DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. JNo. 275. WOENSDAG 23 DECEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Veanootsehap „DB EEMLANDE8". Veiesehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. STADSNIEUWS. EEMLANÜER Hoofdredacteur R. Gr. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtlën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing ran adrertentiën en reclames tan liniten liet kanton Amersfoort in dij blad is „nitslnitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bnitenlandsch Advertenticbnrean D. 1'. ALTA, Warmoesstraat 76—78 te Amsterdam. Zij, die zich tegen I JANUARI op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE CRISIS IN DEN BALKAN. Het gevaar voor gewelddadigheden in de Balkanstaten is nog geenszins verdwenen als waar is, wat verschil lende bladen melden. Uit Cettinje wordt aan het Berliner Tageblatt geseind, dat Oostenrijk voort gaat in Herzegowina troepen en krijgs- materiaal te concentreeren. Zaterdag 11. zijn te Bilek zestien compagnieën in fanterie en artillerie aangekomen. In de districten Trebinje en Bilek, heeft het legerbestuur beslag laten leggen op alle bruikbare paarden. De berg Kosmatsj is met berggescbut in staat van verdediging gebracht. In de ka zernen van het district Krivorsjie liggen groote voorraden munitie op gehoopt en alle scholen zijn in kazernen herschapen. Binnen enkele dagen wor den in Krivorsjie 8000 man troepen verwacht. Het heet, dat dan de ge- heele Montenegrynsche grens bezet zal worden. Ook houdt de boycotbeweging van Oostenrijksche waren in Turkije nog steeds onverminderd aan; te Saloniki neemt zij zelf band over band toe, terwijl de plaatselijke autoriteiten volkomen machteloos tegen deze spon tane volksuiting staan. De leiders van den boycot daar ter stede trachten de bevolking er toe te brengen het ontschepen van de vol gende post te verhinderen en de post- zendingen voor do verschillende con suls eenvoudig te openeu. Men vreest voor ernstige botsingen. GROOT BR1TANNIË. Minister Lloyd George heeft te Liverpool een rede gehouden, waarin hij het ook heeft gehad over de houding van het Hoogerhuis, wat be treft het verwerpen van liberale wets ontwerpen. Lloyd George zeide, dat (naar het engelsch.) 87 Dat kan ik niet. Als hij er achter komt, dat ik iets met u te maken heb gehad, dan is voor mij alles uit. Roep gauw een rijtuig aan, en het zal niet lang duren of je ziet mij daar. Hij knikte en verdween in een zij straat. Lambert deed wat hem gezegd was en even later reed hjj naar het adres, dat hem was opgegeven. Het was een uiterst eenvoudige woning maar alles zag er netjes en fatsoenlijk uit. Even daarna verscheen zijn be vrijder en Lambert keek hem eenigs- zins nieuwsgierig aan. Zijn stem ver ried den gentleman, maar zijn uiter lijk voorkomen stemde daarmede niet overeen als hjj in 't licht stond. Payne begreep dien onderzoekenden blik wel, maar zei niets. Hij was gekomen voorzien van wind sel en pleister en na Lambert's wond verbonden te hebben, hielp hij hem in bed. t En nu, zei hij, heb ik een woordje met je te spreken. Is het noodzake lijk absoluut noodzakelijk dat Miss Wickham weet, waar je op het lord Lansdowno (de leider der conser vatieven in het Hoogerhuis) zich een souvereiniteit had aangematigd, als sedert de dagen van koning Karei den Eerste niemand had opgeëiseht. Spr. liet er op volgen„Wij zijn niet voornemens koning Lansdowne nog lauger te verdragen. Wij gaan zijn troon verbrijzelen. De behoeften des lands hebben het absoluut noodzakelijk gemaakt, dat de strijd worde aange houden met het Hoogerhuis, op het punt van de linancieele vraagstukken betreffende protectionistische voor stellen der conservatieven totbelasting- verhooging." Breedvoerig verdedigde Lloyd George den vrijhandelhij zeide, dat in stede van den broodprijs voor de armen te verhoogen, de liberalen belastingver- hooging wilden, zonder te raken aan eenigen tak van productieve nijver heid. De liberalen wilden iets doen om het land meer in het bezit van het volk te brengen. De hulpbronnen van het platteland waren drooggevroren tengevolge van het oude feudale stelsel. Maar de liberalen wachten het invallen van den dooi als bet voorjaar aanbreekt, en het volk in het bezit zal treden van zijn erfenis. TURKIJE. De man, die op het oogenblik in Turkije het meest te beklagen is, zoo lezen wij in een Duitsch blad, is de minister van de civiele lijst. In vroeger dagen was zijn postje niet erg moei lijk. Alle landerijen die door hun eigenaars verlaten waren uit vrees voor roovers werden door den Sultan genaast en begonnen onder bescher ming der Turksche troepen veel voor deel op te leveren. De boosaardige uitvinding van den modernen staat, belasting geheeten, drukte des Sultans goederen nietgeen belastingambte naar zou het gewaagd hebben een poging te doen, om van de goederen van den Sultan een penning in de staatskas te laten vloeien. Maar nu is alles anders-gewordende Jong- Turken hebben de rekeningen van de laatste jaren eens doorgekeken en zjjn toen tot de slotsom gekomen, dat het bedrag, dat de Sultan aan den staat schuldig is wegens achterstallige be lasting, niet minder dan 200 mihoen oogenblik bent Mijn bedoeling is deze, is het voldoende voor haar plan nen, als je gevonden wordt op den dag van de voorlezing van bet tweede testament Lambert keek ontsteld op. Hoe kent u Miss Wickham vroeg hij. Dat doet er niet toe. Ik ken haar en zou haar gaarne van dienst zijn. Beantwoord mij mijn vraag. Het eenige wat zij noodig] heeft is, dat ik mij tot dien tijd stil houd. Dan raad ik je, dat te doen. Schrijf geen enkele brief en ga niet uit dan na donker, en spreek tegen niemand tot dien tijd. Bericht vooral Miss Wickham niet waar je op het oogeDblik bent. Niet aan Miss Wickham berich ten riep Lambert uit, zich uit zijn liggende houding opheffend. Waarom Omdat de man, waarmee je te maken hebt, heel gevaarlijk is. Hij bewaakt het doen en laten van Miss Wickham en zoodra jij je weer met haar in verbinding stelt, zal hjj weer uitvinden waar je bent. De man werd doodsbleek en zonk weer op zijn kussen terug. Ik zal uw raad ter harte nemen, zei hjj zwakjes. Ik zal mjj stil houden en aan niemand schrijven. Ik zal wel middelen vinden, om je te laten weten, hoe de zaken staan, gulden bedraagt. Daar komt bij, dat de Jong-Turken alles teruggeëischt hebben, wat de Sultan naar hun mee ning zich onrechtmatig toegeëigend heeft. Reden genoeg om den minister der civiele ljjst zwaar bezorgd te ma ken. Zoo is dan in het eenmaal zoo weelderige paleis van Abd-el-Hamid opeens schraalhans keukenmeester ge worden. In plaats van de vroegere Aziatisch-vorstelijke huishouding, heeft men een stelsel van burgerlijke spaar zaamheid ingevoerd, ja zelfs de harem dames moeten zuinig worden Wel is waar zegt de Sultan, dat hij de 200 millioen toch niet kan teruggeven, maar de Jong-Turken vertrouwen den sluwen vorst niet al te bestzij ver moeden, dat hjj vóór de storm opstak, hier of daar ettelijke millioenen heeft opgeborgen, en meenen, dat er in de Bank van Engeland heel wat geld ligt van den Sultan. Zjj dreigen nu met beslag op al wat de Sultan nog heeft. PERZIË. Het Russische blad Rouss, heeft uit Teheran nadere bijzonderheden ont vangen over het ernstige gevecht, dat op 29 Nov. 11. onder de muren van Tabriz tusschen Perzische Regeeriugs- troepen en „revolutionairen," is ge leverd, welk gevecht eindigde met een besliste nederlaag van eerstge noemde, die onder bevel stonden van den gouverneur van Tabriz Aïn-Ed- Daoeleh. De kozakkenbrigade van Lia- koff was bij de Regeeringstroepen in gedeeld. Aïn ed Daoeleh trad aanvallender wijze op. Hij marcheerde uit zjjn kamp dicht bjj Tabriz gelegen op die stad aan en opende een bombardement, waarbij een honderdtal verdedigers van de stad moeten gesneuveld zjjn. Sattar Khan, die in de stad het opperbevel voert, deed daarop een uitval. Met behulp van zijn ruiterij en geschut, werden de Regeerings troepen teruggedreven en ten slotte in de pan gehakt. Tot op 20 werst buiten de stad werden zjj vervolgd. Twaalf kanonnen, mondvoorraden en munitie vielen den overwinnaars in handen. Aan beide zijden moeten te zaraen 2000 man gesneuveld zjjn. Onder de, aan de zijde der „revolu- tionnairen," gesneuvelden, zouden zich zei Payne. Nu moet je rust hebben. Goede-nacht 1 HOOFDSTUK XXVIII. De jonge John Thompson stond voor de deur van den winkel, dien hem bd zijn vader toebehoorde en keek om zich heen. Hjj scheen aandachtig alles gade te slaan, wat er in het stadje gebeurde, maar in werkelijkheid zag hij niets. Hij was in hevige onrust over Christal Egerton. Hjj was nu zeker, dat hij haar beminde, en hij was voortdurend in zenuwachtige span ning over hetgeen hem nu te doen stond tegenover haar. Zijn wanhoop tijdens haar ziekte was opgeheven, door het nieuws, dat zij langzaam herstellende was, maar toen was er eene andere bezorgdheid op gevolgd. Het was zeker, dat zij nooit hel geld van Mr. Malincourt zou vinden, en het scheen even zeker, dat het tweede testament geen geldelijke voor- deelen voor haar zou opleveren. In dat geval zou zjj zonder bescherming alleen in de wereld staan. Hoe hoog hij ook over haar dacht, was hij toch genoodzaakt te bekennen dat zij to taal ongeschikt was zich een weg in de wereld te bannen, en zijn hart werd verscheurd van zorg over haar. Om haar te vragen met hem te trou wen scheen een al te groote aaumati- 67 vrouwen in mannenkleeding heb ben bevonden. Nederland en Venezu ela. Reuter seiut uit Willemstad Het nieuwe bewind van Venezuela herriep het besluit, waarbij de over lading te Willemstad verboden wordt van goederen, bestemd voor Venezo- laansche havens. Dit besluit was de voornaamste factor van de gespannen verhouding tusschen Nederland en Venezuela. De herroeping wordt door goed ingelichte personen alhier beschouwd als feite lijk een bfjleggirig van het geschil tusschen de twee Regeeringen. Vol gens de laatste hier ontvangen be richten van Caracas is het gedaan met Castro's bewind. Reuter seint ons uit Caracas: Dr. Paul, Minister van Buitenland- sche Zaken, gaat 24 Dec. naar Europa met de diplomatieke opdracht alle geschillen met de verschillende Mo gendheden op te losseD. De Venezolaansche Bank seinde aan haar correspondentschappen in Berlijn en Parijs, dat zij het onbeperkte ere- diet, aan Castro bij zijn vertrek naar Europa verstrekt, introk. Reuter seint ons uit Caracas De val van President Castro was Zaterdag een voldongen feit bij de verijdeling van een samenzwering tot vermoording van Gomez. Sedert de betoogingen tegen Castro wisselde deze telegrammen in cijferschrift van Ber lijn met zijn agent in Venezuela. Een bekend rechtsgeleerde diende bij het Hooggerechtehof een klacht in tegen Castro wegens medeplichtigheid aan een moordaanslag en vragende hem in staat van beschuldiging te stellen. Gomez deed verscheidene voorname aanhangers van Castro gevangen nemen, onder wie diens broer, be schuldigd van medeplichtigheid aan een ging en zijn liefde voor haar was zóó groot, dat, als hij een anderen weg gezien had om uit de moeilijkheid te- komen, hij gaarne alles opgeofferd zou hebben om haar te helpen. Om haar te beschermen, haar te behoe den voor de kwellingen en het bittere van het leven, om vrede te brengen in haar geschokt emoed dat scheen hem het hoogste genot toe, dat op aarde zijn deel kon worden. Terwijl hjj daar stond voor den dui zendsten keer al zijn zorgen beden kend, werk zijne attentie getrokken door een rijtuig, dat van den kant van het station kwam, en Btilhield voor het kleine hotel, dat tegenover zijn winkel stond. Twee vrouwen stap ten uit het rijtuig en gingen het huis binnen. Hij herkende in haar Mrs. Egerton en haar dochter Laura, De week die Anthony haar gegeven had, om uit Elmwood weg te gaan, was bijna om, en hij was onverbidde lijk. Als laatste middel waren zij be sloten Violet te bezoeken, die, zooals zij gehoord hadden, op Rvelands was en te trachten haar over te halen om terug te keeren, in welk geval zij hoopten AnthoDy er toe te kunnen krijgen van zijn besluit om het land goed te verkoopeD, af te zien, en zoo noodig vrede te maken tuBschen de beide gezinnen. Er was geen belofte, die Mrs. Eger. moordaanslag op Gomez en andereu en aan een poging om zich van het bewind meester te maken. De commissie, uit de Tweede Kamer in wier handen is gesteld de nota van inlichtingen op twee adressen van C. M. A. Douglas, luitenant kolonel-intendant in de Stelling van Amsterdam ter zake van zijne beoor deeling over 1905 en 1906, stelt voor le. den minister van oorlog dank te zeggen voor de ontvangen inlich tingen 2e. onder toezending van het dossier dezer zaak, genoemden minister in overweging te geven, een commissie te benoemen als bedoeld in 25 van het K. B. van 23 September 1908 (Stbl. no. 300)aan welke commissie zou kunnen worden opgedragen, niet alleen het bezwaarschrift tegen de beoordeeling over 1907 te onderzoeken, maar ook die betreffende de beoor deelingen over 1905 en 1906, aangezien het ongetwijfeld vaststaat, dat de be oordeeling over 1907 uitgebracht, al thans ten deele, berust op de in de beide vorige jaren ingediendo en op de in de archieven van deze jaren aanwezige correspondentie. De commissie is van oordeel, dat de minister daartoe ten volle gerech tigd is, zelfs indien adressant van meening mocht zijn, dat ook de benoe ming van een commissie met moer uitgebreide opdracht niet gewenscht is. Met ingang van 16 Jan. 1909 wordt de klerk der posterijen en tele grafie le klassë C. A. Takken ver plaatst van Amsterdam naar Amers foort. In een gisterenavond gehouden vergadering is de afdeeling van de Ned. vereenigiug tot afschaffing van alcoholhoudende dranken geconstitu eerd. Als bestuursleden werden gekozen de datnes Schurink en Mouthaan en de heeren Idzinga, Mouthaan en Huls- kens. Op Oudejaarsavond te half zeven wordt in het Logegebouw een gods dienstoefening gehouden voor den ton niet bereid was af te leggen. Als Violet en Anthony maat eerst weer vereenigd waren, dan vertrouwde z(j wel in staat te zijn om ongemerkt baar positie als meesteres van. Elm wood te hernemen. Zjj was bereid om Violet dat deel van het huis te geveD, dat zij tot du toe gebruikt bad, en haar toe te staan in naam de meesteres des huizes te zjjn. Zjj verwachtte niet dat Violet zoo ongevoelig zou zijn om op deze verne dering van Anthony's moeder in te gaan, maar het kon toch nooit kwaad om het aan te bieden. Eenmaal tot dat besluit gekomen verwachte Mrs. Egerton heel veel van de gevolgen, en in opgewekt hu meur verliet zij Elmwood. Laura was niet zoo vol hoop. Violet zal niet terugkomen, zoo lang wij op Elmwood zijn, zei ze, en U is allerminst de rechte persooD, om zoo iets in orde te brengen. U zal driftig worden of iets beleedigeDds zeggen. U heeft geen taet, geen fijn gevoel. Juist op het oogenblik, dat Mrs. Egerton deze vriendelijke toespraak moest slikken, hield het rijtuig voor het hotel stil. Haar ongenaakbaar voorkomen vervulde John Thompson met ontzetting. Wordt verooljd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1