WEERBERICHT. Thermometerstand De officiële spelling, BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 8 December 1008. Hoogste barometerstand 771 3 m.M. te Clermont; laagste 727.1 m.M. te Seydisljord. Verwachting tot den avond van 9 December 1908. WindMatige tot krachtige Z.-W.- lyke tot W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen buien. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT uur 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennacht F. 38 Hedenmiddag 12 uur F. 44 uitvoerende macht belast wordèn. Het ontwerp is naar een commissie ver wezen. Omtrent de gisteren gehouden zitting de Kamer deelt de correspon dent der N. R. Ct. het volgende mee De bijeenkomst duurde van twee uur 's middags tot elf uur 's avonds. Ernst werd er vergtefsche poging dooi de rechterzijde gedaan om de zaak- Steinheil op de tribune te brengen en daarmede het doodstraf-debat. Van vijf tot elf uur 's avonds was het een velcslag van de meerderheid voor het behoud der doodstraf tegen de uiterste linker-minderheid voor de afschaffing. Toen de minderheid eindelijk geslagen leek, vond zij in het reglement een laatste redmiddel en vroeg openbare stemming op de tribune aan. Voor deze beproeving deinsden op dit late uur allen terug; de stemming werd dan ook op morgen gesteld. Onder- tusschen dient gezegd te worden, dat de doodstraf kwestie geen kabinet kwestie is; daarentegen is de eveneens heden komende interpellatie over admiraal Germinet een ernstige kabi netskwestie. MAROKKO. Het antwoord van Moelai Ilafid op Spaansch-Fransche nota betreffende zijn erkenning als Sultan, is ingekomen bij den déken van het diplomatieke korps te Tanger. Hafid heeft geen bezwaren, maar wil de schulden van Abdoel Aziz geverifieerd zien, wat begrijpelijk genoemd mag worden en waartegen wel niemand zich zal ver zetten. Nadruk niet verboden. 6) Daar wy niet, zooals Fransen, Duitsers en andere volken, de woord geslachten van kinds af hoofdzakelik door het gehoor kunnen leren daar de voorgeschreven regels volkomen on- prakties waren, en de taalkundigen het verloren verschil tussen M. en V. woorden wilden handhaven, op grond dat het vroeger had bestaan, moesten zy toch iets zoeken, waaraan men zich kon houden. In 1765 ver scheen een geschriftje, waarin de mening werd verkondigd, dat men niet bij dichters moest te rade gaan, dewijl op hen geen staat is te maken, omdat zij, zooals Vondel, een zelfde woord M. V. of O. nemen gelijk het in hun kraam te pas komt. Daarom raadt de schrijver, zich te onderwerpen 1] Met gebruikmaking van do tweede druk van Opstellen over de Spelling en Verbui ging door dr. K. A. Koliewijn. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden dag- en avoudzitting is het debat over het Lager Ouderwijs voortgezet. De minister heeft nog eens zijn standpunt in deze uiteengezet, dat op het volgende neerkomt Het bijzonder onderwijs behoort regel te worden, de overheidsschool allengs te verdwijnen, kortom, het Unie-rapport blyft 's Ministers ideaal, maar op dit oogenblik mag men niet verder gaan dan te overwegen in hoe verre het nuttig zijn kan thans reeds naar dat doel te streven. Met andere woordennoch de voorstanders dei- openbare, neutrale school, noch de partijgenooten van den heer Schokking, de Friesch-Christelijk-Historisohen, be hoeven vrees te koesteren, dat met nieuwe wetsbepalingen de schoolstrijd zal worden heropend. En toch, voor laatstgenoemden, die de gekerstende openbare school als do eenig ware erkennen, is 's Ministers beginselver klaring wellicht reeds een oorzaak tot strijd, zeker vol teleurstelling. Intus- schen aldus mr. Heemskerk hangt het slechts voor een-zeer gering deel van de Regeering af, of de kamp op onderwijsgebied andermaal zal worden aangevangen. Na het tot stand komen der wet-Kuyper had immers de schoolstrijd een, zij 't voorloopig einde gevonden en toch daverde het daarna, by de verkiezingen van 1905, van de wapenkreten der schoolkam pioenen, zonder dat die strijd ook het geringste resultaat kon opleveren. Zoo hangt het nu weer af van hen die de verkiezingen voorbereiden, of de mede dinging opnieuw zal plaats viDden. Verder bleek uit de debatten het volgende Dr. Bos wenscht de overheidsschool voor een ieder, van welke richting ook, toegankelijk, waar zy J zich be- vinde met hem is de heer Roodhuy- zen het eensdaarentegen staan de heeren Goeman Borgesius en Roes- singh veeleer een stelsel van relatieve neutraliteit, aanpassing aan de geestes richting van de ouders in een be paalde streek, voor en wenschen zij den kinderen een blik in de gods dienstige geschiedenis niet te onthou den. Een streven openbaart zich bui- teudien, om minder getrouw dan tot dusver de openbare school voor te staan dr. Bos volgt de door hem in Volksonderwijs aangegeven lijn en dringt aan op bijzondere neutrale scholen, model-inrichtingen voor on derricht. Niet gelijk de heer Troelstra den afgevaardigde toedichtte, ten einde de kinderen aan den invloed van so cialistische onderwijzers te onttrekken, maar om de neutraliteit niet slechts in haar negatieve beteekenis te hul digen, doch ook haar zedelijke strek king volkomen te doen gelden. Mede om in strekeD, waar de openbare school door partijdige Gemeenteraden wordt vernietigd, tegen zulk drijven een tegenwicht te verkrijgen. Heenscht er echter nog aarzeling omtrent de beginselen, welke de schoolwet-Kuy- per noodwendig op den voorgrond brengen moest, op sommige punten kan eenstemmigheid zeker bij de ge- heele Kamer worden geconstateerd. De heer Borgesius ontwikkelde een zestal zulke stellingen. Met den dag zoo sprak de leider der liberale Unie wordt wettelijke voorziening tot verbetering van het lager onder- wijs urgenter;.de schoolstrijd beviudt zich in zoo ver gevorderd stadium van oplossing, dat hij den weg tot zulke maatregelen niet meer afsluit, terwijl 't niet noodig is te wachten tot dat de eeuwige commissie van de ineenschakeling van 't onderwijs in al zijn geledingen met haar rapport aan het gezag van de bekwame Wage- naar, die geen dichter was. Die vlie ger is niet opgegaan. Men kon echter nog maar niet in zien, dat het verdwijnen van het ver schil tussen M. en V. in de lijn lag van de natuurliko ontwikkeling van onze taal, en bleef dus zoekende naar hetgeen Diet te vinden was. Aangaande het M. en V. van de naamwoorden verklaarde Lambertus Bolhuis in 1776: „De verwaarioozing van deze geslachten is een groote mis slag en niets is thans gemeener. Maar hoe zal men het verbeteren Min- kundigen staan hier dikwijls verlegen, en de regels der spraakkunstenaars zijn doorgaans niet zeer nauwkeurig. Daar is echter een veiliger weg ge opend die te vinden is in de Geslacht lijst der zelfstandige naamwoorden welke opgesteld is door D. van Hoogstraten, aangevuld door G. Outhof en met nuttige aanmerkingen 1759 uitgegeven door A. Kluit. Op dit spoor zullen wij onzen leerling voorlichten." Nadat Kluit hoogleeraar was ge worden te Leiden, gaf hij in 1783 de gereed is. Evenmin mag de tijdelijk ongunstige stand van 's lands finan ciën elke hervorming van 't lager onderwys tegenhouden. Bij dezen Minister viel tot heden echter weinig lust tot handelen waar te nemen. Mr. Heemskerk's rede toonde eigenlijk, dat die lust nog ge ringer was dan mr. Borgesius onder stelde. De voortzetting der onderwys- wetgeviug mochc niet geëxcuseerd worden doordién niet volkomen een stemmigheid bestaat over de richting waarin deze heeft te sturen. Met name drong de heer Borgesius aan op verbetering van de opleiding der onder wijzers en verscherping neveDS ver eenvoudiging van de leerplichtwet met vreugde had hij ook stemmen van christelijken kant, die op uitbreiding dier allengs meer geprezen wet aan drongen, vernomen. In 1898 was de verplichting tot herhalingsonderwijs met 1 stem meerderheid verworpen, sinds dien zijn er tien jaren verloopen, de schoolstrijd staat den maatregel niet meer in den weg. Waar nu de Minister het dilemma stelt tusschen mislukking of verplichting van 't her halingsonderwijs, meende de heer Bor gesius het laatste te kunnen verlangen. Hij kreeg nul op het request. Wel verklaarde mr. Heemskerk, dat hy wilde overwegen in hoeverre het her halingsonderwijs in meerdere mate dan thans waren dienstbaar te maken aan de vakopleiding, maar voor dwang gevoelde hij niets. Een hoofdpunt maakte mr. Borge sius van de zedelijke vorm van het kind door de onderwijzers. To langen tijd heeft men verzuimd op deze ge wichtige aangelegenheid acht te slaan. Een drietal maatregelen deed de spre ker aan de hand om in die richting iets te bereiken. V r ij w i 11 i g e t i e n d afko op. Op verscheidene plaatsen schy'nt men met den vrijwilligen tiendafkoop vóór 1 Januari a.s. niet gereed te kunnen komen. Naar het Centr. uit goede bron zegt te vernemen, zou het denkbeeld bij de Regeering in overwoging zijn door een wijziging der Tiendwet het aan belanghebbenden mogelijk tema ken ook na de inwerkingtreding der wet de zaak onderling te regelen met behoud geheel of ten deele van de voordeelen, thans aan den vrywil- 'igen tiendafloop verbonden, indien verwacht mocht worden, dat een zoo danige wyziging tot onderlinge vrij willige regeling door velen zou kunnen leiden. Tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw is benoemd de kapitein der infanterie van het O. I. leger, H. Christoffel. C e 1 e b e s. Blijkens een bij het Ministerie van Koloniën uit Neder- Indië ontvangen telegram, is in Ma- moedja (Celebes en OnderboorighedeD) een ziekentransport door een gewa pende bende aangevallen, waarbij éen Europeesch fuselier sneuvelde en éen Europeesch fuselier zwaar gewond werd. De bende liet twaalf dooden en twee gewonden in onze handen. Nederland en Venezuela. Reuter seint ons uit Parijs Zoo president Castro te Bordeaux aan wal wil stappen, komende van Santander, schijnt het zeker, dat hem geen verlof zal worden gegeven om vrij in Frankrijk rond te reizen en zal hij worden uitgezet. Verklaart hij, dat hy door Frankrijk wil trekken om zich in een ander land te laten behandelen, gelooft men dat de Fransche Regeering Castro zal doen geleiden naar de door hem gekozen grens. Wordt de operatie in Bordeaux zelf uitgevoerd, dan wordt hy oumidddellyk daarna uitgezet, tenzy Castro onmid dellijk alle voor de Fransche land- genooteu nadeelige maatregelen intrekt. zesde druk uit van de Geslachtlijst, aanmerkelik vermeerderd en opgehel derd. De vermeerdering betrof o.a. een aantal woorden waarvan het geslacht was vastgesteld, niet volgens een be wijsplaats, zooals hy vroeger nood- zakelik vond, maar „op voorgang van de spraakkunstenaren". De bewijs plaatsen waren maar niet te vinden. In de lijvige voorrede wijdde Kluit een tachtigtal bladzijden aan geslachts- regels met toelichting. Zo merkt hy op, dat men by het toekennen van een geslacht aan riviernamen veelal het Frans volgt. Die opmerking was meer interessant dan prakties, want wie geen Frans kent, heeft er voor de toepassing niets aan, en wie die taal wel kent, maar niet goed thuis is in de Franse aardrijkskundige namen moet dikwels twijfelen. De meeste regels voor de woord geslachten die heden nog opge geven worden in de spraakkunsten, komen reeds bij Kluit voor. Hoezeer de geleerde man zijn best deed om de woordgeslachten onder regels te brengen, hij moest erkennen dat voor DE BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS EN Me. TROELSTRA. In een artikeltje „Onze vrienden", in „De Bode1', wordt mr. Troelstra gekapitteld over de uitingen van vriend schap, waarmede hy sinds ©enigen tijd bezig is, de openbare onderwijzers to overladen." „De Bode" is zeer boos, dat de heer Troelstra inde Tweede Kamer aan merking maakte op den toon, die vaak heerschte in de bladen der openbare onderwijzers, en zegt o.m. En dan moeten wy zeggen, dat wij dit optreden van den heer Troelstra in een woord schandelijk achten. Op een oogenblik dat de onderwijzers beweging te kampen heeft met de aan alle kanten over onzen toon lamen- teerende reactie, als vriend van de onderwyzers naar voren te komen, hen zoogenaamd te verdedigen, maar hen inderdaad door een would-be wetenschappelijke verklaring zoo erg te vernederen, als nog nooit en wel voldane bourgeois 't gedaan heeft, neen wij vinden nauwelijks woorden om zulk optreden naar verdienste te brandmerken. Gy, Troelstra, zult het wagen over onzen toon te spreken, ze te verklaren uit onze armoede en gebrekkige op leiding, u boven ons te plaatsen, als de man, die den goeden toon heeft en tevens de breedheid van inzicht, om onzen slechten tooD, ons gemis aan pedagogiese takt, te vergeven, omdat gij alles begrijpt? Eilieve, waar haalt ge den moed vandaan tot zulk een houding? Zijt ge uw eigen toon ver geten op volksvergaderingen, waar ge uw toeloop te danken hebt aan het feit, dat ge 't er zoo dik kunt opleg gen? Of uw toon in „Het Yolk", die uw opvolger u niet na kon doen, om dat hij te beschaafd en te netjes was Kom, kom, heer Troelstra, een beetje zin voor realiteit, wat wy u ver zoeken mogen. Maak u zelf toch niet wijs, dat wij inzake den toon van u iets hebben te leeren, en als ge u wreken wilt over het feit, dat de klasseonderwijzers u voor uw arrogante en bekrompen houding inzake de kwestie te Leeuwar- deradeel de afstraffing hebben gegeven, die ge dubbel en dwars verdiendet, doe 't dan niet op zulk een domme manier. Neen, onze opleiding is slecht ge weest en onze salarissen zijn gering. Maar het is een pertinente onwaar heid, dat de toon der onderwijzers daarom minder goed zou zijn dan die van advocaten, doktoren en dominee's. De heer Troelstra is zelt een voor beeld van het tegendeel, dokter Van Dieren een ander, leest men de pole mieken tusschen de professoren Jel- gersma en Bolland, dan viDdt men er nog een paar en de reeks is ad libitum uit te breiden." Naar wij vernemen zal de uit voering van „Die Geburt Christi" door do afdeeniig Amersfoort van de Maat schappij tot bevordering der Toon kunst plaats hebben op 28 Januari a.s. —Gisterenavond had aan den Kleinen Koppel een ongeluk plaats, dat ge lukkig nog al goed afliep. Terwijl een scheepsjongen op het jaagpad een schip voorttrok, ging het zevenjarig zoontje van den schipper K. S. aan de lijn hangen. Al schommelende kwam hy boven het watei, toeD hij plotseling zich losliet en in de Eem terecht kwam. Na veel moeite lukten het eenige bewoners van den Kleinen Kop pel den kleinen drenkeling te redden, zoodat hij er met een nat pak af kwam. zeer veel woorden geen regels te ont dekken waren. In dit geval moest men het gebruik volgen „Dit gebruik," zegt Kluit, „moet echter niet afgemeten worden naar de straattaal, of naar het dagelijksch Spraakgebruik onder meer beschaafde Lieden Men weet toch, dat elke Provincie of landstreek, ja, dikwijls elke stad haar' byzonderen Tongval of spreektaal hebbeIn Amstelland zal men niet licht bij Manlijke "Woor den het Manlijk lidwoord den hooren maar men zegt daar zeer gemeenzaam ga op de hoek hij de hakker voor op den hoek bij den bakkerwaaruit volgt, dat men uit de gewone spraak in Amstelland zeldzaam eenige zeker heid omtrent de Geslachten bekomen kan, en dat deszelfs Schrijvers vele woorden voor Vr. houden, die bij anderen beter Manlijk zijn." Daar zaten nu onze geleerden in 't moeras. Een niet O. naamwoord moest M. of V. zyn, en nergens had men een houvast. In dezelfde moeilikheid is het stelsel van d. V. en t. W. op gebouwd. Het heeft wel als eerste De tweede abonnementsvoor stelling in Amicitia wordt Maandag 21 December door de Nederl. Tooneei. vereeniging van Amsterdam gegeven. We herinneren aan de verga, dering, welke Donderdagavond in o9 Toekomst wordt gehouden, ten eiircfe te komen tot de oprichtiDg van et afdeeling van de Nederl. VereenigiDi tot afschaffing van sterken drank. De heer H. Priem heeft zijne benoeming tot lid van het comité tot steun by gedwongen werkloosheid aan genomen. A. W. II—H. V. C. I 0—2. De verwachting waarvan we Vrijdag in dit blad melding maakten is juist geweest. Met 2 invallers trok H. V. C. naar 't Gooi. Vanaf den aanvang tot en met rust was het spel aan beide kan ten miniem. Na rust kreeg H. V. C, zijn vorm te pakken door verandering van opstelling en wist zjj twee maal de doelverdediger van A. W. II te verschalken. In die periode werkte vooral de achterhoede hard en het weinige dat B. nog te doen kreeg, werd uitstekend door hem verricht. Het 2de elftal speelde een vriend schappelijke wedstrijd tegen „Excelsior" uit Driebergen en zond haar naar huis met 82. BAARN. De Commissie tot bevorde ring van getrouw schoolbezoek, her- haliugs-onderwijs en algemeene volks ontwikkeling, welke alhier het vorig jaar werd opgericht, heeft op haar arbeid geen voldoende steun mogen ondervinden, weshalve besloten is haar te ontbinden. ZEIST. Tot adviseur van het pen sioenfonds dor Staatsspoorweg-Maat schappij is benoemd de heer dr. J. J, A. Muller alhier. HET WEER IN GOEDEN STAAT BRENGEN VAN PAARDEN. Een moeilijke vraag, die dikwijls den landbouwer bezighoudt, men mag bijna zeggen, op bepaalde tijden van het jaar nadat de voorjaarsbouw in den grond of de oogsttijd voorbij is in welke beide tijdvakken zeer veel van de paarden wordt gevergd, is hoe kryg it mijne.door overraatigen arbeid afgevallen paarden weer in goeden staat Met rust en goede voe ding is hier alles te bereiken en in den zomer wordt dan ook meestal toegepast weidegaug gedurende meer dere weken rust en flinke toediening van krachtvoeder in den vorm van haver, mais o.d. In een Belgisch blad lezen we echter een ander middel, hetwelk volgens den schrijver paarden die door teveel arbeid of tengevolge van ziekte afgetakeld zijn weer bui tengewoon snel op de been helpt. Hij geeft toe, dat in den zomer niets be ters denkbaar is dan weidegang met bijvoedering maar in'' den winter en voor paarden die niet in de weide kunnen raadt schrijverj een mengsel aan, dat ook in Engeland wel wordt toegepast bij de opvoeding van bloed- veulens. Men neemt 2 L. gekneusde haver, voegt daar een liter tarwezemelen bij en ongeveer een klein glas vol lijn zaad, benevens een halven eetlepel keukenzout. Men roert alles goed dooreen en begiet het mengsel met kokend water. Ook kan men eerst den haver en hot lijnzaad met heet water overgieten en daarna pas de zemelen en het zout by voegen. Er dient zorg te worden gedragen, dat het mengsel niet te snel afkoelt4 a spellingsbeginsel de beschaafde uit spraak, maar het is maar aarzelend toegepast. Kon Kluit er, om de op gegeven redeneD, geen gebruik van maken, tans is dat anders. De spreek trant van Amstelland is allengs in de beschaafde spreektaal doorgedrongen. Nog zjjn er tongvallen, waarin den wordt gezegd maar dan spreekt men evenzeer „deN dokter komt," als „ik zie deN dokter." In de preektaal wordt ook nog den gebruikt, omdat het door eeuwenlang gebruik voor velen iets deftigs, iets eerbiedwaardigs, iets ernstigs, iets kerkeliks heeft ge kregen. Maar in de beschaafde spreek- feal wordt zomin als in het Amstel land ten tijde van Kluit „ga op den hoek bij den bakker" gehoord. Het uit de schrijftaal weer te doen overnemen door de spreektaal, gelijk sommigen willen, is natuurlik onzin. A. M. K. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 2