde de helling van den berg tot op een klein, open pla teau, waar het plotseling eindigde. Op dit plateau aangekomen, haalde Aly een vuurslag uit den zak, ont stak een harstoorts en plantte deze in den grond. Wjj hebben dorre takken noodig, ten einde een flink vuur te kunnen aanleggen, sprak hij tot zijn gezellen. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1