WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Rechtzaken. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. Ingezonden. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 8 October 1908. Hoogste barometerstand 772.4 m.M. te Munchenlaagste 748.8 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 9 October 1908. Wind Zwakke tot matige Zuidelijke tot Z.W.-ljjke wind. Gesteldheid van de luchtGedeel telijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Iets warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. Êarometerstand hedenmiddag te 12 rjur770 m.M. Vorige stand te 12 uur 771 m.M. te Amersfoort. •.Hoogste gisterenF. 66 ■Laagste hedennacht F. 42 Hedenmiddag 12 uur F. 60 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Donderdag 8 Oct. des morgens 7 uur 55' F. Alles mooi en wel, maar het trac- taat van Berlijn, door Frans Jozef mede onderteekend, wordt door hem een voudig verscheurd. Is het wonder als de volkeren scep tisch zullen gaan denken over vredes conferenties, tractaten enz., nu z(j zien, dat de besluiten daar genomen, V de bepalingen daarin vermeld en be zegeld, juist zoolang zullen bestuan, '(tot éen der onderteekenaars er genoeg «ran krijgt? Eindelijk is er een officieel oordeel verschenen van de Turksche Regeering over de gebeurtenissen der laatste dagen. De Turksche gezant heeft dit overhandigd aan den Franschen mi nister van Buitenlandsche Zaken. Wy hebben, zegt de Porte met een gevoel van de grootste verbazing ver nomen, dat de vorst van Bulgarije gisteren de onafhankelijkheid van het vorstendom en de verheffing ervan tot koninkrijk heeft uitgeroepen. Deze onverwachte daad is een schending van het tractaat van Berlijn en steunt op geen enkel feit, dat de misken ning van de bepaling in dat tractaat kan verklaren. De vorstelijke regee ring heeft een zeer demonstratief voorbeeld gegeven van hare minach ting voor het internationale recht en voor hare verbintenissen, en van haar gebrek aan eerbied voor de raadge vingen van de groote mogendheden. De Turksche regeering komt dan ook uit naam van den Sultan, met kracht op tegen de houding van vorst Fer dinand, doet een dringend beroep op de mogendheden, die het tractaat van Berlijn geteekend hebben en verzoekt hen met aandrang zoo spoedig moge lijk van hare meening te doen blijken ten aanzien van het houden van een congres tot onderzoek van de voor waarden, onder welke een wettige l, orde van zaken in Bulgarije en Oost- Roemelië gevestigd kan worden en de belangen gehandhaafd kunnen worden, welke de internationale verdragen aan Turkije verzekeren. De Turksche regeering zou toe vlucht kunnen nemen tot geweld, om hare rechten te doen eerbiedigen, maar uit eerbied voor de tractaten en uit hoofde van de algemeene behoefte naar vrede in Europa wil zy een der gelijk uiterste vermijden. Zij verwijst de zaak dus naar de mogendheden, die deel hebben genomen aan de op stelling van het tractaat van Berlijn en zal de beslissing afwachten, waar toe zij zullen komen. Niettemin tee kent de Porte nadrukkelijk protest aan tegen de inbreuk, die op dat tractaat is gemaakt. Zij behoudt zich op de uitdrukkelyste wijze alle rech ten, welke die internationale acte haar verleenen, voor. De Turksche gezant zeide dat hij voor het oogenblik niets aan dezen omzendbrief had toe te voegen. Reuter, die veel werk heeft dezer dagen, bericht, dat de eerstvolgende stap in de tegenwoordige diplomatieke moeilijkheden de verzending zal z(jn van een nota, die de Russische regee ring tot de onderteekenaars van het tractaat van Berljjn zal richten, waarbjj een congres wordt voorgesteld om over den nieuwen toestand van gedachten te wisselen. Het kan als zeker be schouwd worden, dat de mogendheden, voor het Russische voorstel wordt aangenomen, den nauwkeurigen om vang van de gedachtenwisseling en van het program zullen bepalen. Dan zal er geen vrees z(jn, dat het con gres voor verrassingen gesteld wordt. De onderhandelingen omtrent dit komende congres schijnen een klein oponthoud te ondervinden tengevolge van de bezwaren, di6 Engeland ten aanzien van het program van dat congres maakt. Een Russische eisch, om het vraag stuk van de Dardanellen aan de orde te stellen, zou met name de kwestie netelig maken. Frankryk doet al zijn best om de moeieljjkheden te effenen. Intusschen wordt de afkondiging van de vereeniging van Kreta met Griekenland door de Kretensen, beves tigd. Wij hebben nog niet gehoord of Griekenland zelf deze daad goedkeurt, maar de quaestie is er niet minder ingewikkeld door geworden. DENEMARKEN. De Minister van Financiën, Nee- gaard, die gisteren door den Koning werd ontboden, heeft beloofd te trach ten een nieuw Ministerie te vormen. Hij wendde zich gistermiddag tot de beide groepen van de regeeridgsparty, de linksche hervormingspartij en de gematigden, die steun beloofden. Tweede Kamer. De open bare vergaderingen van de Tweede Kamer worden hervat op Dinsdag 13 dezer, voormiddags te elf uur. De verkiezing te Sneek. Naar de Leeuw. Ct., verneemt, heeft de Christelyk-historische kiesvereeni- ging te Sneek met algemeene stemmen besloten de candidatuur van dr. Kuyper niet te steunen en de kiezers by de a.s. stemming vrjj te laten. By dit bericht, dat zoo duidelijk weer bewijst hoe het oud zeer der vroegere Frieseh-Christelyk-historischen tegen dr. Kuyper nog steeds niet genezen is, brengen wy in herinnering, dat het- hoofdorgaan der Chr.-hist., de „Nederlander" schreef „Bjj de tusschentydsche verkiezingen te Ede of te Sneek, en ook later te Sliedrecbt of te Tietjerksteradeel, had den wij hem (dr. Kuyper) gaarne ge- candideerd gezien. Nu te Ommen zijn candidatuur doorgaat, dringen wij er krachtig op aan, dat hem ook door de onzen warme steun worde verleend, in elk dorp van het district." De „Stand." nam dankbaar akte „Dat is loyaal steun bieden, zooals het vroeger onder de partyen Rechts altoos in zwang was. j i „Dit kan in Ommen en Sneek goed doen. „Goed doen ook met het oog op den grooten electoralen veldslag, dien we in Juni tegengaan, en ten zeerste door ons gewaardeerd." Jawel, maar de Friezen denken er anders over. Het ontslag te Amster dam. Gisteravond hield de Federa tieve Bond van Gemeentewerklieden te Amsterdam een druk bezochte huishoudelijke vergadering, naar aan leiding van het ontslag der drie ge meente-ambtenaren. Aan de mededee- lingen, na afloop door het bestuur verstrekt, ontleenen wjj, dat de heer Smit, een der ontslagenen, ter ver gadering de zaak toelichtte. Zjjn binnentreden ontlokte den aanwezigen een krachtig applaus. Besloten werd in alle opzichten aan de actie deel te nemen en den steun in te roepen van het N. A. S. en van de christelijke organisaties. Aan het eind der vergadering werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen De vergadering der afd. Amsterdam van den Ned. Fed. Bond van Gemeentewerklieden enz., besprekende het ontslag der drie redacteuren van Het Prinsenhof, orgaan enz., gehoord de motieven welke B. en W. er toe hebben geleid bovengenoemd ontslag te geven, keurt dat ongemotiveerd ontslag ten sterkste af, besluit krachtig actie te voeren voor de vryheid der vak pers en deel te nemen aan de actie, welke door den Ambtenaarsbond in samenwerking met andere organisaties gevoerd zal worden, ten einde dat ontslag ongedaan te maken. Dr. KUYPER EN HET KABINET. In de Standaard-driestar wordt ge zegd, dat wie dr. Kuyper kent, zeer goed weet, dat hij stellig niet naar de Kamer zal gaan, om een bevriend Kabinet te bestryden. „Er gaat niets af zoo vervolgt de driestar van ons vroeger zeg gen, dat dit Kabinet in onvoorzichtig heid geboren is, en dat het in zijn optreden wel wat al te voorzichtig is geweest, om de meerderheid niet te prikkelen. Dat was o.i. geen ge zonde politiek, maar uit de abnormale positie, waarin het Kabinet verkeerde, volkomen verklaarbaar. „Thans echter is dit achter den rug. In de jongste openingsrede mikte het Kabinet niet verder dan dit éene zittingsjaar. En dat onze beste man nen, al bleven ze eenigszins schuil, aan hun belydenis ontrouw en aan hun politieke overtuiging ontvallen zouden zjjn, is door ons nooit beweerd, en zal eventueel op de beslissing van den candidaat voor Ommen wel geen oogenblik van invloed zijn." Naar wjj vernemen ondervindt de Amersfoortsche Vereeniging tot be strijding der tuberculose veel steun en sympathie by Amersfoort's inge zetenen. Na de vergadering van 24 Sept. waarin dr. van Gorkom als spreker optrad, zijn een aantal dames druk aan den arbeid gegaan om door middel van huisbezoek leden te win nen. Dat dit werk nogal succes heeft gohad, kan hieruit blijken, dat het ledental reeds boven de 200 is gestegen terwyl ook een niet geringe som aan giften is verzameld. De Vereeniging zal dan ook zoo spoedig mogeljjk haar nuttigen arbeid aanvangen, 't Spreekt echter vanzelf dat meer steun nog al tijd hoogst welkom en ook dringend noodig is. Zondag a.s- heeft de ontmoeting H. V. C. II—Voorwaarts uit de Bilt plaats. Het eerste elftal heeft dien dag rust. Onder zeer veel blijken van be langstelling herdacht heden mej. M. M. van Mill, onderwijzeres aan de Meisjesschool, den dag waarop zy voor 25 jaar bij het openbaar onder wijs te dezer stede in functie trad. Namens de leerlingen werd haar een gouden horloge, en namens haar collega's een dito ketting aangeboden, terwjjl ook van andere zyden haar de ondubbelzinnigste blijken van sympathie gewerden. De "Wethouder van Onderwijs, de heer M. L. Celosse complimenteerde haar namens het Dag. Bestuur, terwijl de heer E. G. Drenth als voorzitter der commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs het woord voerde. Dat men in den a.s. kermis tijd niet thuis behoeft te blijven, maar dat voor eiken kermisavond voor uit gaan gezorgd is, bewijst de reeks van voorstellingen in Amicitia. MaandagavondNederl. Operetten- ensemble met ,'t Lustige Weeuwtje". Dinsdag-, Woensdag- en Donderdag avond Henri ter Hall en de laatste avonden zullen de Gebr. van Lier uit Amsterdam optreden. Als vervolg op den afstandsrit van Dinsdag hadden Woensdagmor gen ten elf ure op de heide naby de Hoeve der Veeartsenijschool de dres- suurproeven plaats voor die officieren van het le regiment veld-artillerie, welke den afstandsrit binnen den tijd van drie uren hadden afgelegd. Hiertoe moesten de verschillende deelnemers gedurende zeven minuten hun paard voorrijden en die bewe gingen uitvoeren, welke in de „Rui- terschool" zijn voorgeschreven. De jury bestond uit luitenant-kolonel baron Van Hogendorp, kapitein-adju dant jhr. Sickinge en kapitein De Reus. De uitslag was ten slotte: le prijs luitenant J. J. Van Santen, Amersfoort; 2e prjjs luitenant jhr. Gevers Deynoot, Utrecht; 3e prys luitenant J. E. Haitsma Muiier, Amers foort, 4e prys luitenant-adj. W. H. E. Vrijdag, Amersfoort. Nadat de regiments-commandant, kolonel A. van Seters, de pryswinners gelukgewenscht had met hun wel verdiend succes, werd het feest be sloten met eenjgezelligen lunch in het bosch, opgeluisterd door het muziek korps van het le regiment veld artillerie. De officieren van het garnizoen Utrecht keerden te half 4 met de regimeutsmuziek voorop in de stad terug. U. D. Door de politie zijn een drietal jongens opgespoord, die ontvlucht waren uit bet gesticht te Hoenderlo. Hedenmiddag werd op een hand wagen door de politie vervoerd een stomdronken heerschap, die op den Zuidsingel slapende gevonden werd. Eenige belangstelling hier en daar had „Pietje Puck", zoo scheen het in cognito van den reiziger te zyn, natuurlyk wel. Hartverheffend was het schouwspel anders niet. BARNEVELD. In de Dinsdag ge houden raadsvergadering werd o. m. een adres behandeld van ds. J. H. Houtzagers, predikant bij de Gere formeerde gemeente te Kootwijk, waarin hy, mede namens alle inge zetenen van dat plaatsje, verzoekt, in het vervolg vrijgesteld te worden van het betalen van hoofdelijken omslag, en wel om reden de raad dezer gemeente, tweemaal afwijzend be schikt heeft op een verzoek van hem om een verbindingsweg tusschen Koot wijk en de harde wegen eveneens te doen verharden. Mocht de raad ech ter meenen, hem in 1909 wederom te moeten aanslaan, dan zal bjj zoo vrij zjjn de betaling te weigeren. Bij een eventueele vervolging zou dan in hoogste instantie kunnen worden uit gemaakt, of het billjjk is, iemand wel in de lasten, doch niet in de lusten van een gemeente te doen deelen. De voorzitter, W. Baron van Na- gell, zeide het te betwijfelen, of het wel op den weg van een predikant ligt, aan zijn gemeentenaren het voor beeld te geven, zich tegen bestaande wetten te verzetten. Het adres werd hierna voor kennis geving aangenomen. SOEST. De Gemeenteraad die bjj een der vorige zittingen het voorstel om een inkomstenbelasting in te voe ren heeft verworpen, is thans daarvan teruggekomen en zal deze belasting heffen van 1 Jan. 1909 af. De Raad dezer gemeente zal op Vrydag 9 Oct. a.s. des voormiddags om 10 uur in het openbaar vergade ren, tot behandeling van de volgende punten 1. Stemming over bet voorstel van A. G. Wilkens, om jaarlyksch op de begrooting uit te trekken een bedrag van f 40 voor elk der buitengewone veldwachters bestemd om na afloop van het jaar, te worden toegekend wegens politiediensten. 2. Stemming over het voorstel Van Klooster om den post voor aanleg, onderhoud enz. op de wegen enz. op de begrooting voor het dienstjaar 1909, uit te trekken ten bedrage van f 2000, waarover de stemmen in de laatste zitting hebben gestaakt. 3. Voortzetting der behandeling en vaststelling der gemeentebegroo- ting voor 1909. 4. Vaststelling van het besluit tot heffing van opcenten op de personeele belasting. 5. Behandeling en vaststelling eener verordening op de heffing en invor dering eener inkomstenbelasting. NIJKERK. Op daartoe gedaan ver zoek is eervol ontslag verleend aan den heer C. H. C. Plemper van Balen, als lid der gezondheidscomm., zetelende te Njjkerk. HET FLUITEND RAADSLID. Gisteren deed het Gerechtshof te 's Hertogenbosch uitspraak in de zaak van den heer E. Van Wely (fluitend Raadslid) te Roozendaal, hem veroor- deelende tot een geldboete van f 60, subs. 12 dagen hechtenis. Het vonnis der Rechtbank te Breda luidde 6 dagen gevangenisstraf. AANGENOMEN WERK. IV. Blijkt dus uit het aangevoerde, dat in verband met het karakter der accooidbetaling, zij niet altjjd toege past kan wordener treden nog andere moeilijkheden op die speciaal samenhangen met de eigenaardigheid van het landbouwbedrijf. Groote moeilijkheid by de vaststelling van een betalingsvorm levert de nog veel in gebruik zynde belooning in natura op. Hoe in den regel eene betalings eenheid wordt vastgesteld, welke factoren daarbjj in acht moeten ge nomen worden en hoe de uitkomsten gecontroleerd, behoeft hier niet te worden nagegaan. De grootste verwikkeling ondervindt de werkgever, wanneer behalve de gewone arbeiders ook familieleden deelnemen aan het werk of naast de vaste arbeiders die loon in geld en in natura ontvangen, daggelders kornet werken die alleen in geld betaald worden. Als arbeiders die beloonine I ook in natura genieten, worden, hierbii vooral beschouwd, de inwonende dij in den regel als knecht worden aanl geduid. De invloed van accoordbetaling oj den arbeider, doet zich gelden ij moreel en intellectueel opzicht en za! vooral verheffend zjjn wanneer de werkgever een goeden loonmaatstat aanlegt, ontworpen op een gezonds basis. Daarmede wordt het toenemen! streven van de arbeiders om by zoo gering mogelijke prestatie een zoo hoog mogelyk loon te verdienen, tegengegaan. Hoevele malen blijkt niet, van de zjjde van den arbeider, bet bewustzijn den tjjd zoek te moetos maken aangezien toch vanzelfsprekend betaling naar den maatstaf van tjj volgen moet. Contract met industri» arbeiders kan hier soms fataal werk-i, Het is van groot belang voor de. werkgever te zorgen dat de arbeiden „hart" voor zjjn bedrijf hebbendal ze er steeds op uit zjjn in kortei tjjd veel en goed werk te doen, en dat wordt bevorderd door goed ingel richte accoordbetaling. De gedacht-I te ontwikkelen dat de werkman geetL machine is, maar een mensch, diejl zijnen patroon helpt bjj het strevetg naar zijn doel, is een groot moreel voordeel, bovendien groeit het ver-l trouwen, in eigen bruikbaarheid et eene zekere mate van zelfbewustzjit komt eiken mensch in zjjnen arbel ten goede. Hier op dit gebied als g* volg ook den werkgever. In ons land waar weinig me', machines wordt gewerkt, heeft dt ontwikkeling van het intellect vat1 den landarbeider weinig beteekenis: noch voor hem zelf noch voor zijnet werkgever. Waar zulks wel het ge val is zullen van zelf groepen vsl personen ontstaan, waarvan dezen geschikt zjjn voor een bepaald werk, genen voor een ander. Dan zullen zulke arbeiders, bjj goede betaling, in dienst van den landbouw bljjven ter-I wjjl deze tak van volksbestaan nu integendeel maar al te vaak ljjdt onder den vloek der verhuizing van de intelligente arbeiders naar de ia- brieken waar zjj betaling ontvangen overeenkomstig hun arbeidsvermogen. Men houde bjj berekening der loonen vooral de volgende factoren in het oogaangezien ze allen zij hel i in meerdere of mindere mate inviel hebben op de hoeveelheid en de:l aard van het te leveren werk. De weersgesteldheid kan het werk bevorderen of tegengaan droogte isl nuttig bjj het behakken van het gewas;|; vochtigheid juist gewenscht bij het grasmaaien. De grondgesteldheid kan bjj hat- i arbeid den loonstandaard beïnvloeden; de maatstaf mag bjj lossen grond lager zijn dan bij vasten. De ligging der akkers is in ons klein bedrijf 'an weinig invloed Andere factoren zijn de stand van 1 het gewas, de opbrengst enz., die f echter ieder het werk op verschillende wyze bevorderen of hinderen. De arbeidsduur en het dagloon' hebben echter onder alle omstandig- L heden op de loonmaatstaf geheel denzelfden invloed, de geschiktheid van de arbeiders natuurlijk ook. Omtrent eene doelmatig doorge voerde betaling in verband met het geleverde werk valt echter een ding op te merken. Wil deze betalings wijze nuttig en voordeelig werken! voor den landbouwer-werkgever eni verheffend, in moreel en sociaal op zicht zyn voor den arbeider, de alge meene arbeiderstoestanden verbeteren en het gebrek aan landbouwarbeiders opheffen, althans verminderen, dan moet ze naar alle richtingen recht vaardig worden toegepast. Alleen op die voorwaarde kan beti systeem gezond genoemd worden J terwyl het in het tegengestelde geval uitbuiting van den arbeider door den werkgever tengevolge zou hebben, zich wrekend in nog grooter tegenzin in landbouwwerk en nog omvangrijker landvlucht, dan men juist door het stelsel wenscht te verbeteren en te gen te gaan. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie I Nu onlangs in een onzer plaatselijke j bladen een stuk over Staatspension- neering geschreven stond, verzoekt ondergeteekende beleefd opname van het volgende. Daar Staatspensioneering een schoon doel is, hetwelk reeds in eenige lan den bereikt is, en naar ik meen ook in ons land reeds duizenden per sonen lid van den Bond tot Staats- i pensioen zijn, i9 ondergeteekende be-

De Eemlander | 1908 | | pagina 2