AGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. woensdag 2 december iyuo. stadsnieuws. M- 5e JAARGANG. Ditgave van de Naaml. Venaotiseliap „BE EEMLAN9E8". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BINNENLAND. STATEN-GËNERAAL. UIT DE PERS. f 28 Hoofdredacteur R- G RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1 - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertóntiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel (B(j abonnement belangrijke korting.) - 0.10 Tot plaatsing tan advertcntiën en reclames tan bnitcn liet kanton Amersfoort in dit blad is „uilsluitond" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Biiitculandsch Advertontitbnreau B. AI/TA, ïïarnioesstraat 7«—78 te Amsterdam. f DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. Bij de behandeling der begrooting ban buitenlandsche zaken had in de Fransche Kamer een zeer scherp debat plaats, dat was uitgelokt door den beer Pressensé. De heer Pressensé behoort in de Kamer tot de uiterste linkerzijde. Hij is socialist. Zijn socia lisme heeft hem niet verhinderd jaren lang in de Temps, die de socialisten bestrijdt, de buitenlandsche politiek behandelen. Hij deed dat met groote I zaakkennis, hij is een tijdlang diplo maat geweest eer hij afgevaardigde en journalist werd. Hij sprak, niet over de zaak Dreyfus, I maar over eene die de Fransehen niet minder aan het hart ging voor eenige I jaren, het verbond met Rusland. I Hii beweerde van een Russisch diplo- I maat gehoord te hebben, dat bij het (sluiten van dit verbond in Frankrijk [den bestaanden toestand van Europa als Daar recht bestaande had erkend. ■Dat doende had de Fransche regeering dau ook de annexatie van Elzas Lotharingen door Duitschland erkend als een voldongen feit. Het bad afge zien van de revanche-gedachte. Toch had de regeering het doen voorkomen alsof Rusland de Fransche republiek zou bijstaan om de verloren provincies weer te bemachtigen. Natuurlijk ontkende de heer Ribot die, toen het verbond gesloten werd minister was, wat de heer Pressensé had beweerd. De oude komediant ge lijk de Humanité hem noemt, hield eene rede over Frankrjjks roemrijk verleden en de eldelmoedigheid van den Tsaar Alexander III, maar hij kon niet ontkennen dat Rusland alleen beloofd had Frankrijk te hulp te komen indien het door Duitschland mocht worden aangevallen. Als het om Elzas terug te krijgen een oorlog begint zal Rusland niet helpen. En dat beteekent eigenlijk dat van een revanche-oorlog geen sprake kan zijn. DUITSCHLAND. I Uit Wilhelmshafen wordt aan de (naae het engeisch.) 69 w Met wonderbare handigheid en zachtheid hief de jonge man 't meisje op en bracht haar terug naar den grafsteen, waarop zij dien avond gezeten had. Hij legde haar neer, snelde naar een beekje in de nabij heid en keerde terug met zijn pet vol water. Dat sproeide hij over haar gelaat, toen deed hij alles wat in zijn macht stond om het bewustzijn weer bij haar op te wekken, maar te ver geefs. Mr. Wickham stond er bij. Het geeft niet, zei hij, de hand van den jongen man tegenhoudend. Hier is een dokter noodig. Al weken lang [heeft zij dat onder de leden gehad, en de schok, die zij vanavond gekregen heeft, heeft het verhaast. Zij moet dadelijk naar Ryelands gebracht worden, en er moet om een dokter gezonden. Ik zal om bet rijtuig zenden als u hier wil wachten. Ik wil niet wachten 1 riep Thompson koppig. Als zij naar Rye lands moet, dan kan ik haar dragen. Als zij sterft, dan zult gij haar ver- Daily Mail bericht, dat het nog Diet geheel voltooide Duitsche slagschip Nassau, vol water is geloopen, zoodat het dek gelijk ligt met de waterop pervlakte. Er gaan geruchten, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. MONTENGRO. De zaakgelastigde van Montenegro, te Konstantinopel, deswege onder vraagd, heeft meegedeeld, dat Mon tenegro, indien het geen voldoening krijgt of indien de conferentie niet bijeenkomt, onmiddellijk den guerilla- kryg zal beginnen' en tot het uiterste doorzetten en zulks met den steun der Servische elementen in Bosnië en Herzegovina. Ten slotte zeide Grego- wits: „Wy hebben 40,000 man; wij zijn geheel gered. Wij rekenen op de Servische elementen in -Bosnië en Herzegowina en op de sympathie der Slaven." RUSLAND. Geheel Siberië is bedreigd ver klaard door veepest. Honderdduizend dieren komen in de stallen van Siberië om. Aanzienlijke kooplieden zijn ge ruïneerd. Een crisis bedreigt Peters burg. De gemeenteraad is in buiten gewone vergaderingen bijeengeroepen. PERZIË. Met verbazingwekkende snelheid is Perzië weder in het bezit van een soort Parlement gekomen. In de plaats van den vroegeren Medsjli is een Se naat gekomen, bestaande uit 50 le den. Te Bagesjah heeft deze Senaat Zaterdag haar eerste vergadering ge houden, waarin een regeling der werkzaamheden werd gemaakt. Te Teheran is het oogenblikkelijk vrij rustig. Men begint weder handel te drijven. TWEEDE KAMER. Bij de gisteren voortgezette beraad slagingen over de begrooting van Binnenlandsche Zaken betoogde de keer Borgesius de urgentie van wettelijke regeling van het verzekeringswezen waarbij 8 d 9 honderd millioen is be trokken. Hij meende dat het Zwit- schersche stelsel waarbij vrijheid en openbaarheid op den voorgrond staat, gemakkelijk was in te voeren. Met den heer De Stuers oordeelde de spreker dat volgens de gemeentewet, de re geering zelfs de grensregeling der ge meente wel ter hand kon nemen. De heer Van Wichen wenschte ver bod van verstrekken van drankwet- vergunning aan de gemeenteraads leden. De heeren Treub en Van Idsinga sloten zich aan bij den aandrang van den heer Borgesius in zake de rege- ling van het levensverzekeringswezen. Volgens de heer v. I. was navolgens waardig datgene wat door een Am- sterdamsche maatschappij vaQ levens verzekering vrijwillig is gedaan nl. contróle door belanghebbenden. De Minister van Binnenlandsche Zaken beloofde aan den heer Schaper te zullen nagaan de door hem be weerde moeilijkheid voor kiezers te Lonneker, om het kiesrecht uit te oefeDen. Wat gemeentegrensregeling aangaat, betoogde hij dat de regeering zich hoogstens in principe in dergelijke aangelegenheid kan uitlaten. Echter is hij bereid om de aandacht van Ged. Staten op de rede van den heer De Stuers te vestigen. Verder merkte de minister op dat zoowel pensioDneering van gemeente ambtenaren als wettelijke regeling van het levensverzekeringwezen de sympathie der regeering hebben en dat laatstbedoelde regeling in voor bereiding is. De minister wees er op dat hij volstrekt niet alles afwees, al waren zyn beloften eenigszins sober. De zaak der pensionneering van wet houders was in studie. Verduidelij king ten aanzien van verleening van vergunning aan gemeenteraadsleden en leden van kamers vaD arbeid die een „openbaar ambt" bekleeden, kwam hem wenschelijk voor. By de afdeeling Armwezen betoog den de heeren Nolens en de Visser urgentie van de herziening der armen wet. De heer Pastoors betoogde nood zakelijkheid van een optreden tegen de toenemende bedelarij, vooral tegen het collecteeren, in naam voor een goed doel, inderdaad voor eigen zak. De Minister meende dat deze zaak liever moest behandeld worden bij het wetsontwerp betreffende openbare in zamelingen. De herziening der Armen wet zou zoo spoedig mogelijk ter handen worden genomen. De minister zal de aangeduide adviezen inwinnen. Nederland en Vene zuela. De Petit Parisien deelt mede, dat aan President Castro bij zijn lan ding te Bordeaux een verbod tot ver blijf in Frankryk zal worden over handigd. Hem zal slechts het recht worden gegeven Frankrijk over de Duitsch-Franscke grens te verlaten. De Parijsche correspondent van de N. R. Ct. seinde gisteren Zoo juist om halfeen wordt my van welingelichte zijde het volgende mee gedeeld Zoolang een spoedeischende operatie voor een zware ziekte als reden van Castro's reis naar Bordeaux gold, had hier de meeniug de over hand, dat het mogelijk maar het beste zou zijn, volstrekt geen notitie van hem te nemen. Castro's jongste ver klaringen echter, dat hy voor diplo matieke zaken naar Frankrijk ging, alsook do wensch dien by uitgebracht zou hebben, om zich daarvoor eenige dagen te Parys te gaan ophouden, hebben hier een ongunstigen indruk gemaakt. En naast de mogelijkheid, geen notitie van hem te nemen is thans de mogelijkheid ernstig in over weging, dat men Castro alleen maar zal toestaan, Frankrijk door de trekken en over de Duitsche grens het land te verlaten. Niets is echter nog be slist. moord hebben I Geef mij, wat zij heeft gevonden, en ik zal er op passen tot dat zij hersteld is als zij ooit her stelt Laten wij elkaar goed begrijpen, zei Hubert Wickham. Wat denkt u dat mijn aandeel is in deze zaak Door wijlen Mr. Maliucourt werd u een document toevertrouwd, dat een memorandum bevatte van de schuil plaats van zijn geld. U wilde, dat Miss Malincourt het zou krijgen, om het met u te deelen. Zij weigerde en gaf de memorandum terug. Miss Eger- ton zag dat toevallig en nam het mee. Zij kwam hier vanavond om het geld te zoeken. U volgde haar en toen zy de de ja, wat het ook was een doos waarschijnlijk gevonden had sprong u toe, deed haar schrikken en ontnam haar de doos. Geef haar my, zeg ik u 1 Geef haar my I Zy is van haar, niet van u Ik heb geen doos u heeft het totaal mis. Als n belang stelt in de jonge dame, dan zult u haar öf naar Ryelands brengen, zooals u voorstel de, öf mij laten gaan om het rijtuig te halen. Terwijl u praat en mij be schuldigt van denkbeeldige misdaden, gaat de kostbare tijd verloren! De jonge man verwaardigde zich niet te antwoorden. Hij nam Christal op en liep in de richting van Rye lands. VERWANTE ZIELEN. L. en V. schrijft „De liefdesverklaringen van De Nieuwe Courant aan het adres van mr. Heemskerk en zyn Kabinet zijn kenmerkend voor beide partijen. „Het is juist dit persorgaan, dat zijn reden van bestaan vindt niet in actie, maar in verzetverzet tegen den voortgang der sociale wetgeving, staatssocialisme betiteld, en verzet tegen versterking van den volksinvloed, voor streven naar allermanskiesrecbt uitgekreten. Dit verzet, deze negatie is het kenmerk van het conser vatisme. „Wanneer nu deze incarnatie van het behoud by het naderen der ver kiezingen van haar jonge liefde maar niet kan scheiden, is dan niet opnieuw een vermoeden bijgebracht met kracht van bewijs, dat deze zielen nauw zyn verwant?" Men verzoekt ons, het volgende te plaatsen Ieder viscut op zijn getij en voor de Dames van kleeding van „Lief dadigheid" is thans dok weer een tyd gekomen om zich aan te bevelen. Zy weten wel, dat er thans, nu de winter telkens nijpender zich doet gevoelen, heel veel wordt gevraagd, door allen die zich het lot dor min derbedeelden aantrekken, maar toch durven zij hun verzoek doen omdat, hetgeen zij vragen niet van zoo heel groote waarde is. Althans niet voor hen die het af staan. Wel voor het kleedingfonds, dat zy beheeren, en voor de vrouwtjes, allen stille armen, die met het vermaken of herstellen een eerlijk stukje brood verdienen. In deze dagen wordt menige rom melkamer bezocht om een pop aan te kleeden, die op de Sint Nicolaasavond de vreugde nog weer zal verhoogen, of om „surprises" te maken. Bij het bezoek aan de rommelkamer komt men zooveel kleedingstukken, onder zoowel als bovenkleeren, tegeD, die men niet eens meer dacbt te bezitten zooals dat beet waardeloos goed. Met dat „gevonden" goed kan men zoo heel veel wel doen en de Dames van kleeding zullen het heel gaarne in ontvangst nemen, of laten halen als men maar even bericht daartoe zendt aan mevrouw Prins Waller, Utrechtscheweg 8, of mevrouw Van den BergVan Ittersum, Wilhelmina- Het zou dwaasheid zijn, denk ik, zei hjj bitter, om terug te gaan om naar de doos of wat het dan wezen mag, te zoeken. Dat alles is voorby 1 Hoe iemand bet hart kon hebben een sctaeps iltje als zij is, aan 't schrikken te brengen is mij een raadsel. Eerst behandelde haar moeder haar slechter dan een hond, totdat zy overal anders liever heen wil dan thuis te blijven en nu nu komt u haar in den weg. Mr. Wickham bleef een ondoorgron delijk stilzwijgen bewaren. Hy wan delde naast den jongen man zon der eeDig teeken van medelijden te geven. Ik wou, dat myn moeder nog leefde I viel Thompson weer uit, toen zij eenigen tijd voortgeloopen hadden. Ik ben overtuigd dat zy alle zorg aau haar wyden zou. Hoe zal zy in uw huis behandeld worden Zij zal goed opgepast worden, antwoordde Mr. Wickham. Maak u daarover niet ongerust. Zij hadden de glazen deur bereikt, en hij deed haar met zyn sleutel open. Als u mij wilt volgen, zeide hy- dan kunnen wy misschien Miss Eger, ton naar haar eigen kamer te brengen, vóór dat de dienstboden er van weten. Zy behoeven niet te weten, wat er gebeurd is. Hij bracht haar langs de trap, door de galerij, naar de eigen kamer van Christal, waar John Thompson haar neerlegde. Toen hij zich omkeerde, om met een verontwaardigd gelaat heen te gaan, hield Mr. Wickham hem tegen. U zal den doktor eerder hierheen brengen dan iemand anders. Mag ik u vragen te wachten, terwijl ik een briefje aan hem schryf? Hij zal tele- grafeeren om verpleegsters, als het nrodig mocht zijn. Ik verzeker u dat er alle zorg aan haar besteed zal worden. Misschien zal het niet meer hel pen zei de jonge man met bewogen stem, terwijl hij naar de sofa keek, waarop Christal lag. Als er wat eerder zorg aan haar besteed was, dan zou het meer aan het doel beantwoord hebben. Hier is het briefje voor den dok ter. Ik weet, dat ik u niet behoef aan te manen u te haasten. Mag ik hooreu wat hy zegt, als hij haar gezien heeft? zei de jonge Thompson aarzelend, terwijl hy zich omkeerde om heen te gaan. Als u er op gesteld is dat te vernemen, dau kan u over een uur in mijn studeerkamer komen, daar zult gy 't hooren 1 Als ik er op gesteld benl Heel goed kom dan. U weet den weg. Goedendag. HOOFDSTUK XXIII. Terwyl Christal Egerton tusschen leven en dood zweefde, ten prooi aan een hersenkoorts, die haar al weken lang onder de leden had gezeten, en terwijl Nancy meer en meer gebukt ging onder haar zorgen over Violet, leidde men op Oakhursl een gelukkig leventje. Gewoon lis Gillian was aan het gezelsehap van haar vader en den overleden Mr. Malincourt, had zij smaak gekregen in allerlei dingen, die een man belangstelling inboezemen en Cesar kwam er onwillekeurig toe, met haar over zaken te spreken en haar advies te vragen over verschillende onderwerpen. Mrs. Neville, die zorgvuldig waak te dat hij zich niet zou overwerken, stelde als regel in, dat hij iederen middag te vyf uur by haar en Gillian kwam thee drinken, en dat dan de zaken afgeloopen moesten zijn. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1