DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. ISO. 9 DINSDAG 12 JANUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. De Kiezerslijst. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BUITENLAND. BINNENLAND. Hoofdredacteur R. G-. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Advertöntiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tet plaatsing van advertentiën cn reclames van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentieburean [I AI.TA, Warmoesstraat "6—78 te Amsterdam. Het kan moeilijk worden ontkend, dat er, nu we bet verkiezingsjaar zijn ingetreden, allengs wat meer belang stelling komt voor de publieke zaak. De groote massa heeft reeds de haar eigen traagheid afgelegd en het politieke leven begint te ontwaken. Hen merkt het aan den staatkundigen brief van v. Houten, aan de pogingen die hier en daar reeds worden gedaan om ge schikte verkiezingsleuzen te Jvinden, men hoort het in de gesprekken, men ziet het aan de meerdere belangstel ling, die aan den dag wordt gelegd voor de hoofdartikels in politieke bladen. Dit is een verblijdend verschijnsel. Als men nu echter mocht meenen, dat voor zeer velen een opwekking of krachtige duw niet weer noodig zou zijn om ze voor meer inslapen te bewaren, dan vergist men zich zeer. Er blijven er altijd over, die telkens weer vervallen in de oude traagheid zij hebben naar hunne meening al heel wat verricht en denken dat ze nu wel eens een wijle rust mogen nemen. Die rust maakt hen zorgeloos ze dutten weer' in en ontwaken eerst weer als de vijand hun de wapenen reeds uit de hand heeft geslagen. Alle jaren omstreeks dezen tijd zouden wij hetzelfde artikel kunnen plaatsen, een artikel om allen te waar schuwen, dat ze mee helpen zorgen, dat de wapenen in den verkiezingstijd gereed zjjn. Het krachtigste wapen in dien strijd dien wy voeren moeten, is wel het stembiljet. Maar zal dit wapen ons in handen gegeven worden, dan moeten wij zorgen, dat onze namen voorkomen op de kiezerslijst. Dat is eene verplichting die op ons rust, in de eerste plaats tegenover ons zeiven en in de tweede plaats (naar het engelsch.) 100 Daarom waren zij en haar moeder zwijgend overeengekomen, dat zü voor Percival Malincourt geheim zouden houden, dat Violet haar echtgenoot verlaten had. Toen Laura op Ryelands aankwam, werden haar haar kamers gewezen en zij vroeg dadelijk waar die van haar zuster waren, omdat zij haar wensch- te te bezoeken. De dienstbode toonde echter geen bereidwilligheid daarop in te gaan. De orders van mijn meester luiden, dat iedere dame en iedere heer alleen recht heeft op haar en zjjn eigen kamer, zei ze eerbiedig tot Laura, en dat wij niemand de kamer van een der andere heeren of dames mochten wijzen zonder vooruit belet gevraagd te hebben. Je meester I Wie is dat Mr. Wickham, juffrouw. Ga naar Mr. Wickham en zeg, dat ik hem wensch te spreken. De dienstbode ging heen en bericht te haar, toen zjj terugkwam, dat Mr. Wicham haar in haar eigen zitkamer tegenover de partij [waartoe wij be- hooren. Onze partij heeft strijdbare mannen noodig en wij zijn niet strijdbaar als we niet op de kiezerslijst voorkomen. Niet alleen de namen van ons zei ven, maar ook van die vele anderen, die zonder onze kreet „te wapen I" in rustige rust blijven doordommelen. Daar moeten we eenige moeite en tijd voor over hebben we moeten gaan zoeken en als we jdat maar ernstig doen, 'zullen wij ze vinden in alle wijken, in iedere straat. Men zegge niet, dat zulks niet noodig is. Onze tegenpartij doet dat wel en in dit opzicht kunnen wij veel, zeer veel zelfs van onze tegenstanders leeren. Zij vooral verstaan de kunst om het aantal hunner partijgenooten, die aan den strijd kunnen deelnemen, steeds te vergrooten. W(j hebben reeds veel van hen geleerd, ook door onze schadelaten we er nu toch wijs door zijn geworden. In de eerste plaats geldt onze op roep de vrijzinnige Kiesvereenigingen. Van haar moeten ernstige pogingen uitgaan om kiezers te maken van hen die het kunnen worden en nog niet zijn. Maar in de tweede plaats is zjj ook gericht tot alle meer ontwikkelde mannen, bezield met den vrijzinnigen geest. Al zijn zij ook geen lid van de een of andere Kiesvereeniging, men mag van hen toch wel veronder stellen dat het hun niet onverschillig laat in welken geest voor de komende vier jaren ons land zal worden gere geerd, of de wetten, die zullen ge maakt worden in de eerst volgende legistatieve periode, een vrijzinnigen dan wel een clericalen geest zullen ademen. Welnu, dan rust op hen ook de plicht om te zorgen, dat onze gelede ren, als de groote dag van den strijd zal zijn gekomen, met tal van nieuwe wenschte op te zoeken. Ik wensch mijn zuster te spreken, zei Laura uit de hoogte, toen Mr. Wickham bijna onmiddellijk daarop binnenkwam. Welk recht heeft u om mij daarvan terug te houden Ik houd u niet terug I Uw dienstbode zei mjj zooeven heel onbeschaamd, dat ik haar niet kon gaan spreken, dan onder bepaal de condities, haar door u opgelegd. Dat is zoo. - Welk recht heeft u om iemand in mijn positie de wet voor te schrijven? Op welke positie maakt u aan spraak Laura kreeg een kleur. Mr. Wickham ging kalm voort Allen zijn vrij om te gaan en te komen zooals zij verkiezen, en de orders te geven, die hun goeddunken met betrekking tot hun eigen ge mak en behoeften. Tegelijkertijd moe ten zjj begrijpen, dat het gemak en de behoeften van ieder der anderen in aanmerking genomen moeten wor den, en dat niemand vrij is bij een ander binnen te komen zonder vooraf belet gevraagd te hebben. Is die regel door u gemaakt? Precies. En ik wensch, dat hij in acht genomen wordt. Wat belet mij naar de kamers van mijne zuster te gaan, als ik dat verkies kiezers want die zijn er te vinden versterkt zullen zjjn. Mogen deze regelen er toe bijdragen om dit plichtbesef in hen wakker te roepen, voor zoover zij zich zeiven niet reeds hebben voorgenomen hun plicht in dezen te doen. DE BOYCOT. De boycot in Turkije gaat voort, met het uitoefenen van haar noodlot- ligen invloed op den Oostenrykschen handel. Uit Constantinopel wordt bericht, dat de havenarbeiders en roeiers daar ter stede voor 't gebouw der douane een betooging hebben gehouden ten gunste van de voortduring der boy cotbeweging. De Russische Regeering heeft de statuten van een groote ver- eeniging van handelaars en fabrikan ten uit Petersburg, Moskou, Polen en Noordwest-Rusland goedgekeurd, die ten doel heeft voordeel te trekken uit de boycot van Oostenrijksche waren in Turkije en den Russischen export naar den Balkan te bevorderen. Deze Vereen, heeft reeds te Constantinopel een tentoonstelling van monsters ge houden, die algemeen de aandacht trok en een waar succes was. Een Duitsch blad vertelde onlangs een staaltje van de wijze waarop het by deze boy cc t toegaat. Een Duitsch schip kwam in een Turksche haven. Nog voordat het schip goed en wel vastlag, kwam de boodschap van den havenmeester, dat het schip niet zou worden gelost, omdat het ook Oostenrijksche goederen aan boord had. Dit was inderdaad het gevalhet schip had Oostenrijksche goederen aan boord. Maar hoe kon deze havenmeester dat weten, nog voordat het schip verbinding met den vasten wal had gekregen Wel, hy wist het reeds, voordat het schip de reis was begonnen. Hij was er van verwittigd door spionnen, die het Turksche Comité in een aan tal belangrijke havensteden in het buitenland, op de hoogte houden van den aard der lading van elk schip, Niets dan de wetenschap, dat ik u in dat geval zal moeten verzoe ken het huis te verlaten. U durft zegen, dat u mjj uit het huis van mijn oom zou verjagen u, een indringer hier? U heeft de condities gehoord, waarop ik u vergunnen zal te blijven nu moet u 't zelf maar weten. Heeft u nog iets anders te zeggen Niets, uitgezonderd dat ik u vraag zoo spoedig mogelijk uit mijn oogen te gaan. In even strakke houding als toen hij binnenkwam, vertrok Mr. Wick ham, en nadat Laura de deur achter hem gesloten had, barstte zy in een hartstochtelijken tranenvloed uit, dien zy voor geen goud ter wereld.aan iemand zou hebben willen toonen. Zij waren al lang gedroogd en alle spo ren waren verdwenen, toen zij naar beneden ging om de lunch te gebrui ken, die in de eetkamer was klaar gezet. Kan ik de andere dames niet verwachten vroeg zij. Mrs. Egerton en Miss Malincourt lunchen samen in de kamers van Mrs. Egerton en Miss Egerton is nog niet genoegzaam hersteld om haar eigen vertrekken te verlaten. En Mr. Wickham Mijn meester is niet geregeld in liet gebruik van zyn maaltijden, juf dat met bestemming naar Turkije vertrekt. FRANKRIJK. De President heeft zich dan toch gevoegd naar den volkswil en geen gebruik gemaakt van zijn recht van gratie. Gister morgen om kwart na zeven heeft te Béthune de terecht stelling plaats gehad van Canut Vro- mant, Auguste Pollet, Théopbile Deroo en Abel Pollet, ter dood veroordeeld wegens een heele reeks van misdrij ven, in het Noorden van Frankrijk bedreven. Iets bijzonders viel er bij de ont hoofding niet voor. Yan de vier onthoofde misdadigers toonden Deroo en Vromant zich zeer gelaten, maar de twee Pollet's legden angst en vrees aan den dag. De talrijke menigte juichte tijdens en na de terechtstelling. De beul Deibier werd luide toegejuicht, toen hij zyn taak had volbracht. 't Is verheffend 1 ZUID AFRIKA. Pretoria is Zaterdagmiddag getroffen door eenzelfde onheil, als een jaar of vyf geleden Bloemfontein bezocht, maar minder erg. De Aapiesrivier, die er door stroomt, anders een onbedui dende vliet, zwol na dagen van regen, eensklaps aan tot een sterken stroom, die buiten zjjn oevers trad en ettelijke huizen omwierp. Een vrouw en twee kinderen verdronken er. Zondag had de rivier zjjn gewone gedaante her nomen. TURKIJE. Naar de Times uit Konstantinopel verneemt, heeft Kiamil pacha Zater dag een menigte, die na een protest vergadering voor de Porte kwam be- toogen tegen de afscheuring van Kreta, ongeveer aldus toegesproken Stel u gerust. De Grieksche regeering heeft officieel en formeel verzekerd, dat het Kretenzische vraagstuk aan de vier beschermende mogendheden moet overgelaten worden. Onze be trekkingen met Griekenland en die mogendheden zijn vriendschappelijk. Het is niet waar, dat de kwestie staat heropend te worden. Voor de regee ring blijft Kreta een Ottomanscbe frouw. Aldus teleurgesteld en verbitterd was Laura verplicht alleen te eten, bediend door den zwijgenden bottelier. Zij had een gevoel, alsof zjj in iedereu hap zou kunnen stikken. Weten de dames, dat ik hier ben vroeg zy plotseling. Dat weet ik niet zeker, juffrouw. Wenscht u dat ik er naar vraag Neen, het kan mij niet schelen 1 zei ze, van tafel opstaand. Wijs my den weg naar de ontvangkamer. Zy durfde niet naar de kamer van haar zuster te gaan. De vaste blik van Mr. Wickham, toen hy zei, dat hij haar zou moeten dwingen Rye lands te verlaten, als zy inbreuk wilde maken op de regels, had indruk op haar gemaakt. Zy wandelde van de ontvangkamer naar de bibliotheek en weer terug, boos en rusteloos, niet in staat zich op iemand te wreken, want er kwam niemand dien avond. Zij dineerde alleen, en ging met woedend humeur naar bed. Het was nu Maandag en de groote gebeurtenis zou Woensdag plaats hebben. Zij hoopte op meer succès voor den volgenden dag. Dan moest er toch iemand aankomen er moest iets gebeuren. Als zij het gewaagd had de orders van Mr. Wickham met voeten te tre den en een poging had gedaan om provincie. Zoo noodig zullen wij te haren opzichte onzen plicht tegenover volk en rijk vervullen. Nederland en Venezuela. De besprekingen van den Venezolaan- sche afgezant, met de Fransche Re geering, zullen wel eenige weken in beslag nemen en eerst daarna zal de Nederlandsche Regeering den gedele geerde van Venezuela voor hetzelfde doel in den Haag wachten. Naar aanleiding van de mededeeling, dat dr. Paul een Nederlandsch ge machtigde te Parijs verwacht, heeft de Nieuwe Ct. inlichtingen aan het departement van buitenlandsche zaken ingewonnen. De minister verklaarde aan het blad, dat het geenszins in het voor nemen der regeering ligt een afge vaardigde naar Parys te zenden en dat van zulk eea zending ook nooit eenige quaestie is geweest. De heer Van Swinderen verwacht den heer Paul in Den Haag, waar hy voornemens is de ondei handelingen over het wegruimen der nog bestaande moeilijkheden persoonlijk met den Ve- nezolaanschen gevolmachtigde te voe- Bescherming van poli tiebeambten. De Minister van Justitie heeft in een circulaire aan de Procureurs-Generaal, fungeerend Directeuren van Politie medegedeeld dat de Bond van Gemeentepolitie-be- ambten in Nederland, gevestigd te Leiden, zich tot hem heeft gewend met een adres, houdende verzoek om maatregelen te willen nemen, opdat de politiebeambten niet meer, zooals thans in zeer erge mate zoude plaats vinden, dagelijks blootstaan aan tegen hen gerichte feitelijkheden, in hoofd zaak mishandeling, wederspannigheid en beleediging, welke feitelijkheden een gevolg zouden zijn van de huns inziens op de delinquenten toegepaste strafmaat. Tevens spreekt de Bond in het adres de verzekering uit, dat een ge voel van van ongerustheid en onvei ligheid van dag tot dag toeneemt by desnoods met geweld Christal's kamers binnen te treden, dan zou zij zy'n teleurgesteld. Nauwelijks was de familie Egerton in het hotel aangekomen, of er kwam een brief voor Christal onder couvert aan Mr. Wickham, waarin zij van het feit in kennis werd gesteld. John Thompson had manieren van een gentleman over zich, en hy wilde daarom zijn brief niet openlijk aan de jonge dam9 adresseeren, daar zijn boodschapper en handschrift op Rye lands herkend zouden kunnen worden en men daaruit gevolgtrekkingen zou maken. By de ontvangst van den brief, die vergezeld was van een in enkele woor den vervat verzoek, om den brief zonder uitstel aan Miss Egerton to geven, ging Mr. Wickham dadelijk naar haar kamer. Christal nam langzamerhand in kracht toe en toen hy binnenkwam, zat zij op de sofa. Toen zy het hand schrift op den brief zag, die Mr. Wick ham haar zwijgend overreikte, kreeg zij een kleur. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1