DAGBLAD AMERSFOORT EN OMSTREKEN. VOOR No. 195 MAANDaG 21 SEPTEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. feuilleton. Een Verborgen Erfenis 'JNNENLAND. Hoofdredacteur B>. G. BIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtièn: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) KSgSt" Zij, die zich met 1 «S*1©7 October a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nom- mers gratis. DE INTERPARLEMENTAIRE UNIE. De interparlementaire Unie, die op dit oogenblik te Berlijn bjjeen is en waarover we reeds in een vorig nom- mer het een en ander schreven, kan heel wat voorbereidingswerk doen voor de eigenlijke vredesconferenties. Immers, wie zijd eerder geroepen hiertoe dan de volksvertegenwoordi gers der verschillende landen, die ook op de officieels vredesconferenties zijn vertegenwoordigd. Het heet, dat de derde vredesconferentie in 1915 in 's Gravenhage zal bijeenkomen. Men heeft dus nog den tijd. Maar er moet dan ook een massa voorbereid wor den. Welnu, dat deze interparlemen taire conferenties dan de „afdeelingen" mogen zijn, waarin de openbare en officieels behandeling ter eigenlijke vredesconferentie worden voorbereid. Dat ook den coryfaeën der confe renties iets dergelijks voor oogen staat, blijkt in de eerste plaats daaruit, dat het voorstel inkomt, om het inter parlementaire bureau van Bern naar den Haag over te brengen, een be zoldigden secretaris, buiten de parle mentsleden gekozen, aan te stellen, een archief aan te leggen en een tijd schrift uit te geven. De 25,000 h 30,000 gulden jaarlijks, welke daarvoor noodig zijn, moeten voor de eerste vyf jaren al gevonden zijn. Maar bovendien blijkt het streven om aan het werk der vredesconferenties voorbereiding en dus tot zekere hoogte continuïteit te geven daaruit, dat men de op de vorige Haagsche vredesconferentie niet afgehandelde kwesties weer aan de orde heeft gesteld en eveneens die kwesties, welke ter volgende confe rentie zullen worden behandeld. Hier onder hoort de kwestie van de ge- l regelde opkomst der Haagsche con- (naar het enqelsch.) 14) Wat een regen, mijDheer riep zij opgewekt uit, toen Cesar binnen kwam. Kom binnen kom binnen I Miss Malincourt is in de ontvang kamer. Hij volgde haar in wat zij de ont vangkamer noemde een lage, ruime kamer met dikke gordijnen en karpet en ouderwetsch gemeubileerd. Een groot houtvuur brandde in den haard en vlak daarnaast stond een tafeltje en een stoel, alsof er pas iemand was opgestaan. Een stuk bor duurwerk hing over een elegant werk mandje op tafel. Heeft u andere gasten vroeg Cesar, even stilstaande en naar het werktafeltje kijkend. Neen o neen, mijnheer I ant woordde de waardin eenigszins ver legen en haastig het tafeltje weg zettend. Dat wil zeggen, er is hier een jonge dame, maar zij is nu juist geen gast. Zij zal met u niet in aan- king komen, mijnheer, en alles wat •j u noodig mocht hebben, zal ik u direct ferentie, van de competentie van bet scheidsgerecht en zijn rechtsgebied, van het prysgerecht en van de parti culiere eigendom io den zeeoorlog enz. Ten slotte blijkt dit streven om de Haagsche conferenties voor te bereiden uit de plannen om de bovenbedoelde kwesties niet in deze parlementaire conferentie al af te handelen maar haar ook daarin weer commissoriaal te maken. Men ziet het: de interparlementaire conferentie neemt zijn taak heel wat ernstiger op dan zoo maar het een of andere congres. DUITSCHLAND. Toen, zooals we reeds meldden, op het Socialisten Congres te Neurenberg de bekende resolutie van het partij bestuur was aangenomen, legde, uit naam van 66 Zuidelijke afgevaardig den, partijgenoot Seglitz de volgende verklaring af: Wij erkennen, dat bij den partijdag de hoogste instantie in alle principieele en tactische aange legenheden, die het geheele land raken, berust. Maar voor speciale aangelegen heden van landspolitiek is de lands- organisatie de aangewezen, competente beoordeelaarster, die op grond van het gemeenschappelijk programma den gang van de landspolitiek zelfstandig moet bepalen. Een eventueele beslis sing over het voor- of tegenstemmen van begrootingen moet aan bet plichts gevoel van de parlementaire fractie, die aan de landsorganisatie verant woordelijk is, worden overgelaten. (Enorm applaus b(j een deel van den partijdag en het publiek.) Singer verklaarde, dat van deze verklaring protocol zou worden ge nomen en daarmee was de quaestie uit. ZWEDEN. Omstreeks half Juli dreigde in Zweden een algemeene uitsluiting, zooals men zich herinneren zal. Te Malraö is toen op een schip met Engelsche werklieden, die stakers moesten vervangen, een bom ontploft, en men zocht langen tijd tevergeefs naar de daders. Nu zijn te Malmö, naar aanleiding van genoemden aan slag, twee personen ter dood veroor deeld. bezorgen. Ik heb niets noodig, zei Cesar, dicht bij het vuur komend en in de duistere diepten starend. Mijn zuster heeft natuurlijk wel iets noodig, maar ik heb nergens behoefte aan. Ik ook niet, zei Violet. Wy heb ben pas gegeten, Mrs. Warnen en wy moeten morgenochtend vroeg op reis. daarom ben ik van plan dadelijk naar bed te gaan, als dat kan. Natuurlijk natuurlykzeide de waardin. Wil u mij maar volgen, Miss Malincourt, dan zal ik u den weg wyzen. Violet ging naar Cesar toe om hem „Goedennaclit" te zeggen en hem te verzekeren, dat alles hem morgen ochtend gemakkelijker zou toeschijnen; toen volgde zy haar geleidster. Toen zy in de slaapkamer kwamen herinnerde zij zich plotseling, voor 't eerst, dat zij heengegaan was zonder eenige bagage, wat dan ook. Zij lachte en stelde de waardin met het feit in kennis. Maar kindlief, wat zullen wjj nu doen riep de waardin ontsteld uit. En alles wat ik heb is veel en veel te groot voor u, juffrouw, behalve nog dat het door zulke dames als u niet gedragen wordt. Zy zweeg even en toen scheen haar iets in te vallen. Wacht even, Miss Malincourt RUSLAND. Over de cholera te Petersburg geeft de correspondent van de N. Y. Herald weer wat een Russisch dokter, lid van den staatsgezondheidsdienst, gisteren zei. Daarvan volg hier een samen vatting De epidemie heeft ons verrast. In zachten vorm hebben wy hier alle jaar cholera, maar nu lijkt het of we een herhaling van de verschrikking van 1892 krygen. Geen stad zou voor bereid zijn op een zoo snelle uitbrei ding, als de ziekte nu al heeft geno men. Er zyn geen ziekenwagens, ge neesmiddelen, bekwame verplegers, dokters en doodgravers genoeg. En gaat 't nog eenige dagen zoo voort, als 't de laatste dagen is geweest, daD zal er plaats voor de zieken te kort wezen geen bedden, lakens, dekens en andere benoodigdheden zullen er genoeg zijn. Het zou du voor Roode- Kruis- en dergelijke vereenigiugeu buiten Rusland iets wezen om ons te hulp te komen. Zoon hulp zou uooit worden vergeten. Maar dat zouder een oogenblik te verliezen Intusschen doet de overheid te Petersburg wat ze kan. Men heeft al grachten gegraven voor de dooden. Die gaan er zij aan zy in, met de noodige ongebluschte kalk. Er zijn zes posten ingesteld, waar men naar het Tylinsk-stelsel tegen de ziekte wordt ingeënt. Er is serum genoeg; men krijgt echter geen menschen, die zich willen laten inenten. Maar voor de ikons in de kerken knielt het volk in menigte en bidt tegen de ziekte. De gemeentescholen worden tot gasthui zen voorge wone zieken ingericht, zoodat er ruimte voor do cholera-zieken komt. In het oude Petersburg en onder den laagsten stand der bevolking is de ziekte het ergst. TURKIJE. Een bericht uit Konstantinopel meldt, dat de commissie voor de landsverdediging zich met de verbete ring van de vestingwerken aan den Bosporus gaat bezighouden. Men werkt nu de plannen van den Belgischen generaal Brialmont om. Vroeger schoot men nooit op, omdat Rusland in een versterking van die vestingwerken een voor Rusland onvriendelijke daad zag. zei ze opgewekt. Ik weet al raad Zy snelde weg en keerde even later met al het noodige terug, alles keurig in orde en goed passend. Ik denk dat u nu alles beeft, wat noodig is, miss, zei ze een kleine eenvoudige toiietdoos op de tafel zet tend en nu zeg ik u goedennacht Zij sloot de deur achter zich, Violet alleen latend met de vraag, die zij vreesde, op de lippen. Vol nieuwsgierigheid nam Violet de toiletdoos ir. de hand, om haar van alle kanten te bekijken. Een zilveren »G" alleen versierde het deksel. Toen herinnerde zy zich den ledigen stoel by het vuur, het tafeltje met het werkmandje, en meer teekenen dat er pas iemand in de benedenkamer ge weest was en terwyl zy zich lang zaam uitkleedde, vond zij in weerwil van andere meer dringende gedachteo, tijd zich af te vragen, wie de derde gast was onder het dak, waar zij een onderkomen gevonden hadden. De twee jongelui die zonder dak in de wereld stonden, met heel weinig geld in hun zak, dachten er niet over zich den volgenden dag ook maar eenigszins te bekrimpen aan het ontbyt. Beiden lieten zich de goede dingen, die door Mrs. Warner hun met zoo milde hand werden voorgezett goed smaken, ofschoon Cesar nog Uit de oorlogsbegrooting- Het eindcijfer der begrooting bedraagt f27,485,299 of f 1,036,147,35 minder dan ten vorige jare. Op zichzelf genomen zou deze ver mindering reeds verklaard kunnen woiden uit de navolgende omstandig heden lagere raming van de vergoeding ingevolge Militiewet 1901 en Land- weerwet f 81,400 wegvallen van de preraiën voor vrijwillig verblijf onder de wapenen f 264.000 overbrenging van een deel der kos ten voor de maréchaussée naar justitie f 53S,446 lagere raming van den dekkingspost voor de uitgaven ter voltooiing van het vestingstelsel f 250.200 waardoor op de ontwerp-begrooting werd be spaard een bedrag van f 1,134,046. Neemt men echter in aanmerking dat o.a. voor de navolgende onder werpen het daarbij vermelde bedrag meer moest worden aangevraagd dan voor 1908 periodieke tractementsverhooging departementsambtenaren f 9950 tractementen van de kwartiermees ters f 30.000 oprichting van twee compagnieën wielrijders f 24,300 tractementen en toelagen vau offi cieren van gezondheid f20,300: aanschaffing van materieel voor den geneeskundigen dienst te velde f 7200 pensioenen en onderstanden f42.500; buitengewone uitgaven voor den dienst der genie f182,570; kosten van turfpersen in de stel ling van Amsterdam f5100; (een hoogere uitgave dus van f321,920) dan blijkt daaruit reeds voldoende, naar de meening der ministers dat niet strikt noodige uitgaven ach terwege zijn gebleven en de onver mijdelijke tot het strikt noodige zijn beperkt. Het voornemen bestaat, om, mede in verband met den zeer bouw- valligen toestand der kazerneering en stalling te Venlo, de daar garnizoen houdende cavalerie te verplaatsen en somber gestemd was. Zij betaalden hun rekening zonder op de détails te letten, en toen zy aan het loket van het station stonden, nam Cesar zelfs kaartjes 1ste klasse voor beiden en bracht zijn zuster naar het huis van wjjlen zijn oom, ofschoon hy daar door steeds verder van Londen kwam, waar hij vaag hoopte aan het werk te kunnen komen. Nu de onaange naamheden van thuis hem niet' meer hinderden na het gebruik van een goed ^ontbijt, terwijl het weer ook al meewerkte, voelde hij zich opgewek ter en terwyl zy in den trein zaten wist Violet hem langzamerhand tot een gesprek te krygen. Zy vertelde hem van de toiletdoos en haar ver moeden, dat er een geheimzinnige gast in de heiberg was geweest. Ik zag haar gisteravond, toen ik Daar boven ging, zei Cesar. Zy kwam uit een kamer en liep met een kaars in de hand door de gang, maar ik kreeg niets anders dan haar rug te zien. Ik zou wel eens willen weten, wie zij is. Maar kom, Cesar, je hebt dan bepaald meer gezien, dan je nu zegt. Zeg my alleen maar, was zy jong of oud, deftig of burgelijk Voor zoover ik er over kon oor- deelen scheen zij jong te zijn, en ze had een of ander lang, zwart ding aan, biechtte Cisar op, mot een go"j evenzoo, ter betere dislocatie, de cavalerie uit Roermond naar een meer gunstig gelegen plaats over te brengen, terwijl dan èn te Venlo èn te Roer mond het infanterie-garnizoen zou worden uitgebreid. Voor wat de infanterie betreft be staat het voornemen om wanneer de gelegenheid daarvoor te Harderwyk beschikbaar komt aldaar het thans te Geertruidenberg garnizoen hou dende bataljon infanterie te logéeren. Opnieuw is f5000 uitgetrokken als subsidie voor het Ned. Gymnastiek-: verbond. De miD., hoe veel instemming het streven van het Verbond ook bij hem vindt, overweegt echter voor dit doel geen gelden meer op de, begroo-* ting te brengen. Hjj is van meening dat die subsidieering meer eigenaardig behoort te geschieden ten lasta.van de begrooting van Binnenlandsche Zaken. Ten behoeve van de Ned. Ver. Voor Luchtvaart wordt een subsidie- van f 1000 uitgetrokken, als bydrage tot de aanschaffing en het onderhoud van materieel, waartegenover de vereeni- ging zich verplicht, onder zekere voorwaarden haar materieel ter be schikking van het dept. v. oorlog te stellen, zoowel voor oorlogsdoeleinden' als voor oefening van militair perso neel in vredestyd. Het water voor alle militaire ge bouwen te Naarden zal voortaan be trokken worden van de Bussumsche waterleidingterwyl de legerplaats bij Zeist zal worden aangesloten aan de Utrechtsche waterleiding. In het geiaamde bedrag voor ge-' schut enz. (f201,200) zyn begrepen de kosten voor de aanschaffing van enkele moderne vuurmonden en by-, behoorend materieel, teneinde hier over te kunnen beschikken voor duur zaamheids- en troepenbeproeving. Het ligt namelijk in de bedoeling, om, nadat ten deze eene keuze zal zyn gedaan, een aanschaffing van het be- noodigde geschut bij afzonderlijk wets ontwerp aanhangig te maken, ten einde te kunnen voorzien in de be hoefte aan bespannen geschut by de vesting-artillerie, waardoor tevens aanvulling mogelijk is van het ont brekende aan artillerie-materiaal, als gevolg van het buiten gebruik stellen geveinsden geeuw, terwyl hy de cou rant openvouwde. De waarheid was, dat hjj het niet noodig vond, dat Violet wist, dat hij ook zyD best had gedaan wat van het meisje te weten te komen. Haar slanke figuur in de halve duisternis voor hem uit zwevend, had iets roman tisch en geheimzinnigs voor hem gehad. Zy was snel en zonder gerucht te maken uit zyn gezicht verdwenen. Een slanke maar vaste hand be schermde. de vlam van de kaars, en de stralen hadden haar golvend, goud bruin haar doen schilteren. Hy was blyven staan ora haar na te kijken tot ze uit het gezicht verdwenen was, en ging toen naar zyn eigen kamer terug met een nieuwe gewaarwording in 't hart. Hy zou voor geen geld ter wereld willen, dat Violet vermoeden kreeg van zyn zwakheid en hij ver diepte zich plotseling in het nieuws van den dag, opdat hij niets meer over dat onderwerp zou behoeven te zeggen. Violet van haar kaat werd ernstiger en ietwat zenuwachtig naarmate zy het station, waar zy zouden uitstap pen, naderden. Zij vroeg zich af hoe Mr. Wickham haar zou ontvangen, en of het mogelijk zou zijn daar te blyven en zoo niet, of Cesar er dan in zou toestemmen haar mee te ne men naar Londen. Wordt veroolyd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1