AGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. ZATERDAG 3 OCTOBER 1908. 5e JAARGANG. No. 206. Uitgave van de Naaml. Venaootsehap „DB EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLAN Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. AbonnementspriJ s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs dor Advertóntlèn Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0,10 (By abonnement belangrijke korting.) i T«t plaatsing van advertenties en reclames tan buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet llgeinoen Binnen- en Buitenlandscb tdvertentieljurean D Y. AI,TA, Warmoesstraat 7678 te Amsterdam. )RIE GEMEEN-TE-AMBTENA REN ONTSLAGEN. JHet Dagelijksch Bestuur van Am sterdam beeft drie gemeente-ambte naren ontslagen. tDeze ambtenaren waren redacteuren van het orgaan „Het Prinsenhof", waarin in den laatsten tijd zeer scherpe stukken voorkwamen tegen het Gemeentebestuur. In het algemeen kan men een Ge meentebestuur natuurlijk niet het recht toekennen een ambtenaar niet eervol te ontslaan, die buiten zjjn werkkring, de redactie voert van een of ander blad, dat het Gemeente- stuur niet aangenaam is. Anders wordt de zaak, wanneer die meente-ambtenaren „stelselmatig Ongeoorloofde oppositie kweeken onder andere ambtenaren, waardoor de ede gang van zaken in den ge- eentedienst dreigt te worden ver oord," zooals we in een der bladen lebben gelezen. Dat kan geen Gemeen- •bèbestuur toestaan, zonder daardoor zelfmoord te plegen. ■We jzullen daarom met belangstel ling vernemen, de motieven die B. en W. van Amsterdam tot dezen rigoureuzen maatregel hebben geleid, want tot nu toe weet men daarom trent niets met zekerheid, want het ontslag is door B. en W. gegeven zonder opgaaf van nadere redenen. Misschien wachten zij ,op een inter pellatie in den Raad, die hun in de gelegenheid zal stellen deze redenen publiek te maken. De heer Ketelaar heeft reeds zulk een interpellatie aangekondigd, naar het heet. Intusschen blijkt het weer eens, hoe noodig het is, dat de tucht bij burgerlijke ambtenaren bij de wet worde geregeld. Indien dit reeds het geval ware, zou tegen het misdrijf door de bewuste ambtenaren gepleegd, (naar het engelsch.) 24) Ik dacht, dat ik u gisteren zou hebben kunnen waarschuwen, zei de jonge dame maar u was er niet. U moet zorgen, dat u hier niet gezien wordt. Wat mij betreft hindert bet niet, en al zal ik hem zooveel moge lijk uit den weg blijven, aan den an deren kant is het niet zoo heel erg, als hij mij ziet. K Dankje zij Hubert Wickham. Ik wil niet, dat er vroeger dan noo dig is iets ontdekt wordt. Ik wil mijn eigen oogen gebruiken, dat is alles. Maar jij, Gillian Hier werd het gesprek op zoo'n fluisterenden toon voortgezet, dat hij er niets van kon verstaan. .Eindelijk werden de stemmen weer duidelijk genoeg om voor hem ver staanbaar te worden. ^an wa' Lambert betreft, hoorde hjj Wickham zeggen. Aan *5 njoet ook geschreven worden en ik durf dat niet wagen. Dat moet jij doen, Gillian, Hij moet een waar- misschien niet terstond de zwaarste straf, die een ambtenaar kan treffen, oneervol ontslag, zijn bedreigd. In Duitschland is men ons in dit opzicht ver vooruit. Daar kan men den burgerlijken ambtenaar niet ont slaan dan na eene behoorlijk gevoerde procedure, terwijl dan nog voor den delinquent hooger beroep mogelijk is. In ons land heeft in dergelijke zaken de mindere eenvoudig als recht aan te nemen wat de meerdere over hem beschikt en dit is een onge- wenschte toestand. Nog eens, wij willen de bewuste ambtenaren volstrekt niet verdedigen, we weten daarvoor te weinig van het hun ten laste gelegde de interpellatie zal daarover wel licht doen schijnen, maar deze gebeurtenis doet eens weer het licht vallen op een ongewenschte toestand, namelijk deze, dat in ons land de burgerlyke ambtenaren feite lijk nog buiten het gemeene recht staan. DE OOSTERSCHE-SPOORWEG QUAESTIE. De Agence Bulgare deelt thans den tekst van de gisteren reeds in 't kort vermelde nota mede, die de Bulgaar- sche regeering tot de Mogendheden heeft gericht. De regeering geeft de volgende ver klaring De Maatschappij heeft nooit reke ning gehouden met het feit, dat zij de lijn op Bulgaarsch grondgebied exploiteerde en gedroeg zich steeds alsof zjj volkomen onafhankelijk was van Bulgarije. Verder heeft zij nooit rekening gehouden met de belangen van de Zuid-Bulgaren en schaadde de ontwikkeling van handel en industrie door het verkeer niet over Burgas, maar over Dedeagatsch te doen plaats hebben. Daarom staat Zuid-Bulgarije economisch bij het Noorden des lands ten achter. schuwing hebben, om toch niet meer te schrijven. Het is jammer, dat hij zich zoo gauw door indrukken laat meeslee- pen. Hij zal ons altijd ongerustheid veroorzaken. Maar ik zal hem onder handen nemen. De post vertrekt om vier uur en ik zal dadelijk schrij ven als ik op mijn kamer kom. Het spijt mij, dat u niet mee kan gaan naar mijn kamers bij Mrs. Warner. Weer spraken zij veel zachter, en toen hü weer iets kon verstaan liep hun gesprek over Christal Egerton Het speet mij, dat ik haar niet gezien heb toen ik op Ryelands was, zei Gillian. Ik had gehoopt geduren de dit jaar hen allen te ontmoeten. Tot nu toe, heb ik er maar drie ge zien de broeder en zuster die hier langs kwamen op weg naar Ryelands en de ander. Je moet je best doen allen te ontmoeten. Ik verlaat mij op jou nog eerder dan op mijzelf. Ja ik wil er mijn best voor doen. Maar ik moet hier nu niet lan ger blijven staan. Het is zoo jam mer dat het te gevaarlijk is, te schrijven want die reisjes heen en weer zijn heel vermoeiend voor u, is 't niet? Je meent toch niet, dat ik daar iets tegen heb Gillian Dus ik mag Lambert aan je zorgen overlaten 1 Daarom gingen volk en regeering in Oost-Roemelië er toe over een an dere concurreerende lijn aan te leg gen, wat echter door de vereeniging van beide landen verhinderd werd. Ondertusschen hielden de verschil lende Regeeringen niet op naar mid delen te zoeken, die een einde konden maken aan dezen onhoudbaren toe stand. Daarom begon men den spoor weg Sararaberg—Novatagora te bou wen, die 12$ millioen kostte, maar verijdeld werd omdat een leening in 1893 te Londen kon worden gesloten. Gebruik makend van Bulgarije's moei lijke financieele positie liet de Orient- spoorwegmaatschappij Bulgarije door de banken, die in 1899 de leening gesloten hadden, de verplichting op leggen gedurende 25 jaar een derge lijke spoorlijn niet weer te bouwen. Op die manier is een belangrijke schade toegebracht aan de kapitalen, die tot een bedrag van 34$ millioen belegd waren in den aanleg van de haven te Burgas en van de parallel- lijn HambollyBurgas. Behalve deze materieele schade die geleden werd, wordt ook de nationale veiligheid bedreigd. De maatschappij gebruikt in Bulgarije personeel be staande uit Bulgaarscbe onderdanen. Gedurende stakingen werden locomo tieven, waterpompen eD gedeelten van den spoorweg door de stakers bescha digd. De rails zijn versleten en de bunkers zwak, wat voor het verkeer met Bulgaarsche locomotieven ge vaarlijk is. Aangezien de Turksche Regeering op Bulgaarsch gebied slechts een bepaald aantal locomotieven en waggons toelaat, zoo mist Bulgarije alle zekerheid en op een goeden dag kan er in bet geheel geen rollend materiaal op deze lijnen zijn, wat be wijst, dat de nationale verdediging gevaar loopt. Wat de jongste overname van het bedrijf betreft, zag de regeering zich door de staking gedwongen, de ver binding weer te herstellen en de ver liezen voor de bevolking te voorkomen, vooral omdat zjj vooruit niet kan weten hoe lang de staking zou duren. De overname van het bedrijf en de maatregelen getroffen ten einde de eigendommen der maatschappij tegen de stakers te beschermen, dit alles Dat neem ik op mij. Hij zal niet meer schrijven. Ik wilde wel, dat ik even zeker was van zijn tong als ik hem zal maken van zjjn pen. Maar helaas, wie kan instaan voor iemands tong? Nu Bonjour, Gillian! Goeden dag, mijnheer. U gaat zeker dadelijk naar Ryelands terug, niet waar? Ja, van avond. Hoe ongeluk kig, dat Curzon nu juist dezen tijd heeft uitgekozen om over te komen. Heel ongelukkig, maar wij zul len er ons zoo best moSelyk in zien te schikken. Zij scheidden, de jonge dame wacht te nog totdat haar gezelschap uit het gezicht verdwenen was, toen liep zij met haastigen stap in de richting van de herberg. Ivan volgde haar met wild klop pend hart. Hij scheen op een ge heim gestuit te zijn, dat slechts ont ward moest worpen on in bezit te komen van datgene, waarnaar zoo- velen haakten. Hij begreep, dat er een of andere reden bestond, waarom Hubert Wickham zelf geen brieven schreef- Ten tweede bestond er zeker mensch Lambert genaamd, die ge waarschuwd moest worden niet meer aan Mr. Wickham te schrijven, en die iets wist dat noodzakelijk geheim geschiedde in overleg met den ver tegenwoordiger van de maatschappij. Anderzijds is het duidelijk, dat de staking op bevel begon en eindigde. Terwijl Bulgarije maatregelen nam om de uitwerking van de staking op te heffen, deed men in Constantinopel niet betzelfde. Overwegende, dat de beëindiging van de staking geschiedde door bet toe geven aan de eiscben die de stakers stelden, houdt de Bulgaarsche Regee ring de zaak niet voor zeker, aange zien de mogelijkheid bestaat, dat alles opnieuw begint en bovendien hetzelfde personeel de lijn voor Bulgarije on bruikbaar maken kan. Het Bulgaarsche volk ziet deze ge varen in en billijkt daarom niet alleen de overname van het bedrijf, maar zal de Regeering tot het einde toe met alle middelen ondersteunen. Geen Regeering zal in een dergelijk geval geweld gebruiken tegen de bevolking. Rest dus een overeenkomst tusschen de Regeering en de exploiteerende maatschappij in dien zin, die op wet- telijken grondslag de zaak zoo regelt, dat de Regeering het bedrijf over neemt, zooals dit reeds in 189S afge sproken was. GROOT-BRITANNIË. De ernstige gevolgen van het con flict in de Engelsche katoenindustrie, waarin nog niet de minste verande- ringisgekomen.doen zich reeds gevoelen en het bedroevendste is wel. dat juist de werkliedeu in andere, met de ka toennijverheid in verband staande ondernemingen er het meeste van te lijden hebben. Te Nelson en te Colne bijv. heeft de uitsluiting ook de weverijen stop gezet. 3000 menschen loopen daar zonder werk en zonder hulp rond. Zij bebooren niet tot de aangeslotenen en krijgen dus geen toelage uit de weerstandskas der federaties. De twee groote Maatschappijen te Manchester, die het goederenvervoer voor de voornaamste fabrieken aldaar in handen hebben, zijn verplicht ge weest het aantal goederentreinen, die zij voor dat vervoer lieten loopen, tot op de helft te verminderen. Ook hier staan nu ten gevolge daarvan hon- gehouden moest worden. Ten derde was deze Lambert iemand, die geen geheimen kon be waren, iemand dus van een babbel achtige onbescheiden natuur. Ten vierde was Miss Ferris volko men op de hoogte van het geheim van Mr. Wickham en hielp hem bij zijn plannen. Ten vijfde, als hij die genoemde plannen kon ontdekken, dan zou hij hoogstwaarschijnlijk ook te we ten komen waar het geld van Mr. Malincourt verborgen was. Ten zesde zou een zekere Curzon die Mr. Wickham reden had verre te wenschen, onverwachts thuis ko ken, Mr. Wickham en Miss Ferris bei den kenden Curzon, en terwijl het hun plannen niet dwarsboomen zou, als hij de jonge dame herkende, was het van het grootste belang, dat Wickham voor hem achter de scher men bleef. Ivan had volop voedsel voor al lerlei gedachten, terwijl hij naar de herberg liep. Toch haastte hij zich niet meer dan gewoonlijk en als Miss Ferris hem gezien had. terwijl hij naar zijn eigen kamer ging, dan zou zjj gedacht hebben dat hy een voudig terugkeerde van een wande lingetje, alsof er niets bijzonders in hem omging. derden beambten en werklieden op straat. De autoriteiten weigeren nog steeds halsstarig als scheidsrechter op te treden. Patroons en werklieden hou' den beiden hun eischen staande. Lancas hire gaat donkere tijden tegemoet. BELGIË. De woordvoerder van de afvaardi ging der werkloozen te Antwerpeq, die gisteren ten stadhuize werd ont vangen door den burgemeester, deelde over den toestand o.a. het volgende mede. In de metaalnijverheid zijn werkloos 23 pet. van de werklieden die tot vakbonden behoorengewoon-, lijk zijn deze ook de beste elementen. De overige werklooze werklieden uit deze nijverheid bedragen 50. pet. Zij, die nog aan het werk zijn werken maar 40 uren, terwijl zij anders 60 uren per week werken. In de sigaren- nijverheid 40 pet- werkloozen. Omtrent de beweging aan de haven is het volgende cijfer teekenachtig van de 160 kranen, die aan de kaaien staan waren er Woensdag jl. niet meer dan 28 in gebruik. Daarbij komt nog de crisis in de bouwnijverheid, die op verre na niet afneemt. Het arbeidssecretariaat vraagt dus aan de stad 200.000 frans om in de maanden November, December, Januari on Februari, die men ais de ergste voorziet, de noodlijdenden by te sprin gen. RUSLAND. De cholera-epidemie in Petersburg is de laatste drie dagen op één hoogte gebleven. Maar het regenachtige weder bevordert nu de verspreiding van de ziekte weer. Toch gelooven de dokters, dat het ergste geleden is. Het opzienbarend ont slag. Naar aanleiding van het ont slag der drie gemeente-ambtenaren van Amsterdam, hield gisteravond de Amsterdamsche Bond van Gemeente- Ambtenaren een vergadering. De zaal was stampvol, ongeveer 600 leden waren aanwezig. De drie ontslagenen de heeren Gulden, Smit en Bu- Toen hij een paar minuten later weer uitging wandelde hij daarheen met dat rustige, onverschillige dat hem gewoonlijk eigen was. Hij ging den kant uit van het postkantoor. Het was bijna vier uur, het uur, waarop de post vertrekken zou en als Miss Ferris aan Lambert geschreven had, dan moest die brief binnen een paar minuten wegge bracht worden. Hjj was besloten alles te wagen, om het adres te lezen dat op dien brief stond. Als hij eenmaal het adres had, dan zou hy alles in het werk stellen om den man te vinden, en daarna Ivan bleef staan op een plek waar hij dengeen die den brief weg bracht, kon ontmoeten- Het begon reeds te schemeren, maar hy kon toch alles duidelijk zien. Hoe meer de tijd verstreek, hoe meer hy zich in zijn schik gevoelde. Miss Ferris zou genoodzaakt zyn een boodschapper te gebruiken, want de tyd was nu te kort voor baar, om zelf nog een brief weg te bren gen. Even daarna zag hjj den jongen van de herberg aankomen op een draf met een brief in de hand. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1