DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 229. VRIJDAG 30 OCTOBER 1908. 5e JAARGANG Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE ESMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. H&LF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Hoofdredacteur K>. G. RïJKENS. Abonnementsprlj s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - li Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BB.EEDESTB.AAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertèntiên: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van ailvortontiëu eu reclames van bniten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet Algemeen Binnen- en Bnitenlandscli Advertentiebureau D. AITA, Warmoesstraat 70—78 te Amsterdam. DE CRISIS IN HET OOSTEN. De barometer is weer zeer gerezen. Altijd voor zoolang dat duurt. Dat weten we nu wel zoo langzamerhand. Haar toch het schijnt dat de be- moeingen van Frankryk, Engeland en Rusland op Bulgarije indruk hebben gemaakt. Eerst heeft het zooals men weet., 75000 man reservisten naar huis laten gaan en thans heeft de Temps het volgend telegram uit Sofia ont vangen „Tusschen Bulgarije en Turkije is een voorloopige overeenkomst tot stand gekomen. Minister Paprikoff verklaarde aan de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Rusland, dat Bulgarije bereid is, in te gaan op de eischen van Turkije betreffende de schadeloosstellingen in geld, Turkije zou dan de onafhankelijkheid van Bulgarije erkennen. Bulgarije zou een globale schadeloosstelling voor de Orientspoorwegen en de Roemelische schatting betalen. De onderhandelin gen worden verder gevoerd, ten einde de bedragen vast te stellen." DUITSCHLAND. Een paar dagen geleden had de Londensche Daily Tel. een opzien barend bericht omtrent uitlatingen van Keizer Wilhelm, dat ons ongelooflijk voorkwam. We vermoedden, dat de tegenspraak wel geen vierentwintig uur zou uitblijven en maakten er daarom geen melding van. Doch niet alleen bleef de tegenspraak niet uit, maar er kwamen berichten, die ver meldden dat de onthullingen van de Daily Tel. geheel juist waren. De Keizer dan, moet zich in Augus tus j.l., geërgerd over het wantrouwen van Engeland, jegens den Britschen gezant hebben uitgelaten over het on verdiende van dat wantrouwen. De Keizer besprak bij die gelegenheid de vriendschapsdiensten, die hij aan Enge land bewezen had, en sprak daarbij over zijn houding tijdens den Zuid- Afrikaanschen oorlog. De Engelschen meenden dat Duitschland hun in dien (NAAE HET ENOELSCH.) 45 Ivan ging er vlak by tegen een 4 boom staan leunen en sloeg haar ga de. Zij had haar hoed afgezet en de avondwind speelde met haar goud bronzen lokken. Steeds meer interes seerde hem haar bekoorlijke schoon heid. Hij was onbedreven in de kunst van hofmakerij, maar de woorden die hem nu ontvielen, kon hij niet weer houden. Wil u mfj een bloem geven een van die, welke u juist in de vaas heeft gezet maar ééne Van deze kan ik u er geen geven, zei ze kalmde bouquet is gearrangeerd en zou dan weer haar schoonheid verliezen. Maar een van de andere kan U met genoegen krijgen. Hy leunde voorover en namereen. Als zij had opgekeken, zou zij den blik in zijn oogen niet verkeerd heb ben kunnen opvatten. Hij stak de bloem in zijn knoopsgat. Het verbaast mij, dat een jonge vrouw, zooals u, hier is, zeide hij vragend. Dat zelfde zou ik van u kunnen tyd vijandig gezind was en inderdaad dat was zoo, voor zoover betreft de openbare meenin^ en het gevoel der Duitschersmaar zoodra de afgezanten der Boeren kwamen om aan Europa te vragen of het niet wilde ingrijpen en zij in Frankrijk en Holland gevierd werden, heeft de regeering, door de gezanten niet te ontvangen, gemaakt dat er niets kwam van tusschenkomst. Was dat de daad van een heimelijken vijand En toen de Boeren-oorlog op zijn hoogtepunt was, toen heb ben Rusland en Frankrijk tot Duitschland het verzoek gericht, met hen gezamenlijk Engeland diep te vernederen en te eischen dat het den oorlog zou staken. Maar de Keizer had dat geweigerd, hij had geantwoord dat de Duitsche politiek verwikkelingen met Engeland wilde vermijden. „Het nageslacht", zoo sprak de Keizer, „zal eenmaal de woorden kennen van het telegram, dat thans in het archief van Windsor Castle berust en waarin ik de Koningin van Engeland het ant woord meldde, door mij gegeven aan de mogendheden, die Engeland ten val wilden brengen. De Engelschen die mij thans beleedigen door inijne woorden in twijfel te trekken, zullen dan zien hoe ik gehandeld heb toen hun land in gevaar verkeerde I In het jaar 1899, in December, in de donkere ongeluks- weken, ontving ik pen brief van mijn geëerde grootmoeder, die mij in diepe verslagenheid schreef, en ik ant woordde haar medelijdend. Maar ik deed meerik liet door een officier nauwkeurig het getal en den stand der strijders in Zuid-Afrika opgeven. Ik werkte een plan uit, hoe naar mijn meening de veldtocht moest gevoerd worden, legde dat aan mijn generalen staf over en zond het verbeterd naar Engeland. Dat stuk bevindt zich even eens onder 'de papieren in Windsor- Castle. Zeer toevallig is het dat mijn plannen zoo wonderlijk overeen kwamen met die welke Lord Roberts later uitvoerde. Als dit alles waar is, komt de Duitsche Keizer, dien wij steeds voor ridderlijk hebben gehouden, in geen mooi licht. En dan gunnen wij hem gaarne de scherpe critiek, die men thans reeds in Franscbe bladen kan lezen. zeggen. Een stadsmensch als u met veel werk en een geregeld inkomen, hoe kan zoo iemand nu tijd vinden, om op een onnoozel plaatsje als dit te komen en zich met niets doen tevreden stellen Toch heeft waar schijnlijk ieder onzer een begrijpelijke reden daarvoor, als wij haar maar kenden.Ziezoo—de bloemen zijn alle geschikt. Ik wensch u goedenavond Mr. Malincourt. Zij hield de vazen in de hand, ter wijl zij opstond en maakte enkel een lichte buiging voor hem. Anders zon hij haar zijn hand aangeboden hebben en het geluk gesmaakt de hare aan te raken. Als zij nog even langer gewacht had, dan zou hij haar gezegd hebben, waarom hij bij Mrs. Warner logeerde, waar hij het steeds meer interessant vond, dan hij ooit in zijn leven ondervonden had. Toen zij was heengegaan liep hij het smalle pad af naar den straatweg toe. Gillian's manier van doen kwam hem raadseiachtig voor. Zij was niet bjjzonder vriendelijk voor hem en stootte hem ook niet af. Hij had zooveel toenadering getoond, dat een andere vrouw hem begrepen zou hebben, maar zij scheen het niet op te merken. Aan den anderen kant had zij geen tegenzin voor hem getoond. Haar manier van doen was kalm, bij- De Temps verwerpt de beweringen in het interview van de Daily Tele graph, over de rol, die de groote Mogendheden volgens den Keizer sedert verschillende jaren gespeeld hebben. Het blad stelt vast, dat de Keizer er niet in geslaagd is Engeland gerust te stellen. Duitschland heeft blijkbaar zijn hoop gesteld in een verdeeldheid der andere Mogendheden. De Debats protesteert eveneens, en verklaart, dat de Keizer de rollen der verschillende diplomaties verwart, en dat die van Frankrijk het niet noodig heeft te Londen gerechtvaardigd te worden. FRANKRIJK. In de Kamer van Afgevaardigden werd gisteren bij behandeling van de wet op de inkomstenbelasting met 328 st. tegen 236 st. een amendement aangenomen, hetwelk door den Minister van Financiën was afgewezen, en waar bij de reductie voor de kleine belasting schuldigen werd verhoogd. Vervolgens werd met 367 st. tegen 144 st. een ander amendement aangenomen, het welk insgelijks door den Minister was afgewezen, en waarbij een andere reductie werd voorgesteld. De zitting werd hierna opgeheven. AMERIKA. De Amerikaansche verkiezingsveld tocht is thans een wedstrijd in physiek uithoudingsvermogen geworden. Bryan kan nog meer praesteeren, wat betreft het houden van urenlange redevoerin gen, dan Taft. Bryan stapt, half slapend, 's morgens om vijf uur in zijn auto en spreekt dan een vergadering van nacht-arbeiders toe; daarna weer in de auto en en weer spreken, zoo den geheelen dag door. H(j dut terwijl hij rydt, maar zoodra hij op het spreekgestoelte staat is hy klaar wak ker. Taft kan er minder goed tegen; men ziet hem aan dat hij moe is, en hij heeft last van zyn keel. De correspondent van de Times noemt de verschijning der rampzalige candidaten beklagenswaardig. Men ziet hen wanhopige pogingen doen om zich verstaanbaar te maken, terwijl zij dreigen neer te storten van ver moeidheid. Een ochtend is Bryan om drie uur reeds begonnen te spreken na vriendschappelijk. Over het alge meen voelde hij zich geneigd hoop te koesteren. Een venster in zjjn kamer had uit zicht op het afgelegen gedeelte, dat Miss Wiclrham voor zichzelf had uit gekozen. Na het ontbijt zag hy haar langzaam over het gras naar het prieeltje wandelen zij hield een boek in de hand en een werktaschje hing aan haar arm blijkbaar was zij van plan daar den morgen door te brengen. Hij haastte zich naar buiten en ging de voordeur uit, liep om het huis heen en slenterde toen het smalle pad op, alsof hy haar nu pas in het oog kreeg; toen voegde hij zich bij haar. Zy keek op en boog, maar legde haar naaiwerk niet op zy, of bood haar hand aan. Hij ging zitten op een bemosten boomstronk dichtbij. Hoe brengt u hier uw tyd door vroeg hij. Maakt u bezoeken, doet u aan teekenen of lezen Ik ken niemand hier. Ik lees natuurlijk zonder dat zou ik niet kunnen leven. Kende u niemand hier in den omtrek, vóór dat u hier kwam U moet weten, dat ik niet anders bekend ben met de familie van uw oom dan van hooren zeggen. Als u Mr. Curzon van Oakhurst meent, hij sprak dien dag 20 maal en was eerst om kwart voor twaalf 's nachts gereed. De Wet op het Arbeids contract. De Staatscourant no. 254 bevat een Kou. besluit van 21 Octo ber jl. (Stbl. no. 324, waarbij wordt bepaald, dat de wet tot wijziging en aanvulling van de bepalingen om trent huur van dienstboden en werk lieden (de zg. wet op het Arbeids contract) in werking zal treden op 1 Febr. 1909. Op denzelfden datum treedt dan in werking het aanvullingswetje, rege lende de procedure van op het tijdstip der invoering omhangende geschillen betrekkelijk een arbeidsovereenkomst. Op de Woensdag te houden alge- meene vergadering van de „Amers- foortsche industrie- en Huishoud school" zal o.a. behandeld worden de begrooting van 1909. Verder zal er eene verkiezing moeten plaats hebben van vier bestuursleden, wegens perio dieke aftreding van mevr. H. J. HeyligersReinhardt, mevr. J. F. O. H. Tromp van HolstHartogh Heys, mevr. M. Schimmelpenninck van der Oye—Dumonceau en prof. F. Ken- ninck. De aftredenden herkiesbaar. Heden vertoefde hier de gene- raal-majoor W. Cool, inspecteur van het militair onderwijs, teneinde eenige lessen bij te wonen van den cursus bij het 5e Regiment Infanterie. De hier ter stede by de Ned. Herv. Gem. beroepen predikant K. den Hollander te Nyehaske heeft voor een beroep naar Workum bedankt. Korfbal. Morgen zal op het exercitieterrein achter de infanteiie- kazerne een korfbalwedstrijd plaats hebben tusschen een twaalftal uit Ede van het 11de en een twaalftal van het 5de Regiment Infanterie. Als scheidsrechter treedt op de ser geant-majoor instructeur P. de Jong. ja, hem ken ik eenigszinsmaar daar geen van ons beiden in een positie is, om visites te ontvangen, heb ik daar niet veel aan. Ik meen, dat er geen andere families zijn. Zij had hem weer verrast door recht af te gaan op het doel, waartoe hy haar langzamerhand trachtte te bren gen. Hij voe.de zich verlegen. Mr. Curzon zei hy. Dat is de jonge man, die onlangs op Oakhurst gekomen is Ja. De heer die tot u sprak op den dag, dat u het buitengoed ging bekijken. Hij keek verbaasd op en vestigde een doordringenden blik op haar. Hoe weet u dat? vroeg hij. Hoe weet u zooveel van my af? Eenvoudig, omdat Mr. Curzon het my vertelde. Natuurlijk spraken wy over het testament van Mr. Ma lincourt, en toen vertelde hy zoo ter loops, dat hy een der personen, die er onmiddellijk bij betrokken was, ge sproken had. Hoe kon hij met mogelijkheid weten, wie ik was? Ozei Gillian terwijl er een glimlach over haar gelaat vloog. U kan niet anders verwachten, dan dat u met al uw nichten en neven een voorwerp van publieke belangstelling is, totdat het jaar voorbij is en de inhoud van het tweede testament be- LUTHERAVOND. In de Remonstrantsche kerk werd gisterenavond een Lutheravond gehou den, uitgaande van de afdeeling Amers foort van den Ned. Protestanten Bond. Het vriendelijke kerkje was bijna geheel gevuld, toen de voorzitter der afdeeling, Ds. I. Hooykaas, de aan wezigen hartelijk welkom heette. Het idee een Luthei avond te houden, had veel bijval gevonden, ook bij den predikant der Luthersche gemeente, ds. J. L. F. de Mey'ere, die zich aan stonds bereid had verklaard, de in leiding te houden. Verder deelde de voorzitter mede, dat de sciopticon do reis slechts tot Soesterberg had volbracht, waar, door.v een nalatigheid van den vrachter, het geheele toestel was achtergebleven. Door de groote welwillendheid van den directeur der H. B. school konden echter toch de lichtbeelden worden vertoond. Ten slotte wees Ds. Hooykaas in zijn openingswoord op het vele en goede werk, dat de Protestantenbond doet. Er wordt Zondagschool en Kin- derkerk gehouden, lectuur wordt ver spreid en ook in den komenden winter zullen weer lezingen, o.a. van Prof. B. D. Eerdmans en Ds. S. K. Bakker worden georganiseerd. Voor al dien arbeid is steun noodig, waarom by de niet-leden krachtig opwekte lid te worden der afdeeling en mede te werken aan de verbreiding der vrij zinnig godsdienstige beginselen. Hierna was het woord aan Ds. J. L. F. de Meyere, die het eveneens een verblijdend feit vond, dat deze avond werd gehouden. In deze dagen toch verwijlen wij meer dan anders met onzen geest bij den grooten her vormer en daarom had hy ook vol gaarne op zich genomen enkele her vormingsgedachten in deze bijeenkomst uit te spreken. In korte trekken, schetste de spre ker het werk van den Augustijner monnik, den man, die aan den ingang stond eener .nieuwe wereld, de wereld-^ van vrijheid van gedachten. Bijzonder nadruk legde Ds. de Meyere er op, dat Luther gedreven werd op zijn weg, door de stem des harten, door hetgeen er in hem leefde. Zijn doel kend gemaakt is. Wist bij dus al dadelijk, wie ik was Dat heeft hij niet gezegd. Maar nu weet hij het, dat is zeker. Er kwam een blos van woede op het gelaat van Ivan, terwijl hy zich herinnerde tot Curzon te hebben ge sproken, alsof de familie Malincourt hem vreemd was. De jonge man had hem al dien tijd rondgeleid, terwijl hij zich als een dwaas aanstelde, en had later daarvoor tegen Miss Wick- ham gebluft. Hij keek naar haar, maar zy was met haar werk bezig en scheen zich over niets anders te bekommeren. Voor 't eerst sloop er twijfel over zijn succes bij haar in zjjn hart. Zij mocht dan niet zoo gemakkelijk te winnen zyn als hjj gedacht had als zy dan niet zou toegeven uit liefde, dan zou zij het ten minste uit vrees doen. Miss Ferris, zei hij plotseling, op een of andere manier zyn wij er toe gekomen, veel over dat testament van mijn oom te spreken. U is eene verstandige vrouw, en ik zou graag uw opinie daarover weten. Als u een van de belanghebbende personen was, wat zou u dan doen? Wordt vervoljd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1