WEERBERICHT. Thermometerstand BINiNENLAN O. De officiële spelling, Kunst en Wetenschap. STA DSN IEU VVS. Rechtzaken. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 5 Januari 1909. Hoogste barometerstand 782.7 m.M. te Munchenlaagste 747.2 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 6 Januari 1909. Wind: Zwakke Z.-l(jke tot Z.O.- lqke wind. Gesteldheid van de luchtNevelig tot bewolkt, weinig of geen neer slag. TemperatuurIets kouder. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 782 m.M. Vorige stand te 12 uur 782 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennacht F. 38 Hedenmiddag 12 uur F. 41 mededeeling, door een zaakkundig man aan de Berljjnsche „Lokal-Anzeiger" verstrekt. Wie de oplossing van dit raadsel vinden wil, moet zich de redevoering in herinnering brengen, die Prins Tsjoen voor eenige dagen gehouden heeft. Hij heeft toen de financieele hervorming als de voornaamste taak der regeering genoemd. Nu, daarvoor is niet Joean-sji-kai, maar Na-toeng de man. Deze staat bekend als een finan cieel genie, en dat met recht, want h(j heeft na den oorlog met Japan het beheer van het geldwezen op zich genomen en dit in zoo korten tijd weer in orde gebracht, dat na de Bokser-onlusten het Rijk tenminste eenigermate z(jn financieele verplich tingen kon nakomen. Na-toeng is een Mandsjoe en van huis uit conseiva- tief, maar dat neemt niet weg dat hij toch onder den invloed is geko men van moderne denkbeelden zoo zal hy, hoewel men van hem geen hervormingen te wachten heeft, deze toch ook niet tegenhouden. Waar nu de hervorming der financiën vooraan staat op het programma der regee ring, daar is het geen wonder dat Prins Tsjoen Joean-sji-kai wil ver vangen door Na-toeng. Daarbij komt dat men vroeger wel eens beweerde dat Joean-sji-kai, door zijn grooten invloed op het leger, in staat was, de dynastie omver te werpen. Waar schijnlijk heeft Prins Tsjoen willen bewijzen dat dit onjuist is." Staatszorg voor mensch en vee. Het „Med. Weekblad" klaagt Nadruk niet verboden. 14) Is het te verwonderen dat de scherp zinnige Multatuli, die grote taalar- tist, schreef„Wij hebben schoolge gaan en op die school onze taal ver leerd, en zó is letterkundige onnatuur onze natuur geworden, dat we menen buitensporig te zijn, waar we terug keren tot eenvoud." Zelfs in het werk van Cosynte Winkel wordt verklaard De „spraak kunst grammaticadient om de schrijf taal zooveel mogelijk te leren kennen, begrijpen en gebruiken." Volgens deze definitie moeten zjj die beschaafd spreken, een enigszins andere taal leren om zich schriftetelik in hun eigen taal uit te drukken. Die mening wordt door de nieuwere taalwetenschap verworpen. „Wie nu meent dat hij z'n taal moet leren uit taalboekjes, krijgt ua- 1] Met gebruikmaking van de tweede druk van Opatellen over de Spoiling en Verbui ging door dr. R. A. Kollewijn. dat „voor de gezondheid van het vee in Nederland met meer zorg gewaakt wordt dan vooi die van de menschen." In zeer vele plaatsen op het platte land is de verloskundige hulp nog in handen van onwetende bakers en buur vrouwen. In Noord-Brabant, zoo berichtte reeds in 1904 de hoofdinspecteur, was gebleken, dat 88 gemeenten van ge nees- en verloskundige hulp waren voorzien, dat in 80 gemeenten zoo danige hulp wel niet aanwezig was, doch nochtans naar het oordeel der gemeentebesturen de toestand be vredigend was, terwijl in 26 gemeen ten verloskundige hulp noodig word geacht. In Limburg was de toestand nog veel erger. In zijn jongste verslag van eene enquête omtrent de veeverloskundige hulp in Nederland schrijft de direc teur-generaal van landbouw„In de laatste jaren is meermalen de klacht vernomen, dat in verschillende stre ken des lands gebrek bestaat aan veeverloskundige hulp en dat het wenschelyk is van regeeringswege in dat gebrek te voorzien door het aan stellen van veeverloskundigen." Eerstdaags zal het dus kunnen voorkomen zegt het „Med. Week blad" dat het ryk een verloskun dige voor het vee bezoldigt ter plaatse, waar voor de vrouwen geen deskun dige hulp te verkrijgen is by hare bevallingen Vooruitgang. Met de mail booten der maatschappij „Zeeland" zyn in het afgeloopen jaar ruim 134,000 passagiers vervoerd, d.w.z. 14,000 meer dan in 1907 en het grootst aantal dat ooit vervoerd werd. Ned. Kinderbond. Te Utrecht is Zondag onder leiding van mei. Groshaus van den Haag de jaar vergadering gehouden van den Neder- landschen Kinderbond. Herkozen werden als bestuursleden mevr. v. d. Hucht, mevr. v. d. Bergh van Eijsinga en mej. Groshaus. Volgens het jaarverslag gaat de Bond geleidelijk voort zyn werk te verrichten. De Ned. Kinderbond telt thans 15 afdeelingen en 7 correspon dentschappen. Omtrent een voorstel betreffende het georganiseerd optreden tegen schadelijke bioscoop- en andere voor stellingen, werd besloten het hoofd bestuur op te dragen zich met andere vereenigingen in verbinding testellen om een gezamenlijke actie op touw te zetten en zooveel mogelijk feiten te verzamelen van zedekwetsende voorstellingen enz. Voorts werd besloten dat de Bond zich niet bij de Tucht-Unie zal aan sluiten. Dr. J. Th. Mouton, oud-wethouder van onderwijs te Den Haag, deed eenige mededeelingen over het Int. Congres voor zedelijke opvoeding te Londen gehouden. Spr. deelde mede, dat daar niet alleen de opvoeding van het kind, maar ook die van den mensch werd besproken, dus de op voeding van den geheelen levenstijd. Besloten werd de volgende jaarver gadering te Oud-Beierland te houden. Verder werd besloten twee leden te zenden naar de vergadering van den op te richten bestuurdersbond voor Zedekundig Onderricht en dezen bond zooveel mogelijk te steunen. De afdeeling Apeldoorn van Toon kunst geeft Donderdag 7 Januari „Die Legende von der heiligen Elisa- tuurlik allerlei gladverkeerde voor stellingen. Hy komt er toe, de spreek taal te beschouwen als iets wat in de grond van de zaak verkeerd en ver basterd is als een taaltje waar men zich eigenlik voor moest schamen. Hij vindt dat we met ons spreken op de verkeerde weg zijn, en droomt van een toekomst waarin men niet alleen schrijven, maar ook zeggen zal„Gij lieden zult heden te een ure met den trein van hier vertrekken Gedenkt mijner als gijlieden in den vreemde vertoeft." Ernstige pogingen om zijn ideaal te bereiken wendt hy evenwel niet aan. Hy ziet tot zyn verwonde ring en zjjn ergernis dat de meeste mensen hem uitlachen. En onder die uitlachers zullen er zeker genoeg zijn die wel aanstoot nemen aan dat onnatuurlik spreken, maar niet gehinderd worden door in de spreektaal niet voorkomende uit drukkingen, gedrukt te zien, omdat zij er gedachteloos aan gewend zyn geraakt, door ze dageliks onder de ogen te krijgen in programma's en oproe pingsbriefjes. Voor het gedrukte te één ure, ten twaalf uren, te ure, te 3£ ure, wat niemand spreekt, ligt in ieders mond om één uurom twaalf beth", van Liszt. Solisten zijn mej. Bertie Stokhuijzen, Berlijn mevrouw Jac. DresdenDhonf, Amsterdam, en Gerard Zalsman, Haarlem. Een nieuwe planeet ont dekt. De Londensche correspondent van de „N.R.Ct." seint, dat aan de sterrewacht van Zuid-Kensington (Londen) de offiicieele mededeeling is ontvangen, dat professor Pickering, van de sterrenwacht der Harvard- Universiteit (V. St.) de juistheid heeft bevestigd van het bericht der door hem gedane ontdekking van een nieuwe groote planeet, welke nog verder van de zon staat dan de tot dusver vèrst- bekende planeet Neptunus, welke door Leverrier in 1S46 ontdekt werd. De nieuw ontdekte planeet heeft een mid dellijn, welke viermaal grooter is dan die der aarde. Zy heeft één begeleid ster. De planeet staat op het oogen- blik in het sterrenbeeld de Tweelin gen, in welk sterrenbeeld toevallig ook Neptunus stond op het oogenblik dat zij werd ontdekt. WERKLOOSHEID. Door het Amersfoortsch Comité tot steun by gedwongen werkloosheid en de inzamelingscommissie is de vol gende oproep gericht aan de inwoners van Amersfoort Stadgenooten, Toen het vorig jaar de werk loosheid te dezer stede zich als een donkere wolk boven onze samenleving vertoonde, verscheen weldra om die wolk een lichte rand, veroorzaakt door de daarachter schijnende zon Uwer menschenmin en offervaardig heid. De milde wijze waarop toen door U is gegeven, zal Amersfoort tot blijvende eer strekken. Veel leed hebt ge toen helpen ver zachten en de gaven vloeiden zoo ruim, dat er zelfs overbleef voor vol genden nood. Die nood is niet uitgebleven. Uit het verslag onzer werkzaam heden hebt ge kunnen lezen op welke wyze Uwe gaven zijn besteed. Het overschot had in de eerste plaats zullen dienen om hen te steunen, die zelf pogingen in het werk hebben gesteld te zorgen voor den kwaden dag. Zoo doende meende men de spaar zaamheid aan te moedigen en de ver zekering tegen werkloosheid te be vorderen. Vele arbeiders hebben zich verzekerd, sommigen hebben gespaard, maar de meeste verzekeringskassen zyn nog zoo schraal, ook door dat de zomer van 1908 zoo ongunstig was, en bovendien is de ellende voor som migen zoo plotseling gekomen, doordat bedrijven zyn stopgezet, waarop zy niet hadden kunnen rekenen, dat ook dezen winter het leed weer groot is en het Comité met de overgeschoten som niet toe komt. En nu komen we andermaal tot U met de dringende bedeHelpt ons nogmaals. De tot ledigheid en armoede ge doemde werklozengezinnen hebben op U hunne hoop gevestigd. Aan U om dit vertrouwen thans niet te be schamen, als wij dezer dagen op de een of andere wyze Uw offer komen vragen. Wij twijfelen niet. Waar het besef aanwezig kan zyn, dat de gaven goed en doelmatig besteed zullen worden, waar bedrog en misbruik zullen zijn uitgesloten, zal ook nu de gegoede uur, om halfacht, om kwart voor vieren. Zo kan men gewoon raken aan ge drukte vormen die in de taal geheel anders gebruikelik zijn. De schrijftaal kan zich niet zelfstandig ontwikkelen omdat ie geheel aibangt van de spreek taal. Deze ontwikkelt zich voortdurend en de schrijftaal blijft achterlik, naar mate het verband met de spreektaal meer verloren gaat. „Het wordt tyd dat men beter leert inzien wat en hoe onze taal is. Het wordt tijd dat men de beschaafde spreektaal, de taal die het meest onze belangstelling verdient, eens wat nauw keuriger bekykt, dan zal het vooroor deel dat velen tegen die taal hebben van zelf verdwijnen. „De spreektaal is plat" wordt gezegd. Maar is er geen middelweg tussen plat spreken en boeketaal spreken? „In de spreektaal is alles geoorloofd" heet het. Zo mag het schijnen wan neer men de spreektaal toetst aan de regels waaronder de schrijftaal zich kromtf wanneer men niet weet dat de spreektaal z'n eigen wetten heeft z'n wetten, waar geen beschaafd per soon tegen zondigt in 't spreken, maar die verkracht worden zodra men z'n woorden opschrijft I Amersfoorter zijn arme stadgenooten weten te gedenken. Amersfoort, 5 Jan. 1909. Het Comité: D. GERRITSEN, Voorz. R. G. RIJKENS, Secr. J. W. MIDDELBURG, Penn. L. A. BARON V. ITTERSUM. H. NOORMAN. H. PRIEM. G. v. WYLAND. Namens de inzamelingscommissie. A. M. TROMP VAN HOLST Voorz. M. v. HELOMA Secr. De tweede luitenants H. D- Scherpenhuyzen en M. J. G. L. Lestra- de, beiden van het 5e Regiment Infan terie, worden 30 dezer ontheven van hun detacheering bjj de normaal schietschool te 's Gravenhage. Een gezelschap Amersfoortsche dames en heeren zal Donderdag 14 Januari a.s. een volksavond geven in de Arend. Het programma bevat muziek, zang, een tooneelstukje en humoristische voordrachten van de heeren L. v. B. en S. Het ligt in het voornemen van den Minister van Oorlog, om, ter ver vanging van een eskadron van het le reg. huzaren, de eskadrons van het 3e reg. van dat wapen uit 's-Gravenhage, beurtelings voor een jaar te detacheeren te Amsterdam en zulks in verband met de plannen om 2 eskadrons van het le regiment huzaren te Ede en de beide andere te Amersfoort garnizoen te doen houden. Bij Kon. Besl. van 4 dezer is benoemd tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap de Bunschoter Veen- en Veldendijk, de heer H. Ch. A. de Jong, te Amersfoort. De sergeant Mac-Pherson van het 5de Reg. Inf. is benoemd tot sergeant schrijver en alhier werkzaam gesteld op het bureau van den fungeerend plaatseljjken commandant. Vlak voor het huis van dokter Rolandus Hagedoorn, werd hedenmid dag, omstreeks twee uur, door een boerenwagen de stoep stuk gereden. Een steenen pilaar werd o.a. bij den voet afgeknapt. Kantongerecht. Door den kantonrechter alhier zyn de volgende vonnissen gewezen. Dronkenschap, je herh. J. W. K. te Amersfoort, 3 weken hechtenis. J. B., E. S., E. B., allen te Amersfoort, F. P., A. J. E., beid- n zwervend, C. J., allen f3 of 3 d., R. V. f2 of 2 d„ beiden te Woudenberg, P. de J., M. S. te Soest, beiden f3 of 3 d., S. B. f 1 of I d., G. v. d. S., beiden te Bar- neveld, B. B., P. K., beiden te Nijkerk, P. v. L. te Utrecht, H. J. te Hoorn, A. B. te Enschedé, A. B. te Hilver sum, allen f3 of 3 d. Op verboden grond loopen. 3 X ëeP'- J. C. F. S. 3X15 of 3 d., J. B., H. v. B„ A. V., J. C. F. S.,H. N..J.V., W. de K., allen te Hilversum, J. L., J. J. K., beiden te Baarn, allen f 5 of 3 d., S. D. te Putten f 10 of 3 d., C. v. D. te Hoogland f 3 of 3 d. Op bezaaiden grond loopen. B. J. F. C. te Soest f2 of 2 d., W. R. te Amersfoort f 3 of 3 d. Strooperij. W. B. te Baarn f 1 of 1 d„ J. v. H. te Njjkerk f3 of 3 d„ M. K. f 10 of 10 d., R. v. M. f 3 of 3d., A. v. d. B f 2 of 2 d., allen te Amers foort. 't Vervoer door een trekdier doen „Van beschaafde spreektaal kan geen sprake zijn," hoort men verder bewe ren, „wanneer de grenzen tussen die beschaafde taal en het dialekt niet volkomen duidelik zyn aangewezen. En dat is tot dusver niet gebeurd." „Het is zeker waar dat er meer malen verschil kan bestaan over de vraag, beschaafd of niet beschaafd. Maar wie op grond hiervan het ver schil tussen beschaafde spreektaal en dialekt wil loochenen, moet om de zelfde reden het bestaan ontkennen van de Congostaat of van de Pool- zeeën. „Is aan de ene kant van de beschaafde spreektaal al uitgesloten wat plat, dia- lekties, provincialisties klinkt, aan de andere kant mag men er niet toe rekenen de uitdrukkingen die alleen voorkomen in „de" schrijftaal, daar onder begrepen de „gesproken schrijf taal" waarvan redenaars vooral kanselredenaars zich nog gaarne bedienen. „Aan het bestuderen van de be schaafde spreektaal is nog weinig ge daan. En toch is die studie zo dank baar I Materiaal is er ruimschootsen dat ligt bijna heelemaal in ons bereik. Hier is een terrein, bij uitnemendheid plaats hebben op eene noodeloos pijn lijke of kwellende wijze. A. M. J. te Amersfoort, f 5 of 3 d. Nachtelijk burengerucht verwekken. G. S. te Baarn f3 of 3 d. Straatschenderij. B. B te Baarn f3 of 2 d., J. W. te Soest f 10 of 3 d., J. K. te Spakenburg f 1 of I d. Aanwenden van middelen om wild te bemachtigen met een strik. J. v. W. te Hilversum 7 d. hechtenis. Des naakts jagen zonder acte en vergunning. W. S. te Putten 2 X 7 d. hechtenis. Het door middel van kunstlicht iemand bij het opsporen van wild bijstaan. A. v. B. te Putten 7 d. hech tenis. Visschen onder het ijs zonder ver gunning. P. G. te Eemnes f 1 of 1 d. Overtr. Leerpl. wet. H. H. te Hoog land, A. H. te Soest, A. W., allen f2 of 2 d., E. H. f 1 of 2 d., F. S. v. d. B. f 1 of 1 d., allen te Amersfoort. Op den spoorweg loopen. H. M. M. en A. H. S., beiden te Amersfoort f 2 of 2 d. Wielrijdcn zonder licht. A. L. te Amersfoort f 1 of 1 d., W. H. te Eemnes, A. S. te Soëst, ieder f2 of 2 d„ G. W. f 1 of 1 d., S, B., J. B„ ieder f 2 of 2 d., allen te Barneveld. Rijden met auto zonder achterlicht. L. T. te Baarn f2 of 1 d. Op hondenkar zitten. H. M. te Baarn f 2 of 2 d., J. v. S. te Amers foort f 1 of 1 d. Met te kleine honden rijden. N. H. te Soest f 2 of 2 d. Te Amersfoort wagen op straat laten staan. M. A. v. H. te Amersfoort f 1 of 1 d. Tc Baarn zonder vergunning ven ten. P. v. H. te Hilversum f2 of 2 d. Kwartjesvinders. Als historisch geeft de N. Ct Oudejaarsdrukte op de Schenk. Groot ijsvermaak, waartusscpen kwart jesvinders op prooi loeren. Een burgerheertje, type kantoor klerk, heeft met „een-tweedrie, rui- tenboer" honderdvijftig gulden ver speeld, geld, dat hy voor zijn kantoor had opgehaald. Spreekt wanhopig een heer op schaatsen daarover aan, die bemerkt, dat een straatjongen de kaarten van den kwartjesvinder ge- inspecteerd heeft „of zij wel echt zijn," doch daarvan gebruik maakte om ruitenboer met een bijna onzichtbaar kneepje kenbaar te maken. De straatjongen slaat zyn slag en wint den kwartjesvinders gauw vijf gulden af, waarna hy hem dankbaar en voldaan onmiddellijk „smeert". Het burgerheertje doet, steeds wan hopig om zijn verlies, het verhaal aan den gentlemanschaatsenrijder, die den straatjongen aan het werk heeft ge zien, den kantoorklerk met raad bij staat en hem zoo de verloren honderd vijftig gulden doet terugwinnen. Publiek opgewonden en enthousiast: toe menheer, laat my ook eens wat verdienen, etc. Kwartjesvinder wordt hoe langer hoe nijdiger„laat die heer ook eens iets zetten, die durft wel voor ande ren te wagen, doch niet voor zichzelf. Zet u eens honderd gulden, als u lef hebt". „Neen", antwoordde de heer, „jouw honderd gulden wil ik niet hebben, doch daar heb je ruitenboer", en hij toont hem deze voor de zooveelste maal. Kwartjesvinders af, kantoorklerk dankbaar, heer onttrekt zich aan deze betuigingen. Politie afwezig. Ten gerieve van het p u b 1 i e k. Uit Limburg schrijft men aan „De Tyd" geschikt, voor onderwijzers om waar te nemen, te verzamelen, te groeperen. „Als men eenmaal de spreektaal- grammatika onderwijst op de school, kunnen ook de leerlingen eindelik eens leren begiijpen wat grammatika nu toch eigenlik is. „Men moet er verdacht op zijn dat sommige woorden en vormen, al wor den ze ook door ieder gebruikt, plat schijnen wanneer men ze voor 'teerst geschreven of gedrukt ziet. Wie zich daardoor niet wil laten influenceren, vrage niet „staat het plat maar klinkt het plat? Dit laatste is het geval wanneer men een uitdrukking in beschaafd gezelschap niet gebruikt; het eerste is veel het gevolg van de dwaze gewoonte om zonder grond sommige woorden uit de schrijftaal te bannen en door andere te vervan gen. Hier verwarre men dus niet „plat" met „vreemd voor 't gezicht." A. M. K. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 2