i DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. STADSNIEUWS. No. 19, VRIJDaO 25 SEPTEMBER (908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venuootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. HALF BLAO. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur B. G. RIJKEN S. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1 - 1.40 - 0.05 Bureau; BREEDESTRA A.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentlèn Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer Buiten bet Kanton Amersfoort per regol (Bjj abonnement belangrijke korting.) 0.08 - 0.10 Zij', die zich met 1 October a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nom- mers gratis. EEN TURKSCH-BULGAARSCH CONFLICT. Er is een conflict ontstaan tus-<chen Turkije en Bulgarije. Aan dit conflict is iets voorafgegaan, dat er vermoede lijk wel invloed op zal hebben uit geoefend. De Turksche minister van Buiten- landscbe zaken gaf dezer dagen een [diner aan de diplomatieke vertegen woordigers te Konstantinopel. Daarby werd echter niet uitgenoodigd de diplo matieke agent van Bulgarije dit 2bu geen pas geven zegt Turkije, daar Bulgarije tot de vazal-staten behoort en niet tot de mogendheden. De agent verliet daarop zijn post. En nu het volgende Juist toen de groote staking op de Orientlijn was geëindigd en de eerste trein weer zou rijden van Koustantinopel naar Sofia, werd deze aan de Bulgaarsche greus door Bulgaarsche soldaten aange houden het personeel van de Ooster- sche spoorwegen werd gedwongen don trein te verlaten, er kwam een Bul gaarsche machine voor en de reizigers werden gedwongen, nieuwe biljetten te betalen tot aan Sofia. M. a. w. het bedrijf °P de lijn werd gewelddadig aan de maatschappij onttrokken en door de regeering zelf ter band genomen. Nu is de maatschappij der Ooster- sche spoorwegen opgericht met voor het meerendeel Oostenrijksch en Duitsch geld, zoodat tal van burgers in deze landen belang hebben bij een regelmatig verkeer op de spoorlijn. Vandaar dat zoodra bet gebeurde be kend was geworden, de Duitscbe en de Oostenrijksche vertegenwoordiger zich naar den minister van buiten- landscbe zaken hebben begeven om de onmiddellijke teruggave van de lijn aan het personeel der Oostersche (naar het enoelsch.) 18) Hy was dankbaar gestemd, omdat hij nog weinig ondervinding had, zijn besluit stond vast om goed en getrouw zijn plicht te vervullen, opdat hij spoe dig geschikt zou zijn voor een betere betrekking. Zijn patroon had het zoo geschikt, dat hij als familielid bij hem in buis zou wonen, en dat kon hij nu niet meer veranderen. Maar alle avonden na zes uur eu iedere Zondag is voor mijzelf, zei hij tot Violet. Natuurlijk kun je hier niet blijven, dat was niet de bedoe ling van het testament. Het huis van mijn vader, Elmwood, ligt maar een half uur van Londen af en ik kan iederen avond thuis komen. Het spijt mij, dat moeder en Laura ons enga gement niet zoo vriendelijk opnemen, als ik zou wenschen, maar zij zullen er wel in berusten als zij zien, dat het onvermijdelijk is. Je behoeft niets met haar te maken te hebben; het huis is groot genoeg, dat jy je eigen kamers kunt hebben. Bedoel Je dat ik op Elmwood spoorlijn te eischen. Maar de minister zeide hun, dat hij met den vertegen woordiger der maatschappij zoo onder handelen. Turkije heeft een protestnota ge zonden, waarin de onmiddellijke terug gave van het op Bulgaarsch gebied gelegen baanvak van den Oriëntspoor- weg, dat door Bulgarije is bezet, geëiscbt wordt. MAROKKO. Een correspondent van do Daily Express (niet al te betrouwbaar) be weert met Moslai Hafid gesproken en van dezen een boodschap voor Europa ontvangen te hebben. Die boodschap komt op net volgende neer: De uitslag van den strijd met mijn broeder Abd-el-Azis bewijst afdoende, dat de Marokkanen voor mij zyn. Zonder de ongerechtvaardigde en onrechtvaardige inmenging van vreem delingen en ware de beslissing aan het volk overgelaten, zouden er in het binnenland geen onlusten zyn geweest. Ik heb reeds zes gezant schappen naar Europa gezondeu om de mogendheden te verzekeren, dat ik in staat ben hier de orde te hand haven en ik mij aan de bepalingen vau de Acte van Algeciras wil hou den. Aangezien geen dier gezantschap pen de ontvangst hebben gehad, waarop zij recht hadden, ben ik besloten door u (man van de Expres) de Europeanen te zeggen, dat ik mij aan de Acte vau Algeciras zal houden. Is er nog een conferentie noodig, goed. Marokko wenscht niet de belangen van den handel van Europa te schaden. De vooruitgang van het land zal de oor spronkelijke inwoners evenzeer baten als de vreemdelingen. Dus zal Marokko met vreugde de medewerking van Europeanen voor zyn ontwikkeling aanvaarden. Maar vreemdelingen als regeerders zal Marokko nooit dulden. BELGIË. Een duizendtal werklooze haven arbeiders kwam gistermorgen op de Place Verte te Antwerpen bijeen. Cnapelle, de bekende socialisten-leider, sprak hen toe en liet een petitie zen den naar de gemeenteadministratie waarin een subsidie van f 200.000 frans werd gevraagd voor de slacht- zou gaan wonen Ja, voor zoolang als 't noodig is; niet voor langen tyd. Ik heb nu ook voor Chiistal te zorgen en een woning in Londen is heel duur. Wij zouden dat kunnen uitsparen ais jy op Elm wood ging wonen, en ik zou evenveel bjj je kunnen zijn dan wanneer je in Londen woonde. Op Elmwood ben je te midden van vrienden. Vrienden? vroeg Violet met een zwakke poging om te lachen. Zy die mijn brief aan jou achterhielden Dat was alleen omdat zij dach ten op een of andere manier ons en gagement te kunnen verbreken, zeide hijmaar als wij eens getrouwd zijn, zal het anders wezen. Myn moeder houdt meer van mij dan van iemand anders ter wereld, en zy kan op den duur niet onvriendelijk zyn tegenover myn vrouw. Zeg, dat je nu met mij trouwen wilt, Violet, en de volgende maand is er op Elmwood een eigen woning voor je ingericht. Maar zou het geen vreemde ver houding geven, als ik mij op een af stand houd van tante Harriet en Laura, terwjjl jij even vriendelijk tegen haar bent als vroeger 1 vroeg Violet, met ontroerde stem. Neen, het is beter voor 't oagenblik onze gedachten aan trouwen op te geven. Ik kan hier een jaar blijven en in dien tjjd offers der economische crisis. Cbapelle voer heltig uit tegen het Katholieke Syndicaat. Donderdag zal een groote optocht worden gehouden en een commissie uit de werkloozen zal verzoeken door den burgemeester ontvangen te wor den. Er zal krachtig propaganda wor den gemaakt ten gunste der werk loozen. BOHEMEN. In de Boheemschen Landdag heeft het eens weer duchtig gespookt. Nadat de grootmaarschalk geweigerd had de dagorde op te schorten, hebben de Duitsehe afgevaardigden een hevig tumult gemaakt. De groot-maarschalk moest daarop de zaal verlaten, waarna de afgevaardigden zich van de docu menten op zijn bureau meester maak ten en deze door de zaal slingerden. De zitting werd verpolgens te midden van een algemeen lawaai gesloten. Tijdelijke versterking der Middelen. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling der wet, houdende aanwijzing van de middelen ter goedmaking van de uitgaven be grepen in de staatsbegrooting voor het dienstjaar 19U9. De redenen, waarom de in het ont werp vervatte tijdelijke versterking van de middelen wordt noodig geacht zijn, zegt de minister van financiën, uiteengezet in de „Nota betreffende den toestand van 's lands financiën" door den minister aan den voorzitter van de Tweede kamer der Staten- Generaal toegezonden. Voorgesteld wordt te heffen f van tien opcenten op de belasting op de bedrijfs- en andore inkomsten, uit kracht van deze wet te heffen over het geheele belastingjaar loopende van 1 Mei 1909 tot en met 30 April 1910 en, |- van tien opcenten op de ver mogensbelasting, uit kracht van deze wet te heffen over het geheele belas tingjaar, loopende van 1 Mei 1909 tot en met 30 April 1910. Postzegels en brief- Ik vrees, dat ik zelfs dan nog niet in staat zal zyn, zeide Anthony op verdrietigen toon. En als je my toestaat voor jou te werkeu, dan mag jij hier niet als een vreemdeling blijven leven. Na verloop van dit jaar zal de toekomst van Christal beslist worden, en al heb ik m(j daar ver antwoordelijk voor gesteld, het zou mij niet passen dan nog meer ter wil le van haar uit te geven. Als jy maar wilt toestemmen in mijn plan, dan zal alles terecht komen. Anthony gebruikte nog verschillen de andere argumenten, om Violet tot zijn zienswijze over te halen, en ein delijk stemde zy er in toe. Toch stelde deze beslissing haar niet gerust, veeleer bekroop haar het voorgevoel van een naderend onheil. Anthony had haar wel de hoop gela ten, dat hy over een jaar in staat zou zjju üaar een eigen tehuis te ge ven, maar zij vreesde zoo, dat, even als nu zyn moeder en Laura dat ver hinderden, later Christal weer iets in den weg zou leggen. Violet bepaalde, dat Nancy noch Cesar in kennis gesteld zouden wor den van hun besluit. Authony zou maatregelen nemen voor het huwe lijk in Londen en op een bepaalden Zaterdag zou Violet zich daar bij hem voegen, het huwelijk zou dan plaats hebben en als het gesloten was, zou- kaarten voor locaal verkeer. Aan de directeuren der postkantoren zijn thans de nieuwe 1| cents post zegels en de briefkaarten met die zegels (lichtblauwe kleur) voor locaal verkeer toegezonden. Ze worden nog niet uitgegeven. Dit wacht nog op aanzegging van hooger hand. In de vergadering van de 2de afdeeling van den Raad der Gemeente Amersfoort (de vergadering van de lo afdeeling is uitgesteld wegens ongesteldheid van den wethouder) op Vrijdag 18 September is o.a. behan deld het nader voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende pensioneering der nachtwakers met een voorstel van den heer Plomp: a. om het voorstel van Burgemees ter en Wethouders niet aan te nemen b. om de jaarwedde der nachtwakers te verhoogen met f 25. De Secretaris deelt op verzoek van den Burgemeester het volgende mede: De Burgemeester kan zich vereeni gen met het voorstel van den heer Plomp, voorzoover dit de strekking heeft de zoogenaamde nachtwakers te doen uitsterven, overeenkomstig het in 1902 beslotene. Toen bij de behan deling van de salarissen der agenten, in het voorjaar van 1908, uit den Raad zelf stemmen opgingen tot dadelijke afschaffing van de nucht- wakers, meende de Burgemeester deze voorstellen te mooten bevorderen, omdat het politie-korps bij aanneming daarvan ,zou verbeteren. Nu 't even wel gebleken is, dat de Raad niet genegen is het voorstel van Burge meester en Wethouders tot pension- neering van twee nachtwakers en tot teruggave van de gestorte pensioen bijdragen aan de anderen aan te nemen en een meer kostbare rege- liug voor de eventueel af te schaf fen nachtwakers wenscht, acht de Burgemeester de geheele regeling te bezwarend en oordeelt het daarom verstandig, het Raadsbesluit van 1 April 1908, no. 97 waarbij de nacht wakers werden afgeschaft, in te den zy er hun vrienden van in ken nis stellen. Violet zou dan een paar dagen in Londen blijven, totdat de kamers op Elmwood voor haar in orde gemaakt waren, en dan zouden zy er samen gaan wonen. Op één punt was Violet zeer beslist. Nu Cesar en Nancy niets zouden we ten van haar naderend liuwelyk, zou het ook voor de bloedverwanten van Anthony verzwegen blijven. Op dat punt werden zij het ook eens. Op weg naar huis ging zy langs het laantje, waar zij den vorigen keer Mr. Wickham ontmoet hadden. Aan één kant stonden zware boomen en groeide dicht kreupelhout, en plotse ling bleef Violet staan, haar blik bleef rusten op een donkere plek in het lage gewas. Hebben wij de laatste vijf mi nuten iets bijzonders gezegd, Anthony? vroeg zij fluisterend. Want wij woi- den daar beluisterd. Ik geloof, dat je gelijk hebt, ant woordde hij. Wacht even, ik moet eens zien wie het is. Hij liep in de richting vanwaar het ritselen kwam, en toen hy dat deed haastte iemand zich voort. De bosch- jes waren zóó dicht, dat hij er niet dadelijk doorheen kon zien, en toen hij de takken wat op zij had geduwd, was de onbéscheidéne' verdwenen. H(j trekken en het besluit van 23 Sep tember 1902 te handhaven. De verhooging van de salarissen der nachtwakers meende de Burge meester te moeten outraden, èii omdat hij de bezoldiging voor de bewezen diensten voldoende acht èn omdat hij het niet juist acht, salarissen van be trekkingen, die opgeheven zulleu wor den, te verhoogen. Een der leden deelt mode, dat het hem verheugt, dat het Hoofd der politie geen bezwaar heeft tegen het-jn- trekken van het oorspronkelijk besluit; hij is van meening, dat het niet billijk is de nachtwakers, al was het dan met eenig pensioen, willekeurig op straat te zetten; het zyn wel goeDformesle politie-beamten, maar zij hadden toyh gerekend op een verdienste levens lang hij merkt verder op, dat, de verhooging der jaarwedde met f 25 een gevolg is van de algeraeene ver- hooging dor jaarwedden w" i politiè, billjjk ook voor hen die 's nachts dienst doen. De Secretaris wijst er nog op, dat nachtwaker een bijbetrekking is; het is hun niet verboden overdag an dere verdiensten te hebben. Een der leden zou de nacht wakers willen doen invallen bij vaJ catures van agenten 2e en 3e klasse. De Secretaris merkt op, dat deze wijze van handelen te duur zou zyn, om-fat het aantal nachtwakers telkens zou moeten worden aangevuld, maar ook zouden dein functie zynde nacht wakers niet geschikt zijn voor vol- ledigen politiedienst. Een lid verklaart zich te kunnen vereenigen met het in stand houden der nachtwakers tot dat zij uitge storven zyn en ook mot de verhooging van jaarwedde, maar by zou wenschen, dat de dienst van de nachtwakers beter geregeld was, dat er een in structie werd gemaakt en zy eenige opleiding ontvingen. De overige leden der af deeling verklaren zich daarop vóór de intrekking van het Raadsbesluit tot afschaffing der nachtwakers en vóór de verhooging der jaarwedde, maar sprekon de wenscheüjkheid uit, dat de dienst en de opleiding worden geregeld. ging weer naar Violet toe met een peinzende uitdrukking op het gelaat. Ik kon niet goed zien, wie het was. Maar toch wel een beetje, lachte Violet. Kom, beken nu maar, dat het je zuster Christal was I Ik meende dat ook, maar ik ben er niet zeker van. Nu, ik dan well Of zy luisterde ons gesprek af, óf zy zocht naar het geld van Oom Peter. Wat het ook was, wy behoeven ons er niets van aan te trekken. Anthony keek peinzend voor zich. Ik moet bekennen, dat het mij niet bevalt, dat Christal zich daarmee bezig houdt, zei hij. Het is het eenige, waarover z(j zich ooit zal bekommeren, flapte Violet er uit; en nu ik op Elmwood zal wonen, heb ik haar liever hier dan daar. Toe, Anthony, laten wij over iets anders piaten I Wij schijnen vanmor gen wel over niets anders dan onaan gename dingen te kunnen praten. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1