DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 243. MAANDaG 16 NOVEMBER 1908. 5e JAARGANG. Ditgave van dn Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BINNENLAND. STADSNIEUWS. EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Aboimementspr ij s Por jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntlên: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advortontiën en reclames van bnitcn het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerccbtigd bet Algemeen Binnen- en Bniteniandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA, Warmoes,straat 76—78 te Amstordam. DE MIJNRAMP IN WESTFALEN. Een redacteur van de N. R. Ct. heeft de ellende te Hamm met eigen oogen aanschouwd. Hij heeft de bovengebrachte lijken gezien „met de verschrompelde oog kassen, de verkoolde monden om de witte tanden, de groote huidwonden op het bruin geschroeide vleesch." „Er waren er waaraan geen mensche- ljjke vormen meer waren te herkennen, sommigen met vreeselijke lijdenstrek- ken op de van benauwdheid gezwollen gezichten." Hij heeft gehoord het gejammer der vrouwen, die vader, geliefde, broeder of echtgenoot daar honderden meters diep wisten, na vreeselijken doodstrijd gestikt, hun lichamen door het vuur tot een afschuwwekkende massa ver teerd. Hoe opgewekt waren ze nog den vorigen nacht met een Glückauf aan hun werk gegaan, hadden ze hun vrouwen goeden nacht gewensebt, mis schien nog een kus gedrukt op het voorhoofd van slapende moeder, van kinderen in hun bedjes I En ze zullen nooit terugkeeienl" Prins Eitel Fritz is te Hamm ge weest. „Het nieuwsgierig publiek trok terug naar de stad, de koetsiers vroegen voor een plaats in een Victoria, een tent wagen, een Jan Plezier, tientallen marken. Maar het mijnveld bleef ver eenzaamd aebter. Daar gingen toen de enkele electrische lampen schijnen over de donkere, natte gebouwen. En het was opmerkelijk. Toen kwamen de schichtige treurenden, de bleeke vrou wen met de doeken om het hoofd, de angstige kinderen, de wrokkende mak kers van alle kanten aangeloopen tot een dichten drom sjofele menschen, de keiels met de mjjnwerkersviltjes breed over do strakke witte gezichten. "Want nu was de Prins toch in aantocht. Ik was er by gebleven. In dien vol len samendrang voor het kantoor, bin nen de poort mokte een onheilspellende stilte. Zij lieten zich gedwee massregeln (naar het engelsch.) 56 Je bedoelt het goed, Nancy en het zou misschien beter geweest zjjn, als ik van het begin af gedaan had, wat jy nu aanbeveelt. Het is gemak kelijk terug te zien en je fouten op te merken, maar om ze te verbeteren, dat is moeilijker. Ik dacht dat Violet zich hier wel een poosje zou kunnen schikken, totdat ik in staat was beter voor haar te zorgen. Als je alles wist, dan zou je zoo niet spreken, zei Nancy zacht zinnig. Ik heb mijn geheele leven met myn moeder samengewoond, ik zal haar toch wel kennen. Dat is iets heel anders. Maar kom, Ik zal er niet meer over spre ken. Er zal morgen wel een brief van papa zyn, die my naar huis roept. Ik wilde mijn hart eens uitstorten over alles vóór dat ik weer heenga. Dank je, Nancy, voor je vrien delijkheid, zoowel tegenover Violet als tegen my. Ik zal denken over hetgeen je gezegd hebt, en misschien kom ik er nog wei toe, je zienswijze en op ryen stellen door de gendar men, in wier Pickelhauben het licht dreigend terugvonkte boven de zwarte menigte. Dan opeens door de doodelyke stilte heen klonk reppend auto-getoeter. En uit de duisternis stoven de auto's snorrend aan. De politie drong de menigte terug. Dan even gekuch, maar van den weg flitsten de felle lantaarn lichten. Zoodra de slanke gestalte van den Prins in de witte garde-UDiform met den rooden kraag zichtbaar werd, voor het smalle kantoordeurtje, zjjn fijne knapengelaat ouder den zilveren helm, ontstond een gemonpel. Er ter wjjl Eitel Fritz even de dringende massa verbaasd aanziet, huilen en krijten, vloeken en gillen de verknepen kreten woest los. De rampzalige vrouwen stemmen, de schor wilde mannenge- luiden tot een jammerende opstandig heid, een brullend beklag zoo schrik kelijk schrijnende, dat ik het nooit meer zal kunnen vergeten. Als de Prins, van gevolg en autori teiten vergezeld, in het werkkantoortje verdwenen is, duurt het jammerend hoongeklaag, het buitenzinnig gebrul onverminderd voort. Het geroep van de Polen, die het als waanzinnig uit schreien, overstemt eerst. Maar nu ga ik hun kreten verstaan. Ik zie vrouwen als witte furies zich opwringen in het witte licht, en met gebalde vuisten huilen zijDe lijken van onze mannen en zonen liggen onder de aarderedt ze dan toch 1 Wy hebben er allen lijken liggen Twee mannen heb ik in de mjjn ver loren, den eerste en nu hem Dau gaat huu gegil in een jammerlijk snikken over. Wij verlangen arbeiderschutz I roept een man. Och Gott! Och Gott 1 steunen de vrouwenEr zijn mannen, die hun leed in een roes verdronken hebben. Hun verwezen gelal klinkt er afgrijselijk door het wilde gejoelOnze kamerraden zyn er in 1Er wordt niets om te redden gedaan IDe gendarmen commandeeren en sussen zijn machteloos tegen het gedrang Ze hebben de schacht toegestopt om hen te verstikken Wij wenschen ons recht 1 Meer loon I Beangstigde kinderen klemmen zich vast aan de moedersWie geeft ons werkIk mis myn man en vier te deelen. Zij trachtte zijn glimlach te beant woorden, terwyl zy heenging. Hjj werd bedrogen door de bedaardheid van Violet en meende, dat zy tevre den was met haar lot. Nancy wist beter 1 HOOFDSTUK XIX. Den volgenden dag gebeurde, wat Nancy verwacht had met betrekking tot den brief van huis. Er arriveerde een woedende brief van haar vader met het bericht, dat hij door vriendelijke bemiddeling van zijne zuster kennis had gekregen van Nancy's ongehoorzaam gedrag, en dat, tenzij zij oogenblikkelijk Elm- wood verliet, en hem een formeele geschreven belofte deed er niet weer heen te gaan, hy zelf komen zou„en haar dwingen met hem naar huis terug te keeren. Hij beval haar daar om beslist, dadelijk naar Ryelands terug te gaan, en hem van daar nog hedenavond te schrijven, waarbij de zooeven genoemde belofte moest zijn ingesloten. Toen zij dezen woedenden brief ge lezen had, zei Nancy alleen, dat zy genoodzaakt zou zyn met den vol genden trein te vertrekken. Toen Anthony vertrok, zei hy zyn schoon zuster hartelijk vaarwel en talmde lang, alsof hij haar graag nog iets had broedersWy moeten onzekameraden hebben! hoeralIk bljjf achter met negen kinderen I snikt een vrouw uitDan komt een der heeren met 's Prinsen gevolg in 't portaal, wil de ontdane menigte toespreken, maar zij brullen over zijn rede heen. Om de buflfende walmende auto's dringen zij heen, beklimmen treden en wielen de regen plast er overheen, maar zij merken het niet, en eischen nu, dat de zwarte rouwvlag zal worden uit gestokenDie schwarze Fahne heraus! Die schwarze Fahne I Als na een afwezigheid van een half uur de Prins weer verschijnt en als hy nog even in de menigte blijft, zwelt het gejammer weer aan. Dan puffen de auto's naar Hamm terug de rampzaligen die hun vertwijfeling uitgegild hebben, blijven stom achter op het zwarte mijngebied, zes honderd meter hoven de lijken hunner mannen, geliefden, vaders en zonen. Op den aardeduisteren, slikkigen weg, om dit te gaan seinen, ontmoet ik steeds bonkende wagens met ijzeren buizen en een dronken mijnwerker joeltMorgen früh werden die Kame raden in der Erde versoffen 1 DUITSCHLAND. De sociaal-democraten hebbon in den Rijksdag een motie ingediend om art. 11 van Hoofdstuk 2 der Rijkswet in dien zin te wijzigen, dat voor een oorlogsverklaring in naam van het Rijk, behalve de toestemming van den Bondsraad ook de toestemming van den Rijksdag nooaig zal zjin. - De keizer begeeft zich van Donaueschingen direct naar Berlijn, waar hij Dinsdag arriveert. Ten ge volge daarvan zal de rijkskanselier naar Kiel gaan, maar te Berlijn met den keizer de met spanning verwachte besprekingen houden. De onverwachte komst van den Keizer te Berlijn houdt verband met het plotseling overlijden van zijn ad judant v. Hiilsen Haeseler. CHINA. De Keizer van China, Kwang Tsjioe, is Zaterdag om vijf uur over leden. Kort daarna is ook de Keizerin weduwe overleden Prins Tsoeng is willen zeggen, maar er geen gelegen heid voor had. Toen hij vertrokken was, gaf Nancy den brief aan haar zuster. Ik weet, wat er in staat, zeide Violet met een bitteren glimlach. Tan te Harriet schreef nog den avond, dat je hier kwam, en dit is het antwoord er op. Wat ben je van plan te doen, Nancy. Ik moet natuurlijk gaan. De vraag is is het beter de belofte niet te doen, en naar huis te gaan met de kans nog eens te ontsnappen en by je te komen, of de belofte te doen en dicht bij je te blijven op Ryelands, van waar wij eikaar kunnen schiyven, en waar Cesar mij kan komen bezoeken Doe de belofte en ga naar Rye- laDds, zei Violet beslist, van den brief opkijkend. Haar oogen schitterden van een vreemd licht en er lag een harde uit drukking op haar gelaat, die Nancy met vrees vervulde. Wat zou je thuis onder papa's oogen ooit voor goeds voor my kun nen doen Als je op Ryelands blijft, al is het dan maar tot October, dan kunnen wy ten minste aan elkaar schrijven, en dan weet ik ten minste dat je dicht by bent. Wat geeft het of je hier weer komt Op den tijd van den eerstvolgen- thans regent. Dat is dezelfde prins, die destijds naar Duitschland is ge komen om verschuldigingen aan te bieden na den Boxer opstand. Naar wy vernemen, zullen de soldijen van onderofficieren en min deren, met ingang van 1 Januari 1909, oeumaal per week en wel op Zaterdag worden uitbetaald. Hiermede zal dan aan een lang gekoesterden wensch in het leger vol daan en tevens grooter regelmatigheid in de uitbetaling en vereenvoudiging van administratie verkregen worden. Opbrengst der midde- 1 e n. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Oct. 1908, in vergelijking gebracht met de opbrengst over het zelfde tijdvak van 1907, door het depar tement van Financiën openbaar ge maakt. 190S. 1907. Directe belast., f 4.940.491,— f 5.127.491,- Recht. op den invoer. - 1.092.244,- 1.102.395, Accijn zen - 5.306.698,— - 4.758.268,— Waarh. en bel. der goud eu zilv. werken.- 39.505,— 39.440,— Indir.be- last. .- 2.358.960,2.168.470,- Domeinen - 128.014,— - 114.941, Poster. - 1.246.027,— - 1.241.623,— Rijkstel.- 307.749,- - 276.384,— Staatsl. - 166.130.— - 164.072,- Akte v. Jachten visschery - 5.304,— - 5.639,— Loodsg. - 292.707,— - 272.S89 Totaal f 15.S83.833,— f 15.272.067,— De opwaartsche beweging in de opbrengst van 's Rijks middelen is, zegt het Vad., ook in de afgeloopen maand gehandhaafd, maar nog steeds is het deficit sedert het begin van het jaar nog niet bijgewerkt, zoodat den trein waren de beide zusters aan het station. Mrs. Egerton en Laura waren keurig uitgedost dadelijk na het ontbijt uitgereden en hadden aan gekondigd, dat zij niet voor den mid dag zouden terug komen. Daardoor was Nancy een onaangenaam afscheid bespaard. Zy voelde zich meer bezwaard dan ooit in haar leven toen de trein weg reed en zij naar Violet keek, die al leen op het perron achterbleef. Een afschuwelijk voorgevoel van naderend onheil beklemde haar de borst. Op Elrawood ging alles verkeerd, en Anthony was onder degenen, die de meesto schuld daaraau droegen. Toch, in weelwil van zichzelf, kon zij er niet toe komeD boos op hem te zijn. Zyn eentonig tobberig bestaaD, zijn onzelfzuchtigheid ongetwijfeld slecht toegepast maar toch onmisken baar zijn vriendelijkheid voor haar, en de hartelyke blik, dien hy haar had toegeworpen, toen hy heen ging, na haar harde woorden van een vorigen avond, maakten te zamen, dat Nancy toegevend jegens hem gezind was. Zij dacht nog over dit alles na, toen zij de wandeling van vijf mjj- len, die Ryelands van het station af was, afgelegd. Zij had geen tyd ge had iemand te schryven, om haar te komen halen, en zy hield wel vaneen flinke wandeling. Toen zy ongeveer 190S wel met een tekort zal moeten sluiten vergeleken met 1907. De opbrengst over de eerste tien maanden van 1908 is ruim 7 ton ten achter by hetzelfde tijdvak van het voorafgaande jaar, October zelf ging met ruim 6 ton vooruit. Tot dezen gunstigen eindstand hebben voorname lijk, bijna uitsluitend zelfs, meegewerkt de accijnzen en dan vooral die op suiker met ruim een half millioen, het totaal der accynzen liep ruim f 548.000 op. Bijna twee ton was minder de op brengst der directe belastingen, waar aan alle posten schuldig staan met uitzondering van het recht op de mynen, dat van f 9 in October 1907 steeg tot niet minder dan f 3687 in October 1908. Van de goede posten vermelden wy nog de indirecte belastingen met byna twee ton meer, dank zij zegelrechten en registratierechten, de loodsgelden met f20.000, de Rykstelegrafen met ruim f 30.000 en dan is de goede ljjst in hoofdzaak afgehandeld. In de godsdienstoefening, welke Zondag 22 Nov. a.s., des morgens half elf in de Remonstrantsche kerk wordt gehouden zal als spreker op treden Ds. J. L. Ie Gro te Nieuw koop. Volgend jaar zullen vier com- pagniën van het 5e en vier van bet 9e regiment Infanterie, onder leiding van den majoor D. W. de Jager van eerstgenoemd korps, aan de schiet oefeningen in Harskamp deelnemen. Ze zjjn aangewezen voor de 3e serie van 312 Augustus. Vrydag a.s. zal de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt aan den opperwachtmeester van het escadron ordonnansen G. J. Dankbaar. Vermoe delijk zal de plechtigheid plaats heb ben op een terrein aan de Koningin- nelaan, hiertoe voor deze gelegenheid beschikbaar gesteld door de Maat schappij „Amersfoort". A. D. Zoo we reeds meedeelden zal a.s. Zaterdag een soiree worden ge- halverwege gekomen was, keek zy verschrikt op, omdat zjj vlak bij zich een paard hoorde naderen en de stem van Mr. Curzon, die zei. Miss Malincourt I Mag ik vra gen, hoe u hier zoo verzeild komt Zyn lachende blik ontmoette den haren, terwijl hij den palfrenier de teugels toewierp en van het rijtuig sprong, om haar te begroeten. Een droevige uitdrukking in haar oogen, toen zij ze opsloeg, moest hem getroffen hebben, want hy zeide snel Is u van plan naar Ryelands te gaan? Mag ik u met myn rijtuig daarheen brengen. Ik was juist van plan myn kennis met Mr. Wickham te vernieuwen. Maar Nancy schudde het hoofd. Ik ben toch al in ongenade, zei ze. Neen, daar kan ik niet aan den ken. Neen, neen, gaat u als 't u be lieft verder en maak uw visiteik zal daar nog vroeg genoeg zyn, om u er aan te treffen. Om u de waarheid te zeggen, wil ik veel liever wandelen dan rijden. Zoo denk ik er ook over. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1