DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 232. DINSDAG 3 NOVEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDEB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Kinderbescherming. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BUITENLAND. Tot plaatsing van advertoptiiiu en reclames van bniton liet kanton Amersfoort in dit Itlad is „uitsluitend" geroclitigd liet Algemeen Binnen- en Bnitcnlandseli Advertentiebureau D. Y. ALTA, IVarmoesstraat 76—78 to Amsterdam Hoofdredacteur R. G-. RIJKERS Aboiinementsprlj s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertóntiên Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Hoe staat het met het lot van ver waarloosde, mishandelde en verlaten kinderen in Nederland Ziedaar de vraag waarop we in de volgende regelen zullen trachten ant woord te geven. Tot 1905 waren zij nog geen afzon derlijk voorwerp van Staatszorg. Mis daden tegen kinderen werden, voor zoover zij aan het licht kwamen, en onder de bepalingen der Strafwet vielen, op de gewone wijze berecht. Met de eigenlijk verwaarloosde kinde ren bemoeide de Staat zich nietzij mochten vrijelijk opgroeien tot vol wassenen, misdadigers of niet, tenzij zij het geluk hadden reeds in hun jeugd eene zoodanige strafbare hande ling te plegen, dat de rechter hunne plaatsing in een Rijksopvoedingsge sticht kon bevelen. Philantropen, die zich het lot van verwaarloosde kinderen aantrokken, werden in hun pogingen belemmerd door de bepalingen op de voogdij eD de ouderlijke macht. Niet alleen toch konden de kinderen tegen den wil der ouders niet aan hunne macht worden ontrukt, ook al werden zij door hen verwaarloosd, of erger, op den weg der misdaad geleid, maar men stond ook machteloos als een ontaarde vader of moeder het kind dat men soms jarenlang \erpleegd had, en dat men reeds hoopte voor goed gered en te recht gebracht te hebben kwam op- eischen op den leeftijd, waarop hij of zij meende er voordeel van te kunnen trekken of het geheel ten eigen bate te kunnen exploiteeren. Dit alles is na 1905 anders ge worden, na de invoering der zooge naamde „Kinderwetten" drie wetten, die te zamen één geheel vormen, en waarvan de bedoeling is, des wet gevers strenge, maar ook bescher mende hand uit te strekken over het kind. Lang zijn zij in voorbereiding geweest en als wijde personon noemen, die aan deze wetgeving den eersten stoot heb ben gegeven, dan moeten wij in de eerste plaats minister van der Kaay noemen, die in Mei 1S97 de voorstel len indiende tot wijziging van de (naar het enoelsch.) 47 Ga je mee, Violet, zeide Cesar weer, terwijl hij opstond. Neen, neen, Cesarzei Mrs. Egerton, je wenk was duidelijk ge noeg, Laura en ik zullen heengaan. Toen zij weg waren, draaide, Cesar den sleutel in de deur om. Ik wil ten minste zeker zijn dat, zij in elk geval niet terugkomen I zei hij boos. Violet, gaat het hier al tijd zoo toe? Is dat nu j# leven? Ja, antwoordde zij met een onbe wogen lach. Maar kijk toch niet zoo woedend, beste Cesar I Ik ben er aan gewoon geraakt. Men went aan alles. Als je van rnjj houdt, praat daar dan niet meer over. Vertel mij eens wat van jezelf, van Nancy en van ieder een. O, Cesar, waarom ben je niet eerder gekomen? Waarom heb je niet geschreven Schreiend en lachend tegelijk liet zij haar hoofd tegen hem aanrusten. een geheel ander schepseltje was zij nu dan de koude, trotsche Violet, die daar had neergezeten tijdens het be zoek van Mrs. Egerton. bepalingen betreffende de ouderlijke macht; de minister Cort van der Lin den, van wien de thans vigeerende wetten meest het maaksel zijnmr. J. A. Levy, die bij de debatten over de begrooting van Justitie in 1893 een ernstig woord deed hooren over de noodzakelijkheid, om wijziging te brengen in onze bepalingen ten op zichte van jeugdige misdadigers; de heer Rethaan Macaré, die in 1896 sprak over de bescherming van kinderen en de wenschelijkheid van versterking eenerzijds en breideling van de ouder lijke macht anderzijds. Van de vereenigingen noemen wjj in de eerste rij de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die in haar 110e algemeens vergadering een voor stel aannam, waarbij aan het Hoofd bestuur werd opgedragen, eene com missie te benoemen tot het uitbrengen van verslag over de vragen. „Wat wordt in Nederland door overheid, stichtingen, vereenigingen of bijzondere personen, zoowel stoffelijk als zedelijk, gedaan ten bate van kin deren, wier opvoeding door de daartoe geroepenen, hetzij stoffelijk, hetzij zede lijk, wordt verwaarloosd?" en „Behoort meer te worden gedaan? Zoo ja, wat?" De Maatschappij trok op hare be- grooting eene som van f2000 uit tot dekking der kosten, vallende op dat onderzoek, enz. De Commissie, be staande uit de heer mr. J. A. Levy, P. H. Ilugenholtz Jr., jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré en Th. Nolen heeft hare bevinding neergelegd in een in 189S door de Maatschappij uitgegeven lijvig rapport, dat stellig met groote belangstelling wordt gelezen, door ieder, die belang stelt in het onder werp, wat eigenlijk ieder behoorde te doen. Ook de Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, trok zich de zaak aan en gaf in 1896 een belangrijk rapport uit over onze wetgeving ten opzichte van de ontzetting uit de ouderlijke macht. Twee van de drie wetten behande len het strafrechtelijke gedeelte, de stiaf en de berechting van jeugdige misdadigers en het derde regelt het burgerrechtelijk deel, de belangrijke wijzigingen in de vroegere ouderlijke Cesar was onuitsprekelijk aange daan. Ik wou ook dat ik veel eerder gekomen was. Het zou niets goeds uitgewerkt hebben, zei Violet koud en droevig. Zoo lang ik hier ben, gaat alles zoo, als jij 't zooeven hebt bijgewoond. Van het begin af zijn zij zoo geweest. Zooals ik je reeds zei, ik begin er aan te wennen. Hoe lang ben je van plan bier te blijven O, dat kan ik niet zeggen I Mis schien voor altijd. Het salaris van Anthony gaat maar heel langzaam vooruit en wij kunnen geen eigen huis betalen. Bovendien zendt hij geld aan Christal, wat ons ook zoo zwaar valt. Hij is een dwaas! wilde Cesar zeggen, maar nog bijtijds hield hg die woorden binnen. Hij behoeft haar geen geld te zenden, zei hij. Ik heb haar een paar dagen geleden ge sproken, en zij opent nooit een brief van hem. Wat een kamers! Dat 's geen huisvesting voor de vrouw van Anthony. Z(j moest de mooiste kamers uit het huis hebben. O, die kamers zg'n mij goed ge noeg antwoordde Violet onverschil lig. Anthony kwam, vóór dat wij trouwden met zijn moeder overeen, dat zij en Laura juist zoo zouden macht en voogdij,, bestemd om de kinderen aan ondeugdelijke invloeden te onttrekken en ze onder afdoende bescherming te stellen. Dit laatste onderwerp is algemeener en dus van meer direct belang voor de burgers. De beide groote nieuwig heden in de wetten van 1905 zijn de ontzetting en de ontheffing van de ouderlijke macht. Vroeger kon, zooals we boven zei den, een vader, die zijn kind ver- waarlooode, of het liet opgroeien voor galg en rad, bijna niet door den rechter worden bereikt. Hield de ontaarde vader zich slechts buiten het bereik der strafwet, dan was zijn verderfelijke'macht onaantast baar alleen als h(j wegens bepaald schandelijke dingen werd veroordeeld, dan kon hij, als bijkomende straf uit zijn macht over het kind, en dan nog maar tijdelijk, worden ontzet. Dit laatste middel echter was haast erger dan de kwaal, want het arme schaap, dat een tijdlang betere schutse had gevonden, voor nood en ellende, kon na afloop van den termijn van ont zetting weer opgeëischt worden door den ouder, die misschien in dien tijd nog niet beter was geworden. Ook was de geheele regeling een keten aan het been van vele veree nigingen, die beproefden zich het lot van schuldige of onschuldige kinderen aan te trekken. Kwam op een kwaden dag een kinderbeul zijn spruit terug vragen, geen vereeniging ter wereld was machtig genoeg om het schaap binnen haar beschermende muren te houden. De tegenwoordige wet nu kent de ontzetting niet als straf, maar als maatregel in het belang van het kind. Zij kan gevraagd worden door den anderen ouder, door verwanten tot den vierden graad, door den Voogdij raad en eindelijk door het Openbaar Ministerie. Natuurlijk heeft de wet eene om schrijving moeten geven aan de ge vallen, waarin de ontzetting kan plaats hebben, maar deze omschrijving is zoo ruim genomen, dat des rechters handen niet al te zeer gebonden zijn door de doode letter. Misbruik van macht, grove ver blijven wonen, als zij gewoon waren, en dat wij deze kamers zouden hebben. Maar hij deed verkeerd, met zijn moeder en zuster voor jou te laten gaan. Zijn vrouw moet nummer één bij hem zijn. I Je hebt al zeer vaste begrippen over de verhouding van een getrouwd paar, zei Violet, hem glimlachend aankijkend. Heb jij soms iemand ge vonden, die je de eerste plaats wilt toestaan, beste Cesar? Anthony is heel vriendelijkhij is nooit uit zijn hu meur, en is altijd op mijn hand, wat ik ook zeg of doe. Zij sprak kalm en zonder eenig enthousiasme. Op dat oogenblik na derde er een voetstap. Dat is Anthony I zei Violet, ter wijl zij op de klok keek. Hg was ze ker eerder klaar dan hg verwachtte. Maak als 't u belieft de deur open, Cesar hg zou het zoo vreemd vin den, dat zg gesloten is. Cesar gehoorzaamde, zich in alles behalve, vriendelijke stemming voe lend tegenover zijn schoonbroeder. Anthony keek verrast en zeer ver heugd op. Na hem heel vriendschap pelijk de hand gedrukt te hebben, ging hij naar Violet, kuste haar en ging naast haar staan met zijn hand op haar schouder. Cesar maakte bij zichzelf de opmer king, dat h(j er slecht en armoedig waarloozing der opvoeding, slecht levensgedrag en veroordeeling wegens eenige stratbare feiten, in al die ge vallen mag de rechter de ouderlijke handen van het kind afslaan en het voor goed, dat wil zeggen tot de meerderjarigheid, aan betere toever trouwen. Een zwak punt echter blijft altijd juist dit laatste. Men heeft het te onzent niet aangedurfd, om de kin deren, naar het voorbeeld in Frankrijk, kort en goed onder de bescherming der overheid te stellen. De kantonrechter zal dus, zijn beide ouders ontzet een voogd moeten be noemen. Is er geen vereeniging, die zich het kind wil aantrekken, dan moet de kantonrechter een keuze doen en zijn eenig wapen daarbij is, dat niemand een opgedragen voogdij mag weigeren, wanneer men niet een geldige reden van verschooning heeft. De voornaamste van die redenen is, dat er bloedverwanten in het arron dissement zijn, die de voogdij in d0 eerste plaats kunnen waarnemen, als zijnde deze een familielast. Tot dezen zal de rechter dus met zijn benoe mingsrecht zich het eerst richten. Maar zoo zelfzuchtig is helaas de mensch van heden dat men mag vreezen verwanten aan te treffen, die opzettelijk niet zullen kikken over gevallen van verwaarloozing in de familie, omdat zij het anders zien aankomen, dat de ongewenschte last der voogdij op hun schouders terecht komt. Laten we hopen dat dit wat al te zwart ingezien is. De uit hun macht ontzette ouders moeten natuurlijk bijdragen in de kosten van onderhoud en opvoeding der kinderen, of liever, die komen geheel te kunnen laste. Reeds gedu rende het onderzoek naar gevallen van verwaarloozing kan de rechtbank de kinderen aan den voogdijraad toe vertrouwen. En deze is het ook, die later zorgt, dat de uitkeering der ouders voor hunner kinderen nood druft prompt en regelmatig binnen komt. Straf is hier de hand van het recht. Geheel buitengewone rechts middelen kent het don voogdijraad in dezen toe. Heeft de kantonrechter eerst de wekelijksche, maandeljjksche of uitzag en dat zijn gelaat een afgemat te uitdrukking had. Ik ben toch met den trein van vier uur gekomen, Violet, zei hjj, zich tot zijn vrouw keerend. Ik had geen lust om in de stad te eten. Het spijt mijJe zult hier niet veel krijgen, zei ze, met oen poging tot lachen. Zij ging naar de tafel en begon de papieren bijeen te zoeken. Haastig schoof zij ze in een lade, als wilde zij ze liever niet laten zien. Het sche nen geen brieven te zijn, en Gesar vroeg zich een oogenblik af, wat het kon zijn. Maar er waren andere din gen, die hem dat spoedig weer deden vergeten. Violet lachte dezelfde gedwongen lach terwijl zjj de kamer uitging. Je zult nog wat moeten wachten, zei ze voordat je iets te eten krijgt. Ik hoop, dat je niet veel honger hebt. Ik heb volstrekt niet veel honger zei Cesar. Maak vooral geen extra- drukte; ik heb in de stad al iets ge geten. Anthony, hoe zou je over een wandelingetje denken, terwijl wg op 't eten wachten Ik wil de plaats graag eens zien. Ik ben haar bijna vergeten. Anthony stemde toe en zij gingen samen uit. Toen zij door de hal lie pen, kwam de huisknecht uit de ka mers van Mrs. Egerton en sprak driemaandelijksche uitkeering vastge steld, dan kan, bij weigering, op staanden voet tot de executie van de goederen der ouders worden over gegaan. Is de ouder ergens in eene bezoldigde betrekking, op een simpele kennisgeving van den Raad is de werkgever verplicht aan den voogdij raad van het door den ouder verdiende loon te betalen, desnoods tot het volle bedrag van het verdiende loon. Alleen door geheel veranderde omstandig heden kan de uitkeering verminderd, maar ook wel vermeerderd worden. En het eenig lichtpunt voor den ouder is, als hij beter wordt of is geworden, de voor hem bestaande mogelijkheid om in de macht over zijn kinderen, na een zeer nauwkeurig onderzoek, te worden hersteld. (Slot volgt). DE UITLATINGEN VAN DEN DUITSCHE KEIZER. Het Berliner Tageblatt meldt, dat von Bülow den Keizer een brief heeft geschreven, waarin hij dezen den slechten indruk schilderde, die de publicatie van het interview in de Duitsche pers had gemaakt. Hij ver klaarde den Keizer voorts, dat hij, Bülow, de volle verantwoording voor het gebeurde op zich nam en dus zijn ontslag aanbood. Zaterdagmorgen in de vroegte, ont ving Bülow een antwoord van den Keizer, waarin deze zeide, dat er van een ontslag geen sprake zou kunnen zijn. 's Avonds te 6 uur had de Keizer met Bülow een onderhoud, dat twee uur duurde. Het Berliner Tageblatt eindigt zijn commentaar op Bülow's ontslagaan vrage aldus „Door de verklaring van de Nordd. Allg. Zeitung en door de opheldering van de feiten wordt geen enkele dier betreurenswaardige gebeurtenissen te niet gedaan en het blijft helaas een feit, dat de Keizer zijn oom tele- graphisch in kennis heeft gesteld met de vertrouwelijke voorstellen, destijds door Frankrijk en Rusland aan Duitsch- land gedaan en dat hij aan de Engelsche generaals een plan heeft verstrekt voor Anthony aan. De meesteres vroeg mg u te zeg gen, dat het haar heel aangenaam zou zjjn, als U, Mrs. Anthoy en Mr. Malincouft om zes uur bij H.Ed. kwa men eten. Zij dacht, dat Mrs. Anthony alles wel niet klaar zou hebben. Zeg uw meesteres, dat wij in onze eigen vertrekken wenschen te eten. Waarom draaide je dat kuiken den nek niet om riep Cesar woe dend, terwijl zg de stoep af gingen. Zoo'n onverdragelgke brutaliteitIk zou hem binnen het half uur op straat gezet hebben, als ik jou was. „De meesteres", jawel en Violet is de echtgenoot van den meester en eige naar van de plaatsIk zou dat niet verdragen 1 Weer kwam die trek van afmat ting op het gelaat van Anthony. Hij kon Cesar niets verklaren zonder hem al de ellende van het begin tot het einde mee te deelen, en dat verbood hern zijn trots. Cesar was intusschen besloten zg'n opinie niet onder stoelen of banken te steken. Wie houdt hier het toezicht over de plaats? vroeg hij kortaf. Zij 'was vroeger veel beter in orde, als ik mij goed herinner. Wordt vervolg f

De Eemlander | 1908 | | pagina 1