DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 238 DTNSDAG 10 NOVEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naatnl. Vennootseiiap „DE EEMLANOSR". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Fe defensie en de politiek. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BUITENLAND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertóntièn Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) 0 08 - 0.10 Tot plaatsing van advertenties en reclames van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bnitenlandscb Advertentieburcan D. T. ALTA, Warmoesstraat 76—7.8 te Anstcrdan. Naar de minister Heemskerk op 1 Juli 1908 in de Tweede Kamer mede deelde, is het gevoelen der Regeering, dat het wenschelijk ia „om de zaak der defensie zooveel mogelijk te houden buiten de politiek." Daarom is de Raad van Defensie ingesteld. „De zaak der defensie is een bij uitstek nationale zaak, voor welke het geen geluk, maar een ongeluk is, wanneer zij wordt eeue zaak van partijstrijd. Maar er zou kunnen zyn een beginselstrijd over de defensie van zoodanigen aard, dat in derdaad door een raad van deskundi gen, door den Raad van Defensie, niets kon worden bijgedragen tot oplossing daarvan. Doch een dergelijke strijd is er juist niet. Er is geen deugdelijk gevoerde strijd over de defensie. De politieke strfjd, die over de defensie gevoerd wordt, is ondeugdelijk van aard". Het is niet overbodig na te gaan, in hoeverre hiermee rekening is ge houden bij de behandeling van tiet jongste wetje van minister Sabron, dat ook de onderteekening van den minister Heemskerk draagt. De Regeering had 10 Maart 1908 verklaard, dat zij de Militiewet wilde wijzigen, waardoor eene opkomst der militie in twee ploegen mogelijk wordt gemaakt, „teneinde aan de bezwareD, voortvloeiende uit de bestaande wette lijke bepalingen aaügaande het blu vend gedeelte zonder te groot nadeel voor andere belangen, zooveel mogelijk tegemoet te komen." Het wetsontwerp, dat dit beoogde, werd met bekwamen spoed ingediend en met nog be kwameren spoèd, op de valreep zou men zeggen, door de Tweede Kamer afgehandeld. Voortaan komt de militie bij de onbereden wapens in twee ploegen op, of eigenlijk, wanneer men de viermaanders ook als eene ploeg beschouwt, in drie ploegen ongeveer half Maart, ongeveer 1 Juni en onge veer 1 October van eik jaar. Door de verdeeling der achtmaanders in twee ploegen is het mogelijk geworden, dat „de werkelijke dienst eerste oefe ning en blijvend gedeelte te zamen van de eene halve lichting telkens ongeveer 4 maanden over dien der (ldiB HET ENGELSCH.) 51 In 't geheim hinderde het hem ge weldig, dat de dochter van zijn zus ter de eenige was, die pogingen deed om het geld te vinden en ofschoon hij Nancy op iederen anderen tijd streng verboden zou hebben zich bij Christal te voegen, verheugde het hem toch haar nu te laten gaan nu er een andere uitlegging aan haar vertrek gegeven kon worden. Een paar dagen daarna vertrok Nancy naar Ryelands. Vóór zy ging, verbood haar vader haar ernstig zich met Violet of Cesar in verbinding te stellen. Nancy hoorde dat in stilte aan, en besloot zich door zulke bevelen niet te laten binden. Zjj nam zich voor, na haar aan komst op Ryelands aan Cesar te schrijven en als zjj antwoord van hem had, onverwijld haar zuster op te zoeken. De brieven, die Violet haar gezon den had, terwijl zij op Ryelands was hadden haar voorbereid op hetgeen haar wachtte. Zjj verwachtte den andere helft heen springt, waardoor wordt bereikt, dat de nieuwe halve lichting ongestoord kan worden ge oefend, zonder voor wacht en corvee diensten aan de geregelde opleiding te worden onttrokken. Voorts zal er steeds een voldoend aantal manschap pen der infanterie onder de wapenen zijn ter voorziening in de eischen be doeld in den aanhef van art. 108 der Militiewet 1901". Aldus de Memorie van Toelichting. Toen het wetsontwerp pas versche nen was, verkondigde de Standaard, dat minister Sabron's uitvinding „ver van ongelukkig was" en dat hij „het in praktische vindingrijkheid van zijne beide voorgangers wint". De katho lieke Gelderlander berichtte haren lezers verheugd, „dat de thans voor gestelde wijzigmg der Militiewet wel eenige vereenvoudiging schijnt te zul len aanbrengen". De politieke kant van de zaak was destyds enkel, dat de praktische, vindingrijke minister Sabron hoewel van pagauislische tamilie deel uitmaakte van het Kabinet, dat zich zou gedragen naar de beginselen, levende in de Rechtscbe partijen. Overigens was de zaak der defensie zooveel migelyk buiten do politiek gehouden. Weldra kwam bet militair-deskun dig oordeel zich uitspieken. Het eerst in Land en Volk (22 Juli j.l.) Op zuiver militaire gronden werd aan getoond, dat de vinding van den minister Sabron niet alleen onprac- tiscb, maar ook in hnoge mate schade lijk voor onze defensie is. Zjj beoogt voortdurend een deel der militie bij wijze van politiewacht onder de wapenen te houden, zonder dat gelet wordt op het doel van het verblijf ouder de wapeDenoefening en voor bereiding voor de eventueele hand having onzer onafhankelijkheid. Andere bladen volgden deskundigen het woord te geven en schier zonder uitzondering werd Sabron's wetje op militaire gronden veroordeeld. In de Militaire Gids van September j. 1. wordt door den kapitein Hasselbach in een breed en gedetailleerd opstel verre van malsche kritiek geleverd over de vereenvoudiging en gewezen op de belangrijke schade, welke de oplossing van Sabron aan den graad strakken huisknecht, die haar ont ving en wist precies, waar haar ka mers zouden zijn. De lnnch was voorbij, maar de huishoudster zelf bracht baar een kop thee op haar eigen kamer en verraste haar door het verbreken van de groote stilzwijgendheid, die in dit huis scheen te heerschen. Ik ben heel blij, dat u gekomen is Miss Malincourt, zei ze, met een vriendelijken blik op het lieve, vroo- lyke gelaat van Nancy. Mij dunkt, dat hier noodig één van de familieleden zijn moet om het oog te houden op Miss Egerton. Zij gaat bij den dag achteruit en lijkt een schaduw, my dunkt, zjj kan niet lang meer leven, als er geen vei an- dering komt. U heeft zeker niet ge hoord van het ongeluk, dat Miss Egerton eenige weken geleden over komen is? Neen I Welk ongeluk? De huishoudster deed het verhaal, waarnaar Naocy met verbazing en medelijden luisterde. Ik zal trachten haai te spreken te krijgen, zei ze. Zu kan moeilijk aan mij ontkomen nu zjj niet in staat is te loopen. Ik ben van plan over een paar dagen naar haar broe der te gaan, die met mjjn zuster ge trouwd is. Wilt u er alstublieft maar niet van geoefendheid van tweederde van de infanterie zal toebrengen. Hij eindigde: „wordt het regeeringsont- werp wet, dan is het blijvend-gedeelte- vraagstuk van de baan, maar het legervraagstuk zal dieper dan ooit in het moeras zinken, want het zal op een ondeugdelijken ondergrond staan." En de onze defensie-buiten-de-po litiek brengende Raad van Defensie D9ze raad van deskundigen noemde het ontwerp een stap in achterwaart- sche richting, zijn oordeel natuurlijk op zuiver technische gronden basee- rende. Hetgeen tengevolge had, dat de Regeering, die zoozeer gevoelt, dat de zaak der defensie buiten de politiek moet worden gehouden, den door baar zelf ingestelden Raad met zyn onpo litiek advies links liet liggen O, dat moest een man als generaal Staal eens hebben durven doen I Ook de enquête door het Handels blad gehouden heeft aaugetoond, hoe mannen, die in de eerste plaats met de opleiding der militie zijn belast de compagnies commandanten over het tweeploegenstelsel oordeelen. Zeker een vierde van hen heeft geantwoord, drie vierde zweeg. Doch in welk tijdschrift, in welke courant hebben militair-deskundigen dit wetsontwerp verdedigd, geprezen, bewonderd of goedgekeurd De inspecteur der infan terie en de chef van den geDeralen staf volgens de rede van den minister Sabron achtten de bezwaren door den Raad van Defensie geopperd te onder vangen. Zelf leden van dien Raad heb ben zij echter in den kring der deskun digen hun pleidooi niet knnneD winnen. Gelukkig, dat de Regeering, die zoozeer gevoelt, dat de zaak der defensie buiten de politiek moet worden gehouden, het politiek vindt om het oordeel dezer in de minderheid verkeerende autoritei- teiten in de kamer tegenover den Raad uit te spelen. Wat zouden de vorige afgevaardigden van Sliedrecht en Tietjerksteradeel de heeren Heemskerk en Talma wel gezegd hebben, indien de minister Staal of van Rappard op eene dergelijke wijze die autoriteiten tegenover den Raad van Defensie zouden hebben durven stellen Het is vermakelijk het geschrijf der verschillende persorganen na de aan- over spreken, dat ik het gezegd heb vroeg de huishoudster, terwijl zjj haastig wegging. Toen Nancy haar thee gedronken had, schreef zij een briefje aan Cesar met het bericht van betgeen zij ge daan had en haar plan om naar Elmwood te gaan, zoodra zij een brief van hem terug had. Daarna begon zij met haar ont dekkingstochten evenals de andere tijdelijke bezoekers van dat huis ge daan hadden. De huishoudster had haar verteld, dat Christal meestal in de schilderijen galerij wasi wanneer zij niet uitging en daarheen richtte Nancy haar schre den. Zoo gauw zij er binnen kwam, zag zij haar nicht. Christal zat voor een Indisch ka binet, dat zjj snel en zonder geruisch te maken, leeg pakte. Haar taak was bijna afgeloopen en de verschillende artikelen lagen op een stoel naast haar. Zy was juist van plan het ka binet zelf te gaan onderzoeken, toen Nancy's binnenkomst haar daarvan terughield. Zjj wendde het gelaat naar de deur. De verandering in Christal viel haar nicht maar al te zeer op, zy trof haar diep. Het gelaat was lijkbleek, uitge zonderd de blauwe schaduw om de oogen, die onnatuurlijk schitterden. neming van het wetje na te gaan. Het Centrum roept onder het motto „een overwinning" uit„Waar Staal en Van Rappard échec leden, zege vierde Sabron en zelfs zóo, dat hij de Priocipienreiterei der vrijzinnig de mocraten buiteD rekening gelaten, byna de geheele Kamer achter zich kreeg. Men moet dus wel geheel over tuigd zijn geweest, dat hetgeen de Regeering voorstelde een belangrijke stap was in de goede richting." De Slichtsche Courant schrijft„Eu wat nu het mooiste is, dit alles komt nu tot stand zonder gevaar voor de defensie en met volledige medewerking der Staten Generaal". De Standaard ziet bezuiniging en militaire voordee- len als winste en hoopt, dat het nu aangenomen twee ploegeustelsel ous tot een drie-ploegenstelsel zal brengen. De Tijd... Genoeg, lezers, terwijl schier alle deskundigen het ontwerp schadelijk, onpraktisch, een stap in achterwaartscbe richting hebben ge noemd en in de Kamer drie deskun digen, de heeren Thomson, Eland en Verheij er tegen stemden door ge neraal Van Vlijmen evenals door meerdere leden der rechterzijde hunne „persoonlijke wenschen ter zijde wer den gesteld om het hoofddoelhet verleenen van steun aan het Ministerie te bereiken" minister Heemskerk bij voortduring de politieke verdediging van het wetsontwerp op zich nam en een aantal amendementen kortweg onaannemelijk voor de Regeering ver klaarde, terwijl dit alles ten slotte de politieke stem der kamerleden bepaalde, zullen de met de Regeering bevriende persorganen den volke wys maken, dat de wijziging zonder gevaar voor de defensie eu met aller medewerking, uitgezonderd natuurlijk de starre vrij zinnig-democraten, tot stand gekomen is. Men moet maar durven Minister Heemskerk heeft precies andersom gehandeld dan hy op l Juli j.l. in de Kamer sprak. Toen was het refrein de defensie buiten de politiek, nu alles politiek en de defensie niets. Of deze achteruitgaat, wat nood, als het Kabinet maar overwint. Of de buiten-de-politiek-staande Raad van Defensie op eeue door geen zjjner tegenstanders ooit voorziene wijze uit louter politieke beweegredenen in een Haar japon hing in kreuken om haar magere gestalte, en de handen die juist de lade naar zich toe wilden halen, leken die van een skelet. Terwijl Nancy baar naderde, nam zy de stok op, waarmee zy zich stey- nen moest en was van plan de kamer te verlaten. Ga niet heen, Christal I zei Nancy haastig tot haar. Ik wil je niet storen. Ik heb niet het minste plan naar het geld van oom Peter te zoeken. Haar nicht lachte smakelijk. Als je geen geld noodig hebt, waarom ben je dan hier Waarom kwam Violet en bleef hier een maand, en wat kwam Cesar hier toen? Zeker niet om het geld. Heuscb Christal, ik vertel ju de waarheid. Ik kwam alleen naar deze kamer toe, om te weten, hoe je het maakte na je ongeluk. Je behoeft je om my niet zoo te bekommeren. Ik merk dat je my niet gelooft, zei Nancy glimlacherd, dan zal ik er ook maar niet meer over praten. Maar Christal, ik ga morgen of over morgen naar Elmwood en als zy mij vragen, hoe jij 't maakt, wat moet ik dan zeggen Als wie naar my vraagt? Wie geeft er wat om my Anthony. Je bent onrechtvaar- hoek wordt gezet, het d lert den rede naar van l Juli j.l. niet. Zelden is in eenige maanden duidelijker gedemon streerd, dat ouze defensie niet buiten de politiek wordt gehouden, het minst door hen, die daarover roepen als Farizeëers. Arme defensieArm volk toch, dat door de politieke bent wordt geregeerd I V. D. DE UITLATINGEN VAN DEN DUITSCHEN KEIZER. Vandaag dus zal de Rijkskanselier in den Ryksdag spreken over het Keizer-interview. Het Duitsche volk is alles behalve gerust wat de toe komst betreft. En wat meer is, het durft zich flinkweg uiten op dit punt. Te Munchen is een vergadering van 2000 mannen en vrouwen gehouden, die een indrukwekkende betooging tegen de persooulijke staatkunde van den Keizer is geweest. Dr. Quidde sprak twee uur lang en werd zeer toegejuicht. Ten slotte nam de ver gadering een voorstel aan, verklarende dat de jongste gebeurtenissen het aan zien van het ryk en het vertrouwen in de Duitsche staatkunde ernstig be nadeeld hadden. De vergadering toeken de verzet aan tegen 's Keizers be wering, dat de meerderheid van het Duitsche volk tegen Engeland was en sprak de verwachting uit, dat do Ryksdag den Keizer nadrukkelijk aan de noodzakelijkheid zou herinneren, om zich aan de eischen van een con- stitutioneelen staat te onderwerpen en de eigenmachtige uitingen van zijn persoonlykeu wil te staken zy ver wachtte van den Rijksdag, dat deze den rijkskanselier voor het gebeurde tor verantwoording zal roepen, ver langde verschillende grondwettelyke waarhol gen en eindelijk medezeggen schap van den Rijksdag by de beslis sing over oorlog en vrede. In Berlijn heelt de bekende redacteur vau de Zukuntt, Harden, een rede ge houden voor 400 mensclien. Hy zeide o.a. „Het is nu de beurt van het volk een woord met zyn Keizer te spreken. Naast het vreeselyke gevaar, dat hy dig tegenover Anthony. Als je zyn brieven geopend hadt, dan zou je ge zien hebben, dat hy aan je deukt. Het kan my niet scheleu 1 zei Christal koppig. Ik wil geen brieven van Elmwood meer lezen. En Nancy nu verhief zy haar stem waag het niet, iets van my te zeggen, als je daar bent. Het resultaat zal zyn dat ik moet terugkomen en ik wil nooit, nooit, nooit terug of iets te doen hebben met een lid der familie Eger ton. Eerder zou ik my zelf vau kant makeu. Zjj zag er zoo woest en opgewonden uit, dat het Nancy bang maakte. Zy beloofde te zullen zwijgen, en daarop beweerde haar nicht kortaf, dat zjj alleen wenschte te blijven, waarop Nancy haar verliet. Toen zij de deur bereikte, keek zy nog eens om. Ctiristal was weer met de grootste kalmte met haar werk begonnen, duim voor duim keek zy het kabinet na. Terwyl Nancy de deur sloot voelde zy, dat de vooispelling van de huis houdster maar al te zeer dreigde uit te zullen komen. Mr. Wickbam was haar gezelschap aan tafel, en Nancy maakte hem deel genoot van haar bezorgdheid. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1