DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. binnenland. allerlei. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. No. 203. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „öfi EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. Nabetrachting over den Gemeenteraad. BUITENLAND. STATEN-GENERAAL. Rechtzaken. - Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PrljB der Advertöntlën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) 1 0.40 - 0.08 - 0.10 V Nu het voorkomen van gedwongen werkloosheid helaas niet altijd mogelijk is, is het plicht de ontzenuwende ge volgen ervan zooveel mogelijk te keeren. Dat hebben den vorigen winter enkele personen van de vereeniging Onderlin ge Hulp" begrepen, toen zij deze quaes- tie eens in het publiek wilden behande len en den heer[Pels Rycken uitnoodig- den haar in te leiden. De slotacte van dit nobel streven is gisteren raiddag afge- .Bpeeldin onzen Gemeenteraad. Het rap porten voorstel van de Raadscommissie, belast met het onderzoek in zake het beschikbaar stellen van gelden tot leniging der geldelijke gevolgen van gedwongen werkloosheid is met alge- raeene stemmen aaDgenomen en een fonds is opgericht. Dat is een gelukwensch waard en de burgemeester kon er zeker van zijn uit naam van de geheele burgerij te spreken, toen hij de Raadscommissie en den secretaris dank zeide voor het helder en degelijk werk door hen ge leverd. Wij die niet-officieel zijn, zouden de volgende willen omkeeren en in de eerste plaats hulde brengen aan den secretaris en, we zijn er zeker van, geen der leden die hem niet gaarne dien voorrang zal gunnen. Hij heelt een knap stuk werk geleverd en zooals het altijd gaat met goed doorwrochte en voorbereide voorstellen, er werd weinig over gesproken. Het was dan ook geen aanmerking, die de heer Rolandus Hagedoorn wilde taken, toen hjj betwijfelde of het wel aogelijk zou zijn te constateereD, dat iemand nalatig is geweest in bet zoeken van werk. Ons dunkt de heer Hagedoorn kan gerust zijn. Wat de gemeente geeft, is bijslag; de premie zelf wordt uit gekeerd door de vereenigingen van vakgenooten en dezen zullen drommels goed weten na te gaan of hun collega's voldoende moeite hebben gedaan om werk te krijgen. Dat is hun eigen belang. Wordt iemand betrapt op leegloopen, m. a. w. is zjjn werkloos heid niet gedwongen, dan wordt de premie niet uitbetaald en jbljjft na tuurlijk ook de bijslag achterwege. Nu is het maar te hopen, dat het bestaan van dit fonds een prikkel worde tot vereenigen. Dat, nu dit fonds is gesticht, het nog geen afdoende hulp jkan verschaf fen in den eersten tijd is duidelijk daarvoor zullen, vooral in den komen den winter, nog andere machten moe ten aanrukken, maar het is niet in deze nabetrachting dat daarover dient te worden geschreven. Het komt ons voor, dat de heer Van Duinen gisteren geen gelukkig oogenblik heeft gehad, toen hij er op aan drong veranderingen te maken in de voorschriften op de leverantie aan de gemeente. Het moge waar zijn, dat de directeur der gasfabriek eenigszins met zichzelf in tegenspraak is geweest in de beide rapporten door hem over gelegd in zake de firma de Vries, maar het gaat toch niet aan zoomaar een college van burgemeester enj wethouders als het ware verdacht te maken en te disqualificeeren als college van be roep, omdat zy, zooals de heer Van Duiuen het uitdrukte, dan rechters.zijn in eigen zaak. En als men dan over tuigd wordt van het onedele van zoo'n beschuldiging, kan men Diet volstaan met eenvoudig zijn schouders op te balen. Boverïdien, is wat de betrokken firma heeft gedaan, eigenlijk niet in een nog hooger beroep komen dan bij B. en W. De Raad had nu toch de handelwijze van B. en W. vrijelijk kunnen citiseeren en af keuren, indien hjj dit noodig had gevonden. Naar ons hart gesproken heeft de heer Rolandus Hagedoorn, toen hjj de wijze van suoeien, die toegepast is op een prachtigen beuk in het beuken laantje, afkeurde. Dat is geen snoeien meer, dat is misvormen. En oude boomen heeft men, evenals oude menschen, te respecteeren. DE TURKSCH-BULGAARSCHE QUAESTIE. De mogendheden, schijnt het, kiezen alle partij voor Turkije in de quaestie van bet in bezit nemen der Oostersche spoorlijn in Bulgarije. De Engelsche regeering heeft zelfs al een nota ge zonden, waarbij zij een voortdurend in bezit houden der lijn zegt niet te rechtvaardigen te achten. Ook aDdere mogendheden, Dnitschland en Oosten rijk, scharen zich tegen Bulgarije. 't Is voor de Bulgaarsche regeering een moeilijk geval gewordenwant hoewel misschien in het begin de be volking zich Diet warm maakte over de zaak, nu zou de regeering haar houdiDg niet meer kunnen veranderen zonder haar populariteit geheel te verliezen. Dat is gebleken op verschil lende groote meetingen, Zondag jl. gehouden, waarop onder luide geest drift der bevolking eenstemmig de houding der regeering werd goed gekeurd. Toch schjjnt zij wel een beetje bak zijl te halen, ten minste de minister van Buitenlandsche zaken heeft, vol gens de Pol. Corr. in een intervieuw verzekerd, dat het conflict naar aan leiding van den Orient-spoorweg tot geen enkele complicatie zou leiden en weldra op voldoende wijze zou worden bijgelegd. Ook de diplomatieke agent te Lon den, wiens interview we gisteren meedeelden, is te ver gegaan volgens de Bulgaarsche regeering. Hjj is te ruggeroepen. DUITSCHLAND. Nu graaf Zeppelin en majoor Gross, de twee tegenstanders op aeronautiscb gebied de eerste als verdediger van het z.g. stijve systeem, terwjjl majoor Gross meent, dat slechts het oude systeem, het gewove ballonom hulsel praktisch bruikbaar zal blij ken op het puut staan met de wapenen in de vuist elkaar te be strijden, komt zeer te gelegen tjjd het bericht, dat een groot Duitsch huis meent de oplossing te hebben gevonden, door een combinatie van beide systemen. Aan kapitein Yon Krogh, die steeds de Parsevalballon op diens proeftoch ten bestuurd heeft, moet genoemde firma haar plannen ontvouwd hebben. Dit nieuwe luchtschip zal vier in plaats van twee schroeven hebben. Men is reeds begonnen aan de ver vaardiging van dit nieuwe luchtschip en om elke onbescheidenheid onmogelijk te maken, is het werk verdeeld over de verschillende werkplaatsen, die het huis in Duitschland bezit. Zoodra de ballon zal zijn voltooid, wordt hij naar het manoeuvreveld te Doeberitz overgebracht tot het ma ken van proeftochten. Op de tentoonstelling te München waar de Spaansche Koning zich be vindt, zijn twee Spanjaarden in hechtenis genomen, onder verdenking dat zij een aanslag op den Koning in het schild voerden. FRANKRIJK. Het incident te Casa Blanca wordt door de toonaangevende Fransche bladen nog al kalm besproken. De Siècle zegt, dat de legioensol daat voor de Fransche overheid, zoo lang zijDe verbintenis duurt, en Franscb soldaat is. Zy beschouwt bet als haar recht, hem op te pakken, wanneer hij weg tracht te loopen. Voor Duitsch land blijft de Duitscbe legioensoldaat met dat al een Duitseher, en de Duitsehe consuls meenen het recht te hebben, hem naar zyn vaderland voort te helpen. Hot zal moeilijk zyn deze twee verschillende rechtsopvat tingen met elkaar in overeenstemming te brengen, maar men mag toch hopen, dat het mogelijk zal wezen, het geschil in der minne te schikken. Daar is wellicht kans op, als waar is, wat een telegram uit Tanger meldt aan de Temps, n. 1. dat het geschil zal worden onderworpen aan het Hof van Arbitrage te 's-Graven- hage. 't Is echter wel wat vreemd, dat dit bericht uit Tanger moet ko men. De regeeringen te Parijs en Madrid stellen een gemeenschappelijke nota op, die bestemd is om door den deken van het diplomatieke korps te Tanger aaD Moelai Hafid te worden overhandigd, en die alvorens voorge legd zal worden aan de Mogendheden, die de akte van Algeciras onderteekend hebben. Deze nota bevat de zeker heidstellingen, die van Moelai Hafid geëischt worden voor zijn erkenning als Sultan. Deze zekerheidstellingen zijn die, waarover de Mogendheden het eens geworden zijn naar aan leiding van het onderzoek der eerste Spaansch-Fransche nota. TWEEDE KAMER. Zonder stemming werd gisteren na een korte opmerking van den heer Jansen (Den Haag) over het onvol doende van de som van f 150.000, welke verbeurd wordt, indien de schepen niet in Holland gebouwd worden, en beantwoording door minis ter Bevers die deze som niet als een specialen aandrang om hier te lande to doen bouwen wenschte aangemerkt te zien, het contract met de stoom vaartmaatschappij Zeeland voor het vervoer van brievenmalen (f50.000 voor binnenlandsch vervoer en 4 ton gewaarborgd voor transitovervoer), goedgekeurd. Achterstandsontwer- f e n. Land en Volk verneemt, dat de minister van justitie op zyn voor nemen is teruggekomen om een wets ontwerp bij de Tweede Kamer in te dienen tot wijziging van de by de Eerste Kamer nog aanhangige achter- standsontwerpen. Naar men aan de Leeuw. C. me dedeelt, wenscht de Staatsspoor het contract met van Gend Loods, dat 1 Januari 1909 afloopt, niet meer te vernieuwen. Volgens dit contract wa9 van Gend Loos o.m. verplicht om haar ver voer zooveel mogelijk over de Staats spoor te leiden. Het is tengevolge der vermoedelijke niet-vernieuwing van het contract met de S S. dat, zooals wy Zaterdag meld- deD, van Gend Looos met de Hol- landsche Spoor gecontracteerd heeft. T u c h t-u n i e. By den secretaris der Tucht-Unie, den heer C. Van Son, Wijnstraat 81, Dordrecht, zyn een voldoend aantal betuigingen van in stemming, zoowel van vereenigingen als van personen ingekomen, zoodat de stichting verzekerd is. Daar ver schillende vereenigingsbesturen nog niet over aansluiting beraadslaagden, is de termijn voor aangifte verlengd tot 15 October. De stichtingsvergadering zal ver moedelijk in het laatst dezer maand plaats hebben. Een curiositeit in de Post wet. L. en V. schrytt Een brief van Den Haag naar Den Haag of naar Scheveningen, wegende 360 gram, kost per post 15 cent. Ver deelt men den inhoud in twee gelijke deelen wat bij verzending van akten, papieren en derg. vaak zeer wel gaat en maakt men er twee brieven van ISO gram van, dan be taalt men tweemaal 5, zegge 10 cents. Men geeft aan de post dubbel werk en spaart een stuiver uit! Ook na de wijziging der Postwet, die op 1 October in werking treedt, is deze curiositeit gebleven. Door de Tweede Kamer is er op gewezen. Doch de Minister wilde het plaatse lijk port voor de zware brieven niet verlagen. By de postwissels heeft men iets dergelijks. Wie f 15 te verzenden heeft, doet het zuinigst, als hij er twee postwissels van maakt. Doch tot wegneming van deze gekheid is wetswijziging niet noodigeen Kon. besluit kan het tarief herzien. Door den heer W. F. Wagtho, oogarts te Zwolle, die zich hier ter stede komt vestigen, is met ingang van 1 October e.k. eervol ontslag ver zocht uit zijn betrekking van genees heer-oogheelkundige der Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen. Zondag 4 Oct. a.s. des morgens half elf wordt in het Loge gebouw een godsdienstoefening gehouden voor den Doopsgezinden Kring waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate. In de Remonstrantsche Kerk wordt Zondagmorgen half tien een godsdienstoefening gehouden voor jon gelieden van 9 tot 14 jaar. De gewone dienst voor de Gemeente vangt om 11 uur aan. De Rott. meldt, dat ds. Vunde- rink van hier, wien men de oaudi- datuur voor het district Ommen zou aanbieden, voor het geval dr. Kuyper bezwaar had, reeds vooruit te kennen heeft gegeven,ggeeu candidatuur' te zullen aanvaarden. De heer C. de Lange,- onder wijzer aan de Ambachtsschool alhier, is benoemd tot leeraar in het hand- teekenen aan de Teekenschool te Putten. Bij de gehouden verkieziDg van leden der vertegenwoordigers van groep IV (de beambten en werklieden van den dienst van het vervoer, niet inge deeld in groep III, alsmede de beamb ten .en werklieden van den centralen dienst, werkzaam op het hoofdbureau, met uitzondering der schrijvers) der Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij, werden als zoodanig oA. gekozen C. van Veenendaal, telegra- flst-wisselwachter te Soesterberg, G. B. Bakker, ladingmeester te Amecr foort en C. van Ee, halte-chef II Soestdyk. BAARN. Alhier heeft zich onder voorzitterschap van den heer dr. A. J. A. Thomas een plaatselijk comité gevormd van de Nederlandsche Ver-, epniging voor Thalassotherapie. DE NIET VERVOLGDE ZAAK Men herinnert zich de zaak van den Amsterdamschen rechterszood, die, wegens diefstal van rij wieled, door de politie gevat, door den offi cier van justitie eigenlijk was 't de waarnemende titularis, de subst.-'* officier, mr. W. J. van Dam, die uit hoofde van uitstedigheid van mr. Baart de la Faille diens functie waarnam op vrije voeten werd gesteld, nadat door den vader de schade aan de bestolenen was vergoed en dezen verklaard hadden, geen ver volging te wenschen. 't Heeft indertijd aanleiding tot groot meeningverscbil gegeven, ot deze ambtenaar de officier daarin wél heeft gehandeld. Noemde de een dit eene daad van ongolijke rechts bedoeling, een ander wees er op, dat clementie in dergelijke gevallen toch wel meer voorkomt. Hoe men ook over de zaak denke, de aandacht zal zeker getrokken hebben het bericht in de Staatscourant van Zaterdag avond, behelzende de beooeming van mr. Van Dam tot griffier van het derde kanton te Amsterdam, een niet dagelijks voorkomende verwisseling van functie. (N. v. d. D.) ONTROUWE BURGEMEESTER. De Rechtbank te Almelo heeft gis teren den vroegeren burgemeester van Holten wegens verduistering van gelden, behoorende aan de gemeeDte en valschheid in geschrifte, waardoor voor de gemeente o.a. nadeel kon ontstaan, veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf onder aftrek der voor- loopige hechtenis. Smakelijk eten. Gisteren middag, dus meldt het Vad. kwamen aan het bureau van den Gemeente lijken Keuringsdienst aan de Laan, te s'Gravenhage zich eun tweetal vrouwen beklagen, dat zij op de Markt tabletten vanille-ijs hadden gekocht, die bedor ven waren, te oordeelen naar den afschuwelijken sma ik en reuk. De Keuringsdienst ging er dadelijk

De Eemlander | 1908 | | pagina 1