WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Rechtzaken. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 17 September 1908. Hoogste barometerstand 769.7 m.M. te Münchenlaagste 740.7 m.M. te Seydisfjord en Thorshavn. Verwachting tot den avond van IS September 1908. WindMeest matige Z.-lyae tot Z.W.-ljjke wind. Gesteldheid van de luchtGedeel telijk bewolkt, waarschijnlijk regen buien in het Westen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 1 2 uur 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenP. 62 Laagfcte hedennacht F. 52 Hedenpiddag 12 uur F. 04 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Donderdag 17 Sept. des morgens 7 uur 56° F. 56 .Tegelijkertijd met dit ontwerp zal een ontwerp de Kamer bereiken tot heffing van 10 opcenten op de Ver mogens en Bedrijfsbelasting over het belastingjaar 1909—1910." Waarom ook dit niet terstond in de Troonrede vermeld Daar werd gesproken van „een matig aantal opcenten op de Vermogens en op het gedistilleerd" en werd van den Be drijfsbelasting niet gerept. Is het schaamte geweest, die mi nister Kolkman belette terstond dat aantal opcenten te noemen Is h(j bevreesd geweest, dat hij al te hard zou worden uitgelachen Toen minister de Meester ze voor stelde, werden ze door zeker iemand de tiende penning genoemd, een ge hate benaming, die herinnert aan tijden, waarin Roomschen en Calvi nisten nog niet zoo innig waren ver bonden. Er is reden om in het vervolg, in dien het aan het Kabinet-Heemskerk opgedragen is nog meer troonreden in elkaar te zetten, te zoeken naar het geen er niet in woidt gezegd dat is allicht zoo belangrijk, als betgeen er wel in wordt vermeld. DEMOCRATISCH NOORWEGEN. Het laatste parlementaire jaar in Noorwegen geeft een treffenden indruk van den steeds krachtiger wordenden democratischen geest, die in dat land heerscht. De kroning en zalving der Koningen in den Dom te Trondhjem vervalt, slechts de eed op de grondwet wordt gehandhaafd. De Koninklyke toestem ming voor een parlementszitting van meer dan twee maanden is niet meer noodig. De Koning mag zonder toe stemming van de Storthing niet langer dan zes maanden achtereen buiten slands verblijven hetzelfde geldt voor de Prinsen van het Koninklijk Huis. Houden zij zich niet aan deze bepaling, dan verliezen zjj het recht op den troon. Bedeelden krijgen hun stem recht terug als zü de gekregen som men terug betalen of gebruiken voor de opvoeding van kinderen. Het z.g. sociale Storthing-comité heeft nu bericht uitgebracht over de invoering van een normalen arbeidsdag. De sociaal-democraten hebben op den achturendag aangestuurd en nu bleek, dat de Staatsbedrijven, die den acht urendag hadden ingevoerd, merkwaar dige resultaten hadden verkregen. De directie van de Staatsspoorwegwerk- plaatsen, waar de achturendag in sommige afdeelingen is ingevoerd, deelt mede, dat noch de loonen lager zijn geworden, noch de productie min der is geworden. Bü den aanleg van den straatweg Sandaak-Aamot werd bij wijze van proef de achturendag voor een half jaar ingevoerd. Na af loop van dezen termijn werd besloten den nieuwen werktijd te bandhaven, omdat precies evenveel werk geleverd werd als vroeger met den tienurendag. In afdeelingen van de Staatsspoor- werkplaatsen, waar men het aantal wekelijksche werkuren van 60 op 55 had teruggebracht, was de productie niet alleen verminderd, maar men denkt er hard over voortaan 48 urn- wekelijks te laten werken. Op grond van deze resultaten wordt nu voor gesteld een wetteljjken normaalarbeids dag van 8 of 9 uur in te voeren. De conservatieve minderheid in de commissie wil echter deze werktijden slechts dan ingevoeld zien, waar bij zonder gevaar voor het leven en de gezondheid der arbeiders beitaat of waar de arbeiders zich gemakkelijk overspannen. Maar de conservatieven z(jn hierover onderling verdeeld, en daarom gelooft men, dat. het voorstel van het sociale comité in de volgende zitting wel tot wet zal worden ver heven. DUITSCHLAND. Bebel heeft gisteren op bet sociaal democratische partijcongres te Neu- renburg zijne groote rede tegen de Zuidduitschers gehouden. Hij richtte zich vooral tegen de Badensche en de Beiersche partijgenooten. Iu Baden, zeide bjj, vormen de sociaal-democra ten een meerderheid tegen het cen trum, dat zij vreezen, in Beieren gaan zij met het centrum samen. In Baden hebben Kolb en Frank gezegd, dat zij aan de begrafenis van den Groother tog hebben deelgenomen, om te laten zien dat z(j nog zoo kwaad niet wa ren. Maar dan houden wij op sociaal democraten te zijn, riep Bebel uit. Dan worden wij een hervormingsge zinde sociale arbeiderspartij. Telkens vielen de Zuidduitschers Bebel in de rede. De Beieren riepen o. a.Wat hebt g(j iu Pruisen oe- reikt? Wij hebben het algemeene kiesrecht." Bebel antwoordde, dat het centrum in Beieren het algemeene kiesrecht noodig had. De Beiersche sociaal-democraten hebben de heer schappij van het centrum voor vele jaren bevestigd. Maar met welke moeilijkheden heeft de partij in Prui sen te kampen 1 Geen enkele partij is daar voor algemeen kiesrecht, ook het centrum niet. In Beieren is cen trum, de zwartste reactie, troef en de sociaal-democraten z(jn dan huisvrien den bij minister Podewils geworden. Bebel somt op, hoe dikwijls de Beiersche partij vervolgd en geplaagd is. H(j vervolgt met te zeggen, dat de Zuidduitschers het besluit van Lubeck krachteloos willen maken. Dan zal men elk jaar zulk een beraadslaging krjjgen. Wy kunnen, zegt hij, de arbeiders niet op onze hand krijgen, door de regeering te helpen, door voor haar te kruipen, maar wij moeten den grooten hoop verlichten en verheffen. Met moties van ver trouwen in de regeering kunnen w(j niet de groote massa aan ons binden. Bebel eindigde met een opwekking, om het besluit van het hoofdbestuur, dat de houding van de Zuidduitschers wraakt, aan te nemen. GROOT BR1TANNIË. De Engelsche Minister van Handel heeft aan de Kamers van Koophandel en verschillende werklieden vereeni- gingen medegedeeld, dat permanente scheidsgerechten voor arbeidsgeschillen zullen worden ingesteld. Bekende onzijdige personen zullen tot voorzit ter worden benoemd, terwijl een lid van den werkgeversbond of van een vakvereeniging mede zitting zal heb ben. Deskundigen kunnen worden ge raadpleegd, maar hebben geen stem De rustverstoringen door de werkeloozen in Engeland nemen toe. Gedurende een godsdienst-oefening in de kathedraal van Manchester den vorigen Zondagmiddag werd de predi king van den geestelijke voortdurend onderbroken door uitroepen van dein de kerk aanwezige werkeloozen. Ten slotte brak de menigte los in gejoel en geschreeuw, zód dat de predikant plotseling den dienst afbrak en de kansel verliet. Eén der leiders wilde nu het woord voeren, maar de organist liet het orgel waarvan hij alle registers opengezet had, in het sterkste fortis simo door de kerk ruischen en bracht zoodoende den spreker spoedig tot zwijgen. Daar' a verliet de menigte rustig de kerk. Te Glasgow hielden de werkloozen Zondagmiddag een groote meeting in de buitenlucht, waaraan over de 3U00 personen deelnamen. Een man, die een tegen-demonstratie trachtte op touw te zetten, werd door de menigte ge grepen en aan den oever van de rivier de Clyde gesleept. Het bad niet veel gescheeld of hij was door de razende menigte in den stroom geworpen een afdeeling politie agenten verscheen op het juiste oogen- blik en redde hem uit de handen der opgewonden lieden. TWEEDE KAMER. In de gister gehouden zitting werd de lieer Roëll geïnstalleerd als voor zitter. Besloten werd Donderdag 24 Sept. over te gaan tot de benoeming van leden der Huishoudelijke Commissie en van de leden uit de Tweede Kamer van de Gemengde Commissie voor de Stenographie, en tot bepaling van den tijd voor het doen van vragen, over- komstig art. 89 van het R. van O. De heer Plate vroeg en verkreeg verlof, eenige vragen te mogen richten tot de minister van Landb. Nijv. en Haudel, met betrekking tot de laatste verhooging der premie voor de onge vallenverzekering in het havenbedryf. Nederland en Venezuela. De Parijsche correspondent van de N. R. Ct. seint: Aan de Parijsche uitgaaf van de New York Herald wordt uit New York geseind, dat de correspondent van de Herald in Venezuela een onderzoek naar de stemming onder de bevolking enz. heeft ingesteld. Castro onderneemt een groote reis door het land, blijk baar met de bedoeling, om steun te krijgen bij het volk en een omwente ling te voorkomen. Hij heeft, met het oog op een blokkade, een bestelling gedaan van de grootste ooit in Vene zuela ingevoerde hoeveelheid tarwe. Bond voor staatsp en- si o n n e e r i n g. Door den Bond voor Staatspensionneering is een adres ver zonden aan alle Gemeenteraden van Nederland, waarin medegedeeld wordt het adres, ingevolge besluit van de algemeene vergadering van den Bond (gehouden 8 Juli 1908 te Tiel) aan H. M. de Koningin gericht. Tevens werd besloten, aan alle ge meentebesturen het verzoek in te richten, dit adres te willen steunen door een adres van adbaesie aan H. M. de Koningin. Uit de Staatsbeg roo ting. Er wordt f75.000 aangevraagd voor subsidiën tot bestrijding van de tuberculose, en wel15.500 aan de Ned. Centrale Vereeniging in de kos ten van uitgave van haar tijdschrift „Tuberculose"; f1500 aan genoemde Vereeniging in de kosten van oprich ting van plaatselijke vereenigingen pl. m. f58.000 voor subsidiën aan de plaatselijke vereenigingen tot bestry- ding van tuberculose en aan met deze gelijk te stellen vereenigingen, als mede aan de Sanatoria en voor andere doeleinden. Voor 10 ambachtsscholen, waaronder die te Amersfoort wordt verhooging van liet laatstelijk genoten of toege zegde subsidie uitgetrokken. Voor buitengewoon onderhoud en herstelling van het hoofdgebouw te De Bilt is f1025 uitgetrokken. De Minister heeft geen vrijheid kunnen vinden een bedrag uit te trekken voor den bouw van een pavil joen voor seismologische waarnemin gen te De Bilt. Het ligt in de bedoeling een subsidie beschikbaar te stellen van f 1000 voor de Nederl. Vereeniging voor Lucht vaart tot het bevorderen van het onderzoek van den dampkring. Demillioenennota. Aan de nota betreffende den toestand van 's lands financiën, waarvan de staats- begrooting vergezeld gaat, wordt het volgende ontleend: Het dienstjaar 1906, waarin de ontvangsten f 181,976,431,01 en de uitgaven f 177,910,018,34 bedroegen, wijst een voordeelig saldo aan van f 4,066,412,67, welk overschot t 1,715,073,93 meer bedraagt dan tan vorigen jare werd verwacht, doordat de uitgaven f 1,228,421,77J minder en de ontvangsten f 486,662,12^ meer hebben bedragen, gunstige verschillen, wat de ontvangsten betreft grooten- deels bet gevolg van de talrijke sup pletoirs aanslagen in de vermogens- en bedrijfsbelastingen, voor zooveel de uitgaven betreft, van de belang rijke bedragen, in hoofdzaak voor waterstaats- en spoorwegwerken, welke niet meer ten laste van den dienst 1906 konden worden gebracht. De inkomsten van het dienstjaar 1907 noemt de minister alleszins be vredigend. Voor zoover daaromtrent thans reeds te oordeelen valt, zullen de ont vangsten van dat jaar f 183,085,025,86 en de uitgaven f 182,913,729,17 be dragen, zoodat er vermoedelijk een overschot zal zyn van f 171,296,69. Omtrent de vermoedelijke uitkom sten van het dienstjaar 1908 valt nog slechts een onzekere voorspelling te doen. De afloop laat zich verre van gunstig aanzien. Het tekort op den gewonen dieast, door 's minister ambts voorganger b(j de indiening der be grooting na aftrek van de vermoede lijke besparing op f niillioen ge raamd,steeg tengevolge van verhooging der gewone uitgaven gedurende de behandeling tot ruim f 5£ miliioen. Vermits de opbrengst der middelen AL, (de opcenten buiten rekening gelaten) f 1,400,000 beneden de raming voor 19uS bleef, kon genoemd tekort slechts verdwijnen, wanneer de op brengst over 1908 die van 1907 met ongeveer f 6,700,000 overtreffen mocht. Intusschen, wel verre van de op brengst over 1907 belangrijk te over treffen, bleef de opbrengst over 1908 in de eerste 8 maanden een belangrijk bedrag daaronder, zoodat tenzij de mid delen MZ de raming verre achter zich laten of er in den loop der voornaamste middelen in de laatste maanden des jaars een volkomen ommekeer komt, de gewone dienst van 1908 met een zeer groot tekort sluiten zal. Voor het dienstjaar 1909 worden de uitgaven geraamd op f 200,576,140,65, de middelen A—L op 162,753,940. de overige op f 21,974,411. te zamen f 184,728,351.—Derhalve woidt een tekort berekend van f 15,847,789,61. Vergeleken by het totaal bedrag van de 13 hoofdstukken, gelijk die aanvankelijk voor 1908 werden vast gesteld, wyst het totale thans aan gevraagde bedrag een vermeerdering aan van f 6,380,935,24, welke het ge volg is van een hoogere raming van: hoofdstuk II (hooge collegiën) ad f 4655,62', hoofdstuk IV (Justitie) f 1,457,265,50, hoofdstuk V (Binnen- landsche Zaken) f2,518,631,32, hoofd stuk VI (Marine) f 1,355,299,51-1, hoofdstuk Vila (Nationale Schuld) f 199,928,02, hoofdstuk Vllb (Finan ciën) f 930,6SG,72 hoofdstuk X (Land bouw enz.) f 471,783,25, hoofdstuk XI (Koloniën) f 347,986,50, waartegenover staat een lagere raming van hoofdstuk I (Huis der Koningin) ad f 63,750, hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken) f 11,888,86, hoofdstuk VIII (Oorlog) f 442,358,35, hoofdstuk IX (Waterstaat) f 387,586. Over 1908 werd ten behoeve van het gymnasium alhier een rijks subsidie verleend van f9869. Bij de courses gisteren te Duin- digt by '-Gravenliage gehouden over kwam onzen stadgenoot den luitenant der huzaren van Weideren baron Rengers een ongeval dat betrekkelijk nog al goed is afgeloopen. In den Military III, hordenren voor paarden bereden door officieren was luitenant Rengers met zijn paard „Vandilo" zyn concurenten belangrijk voor en was nagenoeg zeker van de course toen zyn paard bij het nemen van de laatste horde een fout maakte waardoor zijn bereider kwam te vallen. De op het terrein aanwezige genees heer constateerde een lichte hersen schudding doch naar wij van bevoegde zyde vernemen zal dit ongeval geen ernstige gevolgen hebben. Door het Ministerie van Water staat werd gisteren aanbesteed het onderhouden van het post- en telegraafgebouw te Amersfoort van den dag der kennisgeving van de goed keuring der aanbesteding tot en met 31 Maart 1909 en het uitvoeren van eenige werkzaamheden aan dat gebouw. Minste inschrijver was de heer W. van Achterbergh, Amersfoort. Bij Kon. besluit van 15 dezer is op non-activiteit gesteld de kapitein C. G. Preuyt, van het 4e regiment veld-artillerie, ter zake van tijdelijke ongesteldheid. Luitenant R. Wilson van de Cavalerie hier in garnizoen wordt voor den tijd van 9 maanden gedetacheerd bij de Fransehe rijschool te Saumur. Onze sportcorrespondent meldt ons: Het zal ons niets verwonderen, als er Zondag veel publiek zal komen op de Leusderbei en het wordt den toe schouwers zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Men kan er evenals het vorige jaar consumptie en stoelen ver krijgen, terwijl de militairen beneden den rang van officier vrijen toegang zullen hebben. Het Quick-elftal is nog niet geheel definitief samengesteld, veel veranderd bij het vorig jaar vergeleken zal het wel niet zijn. Plank neemt v. Goet- hem's plaats waarschijnlijk in, terwijl Adam het linksbuitenbaantje voor- loopig op zich zal nemen. Ook is er sprake, dat H. Veenhuyzen het eerste elftal als achterspeler zal komen ver sterken. In Ons Huis zullen in den komenden winter weder cursussen in Nederlandsch, Duitsch, Fransch en Engelsch worden gegeven. De cursussen beginnen 15 October. De Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, heeft goedgevonden te bepalen dat de loting van de in 1908 voor de Nationale Militie ingeschrevenen voor Barneveld en Nykerk zal ge. schieden in dit jaar als volgt te Barneveld, voor die der gemeei 1 ten Scherpenzeel en Barneveld, o; Maandag 19 October e.k., alsgem. Scherpenzeel, 9 uur voorm.Barne veld, 94 uur voorm. te Nykerk, voor die der gemeenten I Hoevelaken en Nijkerk, op Dinsdag 20 Oct. e.k., alsgem. Hoevelaken 9 I uur voorm.Nykerk, 94- uur voorin. DE BILT. Dinsdagmiddag ongeveeri tegen 6 uur, reed op den Amersf. Straatweg ter hoogte van het Zeis- terkamp do automobiel L. 53S, ko mende uit Amersfoort, met bestemming naar de Bilt. Plotseling vloog een I kogel door de vóórspiegelruit van het voertuig, rakelings langs het hoofd I van den chauffeur. Daar geschoten werd in schuine richting, verdween de kogel in het kreupelhout aan de overzijde van den weg. De chauffeur en de twee inzittende heeron waren natuurlijk doodeljjk verschrikt. Aanvankelijk werd aan baldadigheid gedacht, maar daar de kogel gescho ten werd in de onmiddellijke nabijheid van de legerplaats der militairen is het naar alle waarschijnlijkheid een kogel uit het kamp geweest. Am. Dgbld. ZEIST. Met no. 218 der Stct. zyn verzonden de Statuten van het Sup pletiefonds ten behoeve der Christe lijke school van de Ned. Hervormde I Gemeente te Zeist. EILERS VEROORDEELD. De Alkmaarsche Rechtbank heeft j» geen termen gevonden in te gaan op het verzoek van den subst-off. om een onderzoek te doen instellen naar den toestand der geestvermogens van den kwakzalver Eeilers, woonachtig te Oegstgeest. In hooger beroep werd hij veroor deeld wegens het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunst tot 2 maan- i den hechtenis. ONTGINNING. I. Het vanwege de directie van den landbouw Uitgegeven verslag over den landbouw in 1907 vermeldt dat in dat jaar in ons land 120S HA. heide tot bouwland en 525 HA. dalgrond tot bouwland werden ontgonnen. In beide gevallen neemt de provinces Drenthe de eerste plaats in. De op pervlakte heide, tot grasland ontgonnen bedroeg 1564 HA., in welke rubriek echter Overysel de eerste plaats onder de andere provinciën inneemt. Tot bosch werden 1310 HA. aangelegd en hierin staat Gelderland bovenaan. Al deze rubrieken vertoonen grooter cijfers dan in het voorafgaande jaar; vooral wat betreft den aanleg vaD grasland waarvan in 1906 slechts 981 - HA. werden aangewonnen 1 Een zeer groot deel van de hier genoemde werkzaamheden is door de Nederlandsche Heidemaatschappij ver richt ook zij kan in haar verslag over het afgeloopen jaar raededeelen dat de totale oppervlakte der tot gras- en bouwland ontgonnen gronden weer aanzienlijk grooter is dan over het jaar 1906. In het bijzonder, blijkt ooi' uit dit verslag, neemt de belangstel- i ling in de ontginning van den woesten I grond tot bouw- en grasland sterk toe in de provincie Drenthe. De re sultaten die daarbij worden bereikt, zyn over het algemeen gunstig. Een groot deel van den heidegrond van deze provincie blijkt voor den aanleg van gras- en bouwland geschikt te zijn. Toch heeft de maatschappij ge durende haren arbeid opgemerkt, dat het nuttig is, ook bij den aanleg vaD grasland den grond eerst eenige jaren als bouwland in gebruik te nemen en daarna pas tot den. aanleg van grasland over te gaan. Een zeer ver blijdend verschijnsel in deze provincie is, dat ook hier, waar de eigengeërfde boerenstand sterk vertegenwoordigd is, de eigenlijke landbouwers meer en meer gebruik gaan maken van de deskundige voorlichtting en hulp der maatschappij. Evenals in Drenthe, zijn ook in Overysel een zeer veel grooter aan- tal H. A. ontgonnen dan in 1906. Hoofdzakelijk in Salland is de be-

De Eemlander | 1908 | | pagina 2