DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. zaterdag 12 september pjob. feuilleton. buitenland. binnenland. No, 188 5e JAARGANG Uitgave vao de Naaml. Venoootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woningtoestanden in de gemeente Bunschoten. Een Verborgen Erfenis. DË MLANDEH Hoofdredacteur B>. G. BIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BBEEDESTBA&T 18. Telefoon Interc. 62. Frljs der Advertentlön: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Zij, die zich met 1 October a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nom- mers gratis. De Staat heeft met zyn Woning en Gezondheidswetten het zijne gedaan, om niet alleen een voortdurend toe zicht te oefenen tot wegneming van misstanden, maar ook vooral in de veelbestreden Woningwet aan de gemeentebesturen den weg gewezen en de bevoegdheid verleend, om zoo noodig zelf krachtig in te grijpen, of llnancieelen steun te verleenen aan vereeDigingen, welke zich bepaaldelijk met de verbetering der Woningtoe standen bezig houden. Wie op dien weg moge wandelen, wie van die bevoegdheid gebruik moge maken, niet het bestuur der gemeente Bunschoten. Gelegenheid om hierop eens weder de aandacht te vestigeu, biedt een treurig voorval, dat eergis teren morgen in het visschersdorp Spakenburg afspeelde. Daar moest met den sterken arm een visschersgezin, waarvan het hoofd op de Noordzee zijn bedrijf uitoelent en niet voor November thuis wordt verwacht, uit de woning worden ge zet. Het gezin bestaat verder uit moe der, die in gezegende omstandigheden verkeert en vier kinderen. Trouw werd steeds de huur betaald, zoodat dit niet de reden was, waarom de familie moest worden verwijderd. Neen, de reden bestond hierin, dat, geruimen tyd geleden, het huis door een ander was gekocht en deze het zelf wilde gaan bewonen. Nu zou de moeder wel met haar kinderen de woning hebben willen verlaten, als ze maar wist waarheen. (NAAR HET ENOE1SOH.) 7) O juist I Laat mij dan weten of zij komt, dan zal ik my niet meer zoo ongerust behoeven te maken over mijn nichtje. Hier is myn adres. Dank u mynheer. De man keek onverstoorbaar voor zich, terwijl hjj het kaartje aannam en meteen de souverein, die er by behoorde en dadelijk daarop voegde Ivan zich weer bij den notaris. Laat my u den raad geven de scheur dadelijk te laten herstellen, zei Mr. Bentley. Men kan nooit we ten hoe zoo iets soms kan hinderen. Wy hebben een ritje van een half uur voor ons, zoodat wij alle gele genheid hebben van gedachte te wis selen over dit eigenaardige testament. Het kan voor u niet zoo'n verrassing geweest zijn als het voor my was, zei Ivan. Precies hetzelfde, waarde heer Mrs. Egerton verweet mij vrij streng dat ik de hand gehad heb in 't op maken van zoo'n testament, maar de waarheid is, dat ik er heelemaal Want in heel Spakenburg is geen enkel huisje leeg. Dus in de eerste plaats heerscht er woningnood. Men zal vragen, is er dan geen familie van dit daklooze gezin, die ieder een lid ervan kunnen herbergen, totdat er raad wordt geschaft? Ja, maar nu bljjkt hoe slecht de woningen in Spakenburg zijn, die familieleden zijn er wel, maar geen van allen zyn in staat ook maar tijdelijk één persoon meer onderdak te verleenen. Zoo was er een broer van de be woonster, die bij ;de executie tegen woordig was, die verklaarde in zijn huis maar éene bedstede te hebben, waarin hij en zyne vrouw sliepen de kinderen lagen op den grond op stroo. Alles in éen vertrek, dat nauwelijks eenige vierkante meters groot is. Er zyn verder huizen, die, wanneer ze in Amersfoort stonden, zonder eenigen twijfel onbewoonbaar ver klaard zouden worden, en die bewoond worden door twee of drie gezinnen met kinderen. In die krotten geschiedt alles; daar wordt gekookt, gewerkt, gewassclien en geslapen. Plaats om nog het bovenvermelde gezin op te nemen is er nergens; het zou, meldde men, alleen opgeborgen kunnen worden in de vroegere schaapskooi. Wy weten niet of dit geschied is. Grond om te bouwen is er wel en daar blijkbaar het particulier initia tief te kort schiet, ligt het geheel op den weg der gemeente zelf op te treden. Het wordt werkelijk meer dan tyd, dat de Inspectie zich eens gaat bemoeien met de woningtoestanden in de gemeente Bunschoten, als de gemeente in deze Diets doet. buiten stond. Het was voor mij een even groote verr issiug als voor ieder ander. Ik las het voor, omdat Mr. Wickham zoo goed geweest was my als zyn wettelijk raadgever te kiezen tijdens het jaar, dat hy de wen- schen van wijlen den heer Malin- court uitvsert, maar het testament was door Mr. Wickham zelf in eikaarge- zet en werd dadelijk na den dood van Mr. Malincourt my in handen gegeven. Zyn dood werd niet zoo spoedig verwacht. De crisis kwam 's nachts. De doctor gaf hem nog maar een paar uur levens, totn werd dadelijk het testament geschreven en geteekend. Zijn geest moet merkwaar dig helder geweest zyn. Hij was een merkwaardig man. Kende u bem Neen, ik heb hem nooit gezien. Ik maak dat alleen op uit de nagela ten documenten. Documenten Van welke docu menten weet u behalve het testa ment? Persoonlijk ken ik geen aDder, maar wij hebben gehoord, dat er nog een is een verzegeld pakket in handen van Mr. Wickham. Wij kunnen dat beschouwen als het werkelijk testament; want ik voor my ben overtuigd, dat het zoe ken naar het geld volkomen nutte loos is, en dat het vandaag over EEN BRIEF VAN BEBEL. De heer Bebel, die de ongekroonde koning der soc. dem. party wordt gn- noemd, zegt soms dingen die velen ergeren. Hy houdt zich gaarne bezig met buitenlandsche zakenhet is meer malen in den Duitschen Rijksdag opgemerkt. Zoo heeft hy thans weer een schrijven gericht aan den secre taris der Engelscbe arbeiderspartij, dat als een bewijs kan dienen van de eigenaardige wijze, waarop hy de poli tiek, de groote politiek, die geheel iets anders is dan die der partijen, opvat. Te Nottingham houden de Etigelsche Trade Unions op het oogenblik hun congres. De president hield ter ope ning van dat congres een rede, waarin hij o.a. sprak van de verhouding tus- schen EDgeland en Duitschland. Hjj vond het al te dwaas, dat Engelsche bladen het dwaze praatje verbreidden dat Duitschland gereed stond om met een leger van tweemaal honderd duizend man een inval in Engeland te doen. Hij prees den vrede en de goede betrekkingen met Duitschland. Maar Bebel schreef, dat een oorlog tusschen Duitschland en Engeland onvermijdelijk was, hoezeer zyüe party zich daartegen zou verzetten. Misschien betioort het tot zyne tactiek in het buitenland wantrouwen te kweeken tegen de Duitsche politiek. Maar dat is al eene zeer zonderlinge taktiek en wy vermoeden, dat de heer baron von Vollmar, die de groote man i9 der Zuid-Duitsche socialisten, het in dit opzicht niet met hem eeDs zal zijn. GROOT BRITANNIË. Te Londen yordt op dit oogenblik een eucharistisch congres gehouden. Men wenschte Zondag bij die gelegen heid eene processie te houden. De Regeering heeft zich hiertegen niet verzet, doch thans heeft, nadat vele andere protesten al waren ingekomen, de organisatie van de Protestanten aan den Minister van Binnenlandsche Zaken het sterk toenemend protest van de openbare meening in Londen en de provincies tegen de processie op ZoDdag a.s. bij gelegenheid van het twaalf maanden mij een aangename plicht zal zyn het geheim op te hel deren door het openen van dat ge zegeld pasje en het voorlezen van hetgeen daarin geschreven staat. Ik vind het niet heel aardig, dat belangrijke pakje aan de zorgen van een enkel persoon toe te ver trouwen. Verbeeld u eens, dat hij plotseling stierf. Hij zal niet plotseling sterven, of, als hy het doet, dan zal hy voor af alles gedaan hebben voor de vei ligheid van het pakje. Ik heb het grootste vertrouwen in de zakenken nis van Mr. Wickham. Kent u zyn dochter, Miss Wick ham De stem van Mr. Malincourt klonk onverschillig maar zijn metgezel keek hem scherp aan alvorens te ant woorden. Neen, ik heb haar nooit gezien. Waar is zy Waarom was zij er niet vandaag Ik heb opgemerkt, dat zy een der twee getuigen van het testament was. Den anderen naam kon ik niet thuis brengen. Ze ker van een der bedienden. Dat kan ik u niet zeggen. Mr. Wickham gaf my een lijst van per sonen die moesten worden opgeroe pen om de voorlezing van het testa ment by te wonen. Zijn dochter was daar niet bij. eucharistisch congres geseind. Bepleit wordt eon verbod van het ronddragen van de hostie en van het dragen van misgewaden op straat, terwijl het Departement verantwoordelijk wordt gesteld voor mogelijke ongeregeld heden. FRANKRIJK. Na een tweedaagsche zitting, waar het nu en dan zeer heftig toeging, werd Gregori, die op 4 Juni j.l. by plechtigheid ter eere van Zola in het „Pantheon", Dreyfus door revolver schoten wondde, door de jury van de Seine niet-schuldig verklaard. Dientengevolge sprak het Hof hem vrij. Dit moet zegt de part. corr. van de N. R Ct., wel verwondering baren, als men het begin van het proces in aanmerking neemt. Na het reqnisitor van den advocaat-generaal stond deze afloop echter vrijwel vast. De ver volging was ingesteld wegens poging tot moord met voorbedachten rade het geheele betoog van den advocaat- generaal scheen ook op het bewys hiervan gericht, maar tot zyn con clusie komend zeide hij tot verwon dering van allen, zelfs van Gregori, dat hij de bedoeling tot dooden maar niet wilde aannemen, en geen straf wilde eischen die, zelfs bij het aan nemen van verzachtende omstandig heden, op poging tot moord met voorbedachten rade staat. Hy vroeg dus enkel veroordeeling wegens mis handeling met voorbedachten rade. Van het oogenblik af, dat het open baar ministerie enkel mishandeling stelde, vermoedde ieder reeds vrij spraak en had advocaat Menard ge makkelijk spel. Hij pleitte handig en heftigbeschreef wat Gregori, over tuigd van Dreyfu's schuld gevoeld moet hebben, bij de pantbeonisatie van Zola en bij het defileeren van het leger voor Dreyfus. Toen de vrijspraak uitgesproken werd, hief de groote meerderheid van het publiek eeD gejuich aaD. DENEMARKEN. „Een nationale ramp en een natio nale schande", aldus betitelt „Politi- ken" een hoofdartikel over de zaak- Alberti. Politiken is een van de bladen En weet 'u Diets van haar, ook niet waar zy is? Mr. Bentley antwoordde ontken nend. Intusschen waren zy by bet sta tion aangekomen, en daarna, totdat zij in Londen aankwamen, liep hun gesprek over algemeene onderwerpen. Daar scheidden zij. Ivan Malincourt haastte zich te voet in de richting van zijn huis, terwijl Br. Bentley een cab aanriep om zich naar huis te laten brengen. Terwijl hy voortreed glimlachte hjj veelbeteekenend. Hij heeft een mooie wilde gan- zeDjaebt voor hen gearrangeerd zei hy. Er zijn er minstens twee, die besloten zyn het geld te vinden. Ivan Malincourt heeft een bepaald plan in elkaar gezet, maar het meisje heeft niet veel kans. Het is tien te gen één, dat die Ivan slaagt en de eigenaar wordt van het verborgen geld vaD den ouden man. HOOFDSTUK III. Vóórdat Ivan en Mr. Bentley ver trokken, waren Anthony Egerton en zyn nichtje Violet, als gold het een onderlinge afspraak naar buiten ge gaan om te genieten van het mooie park. Hier spraken zy te zamen over een onderwerp voor hen van veel geweest, die altijd strijd hebben ge voerd tegen Alberti's twijfelachtige financieele praktijken, maar zelfs dit blad is verstomd over deD omvang van Alberti's oneerlijkheden. Het blad gispt de regeering zeer scherp, omdat zy altyd wanneer er stemrayn opgin gen om Alberti aan te klagen, ieder onderzoek onmogelijk maakte, door haar onbegrensd vertrou wen in Alberti uit te spreken, terwijl zy nog, om de maat vol te maken, den minister by zijn' aftreden met alle mogelijke eerbe wijzen overstelpte, 't Is een psycho logisch belangwekkend verschijnsel, zegt Politikeu, dat het Alberti gelukt is jaren lang den minister-president in het duister te houden omtrent zijn waren aard. - Trouwens, zooals Politiken spreekt het grootste deel der Deensche pers, zonder uitzondering zelfs van talrijke provinciale bladen, die den -minister steeds de hand boven het hoofd hiel den, misleid door Daneborg, Alberti's eigen orgaan. Het is echter nog niet de bedoeling van het ministerie om af te treden. Toch zal het hiertoe vermoedelijk wel worden gedwongen door de publieke opinie. Nederland en Venezuela; Bjj Kon. besluit van 9 dezer is de heer J. H. de Reus eervol ontheven, van zyne betrekking van consul-gene raal met den persoonlijken titel van minister-resident te Caracas en in verband daarmede gesteld op non activiteit. M i d d e n s t a n d s t e n t o o n- stelling. Naar de Tel. verneemt, is het thans zeker, dat er in 1909 een middenstandstentoonstelling zal gehouden worden in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. De toestand van H. M. de Koningin. Het Vaderland houdt het door haar meegedeelde omtreDt de teleurgestelde verwachtin gen van de Koningin staande. In flagrante tegenspraak daarmede is echter het volgende bericht van het Nieuws van den Dag grooter belang dan iets, wat in be trekking stond tot het geld van Mr. Malincourt. Voordat wij een week verder zijn, heb ik mijn ouderlijk buis den rug toegekeerd, zei Anthony. Neem myn arm, Viulethet pad iw hier onder die boomeu zoo vol uitsteken de wortels. Maar wat beD je van plan te doen vroeg het meisje. En zal tante Harriet het huiten je kunneD stel len? Zij doet toch alles zelf, ant woordde hij even glimlachend. Blijk baar zal zij zich beter kuDuen schik ken zoDdei my en wat my aangaat, als jij ér niets tegen heb, dat ik bu reauwerk verricht, dan weet ik een betrekking die ray wel zou passeD, totdat ik iets beters viudt. Zij zwegen even. Violet met een donkeren blos op 't gelaat en half glimlachend, Anthony vervuld van zyn nieuwe plannen. Plotseling keek hij haar aan. Natuurlijk begrijp je, wat ik be doel zei hij. Je weet, dat ik my in de toekomst nooit anders een tehuis heb voorgesteld dan dat jij het zoudt deeleu. Wordt vervoljd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1