DAGBLAD OMSTREKEN. AMERSFOORT EN De trek uaar buiten. VOOR No. 171. ZATERDaC 22 AUGUSTUS 1908. 5e JAARGANG Oitgave van de Naaml. Vennootsehap „ÜE EEMLANDER Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. T1AMA1. BUITENLAND. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRA&T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentlën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bjj abonnement belangrijke korting.) Tegen den trek naar de steden, tegen de binnenlandsche immigratie naar de groote centra van verkeer, begint langzamerhand reactie te komen. De geest van den mensch richt zich meer naar het buiten. Wat vroeger oasen waren van levensvreugd en ontwik keling in de woestijn van saaiheiden bekrompenheid van het platteland, beginnen nu dorre, muffe steenplek- ken te worden in een vruchtbaar, sappig, frisch geheel van groen. Men zucht onder de stofplaag, de herrie- plaag, de onfrissche-luchtplaag, men constateert de eenzijdige lichaams- en hersenontwikkeling der steden, die leidt tot anemie en neurasthenie, en men hoopt genezing en meerdere levensblijheid te vinden buiten de enge steenwereld der ouderwetsche steden. Deze reactie is nog maar in haar begin. En zie wat een verschijnselen zij reeds te voorschijn riep. Onder de meer welgestelden begint het al haast een axioma te worden, dat 52 weken stadsleven per jaar te veel is. De uittocht uit de steden voor een ver blijf van enkele weken daarbuiten wordt telken jare grooter. Nu zien wij riet over 't hoofd, dat deze uit tocht ook veelal het gevolg is van modezucht en lust tot afwisseliog, maar toch mag worden aangenomen, dat hij niet die uitbreiding van tegen woordig zou hebben verkregen, indien er niet een ernstige behoefte aan landelijke rust en landelijke kalmte, aan spierbeweging in de frissche lucht aan ten grondslag lag. Elders zien wij het aantal forenseD, menschen, die buiten wonen, hoewel zy in de stad hun zaken hebben, toe nemen. Ook hier is zeker de begeerte om zich aan het betalen van hooge DOOB MARYLLE MARKOVITCH. (kaar het fbaksoh). 8) Wat zegt ge, Hassan Bevinden wij ons thans hier om woorden van liefde te spreken of aan te hooren Vergeef mij, Thamar. Doch reeds gedurende vele, vele dagen rijd ik aan uw zijde of houd de wacht, terwijl ge slaapt en nimmer is er een woord over mijn lippen gekomen. Maar thans beginnen wij Weden te naderen. Nog slechts weinige dagen en ik zal misschien, het gelaat naar de sterren gekeerd, op den grond liggen uitgestrekt, en het zal mijn dood ver lichten u gezegd te hebben hoe vu rig gij door mij bemind wordt. Zij naderde hem en stak hem de hand toe, doch hield haar sluier steeds zorgvuldig neergeslagen. Ik waardeer uw genegenheid, Hassan. Wij zijn bijna broeder en zuster. Ik wil u evenwel niet met een jjdele hoop vleien, daar ik onge- belastingen te onttrekken, een groote factor. Toch overschatte men de be- teekenis van deze oorzaak niet en onderschatte zoo den grooten invloed op deze beweging van den lust om buiten te wandelen, te wonen, te rusten. Het is dezelfde „terugkeer tot de natuur", die de menschen doet droomen van tuinsteden, steden van groote oppervlakte met door weinigen bewoonde, relatief kleine huizen, die los jvan elkaar staan in vakken open grond. Een verschijnsel van den laatsten tijd ook is de neiging om op Zon- en feestdagen en altijd, wanneer het drukke stadsleven het maar even toe staat, buiten te gaan wandelen. Niet overal is deze neiging even sterk ontwikkeld, niet overal zijn de middelen van vervoer er op ingericht om op mooie, vrije dagen groote men- schenmassa's op het land te brengen. Doch hoe geweldig die neiging zich in de laatste jaren ontwikkeld heeft, kan een vergelijking met 20, 30 jaar geleden aan iedereen leeren. Bovendien wordt in de steden, waar dit mogelijk is, hoe langer hoe meer naar buiten gebouwd en daarbij blijkt, dat alleen nog bij gebrek aan beter de groote huurkazernes aanvaard wor den, dat iedereen, die het even doen kan, de voorkeur geeft aan een echt buitenhuis, met een tuintje en met zooveel mogeljjk frissche landlucht. Is de reactie tegen den trek naar de steden dus nog slechts in haar begin en treft men haar vooral aan bij de meer ontwikkelden en welge stelden, in velerlei opzicht laat zy toch haar invloed al gelden, zoodat men gevoelt op dit punt te staan aan het begin van een nieuwe beschavings beweging, die uit onzuivere broeikas- lucht der steden gaat naar de frissche wijduiteengebouwde tuinsteden, naar het gezonde buiten. En zooals het veelal gaat, met eene nieuwe beweging, twijfeld nimmer uw woning als echt genoot zal binnentreden. Waarom niet, Thamar? vroeg hij verschrikt. Ik heb mijn leven aan Kaukasië toegewijd, Hassan. Misschien zal ik op gelijke wijze als Fathima den dood vinden. Doch zoolang ik leef, wil ik aan de zijde van den imam voor de vryheid en onafhankelijkheid van mijn vaderland strijden. En wanneer de vrijheid herkre gen is? Zal dat ooit het geval zijn?- Waarom niet, Thamar Bedenk, dat wij sterk en moedig zijn, dat wy voor onze haardsteden strijden. In dien Allah ons beschermt, dan zul len wij weldra behouden in onze bergen terugkeeren. Dan zulleD wij onze stallen weder openen en even als voorheen zullen de geiten de jon ge spruiten afknabbelen. Evenals vroeger zullen de Tscherkessen den wilden os op de ongenaakbare top pen vervolgen om des avonds den buit naar hun echtgenooten te bren gen, die op de drempels der wonin gen voor hun zonen de daden der vaderen bezingen. Thamar, daar ge weet, hoe ik u bemin, zoudt gij dan niet om mijnentwille een dier echtge nooten willen zijn Doch een nog hooger ideaal ver vulde hare ziel. En toch had de door komen de middelen om aan dit streven te voldoen. De spoorwegen organiseeren buurt- verkeerdiensten tegen goedkoops tarie ven. Het tramverkeer neemt, dank zij vooral de electrificatie van het bedrijf, op buitengewone wjjze toe en vermin dert het afstandsbezwaar. De fiets heeft zich in korten tijd een positie weten te verschaffen en een omwen teling in het verkeer weten te brengen, die voor vijftien jaar door niemand kon worden voorzien. En nog staan wij verbaasd over de groote meta morphose, door dit eigenaardige voer tuig geschapen, of daar meldt zich reeds weer een nieuw vervoermiddel aan, de auto, wier toekomstige ont wikkeling nu evenmin is te voorspel len, als voor vijftien jaar die van het rijwiel. Overal dus de trek naar buiten, de neiging om zooveel mogelijk te profi- teeren van de gezondmakende kracht van dat buiten. Overal een afkeer van het gezondheid bedervende, het onlo gische, eenzijdige en overspannende in het echte, ouderwetsche stadsleven. Zal nu deze trek naar buiten de steden gaan ontvolken op dezelfde wijze als eerst ontvolking van het platte land heeft gedreigd Wjj gelooven het niet. Zoo heel velen kunnen niet anders dan in de steden hun brood verdienen. En dan zullen de steden toch ook steeds voor velen een groote aantrek kingskracht behouden. Aan ontvolking van de steden gelooven wij nietwel aan een verandering in het karakter der steden. Hoe zal onder normale omstandig heden die krachtige neiging naar het buiten inwerken op de fysionomie der steden Het antwoord ligt voor de handdoor de steden veel grooter te makendoor wat nu stad is, city te maken en daaromheen tot ruimer bouwen te dwingen. Is de stad niet meer in de ruimte gebonden, kan zjj dringende stem van den jongen her der haar aangenaam getroffen. Ik wil u geen beloften doen, Hassan, want wjj hebben ons lot niet in onze hand. Doch mijn hart is vrij. Doe uw plicht en help ons om Kaukasië te reddenAllah alleen weet, wat de toekomst ons brengen zal. Opnieuw legde zy haar kleine, blanke hand in de zijne, waar zjj geleek op een schoone, witte duif, in het nest neergevleid. Hy hield haar een oogenblik om klemd, kuste haar en legde haar op zijn hart. Thamar, vroeg hij, indien ik sterf, zult ge mij dan gedenken? Na mijn vader zult gy myn dierbaarste herinnering zijn, Hassan. Doch spreek niet van stervenwy moeten integendeel blijven leven,leven voor Kaukasië en voor de vryheid. Niet ver van hen begon een der paarden te snuiven en te hinniken, waarop de kameraad van Hassan uit zijn sluimering outwakend zich geeuwend uitrekte. Zoo licht als een zwaluw verdween Thamar onder het doek van haar tent, terwijl Hassan met een weinig meer hoop in het hart zijn plaats van schildwacht weder innam. De nacht was nog niet aangebro ken en terwyl de Russische patrouil- zich zoover ontwikkelen als de be. woners maar willen wonen, en neemt de neiging om zooveel mogelijk niet in afgesloten straten te wonen, toe, dan zal men trachten op dit punt tegemoet te komen aan de wenschen der inwoners. Een verstandige exploitatie van trams en de overkorastig het rapport van de Staatscommissie voor de Ge- meenteflnanciën in te voeren belastin gen, zullen mede verhinderen, dat de grondspeculanten slapende al te rijk worden en zoo zal men langzamer hand om de steenmassa's der oude steden, nieuwe, meer landelijke steden zien verrijzen, die aan het ideaal van de bewonderaars van tuinsteden zullen voldoen, 't Spreekt van zelf, dat by vele steden eerst -de grensregeling zal dienen gewijzigd. En men houde hierbij in het oog, dat deze geheele metamorphose niet alleen den welgestelden ten goede zal komen, doch dat ook de ongezonde verblijfplaatsen der allerarmsten zullen verdwijnen en zullen kunnen plaats maken voor meer hygiënische woningen, waar licht en lucht, beter toegang zullen hebben. EEN MERKWAARDIG PRESIDENT. In de hoofdstad van Mexico ver schijnt een Duitsch blad, waarin door een Duitscher, een dokter, merkwaar dige mededeelingen worden gedaan omtrent den president van Guatemala, heetende Cabrera. De Duitscher vertelt daarin o.a. hoe Cabrera zaken doet, politieke en vooral flnantieele zaken. Hy drijft die met de goede hulp van twee personen, af komstig van de Poolsch-Russische grenzen, Stahl en Blum, vroeger straat- handelaais. Dat, met name de heer Blum, door handige kunstgrepen niet alleen Guatemala maar ook San Sal vador financieel geheel afhankelijk van zich heeft gemaakt, vinden de burgers les, naarmate men Weden naderde, steeds talrijker werden, ging Aly slechts met de uiterste omzichtigheid voorwaarts en liet de troep nooit op breken, alvorens de duisternis geval len was. Zeven- h achthonderd man bleven hem nog over en om zich met de zeven duizend Muzelmannen, tege lijk met Schamyl ingesloten, te kun nen vereenigen, moest men een ver metele poging wagende Russen onverhoeds in den rug aanvallen, hun slagorde verbreken en zich dwars door hun verstrooide gelederen tot Weden, waar Schamyl, van hun komst verwittigd, hen wachtte, een weg banen. Doch om dit plan te doen slagen, moest men elke ontmoeting zorgvuldig vermijden en derhalve was men thans meer dan ooit ver plicht slechts bij het licht der ster ren te march eeren en zich lange, vermoeiende omwegen te getroosten, ten einde niet op een der mobiele colonnes te stuiten, die reeds op den loer lagen. Onder het lommer der bosschen valt de duisternis evenwel spoedig in, zoodat men zich dan ook reeds vroeg op weg begaf. Hassan, door de woorden van Thamar bemoedigd, hield zich aan de spits en bracht het jonge meisje bij iedere halte wilde vruch ten of een dronk frisch water. Tegen het aanbreken van den dag maakten dier beide staten minder aangenaam. De president volgt getrouw de leeringen der beide genoemde speciali teiten. Bij is ook een financier ge worden, een man van zaken in hunnen styl. Hij exploiteert zijn land en brengt de wetgeving in overeenstem ming met zyne persoonlijke belaDgen. Daarvan sprekende vertelt onze Duit scher een merkwaardig staaltje. De president had met een ander een geneeskrachtige bron gekocht. Hy vaardigde daarom eene wet uit, waar- by de invoer van mineraalwater in Guatemala werd verboden. JDe lief hebbers moesten bij hem terechtkomend Nu wilde echter het ongeluk, dat eene vulkanische uitbarsting zyn bron.'vër- stopte er was geen water meer^Als hoofd van den staat ontving hy ;dat bericht het eerst. Hy verzweeg fiet zoolang tot hy de bron op voordeelige wijze had verkochtde koopers zullen zich wel wachten te reclameerefi, want hij laat zonder gemoedsbezwaar zijné tegenstanders uit den weg ruimen. Het is waar dat men ook reeds eene mislukte poging gedaan heeft om zich van hem te ontslaan naar de door hem zeiven gevolgde manier. Het eenige gevolg is geweest, dat hij de personen die eene samenzwering had den gemaakt, heeft doen fusilleeren eu sedert zich opsluit in zyn paleis. Hij weet echter alles wat er omgaat in Guatemala, want het spionnenstel- sel is daar zoo ontwikkeld, als.i/>t was in Turkye voor de merkwaardige revolutie. Als de staatskas toevallig eens weer ledig is, heeft de president een afdoend middel om haar te vullen. Hy iaat eenvoudig de menschen van wie hy weet dat zy eenig kapitaal bezitten gevangen nemen en ontslaat hen niet dan tegen een hoogen losprijs. Het is het raiddel, dat door Italiaanscbe en andere ban dieten werd toegepast om aan geld te komen en feitelijk is de heer Ca brera een bandiet. De waarde van het papiergeld en ander geld krygt men niet te zien, is zoo gedaald, dat de peso, ongeveer een rijksdaalder, niet veel meer daD een dubbeltje waard is. En nu worden ambtenaren betaald met dit geld, niet volgens de wezenlijke maar volgens de nominale waarde. Maar zoo groot is de schrik menschen en dieren, uitgeput van den langen marsch, zich tot slapen ge reed, toen er plotseling alarm werd gemaakt. Een paar verspieders, eenige uren te voren op verkenning uitge gaan, keerden met lossen teugel naar het kamp terug, berichtende, dat men bij het veriaten vau het wond te Weden zou aankomen, doch dat het reeds .te laat was. De toegang tot de kloof van Argoen was afgesloten en de Muzelmannen, door de Russen vervolgd, vluchten naar alle zyden, Schamyl aan zyn lot overlatend. In den zadel 1 beval Aly met luider stem. Van afstand tot afstand herhaald, werd het bevel snel ten uitvoer ge bracht. Een uur later was Weden in 't gezicht. Gelegen aan den ingang van een schier ontoegankelijke kloof, hield 't van verdedigers wemelend aoul nog steeds zijn dreigende, op oogen ge lijkende vuurmonden op de omrin gende vlakte gericht. Doch in den ringmuur waren wyde, gapende bres sen zichtbaar. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1