DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. o. 174 WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1908. 5e JAARGANG Uitgave van de Naami. Venuootsehap „1)E EEMLANDBB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. 13 Ui i EiM Ga n kj. T tK J. A. R. rfLNN ENL AN »TA uJSINIEU WiS. V Hoofdredacteur H. G. KIJKEKfS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntiên: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten bet Kanton Amersfoort per regel (BU abonnement belangrijke korting.) 1 0.40 - 0.08 - 0.10 HET REGEERINGSPROGRAM DER JONG-TURKEN. Het Turksche comité heeft thans zyu regeeringsprogram opgemaakt. Het is nog slechts in zeer engen kring bekend, maar wy vinden in een correspondentie uit Constanl.inopel in een buitenlandsch blad reeds een vrij volledig uittreksel. Wij ontleenen er het volgende aan Er zullen alle maatregelen worden getroffen om een grondwet tot stand te doen komen, waaraan het geheelo volk zich zal hebben te onderwerpen. De afschaffing van den Senaat zal worden voorgesteld. De vrijheid der politieke vereeni- gingen zal in de grondwet op ondub belzinnige wijze worden vastgelegd, zonder dat deze vereenigingen in stiyd met de vereenigingswet van 1876 mogen zijD. De provinciën zullen zooveel moge lyk zelfbestuur krijgen. Alle Turksche ODderdaneu vau het mannelijk geslacht, die hun 21e jaar hebben voleindigd, zijn kiesgerechtigd, hoe ook hun sociale positie, hun rijk dom of hun grondbezit moge zyn. Slechts diegenen, welke de oivielrech- lyke bevoegheden missen, zyn daai van uitgesloten. De Turksche taal is de ambtelijke taal van den Staat en wordt iu hot schriftelijk verkeer en by de openbare beraadslagingen der bestuurslichamen gebruikt. Alle Ottomanen, zonder onderscheid vau ras en godsdienst, zullen dezelfde rechten en vrijheden hebben. Zij zul len voor de wet gelijk zijn, hebben gelijke rechten en plichten, en kunnen al naar hun bekwaamheden tot alle staatsambten worden benoemd. De niet-Mobammedarien moeten bun 'militaire plichten volgens de bestaande •wetten vervullen. De strijdkrachten te land en te water zullen, mot het oog op een verminde ring der uitgaven voor militaire doel einden, en naar gelang van den toe stand van de financiën, den politieken l' l'.Ui 1.1li- IA. door MARYLLE MARKOVITCH. (naar hst fransch). 11) Plotseling deed zich van de zyde der schildwachten het geroep „wer- dal" hooren Een Russisch parlemen tair vroeg vergunning om Schamyl te mogen spreken. Reeds sedert bet eerste morgenkrieken zwierven de soldaten van Baratinsky aan den voet van den Goemb-Dagh rond om een doorgang te zoeken. De onstui mige wateren van den Koïsoe niet durvend trotseeren, moesten zij tevens zichzelven bekennen, dat het nutte loos was aan de zijde van den lood rechten granietmuur den aanval te beproeven. Deze parlementair echter had den berg van de toegankelijke en daarom streng bewaakte zijde beklommen, was onder het aanroepen van den naam van den Russischen generaal door de Muzelmannen heengegaan en bevond zich thaDS voor Schamyl, wien hy de sommatie van Baratinsky over- toestand, enz., worden georganiseerd. Uit het bovenstaande ziet men, dat hot Turksche comité volkomen door drongen is van de meening, dat Turkjje moet worden hervormd naar het model van een Westerschen Staat. Het is te hopen, dat de mannen, die dit comité vormen, in de gelegen heid zullen worden gesteld hun plan nen ten uitvoer te brengen. FRANKRIJK. De slag, die Abd-el-Azis heeft ge troffen, is een slag ook voor de Fransche politiek. Zy is niet geluk kig iD Marokko. Indien alles naar den zin .ware gegaan van de republiek, zou de oude roofstaat thans onder den invloed vau Frankrijk staan. Feitelijk zou een Fransch resident op naam van den Sultan regeeren. Zoo wordt Egypte geregeerd door een Ëngelsch- man op naam van den khedive en wat Engeland gelukt was zou Frankrijk waarschijnlijk met goei gevolg kunnen beproeven. Men sprak van het .vreedzaam doordringen van deu Fianschen in vloed" in Marokko. Maar hot ging daarmede met zoo vlot als men ver wacht had. De Duitsche keizer iu persoon haalde een streep door de rekening door eeue opzieuhaieude reis naar Tanger. Er volgde de conferentie van Al- gesiras. Maar Frankrijk gaf zyn voornemen niet op. De burgerooi log ia Marokko scheen gunstig voor de Fransche planneü. Men beschermde Ahd el Azis Als hij er iu slaagde het verloren gezag te herwinnen, waarbij de Franschen zooveel mogelijk hieipeu, zou hij hun werktuig zijn. Men zou waarschijnlyk zich niet veel bekommeren omtrent hetgeen te Al gesics was besloten. Nu wil echter het noodlot dat niet de vriend en beschermeling vau Frankryk, maar dat zijn tegenstander de overwinning behaalt. Meu heeft daarop te minder gerekend, omdat do laatste berichten, met voldoening iu Frankryk vernomen, zoo gunstig schenen voor Adb-el-Azis. Het is een bedenkelijk geval. DUITSCHLAND. Te Straatsburg liep het gerucht, dat Keizer Wilhelm, die nog steeds bracht: De wapenen neerleggen met behoud van het leven of den aanval doorstaan Uw meester tracht my bang te maken, antwoordde de imam, doch de Goenib is hoog genoeg. Allah be vindt zich nog booger en hy staat daar beneden Sterven, dat was moge lijk; overgeven niminerl Dagen en dagen giDgen voorbij, zonder dat de Muzelmannen zich lie ten ontmoedigen, daar de berg hen voldoende van voedsel voorzag. Aan vluchten viel echter niet te denken. De Russen hadden den voet van den Goenib geheel omsingeld en den gan seden dag zag men hen in de schaduw van het geboomte of aan den oever van den stroom uitgestrekt rustig hunne pijpjes rooken of zich bezig houden met het poetsen hunner wape nen, in de onmogelykheid verkeerend om met kans op succes een aanval te wagen. Voor Thamar was het gedwongen verblijf op dezen bergtop ondertus- schen uiterst drukkend Hoe lang zou men nog op dit door den vijand om singeld plateau werkloos moeten bly- ven vertoeven Waren er dan in de dorpen der Tscherkessen geen geloo- vigen meer, in staat om hen te ont zetten? En wat moest er thans van haar vader worden Deze en derge op Wilhelmshöhe vertoeft, een been gebroken had, en dat zijn voorgeno men bezoek aan Straatsburg en Metz dus niet zou plaats vinden. Van verschillende kanten had men getracht, verdere inlichtingen te krij gen. Tot nog toe werd geen bevesti- giug, maar ook geen tegenspraak gehoord. Het gerucht heeft zich in- tussclien door geheel Europa ver spreid. Naar we nader vernemen, zyn deze berichten ten eenenmale uit de lucht gegrepen. De Keizer heeft nl. giste renmorgen, nadat liet gerucht ver spreid was, nog een morgenrit door het Habichtswoud gemaakt. PORTUGAL. Sommige Portugeesehe bladen ko men aan met onrustbarende berichten omtrent den politieken toestand. Zij beweren dat er weer een revolutie voorbereid wordt. Om welke reden wordt niet vermeld. De Seculo zegt dat het koninklyk jacht Amelia steeds onder stoom ligt, om, zoodra het noodig mocht worden, de Kouiuklijke familie iu veiligheid lo brengen. 't Is natuurlijk niet te zeggen wat er van deze geruchten juist is. MAROKKO. Op 't oogenblik zit de onttroonde Sultan van Marokko nog steeds te Settat, iu afwachting tot hij scheep zal gaan. Waarheen is nog niet zeker. De Matin verneemt uit Tanger, dat verscheidene leien vau het Maghzen, die nog steeds trouw blijven aau Abd-el-Aziz, verzekeren, dat de Sultan verlol zou vragen om naar Damascus te gaan hij zou echter stelselmatig weigeren, afstand te doen. AMERIKA. Te Springfield iu Illinois is, vol gens den gouverneur, de orde uu hersteld en behoeft men zich niet bang te maken vuoi eou herhaling der onlusten. De gouverneur heeft echter eeu oproop gericht tot alle welden- kenden, om naar vermogen mede te werken tot handhaving der orde. Vier regimenten zyn reeds uit Illinois ver trokken. Er blijft voorloopig een krygsmaebt van 1500 man. lyke gedachten woelden onrustig door haar treurenden geest, toen zij eens op een nacht tevergeefs trachtte den slaap te vatten. Door haar lichten sluier slechts zeer onvoldoende tegeu den zwaren, ijskouden nevel, die den geheeleu berg omuulde, beschermd, leed zij ondraaglyk. Ten slotte richtte zy zich trillend van koude op, doch de duisternis was zoo ondoordring baar, dat zij met geen mogelijkheid iets in haar omgeving kon onderschei den. Desniettemin wilde zy beweging nemen, teneinde haar verkleumde leden een weinig te verwarmen. Plotseling was het haar, alsof zij eenig gerucht hoorde, gelykende op eeu snellen, hijgenden ademtocht, ge dempte voetstappen en fluisterend uitgesproken woorden. Het kamp der vrouwen was dicht by den granietmuur opgeslagen, ten einde haar tegen een overvalling te vrijwaren. Bovendien werd dit ge deelte van het plateau door schild wachten, hoewel slechts weinig in getal, daar de plaats veilig was, be waakt.. Zouden het hun voetstappen en hun stemmen zijn, die zij daar hoorde? Op den tast schreed zij in de duisternis voorwaarts en langza merhand, haar blik al de scherpte gevende, waai over zij kon beschik ken, gelukte het haar ten slotte zich bewegende schaduwen, nog donker- Nederland en Venezuela. De Minister-resident De Reus is heden- namiddag ruim 5 uur per Holl. Spoor in Den Haag aangekomen. Minister-resident De Reus is voor nemens in Hotel De Twee Steden zijn intrek te nemen. De Herald interviewde gisteren te Parijs den heer De Reus. De Reus zeide, dat het Venezolaansche volk geen enkele onaangename of oneer biedige betooging tegen hem gehouden had. De Reus zeide ook: De Venezo- lanen houden zeker uiet vud Castro, maar zij zijn arm en machteloos. Op belangrijke punten zeide De Reus geen vragen te kunnen beantwoorden. Justitieele voorschrif ten voor de landmacht. De N. Arnh. Ct. verneemt, dat op voorstel van den Minister van Justitie, de „Justitieele voorschriften voo: de Landmacht" buiten gebruik zullen worden gesteld. Hiermede wordt beoogd de richtige behandeling van strafzaken bij de Krijgsraden der Landmacht meer aan den rechter over te laten. Bestuurbare luchtbal lon. Men meldt uit Brielle aan het Vaderland Reeds eenigen tijd liepen alhier geruchten, dat een ingezetene onzer gemeente bezig was aan de vervaar diging van een bestuurbaren lucht ballon, welke werkzaamheden verricht worden, met toestemming van het Min. van Oorlog, in eeu loods, staande op bastion 7 aan den vestingwal. Thans vernemen wy, dat de vervaar diging zoover is gevorderd, dat binnen kurten tyd proeven met dit luchtschip zullen kunnen worden genomen. Vereenvoudigde spel ling. De gemeenteraad van Winscho ten heeft na eeu langdurige discussie met 7 tegen 4 stemmeu aangenomen de volgende motie van den heer mr. D. H. Bosch „De raad der gemeente Wiuschoten gehoord de discussiën in de veigade- riug van 24 Aug. 19u8acht het niet wenschelijk, zoolang niet algemeen of der dan de haar omringende nacht, te onderscheiden. De een na den ander kwamen zy boven den rand van het plateau te voorschijn, klaarblij kelijk uit den afgrond opstygend. Ieder oogenblik verscheen er weder een nieuwe, zwygend en geruischloos, die zich by de overigen voegde, die te midden der duisternis een vage, steeds in omvang toenemende massa vormden. Een rilling voer Thamar door de leden. Wat konden deze schaduwen anders zijn dan de soldaten van Ba ratinsky, bezig den berg van de minst toegankelijke en derhalve ook de minst bewaakte zyde te beklimmen Op gevaar at van zich tegen de hoo rnen of rotsblokken, die hier en daar uit de plateau oprezen, te pletter te loopen, snelde Thamar naar de plaats, waar Aly gewoonlijk de wacht hield. Hoe men echter in deze tastbare duisternis te vinden? Doeh hem of een ander, wat kwam het er op aau Het was slechts zaak de hoofdmacht der Muzelmannen zoo spoedig moge lijk te waarschuwen, want met elke minuut die verloren ging, ver hief zich een vijand te meer in den nacht. De schemering begon thans aan te breken, waardoor de nevel eenigszins minder ondoorzichtig werd. Op een afstand bewogen zich eenige mannen ongeveer algemeen de vereenvoudigde spelling wordt ondei wezen, op de openbare lagere scholen te Winschoten de Kollewijnsche spelling in te voeren en gaat over tot de orde van den dag." Politiehonden. Zooals men zich zal herinneren, voteerde 'do ge meenteraad van Den Haag in dit voorjaar een bedrag voor een proef met zes politiehonden. Na bespreking met den voorzitter der Nederlaüdschd Politiehond-Yereeniging, werd deze bereid gevonden, zich te belasten met de levering der bedoelde honden-; daartoe werd by gesteuud door twee medeleden, die op zich namen elk een of meer van het zestal te dresseerèn# Persoonlijk verbond zich bovendien de voorzitter, de heer M. Kessler, om'de agenten, die zouden worden aangewezen om met deze honden te werkoii, daartoe geheel op te leiden, hen te leeren, elk met den hem toegesvezen houd om te gaan, zulks uit ove"- weging, dut juist in de goode samen- werking van hond en geleider, in de T) juiste behandeling van eiken hond. het zwaartepunt ligt van de waaide, van den politiehond. De eerste dezer politiehonden nu heelt den 24sten dezer een laDgduiig grondig examen afgelegd, voor den hoofdcommissaris van politie in Dén Haag en den heer J. C. Gysbeni Hodeupyl van Hodenpyl, die als zaak kundig adviseur den heer Versweg ter zijde staat. De hond, die van een feimegiootte is en van indrukwekkend voorkomen, voldeed onder leiding van zyn al- richter, den heer M. Kessler, vol komen en werd door den heer Ve. steeg overgenomen en toevertrouwd aan zijn toekomstigeu geleider, een agent le klasse, zoodat de Haagsche politie haar eersten viervuetigen he- ambte ryk is Achleieeuvolgens zuil n nu de overige honden worden ui- geleverd. Tot tydelyk klerk-teekenaar het bureau van den gemeeute-ai c i tect is benoemd de heer P. F. M Visser, teekenaar hy publieke werk n te Hoogeveen.j duidelijk onderscheidde zy hun v i- inen tusschen de bewegiuglooze sii- houets der hoornen. Zy ver lubbei i haar seureden en maakte met- n luiden kreet alarm. Verschrikt snelden allen toe, Tua- mar op den voet volgend, die zicu, steeds vaster vun tred naai mate de dag verder doororak, naar de plaats des gevaars spoedde. Zy had maar al te goed gezien: de vijand had hun wijkplaats weten te bereiken. Reeds hadden zich honderden Russische sol daten op het plateau veizameld, ter wijl een nog veel grooter aantal, do >r middel van touwen en ijzeren haken aan de rotsen hangend, 111 onweer staanbare overmacht naar hen op klom. Het uui van stetven was ge komen. Niet één der Muzelmannen deinsde terug. Het was een reusachtige worste ling, vreeselyke wouden weiden er met de penjaatden toegebrachthet bloed" vloeide in fyne straaltjes en vo' mde op den tocli reeds vochtigen bodem giiohenge plassen, waunn de stiijdendeu menigmaal uitgleden. Wordt verenigd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1