WEERBERICHT. Tliermometerstand BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. Kerk- en Schoolnieuws. Ingezonden. ALLERLEI. MARKTBERICHT. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 24 December 1908. Hoogste barometerstand 770.0 m.M. te Breslau laagste 750.0 m.M. te Hupa- randa. Verwachting tot den avond van 25 December 1908. WindMeest matige Z.-O.lyke tot Oostelijke wind. Gesteldheid van de luchtBetrok ken, mogelijk neerslag. Temperatuur Dezelfde Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 m.M. Vorige stand te 12 uur 773 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 41 Laagste hedennacht F. 36 Hedenmiddag 12 uur F. 38 TWEEDE KAMER. Het ministerie is gisteren in de Kamer niet gelukkig geweest. Behalve het reeds vermelde échec, dat de minister Talma heeft geleden, heeft minister Bevers zijn voorstel tot uit breiding der Landsdrukkerij zien vallen. Men wees er op, dat de uitgaaf van f 270,000 voor den aankoop van drie perceelen wel zeer hoog was, dat voor veel minder geld de staat (door aan koop van een tuin) veel meer grond in handen zou krijgen en dat niets 's ministers plannen aanbevelenswaar dig maakte. Met 40 tegen 26 stemmen werd het ontwerp verworpen. Ook minister Heemskerk heeft een nederlaagje geleden, wat betreft de aanvraag voor een nieuw Rykskrank- zinnigen gesticht te Driebergen. Aan genomen werd een amendement Van Asch v. Wijck, dat beoogde het gekozen terrein wat de eigenaren nu ook wel weer wilden houden af te wijzen. De Regeering zal nu met een nieuw voorstel komen. De heuglyketyding. De president en een groot aantal leden der Tweede Kamer van de rechter zijde en van de liberale en vrijzinnig- democratische partijen, hebben kort na de blijde boodschap aan de Volks vertegenwoordiging ten teeken van gelukwensch en belangstelling hun naam gesteld in 't inschrijvingsboek, dat gewoonlijk van wege H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins in het Paleis neergelegd is. Namens de vreemde gezanten, bracht de waar nemende deken van het corps diplo matique, de Belgische gezant, baron Guillaume, langs dien weg de gevoelens van het corps over. De Regeering richtte ook brieven aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal en aan de Hooge Staats lichamen, houdende kennisgeving van het feit der hoopvalle verwachting. Nederland en Venezuela. De Minister van Buitenlandsche Za ken heeft gisterenmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij een tele gram van den gouverneur van Cura sao heeft ontvangen, waarin wordt gezegd, dat na de ontdekking van het complot tegen den vice-president Gomez, een nieuw Ministerie is samen gesteld en eenige vrienden .an Pre sident Castro gevangen zijn genomen. 'en 21n Dec. heeft de fungeerende PonTc'ent Gomez als vriendschaps- Obl. fêiug, in afwachting van nadere mg, door middel van gedelegeer- auu de belastingkantoren gelast, de uitvoering van het decreet van 14 Mei te schorsen, vertrouwende, dat Nederland de maritieme demonstratie in de Venezolaansqhe wateren ook schorst. In afwachting van het herstel van het Venezolaansche Consulaat op Curagao, is de Duitsche Consul ge machtigd uit te klaren. (Men roept bravo). Gistermiddag is vanwege de be trokken Departementen (Marine en Koloniën) aan de commandanten der oorlogsschepen in de Venezolaansche wateren telegraphisch order gegeven de vlootdemonstraties te doen op houden. Reuter seint uit Willemstad De Duitsche consul kreeg van den Venezolaanschen Minister van Buiten landsche Zaken instructies om de schepen met passagiers naar Vene zuela door te zenden en overlading van goederen toe te staan. Dit is in overeenstemming met de herroeping van het bekende decreet. De instructie hield verder in, dat deze maatregel van tijdelyken aard is, daar deze inschikkelijkheid'' onafhankelijk is van de verdere onderhandelingen. A t j e h. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: Er loopt een gerucht, dat Swart, het stelsel-Van Daalen verwerpende, vrijheid wenscht ten aanzien van het in Atjeh te volgen beleid en anders ontheven wil worden van zijn betrek king van civiel en militair gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden. In No. 2 der serie Politiek- Sociale Vlugschriften, uitgave der firma P. Dz. Veen alhier, behandelt Mr. S. Ruyssevelt het onderwerp „Coalitie en Actueele Politiek". Wer den in het vorig nommer „Samengaan met Rome" een drietal bezwaren ge opperd tegen de coalitie, in no. 2 voegt de schrijver er nog een tweetal bij, nl. „Door de coalitie is verkeerde succes-politiek in de hand gewerkt tot schade van het Koninkrijk Gods" en „De actueele politiek is door de coa litie onzuiver geworden." „VOOR DE KUNST." De Vereeniging „Voor de Kunst" te Utrecht exposeert thans schilde rijen en etsen van W. B. Tholen. In de N. R. Ct. lezen we omtrent deze tentoonstelling een zeer waardeerend artikel waaraan we een en ander ont- leenen. De tentoonstelling van Tholen komt de vorige aanvullen waar we o. a. Jacob Maris, De Bock, Gabriel, De Zwart hebben gezien, daar voelen we hier met een hun verwant schilder te doen te hebben al is hfi van dezen verscheiden en vertoont h(j zeer zeker een eigen fysionomie. Hij is een dier schilders voor wie de toon nog meer is dan de kleur, en die in de ver houding der tonen hun grootste schoonheid geven. Zien we de „Kraaien." Dat is een veld in nevel waar kraaien boven vliegen of op neergestreken zijn. Zooals de „mist" 't land omhult en dit met de lucht één maakt, en zooals de kraaien er tegen uitkomen en toch er door om geven zijn, en de gevoeligheid en de eenvoud waarmee dit gegeven is, doet de schilder in z(jn goede kwaliteiten kennen. Eenvoud, gevóeligheid en frischheid, we bewonderen die telken keer. Zoo de frischheid, het spontane in 't stukje genoemd Giethoorn een riviertje, een weg er langs met hoo rnen, waarheen een brug leidt, waar twee menscben te spreken staan. Dat brugje en de twee menschen in hun omgeving, het rustige en toch bewe gende van de boomen en bovenal het water dat men langzaam stroomen ziet over de weerspiegelende kleuren van oevers en lucht, ze geven den indruk van 't spontane, onvoorbe dachte van een directe impressie, terwijl men toch voelt, dat 't om zoo te z(jn neergeschilderd goed overwo gen moet z(jn. Dit is niet altijd zoo, in enkele stukken ontbreekt dat spon tane en is er iets mats in de kleuren zoo in een paar der schilderijen met schepen. Het matte in de kleur valt ook op in het kleurrijke stuk: Vliegeren,omdat men daar onder die blauwe lucht met drijvende wolken, waarbij kleurige kinderfiguurtjes op een groot veld aan 't vlieger-oplaten zijn, feller, tin- telender kleuren verwacht. Maar overigens, wat raak staan en bewegen zich daar die figuurtjes, wat is er leven en beweging in. 't Blijde van kinderen zien we ook en meer ver persoonlijkt inKinderen. Een slank opgeschoten meisje, dat men van de rugzijde ziet, vertelt iets aan een ander in rood jurkje dat haar jubel lachend aankijkt. Vol bekoring is vooial de houding van hoofd en rugje en de armen van 't eerste kind, waar uit men 't heele kindje in haar een voud en haar pleizier om iets pret tigs te vertellen, kan begrijpen. Ook in „Hoepelen" zyn de twee hoepelende meisjes in 't bosch tus- schen de booge stammen met door kijk op lichter struikgewas vol frisch heid en eenheid mot de natuur om haar heen geschilderd. Van toon het mooiste is wel „Hooibergen" zandgrond, waaruit twee boomstammen, hooiberg daartus- schen. Een der mooiste etsjes is een Kerk in aanbouw een kerk in stellage met loodsen er by. Hierin toont hij zich een bizonder knap etser, door in die heel eenvoudige enkele lynen èn con structie èn stof van de stellage en loodsen èn die van de kerk zóó in hunne eigenaardigheid |uit te drukken, vooral komt dit uit bij de vergelijking van de strakke lijnon van de houten stellage-palen met de meer gebroken lijnen der kerkmuren. De Wilhelminaboom, die onlangs naar het driepuntje in de Blanken- heymstraat is verplaatst, is nu ook weer door het er bij behoorend hek omgeven. Het driepuntje is nu geheel opgebroken, terwijl een hardsteenen trottoirband in cirkelvorm op eenigen afstand van het hek is gelegd. Zaterdag 9 Januari herdenkt L. v. d. Biezebos den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst der boekdruk kersfirma G. J. Slothouwer trad. Gisteren avond werd in café Schuilenburg aan de Beestenmarkt een biljartwedstrijd geopend, die iets ge heel nieuws is op het gebied der bil- jartsport. Het is het Engelsche spel „Looping the Loop". De bal, die eerst een centrifugale beweging maakt loopt dan over eeu plank en werkt een aantal kegeltjes om, die in Ham burger telling het cijfer bepalen. In het geheel zullen 2000 partijen worden gespeeld, waarvoor 6 hoofd prijzen, 20 serieprijzen en een consola- tie prys zyn gesteld. De volksavond, door de Utrecbt- sche Onderwijzers alhier te geven met „Jan Ongeluk", is bepaald op Zondag 17 Januari a.s. Het strijkkwartet „Phrynis" zal dien avond eenige mu zieknummers ten gehoore brengen. Naar wij vernemen zal de Araers- foortsche Muziekvereeniging directeur de heer J. A. Jochems op Zondag 10 Januari a.s. een volksuitvoering geven in Amicitia. De verschillende muziek nummers zullen afgewisseld worden dcor voordrachten. Gisterenmiddag had onder aan den Berg een ongeluk plaats, dat zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, maar gelukkig betrekkelijk nog goed afliep. In woeste vaart kwam een huzarenpaard den Berg afhollen, zich niet het minst storende aan de pogin gen van den berijder, om het dier wat te kalmeeren. By de Bergstraat liep het paard recht door op het het daar staande hek en reclameborden van perceel 20. Met een geweldigen bons kwam het dier nu te staan, ter wijl de huzaar tegen den grond werd geslingerd. De verschrikte voorbijgan gers keken niet weinig op, toen ze den man vlug weer op zijn beenen zagen staan, hij was alleen maar wat erg geschrokken. Minder goed kwam het paard er af, dat een diepe wonde in de borst had. Ds. G. W. C. Vunderink alhier is beroepen te Vlaardingen. Ds. J. L. F. de Meijere Joh. Cz„ heeft zijne benoeming tot bestuurslid van de afdeeling Amersfoort van den Ned. Protestantenbond, aangenomen. PREOIKBEU RTEN. EVANG. LUTH. KERK. Ie Kerstdag Voorm. 10 uur ds. J. L. F. de Meyere. Zondag 27 Dec. v.m. 10 uur ds. J. L. F. de Meyere. REMONSTRANTSCHE KERK. Ie Kerstdag v.m. 10^ uur ds. I. Hooykaas. Zondag 27 Dec. v.m. 10| uur dr. H. L. Oort van Utrecht. Collecte voor de Gustaaf-Adolfver- eeniging. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. 2e Kerstdag voorm. 10| uur ds. E. M. ten Cate. Buiten verantwoordelijkheid der Bedaclie. Aan de verzamelaars van cap sules, lood, koper, tin, elastiek enz. ten bate der Kiuder-Vacan- tie- en Herstellingskolonies. L. S. Onder dankzegging voor de vele grootere of kleinere hoeveelheden, die ik reeds mocht ontvangen, verzoek ik beleefd toezending van den nog ver kregen voorraad. Wellicht kan dan begin Januari een groot gedeelte worden verkocht. Bij voorbaat opnieuw dankend, namens het Bestuur der afdeeling Amersfoort van de Vac. kolonies, A. B. VAN DEN KLEIN, le Secretaris, Havik 32. In den verkeerden zak. 't Was Zondagmiddag vol| in de St. Willibrorduskerk. Geen plaatsje on bezet. Op een der achterste banken zitten twee heeren als opeengedrongen. Tijdens den dienst merkt een der hee ren, dat zijn buurman in zijn zak komt en denkt: „een wolf in een schapenvacht." Om geen opschudding te veroorzaken en daar zich niets in zyn zak bevond, laat hy dat stillekens toe. Na de godsdienstoefening bemerkte hij, tot zyn verbazing, dat in zyn zak een goede gevulde portemonnaie zit, waardoor hij dadelijk de toedracht der zak begrijpt. Onder het collectee ren had zijn buurman eenig geld uit de portemonnaie genomen en daarna deze in plaats van in zijn eigen in ander mans zak laten glijden. De vinder wachtte zijn kerkbuur op en gaf dezen zyn eigendom terug, waarvoor hy met vriendelijke woor den en een handdruk bedankt werd. (Stand.) Luchtvaart in de gevan genis. Er is loveral groote belang stelling in de luchtvaart. Een merk waardig staaltje daarvan wordt ge meld uit Mexico. Een man, Fragoso is zijn naam, had zijn geliefde vermoord en was ter dood veroordeeld. Hij gedroeg zich in de gevangenis voorbeeldig; altijd zat hij maar te peinzen of berekenin gen te maken, en na eenigen tijd deelde hij zyn advokaat mee, dat hij een prachtig vliegtoestel had uitge vonden. De advokaat, die den man gaarne lijden mocht, gaf hiervan ken nis aan den minister van oorlog, en deze verwittigde op zijn beurt den president dor republiek van het geval. De door Fragoso ontworpen plan nen werden aan wetenschappelijke mannen voorgelegd, dio ze heel be langwekkend vonden, en op hun ad vies heeft toen de president aan Fra goso gratie verleend, „wegens betoond berouw en het zich nuttig maken voor het vaderland". De doodstraf is veranderd in 20 jaren gevangenisstraf, terwijl Fragoso in de gevangenis de noodige vrijheid zal worden gelaten om verder te kunnen werken aan zyn uitvinding. De weldoendeslaap. Hoe hoog de bekende filosoof Schopenhauer de slaap stelt, blijkt uit een brief, waarin hy schrijft „Dat gij niet goed slaapt, is heel erg. De slaap is de bron van alle ge zondheid en de bewaker des levens. Ik slaap nog mijn 8 uur, meestal zon der eenige onderbreking. U moet iede- ren dag minstens 1| uur snelwande len en zomers veel koude" baden nemen. Als u 's nachts wakker wordt, moet ge niet aan iets interessants denken, maar een grammatica ter hand nemen. Grammatica en zinsbouw omnevelen de zinnen. In het ergste geval pakt ge Franklin's middel aan opstaan, het bed opmaken, een paar minuten rondloopen en dan weer er in dat middel is haast onfeilbaar I Desinfectie by Tele- phoontoestellen. De directeur- generaal der posterijen en telegraphie heeft na ingewonnen advies van den Centralen Gezondheidsraad te Utrecht, aan de besturen van de gemeenten waar locale telephoonnetten zijn, een circulaire gericht, waarin gewezen wordt op de gevaren van besmetting door middel van telephoontoestellen in de openbare spreekcellen en stations. In overweging wordt gegeven te be vorderen, dat dezelfde voorzorgsmaat regelen worden getroffen als die, welke door het Rijk worden toegepast. Deze bestaan in het minstens 2 maal daags schoonmaken der geluidtrechters van de microphoon en telephoon en het gebruik van desinfectiedoekjes. Vasten voor het brui loftsmaal. By een trouwplechtig heid op een dorp in de buurt van Celle (Hannover) viel een der getuigen, een jonge man flauw. Toen hy weer bij gekomen was, bekende hy, dat hy in twee dagen niets gegeten had, om op het bruilofsmaal des te meer te kun nen verorberen. Vrijna 33 jaar. Uit de ge vangenis te Graudenz, in West-Prui sen, werd dezer dagen een 52-jarige man ontslagen, die 33 jaar geleden ter dood veroordeeld werd later was dit vonnis veranderd in levenslange gevangenisstraf. De man had zich in de gevangenis 33 jaar lang zoo voor beeldig gedragen, dat men hem thans gratie heeft verleend. Een eigenaardige kinder ziekte is in Oostenrijk uitgebroken. In verscheiden streken in Neder Oosten rijk deden zich bij kinderen ziekte verschijnselen voor, waarby volkomen verlammingen karakteristiek waren. Oorzaak van die verschijnselen bleek eene ruggemergontsteking te zyn, die zich echter van de gevaarlijke ontsteking, zooals men die by vol wassenen aantreft, daardoor onder scheidt, dat ze te genezen is. Dooi een wetenschappelijk onderzoek is nu vastgesteld, dat de ziekte besmettelijk is. In de laatst gehouden vergadering der artsenvereeniging n.l. verklaarde de prosector Landsteiner, dat het hem gelukt was, de ziekte op apen over te brengen, waaruit hij opmaakt, dat de ziekte een infectie-ziekte is. Waar Cromwell 't moede hoofd heeft neergelegd. Te Londen is overleden Horace Wilkin son, de eigenaar von den Cromwell- schedel.De zeldzame reliquie,welke|den bankier-eigenaar beroemd maakte, was reeds in het bezit van diens groot vader. Gewaarborgde documenten ver zekeren de echtheid. Naar men vertelt, werd het hoofd van den lord-protector bij het herstel van het koningschap op een staak door de fanatieke menigte tentoonge steld. Een stormvlaag wierp het hoofd van het dak van den Westminster Hall. Een soldaat raapte het op. De familie van den soldaat verkocht later den kop aan Russell, een vriend van Cromwell. Hij bleef in de familie tot de achterop geraakte Samuel Rus- oei de reliquie tegen twee en een halve shilling aan het publiek kijken liet. Eindelijk verkocht Russell den schedel. Na talrijke omzwervingen werd eindelijk Wilkinson's grootvader eigenaar. Het hoofd, dat zeer gaaf bleef en ook het teeken van de staak vertoont, waarop het gespitst werd, wordt thans, in zijden doeken gehuld, in een eiken houten kistje bewaard. AMERSFOORT, 23 Dec. 1908. Tarwe f A f 1 Rogge Boekweit 1 per Appelen - 3.00 6— hecto Peren - 0.— - 0.— I liter. Kleiaardappelen Zand 1.80 2.20 Hoendereieren 6.— 6.50 p. 100 st Eenden Grasbotor Hooiboter Margarine Zoetem, kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge Hazen Wilde konijnen lamme Duiven Vette Varkens Magere Zeugen Biggen - 7.— -10 Vette koeien Guste Kali Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit. 70 heet. Appelen; 00 heet. Peren; heet. Kleiaardappelen80 heet. Zandaardappelen i 10000 stuks Hoenderoieren; stuk Eende- eieren; kilo Grasboter; 700 kilo Hooi boter; kilo Margarine; kilo Kaas stuks Vee; Vette Varkens; 30 Magere varkens; Varkens voor expotr- slagerijen; 150 Biggen en 00 Zeugen. Burgerlijke Stand van 24 December 1908.-- GEBOREN Wilhelmus, z. van Wil helmus van Bogerijen en Antonia de Jong. Johannes Hendrikus, z. van Johannes Arnoldus Jekel en Marga- retha Engel. Catharina Hendrika, d. van Gerardus Lambertus Kortbeek en Agnes van Valkenhoef. Jeannetta Wilhelmina, d. van Johan Vonkeman en Annetje van den Bos. ONDERTROUWD Jan Kaal en Jo hanna Hendrika de Haan. OVERLEDEN Willempje van Boeijen, 6 maanden. - 1.46 1» IJ 1» li - Kilo - 1.66 - 0.70 1.— 0.50 II 1] - 1-00 - 1.20 0.80 I II ,50„ - 0^90 ï'io per stuk - L60 0.40 - 0.80 0.50 Si— 0.60 1 - 1.80 - 0.70 p. paar per stuk

De Eemlander | 1908 | | pagina 2