DAGBLAD OMSTREKEN. voor AMERSFOORT en buitenland. binnenland. allerlei. weerbericht. No. 233. 5e JAARGANG. STADSNIEUWS. WOENSDAG 4 NOVEMBER 1908. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. Thermometerstand Tot plaatsing van aüvertentiën on reclames tan buiten hot kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitcnlaiidsch Advertentiebureau D. T. ALTA, AVannoesstraat 76—78 te Amsterdam. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Ad ver tén tién: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) DE UITLATINGEN VAN DEN DUITSCHEN KEIZER. Het kan heden een merkwaardige dag worden in de geschiedenis van het Duitsche Rijk. Prins van Bülow zal waarschijnlijk in den Rijksdag worden geïnterpelleerd over de bekende uit latingen van den Keizer en het zou wel eens kunnen zijn, dat zijn ont slagaanvrage volgde en nu met meer klem. Zelfs de Kölnische Zeitung, die ge woonlijk niet van al te groote vrij moedigheid tegenover de heerschcnde machten beschuldigd kan worden, ziet nu de zaak flink onder de oogen, en vindt naast woorden van waardeering voor den Rijkskanselier, die van af October 1907 de buitenlandsche poli tiek van het Duitsche Rijk heeft ge voerd, toch termen genoeg aanwezig om de beslissing over deze gewichtige aangelegenheid in handen van den Ryksdag te leggen. Horgen, (dat is heden), schrijft het blad, komt de Rijksdag bijeen en wij wachten af, welke zekerheid men ons voor de toe komst verschaften kan. Daarvan stel len wij de beantwoording van de volgende vraag afhankelijk: Moet het Duitsche volk vergeven wat het is aangedaan Vindt de volksvertegen woordiging de aangeboden zekerheid niet voldoende, dan is er een kanse lierscrisis, want nogmaals, een verder tobben is niet meer mogelijk. De verbijstering, dus schrijft de part. corr. te Berlijn van het Vaderland, I heeft bij het Duitsche volk plaats ge- maakt voor verbeten woede. De stemming is bij alle lagen der maatschappij bitter. Men gaat hier diep gebukt onder den smaad dien de Duitsche Keizer en de Rijkskanselier Duitschland hebben aangedaan. Het heet, dat de Duitsche pers niet altijd de meening van het Duitsche volk weergeeftditmaal zijn ze echter zeldzaam eensgezind. Waar men ook komt, wie men ook hoort, alles draait om des Keizers uitlatingen tegenover den nog steeds onbekenden Eugelschen diplomaat en den schier ongelooflijken gang van zaken, die aan de openbaarmaking is voorafgegaan. Wat Keizer Wilhelm II ditmaal misdaan heeft is in geen jaren weer goed te maken, hoogstwaarschijnlijk nooit meer, want wie zal Duitschland thans nog vertrouwen schenken Ofschoon de veroorzaker van alle ellende waarmede de Duitschers thans overgoten worden Ktizer Wilhelm II j is, zoo is op 't. oogenblik de verbitte ring tegen Bülow wel het grootst. I Een zoo lichtvaardig spelen met Duitschland's grootste belangen als deze Rijkskanselier gedaan heeft, is ongeëvenaard. Men zal omtrent den afloop dei- interpellatie in den Rijksdag mogelijk onder de Laatste Berichten nog iets i vinden. GROOT BRITANNIË. De gemeentelijke verkiezingen die er gisteren in Engeland zijn gehou den, zijn, zoover wij er de uitkomst in een unionistisch blad van gemeld vinden, niet gunstig voor de arbei derspartijen, noch voor de vrouwen. Van de vrouwelijke candidaten zijn I er slechts twee gekozen, in Manches ter en in Oxford. In negen andere gemeenten vielen zij. In Liverpool werd de eenige socialist in den raad I niet herkozen. Vandaag zouden te Manchester afgevaardigden van patroons en ar beiders uit het katoenbedrijf weer bijeenkomen. Men zegt, dat er een voorstel zal worden gedaan, waarover het werkvolk opnieuw wil stemmen, en men heeft, volgens een EDgelsch blad, nu werkelijk hoop dat er spoe dig een schikking zal worden ge troffen. SERVIË. Van verschillende kanten zijn gis teren alarmeerende geruchten ont vangen, waaronder een uit Oostenrijk waarin wordt gezegd, dat Belgrado bedreigd wordt. Ten einde de openbare meening gerust te stellen is bevel gegeven sterke militaire patrouilles in oorlogsformatie te zenden, met order, om de Donau te bewaken en op de rivier-oevers, alsmede op de voorsteden der stad nauwkeurig acht te geven. PORTUGAL. De laatste berichten omtrent de gemeenteraadsverkiezingen bevestigen de bijna volledige overwinning van de monarchisten. TURKIJE. De Temps verneemt uit Constan- tinopel: De eerste vergadering van Turksche en Bulgaarscbe afgevaardig den had gisteren plaats in de konak van den grootvizier. De Ottomaansche afgevaardigden zyn Gabriel effendi, Loefte bey en Armenaki effendi. Men zegt, dat het optimisme eenigszins verminderd is door de eischen van beide partijen. Bulgarij wenscht het principe van een bescheiden schade loosstelling aanvaard te zien. Turkije vraagt een zoo hoog mogelijk bedrag als vergoeding voor de onafhankelijk heidsverklaring, voor de achterstallige som van de schatting voor Oost- Roemelië en voor die schatting zelr, benevens voor de rente te samen 432 millioen francs. De ambassadeurs der Mogendheden gaven Bulgaren zoowel als Turken den raad, redelijk en verzoeningsge zind te z(jn. C e r a m. Blijkens een bij het Ministerie van Koloniën uit Neder- landsch-Indië ontvangen telegram, werd op 21 October jl. een patrouille in Ahiolo (Midden-Ceram) beschoten, waarbij gewond werden 2 Europeesche militairen, waarvan sedert één is overleden en 2 inlandsche militairen, allen beneden den rang van officier, zoomede een dwangarbeider. De aan vallers werden teruggeslagen. Het verklapte staats geheim. Ook de directeur van de Telegraaf is door een inspecteur der Amsterdamsche recherche gehoord, zonder resultaat. De directeur weigerde elke inlich ting omtrent de wijze, waarop het „geheime stuk" in zijn handen is ge komen. Gisteren is de hoofdredacteur gehoord. Het resultaat zal hetzelfde zijn, zegt het blad. De Telegraaf noemt niet de bron, waaruit zjj het „geheime" stuk ontving, een stuk, „zoo geheim", dat op het oogenblik, dat het ter verzending gereed lag, zijne exc. de minister van buitenlandsche zaken, in hoogsteigen persoon, aan een redacteur van het Alg. Handelsblad den inhoud der nota mededeel del" Door het college van notabelen der Ned. Herv. Gemeente is tot kerk voogd gekozen, in de vacature-de Heus, de heer H. C. van Dam. Tot voorzitter vau genoemd college werd herbenoemd de heer N. van Veen, terwijl de heer J. Ger. Kleber tot secretaris werd gekozen in de plaats van den heer van Dam. Te Deventer slaagden gisteren voor het examen vrije- en ordeoefe ningen der gymnastiek de dames: A. H. Kerling, J. C. Jansen, G. A. M. Dekker, J. C. S. Brederode, C. E. Mensing en W. de Bruin, allen leer lingen van de Rijks-Normaallessen alhier. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt morgenavond half negen een openbare vergadering ten Raadhuize. Bjj de te Hilversum gehouden aanbesteding voor den bouw van een diamantslijperij aan de oude Toren straat aldaar werd o.a. ingeschreven door onzen stadgenoot G. C. Blanken voor f 15750. De Schietvereeniging „Voor Koningin en Vaderland" zal binnen kort in het bezit zijn van een vaahdel. Zaterdag 21 November zal nl. een feestavond worden georganiseerd voor de leden dier vereeniging in de Arend, en als hoofdnummer zal op het pro gramma prijken Aanbieding van een vaandel. Zedenmisdrijf. Men meldt uit den Haag aan de N. R. Ct. De tandarts H. H. hier ter stede is hedenmiddag omstreeks 4 uur op straat door de politie gearresteerd, verdacht van het plegen van misdrijf tegen de zeden, strafbaar gesteld bij artikel 234 Wetboek van Strafrecht. Hij zou n.l. tegenover een patiënte, die onder narcose was, zich aan straf bare handelingen hebben schuldig ge maakt, welke voor de bedoelde pa tiënte betreurenswaardige gevolgen hebben gehad. De rechtbank had te dier zake rechtsingang tegeii hem verleend met bevel tot zijne inhechtenisneming. Hij is thans overgebracht naar het Huis van Bewaring. Familiaire agenten. Men schrijft uit Zwolle aan de N. Ct. De vorige week werd bij de be- grootings-discussiën in den Zwolschen gemeenteraad door dr. Franssen op gemerkt, dat politieagenten niet al te familiair met de burgerij behooren om te gaan. Men was het met dit lid niet algemeen eens, maar een ernstig vergrijp illustreert deze waarschuwing. Twee agenten van politie gingen in uniform gekleed uit met een „heer" die bekend staat nogal kroegen te bezoeken. Het gevolg was, dat alle drie dronken werden. Ze dwaalden buiten de stad met een paar flesschen cognac, waaruit ze nu en dan eens proefden. Werklieden van een olie slagerij ontfermden zich over de agenten en wilden hen over het Al- melosche Kanaal brengen, maar bij het uitstappen geraakten ze te water. De werklieden telefoneerden toen om een rijtuig en daarin zouden ze naar huis worden gebracht, maar aan het bureau hadden ze erg in het geval gekregen, zoodat het rijtuig met zijn bijzonderen last werd aangehouden, door een inspecteur en een hoofd agent. Ontslag zal wel het gevolg zijn. Een reusachtig s mok kelproces. Onlangs deelden wij mede, dat voor het kantongerecht te München Gladbach, een der grootste smokkelprocessen was begonnen, die ooit eenig Pruisisch gerechtshof had den bezig gehoudeu. Er werden meer dan 200 getuigen geboord en 19 per sonen, zoowel veehandelaars als slagers, waren beschuldigd van goed georganiseerden smokkelhandel in Hollandsch vee, dat bij gansche kudden de grens overging. Thans is in dit proces het vonnis gevallen. De vier hoofdbeschuldigden werden solidair tot 38,800 mark scha devergoeding wegens ontdoken tol rechten, en van 5 tot 10 maanden gevangenisstraf veroordeeld, de vijfde hoofdbeschuldigde tot 3 jaar gevan genisstraf. Acht medebeschuldigden werden vrijgesproken en zes anderen veroor deeld tot gevangenisstraffen van één tot drie maanden. De „diamantmaker" Le- moine. De zaak van den zwendelaar Lemoine schijnt geheel te verloopen. Lemoine, de ontvluchte held van het moderne alchimistenzaakje, is en blijft verdwenen. Thans heeft ook de rech ter van instructie de tweede, die de opsporing van Raoul Lemoine leidde, nadat de eerste hem had laten ontsnappen zijn consequenties ge trokken. Want een telegram uit Parijs meldt dat de rechter van instructie het onderzoek in de zaak Lemoine heeft opgeheven. De Parijsche klokken. Parijs besteedt jaarlijks f 30,000 voor het onderhoud van zijn klokken en uurwerken en wel f 10,000 voor de klokken van het stadhuis en de ge meente-scholen en f 20,000 voor de uurwerken, die de monumenten, bruggen en pleinen versieren. De aannemer van het eerste deel dertijdverzorgingswerkzaamheden moet om de 14 dagen een heel leger organiseeren om de 550 scholen met haar 8000 uurwerken en het stad huis met zijn 3000 uurwerken te be dienen. Het tweede gedeelte wordt gewoonlijk toevertrouwd aan een zeer bekwaam horlogemaker. De Parijzenaar betaalt deze uitmun tende verzorging van zijn tijdaan- wjjzers met twee centimes per hoofd en paar jaar. Geenvanbeiden. Alexander Dumas, de jongere, had eens, voor de aardigheid, een brief op de post ge daan zonder ander adres dan „Aau den grootsten dichter van Parijs." De postadministratie zond dien brief aan Lamartine, maar deze aarzelde of hij hem wel mocht openen. Hij gaf hem aan Victor Hugo. Deze verweet zijn vriend, dat hij een te gering denk beeld van zichzelven had en na6enig over- en weer praten besloten de beide dichters door het lot te laten beslissen wie den brief zou openen. Het lot wees Victor Hugo aan. Deze maakte dus het schrijven open en las „Mijn beste Alfred enz. De brief was bestemd voor Alfred de Musset Proefles. Als historisch ver telt de BodeDit jaar gebeurde aan een school in Amsterdam het vol gende Er was proefles, gen week te voren was aan iederen sollicitant, die werd uitgenoodigd, een brief gezonden, met opgave van hetgeen in d6 proefles moest worden behandeld. Een der so- licitanten kreeg „Hoe komt men aan boter?" Gedachtig aan de woorden van den grooten meester bracht hij in zijn ge- MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorui. 10.50 uur.) De Bildt, 4 November 1908. Hoogste barometerstand 771.6 m.M. te Seydisfjordlaagste 756.6 m.M. te Riga. Verwachting tot den avond van 5 November 1908. Wind Zwakke tot matige O.-ljjko tot N.O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Toe-.--.;, nemende bewolking, weinig of geen regen. Temperatuur Iets kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 54 Laagste hedennacht F. 38 Hedenmiddag 12 uur F. 49 volg een boer mee, voorzien van een karntOD, na eenige inleidende bespre kingen werd door den boer in de klas heerlijke boter gekarnd. De toekomst van ons woord „winkel". Volgens de heeren, die 't weten kunneD, vindt dit woord zijn oorsprong in den „hoek" (van jkerk of straat), waarin, of waarop van ouds bij voorkeur de nering gedreven werd. Is het niet eigenaardig, dat het woord wel in 't Nederduitsch is blij ven leven en niet in 't Hoogduitsch, waarin het ontstond? Of 't in onze taal nog zal blijven leven, is de vraag. Nog slechts in 't spraakgebruik komt het geregeld voor de schrijf- en de handelstaal schijnen het te gaan verwerpen. Een kruide nierswinkel ziet men aangekondigd als een handel in kruideniers en ko loniale waren. Kappers-, melk- en ge bak-winkels heeten onderscheidenlijk salon voor 't scheren en haarsnijden, voor ververschingen en dergelijke. De winkel in huishoudelijke artikelen is een bazar geworden. JWinkels, waar drank geschonken wordt, heeten, zoo ze geen proeflokalen zijn, bars. De winkel in 't groot heet Warenhuis. Ook het karakter van den winkel veranderde: waar er tegelijk werk plaats van gemaakt wordt, heet hij atelierwaar hij slechts dient om ten toon te stellen showroom. Al het overige, hierboven nie', genoemd, heet magazijn, oorspronkelijk nog wel een

De Eemlander | 1908 | | pagina 1