Kerk en Schoolnieuws Rechtzaken. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. De officiële spelling, UIT DE PERS. Kunst en Wetenschap teTA 'SNiEUVVó. De bezoekers vaD de uitvoering van „Boezemvrienden", gisterenavond in de Sociëteit „Amicitia" gegeven, klagen algemeen over bet vei schrik- kelyk gedrang, dat bij het uitgaan is voorgekomen. Personen, die hun goed uit de le kleedkamer hadden gehaald, kwam»n in plaats van door den gang der sociëteit te vertrekken, terug door de 2e kleedkamer om zich door den uitgang voor den tweeden en derden rang naar buiten te begeven. Daar door onstaat een gedrang, dat niet alleen hoogst onaangenaam is, maar dat óok gevaarlijk kan worden. Wie hier nu do schuldige is, kunnen wy met beoordeelen, maar wel weten we, dat zoo iets niet meer mag voor komen daarom vestigen wjj er de aandacht op. De twee ingezonden stukken over deze quaestie laten wy nu maar liggen. By Kon. besl. van 10 dezer is, als blijk van goedkeuring en tevreden heid, de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een lof felijk getuigschrift toegekend aan M. J. van der Veer, hoofd eener wasschery, en J. van Wegen, bleekers- knecht, beiden te Amersfoort, wegens de door hen in gemeenschap verrichte redding van drenkelingen uit het water van de Luntersche Beek aldaar, op 21 Juli 1908. Naar aanleiding van de vacature van Gemeentearchitect stellen B. en W. den Raad voor de jaarwedde, aan die betrekking verbonden, met ingang van 1 Juni 1909 nader te regelen en daaraan te verbinden 5 jaarlyksche verhoogingeu van f100, zoodat na 5 jaren dienst in de Gemeente een maximum van f3000 bereikt is. Een onderzoek ingesteld naar de jaarwedde, aan deze betrekking in andere Ge meenten verbonden, heeft B. en W. de overtuiging gegeven, dat eene dergelijke belooning niet te hoog is te achten. Als aanvang-salaris zouden B. en W. dan het tegenwoordige bedrag (f2500) willen behouden. Het komt B. en W. wenschelijk voor, op dit tijdstip dit voorstel te doen, omdat het natuurlijk van belang is, bij de oproeping van sollicitanten de nieuwe regeling te kunnen vermelden. De Heer J. H. Krudop heeft ontslag gevraagd als Kantonrechter plaatsvervanger. De heeren P. W. Ebert en J. Dyk hebben ontslag genomen als be stuurslid van de „Thomas-Scheltus- Stichting." In de plaats van den Heer E. Lindenhovius, die bedankt heeft als bestuurslid der Ned. Herv. Zondags- schoolvereeniging, is gekozen de Heer P. Stienstra. De verkiezing voor twee leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in plaats van de heeren H. C. van Dam en S. J. van Duinen, die hun herbenoeming niet hebben aan genomen zal worden gehouden Don der 14 Januari 1909. Uit de nalatenschap van wijlen den heer C. Th. van Beek alhier, is nog aan de R. K. armen gelegateerd eenige perceelen wei- en hooiland in den polder „de Haar" gelegen in Hoog land, op den last van inbreng in des erflaters nalatenschap eener som van f 10.000 (A. D.) Zoo we reeds meedeelden, zal Donderdag 17 Dec. a.s. in de Remon- strantsche kerk door de plaatselyke afdeeling van den Protestantenbond een bijeenkomst worden gehouden, waarin ds. J. L. la Gro van Nieuw koop zal spreken over: De eeuwige kern van den godsdienst en zjjn wis selende vormen. Een oude en goede bekende van vele Amersfoorters zal weer gedu- rende eenige dagen in Amicitia voor. stellingen geven. We bedoelen Bennefij Bioscoop, die tot de beste en modern^ op dit gebied behoort. We twyfet, dan ook niet of ook ditmaal zal ht bezoek aan Amicitita weer bijzonde druk zijn. Deze kunst toch valt by zeer velei in den smaak en wanneer dan noj door prachtvolle beelden, vaak in df allerfraaiste kleuren, gestreefd wordi naar het bereiken van het beste er mooiste dan is zeker veel publiek te voorspellen. De maandvergadering der ver- eeniging „Handel en Nijverheid zal Dinsdag a. s. worden gehouden in dt Zwaan. De agenda vermeldt de volgen de punten 1. Ingekomen stukken, 2 Hededeelingen. In een café alhier, ontstond gisteren een hevige vechtpartij. De kastelein, die de vechtenden wilde scheiden, kreeg hierbj met een biljart- keu een slag op het rechter oog hetgeen een bloedende wonde ver oorzaakte, zoodat hy door dr. Grone man verbonden moest worden. De dader werd naar het politie bureau overgebracht alwaar proces verbaal tegen hem werd opgemaakt PREDIKBEURTEN. van Zondag 12 December 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur Prof. Dr. S. D. van Veen van Utrecht. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10| uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Geen dienst. Kantongerecht. Door het Kantongerecht alhier wer den de volgende vonnissen gewezen: Dronkenschap ie herh. H. de B. t( Soest, A. v. R. te Hoevelaken, beiden 3 d. hechtenis, R. d. B. 2 X ?eP' 2 X 3 d., W. v. d. B. 3 d., 4e herh H. deL. 3 w., J. M., J. J., B. v. H. J. H., P. v. d. H., J. v. d. G., L. v d. W., J. M., R. J. H., allen te Amers foort f 3 of 3 d., A. W., R. v. D., bei den f 1 of 1 d., L. O. te Soest f3 of 8 d. J. K. te Hoevelaken, f3 of 3 1. A. v. d. P. te Barneveld, f3 of 3 4 W. v. G., E. N., H. N. allen te Ede f 3 of 3 d., G. J., W. T. beiden ti Utrecht f 3 of 3 d., H. B., F. N., k J. allen zwervend, ieder f 3 of 3d. Straatschenderij. J. J. K. en J. L beiden te Baarn, ieder f 3 of 3 d. Trekdier onbeheerd laten staan, J ter H. te Bunschoten f 2 of 2 d. le, Op bezaaiden grond loopen. 2e Valschen naam opgeven. J. C. F. f te Hilversum, f3 of 3 d. en f10 e 10 d. Op verboden grond loopen. J. C. 1 S., F. O., R. W., G. K„ M. v. V., \V B., J. V„ R. H., C. D., C. D., R. H K. Z. allen te Hilversum, ieder fi of 3 d. Visschen zonder vergunning A. d G. te Bunschoten f 3 of 2 d. Jagen zonder acte en vergunning t tevens een valschen naam opgevt F. O. te Hilversum 2 X T d. en ver beurdverklaring geweer met last to uitlevering sub. betaling van f 12 c 12 d. hechtenis. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 12 December 190S. Hoogste barometerstand 766 5 m.M. te Hortalaagste 736.0 m.M. te Helder. Verwachting tot den avond van 13 December 1908. WindMeest matige N.-W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Voor- loopig nog zwaarbewolkt, en buiig. Temperatuur Dezefde. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 743 m.M. Vorige stand te 12 uur 737 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagite hedennacht F. 41 Hedenmiddag 12 uur F. 46 Apulië en Calabrië, die de beste af nemers zyn van de Oosten ryksche markten, in Turkije hun hout en paarden. FRANKRIJK. De Eclair verneemt uit Toulon, dat de maatregel, die tegen admiraal Germinet is genomen, onder de marine daar groote verbittering heeft gewekt. Daar de regeering vreest, dat het tot betoogingen zal komen, wanneer de admiraal daar terugkomt, is aan zyne adjudanten opgedragen, voor de ver huizing van zyn boedel te zorgen. N ederland en Venezuela. Reuter seint uit Willemstad. De Nederlandsche oorlogsschepen Jacob van Heemskerk en Gelderland vertrokken hedenmorgen naar Vene zuela met de dekken in orde gebracht voor een actie. Men gelooft, dat de oorlogschepen zullen demonstreeren ter hoogte van La Guayra, en de Venezolaanscbe koopvaardijschepen in beslag nemen en de schepen aanhouden, die handel drijven op Venezuela. Motoren rywielwet. By Kon. Besl. is bepaald, dat de wet van 6 Oct. 1908 tot wijziging der Motor en Rijwielwet 1905 in werking treedt op 1 Januari a.s. Nadruk niet verboden. 8) We hebben vroeger gezegd dat onze kinderen, die thuis de beschaafde spreektaal hebben horen en leren spre ken, op school als 't ware een vreemde taal moeten leren schrijven. In een taalboekje ten gebruike by het onder wijs staat „Spreekt men tot één mensch, dan zegt men gij. Spreekt men tot twee of meer personen, dan zegt men ook gij." Die twee onwaar heden veranderen in waarheden, als zegt men vervangen wordt door zegt niemand. 'tls waar predikers en sommige redenaars gebruiken nog gijmaar hoe gering is hun aantal tegenover de honderd duizenden, die hun ge hele leven lang nooit anders nodig hebben, ook om te schrijven, dan de gewone beschaafde spreektaal. De gewone manier van spreken tot vrienden en kennissen is in de 2e pers. enk. je, jij, jou, in de 2e pers. metrv. jullie en jelui, en in de be ll Mot gebruikmaking van de tweede druk van Opstellen over de Spelling en Verbui ging door dr. R. A. Kollewijn. NEDERLAND EN ENGELAND. Het Handelsblad schrijft Men weet, dat in een paar Eogel- sche bladen balletjes zijn opgeworpen over een aansluiting van Nederland bij Engeland. In do „Daily Telegraph" was sprake van een Nederlandschen wensch naar toenadering; de „Pali Mall Gazette" ging daarop door en deed alsof ook Engeland zoo iets wel wilde. Wij hebben er aan herinnerd, dat deze mededeelingen in strijd waren met de verklaring van onzen Minister van Buitenlandsche Zaken in zijn Memorie van antwoord en plaatsten bovendien een bericht van hetHaag- sche Correspondentiebureau dat ge machtigd was te verklaren, dat van een nauwere aaneensluiting tusschen Nederland en Engeland geen sprake was. Thans komt het „Journal de Bru- xelles" een officieus Belgisch blad, mededeelen, dat Engeland Nederland heeft gewaarschuwd voor het gevaar dat er schuilt in zijn eenzame positie en dat Nederland, dat in den laatsten tijd reeds trachtte, maar te vergeefs, toenadering tot België te verkrijgen, zich nu tot Engeland heeft gewend. Dan volgt een waarschuwing, dat Duitschland hierin aanleiding zou kunnen vinden om in geval van oorlog aaustonds de Nederlandsche havens te bezetten. Als alles in dit bericht even juist is als de medeeling dat Nederland toenadering tot België heeft gezocht, dau ziet het er niet best met uit wij weten hoe de Baie-beweging is tot stand gekomen. Maar bovendien gelooven wij, ook al hadden wy niet de beide pertinente tegenspraken, waarop wy boven wezen, dat de on juistheid dezer beweringen in het oog springt. Elke nauwere aansluiting by een der groote mogendheden, die ons om ringen, maakt ons verdacht bij de andere; onze eenzame positie is voor ons, mits wij in staat ziju, onze neu traliteit behoorlijk, ten minsts eenigen tyd met de wapenen in de hand te verdedigen, verreweg te verkiezen. En wij doen het best waarschuwin gen als Engeland ons zou gegeven hebben en België ons hier scbynt te willen geven, onder dankbetuiging te aanvaarden en naast ons neer te leggen. BOEZEMVRIENDEN. De Utreehtsche onder wyzers- tooneelvereeniging heeft gisterenavond voor een geheel uitverkochte zaal eene opvoering gegeven 'van Fulda's bly- spel „Boezemvrienden", welke opvoe ring den aanwezigen veel vreugde heeft verschaft en in de kas voorliet bekende goede doel, na aftrek der onkosten, ongeveer f 250 heeft ge bracht. Niet geheel onvermakelijk is dit blijspel in vier bedrijven. Men kan er typische Duit.schbeid in zien, biersala- mauders en zoo, en daarbij aardig ge maakte koppen. De chique, georgani seerde kop, met het Franscbe, geknipte baardje van den Weltman, den mon- dainen groite-stads-Duitscherde bolle bierkop van den „verkneipten" Duit- scher het bleeke hoofd van den geleerde, enz. Dit zijn variëteiten, wel te verstaan die ons de tooneelspelers te ge nieten gaven, want de schrijver zelf heeft niet de moeite genomen al die leefdheidsvorm u maar wordt er ge schreven, al is 't een vertrouwelike brief, dan halen velen gij voor den dag. Dat hebben zij op school geleerd „Ik heb, gij hebt" enz. Dat moet op hoog bevel zo blijven, en aan de lieve jeugd worden ingestampt dat je en jij... vertrouwelik neen, plat is. Plat? en zeer beschaafde mensen spreken zo Neen gij is verkeerd. Er moet geleraard worden dat wij geen 2e pers. enk hebben, maar wie in plaats van de voorgeschreven spraakkunst de levende taal bestu deert, weet dat hij daar wel bestaat. Dat de redenaar ook wel buiten gij kan, blijkt daaruit, dat sommige woordvoerders zoggen„Heren en dames 1 u hebt gehoord", hetgeen in 't onbevooroordeelde oor even deftig klinkt als het in de spreektaal reeds overleden gij. De door de Regering voorgeschreven spelling maakt het moeilik, zo uiet onmogelik, onze kinderen hun eigen taal pedagogies te onderwijzen. In de hiervoor genoemde Opstellen leest men„In plaats van als grondslag aan te nemen het vele dat de leerling weet en kan en kent, begint men met alles by hem op losse schroeven te stellen. Men leert hem twijfelen aan z'n zinsbouw, aan z'u woorden, aan mannen eenigszins apart te beelden. Hy had man-figuren noodig tegenover zyn vrouwen, mannen, die zekere dingen deden en zeiden, die niet wel door éen enkele konden gezegd wor den en zoo maakte hy er vier in plaats van éen. Aan de vrouwen heeft hij wat meer zorg besteed en, hoewel te zeer kari katuren, zijn ze toch wel aardig gevonden. Het Zuid-Duitsche Biermadel, leek ons in teekening tenminste nog al echt en de anderen werden verdien stelijk genoeg gegeven om aan hun bestaanbaarheid te gelooven. De intrige nu bevat wel een ver makelijk denkbeeld en zeker is er veel te maken en reeds gemaakt van den rampzaligen toestand, waarin vrienden geraken, die na hun trouwen bevinden, dat de verschillende vrouwen absoluut niet met elkaar overweg kunnen en hoe dat de vriendschap breekt en eventueels mannelijke ruim heid van begrip te loor gaat in vrouwelijke kibbelzucht en vrees voor vrouwentranen. Dat alles en nog meer behelst dit stuk van Fulda. Het „nog meer" is dat onvermijde lijk element in Duitsche blijspelen, van een fanatiek oud-vryer, die dooi de schoone oogen eener jonge dame wordt overwonnen en zich tot zoete bevrediging aller „harmlose" toe schouwers, eindelijk op genade of on genade overgeeft. Wy zijn allen nog al vatbaar voor het „blij-eindig" en „zy krijgen me kaar", en in Fulda's stuk is dit ook hot geval, maar dit is niet het beste deel er in, doch dat andere, waar de vrouwen de roerendste voornemens en gevoelens der mannen in een omme zien te schande maken. Het eenig bezwaar, dat men tegen dit stuk kan hebben, is het bezwaar, dat men tegen al zulke blijspelen zich ziet verheffen dat het eigenlijk vol strekt geen raatière de gaieté is. Iets dieper en het wordt zuur en tragisch en in het leven is dat ook zoo. De vertooning, daarvoor hebben wij allen lof. Zelden hebben wij dilettanten zulk voortreffelijk spel zien geven. Men speelde met een rust en zeker heid, die aan beroeps-artisten deed denken. Over het algemeen een zeer geslaagde avond het talrijk publiek heeft zich blijkens het hartelijk ap plaus zeer vermaakt en een nog grooter publiek zou zich ook vermaakt hebbben, als het in de zaal had ge kund. Gisterenavond vergaderde de 2de afdeeling van den Gemeenteraad ter bespreking van het rapport van B. en W. inzake de Waterleiding. Naar aanleiding van het voorstel van den heer Genitsen in de 1ste afdeeling, om B. en W. uit te noodi- gen plannen in te dienen voor den aanleg en de exploitatie van een ge meentelijke waterleiding, werd ge vraagd naar een opgave der kosten van een onderzoek naar de mogelijk heid van een eigen exploitatie, terwijl tevens aan B. en W. verzocht werd een opgave te verstrekken der kosten van gemeentelijke exploitatie in plaat sen ongeveer gelijk aan Amersfoort. In verband met deze virzoeken werd geen conclusie genomen maar werd de vergadering verdaagd tot de antwoorden daarop zullen zyn inge komen. z'n vervoeging en Verbuiging, aan z'n spelling Men ondermijnt de grond onder zjjn voeten en hangt hem dan by zyn haren aan een kollektie regels op. Is het wonder dat de stumpei zich niet vrij kan bewegen Men was zo aardig op weg hier en daar die verkeerde richting te ver laten, daar komt een Regerings besluit: „In de verkeerde richting zullen de scholen blijven." En dat terwijl nagenoeg alle verenigingen van L-, M. en Gymnasiaal Onderwijs zich vóór de betere richting, die overeen stemt met de hedendaagsche taalweten schap, hebben verklaard. Was de na- tuurlike ontwikkeling van de nieuwe richting niet met geweld belemmerd ge worden doordeRegeeriug, hoeveel snel ler zou dan bij het onderwijs meer werk gemaakt zyn van goed spreken door de leerlingen. Nu moet dit achterstaan bij zogenaamd zuiver, maar inderdaad onnatuurlik schrijven, omdat de Re- geeringspelling, een waar knekelhuis, in stryd is met ons hedendaags taal eigen. En hoe is de Regering er toe gekomen? Door de kortzichtigheid van enige invloedrijke personen, ook uit het schooltoezicht, die, onbekend met de taalwetenschap en met de gemak- kelik te begrypen en te ^onthouden regels van de Vereenvoudigde Schrijf. taal, het dode onderscheid tussen M. en V. woordgeslacht als levend willen behandelen. Zij hebben op school ge leerd te schrijven: „Ik heb mijnen schoon broeder opgezocht, die bij den grooten tuin uws neefs door eenen valschen hond gebeten is," en zo moet het blijven. Bij de spelling van d.V. en t.W. helpt een goede uitspraak weinig bij '1 schrijven, omdat hierbij de dode taalvormen van geslacht en naamval vereist worden lettertekens te schrij ven zyn, die geen spraakklank ver tegenwoordigen in open lettergrepen oo en o, ee en e dezelfde klank voor stellen, en er tal van spraakkunstige regels met uitzonderingen nodig zjjn om te weten of het enkele of dubbele letterteken gesehreven moet worden. Met al dat nodeloos, tijdrovend gedoe heeft de Vereenvoudigde Schrijftaal niet te maken. In de Opstellen leest men„Waar een spraakkunst toe dient, schynt velen ook minder duidelik te zyn. De grammatika van onze moedertaal be hoort ons niet zozeer voor te schrijven dat wy de taal zo en zo moeten ge bruiken, als wel er ons van bewust te doen worden hoe wij het doen. „Waaruit volgt, dat grammatikale kennis voor de praktijk van spreken en schrijven eigenlik overbodigik mag niet schrijven is, maar dan tod moest zijn. „Wij bezigen onze taal mondelik ei schriftelik. Wie goed spreekt, moes maar hebben op te schrijven wat b: zeggen zou, om goed te schrijven. Dal zou het taalonderwijs zich voorname lik op het goed spreken richten, e: de spraakkunst, voor zoover men di op lagere en middelbare scholen zo: blijven onderwijzen, niets te makel hebben met een apparte schrijftaal „Maar zo is het helaas niet. „W(j hebben een spreektaal di? maar door enkelen geschreven wordt en een schrijftaal die niemand spreekt En met die schrijftaal houdt de gram matika zich bezig," Hoe de spreektaal verwaarloosd word kan men leren uit de Ned. Spraak) van Cozijnte Winkel: „De spraak' kunst dient om de schrijftaal zoved mogelijk te leren begrypen en ge bruiken." 't Is droevig. A. M. K. Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1908 | | pagina 2