WEERBERICHT. Thermometerstand De officiële spelling, BINNENLAND. STADSNIEUWS. Rechtzaken. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. MEDKDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 29 December 1908. Hoogste barometerstand 775 3 m.M. te Haparandalaagste 746.1 m.M. te Stornoway. Verwachting tot den avond van 30 December 1908. WindMeest matige Oostelijke tot Z.-O.-ljjke wind. Gesteldheid van de luchtLicht- bewolkt, droog weer. Temperatuur: Strenge vorst. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 706 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 22 Laagste hedennacht F. 5 Hedenmiddag 12 uur F. 13 reld* vormen en er werd op gezin speeld in blaadjes, die met deze wereld in betrekking staan, dat de zoon van den president, de advocaat André Fallières, in zeer intieme betrekking zou hebben gestaan tot de vrouw van een journalist Astresse. Het zou tus- schen beide mannen tot een conflict z(jn gekomen en den 2den Juli 1907 men wist het precies zou de zoon van den president Astresse heb ben doodgeschoten. Maar op het Elysee zou men het onmogelijke gedaan heb ben om een onderzoek te verhinderen. Dat president Fallières, gelijk bekend is, weigert doodvonnissen te onder teekenen, werd daardoor verklaard dat hij op de hoogte van alles en zijn zoon een moordenaar was. Ongelukkig heeft men dit praatje niet tijdig den kop ingedrukt. Men heeft, waarschijnlijk uit begrijpeljjken weerzin om zich daarmede bezig te houden, den laster laten opgroeien en zijn noodlottig werk doen. Een blad als de Libre Parole vertelde ten laatste wat men fluisterde onder verdichte namen. Mevrouw Astresse diende toen een aanklacht in tegen de redactie. Het is gebleken dat Astresse aan neurasthenie leed e n zelfmoord had begaan, dat de jonge Fallières te nauwernood mevrouw Astresse kende en niet bij de familie aan huis kwam. Er blijft niets over van het booze praatje. Maar men gelooft het toch in de kringen, die Gregori loven als een held en wier organen reeds begiunen met de verheerlijking van den kellner Matbis, die den treurigen moed had een grijsaard aan den baard te trek ken, aldus zijne minachting toonende voor de republiek en zjjne vereering voor den hertog van Orleans Nadruk niet verboden. 12) Wij leerden een geval kennen dat iemand ik schee uit verkiest boven ik scheidde uit. Het omgekeerde kan ook plaats hebben. .Komt iemand uit een streek waar scheidde uit nog niet door schee uit verdrongen is in de beschaafde spreektaal altijd dan zal hij zich natuurlik aan scheidde houden. Zo is het ook met liggen en leggen. Ver warring tussen die twee I Het klinkt de grammaties geschoolde Nederlan ders als iets barbaars in 't oor. Toch zegt diezelfde man misschien tienmaal op een dag„Ik heb het hier zelf neergelegen"„waarom lag (of lei) je 't ook bij 't open raam." Bovendien JspX dateert niet van gisteren, dat men t|"« voor liggen zegt en lag voor IIn 't Nederlands komt het al „.ÏHïet gebruikmaking van de tweede druk U01.Sparenen over ,[e Spelling en Verbui- dr. R. A. Kol Ie wijn. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De regeering ziet zich de noodzake lijkheid opgelegd, de aandacht der mogendheden te vestigen op het ab normale karakter der betrekkingen tusschen Turkije en Bulgarije en acht zich genoopt te Constantinopel aan haren wensch uitdrukking te geven, dat Turkije zich bjj de loopende on derhandelingen, zoo voorkomend rno- geljjk jegens Bulgarije toone. De geruchten omtrent deserties van Oostenr(jksche soldaten naar Ser vië, houden aan. Eenige dagen geleden zouden te Belgrado drie soldaten zjjn aangekomen, een Tsjech, een Pool en een Mohammedaan. Zij vertelden, dat in Bosnië een soort schrikbewind is ingevoerd. Ook in het Oostenrjjk- sche leger daar te lande, worden uiterst strenge maatregelen genomen. Zoo mogen bijv. de soldaten op geen en kele wjjze in verbinding treden met de bewoners der beide geannexeerde provincies. PERZIË. Er moet nog een aanslag op den Sjah van Perzië zijn gepleegd. Volgens een telegram uit Teheran dd. 27 c. t. wierp zich te Teheran op het oogen- blik dat de Sjah per ij tuig passeerde, een individu voor de paarden van het rijtuig, deed ze stilstaan en slingerde een sabel in de richting van den Sjah. Door het escorte werd de man oogen- blikkelijk gearresteerd. NEDERLAND EN VENEZUELA. Het Berliner Tageblatt verneemt uit New-York, dat in de Vereenigde Staten met belangrijke geldmiddelen reeds eenigen t(jd een revolutie in Venezuela was voorbereid. De expe ditie naar Venezuela, die na het ver trek van Castro naar Europa, naar Caracas zou gaan, is echter niet ver trokken, wijl men wil afwachten of Gomez in staat zal zjjn zich te hand haven. De Junta, die in New-York voor de afzetting van Castro gevormd was, stond onder leiding van generaal Nikolaas Rolands, de Junta gaf.goud- certificaten uit tot een bedrag van een millioen dollars, die betaalbaar zijn een jaar na Castro's aftreden of afzetting. Belangrijke zendingen wapenen en ammunitie zijn voor deze Junta naar de West-Indische eilanden verzonden, en in den laatsten tijd onderhandelde z(j in New-York over den aankoop van een snelzeilend jacht. Een ander bericht zegt, dat Gomez van de Vereenigde Staten de verze kering had ontvangen op moreelen steun te kunnen rekenen, en dat deze verzekering heeft geleid tot het krach tig optreden van Gomez en tot den val van Castro's bewind. Het Memorial diplomatique meldt, dat de moordaanslag, door den Venezo- laanschen vice-president Gomez verij deld, reeds langlte voren zorgvuldig door Castro zelf was voorbereid, voor het geval dat Gomez mocht blijken niet voornemens te zijn de politiek van zijn voorganger te blijven volgen. De gouverneur van Caracas had bevel gekregen zieh in verbinding te stellen met Castro's zaakgelastigde Guzman, die met den oud-Minister Baralt en verschillende troepen-com mandanten de draden van het complot in handen hield. Het bevel-was levend of dood zich meester te maken van Gomez en diens secretaris-generaal Baptista. Guzman of Baralt moesten daarna, tot Castro's terugkeer, het be wind voorloopig voeren. Toen Gomez zich er van onthield de revolutionnaire actie der studenten te onderdrukken, besloten de samen- voor, b(j Vondel en z'n tijdgenoten komt het voor, bij Wolff en Deken, bij... Ja, bij welk goed auteur niet? „Het is dus al een oud zeer. En de school is zelfs in de laatste eeuw niet in staat geweest om te scheiden wat het gebruik vermengd heeft. Al wil ik nu aan niemand de raad geven om liggen en leggen dooreen te ge bruiken als h(j ze onderscheiden kan, ik wil er toch even op wijzen, dat wij niet met fel beid moeten aanvallen op 'n heel gobruikelik gelegen dat optreedt als plaatsvervanger van gelegd." Ook bjj de woordekeus geldt de regelgoed is, wat men in de beschaafde spreektaal zegt. „Maar daarom hoeft het nog niet mooi te zijn. Wij moeten hier tussen mooi en goed wèl onderscheiden. Ei- zijn voorbeelden genoeg dat taal kundigen volkomen korrektschrijven, en toch lelik. Omgekeerd wjjken alle auteurs die mooi schrijven in meer of minder opzichten af van de voor schriften der grammatika (natuurlik I) en ook van het algemeen gebruik. „De taal wordt niet alleen gebezigd door praktiese mensen die elkaar wat zweeders te handelen. Trouwens, Castro had hun reeds cijfertelegram men gezonden eerst van Martinique, later vau Santander, welke echter door Gomez onderschept werden. Aan de Eclair wordt uit Caracas gemeld, dat er reeds verscheidene processen tegen Castro zjjn aange spannen, om de terugbetaling van on rechtmatig door hem verworven som men geld te verkrijgen. Het totaal van de eischen beloopt 24 millioen gulden. Vakopleiding Hand werkslieden. Te Utrecht werd gisteren onder voorzitterschap van mr. H. Smeenge de '27e algemeene ver gadering gehouden van de vereeniging tot bevordering van de vakopleiding voor handwerkslieden in Nederland. De vergadering was goed bezocht. Onder de aanwezigen was de heer H. J. de Groot, inspecteur belast met het toezicht op het vakonderwijs. Herkozen werd als lid van het hoofd bestuur de heer mr. H. Smeenge. De begrooting werd in onrvaDgst en uitgaaf vastgesteld op f2067. Besloten werd de volgende zomer vergadering te Tilburg te houden. De heer J. H. de Groot van Amster dam leidde hierna in de bespreking van de voorgestelde wijziging der teekenakte. De spr. kwam in zijn inleiding tot de conclusie dat de voorgestelde wijzi gingen van practisch nut zjjn, doch dat men eerst tot een geheele ver betering komt door een algeheele her ziening der wet op het middelbaar onderwijs. Ten slotte sprak de heer C. Meuke van Utrecht over de smeden van voor heen en thans. Desplijtzaam. Te Araster dam is opgericht een Bond van R.-Kath. Gemeente-ambtenaren, werkzaam bjj de verschillende takken van dienst. Burgerlijk en kerkelijk h u w e 1 ij k. Tegen den heer G. F. Kerkhof, predikant bjj de Gerefor meerde Gemeente te Souburg, is, naar de M. Ct. meldt, een klacht ingediend ter zake, dat hij op 11 Dec. een huwelijk kerkelijk heeft ingezegend, zonder zich vooraf te hebben over tuigd, dat dit huwelijk door den ambte naar van den Burgelijken Stand was voltrokken. Klerk der Posterjjenen Telegrafie. In het laatst van Februari of begin Maart 1909 zal een onderzoek plaats hebben van adspi- ranten voor de betrekking van klerk der posterijen en telegrapbie. Daar voor worden 20 plaatsen opengesteld, waarvan 2 voor vrouwelijke candi- daten. Ambtenaren en beambten der poste rijen en telegraphie, die een vaste aanstelling als zoodanig bezitten, komen, als zij aan de eischen van het programma voldoen, het eerst voor vervulling van de vacante plaatsen in aanmerking, in volgorde van het door hen verkregen rangnummer. De tijdelijke beambten der posterijen en telegraphie en de niet tot den dienst behoorende candidaten, die verder op grond van bedoeld onderzoek door aanstelling in aanmerking komen, worden op een maandelijksche bezol diging van f 40, voorloopig slechts voor één jaar, benoemd, welke tijde lijke benoeming daarna in een vaste zal overgaan, als gebleken is, dat zij geschikt zijn voor toesteldienst, en zjj dien zelfstandig en naar eisch uit oefenen. Is dit na een jaar niet het geval, dan wordt de aanstelling als tijdelijk klerk ingetrokken. Zij, die zich aan het examen ver langen te onderwerpen, moeten zich vóór 1 Februari 1909 aanmelden bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie, door een op zegel eigen hebben te zeggen, maar ook door kunstenaars die in taal nog heel wat anders zien dan gewone lui. Nu ligt het voor de hand dat men aan de taal verschillende eisen te stellen heeft, □aar gelang men 'm met een prakties dan wel met een artiestiek doel wil bezigen. Wat nu de scholen betreft, daar mag men eens wjjzen op ar- tiestieke taal, onderwezen wordt die er niet. En alleen bij artiestieke taal treedt de vraag mooi of niet mooi op de voorgrond. „Onderwijzers die de gewone al gemeene taal te doceren hebben, richten de blik op de grens tussen goed en niet-goed. Zoals wij reeds zeiden goed is wat overeenkomt met het ge bruik in de beschaafde spreektaal. „Daaruit volgt niet, dat iemand die een vorm bezigt die men nooit hoort, of een woord dat in de spreektaal niet voorkomt, per se een fout maakt. Wie, om zich mooier nauwkeuriger uit te drukkenvan archaïsmen of neologismen gebruik moet maken, heeft daartoe, in 't algemeen gespro ken, alle vrijheid. „Maar het is iets anders de vrijheid handig geschreven verzoek, met nauw keurige opgave van naam, voornamen en woonplaats. Yoor nadere bijzonderheden zie St.- Ct. uo. 303. Te Hilversum werd op den tweeden Kerstdag een nationalescbaak- wedstrijd gehouden. Er werd gespeeld in groepen van vier. Elke speler moesl met iederen anderen speler uit zjjn groep een partij spelen. Het maximum te behalen punten was dus drie. In de derde klasse behaalde onze stad genoot de heer V. Herz den eersten prjjs met 3 punten Mej. M. V. A. Caprcau alhier, wordt door Burg. en Wethouders van Haarlem voorgedragen ter benoeming van leerares in de gymnastiek aan eenige openbare scholen aldaar. Naar men ons mededeelt liep een zestienjarig jongmensch, heden middag, nadat hij van zijn ouders een standje had ontvangen, het ouderlijk huis uit, met de bedoeling in het koude nat vertroosting te zoeken voor zijn verdriet. Op de Langegracht gekomen vond hij een gunstig plekje, waar hedenmorgen een bijt was gehakt, sprong hjj op het ijs en ging er door heen. De heer v. d. L. sprong spoedig op het [omringende ijs en greep den levensmoeden jongen in zjjn kraag, zoodat h(j alleen een wel wat erg koud bad had genomen. Mogelijk dat zijn drift daardoor tevens wat be koeld' is. De heer J. H. Lodder alhier staat no. 2 op de voordracht ter be noeming van een onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Maarsen. Bij spuit no. 2 zijn benoemd door Burgemeester en Wethouders dezer gemeentetot brandmeester C. A. van Kalveen, tot onder-brandmees ter J. Horst, tot commandeur J. A. Stoopendaal en bij spuit no. 3 tot onder-brandmeester J. M. Reinboud en tot commandeur H. van Valken- hoef. Eerste Kerstdag had er een vriendschappelijke ontmoeting plaats tusschen een Quick-elftal en H. V. C. I. De heer Harterink geeft om even over twee, onder ijzig koud weer, het sein tot aanvang. Direct blijkt het, dat Q. sterker is, en na ongeveer 10 minuten spelen scoort de rechtsbuiten van Q. uit een voorzet, die geholpen door [den wind er via de lat in gaat. Tot rust blijft Q. de sterkste, maar de achterhoede van H. V. C. bezweert verder elk voorkomend gevaar. Nu en dan krijgt v. d. PI. eens een bezoek van de U. P. V. B.-menscheu, echter zonder resultaat. Na de rust zijn de bordjes verhan gen. De H. V. C.'ers pakken flink aan, maar kunnen niet voorkomen dat M., uit een voorzet van den rechtsbuiten, keihard, ook nu weer via de doellat Quick's leiding vergroot. Toch houden de H. V. C.'ers volhar dend vast, en menigmaal hebben ze prachtkansen om tegen te scoren, maar deze worden niet goed benut. Een tegenpunt kan voor H. V. C. echter niet uitblijven. Uit een scrim mage voor 't Q.-doel trapt N. heel kalm het leer langs v. d. PI. Daarna lijkt het of de M. Q. de leiding zal ontnemen, daar hij alleen binnen het doelgebied staat, maar de bal komt niet verder als tot v. d. PI. Weer komt het Q.-doel in gevaar drie, viermaal achtereen wordt tegen de doelpaal geschoten, zonder succes. Het ovei wicht van H. V. C. wordt echter toch beloond, want de M. ont neemt Q. de leiding. Nu werken alle Quickmenschen om het winnende punt te eerbiedigen en 'm aan [te preken. „Dichterlike behandeling van de taal vloeit voort uit iemands individuali teit, uit z(jn persoonlike opvatting, uit zijn wijze van zien en voelen. Dit valt dus ik herhaal het alleen in zóver in 't kader van het onder wijs, dat men op het individuele in grote dichters opmerkzaam maken kan. Maar men abstrahere uit het individuele van verschillende auteurs geen „regels" voor huis- en schoolge bruik I „De taal waarvan de leerlingen zich mondeling en schriftelik moeten leren bedienen, is de taal van het dageliks leven, de algemeene taal. Dus niet de taal van boekzinnesprekende rede naars, ook die niet van artiesten, en ook die niet van onze voorouders. De algemeene taal, waarvoor de regel geldtSchrjjf zoals je in beschaafd 1) Algemeen hier genomen als tegenstel ling van de veel meer individueele kunste naarstaai. 2) Dit schrijf doelt niet zozeer op spelling als wel op woordekeus, woordvorm en kon- struktle. te maken, maar telkens is de achter hoede daar waar ze moet zijn. Als het einde wordt geblazen is het resultaat een gelijk spel. Her tweede elftal van H. V. C. klopte Zondag in een vriendschap^, ljjken match'B. V. C. II met 2 1, Op het politiebureau is geels ponr-erd een zilveren dameshorloge, dat op den openbaren weg gevonden ia Failliet verklaard: L. Issard, landbouwer te Hoogland. MODEL-MELKSTALLEN. In een vorig nummer van dit blad werd erop gewezen, hoe een snel en diep afkoelen der melk de kwaliteit van dit product veel kan verbeteren in vergelijking met melk die lang zaam afkoelt, en de temperatuur van de omgeving aanneemt die in vele ge vallen reeds vrij hoog is. Toch is door middel van deze afkoeling, melk die onder ongunstige omstandigheden werd gewonnen, niet meer te redden. Lan gen tyd heeft men als vaststaand aangenomen dat de melk die met weinig zorg was gemolken, daarna gepasteuriseerd of gesteriliseerd zijnde, gelijk stond, practisch gesproken al thans, met melk die van het eerste moment af, zorgvuldig is behandeld, Dit is echter niet waar I Om eene onberispelijke melk te producceeren, dient vanaf het oogenblik waarop de melk wordt gevormd, in de koe dus reeds, groote zorg te worden besteed ten opzichte van alle omstandigheden die invloed kunnen uitoefenen op dit by uitstek, nuttig en waardevol voe dingsmiddel. De zorg moet dus reeds beginnen bij de stalling en verpleging van de koe in het algemeen voorts zich uitstrekken tot de voeding, de wjjze van melken en ten slotte in de behandeling der melk zelve zóo lang totdat ze bij den consument in huis is bezorgd Eerst op dat oogenblik mag een nauwgezet melkproducent zich ontslagen achten van de zorg - voor zjjn product. De hier ontwikkelde gedachte ziet men volkomen uitgesproken in het werken van de zoogenaamde gezond- heidsmelkstallen. Daar wordt alles in het werk gesteld om melk te produ- ceeren die in ieder opzicht een vol doend product kan heeten. Het vee is daar gestald in ruime, lichte en i goed ventileerbare lokalen, waar geen zweem van de in vele stallen zoo karakteristieke „koelucht" valt waar te nemen. De koeien worden er ge voerd met voedermiddelen waarvan geen reuk of smaak door bepaalde I bestanddeelen in de melk kan over gaan, terwjjl de dieren zelf worden geborsteld, gewasschen en in vele inrichtingen ook geschoren. Daardoor worden gewichtige factoren die zoo dikwjjls verontreiniging der melk ver oorzaken, uitgeschakeld en de moge lijkheid dat op een of andere wijze stof in de melk zal geraken, wordt tot een minimum beperkt doordat de geheel van ijzer en steen opgetrokken stalruimte voortdurend nat wordt gehouden. Het is begrijpelijk, dat melk uit eene dergelyke inrichting niet kan worden verkocht voor den algemeenen geldenden melkprijs maar vrjj duur is. Niettemin mag dat niet afschrikken want welk voedingsmiddel, wordt naar zyn gehalte aan verteerbare en bovendien zeer gemakkelijk opneem bare stoffen berekend, zoo belachelijk billijk in den handel gebraegt als het geen men in den regel als melk drinkt Heusch er wordt veel met melk ge- gezelschap spreken zou. Wie zich aan die regel houdt schrjjft goed, ook al leert de schrijftaal-grammatika anders. Maar wijkt men van die regel af, dan is er, om te beoordeelen of er fouten zjjn gemaakt, smaak en taal kennis nodig. „Een paar voorbeelden ter toelich ting. Niets als, groter als, zullen bjj de hier verdedigde wijze van beschou- i wen niet voor verkeerd kunnen gelden. Nog niet zozeer omdat er histories i mets tegen is in te brengen en ver- schillende schrijvers zich niet aan het „voorschrift" hebben gestoord, als wel omdat de beschaafde spreektaal als na niets en na komparatieven niet afkeurt. „De grammatika noemt een uit drukking als „die man, waar je me van vertelde" niet navolgenswaardig ofte wel slordig. Maar in de beschaafde spreektaal is die uitdrukking ten minste even gebruikelik als van wie. Waarom dan af te keuren? A. M. K. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 2