DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. FNO. 223, VRIJDAG 23 OCTOBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Yenaootsehap „DE EEMLANDER' Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Ingezonden. EEMLANDER Hoofdredacteur R- G. RIJKENS. Abounementspr ij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtiën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort por regel - 0.10 (Bjj abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van aikerlcntiün cn reclames van buiten hot kanton Amersfoort in dit blad is „uilsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bnitcniandsch Advertentiebureau D. ALTA, Warmoesstraat 76—78 to Amsterdam. DE CRISIS IN HET OOSTEN. Van en over den Balkan is er op dit oogenblik weinig nieuws. Alleen hebben we melding te maken van een paar tegenstrijdige berichten omtrent de eventueele conferentie. De Engelsche minister Grey heeft in bet Lagerhuis gezegd, dat de onder handelingen, die er thans tusschen de mogendheden worden gewisseld, ten doel hebben, eenige instemming te verzekeren met het programma der conferentie. De conferentie, zeide hij, za. zonder het gebied der stoornis te verwjjden, geraken tot een regeling der moeilijkheden, geschapen door de jongste gebeurtenissen. De Engelsche regeering vertrouwt, dat het eerste onderwerp waar de conferentie zich toe zetten zal, zal zijn, een compen satie toe te kennen aan Turkije, de belangen van Turkije te waarborgen, en bet nieuwe regeeringsstelsel te steunen, dat zulke zegenrijke gevolgen beeft gehad voor het beheer van het Turksche rijk. Het voorstel tot een conferentie was in de eerste plaats uitgegaan van Turkije, maar het denkbeeld was ongeveer ter zelfder tijd van meer dan een kant opge komen. Uit Rome wordt echter gemeld, dat men in verschillende Europeescbe hoofdsteden weiDig gunstig gezind is voor het plan van de bijeenroeping eener conferentie, die onnoodig geoor deeld wordt met het oog op de onmid dellijke overeenkomsten, die tot stand komen tusschen de Mogendheden, die meer dadelijk bij de Balkanaangele genheden betrokken zijn (Italië blijft er echter evenals Westersche Mogend heden bfj, dat de meening eener conferentie de veranderingen in den Oostelijken status quo dient te be krachtigen. Naar de Echo de Paris uit Boedapest verneemt blijft Oostenrijk zich ten oorlog toerusten. Aldoor hoort men van officieren met verlof die worden opgeroepen. Aan alle spoorwegmid delpunten worden maatregelen geno men. De monitors op de Donau liggen nog in het gezicht van Belgrado en houden schietoefeningen. BELGIË. Het bestuur der tentoonstelling van Brussel deelt aan de Nieuwe Gazet het volgende mede: De telegrammen uit den Haag toe gekomen en die vermelden dat de Hol- landsche Kamer het door de regeering gevraagde krediet geweigerd heeft voor de Hollandsche deelname aan de ten toonstelling van Brussel hebben een pijnlijke verrassing verwekt in de bureelen der Twaalf Apostelstraat, waar men sedert lang de voortreffe lijke gevoelens van onze Noorderburen kent. Die beslissing der Kamer heeft trouwens haar tegenwerking in heel ons land, waar zij, tegelijkertijd als een hevige verbazing, een groote ont goocheling heeft teweeggebracht. De Belgen dachten dat de enkele wolken die eertijds de betrekkingen tusschen de beide landen verduister den, voor altijd verdwenen waren, en zjj bereidden zich hreedzinnig, in 1910, de tegenwoordigheid onzer Hollandsche vrienden aan de tentoonstelling van Brussel te vieren. Op het oogenblik dat langs beide kanten van den Moerdijk dienstvaar dige vaderlanders werken om de ban den tusschen de twee landen dichter aan te snoeren en dat een kommissie ontwerpen vooruitzet om onze betrek king te vergemakkelijken, is die be slissing betreurenswaardig en er mag gevreesd dat zij veler ijver koelen zal. Men moet in aanmerking nemen, dat voor de tentoonstellingen er een ander doel is dan de voortbrengselen der nijverheid te toonen de tentoon stelling der gedachten, de gelegenheid volkeren te ontmoeten, soms onzin nige oneenigheden te versmachten en sterken vriendschap in het leven te roepen. Dat is de meest belangwek kende zijde, zoo niet de nuttigste. Laat ons hopen dat de Hollandsche regeering het middel zal vinden dien misgreep der misschien slecht inge lichte Kamer te horstellen. Misschien heeft die Kamer niet voldoende den zedelijken kant der kwestie onderzocht en laat ons hopen dat wij de gelegen heid zullen hebben, over twee jaar, te Brussel, onze sympathie te toonen en onze vriendschap voor onz6 Noorder buren. GROOT BRITANNIË. Asquith heeft in het Lagerhuis over de werkloozenquaestie gesproken. De premier begon op te merken, dat de regeering in het begin van de volgende week voorstellen zal doen om de oor zaken der werkloosheid te dot n ver- dwijuen. Verder heeft de regeering geenszins de bedoeling een onderzoek over de principieele aangelegenheden te vermijden, maar wacht daarmede tot zij met haar voorstellen aankomt. Van af Augustus heeft de regeering 150.000 pond sterling geleend, om in de nooden der werkloozen te voorzien. Dit bedrag moet nog worden goed gekeurd. Belangrijke werken zijn reeds ondernomen, voornamelijk te Londen, zoo zal de post tegen Kerstmis 8000 bestellers extra in dienst nemen, die bij voorkeur uit gehuwde werkloozen gerequireerd zullen worden. Voor de nieuwe reserve, die de vroegere militie zal vervangen, kunnen nog 21.000 man in dienst genomen worden, die behalve kost en inwoning, ongeveer 62.5 ets. per dag verdienen. Te Portsmouth, Devonport en elders zijn op Staatsrekening groote werken begonnen die men van plan was eerst het volgende jaar te ondernemen. Verder heeft men den aanbouw van vijf kruisers en negen torpedo vernielers, die te zamen 1.250.000 pond sterling zullen kosten, vijf weken vervroegd. Ten slotte heeft meu 150.000 pond sterling ter beschikking gesteid, d.w.z. twee maal zooveel als het vorige jaar. Dit zijn nog slechts voorloopige maat regelen. Te Londen verschenen gisteren 17 suffragettes voor den rechter in Bowstreet onder beschuldiging van verzet tegen de politie, op 13 dezer. Zij weigerden te beloven in de toe komst zich beter te gedragen en kregen gevangenisstraffen, varieerende tusschen drie weken en drie maanden. Naar de Prov. Gron. Ct. ver neemt, is een wijziging van de per sonen tarieven bij deStaats-spoorwegen in bewerking, welke binnenkort zal worden ingevoerd. Het heet dat o.a. naar Duitsch voorbeeld de retour- kaarten zullen vervallen, uit gezonderd bij de buurtspoorwegen. Iu de gisterenavond gehouden vergadering der Vrijzinnige Kiesver- eeniging „Amersfoort" is besloten voor ditmaal mêe te doen aan eene thans meer gevolgde methode, om bij tusschentydsche verkiezingen den opengevallen zetel te laten aan de partij, die dezen bezet hield. Er is dus geen candidaat gesteld voorde a.s. verkiezing voor een lid der Provinciale Staten, vacature v. Beek. De volledige uitslag van den kegelwedstrijd in de Sociëteit „De Vereeniging" is als volgt Ie prijs A. Nefkens 43, 2e prijs H. Meursing 43, 3e prijs G. H. J. Bonnier 42, 4e prijs C. de Jager 42, 5e pry's P. Nefkens 42, 6e prjjs P. v. Achterbergh 41, 7e prjjs A. J. v. Zalingen 41, 8e prijs A. P. Houtzaa- ger 41, 9e prijs G. C. de Jager 40, 10e prjjs B. v. d. Meiden 40, 11e prijs H. B. Hehenkamp 40, 12e prijs B. H. Kuiper 40, 13e prijs J. C. v. d. Meer 40, 14e prijs J. Oostermeijer 40, 15e prijs W. Ittmann 39,16e prijs Dr. P. K. Lulofs 39, 17e prijs A. M. Kerkkamp 39, 18 prijs M. F. Meijer 39, 19e prijs W. v. d. Donker 39, 20 prijs W. Schuileman 39, 21 prijs R de Haas 4-9, 22e prijs H. C. A. de Jong 38, 23e prijs H. M. J. de Jong 38, 24e prijs L. Houbaer 38, 25e prijs N. G. v. Dam 38, 26 prijs G. H. v. Dam 38, 27e prijs W. v. Goor 37, 28e prijs G. J. Zweers 37, 29e prijs W. Lagerweij 37, 30e prijs J. G. de Jager 37. De stand van den korpswedstrijd is heden U. D. I. 165, Houd Plank 140, Wodan 127, Thor II 119, Acht om den Koning (Ver.) 115, Vliegende bal 70 en Acht om den Koning (Amicitia) 68. Gisterenavond werd de brand weer gealarmeerd voor een binnen brand in een der huisjes van den heer Koning achter de Meisjesschool. De politiespuit en de spuiten 1 en 3 waren spoedig ter plaatse maar behoefden geen water te geven. Het bleek, dat het vuur nog slechts in den schoor steen woedde, zoodat door eenige emmers water daarin te gooien de vlammen spoedig gedoofd waren. De heer C. van Ouwerkerk, on derwijzer aan de Ambachtsschool al hier is benoemd tot leeraar aan den avondteekercursus te Barneveld, in de plaats van den heer P. Biom, die wegeos zijn benoeming te Heerenveen bedankt heeft. Zondag a.s. zal op het voetbal- terrein achter „Rustoord" voor de 1ste kl. van den U. P. V. B. een wedstrijd plaats hebben tusschen H. V. C. I en B. V. C. I uit de Bilt. Deze wedstrijd belooft zeer spannend te zullen wor den, daar B. V. C. een der sterkste combinaties uit den U. P. V. B. is. Bij beschikking van den minister van Oorlog is benoemd tot vaandrig de reserve sergeant L. C. van den Steen van Ommeren van het 5de Reg. Inf. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer G. van Dorssen zijn sigarenwinkel opende en herdenkt zijn meesterknecht de heer J. de Gans tevens den dag, waarop hij voor 25 jaar bij den heer v. D. in dienst trad. Ter eere van den jubilaris was de fabriek fraai versierd. Van den patroon ontving hij een gouden horloge met inscriptie en van het personeel een bloemstandaard. „HET LUSTIGE WEEUWTJE". In de sociëteit Amicitia, alhier zal Maandag 26 October a.s. eene enkele opeiette voorstelling worden gegeven door het Nederlandsch Operette En semble, directeur Alphonse Janmart Jr. Gegeven wordt de populaire Operette van Franz Léhar „Het Lus tige Weeuwtje", waarin de hoofdrol len zullen vervuld worden door de eerste solisten van het Ensemble en wel de dames Corri Pinksen, Ange- lique Persoons, S. Heilbron, Rosine Samehtini, en de heeren S. v. Beem, Franz van der Stappen, Jan Groot- veld, André v. Dijk, J. J. Rentmees ter e.a. De voorstelling alhier, zal, wat monteering en costumes aangaat, gelijk z(jn als te Amsterdam. Deze operette is te Amsterdam en te Rot terdam 50 achtereenvolgende malen met groot succes opgevoerd. Daar te Amersfoort, wegens de groote kosten aan deze operette verbonden, maar slechts eene opvoering kan plaats hebben, raden wjj onze lezers aan deze gelegenheid om te genieten niet te verzuimen en Maandagavond naar Amicitia te gaan. .Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Van den heer de Pool vernam ik, dat U zijn repliek niet wilt plaatsen, wat mijne bevreemding in hooge mate wekte. U die zich opwerpt als scheids rechter, weigert een antwoord op te nemen, waarin Uw oordeel wordt te niet gedaan 1 Maar nu vraag ik kan een redac teur die van bet onedele van eene beschuldiging wordt overtuigd, vol staan met eene weigering in z(jn blad? Dat U Uwe kolommen sluit voordes heeren Pools repliek, acht ik een be wijs, dat U erkent geen grond te hebben voor Uwe beschuldiging, tegen m(j geuit. Nu ik U toch schrijf, wensch ik U aan te toonen, dat U ongelijk hebt in Uwe beschuldiging, welke beschul diging ik opvat om mij persoonlijk met iets onaangenaams te treffen. Maar als U iemand kwetsen wilt, we6s dan ten minste waar in Uwe beweringen. En dit was U niet. Want U zegt het wel, maar ik ben mij niet bewust, iets onedels gedaan of gezegd te hebben, kan daarvan dus niet wor den overtuigd en kan daarvoor of daarover evenmin mijne schouders op halen. Dit laatste heb ik wel gedaan over de vraag van den heer Plomp, toen hij aan 't slot sprak over de onhandigheid van B. en W. U noemt mijne praemisse volgens den Heer Plomp niet bewezen. Is de ver onderstelling van den heer Plomp dan wel bewezen De feiten spreken in m(jn voordeel. Nog afgescheiden van wat is gepasseerd en wat ik als raads lid ter wille van het prestige van B. en W. niet aan de groote klok hang, maar reeds in deze zaak spreken de feiten ten mijnen gunste. De firma de Vries vraagt een onder zoek aan den Raad „en is bereid haar beweren met bewijzen te staven", volgeDS haar request. Maar noch door B. en W., noch door de gas-commissie is zij gehoord of zijn haar bewijzen gevraagd. De directeur sprak zijn orakeltaal en daarop is de firma ver oordeeld. Hoor en wederhoor werd overbodig geacht. Zeker ter wille van de rechtvaardigheid. Nog iets. Pleit de kennelijke uit sluiting van leveringen aan de Ge meente in alle dienstvakken sinds 9 Apiil jl., (de dag waarop de firma haar rekest inzond) voor de rechtvaar digheid van hem of hen die beslissen over leveringen 't Riekt mij naar wraak en U Met een en ander vermeen ik ge noegzaam te hebben aangetoond, dat ik van geene onedele besprekingen kan worden beticht en had ik het ruiterlijk gevonden, indien U blijk had gegeven publiek te erkennen dat uwe opvatting van de zaak niet juist was, te meer nu U tweemaal dezelfde be schuldiging tegen mij uit. Ten slotte wensch ik U nog attent te maken, dat U rnjj in uw blad No. 202, bfj de inleiding van de zaak de Vries precies het tegenovergestelde laat zeggen, dan wat ik gezegd heb. Vergelijk s.v.p. Uw blad en de offi- cieele lezing. Ik vermoed dat U deze regelen niét in uw blad opneemt. Wilt U bet doen dan kunt U dit gerust. Al wat ik ais raadslid gedaan heb, deed ik met volle overtuiging, zonder ander doel, dan het belang der gemeente te bevorde'ren. Met verschuldigde achting, Uw. Dw. S. J. VAN DUINEN. A'foort 22 Oct. 1908. [De geachte inzender ziet, dat zich heeft vergist. Wij hebben er geen oogenblik aan gedacht dit stuk te weigeren. Dit geeft ons metsen ge- legendheid om op ongezochte wijze ons standpunt ten opzichte van het geweigerde stuk, waarover de heer v. D. schrijft, te verklaren. Wij schrijven een critiek tegen een bepaald Raads lid. Daarin komt zich een derde men gen. Wij nemen dat protest op, zeggen dat wij niet tot andere inzichten zijn gekomen. Daarmee hebben wij feitelijk meer gedaan dan noodig was, en kan die zaak uit zijn. Maar nu komt de aangevallene zelf en nu denken wij er geen oogenblik aan hem het vrije woord in onze kolommen niet te gunnen .Eu als de heer v. D. in zijn stuk ons al eens van onridderlijkheid beschuldigt, dat maakt niet, dat we hem er op aanzien als zou hfj dit doen om „ons persoonlijk met iets onaangenaams te treffen". We begrijpen dan ook niet, hoe de geachte inzender zooiets van ons kan veronderstellen. Hjj moet dat beter weten. En nu nog even de zaak zelf. Die is toch zoo eenvoudig mogelijk. Dat wil zeggen, de zaak der „Nabetrach ting", over de grootere quaestie, die er achter zit, straks. In de bewuste Raadsvergadering heeft de heer v. D., ook volgens het officieele verslag gezegd, dat een be roep op B. en W. van nul eu geener waards zou zijn geweest, omdat zij toch geen anderen deskundige zouden hebben geraadpleegd dan den directeur. Dat ,mag men niet zeggen, want dat kan men niet weten. En als men hierop opmerkzaam wordt gemaakt, verklaart men zich nader, zegt precies wat de bedoeling is, maar haalt niet zijn schouders op. En dan meenen wij het recht te hebben zooiets als onedel te kenmer ken, juist als iemand het doet, wien wij als nobel kenner). Dat is geen „zich opwerpen als scheidsrechter" dat is eenvoudig quali- ficeeren van een feit. De heer v. D. meent, dat de heer Plomp zich aan hetzelfde schuldig maakte; dat blijkt uit de vraag: „Is de veronderstelling van den heer Plomp dan wel bewezen?" Kijk, het onderscheid is ditde heer v. D. neemt als stellig aan, iets wat niet bewezen isde heer P. toont aan dat mogelijk is, wat de heer v. D. ont kent. Dit is het eenige waarover wij ons in de Nabetrachting hebben uitge laten. En volgaarne nemen wij aan, wy

De Eemlander | 1908 | | pagina 1