DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. JNo. 271. VRIJDAG 18 DECEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. FEU JLLËTON Een Verborgen Erfenis BUITENLAND. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Advertèntiën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing tan adverteptiën cd reclames tan bniten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buiteulandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78 te Amsterdam. Zij, die zich tegen I JANUARI op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. EEN ARBEIDSBEURS? Het is ruim een jaar geleden, dat we iQ dit blad een artikel schreven over eene gemeentelijke arbeidsbeurs, in welk artikel wij de werking van zulk een beurs verklaarden. Wij waren destijds van meening, dat zulk een beurs ook hier nuttig zou kunnen werken. Sedert zijn we echter van meening veranderd en nu we uit het verslag der jongste ver gadering van „Handel en Nijverheid" hebben gezien, dat deze vereeniging het plan tot oprichting van een eigen beurs nog eens wil overwegen, meenen wij haar te moeten waarschuwen verwacht van dat plan niet te veel. Immers nader onderzoek heeft ons doen blijken, dat 1°. het Gemeente bestuur het bijzonder nut van een der gelijke inrichting voor deze gemeente niet inziet; 2°. dat tal van aannemers een arbeidsbeurs niet noodig achten 3°. dat de arbeiders volstrekt niet hunkeren naar deze instelling. Algemeen is men van oordeel, dat iedereen in Amersfoort, die er belang bij heeft, terstond wel weet waar eene vacature is en ieder aannemer wel weet wat hij heeft aan dengene, die zich komt aanmelden. Vermoedelijk zouden dan ook bij het bestaan van een arbeidsbeurs, ook van een onderlinge, zeer weinigen van hare tusschenkomst gebruik maken. En daarvoor is de inrichting te duur. Want de goede werking van een arbeidsbeurs staat en valt met den directeur. De directeur moet een uiterst geschikt man zijn en het trac- tement, dat hem zou moeten worden (NAAR HET ENQE1SCH.) 83 uitgekeerd, zou veel te hoog worden met het oog op de weinige inkomsten van de beurs. Is de directeur geen eminent man, dan daalt de beurs al heel spoedig tot rang en aanzien van een gewoon be steed-kantoor. En dat zal toch wel niet de bedoe ling zijn. Nog eens, wij onderschatten geens zins het groote nut van een arbeids beurs, vooral als controle bij verzeke ring tegen werkloosheid, maar Amers foort is ons gebleken daarvoor nog niet groot genoeg te zyn. HET TURKSCHE PARLEMENT. De Sultan heeft zich heden per rijtuig naar het Parlement begeven, in gezelschap van Kiamil-pacha en van Bouran-ed-din, en omstuwd door cavelerie-escorten. De Keizerlijke prin sen volgden in de' andere rijtuigen. De Sultan werd zeer toegejuicht. De troonrede, die werd voorgelezen door den secretaris des Sultans, be vestigt den groot-vizier en de minis ters in' hunne functies en kondigt verschillende wetsontwerpen aan, met name dat ter verbetering der finan ciën. In die rede wordt verder uiteen gezet, dat de ongunstige toestanden in het land vroeger de schorsing van de grondwet hebben noodzakelijk gemaakt. Dank zij echter de uitbrei ding van het onderwijs en de alge- meene verbetering van den toestand is het thans mogelijk de grondwet te herstellen. De vorst van Bulgarije, gouverneur-generaal van Oostelyk- Roemelië, heeft de trouw opgezegd en de onafhankelijkheid van Bulgarije af gekondigd. Oostenrijk-Hongarije, waar aan het verdrag van Berlijn het voor- loopige bestuur over Bosnië en Her- zegowina had toevertrouwd, heeft deze provinciën ingelijfd. De Sultan drukt zjjn hoop uit, dat met medewerking van de groote mogendheden een gun stige oplossing aan deze geschillen zal worden gegeven. haar man te verlaten dan kan dat niet weer in orde komen. Laat die hoop toch varen I Toen ik Anthony verliet, verliet ik hem voor altijd 1 Hier werd haar gesprek gestoord door een tikken aan de deur en toen Nancy open deed, stond de huishoud ster voor haar. Mr. Wickham is bij Miss Eger- ton geweest, zei ze fluisterend, Nancy wenkend buiten de kamer te komen staan, en heeft haar verteld, dat de vrouw van haar broer gekomen is, om haar op te zoeken. Het is haast niet te gelooven. Miss Malincourt het arme ding vraagt naar haar. Is Mrs. Egerton te vermoeid om naar haar toe te gaan? Mr. Wickham zei mij, dat ik er eerst met u over moest spreken 1 Die ziekte heeft haar gemoed verzacht, en het verheugt haar, dat er iemand naar haar zai komen kijken. Dank u en bedank Mr. Wick ham ook I zei Nancy opgewekt. Mijn zuster zal dadelijk bij haar komen. Wat doet het mij goed zulke berichten van mijn nicht te hooren I Ik zal mijn zuster brengen tot voor de deur van de kamer van Miss Egerton en haar verder alleen laten gaan. Ik zal niet gaan voordat zij naar mij vraagt, maar dat zal nu wel gauw gebeuren. Het was een uitstekend middel om Violet weer geestkracht te geven; ge- Ten slotte wordt de hoop uitge drukt, dat iedereen zal werken voor het heil en den voorspoed van het Rijk. CHINA. Volgens berichten uit Peking, die men te Londen ontving, is het treurig gesteld met China's financiën en op het welslagen van een leening is dan alleen kans, als den geldleeners con trole over het besteden van de ge leende gelden wordt toegepast. De treurige toestaod is voorname lijk te wijten aan het dalen van den zilverprys, het verminderen van de ontvangsten uit in- en uitvoerrechten en de overmatige speculatiën der Chineesche kooplieden, die vele bank roeten tengevolge hadden. Volgens een opgaaf van het consulaire korps te Peking bedragen de activa der Chineesche kooplieden te Tientsin 12 millioen gulden, terwijl zij 24 miilioen schuldig zijn, voornamenlyk aan Ja panners en Duitschers. Het diplomatenkorps zond een schrijven aan de Chineesche regeering, waarin wordt aangedrongen op ver betering van den verwarden toestand in het muntwezen en verbod van uit gifte van papieren geld door kleine banken die geen behoorlijke geld- resreve bezitten. Ook het aanleggen van de spoor wegen wordt door geldgebrek zeer belemmerd. RUSLAND. Als men er nog aan mocht twijfe len of Rusland een barbaarsche staat is, leze men het volgend lijstje. Van 14 October tot 14 November zijn in Rusland 210 doodvonnissen uitgesproken nl. 53 te Jekaterinoslaf, 20 te Elizabethgrad, 20 te Kieff en 15 te Warschau. 82 dezer doodvonnissen werden voltrokken. In de laatste elf maanden zijn in geheel Rusland 1691 doodvonnissen uitgesproken, waarvan 663 zijn vol trokken. PERZIË. Het corps diplomatique te Teheran heeft Dinsdag 11. een bespreking ge houden over de gebrekkige admini stratie van de Perzische Posterijen. Daar deze in den lande de algemeene ontevredenheid heeft opgewekt, be sloot het corps diplomatique het ont slag aan te vragen van den tegen- woordigen directeur der Posterijen. willig stemde zij er in toe Christal te bezoeken. Nancy verliet haar bij de deur en stil ging zij naar binnen. Het zieke meisje was alleen, en haar groote holle oogen hadden een andere uitdrukking gekregen, toen zij ze op haar bezoekster richtte. Met haar magere hand wees zij op een stoel naast haar bed. Dus jij hebt Elmwood ook den rug toegedraaid. Nu weet je iets van hetgeen ik heb moeten verdragen. Ga zitten, als je lust hebt, wat te blijven en wees niet bang, dat ik je zal wegzenden. Dat alles is nu voor bij voor jou zoowel als voor mijlaten wjj bij elkaar blijven ten minste als je mij niet bent gaan haten. Ik haat je niet, arme Christal, zei Violetverblind door plotseling opgekomen tranen, terwijl zij zich bukte en haar een kus gaf. Eerder zou ik er toe komen je lief te hebben. Laten wij bij elkaar blijven, jij en ik I O, ja, nu begrijp ik alles I HOOFDSTUK XXVII. Ivan Malincourt zat op zijn bureau te schrijven. Een rimpel boven den neus ontsierde zijn aangezicht, en van tijd tot tijd hield hij even op en keek ongeduldig naar de deur, die eindelijk door zijn factotum, Payne, TWEEDE KAMER. Gisteren werd voortgegaan met de behandeling van de Waterstaatsbe- grooting. De Minister oordeelde tegenover de heeren Smeenge en Pastoors de positie der bureelambtenaren van Waterstaat thans voldoende geregeld. Vervolgens werd in velerlei opzichten lotsverbe tering voor Waterstaatsbeambten en kanaalarbeiders bepleit door de heeren Smeenge, Pastoors eD Ter Laan. De Minister oordeelde, dat voor deze personen in 't algemeen gedaan is wat naar billijkheid verlangd kan worden. Voor gratis geneeskundige behandeling is geen reden. Wel wilde de minister overwegen verhooging van het aanvangstrakte- ment en onderzoeken of de dienst- en wachttijden te lang zijn. Hierna lichtte de heer Van Nispen (Rheden) een amendement toe, strek kende om op de begrooting een me- moriepost te brengen voor onderzoek naar den aanleg van een vluchthaven over een gedeelte van dsn ouden Rijnmond en verhooging van een an der deel van den Speykschen overlaat tot 15 meter, met het aanbrengen van sluizen daarin. Spieker betoogde het nut van eventueele dichtlegging van den ouden Rijnmond voor land bouw, steenindustrie en scheepvaart. De heer Smeenge bepleitte den aanleg van een vluchthaven, vooral ook in 't belang der schipperij. De Minister betoogde dat het Neder- landsche rivierbelang zich voorhands verzet tegen de gewenschte werken eerst als de ervaring met sluiting der Heerewaardsche Overlaten is opgedaan kan de zaak van den Ouden Rijnmond ernstig worden ter hand genomen. Het geopend werd. Het armoedig uiterlijk van dezen man en de moeite, die hij deed om dat te verbergen waren meer in 't oogvallend dan ooit. Zijn gelaat had een scherpe, hongerige uitdrukking als van iemand, die gebrek aan het allernoodigste heeft, zijn jas was ver sleten, zijn schoenen afgedragen. Behalve dat hy een vrouw bezat, die zoo dom was om ziek te worden toen er geen geld was voor extra uitgaven, had hij het ongeluk belache lijk veel van haar te houden, en lie ver zelf honger te lijden, dan dat hij haar niet de noodige zorg en medi cijnen zou kunnen verschaffen. Maar ai deed hij het ook met vreugde, hij moest er toch de gevol gen van ondervinden. Hjj zag er zeer verlegen uit, toen hij dien dag het kantoor van Mr. Malincourt binnen kwam. Nu? zei Ivan, zich omkeerend en hem aankijkend, wat heb je ge vonden Er zijn maanden voorbij gegaan sinds ik je mijn orders gaf omtrent dien Smith of Lambert en je hebt tot nu toe nog niets gedaan. Zonder getuigen zul je waarschijnlijk moeite hebben een andere betrekking te vinden kerel en, heusch, als jij niets voor je geld uitvoert, dan zal ik toch moeten zien een beteren as sistent te krijgen. instellen van een onderzoek op dit oogen blik is doelloos. De heer van Nispen trok zijn amende ment in. De heer van Dedem, hoewel ver heugd over 's ministers plan tot ver betering van den Gelderschen IJssel drong er echter op aan om dit plan niet in 14 jaren maar in 5 6 jaren geheel uit te voeren. De Minister antwoordde dat hij den aanvang der uitvoering van het plan zooveel mogelijk zal bespoedigen, maar hij kan niet toezeggen om jaarlijks meer dan 2 ton te laten verwerken. Aan den heer Lieftink verzekerde de minister zeer gaarne te zullen mode- werken tot verbetering der brug bij Doesburg, mits gemeente en provincie bijdragen. NEDERLAND EN VENEZUELA. Reuter seint uit Londen Volgens een telegram van heden uit Washington, opgenomen in de avondbladen, heeft de gezant van Co- lumbië aldaar bericht ontvangen, dat Venezuela Nederland den oorlog heeft verklaard in verband met de inbeslag neming der Venezolaansche regeerings- vaartuigen. Reuter seint uit Willemstad Brieven van Maracaibo melden, dat een groote menigte deel heeft ge nomen aan de tegen Nederland ge richte betooging, aldaar 14 dezer ge houden. De beweging werd geleid door leden van den gemeenteraad. Alle Duitsche winkels in Maracaibo zijn gesloten. De Lokal Anzeiger ontvangt een particulier telegram uit New-York dat de Nederlanders een derde schip dat aan de Venezolaansche kust wacht dienst uitoefende, genomen hebben. Het is nog niet zeker, of dit schip de Margarita is, die de Gelderland zou trachten in beslag te nemen. Uit een telegram uit New-York aan de Këlnische Zeitung over de onlus ten te Caracas blijkt nog, dat Maan dag alleen goed en geld van Venezo- lanen gestolen zijn. Maandagavond zijn tal van menschen in hechtenis Ik heb den man gevonden. Hier is zijn adres. Hij legde een stukje papier op tafel en nadat zijn chef het gelezen had, bleef hü in gedachten verdiept zitten. Het was bijna sluitingstijd op het bureau en even later stond Ivan op. Ik ga uit en kom vanavond niet weer terug, zei hij achteloos tot Payne. Het is niet noodig, te wachten Ik sluit het kantoor, vóór dat ik weg ga. De man stond op met die onveran derlijke uitdrukking op zijn gelaat, die hom eigen was en hü begon zyn papieren op te bergen. Ivan sloeg hem met kwalyk verbor gen ongeduld gade Kun jy je niet wat haasten riep hij uit. Moet je hier den heelen dag blijven staan Je kunt dat alles mor gen wel opbergen. Laat het nu maar, zooals het is. Payne gehoorzaamde en Ivan keek hem de deur uit, die hy met een bons dichtsloeg. Even later verliet hy ook het huis. Wordt vervolgd

De Eemlander | 1908 | | pagina 1