AGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN ZUINIGHEID. m (o. 262. DINSDAG 8 DECEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DB EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BUITENLAND. EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Aboiinementsprlj s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntiën Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing tan advertentiön en reclames van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „nitslnitend" gerechtigd het Algemeen Biunen- en Bniteniandseh Adrertentieburean D. T. AI.TA, ffarmeesstraat 76—78 te Amsterdan Zij, die zich tegen I JANUARI op lit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Met onze financiën gaat het den laatsten tijd niet naar wensch. De inkomsten van het Rijk, tot voor korten tijd voortdurend stijgend in ruimer mate dan de uitgaven, zijn dit jaar niet naar verhouding toe genomen sommige middelen, o.a. de successiebelasting, hebben zelfs be langrijk minder opgebracht, terwijl de uitgaven maar steeds blijven stijgen, als gevolg van verschillende door de Kamer aangenomen kostbare wetten, de uitbreiding van de staatsbemoeiing en den slechten opzet van sommige zeer uitgebreide, dure organisaties, waarbij in de eerste plaats te denken valt aan de door Dr. Kuyper bedorven Ongevallenwet. En nu moge de ongunstige toestand onzer financiën geen aanleiding geven tot ernstige bezorgdheid, daar er ge gronde redenen zijn om aan te nemen dat het schaars vloeien der middelen slechts een tijdelijk verschijnsel is, toch dient getracht naar zuinigheid eener, versterking der middelen ander zijds. Het is nu maar de vraag, waarop de meeste nadruk dient gelegdop den eisch der zuinigheid of op dien van versterking der middelen, anders gezegdbelastingverhooging. Een bekwaam specialiteit op finan- ciëel |gebied, de unie-liberaal Patijn, heeft bij de Algemeene Beschouwingen gewezen op het gevaar dat erin schuilt, tijdelijke tekorten te willen dekken door blijvende middelen. Het budget vertoont immers steeds een neiging tot uitzetting. En wanneer morgen de middelen weder ruimer gaan vloeien, zoodat belastingverhooging niet meer noodig is, gaat men er niet toe over, een blijvende belastingverhooging in te trekken, maar wordt het daaruit voortkomend geld eenvoudig gebruikt voor minder noodige uitgaven, terwijl dan straks, wanneer voor bepaald noodzakelijke maatregelen wat dieper i in den zak getast moet worden, de middelen weer ontbreken en 't „appel tje voor den dorst" reeds is opgeteerd. In die beschouwing schuilt veel waars. En wij achten uit dien hoofde het verzet van den heer Patijn waarbij de heer Drucker, uit naam der Vrijzinnig-Democraten sprekend, zich aansloot tegen het voorstel dezer Regeering tot verhooging van den accijns op 't gedistilleerd zonder gelijktijdige verlaging van den suiker- accijns, volkomen gerechtvaardigd. Maar voor één ding wenschen wij toch te waarschuwen. Wij weten dat het allerminst in de bedoeling van den heer Patijn kan hebben gelegen, zich tegen het doen van noodige uitgaven en het heffen van de daarvoor noodige belastingen te verzetten. Integendeel. Zijn betoog strekte juist om in't licht te stellen de noodzakelijkheid van een zoodanige financiëele politiek dat steeds de noodige gelden beschikbaar zijn voor inderdaad nuttige uitgaven. Maar bij oppervlakkige kennisneming van het in de Kamer verhandelde zou de schijn kunnen zijn gewekt alsof vóór alles zuinigheid in ons financiëel beheer noodig is; alsof derhalve in deze dagen van tekorten niet mag worden gedacht aan maatregelen in het belang der economisch-zwakken, aan hervormingen op sociaal en hygiënisch terrein alsof belastingver hooging voor zulke doeleinden voor- loopig uit den booze zou zijn. Ware dat juist, dan zou het Kabi net-Heemskerk, dat op sociaal gebied zich voorstelt vooruit te gaan met den slakkengang, instede van blaam, lof verdienen. Dan zou het op den achtergrond schuiven van ouderdoms- en invaliditeitsverzekering moeten worden begroet als een wijze zuinig heidsmaatregel, noodig om ons door het tekort heen te helpen, waaraan we op 't oogenblik lijden. Dan zou zelfs het denkbeeld van 't Kabinet om 't geld voor de sociale hervormingen uit tariefsverhooging te halen, nog zoo kwaad niet zijn, aangezien het dan ongemerkt werd opgebracht, zonder verhooging van den aanslag op 't be lastingbiljet. Maar wie iets voelt voor de nooden des volks, komt met verontwaardiging op tegen een dergelijke politiek. Voor (naar het enoelsch.) 74 Het verlies van een paar boomen had eindelijk zijn oogen geopend voor de mogelijkheid, dat hij een fout kon hebben begaan, terwijl hij zich niet be kommerd had over de vernederingen, waaraan zijn vrouw sinds haar komst op Elmwood was blootgesteld ge weest 1 Zij had zich zooveel ontzegd, tot aan gebrek lijden toezij was gedwongen geweest dagelijksche be- leedigingen en plagerijen te verduren en hij had het niet geweten, of er op gelet. Een onderdrukte snik liet zich hoo -I, ren. Violet 1 riep Anthony, met angst in zijn stem. H(j bleef staan en zij maakte haar arm uit den zijne los, Raak mij als 't u belieft niet aan Spreek niet tegen mij I riep zij uit, haar hand uitstekend, om hem af te weren. Laat mij maar terug gaan naar huis I Dat is alles, wat ik noo dig heb I Ik zal het je niet lastig ma ken en je kunt dan zoo gauw moge lijk naar je moeder gaan. hem is de hoogste staatsmanswijsheid niet gelegen in het beknibbelen op wat noodig is om de misstanden te doen verdwijnen, waaronder ons volk lijdt, om toch maar vooral de meer gegoeden weinig belasting te laten betalen. Maar wie waarlijk democra tisch denkt en voelt, ziet niet op tegen belastingverhooging, mits hij de zeker heid heeft dat het geld goed wordt aangewend. Van tariefsverhooging voor sociale maatregelen, waardoor juist de minst gegoeden daarin het meest moeten bijdragen, moet hij niets heb ben. Maar verhooging van de directe belastingen, met een behoorlijke pro gressie, zoodat de lieden met kleine beurzen naar verhouding 't minste hebben te betalen, keurt hij goed, mits het belastinggeld niet wordt ver daan aan nuttelooze uitgaven. Bezuiniging wenscht hij zeer zeker, maar geen zuinigheid, die de wijsheid bedriegt; geen schrappen met ruwe hand, uit de begrootingen, van allerlei subsidiën voor sociale doeleinden en volksontwikkeling; en daarnaast het uitgeven van honderdduizenden voor onnoodige weeldeuitgaven als b.v. een analytisch verslag, ongerekend de millioenen, verspild aan verkeerd be stede uitgaven op het oorlogs- en marinebudget. Wanneer straks by de verkiezingen de verdedigers van het Kabinet dit zullen voorstellen als het zuinige Mi nisterie en zich zelf als aanhangers van een richting die bezuiniging wil, geen belastingverhooging, dan zullen de voorstanders der democratie en der sociale hervormingen daarop weten te antwoorden. En wij zijn er niet bevreesd voor, aan welke zyde de kiezers zich zullen scharen, wanneer dat antwoord tot hen doordringt. By voorbaat in ruimen kring het besef levendig te doen worden dat zuinig heid iets anders is dan onverschillig heid voor de hoogste belangen des volks; dat de eisch van bezuiniging niet beteekent, dat van verhooging I der belastingen voor hen die deze verhooging kunnen dragen, moet wor den afgezien, maar alleen, dat de be schikbare middelen moeten worden aangewend voor nuttige [doeleinden, niet voor uitgaven die best gemist konden worden; aan te toonen, dat dit Kabinet en de rechterzijde met deze waarheden den spot hebben ge dreven ziedaar een nuttig werk voor alle vrienden van den vooruit gang, voor alle voorstanders der de mocratie. Moge de uitslag der verkie zingen van het volgend jaar hen voor hun moeite ruimschoots beloonen. V. D. Toen zette zy haar wandeling voort- zóó snel, dat hy haar ternauwernood kon bijhouden. Hij trachtte haar te bewegen zijn arm te nemen, maar zij weigerde. Zij snelde verder, blijkbaar alleen ver vuld van de gedachte, zoo spoedig mogelijk dekplaats te bereiken, die zy, naar hij had opgemerkt, nooit haar thuis had genoemd. Zoo nu en dan bereikte weer een onderdrukte snik zijn oor. In zijn wanhoop ging hij dicht naast haar loopen, en sloeg zyn arm om haar heen. Zij duwde hem weg en snelde voort, tot zij vlak bij het huis warendaar herinnerde zjj zich, in weerwil van al haar lijden, dat zy haar pas moest matigen en hem ge legenheid geven naast haar te loopen. Maar zij was bang zyn blik te ont moeten, en keek een anderen kant uit. Toen zy de stoep op gingen, bleef zij staan en keek naar het huis. Ik haat het 1 Ik haat hetzei ze met haar voet op de steenen stam pend. Maar zy keek niet naar hem, en toen zy eenmaal binnen was, snelde zy naar haar eigen kamer. Haar echt genoot volgde haar. Zy had zich op haar bed geworpen en verborg haar gelaat. Hy knielde naast haar neer, en trachtte haar hand te vatten. BALKAN-POLITIEK. Het heet, dat Frankrijk den laatsten tyd herhaaldelijk te Weenen stappen heeft laten doen om de Oostenrijksche Regeering aan te sporen alles in het werk te stellen om den vrede te handhaven. Men hoopt te Parijs nog steeds, dat Oostenrijk zich alsnog voor deelneming aan de internationale Bal kanconferentie zal laten vinden, waar door de ernstige moeilijkheden al thans voorloopig uit den weg zouden worden geruimd. In de diplomatieke kringen van de Fransche hoofdstad acht men, en o. i. zal die meening wel overal elders worden gedeeld, een gewapend con flict tusschen Oostenrijk en Servië, ook derhalve zoo gevaarlijk, daar een zoodanig conflict natuurlijk niet tot die beide landen zou blijven beperkt. De Petit Parisien wijst er op, dat Duitschland op wiens trouw als bond genoot de Donau-Monarchie blijkbaar rekent, weinig ingenomen is met de avontuurlijke politiek, die door Aehren- thai wordt gevolgd. Men herinnert zich, dat er eenige dagen geleden geruchten gingen over een ItaliaanschRussische overeen komst, welk gerucht van officieele zijde werd tegengesproken. De Temps meent nu te weten, dat er geen geschreven overeenkomsten zijn. Er zouden echter besprekingen hebben plaats gehad, die geleid heb ben tot een mondelinge wederzijdsche belofte, dat Italië en Rusland eikaars belangen op den Balkan zullen steu nen, hoe de gebeurtenissen op het Schiereiland zich dan ook mogen ont wikkelen. De grondslagen van deze mondelinge overeenkomst zijn echter geheim. O, wees toch zoo vriendelijk om heen te gaan en mij alleen te laten I zuchtte zy. Ik moet alleen zyn 1 Ga ga toch heen 1 Met smart en wanhoop in het hart stond hy op en ging heen. Ter wille van hem had zy haar tehuis, haar vrienden, alles en alles verlaten. Zy had zich aan hem verbonden, niets anders in ruil vragende dan liefde en de achting, die haar toekwamen. En dit was nu het eind Toen hy wegging en de deur dicht deed achter zijn wanhopige vrouw, werd hij aangegrepen door heftig be rouw, dat gevoel was zóó neerdruk kend, dat hij kreunde onder het ge wicht daarvan. Dat was zijn vrouw de viouw die hy beloofd had te zullen verzor gen en liefhebben. Toch draalde hy geen oogenblik, maar ging rechtstreeks naar de ka mer van zyn moeder en klopte daar aan. De stem van Mrs. Egerton ver zocht hem luid en vriendelijk om binnen te komen. Het vertrek was een an al licht, en eenige jongelui uit den omtrek stonden aan het andere einde te lachen en te praten, terwijl Laura daar voor de piano zat. Zij kon heel vlug piano spelen en toen Anthony bleek en ernstig binnenkwam, brak zij snel haar spel af door eenige lange GROOT BRITANNIË. De onderwijswet werd officieel in getrokken. Asquith, de premier, gaf zijn spijt te kennen, dat de hoop der regeering, om de opvoedingsquaestie te regelen, teleurgesteld was, maar verheugde zich er over, dat de regeering getracht had het vraagstuk op te lossen. Het intrekken was te verwachten. Van kerkelijke zijde, met name door de bisschoppen in het Hoogerhuis werd de wet bestreden. Het heette een oogenblik, dat de aartsbisschop van Canterbury het met de regeering eens was geworden, maar later bleek dat hy bij zyn verzet zou volharden. Het kabinet heeft, liever dan zich aan eene nederlaag bloot te stellen, de wet ingetrokken. Voorloopig zal dus van de groote ontwerpen, de drankwet, die door het Hoogerhuis is j verworpen, wat men reeds alleen hierom kon verwachten, omdat zooveel Lords financieel belang hebben by brouwerijen en tapperijen en de Educa tion bill niets terecht komen. De regeering kan by alles wat zij voor stelt, rekenen op den tegenstand van de Lords. En nu is een voorstel ge daan tot hervorming van het Hooger huis, maar het is de groote vraag of het kans aan slagen heeft, want het gaat volgens de radicalen niet ver ge noeg en de conservatieven vinden, omgekeerd, dat het veel te ver gaat. Den waren conservatief gaat alles te ver. RUSLAND. Door de geheime politie te Moskou zjjn gisteren alle leden van het sociaal democratisch comité daar ter stede in hechtenis genomen. FRANKRIJK. In de Kamer heeft de afgevaardigde Gauthier de Clayny een ontwerpbesluit voorgesteld om het gezag in tijd van oorlog te organiseerenafgevaardigden, die in de termen vielen om de wapens op te nemen, zouden naar de grenzen moeten gaan. De Kamer zou een delegatie van 30 leden, de Senaat een van 20 benoe men, die de wetgevende macht zouden uitoefenen. De regeering en de Presi dent der Republiek zouden met do accoorden. Het groote verschil trof hem als met zweepslagen. Aan den eenen kant duisternis, armoedige om geving, gebrek, eentonigheid en een ongelukkig vrouwtje in een sombere kamer, die alleen haar ellende dragen moest, aan den anderen kant warmte en licht, bloemengeur, mooie japonnen, vroolyk gelach en die afschuwelijke trillers en accoorden, die hem als be schuldigingen in de ooren klonken. Violet was ook een uitstekende pia niste, maar zy had nooit een piano gehad op Elmwood. Plotseling waren nu zijn oogen geopend. Als zij alles geweten had, dan zou zelfs Violet hebben moeten bekennen, dat h(j ein delijk zwaar genoeg gestraft was. De blik in zijn oogen waarschuwde Mrs. Egerton dat er iets ernstigs aan de hand was. Zij kwam zenuwachtig glimlachend naar hem toe en Laura, die dadelijk huiselijke oneenigbeid vermoedde, kwam naderbij. Wij hebben hier juist eenige vriendeD, Anthony I zei Mrs. Egerton, met de hand in de richting harer gasten wijzend. Het verheugt ons, je hier te zien. Het zal je goed doen eens wat in gezelschap te komen. Wij zouden Violet wel gevraagd hebben ook bij ons te komen, had de onder vinding ons niet gewaarschuwd, dat zy toch zou weigeren. Kom binnen, en neem wat deel aan het gesprek. Ik kan niet blyven, antwoordde Anthony. Ik heb u wat te zeggen, moeder, als u even een oogenblik tyd heeft Zeker, zeker 1 antwoordde Mrs. Egerton, verschrikt door iets onge woons in de houding van haar zoon. Laura, ga weer terug naar onze gas ten, en blijf met hen om de piano, terwijl Anthony zegt, wat hy op zyn hart heeft. Zij zyn niet van plan by ons te komen, antwoordde Laura, terwijl zij naar de jongelui keek, die begonnen waren de meubelen op zij te zetten, om wat te dansen. Ik heb evenveel belangstelling voor hetgeen Anthony te zeggen heeft als u, mama. Onze belangen zijn dezelfde. Anthony keek niet naar haar, en scheen niet te hooren, wat zy zei. Als u morgen niet verhinderd is, zei hij, dan zal ik met u spreken, moeder. Het is nu onmogelijk. Alles wat ik nu te zeggen heb, is, dat er geen boomen meer geveld mogen worden in 't vervolg, nog eenige an dere verandering gemaakt zonder mijn permissie. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1