UIT _DE PERS. STADSNIEUWS. Rechtzaken. WEERBERICHT. Tbermometerstand Kerk- en Schoolnieuws. Uit de Omgeving. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 3 October 1908. Hoogste barometerstand 770.6 m.M. te Münchenlaagste 756.3 m.M. te Bodö. Verwachting tot den avond van 4 October 1908. WindZuidelijke tot Oostelijke wind. Gesteldheid van de luchtNevelig tot onbewolkt, droog weer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 771 m.M. Vorige stand te 12 uur 770 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 7S .Laagste hedennacht F. 48 'Hedenmiddag 12 uur F. 67 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Zaterdag '3 Oct. des morgens 7 uur 58° F. riks werden onder donderend applaus ontvangen. De onder-voorzitter, de heer De Koning, die de vergadering opende, stelde voor de drie ambtenaren in hun bestuursfunctie te handhaven, waarmee de vergadering onder dave rend applaus instemde. Tal van adhae- siebetuigingen waren ingekomen van Rijksambtenaren- en Rijkswerklieden- vereenigingen en van verschillende Gemeenteraadsleden. Medegedeeld werd, dat voor de steunkas reeds f 250 was ingekomen, dat toezegging gedaan is van een vasten inleg van f190 per maand en dat bovendien de ambtenaren van enkele afdeelingen 1 pCt. van bun salaris zullen storten. Bij acclamatie werd een motie aan genomen, waarin de Bond ten sterkste het ontslag uit den gemeentedienst van de redacteuren van „Het Prin senhof" afkeurt. Voorts kreeg het Bondsbestuur in overleg met andere organisaties blanco mandaat tot het voeren van een actie. De vergadering droeg een geest driftig karakter. Vergoeding vanbrood aan militairen. Door den Mi nister van Oorlog is bepaald, dat met ingang van 1 October het bepaalde betreffende de vergoeding van brood, mede van toepassing is ten aanzien van de ongehuwde onderofficieren en mindere militairen, die recht hebben op brood, en wien vergund is buiten de kazerne te wonen. S t a r i n g-h erdenking. Mi nister Talma en de oud-miDister mr. Veegens zullen de feestelijke herden king van den geboortedag van W. C. H. Staring op a.s. Maandag te Wage- ningen, bywonen. Nederlandsche Heide- maatsc happy. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar weder op de Vischkweekerij der Nederlandsche Heidemaatschappij te Ernst by Vaassen een publieke afvissching der kweek vijvers plaats vinden, ten einde be langstellenden in de vischkweekenj de gelegenheid te bieden van de resultaten van het bedrijf kennis te nemen. Het publieke afvisschen zal plaats hebben op Donderdag 15 October a.s. Er wordt den geheelen dag gevischt van des morgens 10 uren tot des middags 5 uren. De vijvers zijn zoowel per spoor als per rytuig, rijwiel of automobiel ge makkelijk te bereiken. Bezoekers, welke per spoor komen, doen het best af te stappen aan de halte Ernst van den Locaalspoorweg Apeldoorn—Hat- tem. De vy vers liggen op ongeveer eeQ kwartier gaans van de halte. OPLOSSING. Zoo is dan de Bond van Katholieke Kiesvereenigiugen tot eene oplossing van het kiesrechtvraagstuk gekomen, dat zooveel beweging in de partij had veroorzaakt. De Bond heeft zich met overgroote meerderheid verklaard voor „organisch Kiesrecht, waarmede, in verband met den wensch van meer dan ééne zijde uitgesproken, moeilijk iets anders bedoeld kan zijn dan gezinshoofdenkiesrechtdaarnaast zul len andere kenteekenen voor de kies bevoegdheid worden gezocht. Gegeven de omstandigheid, dat op deze vergadering het woord „Alge meen Kiesrecht" nauwlettend moest vermeden worden, om samenwerking met anti-revolutionairen en cbnstelijk- historischen niet onmogelijk te ma ken, kan men met deze uitspraak zeer zeker tevreden zyn. „Het Centrum" brengt zeer van pas in herinnering, hoe tijdens het eerste kabinet der rechterzijde door vooraanstaande mannen onder de kat holieken het zoogenaamde „huismans kiesrecht" op gelijke lijn werd ge steld met het algemeen kiesrecht en als zoodanig veroordeeld. Met dit feit voor oogen krijgt het votum op den Bondsdag bijzondere beteekenis. En wie er nog aan twij felen mocht, dat het gevallen votum een zeer besliste stap vooruit zou wezen, leze slechts de conservatieve Roomsche bladen, die de beteekenis van dit votum trachten te verklei nen o.a. „De Tijd", die met het kinderachtige argument, aankomt, dat gegeven de bekende slechte opkomst, in vele kiesvereenigiugen, men niet kan spreken van een votum van de geheele georganiseerde katholieke partij. Wij zeggen liet „Het Centrum" volmondig naVerdedigers van orga nisch en algemeen kiesrecht, staan wellicht veel dichter bij elkaar, dan men denkt. En daarom begroeten wy deze nieuwe voorstanders van uitge breid kiesrecht met vreugde, en gun nen hen gaarne volbloed tegenstanders van algemeen kiesrecht te heeten, en tochaan de verwezenlijking daarvan mede te werken. (De Vaderlander). De. KUYPER WEER IN DE KAMER. Het .Huisgezin" schrijft: Het schijnt thans wel vast te staan, dat dr. Kuyper naar de Kamer zal terugkeeren. Of dr. Kuyper in Ommen of Sneek de candidatuur aanvaardt, beide zyn vaste districten voor rechts en in beide is zyn verkiezing verzekerd, Dat Kuyper in de Kamer thuis hoort en zyn verkiezing een aanwinst zal zijn voor het parlement behoeft geen betoog. Een aanwinst in het bijzonder voor de rechterzijde, waarvan hij een zoo strijdbaar en geducht kampioen is. Toch hooit men hier en daar onder meuschen, die de politiek volgen, de beduchtheid uitspreken, dat dr. Kuyper zyn zonderlinge houding in de .Stan daard" tegenover het ministerie in de Kamer zal voortzetten. Dat hy niet de voorvechter van het Kabinet zal zyn, maar veeleer moeilykheden op zijn weg zal leggen. En dat het mitsdien beter ware, dat dr. Kuyper voor het oogenblik niet naar de Kamer terugkeerde. Wij deelen de uitgesproken vrees niet. Het ministerie moet gesteund, niet verzwakt. Uit niets is gebleken, dat de rech terzijde in de Kamer of een harer groepen het op een verzwakking van het kabinet toelegt. Integendeel, het wordt con amore en met warmte gesteund. En nu is niet denkbaar, dat de komst van dr. Kuyper in de kamer daarin wijziging zou brengen. Natuurlyk verblyft ook hem het recht tot critiek op regeeringsdaden. Dit recht zonden wy niet graag iemand betwisten. Maar critiek uitoefenen en de posi tie van liet kabinet ondermijnen, den grond onder zijn voeten weggraven, zijn twee verschillende dingen. En tot het laatste achten wy dr. Kuyper niet in staat. Naar wij vernemen heeft de beer H. A. Maas, kapelmeester bij het 4e Reg. Huzaren te Deventer zyn be noeming tot directeur van het syrnpho- nie-orkest „Jubal" aangenomen. Wy vernemen dat in de buiten gewone alg. verg. v. aand. der Amers- foortsche Bank op 3U Sept. aan den Fleer J. J. v. Hoesen Korndorffer op zyn verzoek op 1 dezer eervol ontslag als Directeur is verleend, terwijl als zyn opvolger benoemd is de Heer H. Braat thans administrateur de W.-Friesche Bank te Schagen. De godsdienstoefening voor kin deren, van wege den Nederlandschen Protestantenbond, zal Zondag a.s. worden gehouden in de Remonstrant- sche kerk om half tien. Onder zeer veel belangstelling werd hedenmiddag op de R. K. be- giaafplaats alhier ter aarde besteld, het stoffelyk overschot van wijlen den heer C. Th. van Beek. Behalve afvaardigingen van ver schillende corporaties, waarvan de overledene deel uitmaakte, waren op de kerkhof o.a. aanwezig de Burge meester, de Gemeentesecretaris, tal van raadsleden, leden van Provinciale Staten, Regenten van het Burger weeshuis en leden vau hetEem-college. Aan de groeve werd niet gesproken. De heer D. P. Hamers dankte namens de familie allen voor de bewezen belangstelling. Het eerste nummer is versche nen van het „Sportnieuws", weekblad gewyd aan Voetbal, Korfbal, Cucket, Lawi.-Tennis, Hockey, Kegelen, Wiel- ryden, enz. Het doel van dit nieuwe, van steeds opbloeiend sportleven getuigend, week blad, waarvan de heer N. F. Tb. Pohle met cle drukkerij Hoon te de uitgevers zyn en de heeren A. Rorueyn, D. E. Bosselaar Jr. en C. ten Bruggencate de redactie hebben, is: Utrecht, Amersfoort, Hilversum en omliggende plaatseu een sportblad te geven, dat voldoet aan de eischen, welke aan zulk een blad mogen worden gesteld. De toeristenvereeniging „Bonds- belang" te Utrecht maakt morgen een tocht over Amersfoort, Hoeve laken, Barneveld, Voorthuizen, Udde- lermeer naar Apeldoorn. De terugtocht zal per trein geschieden. De le luitenant J. W. D. Ha- velaar die van Amersfoort naar Utrecht is overgeplaatst is aldaar in garnizoen aangekomen met bestem ming voor de veld-artillerie. Aan het politie-bureau zijn in lichtingen te bekomen omtrent een krielhaan, opgepikt op de stations straat en een city-bag, achtergelaten in de apotheek van den heer Ver molen. SPEENHOFFDE LA MAR. Ofschoon het Vrije Tooneel niet zooveel publiek ditmaal heeft getrok ken als vorige jaren, was toch de zaal van Amicitia gisterenavond voor een goed deel gevuld, en zal het optreden dus in financieel opzicht, voor de ondernemers wel een succes zijn ge weest. Dat het Vrije Tooneel hier veel vrienden en, om vooral de dames niet te vergeten, veel vriendinnen bezit, is gisterenavond weer bewezen. De lach spieren zijn bij bet overgroote deel van het publiek den heelen avond in beweging geweest en zeker niet het minst, wanneer de grappen uiterst pikant waren. En dat gebeurde nog al eeDS. Na een verdienstelijk uitgevoerd pianonumrner, waar een heel gering deel van het publiek naar luisterde, kregen we het „Confectlekindje", een klucht in een bedrijf van George Verenet. De opzet is niet onaardig de pas twee maanden getrouwde Frits Schouten neemt van zyn vriend Wil lem een baby in ontvangst, die voor „de jonge mebeer" boven is bezorgd. Nap. de la Mar is hier eenig leuk, de herinnering aan de laatste kermis komt hem nu een beetje plagen en brengt het publiek in een aanhou dende lachbui. Maar verder is de uit werking vrywel mislukt en heel erg flauw. Zelfs Nappie, die spoedig van niets iets weef. te maken, schoot hier te kort, maar 't lag niet aan hem, het stukje draagt de schuld. Een klein deel van het programma werd voor de pauze gevuld door den heer Speenhoff en zyn vrouw. De liedjes van den dichter-zanger blijven voor ons de meeste bekoring houden, wanneer er in blijft dien weemoedigen opklank, die het meeren- deel zijner eerste liedjes kenmerkt. Wanneer hij zich dan ook te buiten gaat aan een, op zich zelf, heel aardig vers, als Het Hollandsch ideaal, dan doet hij ons vreemd aan, voor ons gevoel is dat geen lied voor dezen zanger. Stel daarnaast „De stille zwabber" geheel in de omlijsting dei- echte Speenhoffliedjes, waaraan hij zyn grootste succes heeft te danken en het enorme verschil moet ieder opvallen. Jammer dat hy zich zoo bescheiden toonde en maar zoo weinig liedjes zong. Mevrouw Speenhoff—Prinz had ook veel succes met eenige nieuwe liedjes, waarvan vooral dat van den zoon en zijn moeder veel indruk maakte. Daarna kwam Nap de la Maij de humorist bij uitnemendheid. Zyn optreden, zyn uiterlijk en mimiek doen reeds een schaterlach opgaan voor hij nog een mond opengedaan heeft. En Nap heeft ze gisteren laten lachen. Hij ging meermalen dicht langs het kantje, maar zoo'n beetje tingel tangel kunst schijnt nu eenmaal het meest succes, in allerlei opzicht te hebben. Het leukst vonden we hem m de Nieuwe Vaderlandsdhe Geschiedenis, waarin hy met een bewonde; ens waar dige vlugheid in een korte spanne tijds ons een beeld gaf van de Vader- landsche geschiedenis, Ten gebruike aanbevolen, Aan lagere en hoogere scholen. Naar dc nieuwste bronnen bijeen gebracht, Van af de Batavieren tot negentien acht. Na de pauze kregen we een klucht van de heeren de la Mar en Schmitz „Hal die Nappie." Dit was een echt stukje voor dit gezelschap, vol grap pige tooneeltjes en allerdolste scènes, teiwyl natuurlijk het pikante sausje niet ontbrak. Het lachsucces was dan ook enorm en menigeen zal zeker zijn avond reeds daarom alleen reeds niet beklaagd hebben. Eens flink de lever te laten schudden is ook heel wat waard. Wanneer dit gezelschap dit seizoen nog eens terugkomt, hopen we echter wat meer van Speenhoff te krijgen. Zonder iets te kort te willen doen aan de volstrekt niet onbeduidende verdiensten van Nappie, gelooven we toch dat de avond er bij winnen zou. PREDIKBEURTEN. van Zondag 4 Octber 1908. EVANG. LUTFI. KERK. Yoorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Meijere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 1.1 uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Voorm. 10] uur, Ds. E. M. ten Cate. BARNEVELD. Zekere R. alhier, een niet al te jeugdig weduwnaar, was ondertrouwd meteen weeuwtje uit een naburige gemeente. Gisteren nu, toen hij van de receptie, die hy ten huize vau het bruidje gegeven bad, huiswaarts keerde, werd hy, waar schijnlijk door een vroegeren mede minnaar van de schoone Gretlia, op gewacht en duchtig afgeranseld. Jammer genoeg, had hij reeds zijn trouwpak aangetrokken, dat bij de vechtpartij zooveel te verduren had, dat van het even te voren nog fon kelnieuwe kleed slechts enkele Harden waren overgebleven. Aan hem wordt dus opnieuw be wezen, dat de weg naar het geluk vaak met allerlei hindernissen gepla veid is. Met den schapenhandel blijft het nog steeds traag gaan, en, naar het zich laat aanzien, zal hierin voor eerst wel geen verbetering komen. Donderdag besteedde men voor hamels f 11 Jt f 15, voor lammeren f9 a f 12 en voor ooien f7 h f10. Aangevoerd waren 93S stuks. ZEIST. Tot hoofd aan de christe lijke school te Naarden is benoemd de heer K. Visser, alhier. SOEST. De Gemeenteraad benoemde tot eersten ambtenaar van den Burger lijken Stand, den heer J. Cornelissen te Ede, benoemd commies ter secre tarie. Bij de vaststelling der gemeente- begrooting voor 1909 werd besloten het percentage der verlichtingsbelas ting te brengen van 3 op 2 het aan tal opcenten op de personeele be lasting te verminderen van 40 tot 30 en tot invoering met ingang van 1 Januari e.k., eener inkomstenbelasting, ter dekking van het reeds bestaande en door verlaging der bovengenoemde belastingen aanzienlijk vergroote tekort op de begrooting. Kantongerecht. Door liet kantongerecht alhier zyn de volgende vonnissen gewezen Dronkenschap bij toe herhaling D. B. zwervend 3 weken, ie herh. P. O. te A'dam 3 d., ie herh. E. v. B. te Nijkerk 3 d., ie herh. J. W. te A'foort, J. v. W., J. W. beiden te Soest, P. K. te Harderwijk, J. de J. te Leusdeu, G. H. te Baarn, allen f3 of 3 d. Op verboden grond, loopen M. C. te Baarn f f of I d., J. K. f3 of 3d., M. R. f 5 of 3 d., beiden te Soest, J. R. te Utrecht f 1 of 1 d., B. H. te A'foort f 1 of 1 d., M. H. te Wouden berg f3 of 3 d. Nachtelijk burengerucht verwekken G. v. d. B. en J. N. beiden to Baarii f3 of 3 d G. H. f3 of 3 d., C. K. f 3 of 3 d. beiden te Barneveld, J. L. te A'foort f2 of 2 d. Als getuige niet verschijnenJ v D. te A'foort f10 of 10 d. In staat van dronkenschap dc orde verstorenR. v. E. te A'foort f 3 of 3 d. Het vervoer door een trekdier op pijnlijke wijze doen plaats hebbenG. de K. te Baarn f 6 of 3 d. Zonder recht daartoe vee op een anders land laten loopenG. P. te Eeiunes f2 of 2 d. Straatschender jN. K. te Laren f5 of 3 d. Rooken in een n i e t-rook-coupéH. L. te A'dam f 3 of 3 d. Op den spoorweg loopenH. K. te A'dam f 2 of 2 d. In verlojlocaliteit slerkcndrank in voorraad hebben recidivistD. S. te A'foort 7 d. Wielryden zonder licht: J. G. te Hilversum, M. B., G. v. O. beiden te Soest, T. L. te Nykerk, M. H. te Maarn, A. P. te A'dam, P. de L. te Woudenberg, W. v. B. te Ede, G. v. B., F. W. M., A. J. v. d. H., allen te A'foort en f 2 of 2 d. Rijden met voertuig zonder lichtE. v. d. B., B. D., L. C., allen te Laren en f 2 of 2 d. Rijden met automobiel zonder een signaal te geven, daar waar zulks noodig blijkt te zyn A. J. L. S. en J. W. S. beiden te Baarn, ieder f10 of 5 d. Te Baarn met ongekeurde vise/, venten E. G. te Bunsohoten f 0.50 ol 1 d., P. K. te Huizen f3 of 3 d. Te Leusden op den weg zingen .- J. S. en T. G. te Leusden ieder f 1 of 1 d. AANGENOMEN WERK. II. Het we zenderovereenkomst. Veelal wordt in den landbouw, naast betaling in geld, nog betaling in natura toegepast. Voor betaling evenredig aan het voortgebrachte werk zal echter de vergoeding door geld het meest in toepassing komen. Accooidbetaimgis alleen op hare plaats wanneer voor den arbeider de mogelijkheid bestaat zjjne volle caps- Uteit aan te wenden het loon voor de uitvoering van het werk word vastgesteld naar een aan te nemen eenheid het gedane werk meetbaar is in getals- gewichts- ruimte of oppervlakte-eenheden, terwyl de deug delijkheid van het verrichte werk moet kunnen worden gecontroleerd. Het hoofd voordeel voor den werk gever bestaat in de grootereprestatie van den arbeider. Het blykt immers dagelyks dat de „aangenomen" werker veel meer presteert dan de daglooner I Het werk komt sneller klaar en de daardoor ontstane geringere behoefte aan arbeiders is van zeer groot be lang voor den werkgever. Waar het echter zijn hoofddoel wordt zyn werk goedkooper te laten uitvoeren dan in tijdbetalmg mogelyk is begeeft bij zich op afkeurenswaardige dwaalwe gen bet geleverde werk behoort den arbeider volledig betaald te worden, en geschiedt dat niet, dan verrijkt de werkgever zich ten koste zijner ar beiders. Ook bedrijfstechnisch is alles vóór betaling naar het geleverde werk zij vermindert het totaal der arbeids- loonendoordat de bedrijfsleider bij aangenomen werk in de tijden van overvloedige arbeid met zoo weinig mogelijk volk toekan en hij in de perioden van weinig werk dus ook weinig arbeiders in zijn dienst behoeft te houden. Dit geldt natuurlyk alleeD voor de z.g. vaste arbeiders van de tijdelijke krachten behoeft hier niette worden gesproken, dezen werken ons land trouwens als regel toch it accoord. Het gewichtig punt vermin dering van opzichtboudende personen, behoeft hier evenmin te worden be sproken aangezien in ons vaderlandscti klein bedrijf meestal geen sprake is van groepen arbeiders die onder voort durend toezicht moeten werken. Wat betreft de bezwaren die de Duitscbe landbouw ondervindt, ten opzichte van de buitenlandsche sei zoenarbeiders staat de Nederlandsche gelijk met de mannen die zonder woonplaats te hebbeD in de gemeente waar ze komen "werken, in korten tyd een flink bedrag willen verdienen. In deze rubriek behooren de gras maaiers en aardappelrooiers thuis. Bij dezen beslist niet zoozeer de ar beidsgeschiktheid als wel de werklust en die laat juist vaak te wenschen over. Hier is aangenomen werk dus de oenige oplossing. Een andere vraag is of bet aange nomen werk ook nadeelen voor den werkgever medebrengt. Die bestaaD inderdaad en blijken uit bet feit dat

De Eemlander | 1908 | | pagina 2