DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. Jo. 258 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venoootsehap „DE ËEMUSDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HLLF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKE NS Abounementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per- post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1 - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18 Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtiên: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing van ailvcrteptiën tn reclames van builen lint kanton Amersfoort in dit blad is „uilsluitend" gerechtigd bet Algemeen Binnen- en Bnitcnlandsch Advertentiebureau II. Al,TA, Warmocsstraat 76—78 te Amsterdam. EEN ORIGINEEL VOORSTEL. In Australië heeft de minister voor e landsverdediging Ewing een merk aardig voorstel ingediend. Australië il niet wat zijne verdediging betreft an het moederland afbangen. Zoo it zich wapent tegen bet vasteland an Europa en tegen Duitscbland in fee eerste plaats, in Australië denkt feien aan een anderen mogelijken f'ijand. Wij behoeven nauwelijks te peggen, dat men denkt aan Japan. I Australië is het land der politieke Sen sociale proefnemingen en bet plan I van den heer Ewing is zeer oorspron kelijk. Men heeft onlangs een voorstel aangenomen om te beginnen met den bouw van eene vloot, waarin de torpe dobooten en de onderzeeschepen eene eerste rol spelen, thans wil men een leger vormen. Maar hoe? Volgens den minister beeft Australië 800,000 weer bare mannen, maar slechts twintig duizend soldaten. En welke soldaten dan nog 1 Het overgroots gedeelte be staat uit vrijwilligers die liefst zoo weinig mogelijk dienst doen. In Nieuw Zuid-Wales zjjn zij wel zoo goed acht dagen in het jaar velddienstoefeningen te houden, maar in Victoria meenen zij met vier dagen te kunnen volstaan. Het kost veel moeite de heeren bijeen te krygen en hijeen te houden. Eiken Zaterdag gaan meer mannen deelnemen aan voetbal en worstelpartijen dan het geheele Australische leger be draagt. Het is waar, dat de vrijwil ligers niet betaald worden, maar de beroepssoldaten worden zeer rijkelijk betaald met niet minder dan acht shilling per dag. Dat is om te water tanden voor een vaderlandsverdediger in Nederland. En toch zijn zij niet veel waard. Nu wil de minister dat alle Britsche onderdanen in Australië dienstplichtig zullen zijn. De dienstplicht begint reeds op het twaalfde jaar. Van twaalf tot achttien jaar is de aanstaande man kadet en hij moet dan twee-en- vijftig maal een uur en vervolgens nog vier maal een dag dienst doen. (naar het engelsch.) 65 Zij keerde de enveloppe om en zag, dat zij geadresseerd was aan Hubert Wickbam met de waarschuwing, „het veilig achter slot en grendel te houden tot een jaar na mijn overlij den." Ongetwijfeld hield zjj nu in haar band het middel om de schat te vin den, als zij er toe kon komen de medeplichtige van dien man te worden. Nauwelijks was Nancy tot die ge volgtrekking gekomen of haar besluit stond ook vast. Zij stond op, liep met vasten tred naar de schrijftafel, ging zitten en schreef het volgende briefje. Mijnheer. Ingesloten document heb ik gevonden tusschen de hoeken van Miss Wiekham, toen ik hier zoo even kwam om het tweede deel van mijn boek te halen. Vindt u ook niet dat zoo'n belankrijk papier veel zorg vuldiger bewaard moest worden Ik heb het adres op de enveloppe gele zen en wat er nog verder op stond meer niets. Ik zou het als het ver bleken van een belofte beschouwd Het eigenlijke nationale leger bestaat uit mannen van achttien tot zestig jaar. Zij moeten de eerste drie jaren drie maal achttien dagen de volgende jaren vijf maal zeven dagen onder de wapens komen. Er zijn zeer strenge bepalingen tegen hen die hunnen plicht zouden willen verzuimen. De regeering b.v. ontslaat onmiddellijk hare arbeiders die weigeren op te komenzij mogen niet weer aangesteld worden verliezen het kies recht, het recht op pensioen en mogen nooit tot lid van een parlementaire vergadering worden benoemd. Het voorstel wordt scherp beoor deeld, maar het schijnt dat het toch zal worden aangenomen en dan heeft Australië een leger, dat op zeer on gewone wijze is samengesteld maar daarom wel goed kan zijn. En dan wacht men de Japanners af. GROOT BRITANNIË. Het Lagerhuis heeft heden de nieuwe onderwijswet met 323 tegen 157 stem men in tweede lezing aangenomen. De minderheid bestond uit de natio nalisten, eenige radicalen, nonconfor misten en unionisten. Een aantal unionisten steunde echter de regeering. DUITSCHLAN D, Een officieus artikel in de Kölni- sche geeft aan welke houding Von Billow waarschijnlijk tegenover een voorstel tot grondwetsherziening zal aannemen. De overtuiging heeft zich gevestigd in steeds ruimer wordende kringen, dat na de officieelo verkla ringen in deD Reichsanzeiger over het persoonlijk regime, geen wenschelijk- heid bestaat de quaestie langs wette- lyken weg te regelen. De redevoering van don Keizer in het stadhuis te Berlijn en verschillende andere om standigheden hebben er eveneens toe meegewerkt, dat de fouten, die in het verleden begaan werden, zich niet zul len herhalen. Onder deze omstandig heden schijnt het wel, dat de aan den Rijksdag voorgelegde wetsontwerpen, niet op een meerderheid kunnen rekenen. Indien zij nochtans niet terug getrokken worden, zullen de leden van den Bondsraad niet aan de be sprekingen deelnemen. En de Temps verneemt, dat de hebben nog meer te lezen, waardoor ik een onverdiend voordeel zou heb ben tegenover de andere leden der familie Malincourt. Mijn overleden oom mocht u ook graag lyd6n en ver trouwde u. Was zijn vertrouwen goed geplaatst? Hoe ontwetend ik ook ben tegenover de andere leden der familie ben ik toch overtuigd, dat u meer zorg behoorde te hebben voor een dergelijk document als ik gevonden heb. Ik heb de vrijheid genomen de bovenste lade van uw schiijftafel, die niet gesloten was, te openen en het document daar neer te leggen onder de andere papieren, waar ik vertrouw, dat het veilig zijn zal tot uw terug keer. Hoogachtend, NANCY MALINCOURT. Zij verborg het papier in de lade, na het eerst in een enveloppe geslo ten te hebben, die zij verzegelde en adresseerde aan Mr. Wiekham. Zij was eerst van plan haar brief er bij in te sluiten en alles op zijn werktafel neer te leggen, maar toen besloot zij toch maar beide apart te houden. Hetgeen zij nu juist van Mr. Wiekham gemerkt had, had haar ver trouwen in hem ook in andere op zichten geschokt. Zy begon e? aan te twijfelen of hij werkelyk niet op Ryelahds was. Rijkskanselier niet iu den Rijksdag zal zijn als de voorstellen tot grond wetsherziening behandeld worden. De Regeering zal vertegenwoordigd wor den, maar niet het woord voeren of doen voeren. Het Berliner Tageblatt noemt dit een slag in het aaugezicht van den Ryksdag. TURKIJE. De Oostenrijksche gezant te Con- stantinopel zal volgens een Reuter- telegram den 2en December vacantia nemen als de boycot van Oostenrijk sche waren in Turkije niet in 8 dagen heeft opgehouden. De Köluische Zei- tung heeft een harer bekende veelal hoog officieuse telegrammen uit Ber lijn, waarin dit verlofuomen een scherpe maatregel tegen de boycot wordt ge noemd. Berichten uit Oostenrijksche bron, zegt het blad, zeggen, dat Palavicini slechts naar Weenen gaat om daar aan gewichtige conferenties deel te nemen, om dan weer naar Constantinopel terug te keeren. Hoe dit ook zy, in ieder geval toont de reis van den ambassadeur, dat de onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Turkije gehaperd hebben. TWEEDE KAMER. Gisteren werd het algemeen debat over de justitiebegrooting voortgezet. De heer Janniuk bepleitte eene groote uitbreiding van het instituut der voorwaardelijke invrijheidsstelling en afschaffing van hot water-en-brood- regime, dat de eerste twee dagen iu de gevangenis wordt toegepast. De heer Schokking hoopte op be spoediging van de eindbehandeling van het wetsontwerp betreffende onderzoek naar het vaderschap, wensch- te maatregelen tegen het wedden op renbanen en beperking der rennen met het oog op Zondagsrust, betoogde de urgentie eeuer voorziening tegen het euvel der woonwagens, vooral voor het platteland en wenschte met den minister herziening van hot eerste boek van het wetboek van strafrecht, mits dat de oplossing niet wordt ge zocht naar die zijde, dat de psychiater alleen het woord krijgt. Een grens tusschen geestelijke toerekeningsvat baarheid en geestelijke ontoereke ningsvatbaarheid moet blijven bestaan. Daar tusschen mag geen derde begrip worden geschoven. De rechter kan met de omstandigheden rekening houden, maar het begrip van toe rekeningsvatbaarheid moet blijven be- staaD. De heer Van Wichen bepleitte bevordering dor samenwerking tus schen gemeente- en rijkspolitie. De Minister van Justitie kwam op tegen des heeren Lohman's beschul diging als zou gebleken zijn dat de Minister geen eerbied heeft voor de rechterlijke macht. Door het instellen van een onderzoek in de Papendrecht- sche kwestie en de overlegging van een desbetreffende nota, heeft de Minister geenszins een oordeel uitge sproken of gevraagd over de juistheid of onjuistheid van des rechters uit spraak. De Minister heeft alleen doen uitkomen, dat de Regeering gestreng en onpartijdig heeft onderzocht. In de overlegging der getuigenverklaringstak hoegenaamd niets kwaads. Het was 't resultaat van een inge steld onderzoek. Do minister heeft zich wel gewacht over te leggen de cor respondentie door hem met den procu reur generaal gevoerd. De minister is zich dan ook geen onkel opzicht schuld bewust. De minister stelde voorts in uit zicht de indiening van eene herzie ning van het militair straf proces. Wijziging in de wet op de coop, ver- eenigingen, achtte de minister niet urgent. Hy bleef bezwaar maken Russen zonder „entlassungurkunde" te natu- raliseeren. Ten opzichte van het strafrecht zette de Minister in zijne rede uiteeD, dat de maatschappij be ter beschermd moet worden legon krankzinnige misdadigers. Het recht tot straffen komt aan God, de rechtvaardiging ligt in de schuld, de begrenzing der straf wordt door de noodzakelijkheid bepaald. Breken met het celstelsel gaat niet wel kan wijziging in de toepassing Het geluid dat zij had meenen te hooren, toen zy de kamer was bin nengekomen, kon wel door hem ge maakt zijn, misschien had hij een schuilplaats gevonden om te weten komen of zij in den val liep. Zy sloot haastig de lade, sloot haar eigen briefje in een andere enveloppe, adresseerde het aan Mr. Wiekham eu met haar blik op het gordijn gevestigd, verliet zij haastig de kamer met het brieje in de hand. Zij was nu bjjDa zeker, dat Mr. Wiekham niet altijd afwezig was van Ryelands als hy voorgaf dat te zyn. Zij kon zich niet uit het hoofd zet ten, dat zy hem gezien had, op den dag, toen Curzon zyn eerste bezoek had gemaakt, en toen zijn bediende den bezoeker gezegd had, dat zijn meester niet thuis was. Ook by zyn tweede bezoek, had by dat antwoord gekregenen toch was Mr. Wiek ham dien middag aan tafel gekomen. Zy herinnerde zich nu nog ver- schilknde andere vreemde dingen. Toen zy in de bibliotheek kwam, vroeg zij naar den lijfknecht van Mr. Wiekham, en dat ondoorgrondelijk wezen nam op zich den brief van Nancy dadelijk als hy thuis kwam aan zyn meester te geven. Zjj ging toen in opgewonden stemming naar haar eigen kamer terug en berichtte aan de huishoudster, dat zij dien middag daar wenschte te eten. Terwijl zy daar zat na tj denken over alle omstandigheden, waaruit zij niet wijs kon worden, werd zij ge stoord door een tikken aan de deur. Zij stond op en deed open de be diende van Mr. Wiekham stond voor haar. Hy gaf haar een brief, boog en ging weer heen. Vol verwondering nam Nancy den brief aan. Hij was met de schrijfma chine geschreven en luidde „Waarde Miss Malincourt Ik ben maar heel kort van huis geweest, eu uw briefje werd my bij mijn terugkomst gegeven. Ik vond het papier en het is nu in veiligheid gebracht. Dank voor uw zorg. Mag ik u verzoeken terwille van het goed opvolgen van de wenschen van uw oom, tegen niemand te vertellen dat de memorandum, die u toevallig vond, bestaat Ik zal u op den dag, dat het tweede testament wordt voorge lezen van die beiofte ontheffenmaar tot op dat oogenhlik moetik u plechtig verzoeken het bestaan van dat docu ment voor ieder geheim te houden, Myn bediende zal over een half uur uw antwoord komen halen. Ik ver zoek u daarbij dit briefje weer in te sluiten, zoodat ik het zelf kan ver branden en zoo ieder spoor van uw ontdekking uitwisschen," worden betracht door gemeenschappe lijk onderwijs en vakopleiding. Het instituut der voorwaardelijke invrijheidstelling is der regeering sympathiek. Overwogen wordt met de uitgifte eener gevangoniscourant een proef te nemen in Veenhuizen. De regeeriog is voornemens teu spoe digste een wetsontwerp tot bevorde ring der zedelijkheid in te dienen. Voorbereid worden ondermeer be palingen verbiedende het houden van bordeelen en het openbaar ter ver koop aanbieden, aankondigen tegen iemands wil onder de oogeu brengen van Nieuw-Malthusiaansche middelen. Ook tegen het wedden op rennen enz. zullen maatregelen worden ge nomen. De minister was tegen des heeren Regouts denkbeeld om gevaarlijke krankzinnige misdadigers in een cen trale gevangenis te vereenigen. Hij gaf voorkeur aan versterkte opslui- tmg in de bestaande gestichten. De regeering is ten volle overtuigd van de noodzakelijkheid van voorziening ten aanzien der woonwagens. De Minister handhaalde zijn mea ning dat to Erp geen reden bestaat voor een notariaat en oordeelde, dat er reden aanwezig was om de maand gevangenisstraf, wegens het valsche- lyk opmaken van een koepokinentiDg- bewijs te Arnhem, op gelegd aan twee personen, te veranderen in eene geldboete. De minister stelde in het licht dat aan de adviezen van het Openbare Ministerie in dergelijke gevallen groote waarde mag worden gehecht. Straf bepalingen tegen het posten kan de Minister niet toezeggen. Daarna vin gen de replieken aan. De heer Lohman trok zijn giste ren uitgesproken twijfel in 's minis ters beleid geheel in, waarover de Minister zyn genoegen uitsprak. De Vechtstreek. Naar het Vad. verneemt, bestaat het voor nemen op 1 Januari 1906 te Utrecht een Vereeuiging te stichten tot ver dediging der belangen van de Utrecht- sche Noord-Hollandsche Vechtstreek, en wel door de oplossii.g te bevorde ren van de twee reeds lang hangende vraagstukken lo. regeling van de af- Nancy bleef in gedachten verdiept zitten met het briefje in de hand Mr. Wiekham schreef niet alsof hy schul dig was, en toch kon zy tot geen an dere gevolgtrekking komen dan zij reeds gemaakt had Hij sprak over het vorvullen van de wenschen haars ooms in October, en toch scheen hy al het mogelijke gedaan te hebben om die wenschen in de war te sturen. Hjj scheen er groote waarde aan te i hechten, dat haar ontdekking vol komen geheim zou blijven. Waarom had hij haar dan dat document als 't ware voor de voeten geworpen? Zy begreep er niets van. Het briefje in haar hand, met de schrijfmachine geschreven en niet onderteekend, scheen ook al op dat verlangen naar geheimhouding te zinspelen en toch werd de zaak er openlyk in genoemd. Ieder, die het las, zou dadelijk be grijpen, dat zy een memorandum had gevonden van de plaats, waar het geld van Mr. Malincourt verborgen was, en zou het tei ugbrengen aan Mr. Wiekham. Hoe zij ook peinsde, zy kon geen bevredigende oplossing van het raadsel vinden. Omdat zjj over een half uur haar antwoord klaar moest hebben, was zij verplicht tot een besluit te komen. Wordt ver ried

De Eemlander | 1908 | | pagina 1