DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 194. ZATERDaG 19 SEPTEMBER Ï908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Verhoogde Invoerrechten. fëuillëtonT" Een Verborgen Erfenis. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur H. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiên: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten liet Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Zij, die zich met 1 October a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nom- mers gratis. Uit de millioenennota zal menigeen met scbrik hebben vernomen, dat de Regeering nieuwe geldmiddelen wil vinden door eene herziening van het tarief, wat beteekent het invoeren van een protectionistisch tarief. Zjj zegt anders geen sociale wetten te kunnen invoeren. Hieraan zien we, dat we een door en door conservatief ministerie bezitten. Als de vrijzinnigen sociale hervormingen wenschen, dan willen zij die ten laste doen komen van de oeconomisch sterkeren, doch de Regeering wil het halen uit de zakken der kleine luyden. Een goed stelsel van belastingen brengt mêe, dat wie rijk is veel, wie tamelijk gegoed is, n o g a 1 en dat, wie weining inkomen heeft, weinig of niets zal bijdragen in de gemeen schappelijke lasten. Doch dit is nimmer te bereiken in welk stelsel van in voerrechten ook, wanneer men daar uit, zooals thans het geval is, millioenen wil gaan kloppen. Gesteld eens, dat men die milloenen, die men zegt noodig te hebben, kon krijgen, door enkel de artikelen van weelde hooger te belasten, dan zou men uit een belasting oogpunt er vrede mee kunnen hebben. Maar dat is onmogelijk; wat zoodra de arti kelen van weelde duurder worden, wordt er eenvoudig minder van ge kocht, want men kan er desnoods buiten. Daarom is een minister, die m i 1- 1 i o e n e n uit invoerrechten wil halen, wel genoodzaakt de belasting te leggen op wat iedereen stellig noodig heeft, (naar het enoelsch.) 13) Je hebt gehoord wat vader zei, er is geen keus. Wat ben jij van plan te doen? Het rijtuig laten voorkomen. Je kunt met zoo'n gietregen onmogelijk wandelen. Zij snelde naar het dienstbodenver- trek en wist den koetsier te bewegen haar orders op te volgen. De bedien den hadden een vaag vermoeden van den stand van zaken en waren ten hoogste verontwaardigd op hun mees ter. Toen Nancy terugkeerde, merkte zij dat Violet haar broer gevolgd was naar zijn kamer boven, waar hij be zig was een handkoffer in te pakken. Ik ga met Cesar mee, zei Violet, toen Nancy binnenkwam. Na wat er gebeurd is, kan ik hier niet blijven. Maar ik ga nergens heenzei Cesar met een bitteren lach. Als ik naar mijn kamer terugkeer, dan ga ik daar heen om te sterven Hoelang zal het beetje geld, dat ik heb ons "beiden kunnen ouderlaouden Dat zou dat wil zeggen op de eerste levens behoeften. Eu wie gebruiken daarvan het meest? De werkman en allen die kleine inkomens hebben. Voor hen is al wat ze koopen kunnen eerste levensbe hoefte. En dus drukt die belasting het zwaarst op hen, die heelemaal niet op nieuw belast moesten worden. Zjj zullen duurder spek, vet, paarden- vleesch, havermout, enz. etenzij zullen duurder petroleum branden, op duurdere klompen loopen, enz., enz. De meer gegoede eet weinig spek, in het geheel geen paardenvleesch en brandt gas of electrisch licht. Is het dns overdreven of waarheid als men verhoogde invoerrechten eene belasting op de armoede noemt? Een lid der a.-r. partij noemde des tijds de onder het ministerie-Kuyper ingediende tariefwet dan ook „een rooftocht op de zakken der kleine luyden." Destijds werd door de Regeering hare schadelijke en gevaarvolle wet aan den volke vertoond, als eene, die den nationalen arbeid zou bevorderen. Dat was het oude praatje, als zou er door protectie meer werk komen in ons land. Moeten wij het voor de zooveelste maal herhalen, dat kunstmatige werk verschaffing door protectie aan het zelfde euvel lijdt, als iedere kunst matige werkverschaffingze ontneemt den een het werk, om het den ander toe te stoppen. Wij zijn door ontwikkeling wijs geworden en weten wat de vrijhandel ons waard is. Vraag het aan onze industrie in Twente, die kwijnde en schier te niet ging, toen ze beschermd werd en die tot ongekenden bloei kwam door den Vrijhandel. Laat u niet wijsmaken, dat nieuwe industrie hier geboren kan worden ik wel eens willen weten. Je kunt er niet aan denken met mij mee te gaan. Ik moet gaanbracht Violet hiertegen in. Je zeidet, dat er voor jou geen keus was. Welnu, voor mij evenmin. Ik moet tenminste voor een paar dagen met je mee, totdat ik weet wat te doen. Ik ben vast be sloten. Maar Cesar kan je niet onder houden, zei Nancy. Ik moet ook zeg gen, je hebt gelijk, dat je heengaat, totdat de bui is overgedreven, maar waarheen zul je gaan, dat is de groote moeilijkheid. En daar is het rijtuig al 1 Cesar. Je moet voortma ken, anders is vader je voor I Ik ben er Violet moet teruggaan naar het huis van Oom Peter Malincourt en daar een poos blijvenIk zal scnrij- ven en je zeggen, wanneer je naar huis terug kunt komen en aan jou ook, Cesar. Jelui zult beiden gauw weer terug zijn Ik zal niet terugkeeren, zei Cesar droevig en ernstig. Ik ben niet van plan mij weer aan zoo'n bestaan te onderwerpen. Maar, Nancy, waarom ga jy nu schreien Nergens om, zei Nancy. Let maar niet op my en zorg vooral goed voor Violet I Ik zal zoo spoedig mogelijk vragen of zy terugkomt. En breng haar nu naar het huis van mr. Wick- ham. door bescherming van dien aard als men door tarief-herziening wil. Een industrie |is levensvatbaar als ze uitzicht geeft op behoorlijke winst; is dat uitzicht er, dan wordt het particulier kapitaal er wel voor ge vonden. Of moet de Staat met de belastiugpenningen van allen, ook van de warmsten, ook niet-levensvatbare industrieën in het leven houden Dat zou immers hetzelfde zyn of de Staat fiuancieele hulp verleende om grond te bebouwen, die zoo slecht is, dat de opbrengst altijd beneden de exploi tatiekosten zal blijven. Men make toch geen kasplant van onze nijverheid. Wij begrijpen het eigenlijk niet, dat deze Regeering zich weer voor plan nen als de aangekondigde heeft laten vinden. De antirevolutionnairen toch zyn altijd vrijhandelaars geweest, tot hun samengaan met de politieke bond- genooten. Zoo kregen we by de stem bus van 1901 de belofte: verhoogde invoerrechten. We dachten dat het verbond iets losser was geworden, maar merken nu, dat ,we een mini iter van Finan ciën hebben, die tot de party dier politieke bondgenooten behoort. DE CONFERENTIE DER INTER PARLEMENTAIRE UNIE. In de hoofdstad van het Duitsche Rijk is de interparlementaire conferen tie bijeengekomen. Dit is de vijftien de vergadering van eene vereeniging, die een voortreffelijk doel nastreeft. Zij bestaat uit parlementsleden van alle landen en haar doel is zooveet mogelyk den vrede te bevorderen. Zy wil wat te 's Gravenhage is beproefd, met alle kracht steunen. Zij wil wat daar tot stand is gekomen uitbreiden. Op de internationale conferentie te Berlyn heeft men te doen met man nen, die eene rol spelen in het staat kundig leven van hun vaderland, die Zij snelden de trap af. De hoed en mantel van Violet hingen in de hal. Goeden dag, Nancy, zeide Cesar haastig. Verwacht my niet terug, maar zend zoo gauw als je kunt een verzoek om terug te keeren aan Violet. Ga nu mee, Violet, als je be sluit vaststaat. Eu jij blijft achter om alles te verdragen, fluisterde Violet, terwyl zy Nancy hartelijk omhelsde. Wat ben jy van plan te doen Hoe zul jij dat alles verdragen Denk niet aan mjj ga nu maar! Jy zult spoedig weer hier zijn. Maar terwijl Violet haar broeder achterna snelde, nam zy het besluit diep in haar binnenste, dat dit een laatst vaarwel zou zijn aan een te huis, waaraan veel bittere en maar weinig aangename herinneringen ver bonden waren. Dezen dag had zich het vooruitzicht op een ander leven voor haar geopend en zy haakte er naar daarmee een begin te maken. Zij keerde met verachting het verleden den rug toe en was vol verlangen voor de toekomst, blij van harte, om dat zij het toonee! van haar meisjes jaren kon verlaten. Waar zullen wij vannacht heen gaan, Cesar vroeg zy. Wy kunnen onmogelyk zoo laat in den avond bij het huis van oom Peter aankloppen. Ik moet zeggen, dat jij een dorn- op de hoogte zyn van de gewichtige vraagstukken welk» worden behan deld en die door hunne positie zekere autoriteit hebben. De vredescongres sen zijn goed voor de propaganda onder do groote menigte. Maar de parlementaire conferentie is van meer gewicht. Het programma bevat een niet groot, maar gewichtig aantal onderwerpen. Men zal spreken over de besluiten de derde Haagsche conferentie, over de mogelijkheid van een verplicht scheidsgericht, over de onschendbaar heid van privaat eigendom en andere dingen. De Duitsche regeering, die het gewicht van deze beraadslagingen zeer goed inziet, stond niet alleen de zaal van den Rijksdag af; de Rijkskanse lier heeft de heeren ontvangen en eene rede gehouden. De Duitsche bladon hebben de le den van de Conferentie bij het publieke ingeleid. Zij verwachten blijkbaar, dat inderdaad deze conferentie de kans op vrede zal verbeteren. Men moet, wat dit punt betreft, geen te hooge verwachtingen koesteren maar langzamerhand dringen dan toch de goede denkbeelden en dringt de waar heid door. ITALIË. De „Corriere della Sera" bespreekt in een paar artikelen de positie van Italië in het Drievoudig verbond. Italië heeft zich nog tot 1913 ver bonden zegt het blad. Indien dus nu een oorlog uitbreekt, moet dit land vechten. NA 1913 zou Italië echter moeten onderzoeken of het in een verbond met Frankrijk en Engeland meer waarborg zou kunnen vinden en zoo ja, of een dergelijke politieke verandering dan geen oorlog zou ver wekken. De Corriére komt tot de conclusie dat Italië een slechten ruil zou doen. Anderzijds zou ook de isolatie van Duitschland reeds een oorlog doen ontbranden. In zijn eigen belang dus, zoowel als in dat van de beschaving, moet Italië niet de plannen van Engeland tegen Duitschland begunstigen. Het moet het Drievoudig Verbond trouw blijven. Zooals wel byna vanzelf spreekt, me streek hebt uitgehaald, Violet, zei Cesar tot antwoord. Als jij gedaan hadt, wat Nancy je raadde, dan was je nu nog thuis. Ik weet ter wereld niet wat ieder onzer eigenlijk kan uitvoeren. Maak je geen zorgen over mij, Cesar, zeide Violet opgewekt. Laat mij maar in het huis van Oom Peter, dan zal ik verder wel voor mij zelf zorgen. Als het allerergste gebeurt, kan ik daar immers een geheel jaar blijven en misschien viud ik in dien tijd het geld wie weet 1 Ik wou, dat wy nooit van Oom Peter Malincourt of zyn geld gehoord haddenriep haar broeder ondank baar. Wist ik maar, wat er van mij moet worden Jij kunt ook in het huis van Oom Peter terecht, antwoordde zijn zuster, hem hartelijk toeknikkend, met de merkbare bedoeling hem op te vroolijken. Maar Cesar was in een slecht hu meur en had geen lust op haar po gingen in te gaan. Zyn hart werd ge kweld door angst over haar zoowel als over zichzelf, en haar opgewekt heid kwam hem bijna als een belee- diging voor. Ook hinderde het hem, dat Nancy zoo was achtergebleven. Hij was in een wanhopige gemoeds stemming, toen eindelijk het tijtuig stil hield voor het giooto, ouderwet hebben deze artikelen groole sensatie in Italië en ook daarbuiten gemaakt, te meer, daar de Italiaansche pers sedert de jongste crisis, die de Triple Alliantie in 1906 doormaakte, 0V6r dit onderwerp geheel had gezwegen. GROOT BRITANNIË. Te Londen hebben de Suffragettes een betooging gehouden ter gelegen heid van de vrijlating van vier barer, die eenige weken als martelaressen voor de goede zaak in de gevangenis hadden doorgebracht, wegens, haar al- te daadwerkelijke propaganda^ Vijftig suffragettes spanden de paarden af van het rijtuig waarin de vier vrijge latenen zaten en trokken het in triomf door de straten. TURKIJE. Prins Saba Eddin heeft iff een schouwburg te Saloniki zijn politiek program uiteengezet. Zyn rede, die anderhalf uur duurde, beëindigde hy met een welsprekende en vaderland lievende peroratie, die door zyn audi torium met de grootste geestdfif; werd ontvangen. Ten slotte deelce Prins Saba-Eddin officieel mede, da„ de beide tot dusverre bestaande Jong- Turksche partijen samengesmolten zijn. Nederland en Venezuela. Volgens den Haagschen correspon dent van de Frankf. Ztg. is bet vol gende de inhoud van de tweede nota door onze Regeering aan Presi dent Castro gezonden, welke nota onder geheimhouding aan de Tweede Kamer is overgelegd „De Nederlandsche Regeering geeft toe, dat Castro reden had zich ten opzichte van den Nederlandschen Minister-resident De Reus beleedigd te gevoelen. De wijze van uitzetting is evenwel in strijd met het volken recht, daar Venezuela Nederland had moeten verzoeken, De Reus terug te roepen. Nederland bestrijdt de bewe ring, dat het niet-salueeren der Vene- zolaansche forten door het Neder landsche schip Gelderland beleedigend was. Nederland verzoekt echter om verontschuldiging wegens de beleedi- sche huis, dat als herberg dienst deed in het dorp, het dichtst bij hun va ders landgoed gelegen. Wil u eo Miss Violet hier blij ven, mijnheer? zei de koetsier, ter wyl hy met zijn gezicht voor het portier kwam. Ik geloof niet, dat er van hier uit nog een trein vertrekt. Dan moeten wij hier blyven. Neem myn koffer er even uit, William en ben jij van plan den geheelen nacht in het rijtuig te blijven, Violet? Neen. dat is mijn plan niet, zei ze, terwyl zy uit het rytuig sprong en zich naar het huis haastte. Haar broeder bleef achter om uit zyn slecht gevulde beurs nog een fooitje voor den koetsier te zoeken en om hem zenuwachtig vaarwel te zeggen daarna richtte hij in een al lesbehalve opgewekte stemming zyn schreden naar het huis. De waardin, een vrouw vau mid delbaren leeftyd, stond in de hal met een glimlach van verwelkoming op haar breed gelaat. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1