DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 239, WOENSDAG 11 NOVEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. EEMLANOER Hoofdredacteur R. Gr. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Ad ver ten tién: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot. plaatsing van advertcntiën en reclames van buiten liet kanton Amersfoort in ilit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet Algemeen Diuncn- en Buitenlandseli Advertentiebureau D. T. ALTA, ïïarmocsstraat 76—78 te Amsterdam. DE UITLATINGEN VAN DEN DUITSCHEN KEIZER. De eerste die gisteren in den Rijks dag zijn interpellatie over het bekende interview toelichtte was de nationaal- liberaal Bassermann. Dat interview, verklaart spr., heeft ontzaglijke ver bazing en diepe kommernis gewekt. De critiek, daarop geoefend, was zoo in binnenland als buitenland ongun stig, ja vernietigend. Engeland wees de liefdesverklaring af, en vermoedde te doen te hebben met een poging om wantrouwen te zaaien tusschen Enge land, Frankrijk en Rusland. Frankrijk en ook Rusland zijn onaangenaam ge troffen door de gepleegde, ernstige onbescheidenheidhet overbrengen van vertrouwelijke mededeelingen. Daar door wordt Duitschland's politiek in zake Marokko bemoeilijkt. China, Japan en de Vereen igde Staten hebben er van staan te kijken, toen zij vernamen, dat onze vloot bestemd was om een rol te spelen in den Stillen Oceaan. De I Boeren en de Nederlanders zijn ver ontwaardigd. In bet binnenland is overal de gewekte indruk ongunstig ook in alle Bondsstaten. Algemeen wordt geprotesteerd. Wij wenscben niet het ontslag van prins Von Bülow, met bet oog op de moeilijke vraagstukken zoo van bin- nenlandsche als van buitenlandsche politiek, maar wat wij wenschen, dat zijn waarborgen te verkrijgen tegen het ingrijpen van het persoonlijk regime. Wat wü noodig hebben, dat zijn mannen met een vasten rugge- graat, die hun meening vrijelijk uiten kunnen. Aan den Rijksdag moet een grooteren invloed op de buitenlandsche politiek worden toegekend. Wiemer (vrjjz. volkspartij) zegt Verbittering en toorn vervuilen het Duitsche volk, omdat Duitschland's aanzien een zware slag is toegebracht. Het verzoek om ontslag van den rijks kanselier was correct, maar niet af doende. De rijkskanselier moest zorg dragen, dat zjjn politiek tot uitdruk king komt. Het geneesmiddel zien wij (naar het engelsch.) 52 Hij luisterde zwijgend naar hetgeen zij te zeggen had, en merkte alleen op dat October in aantocht was en dat de zorgen van Miss Egerton spoedig geen reden van bestaan meer zouden hebben. Nancy dacht, dat hij er geen belang in stelde. De kwestie is maar, zei ze pein zend, hoe moet dat afloopen Chris- tai is besloten nooit meer naar huis terug te gaan. Wat moet er van haar worden Heeft u haar nog kort gele den gezien Ja. Dan heeft u toch ook gezien, hoe ziek zy er uit ziet. Wat mij betreft, ik zou bijna wenschen, dat zij het geld maar vindt, juist omdat zij er bet hart nu eenmaal op gezet heeft. Eigenlijk zou ik eerlijk gezegd, het liefst willen, dat zij en Violet het samen konden deelen. Violet heeft 't noodig. Denkt u dat Ja. Cesar kan er evengoed bui ten en ik ben overtuigd, dat Ivan het niet noodig heeft. Papa heeft genoeg in de invoering van een in waarheid constitutioneele rijksgrondwet, in een eigen vrijen wil op den grondslag der grondwet. Singer (soc.-dem.) zegt o.a. Het Duitsche volk moet wettelijk tegen een herhaling van zulke voorvallen beschermd worden door een gronds- wetswjjziging, welke het volk de be slissing geeft over oorlog en vrede en door een wettelijk voorschrift omtrent de ministerieele verantwoordelijkheid Heydebrund (conservatief) zegt: Wy hopen, dat het Duitsche volk in de ure des gevaars eensgezind zal zijn. Ik geloof, dat ook de rijkskanselier het gebeurde zelf betreurt. Zulke dingen kunnen eens, maar niet ten tweede male voorkomen. Wij vertrouwen dat de rijkskanselier antwoord zal geven (bijvalsbetuigingen rechts). Prins Hatzfeldt (vrij conservatieve partij) zegtVolgens de rijksgrondwet is de rijkskanselier de alleen verant woordelijke persoon voor dergelijke kwesties. Wij maken dus van het ant woord van den rijkskanselier onze houding afhankelijk. De Rijkskanselier von Bülow, de interpellaties beantwoordende, zegt het volgende Ik zal niet ingaan op alle punten, die door de voorafgaande sprekers zijn aangeroerd. Ik moet op de uitwerking mijner woorden in het buitenlaud let ten en wil niet een nieuw nadeel voegen bij het groote nadeel, dat door het bericht in de Daily Telegraph werd toegebracht (hoort! hoort I). Zijne Ma jesteit heeft op verschillende tijdstip pen zich tegenover particuliere En- gelsche personen particulier geuit; die uitlatingen aan elkander gevoegd zijn in de Daily Telegraph openbaar ge maakt. Ik moet aannemen dat niet alle bijzonderheden juist zijn weergegeven (hoort! hoort! wordt er rechts ge roepen). Van een weet ik, dat die niet juist is, dat is de geschiedenis van het plan van den veldtocht tegen de Boeren. Het betreft hier eenige zuivere academische gedachten, die de Keizer in zijn briefwisseling met wijlen koningin Victoria heeft uitgesproken. Generaal von Moltke, de chef van den generaleo staf en diens voorganger graaf Sehlieffer, hebben verklaard, dat de generale staf nimmer een zoodanig voor mij, en tante Harriët en Laura hebben Elmwood. Er blijft niemand over dan Christal eu Violet. U vindt dus, dat de kinderen van de zuster van Peter Malincourt zijn geld maar onder elkaar moesten verdeelen, en dat niemand onders er wat van behoefde te hebben Want natuurlijk als uw zuster de helft had, dan zou het haar echtgenoot toebe- hooren. Ik vind eigenlijk, dat niemand onzer eenigen aanspraak kan maken op het geld, verklaarde Nancy open hartig. Want oom Peter werd door de geheele familie slecht behandeld en in 't bijzonder door tante Harriët. Toch wijst zjjn testament er op, dat hjj wenschte, dat eenige van zjjn neven en nichten zijn vermogen zouden krijgen. Maar het ziet er nu uit of niemand onzer het zal krijgen. Het grootste gedeelte van het jaar is als voorbij en de ontdekking is nog niets verder. Schijnbaar niet. Toch kan het wel zijn dat eenige der geïnteres seerden plannen op touw zetten, waarvan wij niets weteü. Ivan Misschien. Geen der ande ren, daarvan ben ik overtuigd, ik vraag mij dikwijis af, ging Nancy voort, haar elleboog op tafel zettende, terwijl zij de kin in haar haud liet rusten en Mr. Wickham aankeek, plan de campagne of een dergelijken op den Boerenoorlog betrekking heb benden arbeid van den Keizer onder zocht of naar Engeland doorgezonden hebben (hoort! hoort! van rechts en uit het Centrum). Ik moet echter ook onze politiek verdedigen tegen het verwijt dat zij tegenover de Boeren dubbelzinnig is geweest. Wy hebben de regeering van Transvaal er te rechter tijd opmerkzaam op gemaakt, dat zij iu liet geval van een oorlog met Engeland alleen zou staan. Wij hebben haar rechtstreeks en door de bevriende Nederlaudsche regeering in Mei 1899 in overweging gegeven zich in vrede met Engeland te verstaan. De Daily Telegraph heeft de zaak te veel aangedikt. In de kwestie van interventie kan geen sprake zijn van onthulling. Om te kunnen beoordeelen of schending van vertrouwen heeft plaats gehad, moet men meer van de nadere omstandigheden weten, dan in het artikel der Daily Telegraph gezegd is. Er kunnen dingen aan voorafge gaan zijn, die de aanroering dezer aangelegenheid in een vertrouwelijke briefwisseling ten minste verklaarbaar maken. Dat in het artikel der Daily Telegraph vele uitdrukkingen te sterk zijn, geldt in de eerste plaats van het gedeelte, waar de Keizer gezegd zou hebben, dat de meerderheid van het Duitsche volk Engeland vijandig gezin is. Tusschen Duitschland en Engeland hebben misverstanden be staan, ernstig en betreurenswaardig, maar ik weet mij eensgezind met het geheele booge huis in de opvatting, dat het Duitsche volk op den grond slag van wederzijdsche achting, vreed zame en vriendschappelijke betrek kingen met Engeland wenscht (leven dig bravo) en ik constateer, dat de sprekers van alle partijen zich in gelijken geest hebben uitgesproken. Het gedeelte van het artikel, dat betrekking heeft op onze belangen in de Stille Zuidzee is in een voor Japan vijandigen zin uitgelegd. Ten onrechte. Wij hebben in het verre Oosten nim mer aan iets anders gedacht dan voor Duitschland een aandeel in den handel van Oost-Azië te verwerven en te behouden. Aanvallende oogmerken zijn bjj den bouw van de Duitsche vloot verre gebleven, zoowel in de Stille hoe is 't mogelijk, dat u, die er al les van weet, 's nachts kunt slapen? Dat gezegelde pakje, dat het geheele geheim bevat, is in uw bezit. Als ik zoo'n geheim moest bewaren, dan zou mij dat, geloof ik te zwaar vallen. Mr. Wickham keek Nancy aan met een vreemde uitdrukking op 't gelaat. Onwillekeurig kleurde zij. Vergeef mij, zoi ze. Violet zei, dat u zoo vriendelijk voor haar was, dat ik geheel vergat, dat u een vreemde voor ons is. Dus als u het geld eens vond, dan zou u dat pleizier doen ter wille van uw zuster Violet? Och, ik moet eigenlijk ook niet zoo dwaas zijn om over dat onder werp te spreken. Mr. Wickham I Ik kwam hier om ongestoord een be zoek aan Violet te kunnen brengen, en zoodra ik antwoord heb van Cesar, ga ik naar Elmwood. Kan ik naar het station rijden Ik moet eerst naar Londen. Zeker. Geef de orders, die u verlangt. Beschouw u zelf als vol komen vrij, om te doen en laten, wat ge wilt tijdens uw verblijf op Ryolands. Nancy bedankte hem, en ging naar haar eigen kamer. Het antwoord van Cesar kwam zoo vroeg mogelijk. Hij voelde zich zeer verlicht, dat zij kans zag Violet te Zuidzee als in Europa. Voor het overige is de Keizer geheel dezelfde meening toegedaan als de verantwoordelijke leider der buitenlandsche politiek. D e erkentenis van de beroering, die het artikel in de Daily Telegraph heeft verwekt, zal den Keizer er toe leiden, in de toekomst ook in par ticuliere gesprekken zich zoodanige terughouding op te leggen als voor een een vormige politiek alsmede voor het gezag der kroon dringend noodzakelijk is. Ware dit niet zoo, dan zou noch ik, noch een mijner opvolgers de verantwoordelijk heid kunnen dragen (herhaalde bravo's). Voor de fout, die begaan is met de behandeling van het handschrift neem ik de volle verantwoordelijkheid op mij. Ik betreur het, dat het departe ment van buitenlandsche zaken is gebleken niet geheel in orde te zijn. Ik sta er voor in dat dit zich niet zal herhalen. De indiening van mijn verzoek om ontslag is mij niet zwaar gevallen. Het ernstige en zwaarste besluit van mijn politieke leven was, den wensch des Keizers volgende, mijn ambt te blijven bekleeden. Ik hield het voor mijn politieken plicht in dezen moeielijken tijd den Keizer en het land verder te dienen (levendig bravo). Wij mogen in het huidige oogenblik voor het buitenland geen kleinmoedigheid aan den dag leggen, een fout niet als een ramp doen schijnen. Het nadeel is niet zoo groot, dat het met omzichtigheid niet weder goedgemaakt kan worden. Von Bülow eindigt aldusLaten wij die bezonnenheid toonen, welke met den ernst van den toestand overeen komt (bijvalsbetuigingen der meerder heid). Het eenige wat men dus met de interpellaties heeft bereikt, is de be lofte dat de Keizer voortaan ook in particuliere gesprekken, terughoudend zal zijn. Of Z. M. dit kan zal moeten blijken. Van de verandering van liet per soonlijk régime wordt echter niet ge rept. Of het Duitsche volk tevreden is met dit antwoord zullen we wel spoedig hooren. bezoeken en vond het nu maar pret tig, dat zijn vader alles wist van zijn betrekking. Dienzelfden dag ging Nancy op reis naar Emwood. Op haar weg door de stad kocht zij, gedachtig aan het verhaal van Cesar aangaande de huis houding van Violet en Anthony een sluitmandje en vulde dat met allerlei dingen, die zij dacht noodig te hebben. Haar koffer op het station achter latend ging zij den weg op naar het huis. Terwijl zij langs de plaats liep, kon zij niet nalaten de verwaarloozing van alles op te merken. De buitendeur stond weer open, maar door Cesar gewaarschuwd, sloeg zy rechts af in plaats van links. De kamer was leeg en zag er uiterst somber uit. De zon scheen op de stolfige meubelen; het ontbijt was op geruimd maar de kruimels lagen over den grond verspreidvoor den ledi gen haard stond geen schermhet tafellaken lag scheef op tafelde ornamenten waren met stof bedekt de enkele bloemen die eens de kamer hadden opgeVroolijkt, hingen verlept uit de vazen. Men kan zich moeilijk iets slordi gere en ongezelligere voorstellen. Met een bezwaard hart ging Nancy naar de deur aan den anderen kant DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. Het Casablanca-incident is gelukkig geregeld. Gisteren is de volgende over eenkomst geteekend. „De Duitsche en de Fransche regee- ring betreuren de gebeurtenissen die op 25 Sept. jl. te Casa-Blanca hebben plaats gehad en waarbij ondergeschik ten tot gebruikmaking van geweld en tot ergelijke daden zijn overgegaan. Beide regeeringen besluiten de hieruit ontstane vraagstukken, in hun vollen omvang aan een scheidsgerecht te onderwerpen; beide partijen zijn over eengekomen zich er toe te verbinden dat elke der beide regeeringen haar leedwezen zal betuigen over de hande lingen dezer ondergeschikten al naar de uitspra.tk, welke de scheidsrechters de gepleegde feiten en de rechtvraag zullen doen, luiden zal. LUXEMBURG. De groothertog lijdt aan verkalking der bloedvaten, die nu ook tot de herseuvaten is uitgestrekt. Nadat men hem de taak reeds had verlicht door de groothertogin als Stadhouderes aan te stellen, heeft de minister van Staat gisteren in de Kamer meègedeeld, dat de verstandelijke vermogens van den groothertog zoodanig achteruitgaan, dat in een regentschap moet worden voorzien. Nederland en Venezuela. In de gewone vergadering van den ministerraad, gisteren gehouden, is het een paar dagen geleden ontvangen antwoord van Venezuela op de tweede Nederlandsche nota ter kennis van het Kabinet gebracht. Raad van Beroep. Blijkens aankondiging van den griffier van den Raad van beroep (ongevallenverzeke ring) in Utrecht in de Stct., hebben Qed. Staten van Utrecht tot lid-werk man van genoemden raad benoemd H. J. Bettink, modelmaker, en tot plaats vervangend lid-werkman L. G. de Jong, letterzetter, beiden te Utrecht. en tikte aan. Niemand antwoordde, en z(j trad binnen. Deze kamer was blijkbaar voor logeerkamer bestemd en diende nu voor een soort van bergplaats. Aller lei soorten van kleeren hingen in de kast, waarvan de deuren wijd open stonden doozen en alles en nog wat lag verspreid over den grond en het karpet scheen in weken niet gestoft te zijn. Nancy was plotseling overtuigd, dat de fout niet alleen bij Anthony school, zooals Cesar dacht. Blijkbaar was Violet moedeloos geworden en had alle pogingen opgegeven om haar kamers aantrekkelijk te maken. Met loome schreden ging Nancy naar de zitkamer terug. Zij belde en Susan verscheen, die er zeer slordig uitzag. Nancy vertelde haar wie zij was, en vroeg naar haar meesteres. Ongeveer een uur geleden is zij naar den trein gegaan, juffrouw, en zij komt niet vóór vier uur terug. Is zij met mijnheer samen uit gegaan Neen, juffrouw. Mijnheer ging vanmorgen om negen uur. Wanneer komt hjj terug? Meestal ongeveer zeven uur. Nancy dacht na. Wordl vervoljd)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1