DAGBLAD voor AMiERSFOORT en OMSTREKEN. No. 246. DONDERDAG 19 NOVEMBER 1908. 5e JAARGANv. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DRANKBESTRIJDING. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BUITENLAND. DE MLANDER Hoofdredacteur B>. G. RIJKEN S. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4 Franco per post id. - 5 60 Per 3 maanden id. - l!— Franco per post id. L40 Afzonderlijke nummers(X05 Bureau: BREEDESTB.AA.T 18. Telefoon Interc. 62. Frfja dor Advertontiên Van 1 tot 6 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) T»t plaatsing van advertentiën en reclaims ran buiten het banton Amersfoort in dit Mad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bnitenlandsch Adrertentiehnrean D T. ALTA, Warmoesstraat 7(1—78 te Amsterdam. Een van de merkwaardigste ver schijnselen van dezen tijd is de ernstige strijd tegen het alcoholisme. Men overdrijft wel niet als men zegt, dat vrij hier inderdaad iets nieuws onder de zon hebben. Drankmisbruik is zoo oud als de samenleving. Ook is men herhaaldelijk tegen het misbruik opge komen en in de geboden der groote wetgevers vindt men de bewijzen dat deze het drankmisbruik beschouwden als een zeer ernstig euvel. Doch nooit nog is zoo'n groote menigte tegen den alcohol in het geweer gekomen, nooit is er zoo'n krachtige party geweest, die aanhoudend deze groote maat schappelijke kwaal bestrijdt, nooit heeft men zoo metterdaad propaganda gemaakt tegen het alcoholisme. Nooit ook is in de Europeesche maatschappij zoo zouden wy er byna aan durven toevoegen het resultaat van deze bestrijding zoo groot geweest, nooit heeft men beter de macht de propa ganda, der reclame kunnen zien dan in dezen veldtocht. Nu is zeker de vooruitgang op dit gebied niet uitsluitend te danken ge weest aan deze beweging. Zeer zeker heeft de plotselinge ontwikkeling van de sport, heeft vooral de invoering en verbetering van het rijwiel mede zeer sterk haar invloed ten goede doen gevoelen. Doch hoofdzakelijk is het thans verkregen resultaat toch zeer zeker te danken aan den directen in vloed der propaganda en aan de macht van den staat, die de alcoholbestrijders dienstbaar bebben weten te maken aan hun doel. Wjj kuunen ons dan ook niet den ken dat men dit zou kunnen ontken nen. En al valt het niet tegen te spreken, dat enkele alcoholbestrijders zich soms schuldig maken aan over drijving en vaak voor objectieve, weten- (HAAB HET INGEX.SCH.) 59j Waar ben je geweest? vroeg zy. Wat doe jij daar beneden Daar zyn de kamers van Mr. Wickham. Dat weet ik. Mr. Wickham noo- digde mij uit in zjjn kamer te komen, om een boek uit te zoeken van zjjn dochter. Hier is het kijk, Gillian Wickham; wat een mooie hand van schrijven, niet? Lees jij wel eens Christal? Vroeg Mr. Wickham je om in z'n studeerkamer te komen Hoe kwam het, dat je hem ontmoette Wij hebben samen gegeten. Als jy ook naar beneden wilde gaan, Christal, dan zou het veel beter voor je zijn. Wil je morgen eens komen? Ga heen 1 riep Christal, haar handen als in wanhoop inéénslaande. O, ik weet wat je doet 1 Je kwam hier om te maken, dat ik weggezon den zal worden en om zelf het geld te vinden. Je weet heel goed, dat ik alleen de kamers van Mr. Wickham nog niet doorzocht heb. en nu ben jij daar binnengegaan I Waarvoor heb jÜ het geld noodig schappelijk vaststaande feiten uitgeven, wat hypothesen of eenzijdig toege lichte beschouwingen en onderzoekin gen zyn, men neemt deze overdrijving gaarne in den koop mee, wanneer men ziet hoeveel goeds er door de matig heidsbeweging al gesticht is. Daarom spyt het ons dan ook, dat de Gemeenteraad van het Drankweer- comité hier ter stede, wil het in aan merking komen voor een subsidie, gaat eischen, dat voor de leden van dat comité een bedrag bijeengebracht moet worden, minstens gelijkstaande aan het bedrag der subsidie die de Gemeente zal geven. Dit comité toch is een federatie uit besturen van verschillende vereeni- gingen, dat reclame maakt in zake drankbestrijding. Van deze heeren kan men toch bezwaarlijk eischen, dat zy bij al de moeite, die jzy zich reeds belangeloos getroosten, ook nog gel den zullen bijeenbrengen, ten einde aan bovengenoemde voorwaarden te voldoen. Wij zouden in deze den Raad d« woor- dotl vel LI Vlou tv ij nun lwiaiug Av». - -3 heid willen toeroepen: „weest niet al te rechtvaardig, waartoe zoudt ge onheil brengen over u zeiven!" Houdt u niet al te streng aan uw in dit opzicht eens aangenomen begin sel, want door een subsidie te weigeren, maakt men het comité het werken onmogelijk. De goede resultaten van het werk van dit comité zal wel niemand wil len ontkennen. Welnu als dit werken ophoudt, zullen ook die goede resul taten ophouden en de nadeelen zullen weer ten laste van alle gemeente- naren komen. Het moreele peil zal weer dalen en daarom hopen we dat de Raad, dit overwegende, nog wel een» op zyn gestelde eischen zal terug komen. Zij hield plotseling op, en greep met de hand naar het hoofd, alsof een gevoel van pyn haar belette voort te gaan. Ik heb het geld heusch niet noodig, Christal, zei Nancy zacht. Als ik het vond, dan zou ik het verdoe len tusschen jou en Violet. Ik heb het niet noodig en ik weet, dat jy bet graag zoudt hebben. Ik weet niet waarom Mr. Wickham mij vroeg mee te gaan naar zijn studeerkamerhij zag zeker, dat ik vermoeid en treurig gestemd was. Wanneer breng je het boek te rug? vroeg Christal. Mr. Wickham, zei, dat ik het maar terug moest brengen als ik het uit had. Maar hij verzocht mij eerst te vragen of hij afwezig was en dan te gaan. Te gaan als Mr. Wickham af wezig was vroeg Christal, haar strak aankykend. Ja. Ik denk, dat hij niet ge stoord wenscht te worden. Aan wien denk je dat te vragen Ik zal den bottelier met de boodschap naar zyn eigen bediende zenden. Hy nam je mee naar zyn stu deerkamer, en hij zei, dat je het boek terug kon brengen altijd, als je wist, dat hy afwezig was. Hoe lang ben je hier nu al geweest? FRANSCHE BINNENLANDSCHE POLITIEK. Er is iets gaande in de binnen- landsche politiek van de Republiek. Het heet, dat de beer Clémenceau geneigd zou zijn de portefeuille neer te leggen, in welk geval waarschijnlijk andere ministers hem zouden volgen. Er is niets bijzonders gebeurd, wat den eersten minister aanleiding zou moeten geven tot dit besluit en eene ministerieole crisis. Hy heeft vele vij anden en er zyn niet weinigen in de Kamer, die vinden, dat hy te lang regeert en nu wel eens eene beurt zou kunnen geven aan zoo knappe menschen en geavanceerde staatkun digen als zy zyn.Want de ergste vijanden zitten niet aan de rechterzijde maar de vijandschap dreigt vooral van den linkerkant en is voor een groot deel van persoonlijken aard. Daar zijn b.v. de Combisten, de geestverwanten van den heer Combes, bekend als de man der scheidingswetten, de uitvoerder ten minste van deze wetten. De heer Combes kan het naar het schijnt niet verkroppen, dat het land jzijne dien- ofon nrorJniv^nHo 1 nnrron find nififc, heeft Doodig gehad. Hij hAoff! S£n. hangers, die allen verbitterd scbynen te zijn, naar hunne redevoeringen in de Kamer te oordeelen, op de tegen woordige ministers. De scherpste woor den, de vinnigste aanmerkingen op het tegenwoordig bewind komen uit bun nen hoek. Heeft de heer Clémenceau g inoeg en meer dan genoeg van die oppositie? Ergert zy hem te meer omdat zy zoo persoonlijk is? De geruchten zeggen, dat hy ver moeid is van den afmattenden strijd, dien hy soms heeft te voeren. Men moet bekennen, dat hy het niet ge makkelijk heeft gehad. Behalve de binnenlandsche politiek gaf het buiten land hem telkeDS reden tot zorg. Maar naar men beweert wil de beer Clémenceau gaan, omdat hy iets anders op het oog heeft dan een ministerieelen zetel. De rechterzijde beweert dat zjjDe eerzucht hem heeft ingegeven zich voor te bereiden voor de hoogste staatsbetrekking. Hy zou president Dit is de derde dag, dien ik op Ryelands doorbrengde rest van den tijd was ik op Elmwood. Wil je niet weten, hoe zij het daar maakten Neen 1 Ik wensch hun namen nooit weer te hooren. Ben je hier drie dagen geweest? Hoe vaak heeft Mr. Wickham samen met je gegeten? Twee keer. Hij heeft ook dikwijls met Violet gedineerd, toen zij hier was. Niet dikwyls. Ik heb my de moeite gegeven daarnaar te onder zoeken. Jy geeft voor een vriendin voor my te willen zijn en toch ben je de ergste vijandin, die ik heb. Jij probeert je in de gunst van Hubert Wickham te dringen, en je hebt al drie dagen lang om hem heen ge draaid. Hy nam heel weinig notitie van Violetbij kwam totaal niet voor den dag, toen Cesar hier wasIvan maakt andere plannen dan naar het geld te zoeken. Maar Mr. Wickham is voortdurend in uw nabijheid, en hij vraagt je met hem mee te gaan in zijn kamer. Het is heel gemakkelijk te begrijpen, wat dat beteekent. Wat beteekent het dan Hy wil, dat jy het geld krijgt. Het verzegelde pakje of de memoran dum, of het verborgen geld is daar. Jij kunt er binnengaan als hij weg is, en den een of anderen dag zal hij zorgen, dat jij het vindt. van de republiek willen worden. Maar met dat plan heeft het nog ruim den tijd. Volgens andere geruchten streeft de heer Clémenceau naar de lauweren der leden van de Academie. Hy zou gaarne plaats willen nemen onder de veertig onsterfelyken. Het is echter niet noodzakelijk, dat hij daarvoor reeds nu het ministerie verlaat, tenzij hij Sardou wil vervangen en dus on- middelyk met kracht zijne candidatuur gaat verzorgen. Er is echter nog eene lezing om trent de voornemens van den minister. Hij zou lid van den Senaat willen worden. Dat klinkt niet geheel valsch. De Senaat is eene bekoorlijke rust plaats voor politici die hunne laatste dagen in rust en vrede willen door brengen. Bovendien biedt de Senaat eene kans aan, die aspiranten naar het presidentschap, indien Clémenceau inderdaad tot hen behoort, niet mogen laten voorbijgaan. De laatste presi denten waren leden van den Senaat eer zy tot hunne hooge waardigheid werden verheven. Wie eene partij weet te vormen in dat staatslichaam verkrijgt daardoor eenen invloed, die de deuren van het Elysée voor hem Bau verrassingen, het is niet uitgesloten, dat hij de geruchten omtrent zijn plan tot aftreden begunstigd zooal niet uit gestrooid heeft, om althans voorloopig vrede te hebben. Als hy toch heen gaat is het niet de moeite waard hem dagelijks aan te vallen. Op die manier zou hy de rust kannen verkrijgen, j die hy by den ernstigen toestand, waarin Europa verkeert, noodig heeft. KEIZER en RIJKSKANSELIER. Onder de bladen, die nog al inge nomen zyn met hetonderhoud tusschen Keizer en Rijkskanselier, behoort de Kölnische Zeitung, die geldt als spreek trompet van prins v. Billow. Daarom nemen we de volgende woorden uit haar artikel omtrent dit onderhoud over. De Keizer is niet alleen ingelicht omtrent hetgeen iD pers en Rijksdag gezegd en gedacht werd dit spreekt eigenlijk wel vanzelf maardeRijks- En denk je dan, dat ik gebruik zou maken van zoo'n verraad Christal lachte kort en smadelijk. Ik zou van alles gebruik maken, zei ze. En waarom zou ik denken, dat jij anders bent? Waarom zei Nancy verdrietig. Omdat je zoo slecht van mij denkt, Christal, is het nutteloos te trachten mijn standpunt vol te houden. Toch kan het je misschien rust geven als ik zeg, dat ik nooit aan zoo'n mis bruik van vertrouwen zou willen mee- doeu, en dat ik heel blij za! zyn, als October daar is en daarmee dit wan trouwen en deze angst een einde nemen. Zij ging heen onder het sceptisch lachen van Christal. HOOFDSTUK XX. Als Bertram Curzon geen vaste af spraak had gemaakt met zijn tante, Mrs. Neville en met Gillian Wickham, dat zy beiden op Oakhurst zouden komen om hem een maand vacantie te laten nemen, dan zou hij zeker thuis gebleven zyn, zoo lang als Nancy Malincourt op Ryelands was. De woede van Mr. Malincourt over de positie, die Cesar by hem bekleed de, maakte het onmogelijk Nancy weer bij haar ouders te bezoeken en zyn eenige kans om haar te ontmoe ten was nog eens naar Ryelands te kanselier heeft den Keizer ook niet in twjjfel gelaten omtrent zyn mee ning, en omtrent zjjn besluit, de lei ding der Regeeringszaken neder te leggen, wanneer de Keizer niet be sluiten kon tot een verandering in de wyze waarop by tot dusver ingreep in de zaken van den Staat. Bij het onderhoud tusschen Keizer en kanse lier is niemand tegenwoordig geweest, maar men mag stellig aannemen, dat de kanselier heel het donkere beeld van den toestand voor oogen heeft gesteld. Hy zal hem op de gevaren opmerkzaam bebben gemaakt, die zouden ontstaan, wanneer de ver vreemding tusschen Keizer en volk groote afmetingen aannamjen zyn verklaringen zullen aan gewicht heb ben gewonnen, wanneer hij er op wees, dat niet alleen Bülow, maar ook het geheele Pruisische Ministerie zekere uitingen van het persoonlijk régime als onvereenigbaar met de be langen van het land beschouwde. En even eensgezind als de kanselier en het Pruisische Ministerie waren ook de vertegenwoordigers der Bonds staten in de Commissie voor Buiten- landsche aangelegenheden. Ook zy ver hieven hun smeekende en waarschu wende stemmen, om den Keizer te wijzen op de gevaren van den weg, Nu lag aé Oes'ussing uy uou ivoiioi en zjj is uitgevallen, zooal» wjj had den gehoopt." Tot zoover de Kölnische. Vooral in het laatste gedeelte herkent men dui delijk de hand van Von Bülow, die hiei, na een soort van schuldbeken tenis over zijn vroegere aarzelingen, zich thans tracht te rechtvaardigen met een beroep op zyn flinke houding tegenover den Keizer. DUITSCHLAND. Gisteren waren er in Berlyn met zyn voorsteden 40,124 workeloozen, in 't eigenlijke Berlyn 29,123. Protec tionisme is geen afdoend middel tegen gebrek aan werk. De Lokal-Anzeiger verneemt uit Frankfort, dat er op den spoorweg tusschen Hanau en Frankfort tusschen de sporen een dynamietpatroon met lont is gevonden. Aangezien de kei gaan. Hy deed dat een paar dagen vóór hy op reis ging, de reis, die hij nu meer beschouwde als een lastige nood zakelijkheid dan als een prettige af leiding. Mr. Wickham was weer afwezig en hy vroeg zonder omwegen naar Miss Malincourt. Nancy kwam in de hal met den hoed in de hand. Mr. Curzon zei ze glimlachend, terwijl zij hem de hand gaf. U heeft blijkbaar alles, wat ik u den laatsten keer van de regels van dit huis ver telde, vergeten. U deed verkeerd naar my te vragen. U kan toch niet veronderstellen, dat ik een geheele maand zou weg gaan, zonder u „goedendag" te zeg gen, terwijl in weet, dat u in hetzelf de huis is, waar ik my aanmeld Mag ik naar binnen gaan en hier wat met u praten, of mag ik u op de wan deling vergezellen? Er zijn verschil lende dingen, die ik u zou willen zeg gen, en ik heb u een paar verzoeken te doen. Wordt vtrvolgi.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1