DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. JNo. 3 DINSDAG 5 JANUARI 1909. 6e JAARGANG Uitgave van de Naaml. Venaootsehap „DE EEMLANDER". Vapsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Het collectieve Arbeids contract. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BUITENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Bureau: BREEDESTRAAT 18. Aboiinementsprlj a Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Telefoon Intero. 62. «MS Prijs der Advertöntlên: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) T»t plaatsing tan adverteptiën en reclames Tan buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Adrertentiebnrean D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78 te Amstordam. We hebben uit verslagen kunnen lezen, dat het arbeidscontract reeds aanleiding heeft gegeven toteen ernstig verschil van meening tusschen de ge zamenlijke aannemers hier ter stede, die georganiseerd zijn in de „Alge- meene Patroonsvereeniging in de bouwvakken" en verschillende werk liedenverenigingen. De werklieden hebben zich, onder protest, by den eisch der patroons moeten neerleggen, iets wat, naar een der hoofdbestuurders van de Prot. Christeiyke Timmerliedenvereeniging, niet het geval behoefde geweest te zyn, als slechts de werklieden hadden ge zorgd voor een krachtiger organisatie. Inderdaad laat de organisatie der werklieden hier ter stede nog al te wenschen over, en al dat onderbrengen in verschillende verenigingen, dat werken met de spiytzwam, de anti these, werkt een krachtig verenigings leven ook niet in de hand. Maar over die zaak zelf wilden wjj het op dit oogenblik niet hebben, meer naar aanleiding daarvan over het col lectieve arbeidscontract. Hoewel de wet enkel handelt over het arbeidscontract van den indivi- dueelen werknemer met den werk gever, laat zij toch het collectieve contract toe, dat wil zeggen, de over eenkomst van de gezamenlijke leden eener vakvereniging of van al de leden eener fabriek of werkplaats met een werkgever, of eene vereniging van deze. De georganiseerde werklieden geven de voorkeur aan de collectieve over eenkomst; vele werkgevers daaren tegen eischen de onderteekening van het arbeidscontract door iederen werk nemer individueel. Vandaar dikwijls geschillen, zooals (NAAR HET ENGE1SCH.) 94 Verklaar u nader, hoe moet myn positie zyn alvorens ik haar kan opeischen Geef my iets op en ik zal het bereiken, daar kan u zeker van zyn. Ik zal u niets opgeven en ik zal my niet nader verklaren, antwoordde Mr. Wickham, zonder iets zachter van blik of stem te worden. Ik ben er niet op gesteld, dat Gillian in de fa milie Malincourt zou komen. Waarom zou ik ook? Uw verbaal van dezen avond toont my, waartoe een lid dier familie in staat is en dat doet my alles behalve verlangen, dat zy met een lid dier familie in het huwelijk zal treden. Uw eigen vader zal waar schijnlijk geen vriendelijk schoonvader voor haar zyn. Als ik bedenk, hoe hy zich tegenover zyn kinderen gedragen heeft. Het ongelukkige meisje, dat op het oogenblik hier ziek is, heeft haar moeder ook al een Malincourt daarvoor dank te weten. Uw zuster is op 't oogenblik zonder tehuis en zonder middelen ten gevolge van de wreede onverschilligheid van een an der lid dier familie. Ik heb geen waar in Arnhem, Nijmegen en andere plaatsen. Om dit geschil van zienswijze te begrijpen, moet men zich indenken in de beteekenis van het arbeidscontract. Het is eene wederzydsche overeen komst, waarbij men zich verplicht tot het leveren van den arbeid op be paalde voorwaarden, tegen vergoeding in geld. Grondslag ervan is, dat beide partijen volkomen vrij zyn in de be schikking over hetgeen door hen wordt geleverd. Doch die vryheid is slechts denkbeeldigde partyen staan niet als gelijken tegenover elkander, daar de werknemer zyn arbeid moet ver huren om te kunnen leven, terwijl voor den werkgever die dwang niet in gelijke mate bestaat. Daartegenover staat evenwel, dat de werkgever op den duur de be schikking over voldoende arbeids krachten niet kan ontbeeren en dus ten slotte eveneens afhankelijk is van de werknemers, wil hy zijn bedryf uitoefenen. De enkele werknemer staat dienten gevolge uithoofde van zijne mate- rieele en technische onvrijheid, zwak tegenover den werkgever, waarmede hy eene arbeidsovereenkomst sluit. Teneinde gunstige voorwaarden te kunnen bedingen, zoekt hy aansluiting by zijne vakgenooten, ten einde g e- zamentlyk te verkrijgen wat den eenling niet mogelijk was. Het is dan niet meer de enkele arbeider, maar het bestuur der organisatie dat met den werkgever onderhandelt, namens alle aangeslotenen de over eenkomst aangaat en zich tevens ver antwoordelijk stelt voor hare richtige naleving, Vele werkgevers hebben daartegen evenwel ernstig bezwaar. Zij wenschen tusschen hen |en hun personeel geen tusschenpersonen en allerminst de in menging en controle van vakbesturen in het door hen uitgeoefende bedryf. borg, dat u dezelfde eigenschappen niet jzult vertoonen. Daarom houd ik het voor het best uw aanzoek te weigeren en de zaak nu maar als af gedaan te beschouwen. Hy stond op, terwyl hij sprak, en Cesar kon niet anders dan hetzelfde doen. Maar nu is toch nog de vraag, hoe Miss Wickham zelf er over denkt, zei de laatste. Daarover behoeft u zich niet te bekommeren. En u denkt dus, dat het hiermee afgeloopen is? Wat denkt u zelf er van, Mr. Malincourt Ik zeg er nu verder niets van. Ik zal trouw zyn tegenover Gillian en u weet, dat zy mij trouw zal blij ven. Als ik klaar ben, dan kom ik weer om haar hand vragen. Ik heb besloten, dat zy myn vrouw zal wor den. Tot nu toe raag ik in mijn po gen niet geslaagd zijn en ik mag haar nu niets hebben aan te bieden dat zal niet altijd zoo blijven. Gillian keurde myn liefde waard om aange nomen te wordenzy zal onder vinden, dat haar vertrouwen niet misplaatst is. Is u van plan hier vannacht te blyven Het is laat. Misschien wenscht u morgen uw zusters nog te spreken. Cesar schudde zyn hoofd. Intusschen niet alle werkgevers denken zoo. Het is de Nieuwe Arn- hemsche Courant, die hiervan het vol gend voorbeeld aanhaalt. Een der eersten die een dergelijk collectief arbeidscontract sloot, zegt zy, was de bekende directeur der firma Carl Zeisz te Jena, Ernst Abbe. De daarmee opgedane ervaring nu deed hem later schrijven, dat de meerdere zekerheid, voortvloeiende uit de verantwoordelijkheid van het vak- bestuur, hem aan het collectieve con tract verre de voorkeur deed geven boven 't individueele, dat niet dezelfde zedelijke waarborg opleverde tegen eene willekeurige schending of ver breking der overeenkomst. Dit oordeel van een man der piactyk, die de door hem bestuurde onderneming tot de bekende hoogte opvoerde, verdient, zegt de redactie, wel overweging. DE RAMP IN ITALIË. Het Italiaansche Koningspaar, dat zoo moedig en zoo vol toewijding door persoonlijke bemoeiingen trachtte te doen wat gedaan kon worden is te Rome teruggekeerd. Om manifestaties te voorkomen, keerden HH. MM. per auto in hun residentie terug, zonder vooraf hun komst gemeld te hebben. Deze terugkomst werd noodig, omdat Koningin Elena binnea niet al te langen tijd de geboorte van een kind verwacht. De Messagero geeft nog enkele bij zonderheden over de werkzaamheid van dit moedige en sympathieke Ko ningspaar. Nadat de Koning Messina en Regio bezocht had, haastte hy zich aan boord van de Regina Elena, waar de Koningin medewerkte aan het verplegen der gewonden. Het behoeft nauwelijks vermelding, dat bij dit weerzien alle hofetiquette verdwenen was, en dat er woorden gesproken werden, die uit sterkontroerde harten kwamen. De Koning was bijna wanhopig over het feit, dat by alle moeite, die Ik hoop haar een andermaal te ontmoeten, antwoordde hij. Nu ga ik naar Ookhurst. Goede nacht. Mr. Wickham boog zonder iets te zeggen en Cesar ging heen uiterlijk kalm, maar innerlijk hevig ontroerd. Do vernedering, die hij had moeten verduren en de bittere pil, die Mr. Wickham hem te slikken had gegeven waren des te moeilijker te verdragen, omdat hy gedwongen was de waar heid er van te erkennen. Maar, ofschoon de herinnering aan de woorden van Mr. Wickham Cesar door 't hart sneed, toch was hy des te vaster besloten met Gillian te trouwen. Toen hij op Oakhurst aankwam en en van zijn rijwiel sprong, was hy juist bezig naar zyn huissleutel te zoeken, toen tot zyn verrassing Cur- zon de deur opende en hem begroette. Ik ging naar je kamers om wat te rooken, zei hy, terwijl Cesar bin nen kwam en kon je nergens vinden. Is er iets bijzonders gebeurd Ben je op Ryelands gewoest Alles is daar toch in orde, hoop ik De oprechte bezorgdheid in zijn stem trok Cesar's aandacht. Neen, niets. Ik ben op Ryelands geweest, maar niet om mijn zusters te ontmoeten. Zeg waarom liet je mij hier met Gillian Wickham? De naam ontsnapte hem, maar Cesar gedaan werd, zoo weinig kon worden verricht. Z. M. nam zelf veelal de leiding, voerde die krachtig, beslist, zonder onnoodige praatjes, sprak de gewonden toe en hielp waar te hel pen viel. Over de hulp betoond door het scheepsvolk van de vreemde oorlogs schepen, wordt niet anders dan lof vernomen, zy werken als geldt het hun eigen landgenooten. Uit Catanzaro is de eerste trein weer naar het Noorden vertrokken. Hot Roode Kruis te Berlijn zendt Woensdag a.s. treinen met levens middelen en verbandmiddelen naar Zuid-Italië. De Amerikaansche vloot, die op het oogenblik te Suez is, ver trekt heden met levensmiddelen naar Messina. Van tal van kleinere dorpen komen geen berichten en men kan ze niet bereiken. Op het oogenblik van de ramp voer een Engelse!) kolenschip door de straat van Messina. De gezagvoerder vertelt, dat zijn schip omhoog werd geworpen alsof een dynamietmyn ontplofte. On middellijk daarop rolde een enorme gof naar landzijde. Bij moting bleek de bodem 10 voet gestegen te zijn. In alle gemeentegebouwen te Rome zyn bussen geplaatst, waarin het volk zijn gave voor de ongelukkige slacht offers storten kan. De bussen worden bewaakt door een lid van den Ge meenteraad en een politie-agent. Het volk maakt queue voor deze bussen en ieder wacht geduldig zyn beurt af om zyn gave groot of klein te storten. De officieels Gazetta deelt dd. 3 Januari het volgende besluit mede Overwegende, dat de ramp vanr 28 en 31 December in Sicillië en Cala- brië een toestand in het loven riep, gelijk staande met oorlogstoestand, wordt de staat van beleg afgekondigd in de gemeenten, behoorende tot de arrondissementen Messina en Regglo. Luitenant-generaal Mazza is tot bui tengewoon commissaris met onbeperk te volmacht benoemd. OOSTENRIJK EN SERVIË. De Servische minister van Binnen- landsche Zaken Milanovitch heeft eene rede gehouden, waarin hy o.a. zeide: „laat Oostenryk zich wachten om de zag, dat het geheim, dat hem ont viel, voor zyn vriend geen geheim meer was. Ga mee naar je kamer en ga eens zitten zei Bertram, hem voor gaande. Vertel my nu, wat er ge beurd is. Met zijn ellebogen op de knieën en het hoofd in de handen gesteund, deed Cesar het verhaal. Hoe wist jij, hoe zij eigenlijk heette? vroeg hij. Want ik zie, dat jij dat wist. Vertel mij maar niet, waar om zij een anderen naam aannam dat wil ik van niemand anders dan van haarzelf hooren, maar hoe kende jjj haar naam? Ik ben in Amerika met den heer en mejuffrouw Wickham bevriend geweest, antwoordde Curzon. Ik weet evenmin als jij, waarom zy Miss Ferris genoemd wenschte te worden, en toen ik haar onder dien naam aan mijn tante voorstelde, deed ik niets anders dan gehoor geven aan een verzoek van haar. Wat betreft de ontvangst van Mr. Wickham van je aanzoek, kan ik niets anders zeg gen dan dat zooiets mijn begrip te boven gaat. Hy is de laatste man op de wereld, die er toe zou komen de verkeerde eigenschappen van een familie op ieder lid persoonlijk toe te passen. Maar dat geld van Malincourt schijnt veel hoofden op hol te brengen, hand te leggen op hetgeen ons toe behoort." De Oostenryksche vertegenwoor diger te Belgrado heeft nu opdracht gekregen by Milovanowitch, den mi nister van Buitenlandsche Zaken, naar de authenticiteit te informeeren van diens verklaringen en verontschuldi- gingen te vragen, zoo zy juist blijken. Mochten deze verontschuldigingen ge- j weigerd worden, dan zouden hoogst ernstige diplomatieke maatregelen volgen. DUITSCHLAND. I De bladen, die al sinds eenigen tyd spreken over een verkoeling tusschen Keizer Wilhelm en zyn kanselier, vestigen er de aandacht op, dat ook op Nieuwjaarsdag Prins Bülow niet door den Keizer is ontboden. Hy is den dag daarop ontvangen, om, als gewoonlijk, rapport te doen, maar van een Nieuwjaars-audiëntie is geen sprake geweest. Op de Nieuwjaars-receptie ten hove van Berlyn heeft de Keizer niet over politiek gesproken. Daarentegen heeft - hij zich langen tyd onderhouden met i den Italiaanschen gezant over den ramp van Sicilië en Calabrië. i, FRANKRIJK. lj De uitslag van de Senaats-verkiezing 0 in Frankrijk, bewijst, dat de strooming a naar links steeds onverminderd voort- - duurt in Frankrijk. De geringe sympa- - thie, die de regeering heeft weten" >,e i verwerven in den tyd dat zy aan het bewind is, heeft den radicalen geena- zins een vermindering der meerde- heid in den Senaat bezorgd. De conservatieve en clericale Pers i is natuurlijk lichtelijk ontdaan over den uitslag. CHINA. Joean-sji-kai, de Chineesehe hervor mer, heeft zjjn ontslag moeten nemen 1 In naam geschiedt het wegens zyn wankelende gezondheid, maar in werke lijkheid, dit wordt vrij algemeen erkend is hy gevallen als slacht offer van de reactionnaire hofkliek. Waarom Prins Tsjoen, de regent, daaraan toegegeven heeft, hy die zelf toch ook vooruitstrevend is? Wij vinden hiervan een verklaring in een Ik ga naar Ryelands en wil hem zelf spreken. Niet uit myn naam I Ik ga uit myn eigen naam, zei Curzon, Cesar aankijkend. Stel je voor, .lat Mr. Wickham zag, hoe andere menschen volstrekt niets tegen de familie Malincourt hebben. Jy bent - niet de eenige, die lieide kan voelen, en daar je mij zooveel verteld hebt, dat jou aangaat, is het niet meer dan billijk, dat ik je ook iets van mijzelf vertel. Cesar keek snel op. Nancy? zei hij vragend. De ander knikte. Cesar strekte zyn hand uit en Ber tram drukte haar. Je moet bedenken, zei hy, dat ik niet zoo gelukkig ben als jij, ik weet er niets van hoe myn aanzoek door je zuster worden opgenomen. Maar ik zal mijn best doen haar te winnen, ik wil het. O, dat komt terecht I zei Cesar broederlijk oprecht. Zy zal je stellig willen hebben. En ik kan je zeggen, Curzon, dat het my groot genoegen doet dat ik zeggen kan dat die lieve, kleine Nancy een goed echtgenoot zal krijgenen dat er goede dagen van overvloed voor haar zullen aan- brek en. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1