DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. ZATERDAG 12 DECEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vonnootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. fe— Vpijhandal of Besehermiog? m. FEUJLLETON. Een Verborgen Erfenis. BUITEN LAND. No. 266 DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Bureau: BREEDESTRAAT 18. Aboimementsprljs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Telefoon Intero. 62. Frjjs der Advertöntlèn Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing rap advertcptiën en reclames tan bniten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitslaitend" gerechtigd het Algemocn Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA, Warmocsstraat 76—78 te Amstordam. Zij, die zich tegen I JANUARI op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. In ons vorig artikel zeiden we de aandacht op nog een paar nadeelen te zullen vestigen, die er gelegen zijn in het beschermen van bepaalde indu strieën door het heffen van inkomende rechten. Het doel van die bescherming is, om het aan sommige fabrikanten mogeljjk te maken iets te fabriceeren, wat dezen vroeger niet gelukte, omdat het buitenland goedkooper voortbracht. En welke industrieën zullen dat nu zijn? Evenmin als ieder ander kan de Regeering vooruit weten, welke in dustrie hier te lande het meeste kans op succes heeft, wij zouden geneigd zyn te zeggen, dat zij het minder kan dan ieder ander, geslingerd als zij zal worden door de meeningen van alle mogelijke fabrikanten, die alle moge lijke moeiten zullen aanwenden haar te overtuigen, dat juist hun tak van industrie de meeste kans van slagen heeft, mits die beschermd worde. De Regeering zal dus gedreven wor den door belanghebbenden en niet onwaarschijnlijk is het, dat zij dan zal worden gedreven juist in verkeerde richting, voornamelijk wanneer zij den invloed van politiek, die in deze quaestie wordt gemengd, niet zal kun nen ontgaan. En wanneer dan indu strieën worden ondersteund, die toch vandaag of morgen zullen blijken geen levensvatbaarheid te hebben gehad, dan heeft men tegelijkertijd die per sonen afgehouden van andere indu strieën, die hier wel hadden kunnen tieren 1 (naar het enoelsch.) 78 Hij was nu vrij om terug te kee- ren naar de moeder en zuster, wier belangen hij had verkozen boven de hare. De brief was heel kort. Hij luidde „Ik ga naar Ryelands, naar Nancy. Ik zou sterven als ik nog langer op Elmwood bleef. Volg mij niet, want het zou nutteloos zijn. Ik heb alles in orde achtergelaten en je zult geen moeite met rekeningen of iets anders hebben. Vergeef mij alle last, die ik jou en tante Harriet veroorzaakt heb, en vergeet zoo gauw als je kunt. VIOLET." Een storm van woede tegen zijne moeder rees in zijn hart op. Behalve door zyn eigen onacht zaamheid kwam het door het te vo ren beraamde plan zijner moedre, dat zyn leven schipbreuk had geleden. Violet had hen in haar brief te za- men genoemd. Zij was een last ge worden voor hem en voor tante Harriet I Er bestaat inderdaad minder kans, dat in verkeerde richting zal worden gestuurd, wanneer de Staat zich er niet toe leent om beschermend op te treden voor bijzondere industrieën. Hij zal dan tevens niet doodon de energie, die vooral voor den fabrikant zoo noodig is. Deze toch zal, wanneer hij op zijn eigen beenen moet staan, zelf beproeven, welke industrie voor hem het meest winstgevend is, welke in dustrie hier te lande de meeste kans n slagen zal hebben. Dat is zijn eigenbelang, en juist dat eigenbelang dat er in het spel is, geeft waarborg voor het vinden van dien tak van nijverheid. Haar niet alleen, dat men door bij zondere industrieën te beschermen, hindert in het zoeken naar andere, die wel zonder bescherming zouden kunnen worden gedreven, maar de bescherming geschiedt ook ten koste van reeds bestaande. De bekende oeconomen Smith en Say hebben duidelijk aangetoond, dat eene industrie, welke men door in komende rechten tot bloei brengt, zich slechts kan ontwikkelen op de puin- hoopen van andere industrieën. Immers producten worden tegen producten geruild en verminderde in voer van het bestaande product moet dus noodzakelijk leiden tot een even groote vermindering van uitvoer van eenig ander product. Ten einde de uitdrukking „produc ten worden tegen producten geruild" goed te begrijpen, moet men in het oog houden, dat bij het fabriceeren van goederen en van het ruilen daarvan tegen andere goederen, tegen diensten of tegen geld, het einddoel van de personen, die deze transacties verrich ten, is, het zich verschaffen van het geen zij noodig hebben of ten minste begeeren om te kunnen voldoen aan hunne lichamelijke en geestelijke eischen. Een landbouwer zijn suikerbieten De dag, waarop hij haar thuis ge bracht had, kwam weer in zijn geest terug toen was zij nog maar een week lang zijn echtgenoot. Hij her innerde zich hoe dapper zij haar best gedaan had er nog van te maken, wat zij kon, en hoe zijne moeder en zuster zich ongevraagd met hun za ken bemoeid hadden. Om een begin te kunnen maken met de reeks van ver nederingen, die heden hun toppunt bereikt hadden. Waarom had hij toen niet zijn recht laten gelden dat zijne vrouw een eigen plaats kreeg in huis, waar zij niet bang behoefde te zijn om overvallen te worden Waarom? Omdat hij blind was ge weest omdat hij een dwaas was 1 Hoeveel speldeprikken had zjj in zijn afwezigheid niet moeten verdragen speldeprikken, waarover zij maar niet moest spreken, zooals hi) haar zwijgend had te verstaan gegeven, mair die zij in stilte meest ver dragen Maar als Violet geleden had in hasr huwelijk, dat lijden was volko men gewroken, t or wij 1 haar echtge noot in zijn stille kamer op haar brief zat te staren. Eindelijk stond hij op hjj voelde zich ziek en uitgeput, hjj nam een pen en een vel papier. Het hielp niet om Violet te vol- bijvoorbeeld, die naar den suiker fabrikant zendt en van dezen daarvoor betaling krijgt, besteedt dat geld ge deeltelijk om zijne arbeiders te betalen en voor zoover zijn winst betreft om zijn eigen vertering te voldoen. Dan zijn dus de door den landbouwer ge leverde bieten voor dit gedeelte inge wisseld tegen de levensbehoeften, die de suikerfabrikant van weer iemand anders heeft aangevoerd voor den landbouwer. En nu is het] zooals mr. Pierson het in zijn Grondbeginselen der Staat huishoudkunde uitdrukt: „men kan op deze zijde van het vraagstuk niet scherp genoeg de aandacht vestigen. Aan de levenwekkende kracht van hooge invoerrechten valt niet langer' te gelooven, zoodra men omtrent het verband tusschen] in- en uitvoer be hoorlijk is ingelicht. Juist zooveel werkverschaffing als er plaats vindt, doordien een soort van nijverheid, die vroeger niet be stond of geringe beteekenis had, is geschapen of uitgebreid, juist zooveel( werkloosheid wordt teweeggebracht." De vraag aan het begin van ons vorig artikel gedaan of vrijhandel ook goed kan zijn voor een land, indien andere staten bescherming in practijk brengen, is hiermede in bevestigenden zin beantwoord. De nadeelen van het protectionisme zijn hiermede nog niet uitgeput; wij hopen er in een volgend artikel nog meer aan te toonen. doodstraf toegepast, maar de weigerden DE DOODSTRAF IN FRANKRIJK BEHOUDEN. In de Fransche Kamer is, zooals we reeds een paar dagen geleden in 't kort hebben meegedeeld, met groote meerderheid uitgemaakt, dat de doodstraf in het Fransche wet boek zal behouden bljjven. Het schijnt dat Frankrijk niet zon der de guillotine kan geregeerd wor den. Ten minste zoo denken de Ka merleden er over. Feitelijk werd de in de laatste jaren niet De rechters veroordeelden, presidenten der republiek het doodvonnis te onder- teekenen. De heer Loubet had daar tegen groot bezwaar en de heer Fal- lières wil van de doodstraf niet weten. Dat onder de bevolking, ten minste van Parijs, velen tegen de doodstraf hebben is gebleken. Vroeger werd op het plein voor de gevangenis La Ro- quette het schavot opgeslagen. De beul en zijne helpers stelden dan de „bois de justice" op, gelijk men zei- de. En dan trok het gepeupel van Parijs op om de laatste oogenblikken van eenen ongelukkige bij te wonen. Men had bijnamen voor de guillotine. Zy heette la veuve, de weduwe, om- \dat zq haar uitverkorenen doodt en dus altyd in den rouw is. Men kwam zien hoe de ter dood veroordeelde zich zou houden. Als hy zich goed hield werd hij in volksliedjes, in straatzangen geprezen. Er was eene geheele bloedige poëzie. Men joelde, dronk en tierde om het schavot. Men zag dan afschuwelijke tooneelen in de hoofdstad der beschavingNu is de gevangenis La Roquette afgebro ken en toen men] zocht naar eene andere plek waar de guillotine kon worden opgeslagen, kwamen alle om wonenden in verzet. Niemand wilde in zijne buurt het schandaal van eene executie. De regeering, in aanmerking nemende het verzet van de bevolking en de weigering van den president om een doodvonnis te teekenen diende een voorstel in om de doodstraf af te schaffen en te vervangen doorlevens- lange gevangenisstraf. Dat voorstel werd in handen van eene commissie gesteld. De commissie was aanvankelijk voor het denkbeeld der regeering. Maar de zware misdaden van den laatsten tijd, de beweging die daarvan het gevolg was, de artikels in de dag bladen die het befaamde woord van Alphonse Karr over de afschaffing van de doodstraf napraatten„Laten de heeren moordenaars beginnen" hadden het gevolg dat sommige tegenstanders gen, maar hy kon wat van haar te weten komen door Nancy. Zy was naar Ryelands gegaan op dit oogen- blik waren de zusters by elkaar, en Nancy zou aan hem schrijven. De gedachte aan haar vriendelijke zachtheid kwam hem troosten te mid den van zyn smart en wanhoop. Hy schreef haar, en smeekte haar hem iederen dag iets te laten weten over zyn ongelukkige vrouw. Toen hij klaar was met den brief, ging hy uit, om hem zelf op de post te brengen. Zijn moeder en zuster liepen vlak by het huis wat op en neer, maar hy ging hen voorbij zon der iets te zeggen waarop zy elkaar onrustig aankeken. Toen hy teruggekeerd was, viel zyn oog op het netjes opgestapelde hoopje rekeningen. Alle waren be taald en gequiteerd, maar geen en kele droeg een lateren datum dan twee of drie maanden geleden. Hy belde om Susan. Waar deed mevrouw den laat sten tyd haar inkoopen? vroeg hy. Deze rekeningen zyn betaald. Zy kocht heel weinig mynheer zei Susan verschrikt door zyn wan hopig en verwrongen gelaat. Zy wil de de rekeningen niet hooger laten worden, en zond my alleen om in koopen te doen als zy het geld er voor had. Maar zy moest toch ergens haar eten vandaan halen 1 Zy gebruikte toch wel iederen dag middageten Neen, mijnheer, wy gebruikten nooit meer middageten. In den eer sten tyd was de keukenmeid altyd bezig, als ik in de keuken kwam en later zei mevrouw, dat ik er maar niet meer heen moest gaan. Zy zei my, mijnheer dat ik u moest zeg gen, dat myn loon geheel uitbetaald was, en dat als u na haar vertrek van plan was het huishouden op te ruimen, zy zorgen zou, dat ik ergens anders een betrekking kreeg. Dat is goed je kunt gaan ik zal daar nog wel eens met je over spreken, zei Anthony. Hy sloot de deur achter haar. Zyn moeder wier nieuwsgierigheid over het vertrek van Violet over haar vrees voor Anthony had gezegevierd, stond buiten de deur ongeduldig op de terugkomst van Susan te wachten. Het scherpe geluid veroorzaakt door het omdraaien van den sleutel toonde haar op onaangename wyze, dat zij niet meer zooals vroeger de vertrekken van haar zoon kon bin nen dringen, wanneer zy dat verkoos. Haastig wendde zy zich tot Susan. Wist je meester, dat mevrouw vertrekken zou vroeg zy. Noch mynheer, noch mevrouw, heeft my daar iets van gezegd, me. dier straf zich bekeerden tot voor standers. Ten slotte stelde de meerder heid der commissie voor het regee- ringsvoorstel te verwerpen en de dood straf in stand te houden. De radicale party en ook de socia listen waren tegen dit voorstel. De regeering bestreed het. Met name de minister Briand verdedigde warm de afschaffing der doodstraf. Maar dat mocht niet baten. De rechterzijde en een groot deel der linkerzijde wilden de guillotine behouden. Het is nu de vraag wat president Fallières in het vervolg zal doen. De stemming was wel degelijk ook voor een deel een politieke stemming. De staatkundige tegenstanders van den heer Clémenceau behoorden tot de verdedigers der doodstraf. Misschien gaat het vraagstuk waarom het hier ging hun maar matig aan, maar er was eene gelegenheid om het kabinet eene nederlaag toe te brengen en die gelegenheid wilden zy niet verzuimen. De heer Clémenceau is nu reeds derde halfjaar minister. Dat is voor Fran krijk een lange tyd. I RUSLAND. De Petersburgsche correspondent van de Times weet mede te deelen, dat het Oostenrijksche antwoord op de Russische nota zeer verzoeningsgezind gesteld is, en dat Oostenrijk nu niet meer zoo onvoorwaardelijk afkeerig zou zyn van een bespreking der inlij ving van Bosnië en Herzegowina op een eventueel bijeen te roepen conferentie. Oostenrijk zou geneigd zijn met de verschillende regeeringen te onderhan delen en de van die onderhandelingen opgemaakte protocollen aan de con ferentie over te leggen ter bespreking. De Times wijst er op, dat, zoo deze mededeeling juist is, de toestand meer hoop goeft, al zal het nog wel tame lijk lang duren eer dergelijke onder handelingen tot een gewenscht einde zijn gevoerd. ITALIË. Berichten in de bladen melden, dat in vele steden van Italië de Oosten rijksche koopwaren geboycot worden. Jaarlijks voert Oostenrijk naar Italië voor ongeveer 20 millioen francs aan paarden en voor 40 millioen aan hout uitthans koopen de handelaars uit vrouw, antwoordde het meisje on- noozel. Natuurlijk is het nooit in my opgekomen, dat mijn zoon of zijne vrouw jou in 't vertrouwen zouden nemen, zei Mrs. Egerton. Maar toch zijn wy op de hoogte van veel dingen die ons nooit precies verteld zijn, en dat kon hier het geval zyn. Ik weet er niets van, herhaalde het meisje. Mrs. Egerton stond op het punt haar een woedend antwoord te ge ven maar op dat oogenblik ging de deur vanj de ontvangkamer open en Laura wenkte zoo dringend en ge biedend tegen haar moeder, dat zy wel genoodzaakt was Susan te laten gaan en gehoor te geven aan dien wenk, Laura maakte geen geheim van haar boosheid over de onvoorzichtig heid van Mrs. Egerton. Anthony kon alles hooren, wat u zeiriep zy uit. Denk u, dat hij zachter gestemd zal worden, als hy u de dienstbode boort uitvragen over het doen en laten van zyn vrouw En die kleine feeks wilde u niets vertellenDe eenige voldoening, die ik er van zal hebben om van Elm wood weggejaagd te worden, is dat zij haar betrekking zal verliezen. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1