DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 197. WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur B. G. RIJKENS. Ab oiwementspr ij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BB>EEDESTR>AAT 18. Telefoon Interc. 62. PrljB dor Advartóntlën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Zij, die zich met 1 October a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nom- mers gratis. BE MAROKKO-QUAESTIE. Be Buitsche Regeering heeft den Spaanschen gezant het antwoord op de Frausch-Spaansche nota in zake Marokko te hand gesteld. Buitschland schijnt nog al bezwaren te hebben. Volgons de Petite République komen die hierop neer, dat het onder de aan dacht brengt dat de gevraagde schade loosstelling te hoog is, dat Frankrijk en Spanje, in strijd met de acte van Algeciras een soort hypotheek op Marokko hebben gelegd, en dat de regeling der schadeloosstellingen inter nationaal behoorde gemaakt te worden. Volgens de Figaro zou Buitschland staande houden, dat men onrechtmatig inbreuk maakt op het gezag van Moelai Hafid door dezen voor te schrijven wat hij moet doen in zake het niet erkennen van den heiligen oorlog of de aanneming van veiligheidsmaat regelen. BUITSCHLANB. Op voorstel van den verdediger, advocaat Wronker, is, tegen het voor stel in van den opper-staats-procureur, de gevangenisschap van prins Eulen- burg, op raad der doktoren, opgeheven. RUSLANB. Gisteren kon te Petersburg een vermindering van het aantal nieuwe ziektegevallen in het laatste etmaal worden vastgesteldhet waren er 366. Het aantal dooden, 153, was echter het hoogste dat er nog was geweest. Be ziekte heerschte ook al te Kroonstad. Zondag waren daar 50 gevallen opgegeven. Be correspondent van de Times is in de wijken, waar de cholera het meeste slachtoffers heeft gemaakt, in (naar het enoelsch.) 16) i— Alles wordt Miss Egerton in haar eigen kamer gebracht. Zy komt nooit beneden. Ban zal ik het anders doen ik wensch beneden te eten. Wanneer ge bruikt Mr. Wickham zijn lunch Mijn meester wordt bediend, als hij thuis komt. Nu al haar pogingen tot gezellig heid verijdeld werden, was Violet ge dwongen heel eenzaam in de groote eetkamer te lunchen, waar zij zeer punctueel en zwijgend bediend werd door den bottelier, die zeer eerwaardig en terughoudend was. Toen de lunch voorbij was, ging zij de deur uit om een wandeling te maken en daarbij overpeinsde ze, wanneer zij een antwoord van An thony zou kunnen verwachten. Zij begon te denken, dat hij haar in per soon wel antwoord zou kunnen komen brengen, en opgewekt stapte zij met lichten tred voort. Zijn huis was Diet ver van Ryeland af, misschien zou hij haar brief nog dien avond krijgen verscheiden huizen doorgedrongen. Het vuil op de binnenplaatsen, de bedompt heid, vocht en onzindelijkheid in de kamers zijn erg. Hij beschrijft, ook, hoe vol hij de gasthuizen heeft gevon den. Een dokter, di6 de epidemie van 1892 heeft meegemaakt, zeide hem, dat de sterfte nu minder is, en een andere dokter, dat hij de ziekte al op haar hoogtepunt gekomen achtde zware gevallen worden al minder in aantal. TURKIJE. Naar aanleiding van 't feit, dat Bedoeïenen in de buurt van Jeddah Javaansche pelgrims, die ter bedevaart naar Mekka togen, aangevallen en beroofd hebben, heeft, volgens de „Wiener Zeitung", de Nederlandsche Regeering zich tot de Porte gewend, met het verzoek, om de orde in die streken te herstellen. Ook andere Mogendheden hebben bij de Turksche Regeering daarop aangedrongen en de Porte heeft niet verzuimd militaire maatregelen te nemen tegen die Be doeïenen-rooftochten. ITALIË. Op Sicilië bestaat een partij, die zich ten doel heeft gesteld voor dit eiland autonomie te verkrijgen. Be leiders dier beweging, wier eigen lijke bedoeling minder is zelfbestuur te verkrijgen dan wel ten slotte tot de algemeene onafhankelijkheid van Sicilië te komen, hadden gemeend een inschrijving op het eiland te moeten houden om een fonds te kunnen stichten, waaruit de partij haar propa- ganda-kosten zou kunnen dekken. Professor Paladini, de vader van dit denkbeeld, bepaalde de bijdrage van eiken Siciliaan op één stuiver. Be in schrijving is nu reeds een maand ge opend en de verzamelde bijdragen vormen nu het reusachtige bedrag van f 14.25. Het aantal inschrijvers was dus 285. Be campagne voor de autonomie van Sieilië wordt dan ook algemeen voor een beslist fiasco gehouden. Bali. Blijkens een uit Indië ontvangen regeeringstelegram is te Karaugasem op Bali een kruitmagazijn, dat geledigd werd, ontploft en zijn daarbij 5 Europeesche militairen ge dood, 8 inlandsche militairen gedood of vermist, 6 Europeesche en 7 in landsche militairen gewond, allen beneden den rang van officier. Baar ons blad gisteren om bij zondere redenen iets vroeger moest verschijnen, hadden we geen gelegen heid meer het bovenstaand telegram, dat ons uit den Haag werd goseiud nog in de courant op te nemen. Het is echter per bulletin in de stad be kend gemaakt. Be plassen beoosten de Vecht. Boor B. en W. van Utrecht wordt aan den Raad voorgesteld, in verband met het gebrek aan voldoende gegevens, geen instemming te betui gen met het adres aan H. M. de Ko ningin, in zake de droogmaking van de plassen beoosten de Vecht. Ambtenaren voor de Kinderwetten. Be Regeering heeft het voornemen om personen aan te stellen, die in de groote steden zullen werkzaam zijn ter bevordering van de toepassing en de goede wer king der Kinderwetten. Be aanstelling van zulke .ambte naren voor de Kinderwetten" zooals de Minister hen noemen wil was een wensch van besturen van ver schillende vereeuigingeu, die in de richting der Kinderwetten werkzaam zyn. Zij zullen deels ten behoeve van het vóoronderzoek der officieren van jusitie, de voogdijraden of de ver- eenigingen werk genoeg vinden, deels zal hun arbeid liggen in de richting der z.g. „probation officers" in Enge land. Wel verre van de bedoeling om de onbezoldigde pbilautbropische krachten in de particuliere vereenigingen van hun arbeid te ontheffen, is de strekking van de aanstelling dezer ambtenaren juist om door aanvulling en voor bereiding van den arbeid der z.g. pa troons aan dezen een blijvende ver vulling van hunne taak, die te zwaar dreigt te worden, mogelijk te maken. en dan zou hjj morgen misschien komen. Met deze gedachte in haar hart besloot Violet den eenzamen dag vol blijde vooruitzichten. Ben volgenden morgen werd zij op gewekt wakker en besloot dadelijk na het ontbijt te gaan wandelen, opdat zij weer thuis zou zijn als er een brief van Anthony kwam, of als hij haar kwam bezoeken. Toen de morgen voorbijging en daarna de avond, zon der dat er eenig teeken van leven van hem kwam, werd zij rustig. Zij stapte vol spanning de bibliotheek op en neer. Maar de nacht naderde zon der eenig bericht van Anthony, en ten laatste was Violet gedwongen de hoop voor dien dag op te geven en ter ruste te gaan. Ben volgenden morgen stond zij vroeg op en wachtte vol verlangen op do post, die, zooals zij gehoord had, om half negen daar kwam. Toen de dienstbode eindelijk aan haar deur tikte en twee brieven bracht, was zij zoo opgewonden, dat zij ze haar bijna uit de hand rukte. Een gevoel van hevige teleurstel ling greep haar aan, toen zij zag, dat de eene van Nancy en de andere van Cesar kwam. Anthony had niet ge schreven, ofschoon h\j toch haar brief ontvangen moest hebben. Zy begreep er niets van en de overtuiging, dat Baarnaast zouden zy met de op sporing van de noodige gegevens, zoowel ten behoeve van de Staats organen als van de vereenigingen, zijn te belasten, waar de practijk leert, dat zulke ambtenaren van ver eenigingen veel gemakkefijker dan Staats-ambtenaren voor hun onder zoek de noodige hulp by werkbazen en familieleden kunnen erlangen. Tweede Kamer. Het on derzoek van de Staatsbegrooting in de afdeelingen der Tweede Kamer zal eerst Bonderdag na de openbare ver gadering een aanvang nemen. Het voornemen is Vrijdag a. s. v. m. te elf uur in openbare vergadering aan de orde te stellen de interpellatie van den heer Plate, betreffende de ongevallenverzekering in het haven bedrijf. Staatscommissie voor de Middenstandsenquête. Bij Kon. Besluit is thans ingesteld I. een bijzondere commissie, met opdracht een onderzoek in te stellen naar den toestand van den handel- dryvenden en industrieelen midden stand, en van de uitkomsten van dat onderzoek aan den Minister van Landbouw verslag te doen II Bepaald 1. dat de commissie, welke verder in dit besluit wordt aangeduid als commissie voor de „middenstands enquête" zal bestaan uit 10 leden 2. dat uit haar drie afdeelingen zullen worden gevormd, welke meer bepaaldelijk worden belast met het onderzoek de eerste afdeelingin de provin ciën Friesland, Groningen, Brente, Overysel en Gelderland benoorden de Waal; de tweede afdeelingin de provin ciën Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht de derde afdeelingin de provin ciën Zeeland, Noord-Brabant,Limburg en Gelderland bezuiden de Waal 3. dat olk dezer afdeelingen zal be staan uit een voorzitter en twee leden 4. dat een dezer voorzitters tevens algemeen voorzitter der commissie zal zijn, terwijl een lid, niet tot een dezer afdeelingen behoorende, als al gemeen secretaris zal optreden er iets ergs gebeurd moest zijn, be ving haar. Zy begon de brieven te lezen. Bie van Cesar bevatte totaal geen goed nieuws. Hij was te Londen aan gekomen, maar hoe hij ook rondkeek, het vooruitzicht was niet opwekkend. Hy hoopte, dat Violet zich goed op Ryeland zou kunnen schikken, en dat zy wat van Nancy en Anthony ge hoord had. Be brief van Nancy was ook verre van vroolijk, ofschooD zij alles wat optimistischer opnam. Hun vader was woedend geweest op zyn kinderen, omdat zy uit eigen beweging van het rijtuig gebruik hadden gemaakt, en hy had verklaard, dat geen hunner ooit weer zijn drempel zou over schrijden. „Als jy niet met Cesar meegegaan i was," zoo schreef Nancy verder, „dan zou alles zich nog wel ten beste ge keerd hebben, maar nu je stil bent heengegaan, nu vrees ik, dat de breuk tusschen jou en papa onherstelbaar is, tenzij je belooft Anthony op te geven. Mama is ook heel erg teleur gesteld over je verloving, zy had zoo bijzonder veel verwachting van je mooi gezichtje. Zy is vol droefheid 0ver jou en vergeet bijna, dat Cesar ook voor goed weg is. Ik vrees, dat het voor 't oogenblik beter is, dat jelui geen van beiden terugkomt. Zend je gesloten brieven in een couvert aan Miss Wilkins, en sluit er alles bij iu, wat je van Cesar mocht ontvangen. Het is mij verboden aan je te schrij ven of brieve.i van je te ontvangen, maar dat is natuurlijk belachelijk. Schrijf dikwijls en vertel my vooral alles wat Anthony schrijft." Beide brieven bevatten de waar schuwing „Schrijf en vertel mij wat Anthony zegt." En Anthony had niet geschreven I Den geheelen dag wachtte zy vol angstige spanning. Zy besloot dat het beter was, maar in 't geheel niet uit te gaan, er mocht eens een boodschap komen, als zij afwezig was. Maar van morgen werd het middag en van mid dag avond en nog kwam er niets. Cbristal vertoonde zich nog steeds niet. Mr. Wickham liet zich evenmin zien, en de stilte en eenzaamheid in huis werd ondragelijk. Zy kon er niet toe komen aan Nancy of Cesar te schrijven en te bekennen, dat zy nog niets van Anthony gehoord had. Zoo ging de tijd langzaam voorbij, alsof iedere minuut een uur was, totdat eindelijk het uur voor het diner was aangebroken. Tot haar verrassing was Mr. Wick ham haar gezelschap aan tafel. Hij zat reeds op zijn plaats, toen zij bin nenkwam en begroette haar kortaf. Zooals hjj tevoren gezegd had, be- 5. dat door de commissie voor de middenstandsenquête by haar arbeid overleg zal worden gepleegd met het bureau, zijnde de voorzitter, de onder voorzitters en de secretaris der vroe ger ingestelde Staatscommissie 6. dat de Minister van Landbouw, bevoegd is omtrent de wijze van wer ken van de commissie voor de mid- denstandsenquète nadere voorschriften te [geven, en aan de commissie tijde lijke of plaatsvervangende leden en adjunct-secretarissen toe te voegen 7. dat de uitkomsten van het door de middenstandsenquête en door haar afdeelingen ingestelde onderzoek met haar conclusie door haar in één ver slag zullen worden neergelegd 8. dat olk lid der commissie de- bevoegdheid heeft van zijn zienswijze, voor zooveel die- van de meerderheid der commissie afwijkt, in een afzon derlijke aan het verslag toe te voegen nota te doen blijken 9. dat het verslag in handen zal worden gesteld van de vroeger inge stelde Staats-commissie, ten einde deze gelegenheid te geven naar aanleiding daarvan zoodanige voorstellen in het belang van den handeldryvenden en industrieelen middenstand te doen, als zij wenscheljjk zal achten. Zooals reeds is gemeld, bestaat de i commissie uit Br. B. Bos, als voor zitter en voorzitter van de le afd. Mr. A. I. M. J. baron van Wijbergen, voorzitter 2e afd. Br. J. Nouwens, voorzitter 3e afd tot leden der eerste afdeeling, de heerenmr. W. J. Koppius, en A. H. Laseur tot leden der tweede afdeeling, de heeren M. H. G. T. Fiedeldij Bop, en A. Ben Held Jr. tot leden der derde afdeeling, de heerenJ. Schaepkens Jr., en A. Huson tot lid en algemeen secretaris, de heer prof. mr. A. Anema. Hedenmorgen werd van uit den locaaltrein, welke hier te acht uur uit Utrecht aankomt, in een droge sloot aan de zijde van den spoorweg nabij het station Soesterberg, door moeide hy zich niet met de plichten van gastheer, de bottelier zorgde voor alles. Violet, die zeer stil was en weinig at, leek weinig meer op het knappe, geestige meisje, dat enkele dagen geleden Ryeland verlaten had. Toen het maal byna afgeloopen was nu de bottelier de kamer verlaten had trachtte Violet haar gedruktheid op zy te zetten en te spreken. Ieder ge zelschap was beter dan geen en zy mocht Mr. Wickham wel. Nichtje Christal wil niets met my te maken hebben, vertelde zy hem. Ik heb haar niet gezien, sinds ik hier kwam. Zoo zei hij vragend. U heeft een zuster, nietwaar? Waarom komt zij niet en blijft hier met u O, het is erg genoeg, dat ik hier moet zijn I Ik voel zoo, dat het eigen lijk onder een verkeerd voorwendsel is. Ik hen hier niet gekomen zooals Christal, om naar het geld van Oom Peter Malincourt te zoeken, maar een voudig zy wachtte even en lachte toen omdat ik weggestuurd ben en niet wist, waar ik heengaan zou Zoo zei hij op denzelfden vragend-peinzenden toon. Violet keek hem aandachtig aan, om te zien hoe hij haar mededeeling opnam. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1