DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. zaterdag 28 november ïoos. feujlleton. I 254 5e JAARGANG. Uitgave vaa de Naaml. Feanootsehap „DE EEMLANDER". Hoofdredacteur R. Gr, RIJKENS Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BUITENLAND. Een Verborgen Erfenis. BINNENBAN D. STATEN-GENERAAL. i O. Abounementspr ij a Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - l! Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntiên: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing ran ailverlentiiin en reclames ran boiten liet kanton Amersfoort in ilit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Adrertcnliehuroan D. V. ALTA, Warmoesstraat 76—78 tc Amsterdam. L»E REDE VAN LORD ROBERTS. Het was te verwachten 'dat de rede pan lord Roberts in het Engelsche loogerhuis over een mogelijken inval pan Duitsche troepen on het succes, vaarin hjj zich mocht verheugen, in Duitschland zeer de aandacht zouden trekken. De Duitsche bladen zijn vol yan die eigenaardige manifestatie der pords. Nog nooit, zegt een der beste Duitsche bladen heeft een politiek lichaam van zoo groote autoriteit als het Engelsch Parlement is, in eene raak van zooveel gewicht zoo krach tig haar wantrouwen in de Duitsche 'staatkunde uitgesproken. Dat is inderdaad het belangrijkste en het ernstige van de zaak. Men redeneert in Engelsche en Duitsche bladen over de mogelijkheid van eene invasie, waarvan lord Ro berts sprak en die hjj wilde voorko men door aan Engeland een groot [leger te geven, in staat het hoofd te bieden aan eiken inval. Er zijn onder de Duitsche bladen maar ook onder de Engelsche, die spotten met het denkbeeld van den ouden maarschalk. Dat gaat altijd zoo, zeggen zij, als militairen niets meer te doen hebben, als manDen, gewoon aan een bedrijvig leven en aan oorlogvoeren, op het oogenblik niet de bezigheid vinden, die hen het meest aantrekt, dan be denken zij plannen en omdat zij altijd in de eerste plaats met het leger rekenen, hebben hun plannen betrek king op militaire maatregelen, die volgens hen noodzakelijk moeten worden genomen, als het land niet zal ondergaan. Andere bladen echter beschouwen de zaak ernstiger. Zij beweren dat men hier niet te doen heeft mei. de waanvoorstelling van eenen generaal, maar met een ernstig gevaar. Van Duitsche zijde wordt beweerd, dat daarvan geen sprake kan zyn. In de eerste plaats wil het Duitsche volk geen oorlog met Engeland. Maar ge steld dat het er toch toe mocht ko men, hoe zou het Duitsche legerbe stuur een zoo aanzienlijke macht als noodig zou zyn om Engeland te over (naab het engelsch.) 66 In elk geval, leek het haar het best toe aan het verzoek van Mr. Wickham gehoor te geven. Of het in den haak was of niet hij had nu de memoran dum terug en niemand zou er mee gediend zyn als zij het bestaan er van niet geheim hield. Nancy schreef de belofte en sloot er het briefje van Mr. Wichham by in wat zy aan den bekende over handigde, toen hij om antwoord kwam. Tot nu toe had zy evenals ieder ander gedacht, dat alles eerlijk toe ging. Als het geld niet gevonden werd, dan was het jammer, maar niemands schuld. Maar nu begon zy aan alles en iedereen te twijfelen. Mr. Wick ham had zelf bet vreemde testament van haar oom ontworpen. Was het mogeljjk, dat daar een of ander ge heim aan verbonden was Zy scheen omringd te zijn door een spheer van geheimzinnigheid en vertrouwen, die haar beangstigde. weldigen op de Engelsche kust kun nen doen landen Daar staat tegenover de meening van Engelsche generaals die het thans opnemen voor lord Roberts en ook die van een militaire specialiteit door een Berlijnsch blad geïnterviewd over de vraag die iedereen thans bezig houdt. Het blad noemt niet den naam van den man die deze inlichtingen gaf, maar het verzekert dat hij een hooggeplaatst officier is. Hij acht eene landing mogelijk. En op de vraag wat er zou gebeuren met de Duitsche troepen op Engelschen bodem ant woordt hy dat zy zich daar huiselijk zouden inrichten, gelijk vroeger 'de Noormannen hebben gedaan. Dat zyn alles, kan men zeggen theoretische beschouwingen en be spiegelingen, niet veel meer waard dan de talrijke fantastische oorlogs verhandelingen, waarmede men ons in den laatsten tijd heeft overstroomd. Maar er blijft het merkwaardige verschijnsel, dat het Engelsche Hooger- huis blijkbaar in Duitschland den a.s. vijand ziet. De verzekeringen van de Duitsche bladen, de bijzondere welwillendheid van den Duitschen keizer tegenover zijne Engelsche bloedverwanten, eene te ver gedreven welwillendheid, niots heeft gebaat. Duitschland is een con current. Duitschland bouwt eene sterke vloot en de zoogenaamde Al- Duitschers hebben meer dan eens in patriotische onwetendheid dingen ge zegd, die zy niet verantwoorden kon den aan het adres van Engeland. Daardoor is aan de overzijde van het Kanaal een schijnbaar onuitroeibaar vertrouwen onstaan. Wij behoeven niet te zeggen dat deze stemming van zeer veel Engel schen, niet van den man op de straat, maar vaD de hoogstgeplaatsten in het rijk vrij bedenkelijk is. RUSLAND. Het wordt bevestigd, dat Rusland tegenover Oostenryk-Hongarije op zjjn stuk staat. De Russische nota van antwoord, die naar Weenen gezonden is, zoo meldt men uit Petersburg aan de Vossische Ztg. wijkt aan merkelijk af van de Oostenryksch- Hongaarsche opvatting, zoodat ver- HOOFDSTUK XXII. Mr. John Thompson was dien avond zeer verbaasd. Door een der dienst boden van Ryelands werd hem een pakje overhandigd, met de boodschap, dat Miss Egerton de kousen terug zond, omdat zij niet pasten. Daar hij nooit het geluk had gesmaakt de jonge dame die artikelen opzicht te zenden, begreep hy er niets van. Maar toegevende aan een opwelling, knikte hy koeltjes, zei,,'t is goed" en legde het pakje onverschillig weg in een der laden. Toen de dienstbode was heengegaan, nam hij het pakje er weer uit en bracht het naar zyn eigen kamer waar hij het, na eerst de deur gesloten te heb ben, met kloppend hart opende. Zooals hij verwachtte, bevatte het een brief, gerold in een of andere zachte stof, die de kousen moest ver beelden. Zijn vingers beefden zoodat hij den brief haast niet kon open maken. Hij kon haast niet begrijpen, waarmee hy deze hooge gunst ver diend had, en hij was zoo opgewonden dat het hem moeilijk viel het briefje te begrijpen. Het was een zonderling schryven, maar hy beschouwde het met bewondering. „Als het mij niet onmogelijk was zonder hulp ver te wandelen," zoo gtond er in den brief, „of als er een moedelyk langdurige diplomatieke onderhandelingen noodig zullen zijn, om een toenadering tusschen beide opvattingen te weeg te brengen. Met name staat het vast, dat Rusland erop staat, dat de inlijving van Bosnië en Herzegowina op de conferentie ter sprake zal komen. GROOT-BRIT ANNIË. Het nieuwe ontwerp van onderwijs wet is door het Engelsche Lagerhuis in tweede lezing met 323 tegen 157 stemmen aangenomen. Tegen stemden de Iersche nationa listen, eenige radicale non-conformis ten en de meeste unionisten. Van deze laatsten stemde echter een ge deelte tegen het ontwerp. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting kwam weder de Papendrechtsche quaestie aan de orde, de bekende bewering van burgers van te zyn mishandeld door de politie in het arrestantenlokaal. De heer Troelstra wees op courantenberichten, welke het vermoeden wekken dat het Papen drechtsche geval niet op zich zelf staat. Hoewel den minister dankzeggende voor het ter zake ingesteld onderzoek meende spr., dat door den weg bij dat onderzoek gekozen, die niet tot resul taat had eene openbare behandeling met beëedigde verklaringen, geen voldoend betrouwbaar materiaal is verkregen, hetgeen vooral te betreuren valt by de pertinente tegenstrijdigheid tusschen de verklaringen van burgers en de politie. Ware een disciplinair onder zoek ingesteld, dan was de minister beter in staat gesteld geweest, te kunnen oordeelen ot betrokken politie dienaren moeten worden geschorst of ontslagen. Zooals het onderzoek nu is ingesteld, is de zaak niet opgehelderd en dit is toch dringend noodig. Politie dienaren moeten weten, dat de beweerde mishandelingen door de regeering en de Kamer ernstig worden onderzocht. Dat zal preventief werken. wezen was, dat genoeg van my hield om mij op eenigerlei wjjze te helpen, zou ik dit briefje niet schrij ven. Maar er is niemand en ik heb hulp noodig. Als u meende wat u zei, toen ik u 't laatst ontmoette, kom dan vanavond om acht uur bij mij voor de kerk." Hy borg den kostbaren brief daar, waar geen andere oogen dan de zijne hem konden zien en ging weer aan 't werk. Toen zyn werk klaar was, ging hij bytyds het dorp uit, om een paar minuten voor het bewuste uur by de kerk te zyn. Zijn gezond verstand zei hem, dat het beter voor hem zyn zou niet ge zien te worden, terwijl hy om de kerk heendwaalde. Maar het was er eenzaam en hjj zag niemand. De herfst had zijn intrede gedaan, en het begon al te schemeren, toen hy dichtbij de kerk kwam. Hy bleef staan op een plek, waar hij het pad naar Ryelands kon zien en wachtte. Een paar minuten later verscheen Cbristal Egerton. Zij was nu instaat met behulp van een stok te wande len maar het ging nog heel langzaam en moelijk. Zy keek den kant van.de kerk uit, .om te zien of hij aan haar roepstem gehoor gegeven had en scheen tevreden, toen zy hem zag. Het is daarom gewenscht, dat een commissie worde ingesteld om studie te maken van de in deze zaak overgelegderegeeringsbescheiden,welke commissie dan een rapport en con clusie aan de Kamer kan overleggen. Spreker diende daarom een motie in, waarbij de Kamer als haar gevoelen uitspreekt, dat bedoelde bescheiden een bepaald onderzoek vorderen. De heer Lobman oordeelde het ver keerd, de motie aan te nemen. Hy merkte op, dat het onderzoek door de rechterlijke macht, zooals heeft plaats gehad, de beste waarborgen biedt. De minister moet zich nu neer leggen bij de uitspraak der rechter lijke macht, zelfs al had hij voor zich zelf een anderen indruk verkregen. Wanneer er geen voldoende aanwij zingen zyn voor iemands schuld dan moet een verstandig man die schuld niet aannemen. Nu gaat 't niet aan, dat de Kamer op grond vau een rap port uitspraak gaat doen en in plaats van de rechterlijke macht treedt. De heer Limburg verdedigde de motie, waarbij eenvoudig wordt voor gesteld den bundel overgelegde be scheiden te stellen in handen eener commissie, dit is niets vreemds. Er wordt volstrekt niet van de kamer gevraagd een oordeel uit te spreken of de rechterlijke macht al of niet juist geoordeeld heeft. De rechtelijke macht kan een amb tenaar buiten vervolging stellen, niet beslissen ever de vraag, of zulk een ambtenaar in zyn betrekking kan worden gehandhaafd. Dit kan een dis ciplinair onderzoek uitmaken. Spreker drong daarop met den heer Troelstra aan. Met Dadruk verklaarde spreker, dat hij voor zich uit 's Ministers nota tot de overtuiging was gekomen, dat in Papendrecht aan de politie iets ontbrak. Nu aan de kamer is overgelegd een bundel bescheiden, op de zaak betrek king hebbende, is 't plicht voor de kamer nauwkeurig na te gaan, of het beleid van de veldwachters te Papen drecht zoodanig is, dat zij in hun macht kunnen worden gehandhaafd. De Minister van Justitie refereerde zich, wat de motie betreft aan het oordeel van de kamer. Hij voegde er echter aan toe,' dat hjj in zijn nota Wat Thompson aangaat, hij was hevig geschokt door de verandering die in haar uiterlijk had plaats gegrepen en ging haastig naar haar toe. Mag ik u helpen, Miss Eger ton riep hy uit. Als u het mij had t06gestaaD, dan zou ik naar de poort van Ryelands gegaan zijn, om te zien of ik u ook op eenigerlei wijze kon helpen. Mag ik u myn arm aanbieden en leun er vooral goed op. Ik kan beter voortkomen met behulp van de stok dan van iets an ders, zei Christal, terwyl zy verder ging. Het doet mij genoegen, dat u mjj niet van Ryelands is komen af halen ik ben er niet op gesteld, dat men u daar ziet wachten. Terwyl zij sprak ging zij op den grafsteen zitten, waarop hij haar vroeger ook had neergezet. Van den weg af was dit plekje niet te zien, het werd verborgen achter een der laurierboomen, die om de kerk heen stonden Er was niemand in de nabijheid. Groote stilte heerschte in de snel val lende duisternis. De jonge man hield zijn oogen op Christal gevestigd, die plotseling het hoofd ophief. U was zeker verbaasd over myn brief, zei ze kortaf, terwijl een don kere blos haar wangen bedekte. Och reeds beeft medegedeeld, dat by op grond van het verkregen feiten-mate rieel zich meent te moeten onthouden van disciplinaire maatregelen tegen de van mishandelingen beschuldigde politiedienaren. De uitspraak van de rechterlijke macht moet de regeering eerbiedigen. Door de toepassing van oene lichte disciplinaire straf zou, wanneer ze werd beschouwd als in verband met de Papendrechtsche zaak staande, reeds betreden worden het gebied van de rech terlijke macht. De heer Troelstra bestreed de op vatting als zou de uitspraak der rechterlijke macht bindend zijn voor het uitvoerend gezag. Wanneer de Kamer zich met de uitspraak van de rechterlijke macht mag bemoeien, dan had de minister niet behoeven, ja niet mogen overleggen het dossier en de verdere bescheiden. Dit laatste is wel het standpunt van den heer Lohman, maar niet van den minister. Maar waar dit valt te constateeren begreep spreker niet 's ministers consequentie, dat hij geen nader onderzoek of disciplinaire maat regelen wil. Spreker trok zyn motie in en stelde een andere voor, waarbij de Kamer overweegt dat naar de vraag of in 't algemeen de politie te Papendrecht aan redelijke eischen voldoet een amb telijk onderzoek gewenscht is. De heer Lohman achtte de nieuwe motie niet inconstitutioneel, doch oor deelde geen feiten aangevoerd die de Kamer het recht geven tot het vragen van een ambtelijk onderzoek. De heer Limburg bestreed 's minis ters opvatting als zou hij na de rechter lijke uitspraak zich met een zaak niet meer mogen bemoeien. Spreker gaf aan den heer Troelstra in overweging zijn motie aldus te wyzigen, dat de wenschelykheid worde uitgesproken omtrent het instellen van een ambtelijk onderzoek of de politie te Papendrecht in verband met de daar bestaande toestanden daar nog aan redelijke eischen kan voldoen. Do heer Regout verklaarde met de motie van den heer Troelstra te zullen medegaan, als de Minister tegen een ambtelijk onderzoek geen bezwaar heeft. als er maar iemand geweest was om mij te helpen 1 Maar er was niemand niemand Zeg dat niet! Ik ben altijd tot uw dieustl Ik zal alles doen, wat u van my vraagt loopen of staan, spreken of zwijgen, precies zooal u het wenschtZeg niet, dat er nie mand is om te helpen I Als ik het geld eens vond, zei ze fluisterend, hem een harer magere handen toestekend, zou u het dan aan my laten Zou u er een gedeelte van willen hebbeD, omdat u my geholpen hebt? Ik zei hy. Ik heb geen duit noodig van het geld van Mr. Malin- court! Ik behoor niet tot de familie en hebt er geen recht opIk heb u vaak gezegd, dat ik wou, dat u alles kreeg- U behoort het te hebben, want u heeft het 't meest noodig, en geen der anderen gaf zich eenige moeite er naar te zoeken. Zeg mij maar wat ik doen moet en ik ben tot uw dienst. Ik denk, dat ik den sleutel ge vonden heb 1 zei ze nog steeds fluis terend. Ik ben hem vaDdaag machtig geworden, en ben van dat oogedblik af bezig geweest, om uit te vinden, wat het beteekent. Ik heb iets ont dekt, dat mij noopt een nader onder zoek in te stellen, maar ik kan dat niet zonder uw hulp. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1