WEERBERICHT. f. Thermometerstand UIT BE PERS. STADSNIEUWS. Kerk- en Schoolnieuws. Uit de Omgeving. Rechtzaken. Ingezonden. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 12 September 1908. Hoogste barometerstand 767.4 m.M. te Corunalaagste 752.5 m.M. te Skagen. Verwachting tot den avond van 13 September 1908. WindZwakke tot matige N.W.- lijke wind. Gesteldheid van de luchtGedeel telijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. HÈÜSÏÏ TemperatuurIets warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 64 Laagste hedennacht F. 44 Hedenmiddag 12 uur F. 56 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Zaterdag 12 Sept. des morgens 7 uur 56° F. „De particuliere secretaris van H. M. de Koningin Jhr. van Geen mach tigt ons het bericht van „Het Vader land", als zou H. M. de Koningin in Hare blijde verwachting zijn teleur gesteld, te qualificeeren als onwaar en .ongegrond". Het geven van krediet. Onder de Haarlemsche Middenstands- vereenigingen is een beweging gaande om zoo mogelijk te komen tot een overeenkomst tot beperking van het geven van krediet. Op de jongste gecombineerde bestuursvergadering is op voorstel der Handelsvereeniging de volgende motie aangenomen„De vergadering enz. besluitArbeid en verkoop geschiedt zoo mogelijk h con tant. Het geven van krediet geschiedt als regelop 1 maand moet worden voldaan binnen 14 dagen op 3 maan den binnen 1 maand op 6 maanden binnen 2 maanden op 1 jaar binnen 4 maanden. Bovengenoemde regeling vervalt wanneer een andere betalings overeenkomst bedongen is". Deze motie is thans toegezonden aan alle middenstandsvereenigingen te Haarlem om in de ledenvergaderingen besproken te worden. Nachtarbeid voor bak kers. Van den kant der Israëlietische bakkers is reeds oppositie opgekomen tegen het ontwerp van Minister Talma, dat o.m. voorschrijft „Indien het hoofd of de bestuurder van een onderneming een verklaring aflegt, dat hjj behoort tot een ge zindte, door welke de wekeljjksche rustdag niet op Zondag wordt gevierd, zal in zyn onderneming op Zondag bakkersarbeid mogen worden verricht, doch niet op den rustdag van die ge zindte. Mede zal in den heelen nacht (dus tusschen 9 uur 's avonds en 5 's morgens), welke aan dien rustdag voorafgaat, in de onderneming bak kersarbeid mogen worden verricht. Nu begint de Israëlietische rustdag des Vrijdags tusschen 3j en 7 uur, naar gelang van het jaargetijde. In de niet-Israëlietische bakkerijen zal op Zaterdag, den dag, die aan den weke- ljjkschen rustdag voorafgaat van 3 uur vm. tot 9 uur nmdus 18 uur lang, bakkersarbeid megen worden verricht. Indien een overeenkomstige bepaling voor de Israëlietische bakkerijen werd vastgesteld, volgens welke vóór den aanvang van Sabbath, gedurende 18 uur, niet meer of minder, bakkers arbeid zou mogen worden verricht, zou in verband met het afwisselende aanvangsuur van den Sabbath een in gewikkelde en zeer bezwaarlijk te controleeren regeling noodigzijn. Zulk een regeling, zou toch meebrengen, dat in den tijd van 't jaar, dat de Sabbath Vrijdags om halfvier begint, zou moeten worden vergund tusschen Donderdag 9| uur nm. en Vrijdag halfvier in de Israëlietische bakkerijen arbeid te verrichten (dus gedurende nagenoeg den geheelen nacht, welke aan den Sabbath voorafgaat) en daar om scheen het gewenscht bakkers arbeid in die bakkerijen steeds ge durende dien geheelen nacht toe te staan. Met het oog op deze zeer ruime uitzonderingsbepaling, wordt echter voor de bedoelde bakkerijen geen af wijking van het verbod van nacht arbeid toegestaan voor den nacht, welke op den Sabbath volgt. Dus wordt aan de niet-Israëlietische bakkerijen toegestaan op Maandag vroeger dan op andere dagen weer te beginnen, den Israëlieten is dit verlof na den rustdag onthouden. Z(j zullen op Zondag de week niet mogen be ginnen vóór 5 uur vm. en de klanten krijgen dus het brood, dat Vrijdag morgen is gebakken, waardoor de Israëlietische bakkerijen schade zullen lijden, afgezien nog van de onbillijk heid, die in deze regeling ligt. DE CHRISTELIJK-HISTORISCHE UNIE. Dr. Bronsveld behandelt in zijne Kroniek in de Stemmen voor Waar heid en Vrede de tot standkoming van de Christelijk-historiscbe Unie. Schrijver herinnert er aan, dat in 1888 op 24 Maart te Leeuwarden op gericht is een „Bond van kies veree nigingen op Christelijk-historischen grondslag", van welks statuten het hervormd karakter van onze natie op den voorgrond werd geplaatst. De houding van den Bond bij de verkie zingen was daarmee in overeenstem ming. Roomschen vonden by de Frie zen geen genade, ook doleerenden niet. Het optreden van den Bond in en buiten Friesland heeft meer dan eens de verkiezing van een „Kuy- periaan" verhinderd en de candidatuur van een „liberaal" doen slagen. En nu is de Bond op 9 Juli jl. samengesmolten met de christelijk- historische party >n „Holland" tot een „christ.-hist. Unie". De christelijk- historische partij in Holland had tot hoofd en voornaamsten leider jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, die eerst aanhanger van de antirevolutionairen met dr. Kuyper, later van de anti revolutionairen zonder dr. Kuyper was. De Christelyk-historische Unie nu mist ten eenenmale het „hervormd" karakter van den Friezenbond. Het Friesche „hervormd" is verdwenen uit het program en is vervangen door „in protestantschen zin." Dat woord protestant in het program is blijkbaar een concessie geweest aan de Friezen, maar de heer Lohman heeft de roomschen, die er zich aan gestooten hadden, volkomen gerustgesteld. Na geciteerd te hebben wat de heer Lohman zeide, schrijft dr. Bronsveld: Hjj erkent, dat de roomschen een van het protestantsche verschillend staatsrecht hebben. Maar, zoo heet het, „zjj zeggen, dat zij zich thans op protestantsch standpunt plaatsen". En daarom mogen wij hen als bond- genooten beschouwen, en hen helpen, om steeds machtiger in ons land te worden, en direct en indirect de ge wetensvrijheid te ondermijnen. Immers geschiedt zulks. In onze zuidelijke provincies is 't voor hen, die niet zich gedragen naar het bevel der geestelijken, geen leven. Men wordt er dan geboycot op allerlei manier. Onverpoosd wordt alle vrjjbeid van denken en beweging bij de roomschen aan banden gelegd. De Nederlandscbe vakorganisaties zijn nu ook in één hand, en pastoor Bult riep hun toe „Vöör alle dingen, weest roomsch, goed roomsch Dat wil zeggen on derwerpt u in alles aan den priester. E» die anti-protestantische, anti nationale macht wordt door den heer Lohman als bondgenoot gehuldigd. De Friezen zullen er toe meê moeten werken, dat die „chrisLelijke partij", welke den paus stelt boven God (immers noemt zij hem „Allerheiligste Vader", terwijl God heet: heilige Vader) in ons goede land hoe langer hoe meer macht krijgtin dit van oudsher protestantsche land, en onder ons volk, nakroost van martelaren, als bondgenoot wordt geëerd en ge sterkt. En verder Terecht zei dr. Visser in 1897, dat het een „misdaad" is met de roomschen tot coalizeerendezelfde man, die bij zijn laatste verkiezing te Leiden door een roomsch muziekcorps is afgehaald van 't station, en die hulde blijmoedig aanvaardde. Ik acht de zaak van het protestan tisme niet veilig in de handen van zulke menschen. Over 't algemeen ben ik niet gerust ten aanzien van een partij, welker leiders politieke ambities hebben, een zetel in de Ka mer begeerlijk achten boven de evan geliebediening, of een andere betrek king. Ik zou er iets onder durven verwedden, dat meer dan een der onderteekenaren van 't program de verkiezing van Juni 1909 voor oogen heeft, en hoopt lid der Kamer te worden of te blijven met behulp der roomschen en ook der antirevolutio nairen. Ja, ook der laatstgenoemden De rede van den heer Lohman is bijzonder stekelig ja vinnig tegen dr. Kuyper maar in Juni 1909 wordt dat alles voorbij gezien, en zal de Chr. Hist. Unie, met de andere „christelijke" partijen samen optrekken, om er meê te werken, dat Nederland wordt geregeerd in „protestantschen zin." Zal dan menige Fries geen spyt hebben Ten slotte vraagt dr. Bronsveld „Maar wat moeten wij doen," En hij antwoordt daarop Wij willen ons vertrouwen schenken aan eerlijke en bekwame mannen, die inderdaad ons land willen geregeerd zien „in protestantschen zin"die waarlijk voor gewetensvrijheid en godsdienstvrijheid zijn, voor vrij heid van de gedachte, van het woord, van vereenigingdie de koloniën willen bestuurd zien, zoo als ze thans bestuurd worden, en die het bijzonder onderwijs in staat stellen willen de vleugelen uit te slaan. Mannen begeeren, wij die in oprechtheid het huis van Oranje liefhebben, en pal willen staan tegen de uitspattingen van het socialisme. Zulke mannen zijn er, en zulke man nen moest ook de beer de Savornin Lohman steunen, terwijl hij nu hen afstoot door zijn op den voorgrond schuiven van die mysterieuze ordening Gods (1). Door met hen samen te werken zou de leider der Chr. hi storische Unie ons land behoeden tegen het wassen van de ultramon- transchen invloed en overmoed en het rijzen van de socialistische fondsen. De Amersfoortsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose zal in het laatst van deze maand een pro- pagandavergadering houden, waarin als spreker zal optreden de secretaris van het Centraal-comité te 's Gra- venhage Dr. W. J. van Gorkom. De voordracht zal verduidelijkt worden door lichtbeelden. In de Prins van deze week komen, evenals in ons vorig Zondags blad, eenige kiekjes voor van de onlangs gehouden manoeuvre van den geneeskundigen dienst alhier. De agent van politie J. v. d. Schaaf slaagde gisteren te Arnhem voor het gewoon politie-diploma. Onder leiding van den generaal- majoor Nierstrasz, commandant derde divisie infanterie, üa.\ op 21 en 22 September a.s. een oefeniDg worden gehouden, waaraa- zullen deelnemen de bataljons van het 5e regiment in fanterie te Amersfoort, en die van het 9e regiment infanterie, die alsdan in de legerplaats bij Zeist gekampeerd zullen zjjn. Daarb(j zal tevens het nachtgevecht beoefend worden. Gisteren kwamen aan het station alhier wederom ongeveer 1000 land verhuizers uit Amerika, verdeeld over 2 extra treinen, door. De reis ging verder over Apeldoorn naar Berlijn. De heer M. Monasch, opperrabyn der resorten Drente en Amersfoort is benoemd tot lid der commissie van examinatoren voor Ned. Isr, gods dienstonderwijs. Een achttienjarig meisje dat gedurende eenigen t(jd met een man alhier had saamgewoond is met haar 13-jarig broertje, dat haar gezelschap hield, door de politie op transport gesteld naar Zutfen, de woonplaats harer ouders, daar haar z.g. man haar onverzorgd had achtergelaten. Aan het bureau van politie z(jn inlichtingen te bekomen omtrent een zilveren heerenhorloge, dat op den openbaren weg gevonden is. Hedenmorgen tegen 9 uur kwam H. M. de Koningin-Moeder aan het station alhier door op reis van Soest- d(jk naar het Loo. De terugreis ge schiedde heden namiddag. Vertrek van Apeldoorn ten 5.07 nm., aankomst te Baarn (H. S. M.) ten 6.22 nm. PREDIKBEURTEN. van Zondag 13 September 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur Ds. J. L. F. de Meijere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10-| uur Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Geen dienst. BUNSCHOTEN. De officier van justitie b(] de Arrondissements-Recht- bauk te Utrecht heeft conclusie genomen in de zaak van het kerk bestuur der Ned. Hervormde gemeente alhier contra het gemeentebestuur. De conclusie strekte tot niet-ontvan- kelijkverklaring van den eisch van het kerkbestuur, nl. om recht van overgang te kunnen doen gelden over het kerkhof. ZEIST. De heer H. A. van As alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het examen hoofdakte. DE BILT. Donderdagavond verga derde de Oranjevereeniging in hotel Nas. De heeren Gerlings en Ekdom brach ten het Bestuur hulde voor het op 31 Augustus geboden feestprogramma, doch zij gaven in overweging een volgende keer den dag meer aan te vullen, zoodat er s' middags ook wat te doen is. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de vereeniging thans 46 leden telt. Uit de rekening en verantwoor ding bleek, dat het kassaldo f45.93 bedraagt. In het Bestuur werden gekozen de heeren I-I. A. Termytelen, voorzit ter, dr. P. Verschoor, vice-voorzitter, P. N. Hoogland, secretaris, A. van Sanben, N. van Santen en J. J. Brink hof, commissarissen. De afgetreden voorzitter, de beer H. Baptist, die voor een herbenoeming bedankte, werd benoemd tot eerelid. Nog werd besloten een circulaire te richten tot de meer gegoede inwoners van de Bilt, om zoodoende meer sym pathie te verwerven. BARNEVELD. De Donderdag bier gehouden schapenmarkt werd door meer vreemde kooplieden bezocht dan de vorige week. Vandaar dat de handel dan ook iets vlugger ging. Men besteedde voor hamels f 15 h f 17 voor lammeren f9 h f 12 en voor ooien f 8 k f 10. Aangevoerd waren 2650 stuks. WOUDENBERG. Na een inleiding van den heer N. H. van Wieringhen is alhier een schietvereeniging opge richt met 42 leden. Het Bestuur werd saamgesteid uit de volgende heeren Beschermheer J. B. de Beaufort, voorzitter W. II. de Beaufort, secre taris de Burgemeester Baron van Heeckeren van Brandsenburg, pen ningmeester Notaris Lagerwey, baan commissarissen N. H. van Wieringhen en G. de Jong, wapenmeesters W. van Egdom en van de Wetering. De baan aan de Piramide werd be schikbaar gesteld, zoodat ook op de lange baan geschoten zal kunnen worden. HAMERSVELD. Woensdag a.s. zal door de Vereeniging „Het Groene Kruis" een vergadering alhier worden gehouden, waarin Dr. H. Visscher het doel der Vereeniging zal uiteenzetten. Aan tal van inwoners van Leusdeu en Stoutenburg is een uitnoodiging tot bijwoning verzonden, hen opwek kende lid te worden ten einde te komen tot een Groene Kruis ten dienste van de gemeenten Leusden en Stoutenburg. BAARN. De politie heeft de hand gelegd op een 17-jarige jongen J. P., die in een tijdelijk onbewoonde villa aan de Veldstraat had ingebroken. De jeugdige boosdoener vernielde een fraaie pendule en nam eenige voor werpen mede, welke bij te gelden wist te maken. Door mej. A. D. C. van Rossem is eene inrichting voor lager onderwijs geopend, aanvankelijk met een 5-tal leerlingen. Door het kantongerecht alhier zijn veroordeeld A. V. te Amerfoort, wegens het in een verloflocaliteit ster';en drank in voorraad hebben, tot een boete van f 26 of 20 dagen hechtenisR. V. te Woudenberg, wegens het als werk gever de loonlijst ter berekening der premiën en schadeloosttellingen, be doeld in artt. 45 en 98 der ongeval lenwet 1901, gewijzigd 13 Januari 1908 (S 24) niet aanhouden tot 110 boete subs. 5 dagen hechtenis; H. V. L. thans gedetineerd in de strafgevan genis te Utrecht, wegens straatschen derij en het opgeven van een valschen naam tot 2 geldboeten ad f 15, elke subs, te vervangen door hechtenis resp. van 3 en 10 dagen. Sabotage. Voor de rechtbank te te Leeuwarden heeft terechtgestaan de 18-jarige Ido D., werkman aan de steenfabriek van den heer G. K. TeleDga te Makkum, beschul digd eenige koperen platen die geplaatst zijn in den mond van de z.g. steenpers waarmede de steenen gevormd worden te hebben ver- uield, waardoor het werk eenigen tijd moest stilstaan. Het doel van den jongen was, om op deze wijze, ten koste van zijn werkgever, vacantie te krijgen. De rechtbank veroordeelde hem wegens moedwillige vernieling, overeenkomstig den eisch, tot 6 maan den gevangenisstraf. Een ander werkman, de 21-jarige Jan B., werkzaam aan dezelfde fabriek, die, met hetzelfde doel op 16 en 17 Juni jl. steenkolen wierp in de kuip waarin de grondstof was voor het maken van steenen en daardoor die grondstof onbruikbaar maakte is ver oordeeld tot 2 maanden gevangenis straf. Builen verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie Mag ik beleefd plaatsing voor het volgende verzoeken In aansluiting op het bericht voor komend in uw nummer van gisteren waarbij gemeld wordt, dat dr. Ariëns een der sprekers zal zijn in de open- iuchtmeeting op a.s. Zondag, kan ik U mededeelen dat dit onjuist is. Dr. Ariëns is wel door de Neutr. Geb. Onth. Ver. als spreker daarvoor ge vraagd, doch heeft dit niet aangenomen, waarvan schriftelijk is kennis gegeven aan de N. G. O. V. Dr. Ariëns zal dus niet op het meetingterrein ver schijnen. Met dank voor de plaatsing, UEd. dienstw. P. J. Th. Dif.oes. Voorzitter „Kruisverbond." Automobielougeluk Men meldt uit Maastricht: Een vreeselyk automobielongeluk had Woensdagavond in de nabijheid van Gulpen plaats. Een auto, waarin een familie uit Dison gezeten was, sloeg om. De moeder en zoon werden gedood, terwijl 4 andere inzittenden zwaar gewond naar het Ziekenhuis moesten worden getransporteerd. Treinongeluk. Op de Ca nadian Pacific is een trein bij Ontario in de buurt in een rav(jn gestort. Het ongeluk geschiedde doordat een 600 voet lange brug was afgebrand. Tot nu toe wordt alleen gemeld, dat de machinist ernstig verwond is. GeenFrieschekaasbereiding in T u r k (j e. Men schrijft uit Wijckel aan den Leeuw. Ct. De heer S. Hepkema, in Juni van hier naar Constantinopel vertrokken om te Tildiz Kiosk op de boerderjj van den Sultan van Turkije de Friesche wijze van kaasbereiden te onderrich ten, is bij de plaats gevonden veran dering in het Turkscbe rijk, evenals het grootste deel der hofhouding, van z(jn functies ontheven. De heer Hep kema is reeds op den terugweg naar hier. Daar de werktuigen en andere benoodigdheden voor de kaasbereiding tijdens z(jn verblijf te Yildiz Kiosk nog ontbraken, is van de geheele Friesche kaasmakerij aldaar niets ge komen. Uit gewetenswroeging. Ruim anderhalf jaar geleden miste op onverklaarbare wijze een dame, wonende in de Sarphatistraat, uit haar slaapkamer een gouden broche, bezet met diamanten van groote waarde. Woensdagmorgen werd aan haar adres een pakje bezorgd. Inhetzich daar in bevindende doosje vond zij het vermiste kostbare kleinood met de vermelding: „uit gewetenswroeging". Het briefje was, zooals te begrijpen is, niet onderteekend. Automobielongeluk. Op den Rijksweg nab(j Susteren werd Woensdag tegen den avond de 60-ja- rige bijna doove en daarbij slecht ziende commissionnair Gulikers door een automobiel overreden. De chauf feur hield terstond halt en reed terug naar Sittard om een geneesheer te halen, doch bij zijn komst te Suste ren (op drie kwartiersafstand van Sittard) kon deze slechts den dood: constateeren. De Amsterdamsche Beurs. Het Hbld. meldt: De belangrijke werkzaamheden aan het Beursgebouw, waartoe indertijd

De Eemlander | 1908 | | pagina 2