3AGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. I No. 205. VRIJDAG 2 OCTOBER 1908. 5e JAARGANG. Ditgave van de Naauii. Vennootsehap „DE EEMLANDEB". Vepsehijot dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. [BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis ölNNENLAND. 8TAUSNIEUWS. Uit de Omgeving. MLANDER Hoofdredacteur B>. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BH.EEDESTB.AAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntlên Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bjj abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678 te Amsterdam. DE TOESTAND IN PERZIË. ÏDe plannen van den Sjah om spoedig het parlement weer bijeen te roepen, kunnen de nationalisten onmogelijk er toe bewegen, hun wapens neer te lefegen want de Sjah weigert waar borgen te geven voor een eerlijke be rechting der leiders van den opst ind. Zij zijn gedwongen om weerstand të bieden of onder te gaan. Jj De nationalisten en de troepen vau den Sjah voor Tabris hebben beiden by het opgaan van de maan, Dinsdag j.l, de intrede van de maand Rama- Sdan met kanonschoten begroet. Ain- éd-Dauleh is niet bij machte geweest Óm vóór dien tijd de oproerige stad tot gehoorzaamheid te dwingen. Nu komt heel spoedig de winter met zijn Rfelle koude en bijna onvermijdelijk is 1 het dat dan de legerplaats om Tabris moet worden opgebroken, omdat an ders de uit alle deelen des lauds sa&mgeraapte soldaten toch wegloopen. Tabris, de stad van 200,000 inwoners, het hart van,den Perzischen handel, blijit voor heel den winter onafhanke lijk van den Sjah. Vijf maanden lang heeft de stad weerstand geboden aan den monarch, die zijn eed, dat zij de grondwettelijke vrijheid zou eerbiedi gen, zoo trouweloos heeft geschonden, eu het heeft er allen schijn van dat zy daarmede bewezen heeft, opge wassen te zijn tegen de legermacht, die de Sjah tegen de stad kan in het veld brengen. Zoo schrijft de berichtgever van de „Times" te Tabris, en hy legt uit dut, tóf zelfs nu de Sjah, tegen deMohamme- daansche geboden in, zijn soldaten in de maand Ramadan iaat vechten, toch in de nijpende koude heel spoedig al het strijden onmogelijk zal zijn. De provincie Azerbeidzjan zal vrij zijn tot aan de lente. FRANKRIJK. 'i De Regeering heeft door middel »van het agentschap van Havas laten oededeelen, dat, naar luid van een elegram van admiraal Berryer, den (naar het engelsch.) Ivan was zoo verbaasd, dat hij haar zijn naam hoorde zeggeD, dat hij bijna vergat zijn hoed af te nemen. Zijn gezelschap ging haastig het huis in en hij volgde langzaam. Toen h\j binnènkwam, kwam hij de waardin tegen. Wie is die dame, die daarjuist naar binnen is gegaan? vroeg hij. Ik ontmoette haar, terwijl ik wandelde, en zij kende mijn naam. Dat zal ik haar verteld hebbeD, mijnheer. Dat is Miss Ferris. Ivan zorgde dien morgen bijtijds in de kerk te zijn, omdat hij hoopte daar zijn nieuwe kennis te ontmoeten, maar daarin werd hy teleurgesteld. Toen de dienst voorbij was kwam het hem het beste voor, zich een houding te geven door zyn oom en tante op te zoeken. Ik weet niet of mevrouw u zal ontvangen, mijnheer, zei de knecht aarzelend, toen hij zich aandiende. Maar ik zal vragen, of u kan worden bevelhebber van het Fransche smal deel aan de Marokkaansche kust, het geleibiljet, hetwelk het Duitsche con sulaat voor de inscheping van de legioensoldaten had opgesteld, zes per sonen (o.w. een Rus, een Oostenrijker en een Zwitser) noemt, terwijl do latere vertoogen maar op drie per sonen (de drie Duitscbers) betrekking hebben. Uit het van Franschen kant inge stelde onderzoek is verder gebleken, dat de Duitschers met handtastelijk heden zijn begonnen. RUSLAND. De cholera blijft te St.-Petersburg afnemen, onder den invloed van het koude, heldere weer. Dinsdag werden er 222 Dieuwe ziekte- en 98 sterf gevallen aangegeven. Dat zijn de laagste dagcyfers die er voorkwamen sinds 14 Sept. Er zijn 1830 cholera- lijders onder behandeling. De Tsaar heeft 13,000 roebels ge zonden vuor de noodlijdenden door den epidemie. In Rusland zijn weder eens groote knoeierijen aan den dag ge komen met de staalleveranties aan de Regeering. Een Oostenryksch huis zou aau de Russischen Staat byna 2 milioen KG. staal geleveid hebben voor minstens het dubbele van den gewonen prijs. Terwijl een Staatsfabriek te Slatnest was opgericht, werd een Oostenryksche fabriek belast met de uitvoenng der bestellingen en deze laatste werden dan eenvoudig met het merk van de Russische fabriek voorzien. Bovendien wist men het met mar- chandeeren zoover te brengen, dat de Oostenryksche fabriek de prijzen der afgeleverde waar verdubbelde. Het staal uit de fabriek te Slatoest byv. kwam op 35 francs de 15 KG. De Russische myn-administratie ver kocht het voor slechts 20 francs de 15 KG. aan het Oostenryksche huis en dit verkocht het dan weder voor 40 of 45 francs aan de Russische spoorweg-administratie. Ten siotte was een groot gedeelte van het in Oostenrijk bewerkte staal niet eens uit Russische ijzermijnen afkomstig, zooals de contracten vóór toegelaten. Is mevrouw ziek Neen, mynheer, niet bepaald ziek. Ik zal eens vragen. Even later kwam hy terug en ver zocht Ivan hem te volgen naar een zitkamer achter in het huis, waar hij Nancy in een wanhopige stemming en Mrs. Malincoürt in tranen vond. Het luid toeslaan van een deur en het geluid van zware voetstappen overtuigden hem, dat zijn 'oom had geweigerd hem te ontvangen. Is er iets niet in orde vroeg hij van de een naar de ander kykend. Zeg het hem, Nancy Ik kan er niet over spreken 1 snikte zijn tante, terwijl zij haar door schreien bevlekt aangezicht even ophief. Violet is getrouwd, zei Nancy ball fluisterend, terwijl zy naar een geopende brief op tafel keek. Ivan herkende de hand van An thony Egerton. Wy kregen vanmorgen een brief, waarin stond, dat Anthony en zij gisteren in Londen getrouwd wa ren. Ik veronderstel, dat jij er niets van wist? Neen, ik wist er niets van. Waar is zij van plan te gaan wonen Zij woont op 't oogenblik op ka mers klaagde Mrs. Malencourt goedkoope armoedige kamertjes. Je oom Percival zegt dat ze in een van de oprichting der fabriek te Slatoest afgesloten, dit eischten. In groote trekken is dit de by deze knoeierijen gevolgde methode. Uit tal van officieele geschriften moet nu ten duidelijkste zyn gebleken, dat verschillende hoogere Russische ambtenaren volkomen met dezen gang van zaken op de hoogte waren. Trouwens reeds minsten 5 jaar ging men aldus te werk. Zelfs wordt gefluisterd, dat de Russische Minister van Handel met deze onrechmatige handelingen op de hoogte was, hoewel hy nog zeer on langs moet hebben verklaard, dat het Oostenrijksche handelshuis „volkomen in overeenstemming handelde met de reglementen op de Staatsfabrieken." De toestand van de Tsaritsa wekt, volgens een telegram uit Peters burg aan de Lokal-Anzeiger, groote bezorgdheid. De dokters willen met alle geweld, dat zy naar het Zuiden van Italië zal gebracht worden. Maar de Tsaritsa wil de reis niet zonder haren man en kinderen ondernemen. Voor alle gebeurlijkheden worden de keizerlijke jachten gereed gehouden. Gemeentel ij k Werkloo- zen fonds. Voor het eerst hebben B. en W. van Utrecht thans bij het gemeenteverslag aan den Raad over gelegd het verslag betreffende de werking vao het gemeentelijk werk- loozenfonds gedurende 1907. Dit londs is gevormd op 25 Oct. 1906. Het bleek echter niet mogelijk reeds in 1906 een aanvang te maken met het verleenen van bijdragen aan vakvereenigitigen, welke uitkeeringen verstrekten aan werkloozen, omdat van de drie vereenigingen, die reeds in November van dat jaar verzocht hadden om voor een bijdrage in aan merking te komen, de statuten en reglementen niet in overeenstemming waren met art. 2 der betr. verorde ning. In Januari 1907 kon reeds aan eenige vereenigingen een bydrage uit het gemeentelijk werkloozenfonds worden toegekend. Achtereenvolgens werden tot het de minste wijken van de City zyn. Maar dat is het ergste nog niet. Over eenige dagen gaat zy samenwonen met Harriet Egerton zy zal dan niet eens een huis voor zichzelf heb ben Gisteren zei haar vader nog, dat Violet maar weer thuis moest komen, omdat er een nieuwe eige naar kwam voor „Oakhurst" eqn zeer knap man en Violet zou door hem stellig Anthony vergeten. Nn is het te laat I en met een wanhopig handgebaar, barstte zij weer in snik ken uit. Ivan was juist van plan haar tót bedaren te brengen door te zeggen, dat Violet waarschijnlijk Anthony toch niet vergeten zou hebben, toen Nancy hem door een hoofdscnudden verzocht te zwijgen. Zy wist al lang dat het doelloos was met haar moeder in discussie te treden en bovendien was zy aller minst begeerig om haar neef nog verder deelgenoot te maken van hun familieaangelegenheden. Het is natuurlijk een zware slag voor u, zei Ivan, en het doet mij veel leed voor u, tante. Ik misie u al in de kerk en besloot toen eens te gaan kijken, hoe u het maakte. Ik zal u nu niet langer lastig vallen misschien zal alles nog beter afloo- pen, dan u verwacht. Met deze afgezaagde woorden ver gemeentelijk werkloozenfonds negen vereenigiDgen toegelaten, met een ge zamenlijk ledental van 620 bij hare toelating en van 670 op 1 Januari 1908. Aan deze vereenigiDgen werd in 1907 een bydrage van f 584.46 uitgekeerdhet aantal dagen werk loosheid, waarover bijslag werd ver strekt, beliep 2096. De by'slag op de door de vakver eenigingen gedane uitkeeringen voor de maanden Januari t. m. Nov. '07 werd vastgesteld op 60 pCt., over eenkomstig het advies van de betrok ken commissie van bijstand. Voor de maand Dec. '07 werd de bijslag be paald op 100 pCt. voor vereenigingen, welke door den staat harer financiën genoodzaakt waren de uitkeeringen aan werklooze leden met 20 pCt. of meer te verlagen, terwijl de bijslag voor de overige vereenigingen ge handhaafd werd op 00 pCt. Kamervacature Ommen. Naar de Zw. Ct. met zekerheid ver neemt, heeft de heer Th. de Meester, oud-minister van financiën, de hem vanwege de liberale party aangeboden candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Ommen, aangenomen. Een cursus is ingesteld bij een der regimenten intanterie waar onder het regiment grenadiers en jagers wordt geacht te zijn begrepen van elk der vier divisiën, alsmede bij het instructie-bataljon. By elke divisie wordt het regiment, waarbij, eu het garnizoen waarin de bedoelde cursus zal worden gevestigd, aangewezen door den minister van oorlog. Deerfgooiersquastie- In eene bijeenkomst van de bui ge- meesters van Gooiland met de gecom mitteerden uit de gemeenteraden is de dading vau 5 April 1906 niet gehand haafd. Over bet algemeen was de vergadering wel bereid om de van regeeringswege ingestelde commissie verder in haar taak te steunen. Een voorstel om den voorzitter en secre taris te machtigen aan deze commissie alle verder geweDschte inlichtingen te verstrekken of te doen verstrekken, werd door de vergadering goedgekeurd. trok hy. Nancy ging mee om hem uit te laten. Zij was niet bijzonder op hem gesteld maar haar onge rustheid over Cesar overwon haar afkeer om iets vertrouwelijks tot baar neef te zeggen. Cesar heeft nog niet naar huis geschreven, sinds hij vertrok. Jij hebt hem zeker ook niet ont moet, is 't niet? vroeg zij. Neen, maar het zal hem zeker goed gaan als hjj niet schrijft. O ja, dat is een onfeilbaar tee- ken, zei Nancy teruggaande. Goeden dag, neef. ;II Haar half gevormd plan om den bezoeker te vragen Cesar wat voort te helpen, verdween onmiddelijk, en met hoog opgericht hoofd ging zy terug. HOOFDSTUK VIII De terugweg naar de herberg bracht Ivan Malincoürt door een bosch. De takken waren bladerloos, maar er was dik - kreupelhout dat het moeilijk maakte op eenigeu af stand te zien. Toch scheen het hem toe, toen hij nog maar een klein eindje in het bosch was, dat een of misschien meerdere personen zich op korten afstand van het pad ophielden. Hij bleef even staan en toen be- De heer W. Klaassing alhier is benoemd tot directeur van de Christe lijke Muziekvereeniging „Oefening baart Kunst" te Zeist. In de gisterenavond gehouden vergadering van het Symphonie-orkest „Jubal" is benoemd tot directeur de heer H. A. Maas, kapelmeester by hgt 4e Reg. Huzaren te Deventer. In de plaats van den heer W. C. Oosterman, die als secretaris bedankte werd als zoodaDig gekozen de lieer J„. Doorneveld. De heer E. A. Douglas alhier is' gesteld ter beschikking van den gouvêr- neur-generaal van Nederlandsch-Indië, om als ingenieur by het mijnwezen daar te lande geplaatst te worden. Met ingang van Zaterdag jl. is naar hier vei plaatst de rijksveld wachter J. Drijer, van Bunschoten. BAKNEVELD. De heer H. C. Rut gers ambtenaar ter secretarie alhier herdacht 1 Oct. den dag waarop hy, vijfentwintig jaar geleden, in dienst der gemeeDte trad. Burgemeester en gemeenteambtenaren wenschten hem geluk en boden hem souvenirs aan. Nauwelijks nog is de hazen jacht geopend, of niet alleen akte houders, doch ook stroopers tiekken- er op uit om langoor te verschalken. Gaan echter eerstgeuoemden alleen bij dag, laatstgenoemden kiezen niet zelden den nacht uit om hun slag te slaan. Zoo begaf zich de boerenknecht R alhier, in den afgeloopen nacht, voorzien van deu langer hoe meer in zwang komenden lichtbak en geweer, ter jacht docb nog niet lang had hij zyn helder licht iu het nachtelyk duister doen schijnen, of hy werd op heeterdaad betrapt door den jachtop ziener C. van den Brink, alhier, die zoowel lichtbak als geweer in beslag nam en natuurlijk proces verbaal te gen den onbevoegden jager opmaakte. Door een onbekende oorzaak is reikten stemmen zijn oor. Zy fluis terden heel zacht, maar bij kon toen onderscheiden, dat er twee personen in een ernstig gesprek gewikkeld waren. Hij keek vlug om zich been en besloot dat hij een eindje omloo- pende een punt kon bereiken, van waar hij dicht genoeg by was om alles te hooren en toch niet gezien te worden. Een of ander voorgevoel, waarvan hy zich geen rekenschap kon geven zei hem' dat er een be langrijke reden moest zyn waarom Miss Ferris dien morgen niet in de kerk was geweest en dat hij nu op weg was dien reden te ontdekken. Hij gluurde bedachtzaam rond. Het was zooals hij dacht. Hy vond een hollen boom, waarin hy zich volkomen kon verbergen en hij tril de van triomf' toen hij opmerkte dat zijn vage vermoedens uitkwamen en een der beide personen Miss Ferris wasDegene met wien zy sprak was Hubert Wickbam. Chrislal Egerton wijdde al haar krachteu aan liet zoeken naar het geld van Peter Malencourt, maar hij was misschien dichter by de oplos sing van dat geheim dan zy. Hy luisterde met gespitste ooren. [Wordt vervolgd

De Eemlander | 1908 | | pagina 1