DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. I No. 261. MAANDAG 7 DECEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naainl. Vennaotsehap „DE EEML4NBEB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BINNENLAND. UIT DE PERS. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abounementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. A fzonderlyke nummers f 4.— - 5.60 - 1 - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Advertöntlën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bjj abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertcptiën cc reclames van buit en liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bnitcniandsch Advertentiebureau B. V. ALTA, Warmoesstraat 76—78 te Amsterdam. Zij, die zich tegen I JANUARI op Idit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE BOYCOT VAN OOSTEN- RIJKSCHE WAREN. Een Oostenryksch staatsman heeft uitgerekend, dat de schade, die Oosten rijk door den boycot in Turkije lijdt, gedurende een jaar zou oploopen tot f 25.000.000 en dat alleen op suiker, fez, en confectiekleeren. Maar mag men de Temps gelooven, dan zijn ook de Duitschers en Bulgaren er in dit opzicht binnenkort even slecht aan toe. Van Duitschland wil len de Ottomanen niets weten, omdat het een al te trouw bondgenoot van het gehate Oostenrijk is, en wat Bul garije betreft,1 dit land kan door een nog onder het oude regime gesloten handelsverdrag beter in Turkije ver- koopen dan de Turken zelf. Om aan dezen toestand zoo spoedig mogelijk een einde te maken, zijn vele lieden geneigd het gevreesde wapen, den boycot toe te passen. Aangezien een dergelijke wijze van ingrijpen onder de tegenwoordige omstandigheden in de hoogste mate ongewenscht mag heeten, en er vele verstandige lieden in het Turksche Kijk zijn, die zulks begrijpen, kan verwacht worden, dat niet tot een dergelijken maatregel zal worden overgegaan. Opvallend is het, dat allerlei arti- len, die vroeger in Duitschland en Oostenrijk werden besteld, tegenwoor dig bijna uitsluitend uit Frankrijk en Engeland worden betrokken. GROOT BRITANNIE. Zaterdag het woord richtende tot een vergadering van den Liberalen Vrouwenbond, in de Albert Hall te Londen, beloofde Lloyd George die in den beginne dikwijls door suffragettes in de rede werd gevallen, dat een artikel omtrent het stemrecht voor vrouwen in het wetsontwerp der -«i (naar het engelsch.) Zij schreef op, wat er noodig was. Cesar keerde naar het huis terug met het lijstje in zijn hand. Hij was gp besloten het te houden en toen hy op zijn kantoor kwam, beschouwde hij het Diet als een onbescheidenheid, om het briefje open te maken, met het doel om het over te schrijven. Toen hy het gladstreek, kwam het J handschrift hem bekend voor. Hy had het stellig vroeger meer gezien. Zjj schreef een bijzonder mooie, flinke hand. Waar had hij dat schrift meer ge zien Hy peinsde daarover totdat het S slaan van de klok hem waarschuwde, dat hij voort moest maken. Haastig werd het briefje overgeschreven en de boodschaplooper met zyn werk be last. Het origineel legde hij in zyn i zakboekje, in de hoop, dat de tyd de oplossing van het geheim zou bren gen. Toen de dag voorbij was, en hij alleen in zijn kamer zat, dacht hij nog steeds aan Miss Ferris. Juist bad regeering betreffende een hervorming van het kiesrecht zal worden opge nomen. Als het Hoogerhuis dit artikel verwierp, zou het een van de punten van het politiek program der regee ring zyD, waarop zij een beroep op het land zou doen, by een ontbinding van liet parlement, die niet zoo ver verwijderd is als sommigen wel denken. RUSLAND. De cholera te Petersburg is weer toegenomen in hevigheid. Er zijn nu cholera-bacillen gevonden in het water van de gemeentelijke waterleiding, zoodat men het ergste vreest. OOSTERIJK-HONGARIJE. Voor de Kamer van afgevaardigden verklaarde de eerste minister Weckerlé, in antwoord op een interpellatie, be trekking hebbende op de geruchten, die in omloop waren, omtrent een ontmoeting tusschen een troep Ser viërs on een detachement infanterie dat al deze geruchten absoluut on waar zijn. Geruchten omtrent mobilisatie en botsingen, verklaarde hij verder, zyn er slechts op berekend, om onzen toestand in een ongunstig daglicht te stellen. Alles heeft zich ertoe beperkt, dat 't departement van Oorlog drie af- deelingen der 2de reserve van het 15de legerkorps heeft opgeroepen en tot het laten nadienen van eenige afdeelingen van dit korps, die nog in hun derde dienstjaar waren. Ook besloot het departement van Oorlog nog, ten einde den garnizoensdienst wat te verlichten, eenige bataljons en een paar veld- batteryen naar Bosnië te zenden. Ik vraag u dan ook, niet de minste waarde te hechten aan alle geruchten, die stelselmatig verspreid worden. Achterstandsontwer- p e n. Blijkens uit goede bron ver kregen inlichtingen zal de minister van justitie, mr. Nelissen, berusten in de verwerping door de Eerste Kamer van het Achterstandswetje in dien zin, dat aan het daarvan maken der portefeuillequaestie niet behoeft gedacht te worden. hy iets ontdekt, wat haar nog ster ker dan gewoonlijk in zijn gedachten had gebracht. Hij had een dameszakdoek in de hal gevonden. Hij raapte hem op en keek naar het merk om den zakdoek terug te kunnen geven. Een gebor duurde „O" in den hoek zei hem, dat hy niet aan Nancy of aan Mrs. Ne ville behoorde, wier naam Alicia was. Hij gaf hem aan Miss Ferris en wees daarbij op de letter. Zij kleurde licht, terwijl zij hem aannam. Nu, terwijl hij in zijn eigen kamer zat, dacht hij er over, hoe weinig zij van zichzelf verteld had. Hy vroeg zich af wat haar voornaam zijn kon, Grace, of Griselda, of Gwendoline Er waren betrekkelijk weinig vrou wennamen, die met die Ietter begon nen en geen was goed genoeg voor haar. Toen ging hem plotseling een licht op. Zij was Miss Ferris niet, maar Gillian Wickham, en hij had onlangs haar handschrift gezien in een boek van haar op Ryelands. HOOFDSTUK XXIV. Met somber en verdrietig gelaat klopte Anthony Egerton aan de deur van de kamer zijner moeder. Hy en Videt waren juist terugge keerd van hun gewone wandeling. Nederland en V enezuela. Van bevoegde zijde wordt in de N. R. Ct. de volgende veronderstelling geopperd ten aanzien van de gisteren door de Nederlandsche oorlogsschepen tegen Venezuela gehouden betooging: Het eenige middel om, zotder be paald tot feitelijkheden over te gaan, de aan het roer zijnde regeering van Venezuela te treffen, zou zijn de kanonneerbooten en de recherchevaar tuigen in beslag te nemen. Niet om die schepen voor goeden prys te ver klaren, doch om ze, zoolang dit noodig is, vast te houden. Die inbeslagneming zou kuunen plaats hebben in de Vene- zolaansche havens of in zee. Tot het eerste zal men uiet licht overgaan, omdat dit al heel spoedig tot feitelijk verzet zou leiden. Legt men in zee beslag op die vaartuigeD, dan zal dit waarschijnlijk zonder bloedvergieten afloopen. Onzerzijds zou de opbrenging van die Venezolaansche vaartuigen bfj wyze van représaillemaatregel ge schieden. Mogelijk zou het zeker zijn, dat een oorlogsverklaring van Vene zuela er het gevolg van werd. Be schikt de regeering van Venezuela niet meer over vaartuigen, dan zou het haar onmogelijk wezen troepen te vervoeren naar plaatsen, waar het gezag der regeering verloren dreigt te gaaD, immers vervoer over land is aan groote bezwaren onderhevig en vordert in elk geval zeer veel tijd, terwijl verder de uitvoerhandel in den vorm van smokkelhandel van Curasao door Venezuela niet verhinderd zou kunnen worden. In de vorige geseinde betooging onzer oorlogsschepen wil men nu zien een poging om de hand op de Vene zolaansche regeeringsvaartuigen te leggen. Meer dan een veronderstelling is dit echter niet, daar aan het depar tement van marine uiteraard de grootst mogelijke geheimhouding wordt betracht. Het Kamerlid van der Z w a a g. De Klok deelt nog omtrent de ziekte van den heer Van der Zwaag het volgende mede Maandag 23 Nov. had de heer v. d. Zw. zich naar Leeuwarden begeven, ter bijwoning van een aldaar te hou den commissievergadering, toen hij op Het was hem onmogelijk de verande ring in zyn vrouw niet op te merken, en hy zelf giDg er hevig onder ge bukt. Zooals Nancy gezegd had, begon hij nu pas zyn moeder te leeren ken nen, en deze wandelingen met Violet gekenmerkt door een voortdurend stilzwijgen, zoo nu en dan afgebroken door eenige gedwongen woorden van bem en kalme antwoorden vaD haar schonken hem langzamerhand de overtuiging, dat het een groote ver gissing van bem geweest was zijne moeder meer te ontzien dan zijn vrouw. Violet was nu wel is waar heel kalm zy klaagde nooit, de da- gelijksche brief van Nancy, die kwam, vóór dat hy 's morgens wegging, werd ter zijde gelegd om gelezen te worden, als bij weg zou zijn, daarom kon hy niet zeggeD, of die brief haar al dan niet opvroolijkte. Het trof hem nu, dat zij sjofel ge kleed was, en plotseling herinnerde hy zich de opmerking van Cesar, toen hij het eerst van zijn verloving hoordeViolet is een mooi meisje, dat graag in gezelschap komt en ge woon is zich goed te kleeden. Toen zy weer samen wandeldeD, waagde hij het haar te vragtn, waar om zy niet naar de stad ging om wat nieuws te koopen. Ik heb mets noodig, dank je, straat plotseling ernstig ongesteld werd. Met de meest mogelijke voor zichtigheidsmaatregelen is hij daarop naar huis gebracht, waar de inmid dels ontboden medicus een ernstige aandoening van de ademhalings werktuigen constateerde. Den patiënt is verboden ook maar het geringste werk te verrichten hy moet voor- loopig het bed houden. De Klok voegt hieraan toe, dat de toe stand thans zeer vooruitgaande is, doch dat de heer Van der Zwaag toch de door hem toegezegde spreekbeurten niet kan vervullen, en hoogst waar schijnlijk ook in het vervolg geen enkele uitnoodiging, om in het open baar als spreker op te treden, meer zal kunnen aannemen. RECHTS TEGEN LINKS. De Arnherasche Courant zegt, dat sedert de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting wel de laatste kans verkeken is, dat bij de aanstaan de algemeene verkiezingen de partyen den stryd zullen voeren in een andere groepeering dan in 1901 en in 1905. Het zal weer staan tusschen rechts eD linkseenerzyds vast aaneenge sloten de coalitie der zich noemende Christelijke partyen, anderzijds in min of meer los verhand de vrijzinnigen van alle nuances tenzij de Nieuwe Ct. bij haar geestverwanten steun vind voor hare bovenal door afkeer van het radicalisme gekweekte sympathie voor het Kabinet-Heemskerk en de soci aal-democraten. Maar de linkerzijde, meent het blad, moet zich niet op een hoop laten drijvenalle oprechte hervormings- gezinden ter linkerzijde moeten niet onder de leuzetegen de clericalen, maar onder die van voor de demo cratie, vereenigd optrekken. Is, zoo schrijft zy, bij de aanstaande verkiezingen dus aan de linkerzijde opDieuw de tegenstelling rechts tegen ÜDks opgedrongen, volgt dan daaruit dat zij zich op een hoop moet laten drijven en, met veronachtzaming van de tegenstelling van behoud of voor uitgang, slechts er bedacht op moet antwoordde zy onverschillig, en zij heeft nooit geweten, dat haar woor den Anthony's hart diep troffen. De hand van Violet lag op zijn arm, daar zy verder wandelden dan gewoonlijk. Plotseling bleef Anthony staan. Wie heeft die boom laten om hakken vroeg hy. Violet gaf geen antwoord. Verschillende mooie boomen waren geveld en meegenomen. Een ander, die blijkbaar dienzelfden dag geveld was, wachtte om weggenomen te worden. Anthony kreeg een hoogroode kleur, terwijl hij dat alles aanzag. Wist jij daar iets van vroeg hij haastig. Ik zag, dat er vandaag en gis teren boomen weggesleept werden. En je hebt mij daar niets van gezegd Ik dacht, dat je 't wist. Ik wist van niets I Het is over 't erge heen I Dat moet dadelijk op houden I Als het zoo doorgaat, dan zal het landgoed niet alleen nooit voordeel aanbrengen, maar het zal spoedig voor niets meer goed zijn 1 Violet bleef zwijgen. Anthony keek haar verwijtend aan. Je hadt my dat moeten zeggen, zei hij. Hoe kon ik dat weten ant woordde zij, terwijl de oude kleur wezen dat eiken prijs aan rechts de meerderheid onthouden blijft Ons autwoord luidt beslist ontkennend. De ervaring heeft tot nu toe steeds ge leerd, dat het samengaan van de ver schillende partij-nuanceeriDgen ter lin kerzijde steeds is geëindigd met een breuk, als het oogenblik was aange broken, dat de vooruitstrevenden weigerden zich door de conservatieven te laten weerhouden van het totstand brengen der door hen noodzakelijk ge achte hervormingen, vooral het kiesrechtvraagstuk heeft tot zulk een breuk herhaaldelijk aanleiding gegeven terwijl ter rechterzijde de conserva tieven den pas aangeven en de meer vooruitstrevenden in den regel voor hun wil doen buigen. Dientengevolge is in de practische politiek de rechter coalitie in wezen gelijk met het con servatisme. En daartegen nu eischt do plicht van alle werkelijke voor uitstrevende vrijzinnigen front te te maken, allereerst door eene ijvergie propagande voor de democratische hervormingen, waaraan land en volk zoo dringend behoefte hebben, ten einde daardoor de kiezers van de noodzakelijkheid te doordringen der keuze van die candidaten, die Grondwetsherziening in hun vaan del schrijven, teneinde te komen tot een kiesrechtregeling welke aan de Volksvertegenwoordiging een gezonde, immers populaire basis verschaft. Hier voor zulleD, zooals bij de algemeene begrootingsdebatten is gebleken, Unie liberalen en vryzinnig-democraten bij de stembus van 1909 schouder aan schouder staan, en niet onder de leuze tegen de clericalen, maar onder die van: vóór de democratie, moeten in Juni a.s. alle oprechte hervormings- gezinden ter linkerzijde vereenigd optrekken. Niet allereerst om eene linker meer derheid is 't te doen, welke immers al even weinig in staat zou blijken tot vruchtbaar regeeren het vorige Kabinet beeft het ten overvloede be wezen als de rechter meerderheid 't wezen zal, welke waarschijnlijk verkregen zal worden ingevolge het stellen der antithese van rechts tegen links, omdat ook zy wegens de hete rogene elementen, waardoor zij gevormd wordt, onbekwaam zal zijn voor de weer op haar wangen kwam. Ik heb nooit iets van je zaken geweten, be halve dat je moeder alles en ik niets moets hebben 1 Ik dacht dat je hier van ook alles wist dat je er zelf order voor gegeven hadt 1 Ik ga liever naar huis terug, als je 't goed vindt. Ik ben vermoeid. Anthony keerde zich om en zy gin gen naar huis terug. Een storm van gewaarwordingen overviel hemhy was verontwaardigd, boos en onge lukkig, alles tegelijk. Hy trachtte zijn excuus te maken tegenover Violet, maar wist, dat zijn poging mislukte. Ik heb mijn moeder Dooit de vrij heid gegeven de boomen te laten om hakken, zei hjj. Ik dacht, dat zy hier niet lang zou blijven, en dat ik in staat zou zijn het landgoed van schul den vrij te maken. Ik begin in te zien, dat dit een fout van mij was. Zoo zei Violet op langzamen toon. Ieder woord, dat hij zei, scheen haar in 't hart te steken. Hij „begon" in te zien, dat het een fout was, na dat zij eenige maanden van zooveel ellende had doorgemaakt, dat zij er zich iederen dag nog over verbaasde, dat zy het had uitgehouden I Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1