WEERBERICHT. Thermometerstand De officiële spelling. BINiNENLANG. STATEN-GENERAAL. STA SNiEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 19 November 1908. Hoogste barometerstand 774.7 m.M. te Hortalaagste 747.0 m.M. te "Wisby. Verwachting tot den avond van 20 November 1908. WindKrachtige later afnemende Noordelijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaar bewolkt, aanvankelijk buiig. Temperatuur Lager. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te IS uur 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennacht F. 42 Hedenmiddag 12 uur F. 51 zerljjke trein daar voorbij moest, denkt men aan een aanslag op den keizer. Volgens een ander bericht waren er twee patronen, maar wist men nog niet of er wel dynamiet in zat; ze waren niet gevonden op den spoor weg, dien de keizerlijke trein zou nemen, maar op een evenwijdig loo- pende ljjn. Eindelijk had een onge- teekende brief de aanwezigheid van moedde dat een gek aan 't werk was geweest. FRANKRIJK. De Kamer heeft met algemeene stemmen besloten het regeeringswets- ontwerp betreflende de afschaffing van de doodstraf spoedeischend te verkla ren en over te gaan tot de artikels- gewjjze behandeling. RUSLAND. Volgens de Beurscourant heeft Iswolski een nota van Oostenrijk ontvangen, in termen, die geen twijfel aan de bedoelingen van deze mogend heid laten meldende, dat Oostenrijk er nimmer in zal toestemmen tor confe rentie te verschijnen tenzij de kwestie van Bosnië en Herzegowma van het program wordt uitgesloten. Rusland zal einde dezer week antwoorden. MAROKKO. Naar de Times uit Tandzjer ver neemt hebben Moelai Hafid en Abd-el- Azis een schikking getroffen. Abd-el Nadruk niet verboden. 2) Al dat tijdrovend en onzinnig ge- spel kan zeer vereenvoudigd en ver- gemakkelikt worden door de beschaafde uitspraak tot hoofdbeginsel te nemen en daarnaast de gelijkvormigheid. Volgens}de spelling, door de Rege ring voorgeschreven, moeten de leer lingen die beschaafd hebben leren spreken op school hun moedertaal enigszins als een vreemde taal gaan leren. Ze moeten dan ten minste anders leren schrijven dan zij spreken. Thuis hebben ze altijd gezegd „Ik zet de stoel bij de tafel"maar ze moeten schrijven den stoel, omdat stoel mannelik 4e n.v. is. Dat de spraak kunstige uitdrukkingen „mannelik en vrouwelik", zooals in de oude talen, in verband staan met naamvalsuit gangen, begrijpen ze niet best, en waarom tafel een wijfje, en stoel een mannetje is, dat lijkt hun wel erg vreemd. Voor leerlingen die alleen een tongval hebben leren spreken, is het nog erger. Die moeten de be schaafde spreektaal leren en een 1] Met gebruikmaking van de tweede druk van Opstellen over de Spelling en Verbui ging door dr. R. A. Kollewijn. Azis mag behouden al wat zijn vader Moelai Hassan hem heeft nagelaten en krijgt een jaarljjksche toelage van f84,000. Hjj gaat te Tandzjer wonen. CHINA. De N. Y. Herald verneemt uit Peking, dd. gisteren, dat Joen-sji-kai op het Engelsche gezantschap gevlucht isen uit Tokio, dat generaal Aoki, bevelhebber van de Japansche krijgs macht in China, plotseling van daar naar Peking is vertrokken en de vloot- schouwing, die gisteren te Kobe in bijzijn van den keizer zou gehouden worden, uitgesteld is. Onder de vele geruchten over den dood van keizer en keizerin-weduwe van China is dit, dat de keizerin, haar einde voelende naderen, den keizer liet afmaken. TWEEDE KAMER. Gisteren zijn de algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting be gonnen. Drie der leiders van links hebben reeds hun positie tegenover het Kabinet-Heemskerk uiteengezet. Twee er van, zegt de overzichtschrijver in het Vad., de heeren Goeman Bor- gesius en Tydeman, maakten de woor den der Memorie van Antwoord, waarin de bijzondere Christelijkheid van het Kabinet, dr. Kuyper ten ge rieve, werd uiteengezet en die zjj als een aanloop tot nieuwe antithese- politiek beschouwen, tot grondslag hunner zeer critische redevoeringen. De heer Troelstra echter was op dit stuk veel meer gereserveerd hij zag in die tirade niet veel anders dan de ketelmuziek, die den naderenden stem busstrijd moet aankoudigen, een leuze, aangeheven om andermaal de kiezers warm te maken voor de personen der coalitie. Intusschen baseerde ook de leider der socialisten een groot deel van zijn aanvalsgeschut op het feit, dat de zoo bestoven antithese weer uit de oude doos is opgehaald, al twijfelde hij of een man als mr. Heemsirerk ook in het Parlement in staat zou blijken, zoo stroef en zoo gestadig het ten spits gedreven Kuy- pensme te kunnen toepassen, als de Premier van 19011905. Maar de ijdelheid der antithese werd door hem met het hem eigen sarcasme evenzeer in 't licht gesteld alsjloor de Jheeren slotsom luidde voor de politiek biedt dr. Kuyper's beroemde scheidslijn geen houvast. Van de drie sprekers was mr. Bor gesius het raakst, wijl hij met al zijn bittere argumenten het Kabinet zelf te lijf ging, de heer Tydeman het kortst: nu de Regeering met de Chris telijkheid gaat schermen, is de waak zaamheid der vrij-liberalen in bezorgd heid en wantrouwen omgezet, terwijl als in koor de woordvoerders der linkerzijde uitspraken nu het Mini sterie de antithese weer voor den dag haalt, behoort gezorgd te worden, dat het in 1909 geen meerderheid behaalt. Mr.| Borgesius eindigde (zijn rede voering met een gestrenge toetsing van des Kabinets politieke plannen aan eigen wenschen en stelde daarbij de grondwetsherziening voorop. Wat het Ministerie te dien opzichte wil is niet duidelijk. Of het reeds over de wenschelijkheid van kiesrechtwijziging heeft nagedacht blijkt niet, al even min of het daartoe eventueel grond wetsherziening noodig zou achten daarvan weer wat afwijkende taal leren schrijven. Een hoogst moeilike kwestie bij het onderwijs volgtns d.V. en t.W. zijn de naamvallen bij do zelfstandi ge naamwoorden in verband met het woordgeslacht. Dit laatste leren de franse en engelse kinderen reeds aan moeders schoot en, behalve de meer voudsvorm en in 't Engels nog de 2e nv. op s, hebben ze met verbuigings uitgangen niet te maken. Zij hebben dus het voorrecht boven de jeugd van de volken met een taal die er zes, vijf of vier naamvallen op nahoudt, zich spoedig veel gemakkeliker en nauwkeuriger schriftelik te kunnen uitdrukken. Want het aantal voor zetsels die de betekenis van de naam valsuitgangen kunnen overnemen, is heel wat groter dan deze, en geven geen aanleiding tot dubbelzinnigheden. Zo kan het duitse der Frau evengoed betekenen voor of aan of van de vrouw. Maar duitse kinderen hebben veel voor bij de Nederlandse, die gedwon gen worden volgens d.V. en t. W. te Ieren schrijven. Deze toch leren, archaïsmen uitgezonderd (z. a. In den beginne enz in de beschaafde spreek taal geen ander verschil in woord geslacht dan het en de, en dat zit er Preek- of redenaarstaal is wat anders, en die behoeven de schootkinderen niet te leren schrijven. men verneemt slechts, dat mr. Heems kerk het kiesrecht op soliede basis wil vestigen, maar aldus vroeg de afgevaardigde van Enkhuizen wat geeft die goede basis indien zij niet tot een zoo belangrijke uitbreiding van 't aantal kiesgerechtigden leidt, dat men van algemeen kiesrecht mag ge wagen. En moet niet worden opge ruimd elke belemmering in de grond wet, die thans nog de invoering van vrouwenkiesrecht in den weg staat? Een duistere nevel bedekt het in zicht der Regeering op dit stuk. Wat de Liberale Unie wenscht kon uit haar jongste vergadering bekend zijn en mot groote klaarheid heeft de heer Borgesius het nog eens in de Kamer gezegd. Hier ontmoette hij ook den heer Troelstra, die nagenoeg dezelfde eischen stelde en op spoedige behan deling van de soc.-dem. en vrij.-dem voorstellen tot grondwetsherziening aandrong. Een geheel ander standpunt nam hier de heer Tydeman in. Wel achtte hij grondswetsherziening wenschelijk zoo niet urgent, wel erkende hij, dat daarbij nevens de troonsopvolging en de verlenging van deD zittingsduur der Tweede Kamer, ook het electorale vraagstuk moest worden opgelost in den zin van zeer uitgebreid kiesrecht voor de Tweede Kamer, maar hij ver bond daaraan een eisch, die mr. Bor gesius, eerste spreker van den dag, zelfs niet noemde en waarvoor mr. Troelstra, sluiter van de rij, het al gemeen kiesrecht te duur gekocht zou achten, een eisch die, verwezenlijkt, tot een totale verplaatsing van het evenwichtspunt der politieke macht in den Staat zou leidenversterking der positie van de Eerste Kamer, door in voering van een organisch kiesrecht. Een breed program van sociale her vorming werd mede door den heer Bor gesius ontwikkeld, in duidelijke ter men werd gezegd, wat de Unie liberalen te dien opzichte verlangen. Mr. Borgesius had trouwens voor alles klaarheid in zijn inleiding beloofd. Er was een streven, zoo leidde hij zijn rede in, om politieke beschouwingen in de Kamer bij voorbaat verdacht te maken. Tegen zulk averechtsch pogen van wie wel weten weshalve zijn van politiek niet hooren willen, koos de afgevaardigde stelling politiek is het uitvloeisel van partijleven enelkepartjj is overtuigd, dat de overwinning van haar beginselen, de bereiking van haar doeleinden 's lands wel het best zal dienen.. Deswege moest een Alge- 4>ooohouwliig ineo ui ut) laaisie plaats gebezigd worden om propa ganda te maken op eigen, critiek te oefenen op andererpolitieke verlangens. Ten opzichte der sociale hervorming eischte de spreker nu ingrijpender be scherming van de veiligheid en de gezondheid der arbeiderswaarbij doelmatige inperking van den arbeids duur van bijzondere urgentie moest worden gerekend. Voorts verzekerings wetten tegen ziekte, ouderdom, in validiteit en werkloosheid. Wat de Regeering te dien opzichte zal tot stand brengen, ligt in de nevelen, slechts blijkt, dat de ouderdoms- en invaliditeitszorg nog lange jaren zal uitblijven het departement van den Minister Talma zal daaraan zelfs de hand niet slaan, voordat de technische herziening van de ongevallenwet en daarna de ziekte-verzekering zullen zjjn ingevoerd. Ingevoerd, ja, dat wil dus zeggenook na indiening der andere wetten zullen nog jaren moeten voorbij gaan voordat do Minister aan deze begint te denken. Persoonlijk zou de heer Borgesius liever een eer al goed in al als zij op school komen. Maar nu moeten ze voor de schrijf taal verschil leren maken tusschen de en den, en daar komen de naamvallen bij op de proppen. Daar krijgen ze last mee. Voor duitse kinderen gaat dat gemakkeliker. Eer zij de leeftyd hebben om een tamelik begrip van naamvallen te krijgen, kan hun er op gewezen worden, dat zij thuis en bij kennissen horen zeggen b. v. „Der Jungen sieht den Vogel aufdemGip- fel des Baumes", en nu wordt er op gewezen dat een mannelik woord in de 1ste n.v. staat als er der, in de 2de als er des, in de 3de als er dem en in de 4e als er den aan voorafgaat. Maar nu onze Nederlandse scholieren. Zij horen en zeggen thuis en in de kringen waarin zü verkeren: „De jongen ziet de vogel op de top van de boom, en de voorgeschreven spelling en verbuiging dwingt hen te schrijven deN vogel, deN top en deN boom I Dit wordt soms verdedigd met de opmerking, dat door te schrijven: „De veldwachter die de stroper heeft dood geschoten", men niet weet wie dood geschoten is en men dat verhelpt door vóór veldwachter den of er achter dien te schrijven. Maar hoe dan met „De juffrouw die de meid," of „het soldaatje dat het boertje heeft dood geschoten"? Daar is niets aan te ver helpen. Er is intussen nog op iets I dere invoering der ouderdoms- en in validiteitsverzekering zien, omdat de ziekteverzekering niet zoo nijpenden nood zal lenigen. Maar welk stelsel de RegeeriDg ten opzichte der verzekerings wetten ook zou aanvaarden, de Unie liberalen zullen het goede niet af wijzen, omdat het betere Diet geboden wordt. Ook in dit opzicht bestaat onderscheid met mr. Tydeman, die liever zou wachten op het door hem geprefereerde systeem: vrijwillige ver zekering met steun en aanmoediging van den Staat, dan eerder een ander stelsel te zien invoeren. Leerplicht. Tot H. M. de Koningin is een adres gezonden door de Vereeniging Volksonderwijs, met het eerbiedig verzoek, het daarheen te leiden, dat een zoodanige wijziging in de wet op den Leerplicht worde aangebracht, dat deze ook van toe passing worde op kinderen van schip pers en kramers, terwijl, waar noodig, door jhet verstrekken van financieele hulp aan de ouders de uitvoering van daartoe strekkende bepalingen worde mogelijk gemaakt, en dat het H. M. moge behagen, in afwachting van het tot stand komen dier wijziging, het onderwijs aan schippers- en kramers kinderen te bevorderen door het schenken van ruime subsidies aan de verschillende Vereeniging voor het onderw ijs aan schipperskinderen en door de bevordering van het in het leven roepon van afzonderlijke klas sen voor schippers- en kramerskin deren, die geen geregeld onderwijs aan den wal kunnen genieten, tegelijk maatregelen Demende tot het tusschen deze klasse zooveel mogelijk leggen van een behoorlijk, het onderwijs ten goede komend, verband. Nederland en Venezuela. De Berlijnsche correspondent van de N. C. schrijft d.d. 17 November: Naar aanleiding van het bericht dat de Venezuelaansche regeering het baron Von Seckendorf onmogelijk heeft gemaakt zich langs telegrafischen weg in verbinding te stellen met de Nederlandsche regeering, heb ik hier op het ministerie van buit. zaken inlichtingen gevraagd. Daar wist men officieel nog niets van het geval, ook niet door het uitblijven b.v. van hier verwachte telegrammen. Men hield het bericht voor zeer waarschijnlijk en had deze daad zelfs verwacht als antwoord op den maatregel der Neder landsche regeering, om het verbod van wapenuitvoer naar Castro's gebied op ULVPXlOll. Herstellingsoord voor Spoorwegpersoneel. Aan de op 23 December te Utrecht te houden buitengewone algemeene vergadering van de Vereeniging tot stichting en exploitatie van een herstellingsoord voor spoorwegpersoneel zal door het bestuur worden voorgesteld een huis te huren, te meubelen en verder voor de verpleging van een 15 of 20 pa tiënten in te richten, zulks in verband met de omstandigheid dat van opne ming in haar eigen herstellingsoord de eerste paar jaar natuurlijk nog niets kan komen, daar het ledental nog te klein is om een groote inrich ting behoorlyk te exploiteeren. Indien ook in 19U9 het ledental nog niet groot genoeg is om een eigen inrichting te betrekken, dan zal het bestuur voorstellen een zeer belangrijke som beschikbaar te stellen voor de uitzending naar andere her stellingsoorden. Het reglement, houdende de voor waarden, waarop opneming in het eigen herstellingsoord en uitzending anders te letteD. Het zinnetje „Hij komt," is volkomen onverstaanbaar, als niet vooraf bekend is, wie door hij wordt aangeduid, en zo is het ook met de zin van de veldwachter en de stroper, al verbuigt men de of die volgens de voorgeschreven spelling al is het dan grammatikaal korrekt, prakties is 't onverstaanbaar. Vreemd dat veel mensen niet be grijpen, dat de schrijftaal de levende spreektaal moet volgen. Denkt men er niet aan dat de taal van onze oud- friese, oudsaksiese en oudnederfran- kiese voorouders uit de LXe eeuw, met uitzondering van eenige geleerden, al sedert eeuwen onverstaanbaar is voor de miljoenen die Nederlands spreken Vondel schreef harsen (herse nen), tocht (lucht), vier (vuur), peerd, munnikgeveert (gevaarte), most (moest), gesteken (gestoken) eDZ. Wolf en Deken, in 't laatst der XVIIIe eeuw, schreven iet (iets), des (dus), spelden (spellen), kuiaadaatiig. Waarom spellen wij die woorden anders Omdat de schrijftaal zich heeft geschikt naar de spreektaal. Wie dat weet is het eens met de beroemde taalgeleerde H. Paul„Een schrijftaal moet om aan praktiese be hoeften te voldoen, met de spreektaal van tijd tot tijd veranderen." Maar nu is de spelling van d. V. en t. W. niet ontworpen voor praktiese be hoeften, voor de school, voor het naar andere herstellingsoorden kan plaats hebben, zal ook in deze ver gadering worden besproken. Bij Staatscourant no. 272 zijn gevoegd de statuten der „Algemeent PatroonsvereenigiDg in de bouwbe drijven" te Amersfoort. Onze voormalige stadgenoot de heer H. J. van der Horst Bruyn is benoemd tot Inspecteur b(j de ge meentegasfabrieken te Amsterdam. De minister van oorlog heeft bepaald, dat jaarlijks zoo mogelijk 6 van de bij de regimenten infanterie in gelijfde miliciens aangewezen worden tot het volgen van een cursus voor hoefsmeden bij de infanterie. Deze cursus, welke bij de Rij- en Hoefsmidschool gehouden wordt, vangt aan 1 April of den eerstvolgenden werkdag daarna en eindigt den daar op volgenden 30sten September. Voor hen, die tijdens den cursus blijken van bijzondere bekwaamheid geven, kan de duur van den cursus door den directeur der Rij- en Hoef smidschool worden verkort. Aan hen kan, zoo zjj dit verlangen, verlof worden verleend tot op den dag, waarop de cursus eindigt. Door het ministerie van Water staat werd gisteren aanbesteedHet aanbouwen en bijspannen van draden aan de interlocals telefoonlijn tus schen Hilversum en Amersfoort. Het laagst ingeschreven was door de firma A. Ruyter te Hilversum voor f 6969. Zaterdagavond zal in de concert zaal van „De Arend" een soiree amusan te worden gegeven door de Amers- foortsche Schietvereeniging „Voor Koningin en Vaderland". Bjj die ge legenheid zal het damescomité het nieuwe vaandel aan de vereeniging aanbieden. Het programma is rijk aan afwisseling en vermeldt o.a. orkest nummers, komieke voordrachten, solo's voor sopraan, een blijspel en na afloop bal. Naar wij vernemen heeft de heer W. H. Kam met ingang van I Juni 1909 als gemeente-architect eervol ontslag verzocht. De heer Kam werd als zoodanig be noemd op 27 Juli 1871 en trad op 1 October van dat jaar in functie. Bij de ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden verkooping werden de perceeien geveild als volgt: Perceel I. Het winkelhuis aan de Langestraat, behoorende aan den heer S. Kool. Ingezet op f6100 en gekocht door Mozes Kool voor t 6150. Perceel II. Een aandeel van een stukje grond, gelegen achter perceel I, ingezet voor zes gulden en gekocht voor zes gulden en vijftig cent. Perceel III. Een huis met schuur en tuin buiten de KI. Koppel behoord hebbende aan L. van Daal, ingezet op f '2050 en gekocht door H. Brink voor f 28000. Voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort in de Beekstraat. No. 1 H. C. C. de Blécourt te Kampen. No. 2. J. D. van Aken te Heino. No. 3. J. B. Nakken te Wouden berg. Agenda van de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 24 November 1908, des namiddags te half twee uur. maatschappelik leven, waaraan be hoefte werd gevoeld maar voor het Nederlands Woordeboek, dat ook een andere spelling nodig had dan de Siegenbeekse, dus eigenlik voor de taalgeleerden en niet voor de mil joenen, die buiten de taalwetenschap staan. Sedert de halve eeuw die daarna verlopen is, ging de taalwetenschap heel wat vooruit, o.a. door een vijftal spellingbeginselen van d. V. en t. W., en lettertekens die geen spraakklank meer vertegenwoordigen, overboord te werpen. Menigeen praat over spelling en zet grote ogen op, als hij bij professor H. Paul leest: „Een nauwkeurige ont binding van een woord in al zijn ele menten is niet alleen hoogst moeilik, maar kort en goed onmogelik. Het woord is geen aaneenschakeling van een bepaald aantal zelfstandige klanken die alle kunnen worden uitgedrukt door tekens van het alfabet, maar het is in de grond van de zaak een door- loopende reeks van een groot aantal geluidendoor de letters worden altijd alleen maar enkele karakteris tieke punten van de reeks aangeduid, en dat nog vrij gebrekkig. A. M. K. 5 Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 2