DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. maand-,o 28 september ï908. 5e JAARGANG. Uitgave vao de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLA.NDEB". Versebijot dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. HALF BLAD. I BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. Hoofdredacteur R. G. HIJHENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BHEEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentlèn: Van 1 tot 6 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 .HET TURKSC11-BOELGAARSCHE CONFLICT. '„Onze lezers weten hoe de Boel gaarsche Regeering en het volk zich beleedigd achten door het niet uit- noodigen naastde gezanten der mogend heden aan den disch van den Sultan van den Boelgaarschen diplomatieken agent te Ivonstantinopel en hoe de Boelgaarscbe Regeering beslag heeft gelegd op het gedeelte van de Ooster- sche spoorwegen, dat over Boelgaarseh gebied loopt. -Er loipen in het Turksche gebied vijf spóorweglijnen. JDe rechtsver houding van de maatschappij die deze lijnen legde en exploiteert is geregeld door eene overeenkomst van 1872, die in 1804 is vernieuwd. De maatschappy mag tot dekking van hare kosten en voor de rente van haar aandeelen kapitaal per jaar en per kilometer zevenduizend francs eiscben. Van het geld, dat overschiet ontvangt de maat schappij vijfenvijftig en Turkije vijfen veertig procent. Nu wil Boelgarije het gedeelte van de sporen die over zijn gebied loopen, zien bediend, hoofdzakelijk door Boel garen, terwijl thuns de meesten ambte naren en ondergeschikte Levantyueu zijn. En bovendien eischt bet de vaste uitkeenng van eene geldsom. Men heeft gebruik gemaakt van een gunstig oogenblik. Zooals men weet was er eene werkstaking uitgebroken en de maatschappijen hadden er niets tegen, dat Boelgaren het werk van de stakers overnamen. Maar nu wil hunne regeering dat zij blijvend zul- len aangesteld worden, waarby dan nog de niet in te willigen financieele eisch komt. Men kan dien inderdaad niet inwilligen. Wat de Turksche regeering wil doen, moet zy weten, maar de aandeelhouders van de Oostersche sporen hebben in dit geval ook iets te zeggen. Zij schijnen, of ten minste hunne vertegenwoordigers in de direc ties der spoorwegen schijnen geen plan te hebben om zich te onderwerpen aan de Boelgaarsche eischen. (naak het engelsch.) 20) Het verheugde haar, dat zij had kunnen wegkomen zonder te zijn op gemerkt. Anthony en zy hadden een maal haar nasporingen gestoord en dat was genoeg. Zij herinnerde zich nu verschillende omstandigheden, die zy tot nu toe niet had kunnen ver klaren doch die haar nu overtuig den, dat Christal zich over dag niet bij haar wilde aansluiten, omdat zjj den avond en nacht voor haar na sporingen gebruikte. De kamers van haar nichtje waren naast de hare en Violet had in de ochtendschemering meer dan eens voetstappen langs haar kamer hooren sluipen, gevolgd door het geluid van het zorgvuldig sluiten van een deur, Christal was blijkbaar bezig huis en omgeving aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen in de hoop, de verborgen erfenis te vinden. Toen zij dien avond naar boven ging, om voor 't laast van haar kamer gebruik te maken, speet het Violet niet, dat zij weldra Ryeland voor goed achter zich En de Boelgaarsche regeering zal waarschijnlijk ondervinden dat zy te Konstantinopel niet meer te doen heeft met den zwakken Sultan maar met de hervormingspartij, die uit energieke lieden bestaat. De Porte heeft reeds aan de Boelgaarsche regeering eene DOta doen toekomen. Het antwoord is zeer onbevredigend. Boelgarije blijft op zyn stuk staan en heeft in ant woord op de Turksche nota verklaard, dat de quaestie over de teruggave van de lyn door de Bulgaarscbe regee ring direct behandeld zal worden met de Maatschappij. DUITSCHLAND. Prins Eulenburg was zoo ziek, dat het zijn advocaat gelukt is hem uit de preventieve hechtenis los te krygen. Met recht is hiertegen geprotesteerd, ook door den procureur-generaal en het resultaat is geweest, dat de tweede strafkamer van het geiechtshof, het besluit in zake deze vrijlating beeft opgeheven, en de invrijheidsstelling afhankelijk gemaakt van een zeker- beidsstelling, groot ÏOO.OCO mark. Het partijbestuur van deDuitsche sociaal-democratie beeft de volgende circulaire tot de party'geuooten ge richt. De partijdag te Neurenberg heeft diepgaande besprekingen gehouden over de quaestie van het goedkeuren van begrootingen in de Landdagen. Een quaestie van groot en ptincipieel belang, die reeds voor den partijdag in de pers en op vergaderingen leven dig besproken is. Nu de partydag in deze zaak beslissing heeft genomen, raag aangenomen worden, dat alle partijgenooten dit besluit zullen eer biedigen en dat de partygenooten van het Noorden en van het Zuiden in de oude gesloten en beproefde phalanx den gemeenschappelyken strijd tegen de heerschende klassen verder zullen GROOT-BRITANNIË. Te Manchester hebben werkloozen zoo hevig gedemonstreerd, dat de poli tie moest ingrijpen, waardoor 20 per sonen gewond werden. In zekere Engelsche kringen maakt men zich weer ongerust over zou laten. Den volgende morgen reed zij naar het station en was verrast Mr. Wick- ham op het perron te vinden. Hij vertelde haar kortaf, dat hij zaken had in Londen en dat zij best samen konden reizen. Violet had geleerd hem graag te mogen lijden en zij had een gewaar wording van veiligheid en bescher ming, toen1 hij in da coupé tegenover haar ging zitten. Toen zjj in Londen aankwamen, keek zjj vol verlangen uit naar Anthony. Hy stond op haar te wachten en in de vreugde van het weerzien vergat zij Mr. Wickham voor 't oogenblik. Toen zy om zich heen keek, was hij verdwenen. Hjj is heel vriendelijk voor mij geweest, Anthony, zei ze, met teleur stelling in haar blik. Ik zal hem myn geheele leven dankbaar zijn, antwoordde Anthony; en jou ook, lieveling, omdat je zoo dapper en goed bent. Ga mee - alles is klaar en over een poosje zul je mijn eigen, lief vrouwtje zyn. Terwijl zij naar de kerk reden, die voor de plechtigheid was uitgekozen, stortte Anthony zyn hart voor Violet uit, en zy was byna volkomen ge lukkig. Het was een eenvoudig kerkje waar, toen zij binnenkwamen, niemand was dan de geestelijke od de koster, maar de Zondagsrust, en oordeelt met ver nieuwden aandrang, dat do spoorweg maatschappijen met hun Zondagsuit stapjes het kerkgaaD verhinderen. „Blijft de man thuis d*n gaat hij naar de kerk, buiten kent niemand hem, en hy kan doen wat hy wil". TURKIJE. Het Turksche Ministerie van Arbeid heeft een kaart doen vervaardigen van alle bosschen in het Ottomaan- sche Rijk. Men is van plan vreemde houtvesters aan te stellen. Een groote houtfirma uit Pest kreeg concessie voor de exploitatie van 19 bosschen in Anatolië. RUSLAND. Zaterdagnacht heeft het te Peters burg flink gevroren. Men hoopte, dat de cholera er door zou afnemen. In het laatste etmaal waren er 357 nieuwe ziektegevallen en 162 sterf gevallen bijgekomen, ongeveer even veel als het etmaal tevoren. Zaterdag werden er 1806 cholerazieken in de 18 voor hen bestemde gasthuizen ver pleegd. In de stad waren er dien dag al 1579 menschen aan de ziekte be zweken 903 hadden het gasthuis ver laten. In verschillende andere plaatsen van Rusland heerscht de cholera vry erg te Rostof aan de Don, waar er 470 menschen aan waren gestorven. TWEEDE KAMER. Plaatsgebrek heeft ons genoopt het verslag over de vragen Vrijdag inde Kamer door den afgevaardigde Plate aan den minister gesteld in zake de verhoogiDg aan de rijksverzekerings bank van de ongevallenpremie van het bedrijf van laden en lossen, tot heden uit te stellen. Deze vragen liepen over de wille keurige invoering van den nieuwe' maatregelover de redenen, die tot de premieverhooging geleid hebben, en over den maatstaf, welke by de vaststelling der premiën is aangelegd. De heer Plate gaf, alvorens deze toen zij hun plaatsen tegenover den geestelijke innamen, zag Violet een lange, donkere gestalte achter in de kerk staan. Zy keerde zich om en ontmoette den blik van Mr. Wickham. Hy zag er uit, alsof getuige bij een huwelijk zijn de natuurlijkste zaak van de wereld was, en zonder een spier op zijn gelaat te vertrekken zag hij de verheugde en verraste uitdruk king in de oogen vah Violet. Toch was zijn tegenwoordigheid Violet zeer welkom, en zijn .Ilink: „Ik", in antwoord op de vraag: „Wie geeft deze vrouw ten huwelijk aan dien man?" was een niet te zeggen verlichting voor haar. Ik kan je niet zeggen, hoe blij ik was, toen ik hem daar zag, zei Violet, toen zij en Anthony weer in de cap zaten, die op hen gewacht had. Nu heb ik in werkelijkheid af gedaan met mijn vroeger leven I Anthony's verzekering over het geen hjj doen zou om hen beiden het nieuwe leven aangenaam te maken, was zeer geruststellend voor zijn jonge bruid, en toen zij hun kamers bereikten was haar gevoel van een zaamheid verdwenen. Nu wachtte hun de taak om aan de families van weerskanten te schrij ven en Violet stond er op, dat dit da delijk zou gebeuren. Zij scbreef zelf aan Nancy en Cesar en nadat An- vragen te doen, een zeer uitvoerig overzicht van den toestand in bet Rotterdamscbe havenbedrijf, waarbij bij met loffelijke onpartijdigheid con stateerde, dat er vreeselyk door sommige werkgevers met de loonlijs ten werd gefraudeerd, zoodat de Rijksverzekeringsbauk met haar lage premiën en onvoldoende contröle wel verlies moest lijden. Toch achtte hy een premie van -21-) 0/„ alsnu betaald moet worden, te hoog. Hij vroeg geeD uitzonderingsmaatregel, maar herzie ning van het systeem der web. Daar, en nergens anders school de fout. Minister Talma antwoordde in even verzoenenden geest en liet daarbij duidelijk uitkomen, dat van hem geen reactie op dit gebied te wachten is. In de tegenwoordige politieke con stellatie mag hij van buiten misschien conservatief lijken Vrijdag verdedigde hij de ongevallenverzekering met vuur en het- woord van lof, hem daarvoor door den heer Drucker gebracht, was welverdiend. De Bank kon ODder de gegeven omstandigheden niet anders handelen. Aan den eenen kant werd haar verweten een te dure admini stratie, aan den anderen kant wordt nu aangedrongen op scherper contröle. Dat kost weer meer geld. Nu is er naar aanleiding van het gebeurde een speciale doctor aangesteld, die op de „ongevallen" contröle zal uitoefe nen. Verder is in de maak een maat regel om te zorgen, dat de looDlysten beter zullen worden ingericht., terwijl het verwijt, tot het Bankbestuur ge richt, dat het zonder behoorlijk on derzoek tot de premieverhooging was overgegaan, gerescontreerd werd met de 'Opmerking, dat er wel degelijk eerst een onderzoek beeft plaats gehad. Hieraan is deelgenomen door eenige Rotterdammers uit het haven bedrijf. Zoo in den blinde weg is die maatregel dus niet genomeD, al gaf de minister toe, dat de plotselinge invoering een fout was. Dat was echter zijn schuld, daar hij in Zwitserlaud vertoefde toen het Kon. Besl. hem ter teekening was toegestuurd. Grappig was zyn opmer king, dat over eeD plotseling invoering eener verlaging der premiën, hetgeen ook is voorgekomen, nooit is geklaagd. De hoofdzaak der werkelijk zeer thony aan de ouders van zijn vrouw geschreven had, begon hy met den brief aan zyn moeder. Dat vond hij moeilykeren Violet die de kamers eens in oogenschouw genomen had, vond hem nog aan zijn brief bezig, toen zij terugkeerde. Ik sta er op, dat je hem nu af maakt I zei ze vrpolijk over zijn schouder leunende. Wat kun je nog anders te zeggen hebben dan dat,wij getrouwd zijn, en vandaag over een week kamers wenschen te betrekken op Elm wood? Ik zou wat graag hier blijven, maar dat is immers onmo gelijk. Ja, lieveling, zei Anthany be slist. Het is wei hard, dat wy niet doen kunnen, wat wij zouden wil len. HOOFDSTUK VII. Mr. Wickham en Violet hadden juist Ryelands verlaten, toen daar een gast aankwam. Ivan Malincourt reed rustig en za kelijk tot voor de deur eu vroeg naar Mr. Wickham. Toen de huisknecht hem berichtte, dat Mr. Wickham niet thuis was, qn dat het ouzeker was of hij dien dag zou terugkomen, vroeg hij of er an dere bezoekers op Ryelands warep. Zijn er dames' of andere vqn verkeerde toestanden in het haven bedrijf te Rotterdam schuilt echter volgens hem. in den langen arbeids duur en de ongeschoolde arbeiders, die door de werkgevers te Rotterdam worden gebruikt. Wat de heer Schaper eu minister Talma daarover vertelden, grenst bijna aan het ongelooflijke. Die stuwadoors, die het laden en lossen van z.g. „wilde booten" verzorgen, zyn een raar soort van werkgevers. Daardoor moet het aantal ongeval len in het havenbedrijf te RotterdamJ wel stijgen. Zooals de minister, al weer niet onaardig opmerkte, zouden de heeren stuwadoors dit merken, als zy de risico-overdracht zullen moéten betalen een systeem, dat Z.Ex. wel sympathiek was, echtor met hand having van de verzekering tegen premiën. De beer Idsinga vroeg evenals de heer Schaper, waarom de strafrechter tegen deze fraude in de. loonlijsten niets kon doen. De minister moest tot zijn spijt bekennen, dat deze wetq5 ontduikingen reeds verjaard waren, toen zy door de Bank werden ver- noineD. Er zal in den vervolge echter scherper contröle uitgeoefend worden.. Na dankbetuiging van den voor zitter aan den minster voor de ver leende inlichtingen, werd de interpel latie gesloten. Vervroegde winkelslui ting. De vereeniging voor vervroeg de winkelsluiting te 's-Gravenbage heeft het initiatief genomen voor het voeren van een landelijke actie. Tot stichting van een nationaal comité zal in den loop der maand November te 's-Gravenbage een vergadering worden gehouden, waartoe voorstanders van wettelijke regeling, vereenigingen en particulieren, zulieD worden uitge- noodigd. Straffen. Het Huisgez. ver neemt, dat alle legerautoriteiten, die bevoegd zyn den minderenstraffep op te leggen, van den minister van oor log een circulaire ontvangen hebben, die geheel aan de bestraffingen ge wijd is. De minister wil, dat de straffen worden opgelegd eerst na een degelijk onderzoek en dan met kalmte, met myn bloedverwanten, informeerde hij. Ik zal hier blijven tot Mr. Wickham terugkomt. Myn nichtje, Miss Chris tal Egerton is hier, dat weet ik. De jonge dame wil niemand zien, mijnheer. Miss Violet Malin court is hier langer dan een maand geweest, en zij hebben elkaar totaal niet ontmoet. Langer dan een maand 1 Is zy hier nog Zij is vaomorgen vertrokken. Zij nam alles met zich mee en is niet van plan terug te komen. Zoo Reisden Mr. Wickham en zy met elkaar Neen, mijnheer mijn mees ter ging eerder op reis dan de jonge dame; hy ging voor zaken uit. Uw kamers zijn klaar. Zal ik ze u wij zen, en wil u my uw orders geven voor hetgeen u noodig heeft. Dus er is hier niemand dan Miss Christal Egerton? Is Miss Wick ham niet gekomen Niet, dat weet ikHoe laat wenscht u te lunchtn, mynheer? Om twee uur. Ik zal my intus- schen wel amuseeren. De man wees hem zijn kamers en verdween. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1