WEERBERICHT. Tkerinometerstaiid BINNENLAND. STADSNIEUWS. Ingezonden. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 10 November 1908. Hoogste barometerstand 768.4 m.M. te Breslaulaagste 750.8 m.M. te Valentia. Verwachting tot den avond van 11 November 1908. Wind: Zwakke tot matige Z.O.-lijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de luchtToe nemende bewolking, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur's Nachts matige vorst. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 38 Laagste hedennacht F. 18 Hedenmiddag 12 uur F. 37 deed ontstaan, verdwijnen de fouten der anderen." Harden is overtuigd, dat de Keizer werkelijk heeft gezegd, wat het inter view in de Daily Telegraph hem deed zeggen. Het is een feit zonder weerga in de nieuwere wereldgeschiedenis, dat iemand, die nog langer wil regeeren, al het vertrouwen, al het geloof in z(jn geschiktheid voor de oplossing der eenvoudigste politieke „Aufgaben" geheel gaat verspelen. Naden indruk geschilderd te hebben, die het gebeurde in geheel Europa en zelfs in Azië heeft gemaakt, stelt Harden boudweg de vraag: Wil de Keizer en Koning afstand doen van zijn kroon? Hij moet zich geen illu sies maken. Al zijn ouderdanen zijn tegen hem. Geen enkel kanselier noch deze, noch oen ander zal zich kunnen hand haven. wanneer hij niet uit's Keizers mond een waarborg overbrengt, dat deze zich in den vervolge zal weten te beheerscben. Dit moet Duitschland eischen. Dit moet ook het huis Hohen- zollern eischen. In dit wreed en ernstig uur nog. Anders is het te laat." W(j hebben nog niet gelezen, dat Harden achter slot en grendel is gezet. Intusschen mag men met belang stelling uitzien naar de berichten, die heden uit Berlijn zullen komen. matie van de grondwet aanwezig te zjjn, waaraan per slot van zaken 200 man gehoor gaven. Zij kwamen in de tent van een groot waardigheidsbe- kleeder en waren daar verzocht een verzoekschrift tegen de constitutie te teekeDen, natuurlijk was voldoende gewapende macht ter plaatse. Daarna werden dr beeren in de tent van den grootvizier verzocht, die hen verklaar de dat de Sjah een grondwet wilde in voeren. Toen dit medegedeeld was, zijn een aantal reactionnaire priesters naar de tent van den Sjah gesneld, Bogen zich ter aarde en smeekten met veel misbaar, dat het den heerscher aller Perzen mocht behagen deze schanddaad tegen den Islam te ver hoeden en de constitutie af te schaffen. Vervolgens werd den Sjah op een gouden schotel bovengenoemd ver zoekschrift aangeboden, wat Z. M. ten zeerste scheen te behagen. Z. M. was zelfs zoo goed comediant, dat hij deed alsof hjj van niets wist, en beloofde den Islam in eere te zullen houden en de constitutie af te schaffen. Er waren verder lieden aanwezig, die zich op het goede moment ter aarde wierpen en den Sjah prezen. De gezanten van Rusland en Engeland schijnen he. hiermede echter niet eens te zijn en drongen er bjj den Sjah op aan, dat hij den constitutie zou afkondigen. Dr. Kuyper en het Kabi net. De Standaard deelt het volgende mede Aan den voorzitter van de Centrale Antirev. Kiesvereeniging in het dis trict Ommen is door dr. A. Kuyper het volgende schrijven gericht: Aan den heer voorzitter van de Centiale Antirevolutionaire Kies vereeniging in het district Ommen. Hooggeachte Heer, De zoo pas verschenen Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op het ontwerp van de Staatsbegrooting, Hoofdstuk I, heft voor mij de bedenkingen op, die dusver tegen het optreden in de Tweede Kamer bij my bestonden. Het zou my tegen de borst hebben gestuit, tegen een bevriend Kabinet oppositie te moeten voeren. Nu mij bleek, dat hiervan geen sprake behoeft te zijn, en dat ik veeleer het jKabinet con- amore zal kunnen stennen, vervalt mijn bezwaar. Hieruit zal het u tevens duidelijk worden, waarom ik, alvorens te beslissen, ditmaal zoo langen tyd van beraad nam. Had ik moeten be slissen vóór de Memorie van Antwoord het licht zag, dan zou ik vermoedelijk hebben moeten bedanken nu gevoel ik mij vrij, om aan te nemen. Een mededeeling, waaraan ik nogmaals mijn dankbetuiging toevoeg voor het vertrouwen door uw kiesvereeniging in mij gesteld, en voor de krachtige wijze, waarop mijn candidatuur, na eenmaal gesteld te zijn, door de kies- vereenigingen van de drie partijen van rechts in uw district, bij hard verzet, is bevorderd. Hoogachtend heb ik de eer te zijn Uw dw. dr. (w. g.) KUYPER. 's-Gravenhage, 8 Nov. 1908. Weerbaarheidskorpsen. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van den Minister van Oor log den leden der Vrijwillige Weer baarheidskorpsen gratis een uniform, een geweer m. 95 en patronen te ver schaffen, mits de leden zich verbinden tot vrijwillige indiensttreding ten tyde van mobilisatie. (Tijd.) De werkzaamheden der Staatscom missie van enquête omti ent het tram wegpersoneel zyn thans zoover ge vorderd, dat de hoofdpunten voorliet eindverslag in beginsel zijn vastgesteld. De aanbieding vaneen wetsontwerp met Memorie van Toelichting, door de Staatscommissie voor de jacht, waatin de voorstellen en denkbeelden der commissie belichaamd zijn, schijnt echter thans spoedig tegemoet gezien te kunnen worden. Bij de Staatscommissie voor den handeldrijvende en industrieëlen mid denstand werd een rapport in zake vervroegde winkelsluiting door een sub-commissie ingediend, daar be handeld en voorloopig op de hoofd punten vastgesteld. Dit rapport zal ook eerlang aan de Koningin worden aangeboden. De commissie vroeg en er kreeg verlof voor twee harer leden om zich in Oostenrijk door persoonlijk bezoek op de hoogte te stellen van de werking der Middelstandscoöperatie aldaar, ten einde omtrent dit onderwerp in het volgend jaar een rapport te kunnen uitbrengen. Wat betreft de aan de Staatscom missie voor den Landbouw verstrekte opdracht, wordt medegedeeld, dat het onderzoek naar de oeconomisoben toe stand der landarbeiders is voleindigd en dat de resultaten zyn neergelegd in districtsgewyze opgemaakte ver slagen en in een algemeen overzicht, terwijl in voorbereiding zijn de voor stellen, welke naar aanleiding van dat onderzoek in het belang der land arbeiders bebooren te worden gedaan. Met de indiening der voorstellen, welke zoo mogelyk nog in dit jaar zal geschieden, zal de Staatscommissie hebben voldaan aan punt b. der aan haar verstrekte tweeledige opdracht. De arbeid der Staatscommissie voor de weegwerktuigen zal nog in den loop van dit jaar zijn geëindigd. Door de Staatscommissie voor het reddingwezen op de Nederlandsche kust worden thans plannen en voorstel len uitgewerkt, met welken arbeidde Staatscommissie in het voorjaar van 1909 hoopt gereed te zyn. Het door den secretaris der Staats commissie tot herziening der Indische wetgeving op privaatrechtelijk gebied samengestelde voorontwerp van een nieuwe voor alle bevolkingsgroepen geldende Indische burgerlijke rechts vordering is in handen gesteld eener sub-commissie, die echter daarover nog geen rapport uitbracht. Hiermede toch behoort te worden gewacht, tot dat zal zijn beslist over het ontwerp op de geünificeerde rechterlijke organi satie, nopens hetwelk eerst voor eenige dagen het advies van den Gouverneur- Generaal is ontvangen. —Nederland en deBrussel- sche tentoonstelling. De heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontcnisse heeft bij de Tweede Kamer een verzoekschrift ingediend om alsnog mogelyk te maken, dat door ons land officieel wordt deelgenomen aan de in 1910 te Brussel te houden internatio nale tentoonstelling. Zondag overleed te Breskens de heer J. G. Gerritsen, burgemeester dier gemeente en Groede en Nieuw- vliet. De overledene, ö4 jaar oud, was arrondissements-schoolopziener en president-commissaris der stoomtram Breskens—Maldeghem. Hij was een man van zeldzame werkkracht. Wedden by Sport. Het Comité tot bestrijding van het weddenin de spoit, hetwelk er naar streeft het gokken, het wedden uit de sport wereld te doen verdwijnen en zoo ook mede te werken tot de moreele opvoeding der betrokken personen, stelt zich ten doel, een actie te ont wikkelen teneinde Regeerings-maat- regelen tegen het wedden te ver krijgen. Het Comité heeft daarom aan de Staten-Generaal een request gezonden, luidende „dat zij met leedwezen hebben waargenomen de toenemende neiging in ons volk om zich over te geven aan het wedden op sportgebeurte nissen, als gevolg waarvan steeds meer in het openbaar gelegenheid tot het afsluiten van zulke weddenschap pen wordt gegeven, vooral ook door personen die daarvan een bedrijf maken dat zij van oordeel zijn dat dit wedden moet beschouwd worden als een ernstig sociaal euvel, dat nood lottig kan zyn voor vele personen en dat bederf kan brengen in de sport, die zij beschouwen als een onontbeer lijk raiddel tot lichamelijke ontspan ning. Redenen waarom adressanten uw college met eenigen aandrang ver zoeken te willen bevorderen het tot stand komen van wettelijke maat- tegelen waarbij het geven van ge legenheid tot wedden, wordt verboden en strafbaar gesteld. Het verzoekt alle vereenigingen of bonden aan dat request adhaesie te betuigeD. Het doel is een groot aan tal adhaesie-betuigingen te verzamelen uic het gansche land en die naar de Tweede Kamers op te zenden. Naar men ons mededeelt, is door de ouders van het jongetje, dat de vorige week op zoo noodlottige 'wijze door een automobiel word aangereden, dat. de dood volgde, van de in de auto rijdenden de somma van f '200 ont vangen. De meuschen, die het kind direct in huis hadden genomen, ont vingen van do heeren hiervoor f 10. Korfbal. V. I. O. S. van hier heeft het te Utrecht tegen O. N. I. aldaar af moeten leggen met 50. O. N. I. was wel de sterkste, maar toch had V. I. O S. wel eenige tegen - punten verdiend. E. D. O. S speelde een vriendschap- pelyken wedstrijd te Utrecht tegen D. 1. O. S. De uitslag was 4 3 voor de Utrechtenaren. De Veieeniging „Handel en Nijverheid" vergadert Donderdag 12 Nov. a.s. in het hotel „de Zwaan", des avonds te 8 uur. De agenda vermeldt de volgende punten 1Ballotage. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. In het Logegebouw wordt Zon dag 15 Nov. a.s. des morgens te half elf een godsdienstoefening gehouden voor den Doopsgezinden kring, waarin als spreker zal optreden Ds. T. Kiel- stra, Emer. Doopsg. predikant te Oegstgeest. Als groote bijzonderheid is zeker vermeldenswaard, dat thans reeds schaatsen is gereden op de slooten in de nabijheid van Amersfoort. Nu de vorst zoo hevig aanhoudt zal het zeker voor velen een teleur stelling zyn, dat de ijsbaan „De Maat" thans nog niet onder staat, zoodat voorloopig van rijden daar geen sprake is. Was in de match Quick IIH. V. C. I laatstgenoemde in uitstekende conditie, Zondag jl. heeft zy in Utrecht enorm prachtspel vertoond, met meer succes dan tegen Quick. Om half één stelde H. V. C. zich op met 9 spelers, waaronder nog 2 invallers. Hercules III komt H. V. C. in haar zwakte tegemoet en is zoo welwillend met 10 man te spelen. Direct na den aftrap, met v. Z. aan 't hoofd, brengen de dr ie voorwaartsen menigmaal zeer lastige bezoeken aan 't Herculesdoel en na ongeveer 10 minuten maakt v. d. H. 't eerste doelpunt voor H. V. C. uit een pracht- voorzet van v. Z. Daai na dringt Her cules op maar stuit telkens op de uitnemend sluitende achterhoede vau H. V. G. Rust breekt aan met 10. Nu dachten we Hercules te zien tegenscoren, maar ook B. was op zyn plaats. Allengs verslapt Hercules en hebben de H. V. C.'ers het spel ge heel aan hun voeten. Kort voor tyd scoort H. V. C. nogmaals, onder de tonen van de muziek, die den wedstrijd Hercules I—H. V. V. opluisterde. Alzoo is voor H. V. C. de eerste wedstrijd daér, die zij op de kleivel- den gewonnen heeft, zoolang zij in de eerste klas speelt. Vermelding verdient dat beiden een penalty ten deel viel, die by geen van beiden in een goal werd omgezet; en in 't bijzonder, dat van Z. de geheele wedstryd door de ster was. Het tweede elftal van H. V. C. heeft Zondag ook een mooi staaltje van kunnen-als-zy-maar-wil geleverd. Dit is tot nog toe het eenigste elf tal dat zich dit seizoen tegen Rapi- ditas staande wist te houden. R. was evenwel nog blij met de verdeeling der puntjes, want ook zy erkende dat een eventueele overwinning beslist aan de zijde van H. V. C. had moeten zjjm In dezen wedstryd heeft vooral de doelman van H. V. C. II geschitterd. Hedenavond de volksuitvoering van Goudmuiltje in Amicitia en de lezing van prof. Eerdmands voor de plaatse lijke afdeeling aan den Ned. Protes tantenbond in de Remonstrantsche kerk; morgenavond de eerste abonne mentsvoorstelling in Amicitia en Don derdagavond vergaderingen van „Han del en Nijverheid" en de Kamer van Koophandel. We weten dus waar we onzen tyd kunnen doorbrengen. Naar wij vernemen worden er pogingen in het werk gesteld, te dezer stede een Onderwijzers-Leesgezelschap op te richten. Gisterenmiddag werd de brand weer gealarmeerd voor een weinig beteekenend brandje op den Soester- weg, dat spoedig gebluscht was. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Oproep aan alle voorstanders van Vervroegde Winkelsluiting. De Vereeniging voor Vervroegde Winkelsluiting te 's-Gravenhage heeft het initiatief genomen tot een bijeen komst op Zaterdag 21 November a.s., des avonds te 8 uie, in het Zuid- Hollandsch Koffiehuis aan de Groen markt aldaar, met het doel om te geraken tot aaneensluiting van alle voorstanders van wettelijke regeling der winkelsluiting over het geheele land. De beweging voor een vroeger slui tingsuur van winkels en magazijnen is tot hiertoe in hoofdzaak beperkt gebleven tot enkele gemeenten, waar bij dan aangestuurd werd op het in het leven roepen van een gemeente lijke verordening op dit stuk. Nu zou het zeker moeten worden toegejuicht, als, in afwachting van een wettelyke regeling, reeds by voorbaat in vele plaatsen des lands by gemeen telijke verordening een sluitingsuur voor winkels en magazijnen werd vastgesteld. Desniettemin valt niette ontkennen, dat een regeling bij de wet in dezen ten slotte onmisbaar is. En om bij Regeering en Kamers met kans op welslagen te kunnen aandringen op de hier bedoelde wet telijke regeling, is in de eerste plaats noodig nauwere aaneensluiting van vereenigingen en personen, die over tuigd zijn, dat het hier gaat om een maatregel van economisch en sociaal belang, die ook in ons land niet anders dan zegenrijke gevolgen zou kunnen hebben. Aaneensluiting van de voorstanders is te meer noodig, omdat de tegen standers zich niet onbetuigd zullen laten. Nauwelijks was bekend, dat de Staatscommissie voor den Middenstand zich met het onderwerp bezig hield, of de couranten bracbttn het bericht van de oprichting van een Comité van Verweer. En de geschiedenis van de Amster- damsche ontwerp-verordening is daar om aan te toonen, dat men in ons land den (zjj het onredelijkeD) tegen stand tegen Vervroegde winkelsluiting niet zal moeten onderschatten. Aan de zijde der voorstanders is dus, wil men in dezen iets bereiken, inspanning van alle krachten een eerste plicht. Aan de ons bekende voorstanders, alsmede aan de vereenigingen en bon den van winkeliers en bedienden zijn uitnoodigingen verzonden tot het bij wonen van of het zich doen vertegen woordigen op de bovenbedoelde bijeen komst. Het is evenwel niet mogelyk allen te bereiken en daarom wekken wij byi dezen ook die voorstanders, die zulk een uitnoodiging niet mochten hebben ontvangen, op, om van hunne belangstelling te doen blijken door de bijeenkomst bij te wonen, of anders door aan ondergeteekende naam en adres op te geven. Wy moeten aanknoopingspunten hebben in het ganscbe land en dienen te weten bij wie we daarvoor moeten aankloppen. Komt echter, zoo eenigszins mogelyk, Zaterdag 21 November naar den Haag, gij |allen die meent dat voor vervroegde winkelsluiting thans ook in Nederland de tijd gekomen is. Nog éen verzoek zij gedaande genen, die van plan zjjn de vergade ring te bezoeken, gelieven daarvan vóór 16 November a.s. eveneens me dedeeling te doen aan ondergeteekende. Dit zal den geregelden gang der werk zaamheden zeker ten goede komen. Namens het Bestuur van de Veree- nigiDg voor Vervroegde Winkel sluiting te 's-Gravenhage, A. PIETERS, Secretaris, Groot Hertoginnelaan 228. (Wegens plaatsgebrek eerst heden geplaatst. Red. Eeml.) Een telephoon-grap. Een veearts in Den Haag word dezer dagen opgebeld per telephoon en het volgende gesprek ontspon zich Allo I spreek ik met den vee arts X. Jawel mijnheer. Och mijnheer, myn paard moet iets mankeeren. Het houdt voort durend twee van zijn pooten omhoog, en kan die niet op den grond zetten. Wat zou dat zyn U begrijpt dat het mij niet moge lijk is, daarop zoo in eens te ant woorden. Ik zou het zelf moeten zien. Zal ik uw paard eens komen onder zoeken U zult me een groot genoegen doen I DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. De Norddeutsche Allgemeine Zei- tung meldt, dat door minister von Schön einde October.aan Cambon een op ambtelijke bescheiden berustende voorstelling van het gebeurde te Casablanca was overhandigd met het verzoek hem de Fransche lezing te doen toekomen, toen uit het Zaterdag by het departement van buitenlaud- sche zaken ingekomen rapport van den commissaris van politie Bordé bleek, dat er belangrijk verschil be staat tusschen de Duitsche en Fransche lezing. Het is derhalve noodig de feitelijke toedracht van zakeu by het bedoelde voorval door nieuwe onder zoekingen, hetzij door de wederzjjdsche overheidspersonen, hetzij door een scheidsgerecht op te helderen. Volgens de gisternamiddag uit Ber lijn te Parijs ontvangen belichten zouden de onderhandelingen een groo- ten stap zijn gevorderd. PERZIË. De 3jah heeft niet met een Staats greep, maar meer met een kunstgreep de constitutie voorgoed in den doofpot gestopt, naar hij meent althans. Notabelen, leden van de vorstelyke familie, kooplieden, handwerkslieden e. a., de geheele bevolking van Tehe ran waren uitgenoodigd, by de procla De minister van oorlog heeft benoemd tot militair lid van den militieraad in de provincie Utrecht, District Utrecht, de luit.-kolonel De Jong, provinciale-adjudant te Utrecht en tot zyn plaatsvervanger kapitein Stroo van het 9de regiment infanterie te Utrecht. Staatscommissie n. Aan een kort overzicht van den stand der aan de Staatscommissiën opgedragen werkzaamheden wordt het volgende ontleend Van de Staatscommissie tot het voorbereiden van voorstellen aan de Regeering tot reorganisatie van hrt lager, middelbaar en hooger onderwijs kan het rapport vermoedelijk binnen kort worden tegemoet gezien. De Staatscommissie tot herziening van de wetgeving op de registratie belasting en de hypotheekrechten is zoover met haar werkzaamheden ge vorderd, dat de beëindiging daarvan waarschijnlijk in den loop van het jaar 1909 kan worden verwacht. Bij de Staatscommissie omtrent de wettelyke regeling omtrent de wegen in voorbereiding; zoodra de commissie met een voorstel te dezer zake zal z(jn gereed gekomen, zullen de hef fingen voor het gebruik van water staatswerken een voorwerp van onder zoek by haar uitmaken.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2