DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN, No. 250, DINSDAG 24 NOVEMBER 1908. 5e JAARGANG Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Hoofdredacteur R. Gr. RIJKENS. Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: BREEDESTRAAT 18. Toekomstige Stembns-lonzon. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BUITENLAND. DE EEMLANDER Aboimementspr ij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntiën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing van advertontiën cd reclames van buiten hot kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en BuitoDlandsch Advertentiebureau D. ALTA, Warmoesstraat 76—7S te Amsterdam. Uit de besprekingen, die by de alge- meene beschouwingen over de Staats- begrooting worden gehouden, kan men in het laatste jaar eener legislatieve periode gewoonlijk wel opmaken, welke leuzen er voor de komende verkiezin gen zullen worden aangeheven. Dat de ditmaal gehouden debatten ons veel absoluuts in dit opzicht heb ben geleerd, kan men nu juist niet zeggen. Alleen uit den mond van den woord voerder der vrijzinnig-democraten heb ben wij geboord, dat een voorstel tot Grondwetsherziening vroeg genoeg in orde zal zjjn om de Kamer nog vóór de verkiezingen haar oordeel hierover te doen uitspreken. Ook uit de rede van den woordvoerder der sociaal democraten vernamen wij hetzelfde ten opzichte van zijne partij. Maken deze voorstellen fiasco, dan is het zoo goed als zeker, dat een der stembus-leuzen voor 1909 zal zijn „Grondwetsherziening met algemeen Kiesrecht I" Verder zullen ook de protectieplan- nen der Regeering kunnen dienen om hiertegen eene breede schare van tegenstanders in het geweer te brengen. „Tegen protectie I" zal dus een tweede leuze kunnen zijn. En dan zal er vermoedelijk weer een derde, een reeds meer gehoorde leuze kunnen worden aangeheven, namelijk „tegen Dr. Kuyper!" Want uit de Memorie van Ant woord heeft men kunnen zien, dat het ministerie-Heemskerk, al doet het zich naar buiten ook niet als zoodanig kennen, toch eigenlijk homogeen is met het Kabinet-Kuyper, als een voort zetting ervan beschouwd wil zijn. Hoe zal nu bjj dit alles de partij formatie zjjn, is de vraag die zich op dringt. Op het stuk van vrijhandel zullen (naar het enoelsch.) 62 Zij wandelden op en neer in den zomerschemeravond totdat Mrs. Neville uit haar slaapje ontwakend en hen vaD uit een der vensters bekijkend, glimlachend het hoofd schudde. Als er iets bestaat van den kant van Bertram, dan toch niet van den haren, mompelde zij in zichzelf. Ik moet morgen kennis maken met Miss Malincourt. Cesar wachtte op den bepaalden tijd op de beide dames om naar Rye- lands te rijden, maar Mrs. Neville verscheen alleen. Miss Ferris kan niet met ons meegaan, zei ze met opgewekte stem tot Cesar. Zoo zullen wij onder ons beiden een heel prettig ritje hebben! Terwijl zij in het rijtuig stapte, wendde zjj het gelaat af, zoodat hy het ondeugend flikkeren van haar oogen niet zien kon. Zij was zich volkomen bewust, dat zijn groote be reidwilligheid om haar gezelschap te houden niet geheel gezocht moest worden in de waardeering van haar gezelschap en zy hield nog altijd veel vrij zeker alle partijen der linkerzijde één lijn trekken en zal er in deze dan ook vallen te rekenen op de oud liberalen, die anders het tafellaken tusschen hen en de overige vrijzin nigen vrijwel hebben doorgesneden. Voor algemeen stemrecht zijn de oud liberalen natuurlijk niet te vinden, dat heeft de heer Tydeman voldoende uit eengezet twijfel daaromtrent kan niet meer bestaan. Aan den anderen kant is uit de debatten toch ook weer gebleken.dat de oud-liberalen er zeer veel op tegen hebben om, nu het Kabinet zich zóó vereenzelvigd heeft met de daden van het ministerie-Kuyper, het Kabinet- Heemskerk een te groote meerderheid te bezorgen, wat zy ongetwijfeld zul len doen, als zij öf zich van stemmen onthouden, öf candidaten der overige linksche partijen te weinig steun ver- leenen. Zjj zullen dan ook goed doen met niet teveel waarde te hechten aan hetgeen een van Dedem er uitgeflapt heeft, dat als Kuyper weer in het Kabinet kwam, dit geheel uiteen zou vallen. En evenmin valt er veel te bouwen op de verzekeringen, die de heer Lohman in deze heeft gegeven. Dat de oud-liberalen, evenals de andere linksche partijen met een groote Kuyper-vrees behept zynjjdoet ons hopen, dat zy by de stembus van 1909 niet geheel en al don rug zul len toekeeren aan de overige vrijzin nigen. En aangezien de kansen werkelijk niet gering zijn, dat we nog eens een Kuyper-periode zullen moeten door maken, zal vermoedelijk deze laatste leuze nog niet het minst aantal kie zers tot een vereenigd optrekken by de a.s. stemmingen kunnen bewegen. Resumeerende komen we tot de conclusie dat de stembusleuzen voor Juni a.s. zullen zijn: van iets grappigs, wat in haar jeugd een harer grootste bekoorlijkheden was geweest. Zij waren zoo gelukkig Nancy thuis te treffen, en Mrs. Neville was verrukt over haar. Zy zou baar graag met zich mee teruggenomen en de geheele maand op Oakhurst ge houden hebben, maar Nancy kon daartoe niet besluiten. Een angstig voorgevoel zei haar, dat er spoedig een of andere omme keer op Elmwood zou plaats hebben en in 't geval dat Violet tot een of ander uiterste mocht overgaan, zou zy zichzelf nooit vergeven, dat zij afwezig was. Ernstig keek zij Mrs. Neville aan, terwijl zij de uitnoodiging afsloeg. Heel graag zou ik uw viende- lyke invitatie aannemen, zei ze, maar ik weet, dat het mijn plicht is hier te blijven. U is te veel alleen, merkte Mrs. Neville op, terwijl zij de hand van Nancy in de hare nam. Mijn neef heeit my alles verteld van het vreemde testament, dat uw oom gemaakt heeft, in de eigenaardige manier, waarop bier alles is ingericht. Het is niet goed, dat een bekoorlijk jong meisje als u bier alleen zit oggesloten. O, wat dat betreft, zei Nancy lachend, ik denk niet, dat iemand my bijzonder bekoorlijk vindt, en ik kan er best tegen alleen te zijn Grondwetsherziening met algemeen kiesrecht I Voor den vrijhandel! Tegen een terugkeer van Dr. Kuyper KEIZERLIJKE GESPREKKEN. Dat mankeerde er nog maar aan I Daar komt zoowaar uit Amerika het bericht, dat Amerikaansche bladen er achter zijn gekomen wat de Duitsche Keizer heeft gesproken tot den jour nalist Hale, welk gesprek eerst in het Century Magazine had zullen worden openbaar gemaakt, maar wat met geld en goede woorden door de Duit sche Regeering heet te zijn voorkomen. De American en de World geven den inhoud van het gesprek als volgt weer Engeland zeide de Keizer was bezig om door zijn verbond met Japan de zaak der blanken te verradendat was dom van Engeland, want het zou op den duur wel een kolonie verliezen aan Japan, en de uitnoodiging van Australië aan de Amerikaansche vloot tot een bezoek was een bewijs dat deze kolonie met de blanken en niet met het verraderlijke moederland ging. Het was Japan dat op het oogenblik de beweging tegen de Engelschen in Indië voedde. De eenige wijze waarop Duitsch- laud hiertegen iets doen kon, zei de Keizer, was zich met Amerika te verbinden. Er bestond clan ook reeds volkomen overeenstemming tusschen Amerika en Duitschland, en deze twee hadden zich in verbinding ge steld met China. Weldra zou de wereld zien dat de Vereenigde Staten, Duitschland en China een overeen komst aangingen. De Keizer zou ook nog over den oorlog der toekomst ge sproken hebben en zelfs hebben ge zegd dat hoe eer die kwam hoe beter. Engeland zou daarin waarschijnlijk een groot deel van zijn koloniën ver liezen. Hij voor zich verlangde alleen maar Egypte, hoewel hy gaarne te gelijkertijd de ongeloovigen uit het Heilige land zou willen jagen. Men zal goed doen met eerst eens Maar, als er eens een dag mocht ko men, waarop ik u zou kunnen be zoeken, mag ik dan aan Cesar belet vragen? Ik zou het zoo graag willen, ook vooral om Miss Ferris te leeren kennen. Ja, dat is goed dat moet u doen 1 riep Mr. Neville vol warmte, en Mr. Malincourt zal er alles voor in den steek laten om u te komen halen. En nu wilt ge beiden zeker wel wat praten Ik heb hier genoeg te zien, en kan mij best een half uurtje alleen amuseeren. Geneer u maar niet, ga uw gang. Broer en zuster waren juist ver dwenen toen de deur open ging en Mr. Wickham binnenkwam. Mrs. Ne ville was daar verrukt over. Haar ro mantische ziel genoot van het feit, dat zy een heel ongewonen toestand zoo van nabij kon meemaken en haar hart klopte warm voor de jongelieden, die zy ontmoet had. En nu stond tegenover haar de hoofdleider van al deze geheimzinnigheid. Ik ben Mrs. Neville, en woon op 't oogenblik by myn neef Mr. Curzon van Oakhnrst, zei ze. Ik beu met Mr. Malincourt hierheen geko men om zijn zuster te bezoeken, en wij willen haar overhalen om met ons mee terug te gaan, maar zy wil niet. U is zeker Mr. Wickham. Hij boog toestemmend en ging zitten. af te wachten of dit alles werkelijk zoo is gezegd. Maar als het waar is dan zal men eerst recht den storm hoeren opsteken. Gelukkig is de Reichsanzeiger reeds komen vertellen, dat het geheele artikel van beide Amerikaansche bladen verzonnen is. GROOT BRITANNIË. Het Engelsche Hoogerhuis nam gisteren met 74 tegen 32 stemmen de door Roberts ingediende motie aan, luidende, dat de verdediging van Engeland het noodzakelijk maakt, dat de regeering haar aandacht wijdt aan de voorziening in een leger van zoo groote getalsterkte,| dat de meest- geduchte natie zou aarzelen om een landing op de kusten van het Britsche ryk te beproeven. In den loop van zyn redevoering zeide Roberts, dat in de laatste 3 jaar de omstandigheden gewijzigd wareii en dat Engeland zich niet lan ger beveiligd tegen een aanval kon achten. Terwijl hij de vijandige ge zindheid jegens Duitschland verwierp, werkte hij de mogelijkheid van een door een Duitsch leger in Engeland uitgevoerden inval uit en drong aan op de handhaving van een burger- leger van een millioen geoefende men- schen, om het land te beschermen. Crewe gispte deze beraadslaging, die misverstand zou kunnen doen ont staan, binnens- en buitenslands. De regeering deelde de zienswijze niet, dat Engeland er een leger op na moet houden volgens den maatstaf van het vasteland. De regeering rekende op de vloot om Engeland zoo goed als onkwetsbaar te maken voor invallen en op een sterk georganiseerd leger binnensland om vijandelijke invallen af te weren en een paniek te voor komen. De door Roberts gevraagde mil lioen man, zouden jaarlijks 20.000.000 kosteD. FRANKRIJK. De Fransche kruiser Condé, die bij Ajaccio was gestrand, is zonder noe menswaardige averij vlot gekomen, nadat de waterballast en de kolen- voorraden waren gelost. De Charles Martel en de Victor Hugo, slaagden er daarna in de Condé af te brengen, die zelf medehielp door aan haar an kers te trekken. Het staat vast, dat de nieuwe Minister van Marine Picard niet zal nalaten een uitgebreid onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de stranding. Het is nauwelijks aan te nemen, dat de geheele reeks onge lukken waardoor in den laatsten tijd de Fransche marine zoo zwaar werd getroffen uitsluitend op rekening van het toeval zou moeten worden ge steld. Nu moet reeds zijn gebleken, dat de officier van de wacht, die nooit de haven van Ajaccio had bezocht, het roode licht van een voor anker lig gend schip had aangezien voor dat van de pier. De manoeuvres waaraan do Condé had deelgenomen, waren gehouden ondanks hot zware weder, dat in de Middellandsche Zee woedde. De Condé moest derhalve bij nacht de haven opzoeken. Dit in verband gebracht met de geringe kennis, die de dienstdoende officier had van deze haven, is wel licht de voornaamste oorzaak van het gebeurde. RUSLAND. De Neue Freie Presse verneemt uit Petersburg, dat de Russische Regee ring aan die der Donau-Monarchie zou hebben verklaard, dat zjj bereid is de quaestie der territoriale compensatie aan Servië en Montenegro op een eventueele conferentie te laten rusten. Daarentegen zou Iswolsky niet van zins zyn de annexatie-questie op het programma dier Conferentie te bren gen in den door Oostenrijk-HoDgarije gewenschten vorm d. i. als de bloote registratie van een fait accompli. MACEDONIË. Do activiteit der Bulgaarsche comi- té's 6chynt op onrustbarende wjjze te herleven. Men bericht, dat een gedeelte in het Noorden van het district Ser res aan de willekeur van comités uit Wirkowisten of Dentralisten overge leverd is. De uitdeeling van wapenen geschiedt nu in het openhaar en de comités innen zelfs een soort oorlogs schatting. In veischeidene streken weigeren de boeren de wettige autoriteiten te Wil Miss Malincourt met u te ruggaan vroeg hij. Neenik begrijp niet goed waarom. Zjj meent dat zy hier moet blijven tot een bepaalden dag in October om een of anderen reden, die betrekking heeft op een zuster van haar. Ik wil haar niet graag te veel vragen doen, ofschoon deze jonge menschen mij bijzonder veel belang stelling inboezemen. Den een heb ik pas gister voor 't eerst ontmoet en de ander een paar minuten geleden, maar beiden zijn my bijzonder sym pathiek 1 Ik weet niet of het een ongeluk dan wel een zegen is, om in staat te te zijn zoo gauw in vreemden ver trouwen te stellen. Ik heb ongeluk kigerwijs zooveel van de wereld ge zien, dat ik niet in staat b m dadelijk vertrouwen te schenken. Ik moet iemand eerst op de proef stellen, vóór ik hem of haar vertrouw. Dan kan ik niet anders zeggen, dan dat ik oprecht medelijden met u heb I Ik laat mij niet door zoo'n twijfel kwellen. Neem de twee vaD wie wij zoo juist spraken, en Miss Ferris, een jonge dame, die ook op Oakhurst logeert, en die ik gisteren voor 't eerst zag. Ik ben er van over tuigd. dat er, myn neef uitgezonderd, nergens beter en aantrekkelijker men schen te vinden kunneD zyn. Ik zou er mij over schamen als ik daar be wijzen voor noodig had. Ik weet het zeker. Mr. Wickham. Ben ik niet ge lukkiger dan u die bewijzen noodig heeft, voordat u iemand kan waar- deeren. Misschien, zei hij peinzend. Ik beken dat als ik uw zienswijze kon overnemen voor iemand, dan zou het zijn voor de jonge dame, die hier op 't opgenblik logeert Miss Nancy Malincourt. Maar mijh nuchter ver stand drijft my om feiten te willen hebben. Intusschen, mevrouw, kwam ik hier om u te zeggen, dat de lunch in de eetkamer klaar staat. HOOFDSTUK XXI. Nancy Malincourt voelde zich zeer eenzaam toen het rijtuig met Mrs. Neville en Cesar wegreed van Reye- lands. Zy zou hen geaag vergezeld hebben het gelukkige leventje op Oakhurst met hen te deelen. Zij ver langde er naar Miss Ferris te leeren kennen,' over wien Cesar zoo vol be langstelling sprak zij zou zoo graag ook eens kalm gelukkig zijn. Daarom keerde zij zuchtend naar het huis terug en ontmoette Mr. Wickham toen zij de stoep weer opging. Wordt vtrvoljd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1