DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN No. 268. DINSDAG 15 DECEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDEB". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BUITENLAND. FEUJLLETON. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur B. G. BIJHENS. Aboimementsprljs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post. id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BBEEDESTBAAT 18. Telefoon Intern. 62. Prijs der Advertöntlën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tnt plaatsing van ativertcntiën cd reclames van bnitcn liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Pinnen- en Bnitcniandseh Advertentiebureau D. ALTA, Warmoesstraat 76—78 te Amatordaa, Zij, die zich tegen I JANUARI op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE TOESTAND IN DEN BALKAN. De berichten en telegrammen die op een belangrijke ontspanning wijzen in de verhouding tusschen Oostenrijk eenerzjjds en Rusland metdeBalkan- Staten anderzijds, houden aan. Uit de jongste Reuter-dépêches is duidelijk te zien, dat het de Donau- monarchie is, die hier heeft toege geven. Men weet, dat de Oostenrijksche Regeering geSischt had, dat eerst de boycot der Oostenrijksche goederen moest worden opgeheven voordat de onderhandelingen over Bosnië zouden worden voortgezet. En zelfs werd ge dreigd, dat indien aan den boycot geen einde kwam, de Oostenrijksche gezant Constantinopel zou verlaten. Noch het een noch het ander is ge schied. Nu was de eisch, dat de Porteeen einde moest maken aan den boycot in den grond der zaak onzinnig. Geen enkele Regeering kan haar onderdanen dwingen, om tegen hun zin te koopen bij bepaalde firma's of om te gaan arbeiden bij bepaalde werkgevers. Het eenige wat de Porte kon doen was, dat zij diegenen onder de haven- en dokwerkers die tot haar eigen ambte naren behoorden kon gelasten om niet mede te doen aan den boycot der Oostenrijksche schepen. Reeds eenigen tijd geleden heeft de Porte doen weten, dat zij haar ambtenaren in dien zin instructies had gezonden. De Oostenrijksche Regeering scheen deze verklaring echter niet voldoende te vinden. Ten minste haar vertoogen en dreigementen werd herhaald. Dat zü thans op eenmaal wèl ge noegen neemt met eenzelfde verklaring van de Porte, wijst dus op een wijzi ging van haar tot dusver ingenomen standpunt. De vraag, wat de oorzaak dezer plotselinge verandering is, wordt nog altijd druk besproken. (naar het engelsch.) 80 Het is onmogelijk mevrouw. De orders van Anthony waren ze ker heel beslist geweest, want het volgeDd oogenblik was de deur zijner kamer weer dicht en op slot. Zij stond eenige minuten in de gang, terwijl een rampzalig gevoel van hulpeloosheid haar bekroop. Haar geheele leven had zij iedereen .die tot haar in betrekking stond ge- tyranniseerd, lang geleden haar broe der Peter, later haar echtgenoot, en tot voor heel kort Christal en Laura. Maar nu was haar eigen tijd geko men al was 't laat, zjj zou nu toch moeten oogsten, wat zij gezaaid had. Plotseling werd haar drift weer opgewekt door een palfrenier, die in een hoekje van de hal stond te grin niken. Hij was een verheugd toe schouwer van haar vernedering ge weest zij werd door drift meege sleept. Die onbeschaamdheid zul je mij betaald zetten riep zij. O neen, niet hoor I riep de bengel, Thans vinden wij in een paar groote en meestal goed ingelichte Duitsche bladen een verklaring. Niet van uit Engeland, doch van uit Frankrijk zou aandrang zijn uitgegaan, waarvoor de Oostenrijksche Regeering ten slotte gezwicht is. Maar tegelijkertijd zou de Fransche Regeering ook te Peters burg en te Londen al het mogelijke hebben gedaan om de vijandige hou ding tegenover Oostenrijk te doen ein digen. Frankrijk zou ondubbelzinnig heb ben te kennen gegeven, dat het geen oorlog wilde zien uitbreken om de Balkanquaestie. Dit gevoegd bij de houdiDg van de Duitsche Regeering die, zooals Biilow in den Rijksdag verklaarde, onwrikbaar aan de zijde van haar Oostenrykscben bondgenoot bleef staan, zou dan het verzet van Rusland hebben gebroken, en tevens het standpunt der Oostenrijksche Re geering ten opzichte van de Porte hebben gewijzigd. Zoo zou dan de vredelievende hou ding van de Fransche Regeering heb ben belet, dat de entente tusschen Rusland, Engeland en Frankrijk, zich in zake de Balkanquaestie had .omge zet in eeu nieuwe triple alliantie, die tegen de oude triple alliantie of liever tegen Duitschland en Oosten rijk front zou hebben gemaakt. Het hieruit ontstaande ooriogsge- gevaar is dus bezworen door Fran krijk, dat zou groote economische be langen op den Balkan evenmin als Duitschland door een gewapend con flict op het spel wilde hebben gezet. DUITSCHLAND De Rheinisch Westphalische Ztg., het orgaan der Pruisische groot-in- dustrieeleu heeft vernomen, dat er onderhandelingen gaande zijnde tot verkoop van de beide Keizerlijke ka- steelen Benrath en Jagerhof bjj Düs- seldorf. Opmerkelijk is de heftige toon, waarop genoemd blad dit bericht van commentaar voorziet. „De Kroon verkoopt deze histo- storische kasteelen, omdat zij geldge brek heeft. De „artistieke politiek" des Keizers heeft tot dusverremil- lioenen verslonden (het Keizerlijk paleis op Corfoe, de ongelukkige behendig buiten haar bereik springend. Wij behooren niet meer bij li, dat zal ik u zeggen I Wy zijn nu de bedien den van Mr. Egerton, en krijgen onze orders van hem, niet van u. U kan mij de ooren niet meer wasschen hij heeft ons allen over een maand den dienst opgezegd vanmorgen, en u zal spoedig zonder dienstboden zyn. Hy huppelde weg, een deur achter zich dichttrekkend, en Mrs. Egerton ging naar haar eigen kamer terug. Daar stond Laura met een brief in de hand. Terwijl u stond te schelden voor de deur van Anthony's kamer en stond te redetwisten met de dienst boden, zei ze scherp, lag dit op u te wachten. Mrs. Egerton herkende het hand schrift van Anthony. Lees het voor. Laura, zei ze met bevende stem. Ik kan niet! Zij liet zich op den dichtsbijzynden stoel vallen, zenuwachtiger dan zy zich herinnerde ooit geweest te zyn. Laura las op zakelyken toon voor „Ik ben bereid u gedurende uw le ven honderdvijftig pond per jaar te geven. Deze som zal u door den fa milienotaris worden uitbetaald op de wijze, die u het beste dunkt. Mijn be trekking tot u houdt met deze mede- deeling op. Ik moet u verzoeken binnen Siegesallee te Berlijn en tal van ka steelen, die tegen het advies van zaak - kundigen in zijn gereconstrueerd). Dftarom moeten twee der fraaiste 18e-eeuwsche bouwwerken aan den Ryn worden opgeofferd. Zeker men begrypt, dat de Keizerlijke schatkist uitgeput is ten gevolge der nieuwe kasteelaankoopen en bovenal door de voortdurende reizen, zoodat men an dere hulpbronnen moet zoeken. Maar voor het nationale gevoel zou het niet zoo pijnlijk zyn, indien de Keizer zyn genoegens in Duitschland zelf en niet by de trouwelooze Grieken (I) zocht. Een verblijf van eenige weken in hun midden, kan slechts de verwijdering tusschen het volk en den Keizer doen toenemen." HONGARIJE. In de couloirs van het Hongaarsche Parlement moet de Minister van Bin- nenl. Zaken, graaf Andrassy, verklaard hebben, dat hy tegen de stichting van een afzonderlijke Bank voor Honga rije is. Wanneer de onafhankelijkheids- partij dit eisehte, dan moest die partij die de meerderheid in het Parlement heeft, het bewind maar in handen nemen. In goed iDgelichte kringen te Boedapest gelooft men, dat Andrassy, die door zijn uiterst drukke bezighe den, eenigszins overspannen is, meer heeft gezegd, dan by kan verant woorden en dat de Regeering waar schijnlijk in deze quaestie nog wel een oplossing zal weten te vinden, die alle partyen bevredigt. SERVIË. Naar uit Belgrado wordt bericht, zal de Servische afgevaardigde kapi tein Misitsj onthullingen doen over knoeierijen by de aanwending der door de Skoeptsjina toegestane oor- logscredieten. Tal van hooge militairen en ambtenaren zouden ernstig gecom promitteerd zyn. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld, dat men daar een Ministerieele crisis verwacht. Van verschillende zijden worden po gingen aangewend om de klove in de party der regeneradores te doen ver dwijnen. Vasconcellos heeft nl. aan zijn politieke vriendon het program een week te verhuizen. ANTHONY EGERTON." Honderdvijftig pond per jaarl hijgde Laura, terwijl de brief uit haar handen viel. En binnen een week moeten wij hier vandaan zijn I HOOFDSTUK XXVI. Op den dag, dat Violet van Elm- wood vertrok, liep Hubert Wickhara langzaam naar zyn huis terug, toen hij een vrouw zag naderen langs het pad, dat naar de hoofdpoort liep. Zij liep met een zenuwachtige haast die aan opgewondenheid of vermoeidheid kon worden toegeschreven. De gestalte scheen hem bekend voor te komen, en hij wachtte. Toen zij dat zag, verhaastte zij haar schreden en sloeg de dichte sluier weg die haar gelaat had verborgen, en toen zag hy dat het Violet Eger ton was. Zy zag er zoo wanhopig uit en haar oogen stonden zoo woest, dat hy een oogenblik vreesde, dat zy haar verstand verloren had. Haar stap was zoo onvast, dat hy onwillekeurig zyn hand uitstrekte om haar te steunen. Zy greep die hand met beide de hare. Mag ik hier bljjven? U zal mij toch niet wegzenden vroeg zij. zyner party uiteengezet. In den grond der zaak is dit volkomen hetzelfde als destijds Franco's program. Er is slechts een vormverschil. Alle vroegere aanhangers van Fran co (de Franquisten) hebbbn zich nu by Vasconcellos aangesloten. GROOT-BRITANNIË. Het wetsontwerp betreffendo den achturigen werkdag voor mijnwerkers is heden door het Lagerhuis met 264 tegen 89 stemmen in derde lezing aangenomen. Nederland en Venezuela. De vijandelijkheden zyn begonnen. Althans, wanneer men een vloot- demonstratie, met alles wat daaraan verbonden is, als vijandelijkheden wil beschouwen. Vriendelijkheden zijn 't zeker niet, maar men moet wel het onderscheid weten tusschen een oor log en een blokkade van oorlogsschepen. By een blokkade behoeft geen drop pel bloed te vloeien, terwijl men bij een oorlog de slachtoffers minstens bij duizenden moet tellen. Wat is een blokkade Venezuela de republiek in de onmiddellijke nabijheid van onze West- Indische koloniën gelegen, en waarmee we de bekende staatkundige moeilijk heden hebben moet voor vior vijfde van den buitenlandschen handel leven. Deze handel moet voor 99/100 over de zee geschieden, zoodat het land niet meer getroffen kan worden dan door eene bemoeilijking of totale ver hindering van den handel. Vooral in deze maanden, nu de koffie uitgevoerd moet worden, heeft de handel voor Venezuela een buitengewone beteeke- nis. Nu kan Nederland met zijn drie thans [aanwezige oorlogsschepen en de twee andere bodems, die reeds onderweg zijn de havens van Vene zuela afsluiten, zoodat de uitvoer der handelsartikelen onmogelijk is. Dan heeft Venezuela geen handel en lijdt daardoor onnoemelijk schade. Zoo zou Venezuela gedwongen kun nen worden om veel toeschietelijker tegenover Nederland te zyn en onze eischen in te willigen. O, er is geen ander toevluchts oord voor mij in de heole, wijde we reldVader, moeder, echtgenoot, ik heb alles verloren I Nu kom ik bij een vreemdeling om te vragen of hij my wil opnemen 1 U kan altijd terecht in het huis van een oom, antwoordde hy bedaard. U hebt het recht hier te zijn. Hij ondersteunde haar wankelende schreden en het huis binnentredende, bracht hij haar naar haar eigen ka mer, waar by haar op een sofa neer- Ik zal u de huishoudster zen den, zei hy, en er zal iemand naar uw zuster gezonden worden. Over twee of drie uur kan zij bij u zijn. Laat mij niet alleen! zei Violet weer opstaande en hem angstig aan kijkend. Ten minste, niet tot Nancy hier is I Ik kan niet langer alleen zijn I Blijf hier en laat mij met u spreken. Ik zal blyven, antwoordde hy, hevig aangedaan by die smeekbede. Maar u moet precies doen, wat ik u zeg. Niemand behalve ik zal u zien totdat uw zuster komt dat beloof ik u. Ga nu in de kamer hiernaast, terwijl ik orders geef, dat u iets te eten kan krijgen. Als u wat sterker is, dan kan u mij vertellen wat u wenscht, maar niet voor dien tijd. Zijn besliste wijze van optredeQ Zoo ver zijn we echter nog nietl Op dit oogenblik hebben onze oor logsschepen nog niet de bevoegdheid, om schepen, niet behoorende tot den dienst der Venezolaansche oorlogs vloot of politie, doch alleen handel drijvende op Venezuela aan te houden. Onze schepen zijn dan ook daartoe nog niet overgegaan. Wel heeft, zoo als men weet, de „Gelderland" Zater dagmiddag het Venezolaansche kust vaartuig „Alix" nabij Puerto Cabello, bemachtigd. Omtrent deze inbeslagneming heeft de gouverneur van Curasao volgens Reuter verklaard: „Het inbeslagnemen van de Alix moet niet beschouwd worden als een onvriendschappelijke daad tegen de Venezolanen, maar slechts als een represaille maatregel tegen Castro's regeering. Dergelijke inbeslagnemingen verhin deren Venezuela troepen en ammu nitie naar de verschillende verkeers- havens over te brengen." Deze Nota is door de Nederlandsche Regeering door middel van den Duit- schen gezant te Caracas aan het Venezolaansche Gouvernement ter kennis gebracht. Het bericht in onze Staatscourant omtrent het gebeurde met de „Alix" luidt als volgt „Door Harer Majesteits pantserdek- schip Gelderland is op 12 dezer in open zee, naby Puerto Cabello, de Venezolaansche kustwachter Alix ge nomen, waarvan de bemanning ter stond is geland. Het vaartuig zelf is den 14den dezer te Willemstad op Curagao in bewaring genomeu, terwijl aan de Venezolaansche regeering de kennisgeving is verzonden, dat deze maatregel niet gericht is tegen het Venezolaansche volk, doch tegen het persoonlijk bestuur van president Castro, en dat de Nederlandsche re geering daartoe is overgegaan, om zich te vrijwaren tegen herhaling van molestatie van schepen onder Neder landsche vlag, als gedurende de laatste jaren herhaaldelijk zijn voorgekomen en ten opzichte waarvan president Castro geenerlei toezegging voor de toekomst heeft willen doen." miste haar uitwerking niet. iets van te zelf beheersching, waarin zij zich tijdens haar huwelijksleven geoefend had, keerde terug. Zij ge hoorzaamde hem en ging naar do andere kamer. Toen zy terugkeerde was i. ij daar nog, en bracht haar by de tafel, waarop allerlei verfrisschingen waren neergezet, en vriendelijk maar beslist maande hij haar aan te eten en te drinken. Het was het eerste voedsel, dat zij dien dag kreeg, en zij begon in te zien, hoe zeer zy er behoefte aan had. Wenscht u nog met my te spre ken vroeg hy, toen zij haar maal geëindigd had, en was gaan zitten op de sofa, die hij naderbij getrokken had. Misschien is het beter, dat som mige diDgen maar onuitgenproken blyven. Denk vooral na, voordat gij beslist. Ik heb nagedacht, antwoordde zij. Wat had ik anders te doen dan denken, denken, denken, totdat mijK hersenen pijn schenen te doen Neen, neen wees niet bang 1 Ik zal heel kalm zijn die zenuwachtigheid is nu voorbij. Ik ben geen echtgenoote meer ik heb vandaag mijn man verlateD. Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1