WEERBERICHT. Thermometerstand BINiNENLANO. STATEN-GENERAAL. De officiële spelling. STA i /SN 1 EU W S. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 1 December 1908. Hoogste barometerstand 777.1 m.M. te Münchenlaagste 749.8 m.M. te Ilaparanda. Verwachting tot den avond van 2 December 1908. WindZwakke meest Zuidelijke wind. Gesteldheid van de luchtNevelig tot lichtbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur Lager. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 775 m.M. Vorige stand te 12 uur 775 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennacht F. 44 Hedenmiddag 12 uur F. 50 beide kwam, in het gebouw van de Duitsche Bank. Een student, die van zijn collega's werd afgesneden, zou ernstig mishandeld zijn. Ten slotte ontruimden 600 gen darmen den Graben. Bij den terugkeer der Duitsche stu denten uit hun Vereinshaus, werden zij op het Wehdelsplein nogmaals aan gevallen. Men klom achter op de rij tuigen en sloeg lustig op de inzittenden los. Bovendien regende het letterlijk rotte eieren, steenen, aardappelen enz. De voorzitter van de Berljjnsche Wetenschappelijke Vereeniging, dr. Löwenleld, werd aan het hoofd gewond. TWEEDE KAMER. Een arbitrage-tractaat met Amerika, waarin, gelijk in het Deensche, de clausule voorkomt, dat quaesties de eer en de onafhankelijkheid rakende niet aan het oordeel van scheidslieden zullen worden onderworpen, heeft drie jaren van onderhandeling gevergd. Zie daar het eenige argument, door de Regeering tot aanbeveling van het wetsontwerp, in het mondeling debat bijgebracht. Sterk werd het tractaat door mr. Van Idsinga aangevallen. Hij achte genoemde clausule een leemte, welke de waarde van 't ver drag in gevaar brengthij wees op Nadruk niet verboden. i) In 1584 verscheen de merkwaardige Tweespraack van de Nederduitsche Letterkunstofte vant spellen en de eygen- scap des Nederduitsclien taaisuit- ghegheven by de Kamer In Liefde Bloeiendet'Amstelredam Daarin wor den het M. en 't V. zelfstandig naam woord en 't lidwoord op dezelfde wijze als volgt verbogen. Mannel. Enk. 1 de man 2 des mans 3 den man 4 den man en de man 5 ho man 6 van den of van de man Vrouwel. Enk. 1 de vrouw 2 des vrouws 3 den vrouwe 4 de of den vrouw 5 vrouw 6 van de of van den vrouw 1 een man 1 een vrouw 2 eens mans 2 eens vrouws 3 enen man of 3 enen vrouw manne 5 een of eenen 5 een of eenen man vrouw 1] Met gebruikmaking van de tweede druk van Opstellen over de Spelling en Verbui ging door dr. R. A. Kollewijn. de z. i. ongrondwettige bepaling, dat de regeeringen, ten opzichte van elk voorkomend geval een compromis konden sluiten. Blijkbaar doelde de heer Van Idsinga op de algemeenheid van het voorbehoud. De Minister antwoordde, dat zoo'n bepaling geheel in de lijn ligt van vroeger gesloten tractateu, een ver dediging zoo oppervlakkig, dat de heer Van Idsinga ze haast een cynische brutaliteit zou noemen. Er is over artikel 2 gestemd en met 41 tegen 13 stemmen werd de com promis-bepaling aanvaard. Tegen stem den de heeren Thomson, Nolens, Van Veen, Van Karnebeek, Troelstra, Schaper, Hugenholtz, Ter Laan, Van Idsinga, Kooien en Röell. Ten behoeve der vleesehkeuring, in Nederland in te voeren met 1 Januari 1909, wordt een crediet op plm. 44 plaatsen keuringsstations te vestigen. De keurmeesters zullen drie verschil lende stempels op het vleesch kunnen drukkenéén, beteekend goed voor export,' één niet goed genoeg voor export en het derde onbruikbaar. Van zeer vele zijden is ernstig be zwaar tegen deze gevaarlijke regeling ingebracht. In de eerste plaats vrees den de sprekers algemeen benadeeling van de exportslagerijec gevestigd in streken waar geen keuringsdienst be staat. Zij zullen, waar Engeland voor taan slechts gekeurd vleesch zal willen koopen, ten ondergang worden gebracht. Vooral de kleine vleeschexpor- teurs zullen mitsdien worden getroffen ten voordeele der groote. De hee- Reyne wenschte de invoering der rege ling op te schorten tot tijd en w(jle er zou voorzien zijn in de belan gen dier kleine exportslachterijen. De heer Smeenge eischte de toezeg ging van maatregelen tegen dit ge vaar de heer Duymaer van Twist gaf. in overweging oreral de Rijksveeart sen als keurmeesters te doen optreden zelfs beweerde de heer Van Bylandt, dat iedere slager de deugdelijkheid van vleesch, van een „niertje" en een „kliertje," kon beoordeelen en dat men dus wel overal den een of an deren slager kon aanwijzen. De heer Van Wichen bleek ontevreden „over ijld" noemde hij de ontworpen orga nisatie. In de tweede pl rats vond het stem pel „niet voor export geschikt" af keuring. Vleesch met zulk een merk zou ook in 't binnenland niet meer verkocht kunnen worden. Reeds had de directeur van 't abattoir te Gro ningen aldus deelde de heer Smeenge rnsde zich uitgelaten om trent een invoerverbod van zulk vleesch binnen zijn gemeente. De Minister van Landbouw kwam op de oeconomische voordeelen der beoogde keuring neerkomen. In Enge land verwacht men daarvan een zoo groote vermeerdering van den vleesch- invoer uit Nederland, dat de Engel- sche slachterijen reeds officieel ge waarschuwd zijn. Dit voordeel weegt ruimschoots op tegen de van het tweede merk gevreesde nadeelen. De belaugen der exportslachters behooren globaal te worden behartigd, maar tevens zal de Minister alles doen om zelfs het kleinste exportslachterijtje te helpen. Gemakkelijk is dit niet, maar men stelt zich de consequenties ook zeer overdreven voor. De cijfers door den directeur van keuringsdienst overgelegd bewijzen, dat do kleine exporteurs niet het loodje er bjj zul len laten liggen. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aange nomen. 6 van eenen of een 6 van eenen of een man vrouw Wat de le nv. betreft hield men zich niet trouw aan dat spraakkunstig voorschrift. Coornhert gebruikte in de le nv. V. somtijds eenen: „Oock was daeronaer eenen van mijns Jofvrouwe maerten (dienstmaagden)". Bij Heinsius vindt men„Den honger was in stadt", „Ghelych den koopman doet". Soms laat hij in de 4e nv. de n weg: „In onse tijdt", „D. Heinsius aan de heer P. Scriverius", „Die my de strydt aendoet". Hooft en Vondel gaan op dezelfde wij ze voort bij hun optreden als dichters. B(j Hooft vindt men„Hoe heer- ljjck is den straal der goetheits in ulieden", „lek sal den uwen wesen", „Den raedt is al vergaert". En bij Vondel„Hij is den Schepper", Den silv'ren Eeuwe quam", „Want dit is haren lust." Allengs brachten zij wijziging in hun spelling en ver buiging. Daar ieder schrijver het naar eigen inzicht deed, begonnen spraak kunstenaars pogingen aan te wenden om in de toekenning van een woord geslacht wat eenheid te brengen. Zo gaf van Heule in 1626 een „Nederduytsche Spraeckonst" uit, waarin hij er op aandrong onderscheid te maken tussen de en denmaar toch twijfelde hij of men in de lenv. Gisterenavond is de behandeling der begrooting voor Binnenlandsche zaken aangevangen. Middenstand s-tentoo li- stelling 1909. Ter aanvulling van het bericht over deze tentoonstelling in het vorig nummer nog dit: Het voornemen is de verschillende industrieën, welke tot een der onder staande groepen behooren, in vol be drijf en ie werking te exposeeren, ter wijl tevens een afzonderlijke afdeeling gewijd zal zijn om alle nieuwe werk methodes in een vak evenals de toe passing van verschillende nieuwe werktuigen en machines met behulp van lichtbeelden en vakcursussen te demonstreeren. Voor dit laatste is reeds medewerking vorkregen van al de leden van het bestuur van den Middenstandsbond, van de leden van het Uitvoerend comité der tentoon stelling, benevens van verschillende andere heeren. Vervolgens zal een belangrijke af deeling gevormd worden, door alles wat betrekking heeft op het vereeni- gingsleven van den middenstand ten toon te stellen. Om dit te bereiken zal het geheele raderwerk der midden stands organisatie in beweging ge bracht worden. De tentoonstelling zal de volgende groepen bevatten Groep I. Bekleedingsvakken (het bewerken der grondstoffen en het ge reed maken tot gebruik). Groep H. Klein-industrie, die be drijven in werking voor goud-, zilver-, koper-, (jzer-, en houtbewerking. Groep III. Ambachtswerktuigen en kleine machines voor klein-industrie met electrische of andere beweegkracht. Groeg IV. Reclamemiddolen en ad ministratie van den middenstand. Groep V. Huishoudelijke artikelen. Groep VI. Voordrachten en cursus sen met lichtbeelden. Groep VII. Middenstands-organisa tie, omvattende inzendingen van mid- denstands-vereenigingen, waarin op grafische en statistische wijze wordt ten toongesteld alles wat door iedere ver eeniging op het gebied van handels cursussen, informatiebureaux, krediet bank, coöperatieveninkoop, vakonder wijs enz. enz. enz. is bereikt. De tentoonstelling zal, zooals ge meld is, gehouden worden van 15 Juni tot 1 Augustus 1909 (met even- tueele verlenging tot 31 Augustus) te Amsterdam. Nederland en Vene zuela. Het Memorial diplomatique schrijft Generaal Castro moet een gevaarlijke operatie ondergaan, een nier is door de tuberculose aangetast. De genees- heeren hebben den tegenstand van mevr. Castro, die 11 Die. met haar echtgenoot te Bordeaux zal aankomen, weten te overwinnen. De beroemde Duitsche specialiteit dokter Israël, zal de operatie verrichten. De politieke manoeuvres hebben bijgedragen tot het vertrek van den dictator van Venezuela en men is er op uit om vice-president Gomez, die nu het bestuur in handen gekregen heeft, er toe te brengen, met geweld op to treden tegen het tyrannieke bestuur van Castro en de hoogere administratieve en legerambtenaren door anderen te vervangen. Het staat vast, dat de vice-president aan deze pressie geen weerstand zal kunnen bieden, die bedoelt om den terugkeer van den dictator te beletten. In beide gevallen, of hij aan de zou schrijven de of den dach. Ook gaf van Heule het geslacht op van een 1500-tal zelfst. nw.maar hjj voegt er bjj„Dit onderscheid der geslach ten behouft in den rijm altyt niet naghevolgt te worden, want om die oorzaecke zouden de Rymers al te nouw gebonden zijn." Vondel die evenals Hooft veel zorg besteedde aan onze taal, meende dat aan de spelling niet zoveel „gelegen is als, met verlof, zich sommigen wel inbeelden." Hooft vond dat de 2e nv. V. geen des voor zich moest nemen, maar zonder lidwoord wel een s kan heb ben Men kon echter wel zeggen „binnen's kamers" al scheen het woord kamer V. Beide dichters hebben wel getracht, ieder voor zich zelf, van een aantal substantieven, op het gevoel af, een woordgeslacht vast te stellen. De meest populaire dichter die ons land ooit gehad heeft, Jacob Cats, gebruikte heel willekeurig de vormen de en den. „Hier vangt den rechter aan te schelden", „De rackers van de schout." En bij Starter vindt men „der victorieusen Graaf", naast „des Coningins." Niemand die er aan dacht hun werk wegens de spelling te be oordeelen. Dit kwam al in 't Ooties voor operatie sterft, of dat hij haar over leeft, de rol van Castro is geëindigd." E t a 1 a g e-w e d s t r jj d. Te Utrecht zal de tegen de week vóór Kertsmis uitgeschreven étalage-wed strijd niet doorgaan, wijl er, ook in verband met het slecht gekozen tijd stip, geen deelneming is. Besloten is den wedstrijd uit te stellen tot de week vóór de Stille Week, in April a.s. Het getal beschikbaar gestelde me dailles was zeer groot, zoodat de hoop bestaat dat het plan in het vroege voorjaar beter zal gelukken. In de kinderkerk van de af deeling van den Ned. Prot. Bond en in de godsdienstoefening in de Reraon- strantsche kerk zal Zondag a.s. als spreker optreden Ds. H. van Assen delft van Gouda. De off. van gez. 2e kl. C. Boeser, die voor 5 jaar wordt gedetcheerd bjj de landmacht in W. I., is bestemd voor de kolonie Suriname. Te 's-Gravenhage slaagde gisteren voor het examen Fransch Middelbaar onderwys akte A. mej. J. C. Yper- laan alhier. In de afgeloopen maand Nov. 1908 werden door de Amersf. Tramweg- Maatschappij S411 betalende passa giers vervoerd en bedroeg de passa giers opbrengst f 426.10, de totale inkomsten waren f 439.52, de dag kilometer opbrengst was f 8.14. In dezelfde maand van 1907 waren deze getallen resp. f S.30, f 454.276 f 491.696, en 9.105. Zooals uit de in dit nummer voorkomende advertentie blijkt zal de Nutslezing op a.s. Donderdag ook toegankelijk zy'n voor niet-leden. De heer A. Yosmaer, ingenieur te de Bilt zal zijn lezing door proeven ver duidelijken, zoodat het ongetwijfeld een leerzame avond zal worden. Ingekomen voor het Sint-Nico- laasfeest Vorige lijst f69,25 Opdat S. in haar onderneming zal slagen - 0,25 Voor een prettig Sinterklaas feest - 0,25 Leve de sport - 0,25 Voor St. Nicolaas - 1, Trio - 3,- P. - 1,- Van een bergbewoner - 5, Uit den spaarpot van twee zusjes - 2,50 Van N.N. voor de kinderen van de school aan de Koning straat - 2, Omdat er niet meer gedobbeld mag worden 1, 150 boekjes met sprookjes 1 gros decalcomanieboekjes N.N. - 1,— Totaal - 86,50 G. A. L. SPELBERG. Als gevonden voorwerp is op 't politie-bureau gedeponeerd een kerk boekje. Door de politie is heden weer een minderjarige doorgevoerd. In de Bergstraat viel heden een 22-jarige vrouw bewusteloos neder per brancard werd ze naar de ver- De taal van de in 1637 verschenen Statenbijbel is met zeer veel talenten zorg behandeld. Men mist er echter de eenheid om aan een woord éen ge slacht, en aan een naamval dezellde vorm te geven. Zo vindt men er „des blijdschaps" en „mijne blijdschap" „eene rye" en den reyzoek de vrede" en „jaeght den vrede na" enz. enz. Wel verdween meer en meer des als 2e nv. V., en den als le nv. M., maar dt moeilikheid bleef om uit te maken of een woord M. of V. was, want in de provincie Holland, die in de letterkundige wereld de toon aan gaf, kOD men niet horen of een zelf standig naamwoord M. of V. was, dewijl in de spreektaal tussen die geslachten geen verschil meer bestond. Al gooiden de schrijvers M. en V. vormen willekeurig door elkaar, nu en dan rekening houdende met wat naar hun gevoel beter klonk, uit de hiervoor opgegeven zinnetjes blijkt dat deze toch duidelik te verstaan waren. Dat dooreen haspelen van naamvallen en geslachten zou het Latijn onverstaanbaar hebben gemaakt. Daar het bepalen van 't woordge slacht volgens 't gevoel niet alleen b(j verschillende schrijvers, maar zo als wij zagen, gewoonlik ook bij de zelfde schrijver een uiteenloopende uitslag had, begonnen spraakkunste bandkamer in het politiebureau ge bracht. Hier kwam ze weder bij en kon, na eenig voedsel genuttigd te hebben, naar Utrecht, hare woonplaats, vertrekken. B. V. C. I H. V. C. I. 2-2. Interessant is het dit seizoen, dat bovengenoemde clubs elkaar niets, totaal niets toegeven. Daardoor zijn do ontmoetingen tusschen hen telken male ook zeer spannend. Zoo ook Zondag j.l. Met een prachtig elftal trok H. V. C. naar de Bilt. Op het terrein werd zjj reeds begroet door een 30-tal harer enthousiasten, die per fiets en trein al waren vooruitgegaan. Even over twee stellen beide elf tallen zich volledig op. Wel mistte B. V. C. Van Balen als keeper, waar voor Bosselaar, die twee jaar geleden zoo alom bekend was om zijn keepers talenten, en dit ook dezen middag weer toonde, tusschen de palen ging staan. Vanaf den uittrap stormden de H. V. C.'ers op het B. V. C.-doel af; een keihard schot van links, maar B. keert uitstekend. Met enorm vuur vallen de H. V. C.'ers telkens aan en 't duurde dan ook niet lang of SI. zet onhoudbaar in. 't Spel wordt vliegens vlug door beide verplaatst. Zoo ging 't voort, een goed kwartier. Toen werd 't H. V. C.-doel enorm gebombardeerd. Schot op schot wordt door de back's en keeper gekeerd, maar 't hielp niets, 't bombardement hield aan, tot ten slotte SI. een effect-schot opvangt en, inplaats er mee vandoor te gaan de bal jammerlijk in eigen doel werkt. Het is o. i. ook verkeerd als voor waarts te gaan verdedigen zelfs in 't crietiekste oogenblik. Voor rust komt geen verandering. Na half-time valt H. V. C. weer flink aan. Zij zet er alles op om te winnen. Nogmaals wordt haar werken beloond, doordat het weer SI. is, die uit een algemeen opbrengen H. V. C. de leiding geeft. Nu veranderen beiden van opstelling. B. V. C. neemt een aanvallende, terwijl H. V. C. een ver dedigende houding aanneemt. Zeer gevaarlijk zijn de uitvallen der beide zwart-witte vleugels. De achterhoede der rood-witten is echter op zijn post. B. werkt zeer goed menig gevaarlijk schot weg. Evenwel kon hij toch niet beletten dat WilteD, die met een reuzenvaart door de achterhoede heen dringt, de Amersfoorters de leiding ontneemt. Nog slechts een kwartier is te spelen. Weer werken de H.V.C.'ers met vuur om de leiding te verkrijgen. In deze periode blinkt v. Z. uit. De zwart-witten worden tot op hun doel teruggedrongen. Een scrimmage volgt. Onverwachts geeft een H. V. C'er een schot, een gejubbel der H. V. C. supporters en met dacht dat H. V. C. voor de derde maal de leiding had, maar Ten Br. is er als de kippen bij om den bal uit de goal te slaan, waarvoor een strafschop werd gegeven. J. plaatst zich achter het leerde fluit klinkt, een schot maar eilacie, recht op B. af, die goed wegwerkt. Kort daarna fluit Makkink tijd, die een uitstekenden kijk op het spel heeft, maar wat al te disciplinair optreedt. Door de eindiging in een drawh van dezen wedstrijd wordt U. V. V. II als het ware het kampioenschap over handigd, mits zij niet faalt, omdat haar beide concurrenten, door dezen uitslag niet dichter aan haar hielen komen. Gaat zoo voort H. V. C. en ge zultwellicht nog een eere-plaats op het ranglijstje innemen. naars te zoeken uaar regels, waaruit men zou kunnen opmaken of een woord M. of V. was. Dat had met de meest mogelike bescheidenheid plaats. Willem Sé wel zegt in zijn Nedcrduytse Spraakkunst in 't be gin van de XVIIIe eeuw„Alhoe wel ik nu vele Naamwoorden op den voorgang van Hoofd en Vondel man lijk acht, nógthans wil ik de genen die eenige daar van liefst als vrou welijk willen gebruyken, niet bestrij den want onaangezien men Brief acht manlijk te zijn, evenwel kunnen er gevallen wezen dat het immer zoo voeglyk schijnt, dat woord als vrouwe lijk te gebruyken, als Ik geef den boer de briefHetzelfde kan men ook zeggen van het woord Brandwant hoewel men onbeschroomd mag zeg gen Den brand blusschen nögthans kan ik het niet quaad keuren dat men, om hardigheyd te vermijden, zegt Het schip werd in de brand gesehooten. Een ander spraakkunstenaar, Moo- nen, zocht geslachtregels af te leiden van slotletters, en een enkele maal van een uitgang. A. M. K. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 2