WEERBERICHT. Tbermoineterstand UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Kerk- en Schoolnieuws. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MARKTBERICHT. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 26 September 1908. Hoogste barometerstand 769.5 m.M. te Riga, laagste 752.0 m.M. te Malin- bead. Verwachting tot den avond van 26 September 1908. Wind Zwakke tot matige Zuide lijke tot Z.W.lyke wind. Gesteldheid van de luchtNevelig tot zwaar bewolkt, mogel(jk regen of onweer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 66 Laagste hedennacht F. 52 Hedenmiddag 12 uur F. 65 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Zaterdag 26 Sept. des morgens 7 uur 58° F. zullen hunne afdeelingen verplichten mfede te werken tot het oprichten daarvan 3. In de organisatie der vakver- eenigingen moet het contact tusschen deze en de algemeene bonden beslist bewaard worden; 4. De reeds opgerichte vakafdeelin- gen van Patrimonium en Werkmans bond kunnen bl(jven bestaan, maar zjj zullen met ernst gewezen worden op de eerste conclusie. In de jaarvergadering van den Werk mansbond, die de volgende week te Apeldoorn staat gehouden te worden, zullen deze conclusies besproken worden. (Ned.) OPRECHT. Door onderscheidene bladen is van de Openingrede gezegd, dat zij zoo eerlijk, zoo oprecht was. Het Volk komt daarop terug en zegt: Achteraf blijkt ze oneerlijk. De volgende zinsneden hadden er absoluut in moeten staan „Ter bestrijding van de kosten der sociale hervormingen, u op 10 Maart beloofd, zal een verhooging der invoer rechten worden voorgesteld. „Ter beveiliging van het vaderland tegen een aanval door een buiten- landschen vijand aan de zeezijde, zullen u voorstellen worden aangeboden, zoo wel voor het oprichten van kustver- sterkingen, als voor het aanschaffen van oorlogsmaterieel te water. „De regeering is van oordeel, met de zorg voor bespannen geschut in onze vestingen, en tevens met de ver vanging van het daar aanwezige oud roest door fatsoenlijke kanonnen, niet langer te mogen dralen." Wilde het kabinet Heemskerk Jzn. heelemaal oprecht zijn, dan zou er ook nog een antwoord aan moeten zijn toegevoegd op de vraagwie zal dat betalen Het circus Corty Althoff is al weder verdwenen, hedenavond wordt reeds te Leeuwarden gespeeld. De directie zal zeker niet over Amers foort te klagen hebben, het bezoek was steeds verbazend druk, en ook van buiten de stad waren Donderdag een massa kijklustigen gekomen. Gis terenavond was het niet zoo vol, wat gelukkig was voor hen die reeds druk bezig waren met het afbreken van de tent, want nu kon de derde rang grootendeels, tijdens de voorstelling weggenomen worden. De loting voor de nationale militie zal dit jaar plaats hebben Dinsdag 13 en Woensdag 14 October in de openbare lagere school 2de soort, in de Hellestraat. De Kapitein P. C. J. P. Kroeze van het 5e regiment infanterie is be noemd tot kapitein voor speciale dienstendirecteur der kaderschool en commandant van het op te richten 6e depót-bataljon. De 10e algemeene vergadering van het onderwijzend personeel aan de lagere scholen in dejarrondissemen- ten Utrecht I en II, Loenen, Amers foort, Rhenen en IJselstein, wordt op Zaterdag 10 October a.s. in Buiten- lust te Utrecht gehouden. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Opening der vergadering tehalf- elf precies. 2. Voordracht van den heer K. Beversluis, hoofd eener school te Utrecht over „De zedeljjke opvoeding en de lagere school". 3. Voordracht van den heer J. Stauiperius, schoolopziener te Baarn. over „Een bezoek aan volksscholen in Zuid-Tirol". 4. Omvraag en sluiting. Tot bijwoning der vergadering wor den uitgenoodigd alle onderwijzeressen en onderwijzers in de provincie Utrecht, en verder allen aan wie een beschrijvingsbrief wordt toegezonden. De schoolopzieners spreken de wenschelykheid uit, dat de gemeente besturen en besturen van bijzondere scholen in de provincie door het geven van vacantie aan de scholen waar op Zaterdag wordt school gehouden, het daaraan verbonden personeel zullen in staat stellen de vergadering bij te wonen. Voor het examen Prop. Genees kunde aan de Rijks-Universiteit te Utrecht is gisteren geslaagd de heer W. van Hoorn, alhier. Op de aanbevelingslijst voor de benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool voor den cursus 190S/1909 zijn geplaatst No. 1. in de Nederlandsche Taal de heer E. H. Buytenhuys. No. 2. in de Natuurkunde de heer F. Faber. No. 3. in de Wiskunde de heer A. A. Verburg. No. 4, in Handteekenen de heer H. Mooyen Jr. No. 5. in Lijnteekenen de heer H. Huurdeman. No. 6. in Lijnteekenen de heer P. Nierop. No. 7. in Lijnteekenen de heer H. Dijkstra. De nieuwbenoemde kapitein P. M. Oversluys, van den staf der infan terie, blijft in dezen rang werkzaam bij de topografische inrichting te 's-Gravenhage. Bij de batterijen van hetlereg. veld-arnllerie alhier, gaan heden de miliciens der lichting 1905 met groot verlof. Naar aanleiding van de Kamer verkiezing in het district Ümmen, ver neemt de Zw. Ct. dat, mocht Dr. A. Kuyper bedanken, de caudidatuur zal worden aangeboden aan Ds. G. W. C. Vunderink alhier. De bij het 5e Reg. Inf. benoemde tweede luitenants G. Sisselaar en G. Bos zullen Zaterdag 10 October wor den beëedigd en in functie gesteld. De eerste luitenant K. W. de Bock van het 5e Regiment wordt met 1 October overgeplaatst bij het 7de Regiment Infanterie. De eerste luitenant J. H. Lamour wordt op dien datum overgeplaatst van het 2de naar het 5de Regiment Infan terie en werkzaam gesteld bij den cursus van het korps om onderwijs te geven in de Fransehe taal. PREDIKBEURTEN. van Zondag 27 September 1908. EVANG. LUTH. KERK. Vooim. 10 uur, Ds. A. E. F.(Junod van den Haag. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10ij uur, Prof. Dr. H. Oort. van Leiden. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Geen dienst. BARNEVELD. Donderdagavond ver keerde een reeds op leeftijd zijnde „dame", beboerende tot het gilde der landloopsters, in zulk een verregaanden slaat van dronkenschap, dat zij een goot, nabjj de Markt alhier, waar schijnlijk voor haar legerstede had aangezien. Althans hierin sliep zij den slaap eener.... alcohol-gebruikster. Dat de jeugd echter zorgde, dat haar rust niet al te lang duurde, spreekt wel van zelf. Een ware uitkomst voor haar was dan ook de komst der po litie die haar een gratis onderdak bezorgde. Toch was dit lid van 't schoone geslacht dezen morgen nog met voldaan. Dadelijk na haar invrij heidstelling begaf zij zich naar het hotel „Le petit Moulin" alhier, waar zij den vorigen avond logies bespro ken en ook reeds betaald had. Op hoogen toon eischte zij nu haar geld van den hotelhouder terug, die echter niettegenstaande haar razen en tieren, zijn portemonnaie gesloten hield. Een ruim 83-jarig man alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zijn geldbeuis dezer dagen op raadselachtige wijze verdwenen was. Voorts deelde hjj mede, dat een buur vrouw een vriendelijk onderhoud met hem had gehad, en daar de oude man wat kardboorig is, had zij heel bezorgd haar hoofd in de richting van zijn oor gewend, ten einde zich beter ver staanbaar te kunnen maken. Verder wist hij nog, dat zich vóór het onder houd de beurs zich nog in zijn zak bevond, terwijl zij na dien tijd ver dwenen was. In deze richting nu wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Met den schapenhandel blijft het nog steeds traag. Schapen zijn er genoeg, doch de kooplieden laten op zich wachten, vandaar dat de prijzen gedruktzijn. Men besteedde voor hamels f 13 a f 16, voor lammeren f 10 a f12 en voor ooien f7 f10 Donderdag waren ter markt aan gevoerd 861 stuks. NIJKERK. Door mr. D. J. Kuipers is wegens vertrek uit de gemeente, eervol ontslag verzocht als voorzitter en lid der te dezer stede zetelende gezondheidscommissie. SCHERPENZEEL. De heer P. B. van Leggelo, gemeente geneesheer alhier zal wegens gezondheidsredenen 1 Oct. a.s. deze gemeente verlaten. Kwartjesvinders tegen s p e 1 e r s I Wij lezen ir. het Hbld Er is wat nieuws onder de zon. Een stel Amsterdamsche kwartjesvinders heeft den strijd aangebonden tegen een academie de biljard, die dezer dagen in de Gravenstraat is geopend. Gistermiddag en avond liepen zjj voor bet betrokken perceel op en neer en deelden onder voorbijganger een papier tje uit met den volgenden inhoud Speelhol. Een ieder zij gewaarschuwd om dit speelhol niet in te gaan daar een ieder gevolgd zal worden om te onder zoeken waar of hij woont, Jom hen daarna te ontmaskeren als speler (gokker), hetzij aan zijn familie, patroon of cliënteele. DE UITGEVER. Dit optreden was nu juist niet be paald een gevolg van wroeging over de vele slachtoffers, die de kwartjes vinders zelf met hun een-twee-drie- klaveraas hebben gemaakt, maar meer een poging tot chantage. Dinsdag reeds ware ze bij den houder der „academie" gekomen, hadden eenige herrie ge schopt en toen het hierboven afge drukte papiertje laten lezen, gevolgd door de mededeeling dat.... tegen be taling van f 100 zonder stoornis kon worden doorgespeeld. Bij niet-betaling van deze som zou met de uitgifte van de „waarschuwing" worden begonnen en de affaire zooveel mogelijk worden benadeeld. De houder der academie de biljard ontbood als eenig antwoord op deze chantage-poging politie, en spoedig daarop bogonnen de kwartjesvinders het papiertje te verspreiden. Gister middag en gisteravond hebben zij de verspreiding voor het perceel der academie herhaald, hetgeen nu en dan oploopjes veroorzaakte. Politie-agenten moesten voor doorloopen zorgen en een agent bleef voor de academie ge posteerd, totdat deze reeds te 10 uur gisteravond haar deuren sloot. De klanten bleven weg, maar ook de honderd pop uit de zakken der kwartjesvinders. De vrouwelijke advo caten van Parijs. De Parijzer justitie verkeert in groote opwinding. Het groote aantal advocaten is thans weer vermeerderd met eenige dames en dat vervult de harten der man nelijke advocaten met groote zorg. Men moet weten dat de vrouwelijke advocaten van Parijs het zijn er thans zeven en alle zijn ze beeld schoon uitstekende zaken doen. lederen dag verschijnen ze met groote aktentasschen in de rechtszaal en daar ze allen in sterke mate de gave des woords bezitten, weten ze zelfs de beroemdste advocaten te overbluf fen. Maar dat ze daarom in advoca- tenkringen heel bemind zijn zal geen mensch durven beweren. Dag aan dag worden er in de ad- vocatenkamers van het gerechtshof de hevigste debatten gevoerd over de gevaarlijke vrouwelijke concurrentie en als de bekoorlijke collega's zich vertoonen, dan worden ze met zulke zuurzoete gezichten ontvangen, dat ze dadelijk bemerken boe graag men ze ziet. „Het moest vrouwen absoluut niet toegestaan zijn om advocaatje te spelen," zeggen verontrust de oudere leden der balie. „Een jong cliënt gaat stellig liever naar een aardig dames-advocaat dan naar een van ons." De vertegenwoor digers der schoone sexe op rechts kundig gebied blijven het antwoord niet schuldig„Er zijn immers ook jonge en aardige mannelijke advocaten," zeggen ze, „en het is heel natuurlijk, dat de vrouwen zich liever aan dezen toevertrouwen dan aan hare geslacbts- genooten, en daar het aantal strijd lustige vrouwen grooter is, als dat der strijdlustige mannen Maar de mannen willen hun opinie maar niet zoo dadelijk prijsgeven en trach ten het de dames zoo moeielijk mo gelijk te maken. Een voorval uit den laatsten tijd toont duidelijk hoe de zaken staan. De uitgever van een adresboek heeft het schoone plan, in de eerstvolgende uitgaven van dit boek, behalve de adressen ook de portretten van de vrouwelijke advocaten op te nemen. Namens de mannelijke collega's werd toen de dames verzocht om den adres boekman een veto toe te roepen, daar de publiceering harer portretten eene ongeoorloofde reclame was. Maar zij hebben hevig geprotesteerd tegen de inmenging der collega's, die zich zoo ongevraagd opwierpen tot bewakers der advocatenmoraal. Hoe de zaak eindigen zal is nog een raadsel. Een typhoon. Volgens bij het Engelsche Departement van Kolo niën ontvangen berichten, heeft van 11 tot 13 Sept. 11. een vreeselijke storm gewoed over de Engelsche An tillen. Inagua, Acklin, Crooked Fortuna, Long, Rum Cay, Watling, alle deze door Columbus op. zijn eersten tocht ont dekte eilanden, zijn in de golven ver dwenen. De residentie van den gouverneur der Engelsche Antillen, de gevangenis, het gerechtsgebouw, alle kerken en het plaatsje Clarence Town alles is verwoest, terwijl 50.000 personen dakloos zijn. Van honderd huizen bleven er geen drie overeind. De gouverneur van Jamaica, sir Sydney Olivier, is op de Lucaïsche eilanden aangekomen om de schade op te nemen. Ramp bij de Fransehe Marine. De ramp aan boord van het Fransehe opleidingsschip de Latouche Tréville heeft, zooals een telegram ons reeds mededeelde, den dood van 11 jonge matrozen ten gevolge gehad. Twee matrozen werden zwaar gewond. Het opmerkelijk groot aantal dooden tegenover het kleinere getal gewonden, verklaart men tot nn toe hieruit, dat elf bedieningsmanschappen met het stuk opgesloten worden, terwijl twee andere munitie aandragen. Omtrent de oorzaken van de ramp is nog niets met zekerheid te zeggen. Wel ligt ook hier, evenals bij de ramp op de Couronne, het vermoeden voor de hand, dat zelfontbranding plaats vond van het bekende poudre B, maar aan boord van het schip zelf zegt men, dat een brandend overbijfsel, dat in het kanon was gebleven en verwijderd werd, een hoeveelheid mu nitie, die achter het- stuk lag, midden in den toren, deed ontploffen. Er werd ten minste een reeks ontplof fingen gehoord, een ontzettende gas- ontwikkeling volgde en het dak van den toren werd weggeslagen. De lijken der ongelukkigen waren geheel onherkenbaar door den hevigen gas druk. Het waren meestal Bretons, allen jonge menschen. De Fransehe marine wordt wel zwaar bezocht in den laatsten tijd. Historisch. Bij een varkens slager prijkte dezer dagen een doods- annonce op een houtje, gestoken op een stuk vleesch. De verbaasde, aan dachtige lezer, zag de slager bjj 't raam verschijnen, vlug de annonce omdraaien, en nu las men f 0,35 per pond. (N. Arnh. Ct.) De T r a n s s i b e r i s c h e spoorweg. De spoorwegverbinding met Oost-Azië, over Siberië, heeft een wezenlijke verbetering ondergaan. Men doet een reis van Berlijn naar Peking thans slechts in 13 dagen, naar Shanghai in 16 dagen. De verkorting van den reisduur van Peking is mo gelijk geworden, doordat de Chinee- sche Noorderspoorweg thans ook 's nachts treinen laat loopen. Men heeft dus van Moekden naar Peking nog slechts 23 uren noodig, of 24 uur minder dan vroeger; van Shang hai af is de weg verkort door instel ling van een nieuwen stoombootdienst tusschen die stad en Dalny, waardoor men in 40 uur van de eene naar de andere havenstad kan komen. Luchtvaart. Bij Maagden burg heeft gisteren een ingenieur met name Grabe, ruim twee uur proeven gedaan met een vliegtoestel van zijn vinding. Het verkreeg een snelheid van een 29 K.M. in het uur. Binnen kort zouden er ook proeven worden genomen meteen vliegtoestel gebouwd naar het onderwerp van prof. Reissner te Aken. Geneeskundig advies voor huwelijkscan did a ten. De vrouwenvereeniging te Stavanger in Noorwegen heeft tot het Storthing het verzoek gericht om bij de wet voor te schrijven, dat vóór het huwe lijk een geneeskundig onderzoek der toekomstige echtelieden plaats vindt, en dat alleen dan, wanneer uit het advies van den dokter blijkt, dat het voorgenomen huwelijk noch voor de toekomstige echtelieden noch voor hunne mogelijke nakomelingschap een gevaar in zich sluit, het huwelijk mag plaats hebben. Het voorstel der vrouwenvereeniging te Stavanger wordt door den nationalen raad der Noorsche vrouwen gesteund en men hoopt, dat het Storthing des te sympathieker het verzoek zal ont vangen, omdat de vrouwen, zooals bekend, thans in Noorwegen het poli tieke kiesrecht hebben verkregen. N i e u[w middel tegen muizen. Een ingezetene van Haar lem heeft een nieuw middel aangewend om muizen te vangen. Een plaat bord papier, besmeerd met vogellijm, werd des avonds door hem in de kamer neergelegd, met het gevolg, dat den volgenden ochtend niet minder dan 14 muizen elkander verschrikt aan zaten te kijken op deze beperkte kleverige vlakte. Iemand die voor drie wil gelden. Tegen iemand te Donkerbroek, die weigerde een wet telijke aangifte van de geboorte van zijn kind te doen, is procesverbaal op gemaakt. Wel verscheen hij ten bu- reele van den ambtenaar van den burgelijken stand, maar hij weigerde pertinent om zulks te doen in tegen woordigheid van twee getuigen. Burgerlijke Stand van 26 September 1968. GEBORENWillempje Albertha, d. van Wilhelmus van Wageuinge/i en Hendrieka Hopmans. Gerardm Antonius, z. van Reinier Albertus van der Linden en R(jka van Doorn. Johanna Maria, d. van Justus Jacobus van Dijk en Jacoba van Eijkelenburg. Geertruida Margaretha Maria, d. van Hendrikus van Oorschot en Anna Maria Opscherper. - 2.50 6.— 5-- - 10. hecto i liter. 1.80 5.50 - 2.00 5.75 p 100 st 1-15 - 1.45 Kilo. - 0.60 0.30 !•- - 1.00 1 - 0.60 - 1.30 !oo'! oioo - L10 per stuk. AMERSFOORT, 25 Sept. 1908. Tarwe f A f Rogge Boekweit - per Appelen Peren Kleiaardappelen Zand Hoendercieren Eenden Grasboter Hooibotor Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge Hazen Wilde konijnen Inname - 0.60 - 1.00 Duiven 0.40 0.60 Vette Varkens Magere - Zeugen - 30.— - 50.— Biggen 7.-10. Vette koeien Guste I Kalt I Kalfvaarzen L Pinken 1 Pinkstieren I Vette kalveren Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; 200 heet. Appelen25 heet. Perenheet. Kleiaardappelen; 300 heet. Zandaardappelen; 60.000 6tuks Hoendereieren; stuk Eende eieren; 1100 kilo Grasboter; kilo Hooi boter; kilo Margarine; kilo Kaas stuks Vee; Vette Varkens; Magere varkens; Varkens voor export- slagerijen; 300 Biggen en 10 Zeugen. p. paar per stuk

De Eemlander | 1908 | | pagina 2