WEERBERICHT. Tliermometerstand UIT DE PERS. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET IONINEL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.j De Bildt, 3 September 1908. Hoogste barometerstand 766.3 m.M. te Clermontlaagste 745.0 m.M. te Kopenhagen. Verwachting tot den avond van 4 September 1908. Wind: Toenemende Z. Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtToe nemende bewolking, waarschijnlijk regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 66 Laagste hedennacht F. 44 Hedenmiddag 12 uur F. 60 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Donderdag 3 Sept. des morgens 7 uur 57» 'F. regeringscommissaris voor Atjeh. Het luidt aldus: „Officieel is bekend gemaakt, dat in het belang der pacificatie en de ver zekering van eenheid van beginselen .tusschen regeering en gewestelijk ge zag aan het lid in den Raad van Indië Liefrinck is opgedragen zich in Atjeh door persoonlijke waarneming te orien- teeren, de bestuursactie met den gou verneur te bespreken en eventueel voorstellen in te dienen." Militaire Sport feesten. Zooals men weet heeft de Minister van Oorlog z(jn medewerking gewei gerd aan de reeds populair geworden militaire sportfeesten, die mitsdien dit jaar niet zullen plaats hebben. Naar „de Sport" met zeke; heid ver neemt, zal een Tweede Kamerlid, een bekend voorstander van de opeulucht- beweg'ing en van de sport, zoo spoe dig mogeljik na de opening der Kamer den Minister over zijn houding in zake de militaire sportfeesten eenige vragen stellen. Rechtstoestand van bur ger 1 li k e ambtenareu.De Bond ter verkrijging eener wettelijke rege ling van den rechtstoestand der bur gerlijke ambtenaren zal Zaterdag 26 September te Amsterdam zijne jaar- lyksche algemeene vergadering houden. Op de agenda, in het maandblad der vereeniging opgenomen, komt o. a. voor een motie, ingediend door de Vereeniging van ambtenaren bij de gemeentelijke telefoon te Amsterdam, waarvan de strekking is, aan het be stuur op te dragen, wanneer ambte naren als slachtoffers van willekeur vallen, zoo noodig met kracht op te treden en de aangesloten organisatiën alsdan tot een actie op te roepen. Dezelfde vereeniging stelt een sta tutenwijziging voor, waarin o. a. de bepaling voorkomt, dat elk jaar, kort voor de opening der Staten-Generaal, een meeting in den Haag belegd wordt, als demonstratie voor het ver krijgen van een wettelijke regeling van den rechtstoestand, terwijl tot het welslagen daarvan de steun der politieke partijen wordt ingeroepen. Voorts komt een voorstel aan de orde, luidende: „De vergadeiing, overwegende, dat tuchtmiddelen noodig zyn, spreekt de wenschelijkheid uit, dat de wettelijke regeling zooveel mogelijk waarborgen zal bevatten, dat de ambtenaar niet gestraft zal worden dan voor bewezen schuld." Ook zal het punt behandeld wor den, of en in welken zin de verga dering zich zal uitspreken over de vraag, hoe die regeling zal moeten zjjn. De |Pensioenvereeni- g i n g. Op de algemeene vergadering der Pensioenvereeniging, die 27 Sept. te Utrecht gehouden zal worden, zal behandeld worden een voorstel van de afdeeling Nijmegen, om aan het hoofdbestuur een crediet tot een maximum van f 300 te verleenen, ten einde rechtskundig advies in te win- winnen omtrent de kansen eener. procedure, door of vanwege de ver eeniging eventueel te voeren tegen den staat naar aanleiding der wet van 1905, waarbij zes millioen uit het weduwenfonds besteed werd ten bate van niet-deelgereehtigden. Het algemeen bestuur geeft ernstig in overweging dit voorstel niet aan te nemen. Na de staking. De meerder heid van het bestuur van den sociaal- deraocratischen textielarbeidersbond „De Eendracht", dat gebruik wenscht te maken van de gelden, die overge bleven zijn van de staking te Ryssen, wil daarvan, zooals gemeld is f 3000 geven aan den christelijken bond „Unitas". Hiertegen verzet zich de minderheid in het bestuur van „De Eendracht" en nu de minderheid de afdeeling Enschede van „De Eendr icht" heeft aangezocht om een congres over de quaestie bijeen te roepen, heeft de meerderheid van het hoofdbestuur den leider der minder heid in zijn betrekking geschorst. In het „Volksdagblad" wordt nu nog bericht, dat ook het Ned. Verbond van Vakvereenigingen de gelden wil opeischen. Polak en Oudegeest zijn te Enschede geweest en beweren, dat het geld behoort aan „de Nederlandsche arbeidersbeweging." En nu wil het Ned. Verb. v. Vakvereenigingen, de vereeniging Eendracht royeeren, zoo zij het geld niet afstaat, waarvan al weder het gevolg zal zijn, dat J. H. Elfers, de] propagandist voor Tilburg van De Eendracht, „op de keien" komt te staan. Want hiervoor betaalt het N. V. V. per jaar f 400. Sluiting der Staten- Generaal. Bij Kon. besluit is be paald, dat de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 12 September 1908, des namiddags te drie uren. De Minister van Binnenlandsche Zaken is gemachtigd zich te begeven naar de vergadering der StateD-Gene- raai, ten einde in een vereenigde ver gadering der beide Kamers, de zit ting in naam der Koningin te sluiten. Voorzitter der Eerste Kamer. Bij K. B. is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1908, J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, lid van die Kamer. Wijzigingen bijde S.S. Voor benoeming tot goederenklerk en tot stationsassistent bij de Staatspoor komen voortaan slechts in aanmer king de ambtenaren, die na een examen hetwelk op nader bekend te maken tijdstippen zal worden gehouden, be wijzen hebben afgelegd van practiscbe geschiktheid voor een der genoemde betrekkingen. Tot dit examen wordet slechts toegelaten adjunct-commiezen en klerken-telegrafist, beiden voor zoover zy ten minste gedurende twee jaar als ambtenaar dienst op de lijnen hebben verricht, den leeftijd van 20 jaar hebben vervuld en aan de eischen van het volledig surnumerairsexamen hebben voldaan, of geacht worden te hebben voldaan. Meer dan twee maal wordt niemand tot het in den aan vang vermeld examen toegelaten. De Tilburgsche staking. Vrijdag 11. zoo meldt Het Volk zijn door het Kamerlid Helsdingen de volgende vragen aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid gesteld 1. Is het juist, dat door de Re geering aan de firma Hovers te Til burg, waarvan de arbeiders in werk staking zjjn, uitstel is verleend van leverantie van opgedragen Rijkswerk 2. Zoo ja, op welke gronden berust dit verleende uitstel 3. Is de Minister bereid, by nadere overweging alsnog ten spoedigste op dit besluit terug te komen De heer H. ontving daarop Zater dag van de griffie de mededeeling, dat gedurende het Kamerrecès de in gezonden vragen aan de Regeering blijven liggen, totdat de Kamer bij eenkomt, als wanneer de voorzitter beslist of ze doorgezonden zullen wor den aan den Minister. —Zondagsrust by deSpoor- wegen. Blykens het tweede ont- 1 werp winterdienst-regeling der Cen- traal-spoorwegen is een belangrijke wjziging te wachten. Tal van treinen zijn aangegeven als niet te zullen ryden op Zon- of op Zon- en feest dagen beide. B v. vervallen de middav- sneltreinen van Utrecht naar Zwolle en omgekeerd. VAN LASTERAARS GESPROKEN. De a.-r. „Rotterdammei" het oor deel van het „Vaderland" over de jongste onderscheiding, Dr. Kuyper ten deel gevallen, besprekend, heelt o.a. gezegd, dat het „Vaderland" in 1905 dapper heeft meegedaan aan de „lastercampagne van dat jaar, waar mee dan bedoeld wordt het eenparig verzet der vrijzinnigen tegen Kuyper'a voortregeeren. Het „Vaderland" antwoordt hier op o.a. „Wij weten evenwel, aan dat ver zet meegedaan te hebben op de wijze, die aan een fatsoenlijk blad past. Aan een „lastercampagne" hebben wy nimmer deelgenomen De lasteraars bevonden zich niet in onze gelederen. Zy dienden de rechtsche zaak. Is hei noodig, dat wij hun namen herinneren Het is naar ons gevoelen over bodig. De wyze waarop de een genoodzaakt werd in een openbare vergadering zyn leugens te herroepen de advertentie, waarin de ander verplicht werd het te doen in de Zwolsche Ct.de ver oordeeling van een derde door den rechter, dat alles ligt nog versch in het geheugen, eu deze toespelling zal voldoende zyn om ook bij de a.-r. Rotterdammer de herinnering daaraan een weinig op te frisschen, en haar te stemmen tot wat lager toon. Aan het gehalte harer polemieken kan dat slechts ten goede komen." Dr. KUYPER's ONDERSCHEIDING. Land en Volk schrijft Vele bladen bevatten beschouwingen over de benoeming van dr. Kuyper tot Minister van Staat. Wjj moeten ze onzen lezers onthouden. De de coratie iets anders is zulk een benoeming niet schijnt ons niet van veel gewicht, noch van algemeen belang. Van het standpunt der huidige regeering beschouwd, is zy volkomen gewettigd, volkomen verklaarbaar en zy is algemeen verwacht. Na het verwijt door den heer Heemskerk als afgevaardigde te dezer zake tot het Kabinet-De Meester gericht, kon hij zelfs als minister niet anders. B(j Kon. besluit van 1 dezer is: aan den eersten-luitenant op non activiteit H. A. van Zwjjndregt van het wapen der artillerie, met ingang van 15 dezer, ter zake van lichaams gebreken, n alzoo krachtens de artt. 39, punt 2b, eu 40 der wet van 9 Juni 1902 (Stbl. no. 89), onder toekenning van pensken, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. In de Amersf. Bad- en Zwem inrichting werd gediplomeerd de Jongh. P. J. Kooiman, welke met goed ge volg zijn proef heeft afgelegd. De sergeanten De Jong van het 10 regiment infanterie te Haarlem en Adama van het 5e regiment infanterie, alhier in garnizoen, zullen op hun verzoek onderling van korps en gar nizoen verwisselen. Bjj de Zaterdag jl. gehouden aanbesteding van het bouwen van een school, een paviljoen en een ziekenbarak op „Groot-Emaus" te Eimelo was de laagste inschryver de hr. T. van Hoogevest te Amersfoort voor f 19150, de hoogste inschrijvers de h.h. H. Aberson en Zn. te Steen- wijk voor f23783. De gunning is nog aangehouden. De nieuwe cursus van de her halingsschool is gisterenavond begon nen met 56 leerlingen, waarbij 31 nieuwe. Bij Kon. besluit is benoemd tot reserve le Luitenant de reserve 2e Luitenant J. R. Ebbinkhoff van het 18e landweerdistrict. De afdeeling Utrecht van de Toeristen vereeniging Bondsbelang" zal hedenavond ten 7 uur een avond- tocht houden naar deze gemeente. Tot besluit der zomeroefeningen hield de schietvereeniging „Voor Koningin en Vaderland" gisteren middag op de Leusderhei een ouder lingen scbietwedstryd voor bare leden. Door de gestage afwisseling van regen, wind en zonneschijn was het niet wel mogelijk een juist schot te verkrijgen, maar niettemin werd er toch kranig geschoten. De wedstrijd duurde van ruim drie tot zeven uur er werd geschoten op een afstand van 200 M. De uitslag was als volgt le klas schutters, (max. 12.0 p.) le pr. R. J. van Eimeren 103 p 2e pr. L. B. J. Serré 99 p., 3e pr. H._ v. d. Veer 95 p., 4e pr. L. D. Lam- merts v. Bueren 94 p., 5e pr. Th. Klaassen 94 p. 2e klas schutters (max. 120 p.) le pr. B. Sehnolemau 98 p., 2e pr. A. Tillemans 84 p., 3e pr. G. J. de Ruiter 79 p., 4e pr. H. W. J. Fortuin 62 p., 5o pr. H. Heiligers 74 p. (9 treffers), 6e pr. J. Schuilenburg 70 p. (9 treffers). Gelnksbaan (max. 100 p.) le pr. L. Th. van Zwol 97 p., 2e pr. J. Okhnisen 96 p., 3e pr. Wachtm. Lourey 95 p., 4e pr. R. J. v. Eimeren 94 p. (85 p.), 5e pr. G. J. de Ruiter 94 p. Des avonds vereenigden de schut ters zich in de Arend waar de uit reiking der prijzen plaats vond. Een zestiental zeer fraaie kunstvoorwerpen waren daarvoor beschikbaar gesteld. Alvorens tot de uitreiking over te gaan, wees de voorzitter de heer J. D. Lammerts van Bueren op het wel slagen van den wedstrijd, terwijl hy de leden aanspoorde even trouw de winteroefening by te wonen als dit met de zomeroefeningen het geval was geweest. Daarna sprak hij ieder prijswinner, op de hem eigen leuke wijze toe, terwyl hy ten slotte ieder krachtig aanspoorde flink en ijverig mede te werken aan den bloei der Veieeniging. Het gezellig samenzijn dat na de prijsuitreiking volgde, duurde tot lang na middernacht. Ons bericht omtrent de dansen aangenomen door den Dansonder- wijzersbond behoeft eenige rectificatie. De dans van onzen stadgenoot den heer Th. Klaassen is n.l. niet door den Bond aangenomen maar zal door den heer Klaassen in het komende seizoen naast de bondsdansen worden onder wezen. Aan het politiebureau zijn in lichtingen te bekomen omtrent een medaillon, dat op den openbaren weg is gevonden. Naar wy vernemen zal de offl- cieele opening van de nieuwe Industrie- en Huishoudschool Woensdag 16 September plaats hebben. Epsom in last. De N. R. Crt. meldtEpsom, beroemd om zijn wed rennen en zijn natuur, is in nood, want welhaast zal het evenveel naam hebben om zijn krankzinnigen. Eenige jaren geleden heeft de Londensche graafschapsraad er een groot buiten aangekocht, en daarop zijn sedert vier gestichten verrezen, nu herbergende byna 5400 verpleegden. Er zyn krank zinnigen by van allerlei aard, ook onschadelijke en byna herstelde. Deze mogen door oppassers begeleid, bui ten het erf van het gesticht uit wan delen gaan. Zij komen zelfs in de stad Epsom, doen daar boodschappen, zitten er in een herberg. De plaats gaat er door achteruit. Als bouwgrond is de buurt van het gesticht niets meer waard. Men be dankt er voor daar te wonen. Lord Rosebery heeft eenigen tijd geleden zich tot tolk gemaakt van de Epso- mers en in de Times hun grief ge lucht. In den laatsten tijd is er nog iets ergs bijgekomen. Er ontsnappen nogal eens krankzinnigen. Heeft niet nog onlangs een ontvluchte krankzinnige, vrouwelijke wandelaars gedurig ten doode verschrikt, door plotseling ge heel naakt achter een haag te voor schijn te komen? Heel Epsom is in opwinding in den laatsten tijd, vooral nu men weet, dat er nog een paar krankzinnigen zoek zyn. En dat geeft aanleiding tot onaangename voorvallen. Een arbei der, die kleeren aanhad welke op die van verpleegden uit het gesticht le ken werd door het publiek gegrepen en naar de politie gebracht. Daar bleek, dat hy zeer wel bij 't hoofd was, en hij werd vrijgelaten. Maar hij was nog niet veel verder of weer nam een opgewonden menigte hem gevangen. Een ander werkte in het veld, en had bij de warmte niet veel kleeren aan. Men hield hem voorden naaktlooper en wilde hem grijpen. De man zette het op een loopen, en de anderen hem achterna. De jacht heeft een paar uur geduurd. Toen men hem te pakken had, uitgeput en ten doode verschrikt, kwam de vergissing uit. Sioux I n d i a n e n o p h e t oorlogspad te Genève. In het park des Eaux-Nives te Genève gaf in den laatsten t.yd een troep Sioux-Indianen voorstellingen, die na afloop van hun engagement thans hunne teuten afbreken en naar Parijs vertrekken zouden. Kort voor het vertrek begaf zich het opperhoofd, terwjjl zijn krijgers in den wigwam gemoedelijk de laatste vredespijp rookten, ter afrekening naar de kas. Hij werd hier door den directeur met bittere verwijten over de slechte leiding van zijn troep, hun onvoldoende prestaties eu de schulden, die de Indi anen voor rekening en op kosten van het parkbestuur hadden gemaakt, ont vangen. Daarover ontstak het trotsche opperhoofd in gloeiende verontwaardi ging, hy haalde zijn signaalfluitje uit den zak en riep door schiil gefluit zijn krijgers, die op het signaal met dreigende revolvers, zwaaiende toma hawks en verschrikkelijk krijgsgehuil de directiekamers binnenstormden. De ongelukkige directeur vluchtte voor de van top tot teen gewapende roode bende ontzet op het dak en schreeuwde uit alle macht om hulp, de kassier daarentegen behield ondanks den storm zijn kalmte en wierp de „goud, goud I" brullende bende alle geld, dat hij bjj zich had, voor de voeten. Dit kloeke optreden bedaarde dan ook als met een tooverslag de woede der roode krijgers, die na een woesten vreugdedans hunne hutten in het park weer opzochten, om daar in hun blijde overwinningsroes alles kort en klein te slaan. By dit werkje werden zij door de gendarmerie verrast, die het rumoerige stelletje achter slot en grendel zette. Een dienstweigeraar. Het Duitsche leger telt een eigenaar- digen dienstweigeraar. Deze, Gottlieb Zeglatis geheeten, ingelijfd bij het 28e regiment infanterie te Rensburg, is Adventist. Hij houdt aan den Zaterdag als Sabbat vast en-wei gert op dien dag allen dienst. Daar voor heeft hy by herhaling in de provoost gezeten, en van 't voorjaar veroordeelde de krijgsraad hem tot een jaar gevangenis. Daarvan is hij by den hoogeren krijgsraad in beroep gegaan. Deze gelastte een onderzoek naar Gottlieb's geestelijke vermogens, maar die bleken in orde. By het ge ding trachtte men hem met Bijbelteks ten tot gehoorzaamheid aan de over heid te belezen, maar Gottlieb liet zich niet uit het veld slaan. Hij had teksten genoeg bij de band om te bewijzen, dat alleen de Zaterdag de Sabbat is, dat men op den Sabbat niet werken mag en men Gode meer gehoorzamen moet dan menschen. De hoogere krijgsraad veroordeelde Gott lieb wegens ongehoorzaamheid tot 8 maanden gevangenis, met aftrek van 2 maanden voorarrest. Verraden door zyn hond. Donderdag werd te Parijs een valsche munter Guernet genaamd, aangehou den, die reeds lang door de politie gezocht werd. Op het oogenblik dat hij gearresteerd werd had Guetnet een hond bij zich aan een touw. Toen hij bemerkte gesnapt te zyn, maakte hy het touw los en gaf den hond een wenk om er van door te gaan. Een politieagent had de beweging gezien, en volgde den hond, die hem voorging in een huis, in de Rue Victor Massé. Daar woonde de val sche munter. Men vond er een ma chientje, waarmee valsche muntstuk ken van 20 tn 10 francs vervaardigd konden worden. Een aantal munten dio nog niet gereed waren, werden gevonden in een verborgen kast, men vond er ook een spoorwegkaart, waar op verschillende steden gemerkt wa ren, waaruit men afleidt, dat Guernet en zijne medeplichtingen hun valsche munten in verschillende groote pro vinciesteden in den omloop h ebben gebracht. Een tragisch roeitochtje. Maandagmorgen tegen tien uur, wou een jonge dienstbode Jeanne Cloix te Marseille een roeitochtje op zee ma ken Ze ging naar de Vieux-Port en raakte het eens met een bootver huurder over den prijs. Toen men de haven uit was, liet de man Jeanne Cloix een likeur drin ken, waardoor ze buiten bezinning raakte. Daarna doorzocht hy haar zakken, nam haar portemonnaie, die 100 francs inhield en deed haar eenige beleedigende handelingen onder gaan. Daarna roeide de man naar het fort Saint Nicolas, waar hy het meisje dat nog niet weer hare bezinning ge heel had teruggekregen aan wal zette, waar hjj haar, geholpen door eenige leegloopers, die zich daar bevonden, slagen toediende, tot dat ze bijna dood was. Eerst veel later op den dag vonden voorbijgangers haar en brachten haar naar het politiebureau, waar ze het signalement van den man en de boot kon opgeven. Reizen in Rumenië. De Dépêche d'Orient geeft de volgende ontboezeming over het reizen per spoor in Roemenië. „In een Roemeenschen trein den nacht door te brengen, is een ware kwelling. Men kan letterlijk geen oog dicht doen door de massa's in secten, die de reizigers onbarmhartig kwellen. Het is merkwaardig, dat de eerste- klassewaggons het meest door deze plaag bezocht worden. Zou hieraan

De Eemlander | 1908 | | pagina 2