DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN binnenland. half blad. JNO. 8 MAANDag 11 JANUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naainl. Venoootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BUITENLAND. FEU1LLETON. Een Verborgen Erfenis Tot, plaatsing van advcrtentiëii on reclames van liniten liet kanton Amersfoort in dit lilad is „nitslnïtend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bniteniandscb Advertentiebureau II V ALTA, ïïarmoesstraat 76—78 te Amsterdam. Hoofdredacteur R. G. RIJKE NS Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtlën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) DE RAMP IN ITALIË. De berichten van de geteisterde plaatsen worden zeer schaarsch, het geen voornamelijk te verklaren is uit het feit, dat in de geteisterde streken de staat van beleg is afgekondigd, en het strenge consigne is afgegeven niemand toe te laten, die er niet noodig is, dus ook geen dagbladcor respondenten. Wie er zich toch waagt en niet behoorlijk voorzien is van een pas van den militairen bevelhebber, loopt groote kans mede tot de slacht offers te gaan behooren en door een kogel getroffen te worden. Vandaar dat zelfs de ondernemendste van onze vele ondernemendste collega's zich maar liever op een afstand houden. De verslaggever van de Times uit zich zeer pessimistisch over een weder opbouw van Messina. De collega ver gelijkt de jongste ramp by de aard beving, die San Francisco teisterde en schrijftEen werkelijke vergelijking is eigenlijk niet mogelijk. Vijf dagen na de aardbeving was ik in San Fran cisco en men was reeds begonnen het opbouwen van houten barakken, de tramrails werden weer gelegd, en de hoofdstraten waren vol van een opge wekte menigte, die vol hoop op de toekomst was. Het dichtst bewoonde gedeelte van de stad was gespaard gebleven en Oakland kon tijdelijk in de behoefte van den handel voorzien. In Messina is de toestand geheel anders. Spoedig zullen daar niets dan soldaten zijn. Een kleine kolonie kan kan er misschien weer ontstaan, maar het eigenlijke Messina is van den aardbodem verdwenen. De Liberté verneemt uit Rome, dat volgens een gerucht alle Siciliaausche weezen, wier indentiteit niet is vast gesteld, tot kinderen van het vader land zullen worden verklaard, en tot hun meerderjarigheid verzorgd zullen worden. OOSTENRIJK. Volgens de Times wordt de ver houding tusschen Oostenrijk en Tur kije merkbaar beter. Oostenrijk zou nl. in principe bereid zijn een gelde lijke schadeloosstelling uit te keeren voor de inlijving der beide provincies. Met den boycot wil het intusschen nog maar niet beter worden. Zoo meldt de Liberté uit Triest, dat 40 stoomschepen, die niet in Turksche havens konden lossen, zijn terugge keerd. De directie ter algemeene magazijnen moest de deuren der pak huizen sluiten en was genoodzaakt nieuwe goederen te weigeren. De spoor wegen hebben het goederenvervoer naar Triest geschorst. FRANKRIJK. De Gaulois weet mede te deelen, dat de a.s. toepassing van de dood straf in het ministerie ernstige on- eenigheid heeft- teweeg gebracht, en dat een der jongste Ministers, die in het Kabinet de meest vooruitstrevende partij vertegenwoordigt, het blad be doelt Viviani, den Minster van Arbeid, ronduit verklaard zou hebben te zul len aftreden als de doodstraf werd toegepast op Pollet, het hoofd van de veelbesproken boevenbende, die 6 maanden geleden veroordeeld werd, dus voor het bekende Kamervotum, in zake de afschaffing van de dood straf. Iemand 6 maanden op gratie laten wachten en hem dan te ont hoofden, is een maatregel, die er by den heer Viviani niet in wil. BriaDd en Clémenceau hebben tot nu toe vergeefs getracht hun college tot andere gedachten te brengen, be weert de Gaulois, die tevens meent te weten, dat het lot van den oudsten Pollet Maandagmorgen, dat is heden, definitief beslist zal worden. ITALIË. De taal van sommige Oostenrijk- sche bladen, die zich luidruchtig en zonder eenige schaamte verheugen over de ontzettende ramp, die Italië heeft getroffen, en constateeren, dat deze catastrofe voor Italië een oorzaak is van langdurige zwakheid, verwek ken in het laatstgenoemde land een ware walging. De Turynsche „Avanti" schrijft naar aanleiding dezer Oostenrijksche pers stemmen „Al die dieren schreeuwen op ver schillende manieren, maar zeggen het zelfde. Het zijn de Oostenryksche jak halzen, die beweren, dat Italië zich gelukkig mag rekenen, wanneer Oos tenrijk van dit oogenblik geen gebruik maakt om de grenzen over te steken en Lombardije en Venetië terug te nemen. WelnuLaten deze heeren niet vergeten, dat Italië geen Bosnië Her- zegowiua is, omdat de Oostenrijkers, zoo hun de lust mocht bekruipen, de grens over te gaan, dra zouden be merken, dat wij althans het noodige lood hebben overgehouden, dat voor hen bestemd is. NEDERLAND EN VENEZUELA. De Venezolaansche oud-minister van Buitenlandsche Zaken, Paul, thans ge volmachtigde van de Venezolaansche regeering, belast namens deze regee ring door generaal Gomez met een zending naar Europa, is Zaterdag avond te Bordeaux aaugekomen en is Zondag naar Parys doorgereisd waar hy hoopt een onderhoud te hebben met den Franschen minister van Bui tenlandsche Zaken en eveneens den agent te ontmoeten, door de Neder- landsche regeering gezonden. De heer Paul verklaarde aan een journalist, dat het doel van zyn zen ding is het hespreken van den tegen- woordigen toestand in Venozuela. Ten opzichte van Nederland ver klaarde de heer Paul, dat Venezuela twee decreten, 't vervoer op T'riDidad en Curayao verbiedend, had ingetrok ken. De regeering in Den Haag moet een afgevaardigde benoemen, die met hem zal hebben te onderhandelen over de definitieve herstelling der diploma tieke betrekkingen. Dezen afgevaardigden verwacht de heer Paul iu Parijs te vinden. Volgens den oud-minister Paul werd de omverwerping van de regee ring van Castro daardoor gemotiveerd, dat men het noodig oordeelde, maat regelen te nemen om ieder conflict met Nederland te vermijden, dat de oorzaak kon worden van een inter nationalen oorlog, of wel van een re- (naak het engelsch.) 99 Liever nietdat is eenmaal geen menschenwerk. Hoe maakt Cesar het Heel goed en heel druk. U moet weten, dat ik er over denk, weer weg te gaan en hij bereidt zich voor om in staat te zyn alles alleen te be- heeren. Weer weggaan riep Nancy. Ik dacht, dat u terugkwam om u voor goed hiet te vestigen. Waarom gaat u heen Dat is nog onzeker. Als zeker iets gebeurt, dan zal ik gaan omdat ik te gelukkig ben om te blijvenin het tegenovergestelde geval, omdat ik te rampzalig zijn zal. Mag ik u er meer van vertellen O, neen 1 Ik was niet van plan onbescheiden te wezen. Ik kan u niet vragen binnen te komen, want Violet slaapt, en er zou niemand zijn om u te ontvangen, en Ik kwam niet hierheen gereden, om Mrs. Egerton te ontmoeten, en ik heb er niets tegen hier te blijven. U ging uit om een wandeling te doen ga nog met my mee terug tot de poort. Vriendelijk en overredend klonk Curzon's stem. Nancy keek hem even aaD. Langzamerhand begon het idéé bij haar op te komen, dat, als de vol gende week voorbij was en de zaken van Violet en Anthony evenals van ieder ander vaststonden, dat zy dan misschien niet voor altijd tot het oude leven behoefde terug te keeren, het oude leven dat haar allesbehalve toe lachte. Het was nu nog maar een heel vage gedachte en Nancy had nooit ernstig stilgestaan bij de gedachte, hoe Cur- zon haar bevielmaar toch keerde zy op zjjn verzoek om en zij wandelden samen terug. Het gaf haar rust in zijn gezelschap te zyn en zij voelde zich tegenwoordig dikwijls zoo vermoeid. Denkt u, dat ik er iets tegen zou hebben, dat u rayn privé leven ken de? vroeg hy na een poosje. Denkt u, dat ik er iets tegen zou hebben, dat u alles van my wist Ik ben niet zoo lang met uw broeder en familie be kend geweest zonder heel wat van u te weten te komen. Ik zal u nu niet zeggen wat ik denk, ofschoon u het misschien raadt. Als hier alles veran dert, zooals u voorspelt, dat deze week zal gebeuren, dan zal van velen het lot beslist worden. Als wy door een kaleidoscope kyken, dan maakt, zoo als u weet, een ding weer plaats voor een ander, dat nog schooner is. Ik geloof niet, dat ik ooit door een kaleidoscope gekeken heb, zeide Nancy, dus kan u niet verwachten, dat ik begrijp wat u meent. Wacht maar, en ik zal het u leeron zei hij. Zy zwegen totdat zij hij de poort ge komen waren, waar Curzon haar goedendag zei en wegreed. Terwijl Nancy peinzend naar het huis terugwandelde, sloop een nieuw soort van geluk haar het hart binnen. HOOFDSTUK XXXII. De dag waarop het tweede testament van Peter Malincourt zou worden voorgelezen, kwam nader en werd met groote belangstelling tegemoet gezien, ook nog door anderen dan zy, die er direct bij betrokken waren. Percival Malincourt en zyn vrouw hadden gehoord, dat Violet op Ryelands verblijf hield; maar omdat het oogen blik zoo naderbij kwam, dat alles bekend zou worden, oordeelden zy het niet noodig, Nancy terug te roepen. Hun belangstelling in den afloop der zaak was steeds grooter en pijn lijker geworden, zoodat zij besloten waren naar het stadje dicht by Ryelands te gaan, om aldus bij de hand te zyn als de fortuin hun fami lie gunstig was. volutie. omdat Nederland het protocol met Venezuela van 1894 had herroe pen, waarby het vervoer van] wapens verboden werd en het vormen van een revolutionnair complot werd on mogelijk gemaakt. De tegenwoordig heid van de Nederlandsehe oorlogs schepen op de kust, met het doel zich meester te maken van de kleine trans portschepen met Venezolaansche mili tairen, maakte dat de Venezolaansche regeering zich in een moeilijke positie geplaatst zag tegenover een revolutie. Toen zijn wy tot de overtuiging ge komen, dat het noodig was onderhan delingen aan te knoopen met Neder land, en dat de mogendheden, waar mede Venezuela geschillen had, over tuigd moesten worden van zijn goede gezindheid om tot een vredelievende oplossing te komen. De heer Paul vertelde daarna een en ander over het complot tegen Go mez en zeide ten slotte dat de positie van Castro is die van een man, die tegenover de verlangens van zijn land stelling neemt. Iu antwoord op een desbetreffende vraag, zeide de heer Paul, dat het volk zal hebben te beslissen of Castro zal terugkeeren. De heer Vliegen, die dezer dagen te Hooijkerk zou spreken over „De aanstaande verkiezingen", had opreis naar het noorden, waar hij achtereen volgens meerdere spreekbeurten denkt te vervullen, een minder prettig ge val. Tot reisgenoot had hij een dokter. Beiden legden de reistasch in het net. Na gezelligen kout arscheld nemende pakt de dokter den verkeerden tasch en komt de heer V. alhier aan met een valeis vol medische instrumenten in plaats van paperassen, stukken enz., die hij noodig had ter staving van hetgeen hij zou zeggen. Politieke en doctorale verstrooidheid dus De Woningwet. Te Dinx- perlo werd het vorige jaar het echt paar A. op advies der gezondheids commissie uit zyn woning gezet. De menschen gingen toen, by gemis aan een woning, huizen in een diepon kuil, door eenige planken beschut. De gezondheidscommissie, inziende dat deze wijze van wonen nog ongezonder is, heeft thans de hulp van het ge- Zij besloten dat zóó stil te doen, dat niemand van hun aanwezigheid al daar wistdaarom waren zij zeer verbaasd en teleurgesteld, toen zy op weg naar hun kamers op de trap plot seling tegenover Mrs. Egerton stonden, die er zeer verbaasd en strijdlustig uitzag. Op hetzelfde oogenblik schoot Laura byna zonder te groeten hen voorby en ging naar huiten. Komt go om te zien waar het geld van Peter blijft riep Mrs. Eger ton, zoodat iedereen in de nabijheid het hooren kon. Wat mij aangaat, ik wensch het gevaar niet te loopen dien man Wickham te ontmoeten, daarom heb ik Laura gezonden om my te ver tegenwoordigen. Maar gij, die in on genoegen zijt met al uw kinderen, als alles waar is wat ik hoorde, hebt geen keuze. Het is wel bedroevend dat Cesar en Violet openlijk met u ge broken hebben en dat Nancy hun zijde heeft gekozen I Ik voelde voor u, dat verzeker ik u. Bewaar als 't u belieft je sympa thie voor een geschikter gelegenheid, zei Mr. Malincourt. Myn vrouw en ik zijn vermoeid van de reis, en wij gaan daarom liever naar onze kamers. Wat ik zeggen wil, wie heelt Elmwood verkocht en waar zyn Anthony en Christal Een ander maal zullen wij eens over familiezaken spreken antwoordde Mrs. meentebestuur ingeroepen om een betere woning te verschaffen. Kamerverkiezingen. De „Standaard" deelt mede dat in een te Utrecht gehouden vergadering van de Cbristelyke-Historische Unie de ko mende Kamerverkiezingen aan de orde zijn geweest. Omtrent het be sprokene bericht het blad Daar de coalitie nog bestond, gol den dus nog de beginselen en afspraken, in 1905 gemaakt. Waar dus een lid der coalitie aftrad, mocht geen andere candidaat worden gesteld, zoo bijv. in de districten (Amersfoort, Breukelen, Wijk-by-Duurstede. Enkele personen kwamen hiertegen op, doch hun ge voelen werd dadelijk bestreden. Met algemeene stemmen werd daarop be sloten de candidaten der coalitie te steunen. Voorts werd besloten in een der districten Utrecht met een eigen can didaat uit te komen. Aan de kiesver- eeniging te Utrecht werd overgelaten te bepalen, welk district dit zal zjj.i Het andere district werd aan de anti- rev. party overgelaten. Arbeidswet. Ontworpen is door den minister van landbouw, handel en nijverheid een algemeene maatregel van bestuur, als bedoeld in art. 4 der Arbeidswet, ter vervanging van dien van 13 Juli 1906, laatstelijk gewijzigd bij Kon. besluit van 17 Sept. 1906. Het is n.l. gebleken, dat de bepa lingen van bet- besluit aan een alge meene herziening behoorden te worden onderworpen, ten einde eenerzyds jeudige personen en vrouwen zooveel mogelijk te beschermen tegen de ge varen voor de gezondheid of voor.het leven, verbonden aan het verrichten van bepaalden arbeid of arbeid onder bepaalde omstandigheden, anderzijds die voorschriften in te trekken of te wijzigen, welke aan de nijverheid on- noodige verplichtingen opleggen. Nieuw zijn de voorschriften, waarby onvoorwaardelijk wordt verboden een persoon beneden 16 jaren jarbeid te doen verrichten. Het artikel waarin sprake is van voorwaardelijk verboden arbeid door personen boven 16 jaren als bedoeld in Hoofdstuk I is nieuw voor verschillende voorschriften o.a. Egerton, op haar beurt kleurend. Zyn deze kamers voor mijn broeder en zijn vrouw bestemd, kellner Heb je geen betere? Bemoei je als 't u belieft niet met onze zaken I riep Mr. Malincourt woe dend. De kamers zijn goed genoeg ik wensch alleen niet meer gestoord te wordenKom lieve 1 tol zijne vrouw. Goedenmorgen, Harriet I Het spijt mij, dat ik de beste kamers kreeg, riep Mrs. Egerton ben achterna. Laura ging naar Ryelands. Zij had verklaard, dat zij niet van plan was ter wille van iemand ter wereld ge huurde kamers te betrekken, en dat zjj zelf naar Ryelands gaan zou om een oogje in het zeil te houden. Zy zei, dat het haar niets kon schelen, wat baar moeder deed, maar deze had verkozen haar te vergezellen. Zy wil de tegenwoordig zyn bij het voorlezen van het tweede testament, evenals by het eerste. Laura vervolgde intusschen haar weg, vastbesloten dat, als zij niets meer tot stand kon brengen, iedereen daar aanwezig zich door haar toedoen zoo onbehagelijk mogelijk zou voelen. Zjj zou zich in 't bijzonder wreken op Mr. Wickham, dion zy haatte met alle bitterheid van haar wraakzuch tige natuur. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1